​Exclusiv HotNews.ro Universitatea Stanford despre Corina Dumitrescu: Nu a fost inscrisa si nu a absolvit un program finalizat cu diploma al Universitatii Stanford/ Dumitrescu: E un stagiu de pregatire pe care l-am facut la Institutul Hoover/ Hoover: Institutul nu sustine cursuri

Vineri, 4 mai 2012, 13:36 Actualitate | Esenţial

Corina Dumitrescu
Foto: Agerpres
Reprezentantii Universitatii Stanford din SUA au transmis la solicitarea HotNews.ro ca nu au gasit date oficiale care sa ateste ca ministrul Educatiei propus de Victor Ponta, Corina Dumitrescu, ar fi fost inscrisa sau ar fi absolvit un program finalizat cu diploma al universitatii. Corina Dumitrescu a precizat in CV-ul oficial postat pe site-ul CSM ca in 1996 a studiat la Stanford cu mentiunea ca a urmat cursuri de drept international. Contactata de HotNews.ro, Corina Dumitrescu a declarat doar ca “e un studiu pe care l-am facut la Institutul Hoover, un stagiu de pregatire, si o sa va dau toate detaliile de marti incolo”.
  • UPDATE: Institutul Hoover a precizat pentru Realitatea TV ca "nu sustine cursuri, asa ca aceasta persoana nu ar fi putut studia aici, cel mult poate a vizitat Institutul Hoover in alta calitate"
  • Oficialii Universitatii Stanford au mai precizat ca universitatea are multe programe de studiu care nu acorda diplome
  • Institutia Hoover este un think tank aflat in campusul Universitatii Stanford, dedicat cercetarii in domeniile politicii interne si a relatiilor internationale, potrivit datelor publicate pe site-ul institutiei.
Corina Dumitrescu, propunerea lui Victor Ponta pentru ministerul Educatiei, a mentionat in CV-ul oficial postat pe site-ul Consiliului Superior al Magistraturii ca in 1996 a studiat la "Universitatea Standford, California", scriind gresit numele universitatii. Sub aceasta mentiune, Corina Dumitrescu a precizat ca domeniul studiat a fost drept international. Ministrul propus al Educatiei nu a mentionat durata exacta a studiilor, nu a precizat daca a fost un program de studiu de cateva luni, daca a fost vorba de un schimb de experienta sau daca a participat la un simplu seminar.



Contactati de HotNews.ro, reprezentantii Universitatii Stanford au declarat ca nu au gasit nici un fel de date despre studiile Corinei Dumitrescu acolo. Reprezentantii departamentului de comunicare al Stanford au explicat ca ministrul propus Corina Dumitrescu nu detine o diploma de la Stanford si nici nu apare ca inscrisa intr-un program de studiu care se finalizeaza cu o diploma.

Citeste mai jos raspunsul Stanford

"Nu avem date oficiale potrivit carora Corina Dumitrescu ar fi fost inscrisa sau ar fi absolvit un program finalizat cu diploma al Universitatii Stanford.

Stanford are multe programe de studiu care nu acorda diplome. Acestea includ programe pentru personalul administrativ si oficialii guvernamentali care doresc sa aprofundeze anumite zone de interes. Durata lor variaza de la seminare de o zi pana la programe de cateva luni.

Fara mai multe informatii specifice, nu va putem fi de mai mult ajutor in a raspunde intrebarilor dumneavoastra; cu exceptia precizarii ca Corina Dumitrescu nu detine o diploma acordata de Stanford.

Va trebui sa o intrebati direct pentru mai multe detalii cu privire la ceea ce ar fi putut studia aici."

Pentru conformitate prezentam mai jos raspunsul original in engleza transmis de Stanford la solicitarea HotNews.ro
Raspuns Stanford despre Corina Dumitrescu - Engleza

Corina Dumitrescu: E un studiu pe care l-am facut la Institutul Hoover

Contactata de HotNews.ro, Corina Dumitrescu a declarat urmatoarele:

"Pentru toate aceste intrebari, de marti incolo. Sunt studii si studii. Nu am scris ca am master, nu am scris ca am licenta de acolo. E un studiu pe care l-am facut la Institutul Hoover, un stagiu de pregatire, si o sa va dau toate detaliile de marti incolo".

Institutia Hoover este un think tank situat in campusul Universitatii Stanford, dedicat cercetarii in domeniile politicii interne si a relatiilor internationale, potrivit datelor publicate pe site-ul institutiei. Printre membrii institutiei se numara personalitati carora le-a fost decernat premiul Nobel. La Institutia Hoover se afla si arhivele Radio Europa Libera

Surse: Corina Dumitrescu este cercetata de ANI pe motiv de incompatibilitate intre functia de rector si cea de membru CSM

Agentia Nationala de Integritate are in lucru o sesizare cu privire la situatia Corinei Dumitrescu, urmand sa se pronunte asupra compatibilitatii functiei de membru in Consiliul Superior al Magistraturii cu cea de rector al Universitatii Crestine "Dimitrie Cantemir", au declarat pentru HotNews.ro surse oficiale. ANI a fost sesizata in acest caz anul trecut de Consiliul Superior al Magistraturii. Intre timp, Corina Dumitrescu a fost propusa de Victor Ponta sa ocupe functia de ministru al Educatiei.

Corina Dumitrescu are greseli gramaticale in CV

UPDATE: Reprezentantii CSM au declarat pentru HotNews.ro ca in acest moment se fac verificari pentru a identifica sursa greselilor din CV.

In CV-ul Corinei Dumitrescu, postat si pe site-ul CSM unde este membru si datat 14.10.2010, apar mai multe greseli gramaticale si de scriere. Astfel, Corina Dumitrescu scrie in CV ca are o diploma de bacalaureat - sectia reala si ca a urmat cursuri de drept international la Universitatea Stanford, California. La capitolul "Alte aptitudini si competente", aceasta mentioneaza "innot, baschet si tenis de masa".

Despre acest subiect HotNews.ro a mai scris aici: Corina Dumitrescu, propusa in functia de ministru al Educatiei, are greseli gramaticale in CV 

Presedintele CSM, Alina Ghica, spune ca greselile au fost facute de catre aparatul tehnic al Consiliului

Ulterior aparitiei acestor informatii in presa, presedintele CSM, judecatoarea Alina Ghica a declarat, intr-o emisiune de la Romania TV, ca greselile din CV apartin aparatului tehnic al Consiliului care ar fi redactat gresit informatiile. (Sursa: Adevarul).

Intre timp, CV-ul Corinei Dumitrescu de pe site-ul CSM a fost corectat si schimbat, dar pastreaza aceeasi data a completarii 14.10.2010. 

Greselile gramaticale se regasesc si in alte CV-uri ale Corinei Dumitrescu

Greselile gramaticale din CV-ul Corinei Dumitrescu nu apar doar in documentul de pe site-ul CSM (postat in 2011), ci si pe alte CV-uri depuse la alte institutii si avand date de completare diferite. Astfel, greselile gramaticale se regasesc si intr-un CV postat la Senat si datat pe 12.06.2008.  

Acelasi lucru se poate constata si cu CV-ul depus tot la Senat in 2010, in completarea candidaturii Corinei Dumitrescu la CSM. Mentionam ca data completarii acestui CV, 14.10.2010, postat la Senat in anul 2010 este aceeasi cu cea a CV-ului postat ulterior, in 2011, pe site-ul CSM.

Citeste mai jos si ce alti politicieni si-au imbunatatit CV-ul

Elena Basescu a studiat in regim part-time doua semestre in Statele Unite/ Traian Basescu: E totusi un copil care a terminat la James Madison University 

Elena Basescu a urmat doua semestre in regim part-time in Statele Unite, in toamna lui 2002 si primavara lui 2003, au explicat pentru HotNews.ro reprezentantii James Madison University. In schimb, Traian Basescu a declarat ca fiica sa “a terminat studiile in Statele Unite”, pe care si le-a echivalat in Romania. Universitatea Romano-Americana sustine ca mezina presedintelui si-a petrecut ultimul an de facultate la JMU in cadrul unui schimb de studenti. O mica inadvertenta apare in CV-ul ei de masterand la SNSPA, unde Elena Basescu scrie ca a studiat doi ani in America, nu unul singur.

Cum si-a umflat si dezumflat Radu Duda studiile la Harvard 

Radu Duda sustine ca este absolvent al John F. Kennedy School of Government, Universitatea Harvard SUA si al Colegiului George C. Marshall din Germania. Contactati de HotNews.ro, oficialii Harvard au explicat ca nu se poate spune ca Radu Hohenzollern-Veringen este absolvent, ci a urmat un curs de doua saptamani. Si cei de la George C. Marshall spun ca e corect sa se spuna ca Radu Duda a participat la un seminar de o saptamana, nu ca e absolvent. Dupa ce HotNews.ro i-a cerut lamuriri, paragraful din biografia Principelui in care spune ca a absolvit Harvard a fost modificat. In CV-ul lui Radu Duda nu mai scrie acum ca e absolvent la prestigioasa universitate americana.


Citeste mai multe despre   











VIDEO Pagubiti in noaptea nuntii. Cum au ramas fara bani doi tineri din Sibiu, chiar dupa petrecere

Nunta de vis s-a transformat in nunta de cosmar pentru doi tineri din judetul Sibiu. Hotii le-au furat din casa toti banii primiti in dar, in timp ce mirii si cativa invitati continuau petrecerea a doua zi dupa marele eveniment.
35493 vizualizari
  • +42 (44 voturi)    
    jos! (Vineri, 4 mai 2012, 13:39)

    deceneu [anonim]

    http://decablogulmuschetarilor.wordpress.com/2012/05/04/victor-ponta-si-imposibilitatea-merelor-de-aur/
    • +52 (54 voturi)    
      Ce hoti!!!!!!!!!!!! (Vineri, 4 mai 2012, 14:26)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui deceneu

      Corina Dumitrescu: Un fleac...am ciuruit USL cu tot cu Ponta!!!
      • +37 (41 voturi)    
        Talente deosebite... (Vineri, 4 mai 2012, 14:54)

        X [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Probabil ca persoana in cauza s-a folosit mult de cap pentru a ocupa functia respectiva... ca sa dea din el :)
        • +34 (36 voturi)    
          Inca o greseala in CV (Vineri, 4 mai 2012, 15:08)

          poweraxxel [anonim] i-a raspuns lui X

          Verificati si cum a scris numele universitatii in CV ... O sa aveti (inca) o surpriza!
          • +34 (36 voturi)    
            Sa dispara (Vineri, 4 mai 2012, 15:15)

            voturi impotriva [anonim] i-a raspuns lui poweraxxel

            Ok, a inteles toata lumea despre ce e vorba...hai sa tecem si la alte lucruri caci trebuie trimis de unde a venit guvernul fantoma a lui USL...
            • +54 (56 voturi)    
              Presa Intact, o presa cu 2 fete. (Vineri, 4 mai 2012, 15:37)

              poweraxxel [anonim] i-a raspuns lui voturi impotriva

              De ce sa trecem mai departe? Pe Funeriu l-au linsat public pentru chestii inventate. I-au puricat CV-ul zile la rand, si din lipsa de chestii tari au inventat un tabel cu examene ratate doar ca sa il distruga. Iar acum, nici un Intact nu mai ciripeste absolut nimic despre gafa monumentala, reala si rusinoasa a lui Ponta.
              • +26 (30 voturi)    
                Reaparatie (Vineri, 4 mai 2012, 15:41)

                vwebrverb wvoeruibvw [anonim] i-a raspuns lui poweraxxel

                Da... e in ordine dar trebuie stranse voturile impotriva investirii.Trebuie convinsi parlamentarii ca demiterea prin motiune de cenzura a guvernului lui MRU a fost o greseala si ca trebuie indreptata greseala asta.
                • -28 (36 voturi)    
                  m-au sunat bunicii de la tara sa ma intrebe (Vineri, 4 mai 2012, 16:35)

                  marius [anonim] i-a raspuns lui vwebrverb wvoeruibvw

                  mai taica, este adevarat ca tanti aia de la Educatie a zis ca a absolvit Stanford cand de fapt doar a fost asa in vizita? si este adevarat ca are greseli gramaticale? saraca bunica-ta nu mai doarme noaptea de cand a auzit aceste grozavii. nu mai hraneste gainile, nu mai face de mancare, doar plange cand se gandeste cum vor invata bietii copii carte cu o asemenea profesoara!
                  cum ai zis? nu e profesoara? e ministru??? aaa, pai atunci ce este harababura asta?!! doar pentru si-a inflorit putin CV-ul face lumea taraboi???!!
                  apai, sunt altii mai dihai care au mintit ca au fost la Anvers doar ca sa cumpere blugi. sau care au zis ca plodul le-a terminat scoala desteapta din state cand el a facut romano-americana...

                  haida deh!
                  • +16 (18 voturi)    
                    ... (Vineri, 4 mai 2012, 17:37)

                    poweraxxel [anonim] i-a raspuns lui marius

                    Aia cu romano-americana e tare! Victor Ponta a trecut pe la universitatea romano-americana! Scrie si in CV-ul sau...
                  • +15 (15 voturi)    
                    text lipsa din comentariul tau: (Vineri, 4 mai 2012, 17:45)

                    leopold [anonim] i-a raspuns lui marius

                    " si ai vazut,maica,domnul DD ne da la toti 20000 de euro,maica.Se oua gainile de nu le mai opresti de atata veselie ca vine domnul DD".
                    "- Asa e ,mamaie,l-am vazut si eu pe domnul DD.Dar ,mamaie,da la Antena 3 ca este Dan Voiculescu,nu ma mai satur cat de frumos vorbeste el neamului ."
                    Nu-i asa ca asta esti tu si cu neamul tau?Site-ul este pentru intelectuali,nu pentru gaini outoare.Apropo,bunicii sunt de la Cornu?
                    • +12 (12 voturi)    
                      nici la hoover n-a studiat (Vineri, 4 mai 2012, 22:43)

                      gogu [anonim] i-a raspuns lui leopold

                      uitati-va in romania libera. au descoperit baietii caci si chestia cu hoover e o minciuna.
                      • -1 (1 vot)    
                        nici eu (Sâmbătă, 5 mai 2012, 10:39)

                        Bill [anonim] i-a raspuns lui gogu

                        eu am studiat la institutul hooker. nu am diploma pt c anu se da. oricum multi din politicienii nostri au participat intr-un fel sau altul la lucrarile acestui institut. doar stim cu totii ca politica e o .... doamna. mare doamna
                  • +7 (9 voturi)    
                    Daca (Vineri, 4 mai 2012, 21:39)

                    AlisCuPar [utilizator] i-a raspuns lui marius

                    tot sunt asa de nedumeriti, bunicii tai, n-ar fi mai bine sa se abtina de la vot? Si toti bunicii (si nu numai) care nu pot sa-si dea seama care minte si care nu , dintre candidati, ar fi bine sa faca acelasi lucru: sa nu voteze!
                  • +12 (14 voturi)    
                    plangi (Vineri, 4 mai 2012, 23:18)

                    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui marius

                    comenta cineva ca "ati pierdut". Inca ma mai amuz, pentru ca Basescu nu trebuie sa faca absolut nimic pentru decredibilizare asa o face USL zi de zi folosind presa si Antenele. Cred ca ne distram pana la alegeri cu asemenea specimene.

                    Apropo de bunica si gainile ei care nu dorm la noapte din cauza unor greseli gramaticale, acesta este inceputul cocalarismului. Adevar graiesti geniule!
                  • +8 (10 voturi)    
                    La urna (Sâmbătă, 5 mai 2012, 1:12)

                    PSD reformat la suprafata [anonim] i-a raspuns lui marius

                    Ideea este ca am peirdut votul bunicii din toamna cu comentariul tau ... E bine ca l-am castigat pe-al lu frunzaverde, deocamdata...

                    oh, doamne...
                  • +3 (5 voturi)    
                    ? (Sâmbătă, 5 mai 2012, 15:48)

                    maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui marius

                    Da, mai Marius, uite ca lumea e foarte interesata de noii ministri. Nu e normal sa fie asa? Nu sunt ei vazuti drept salvatorii Romaniei?
                    N-a venit Antonescu sa ne explice ca MRU e nepotrivit pentru ca a fost premiant? Acum avem oamenii pe care ii meritam, cred eu.

                    Nu crezi ca femeia asta ar trebui sa fie, prin pozitia ei, un model de urmat pentru cei care inca mai invata? Ce anume sa invete ei acum? Ca e bine sa-ti modifici CV-ul ca sa ajungi in functii inalte? Daca asta crezi tu ca e corect si nu are nici un fel de importanta, nici pentru tine, nici pentru bunica ta, eu iti spun ca pentru mine si pentru multi altii, acest lucru chiar este important. Eu personal nu vreau sa o vad pe femeia asta intr-o functie in care are responsabilitatea educarii copiilor si tinerilor din Romania.
                  • +1 (3 voturi)    
                    ... (Sâmbătă, 5 mai 2012, 18:49)

                    Anversu si reversu [anonim] i-a raspuns lui marius

                    "doar pentru ca si-a inflorit un pic CV-ul"!? Mai omule, tu esti real?
                    Pai, ma pot plimba si eu vre-o 2-3 zile prin fata Universitatii si apoi sa scriu in CV ca am doctoratul la Universitatea Bucuresti.
                    Pe de alta parte, acest jeg de om este membru in CSM, adica CONSILIUL SUPERIOR al MAGISTRATURII! Care CSM ii mai si apara greselile gramaticale: "...greselile din CV apartin aparatului tehnic" (ce dracului o fi ala aparat tehnic?), spune colega dansei, Alina Ghica.
                    Cine naiba stie cate CV-uri "inflorite" or mai fi prin CSM si prin aparatul judecatoresc? Dar asta nu conteaza. conteaza ca buzata marinarului isi cumpara blugi din Anvers. Asta da problema reala, de asta merge totul pe dos in tara.
                • +2 (4 voturi)    
                  Cred ca teinseli (Sâmbătă, 5 mai 2012, 10:36)

                  mariage [utilizator] i-a raspuns lui vwebrverb wvoeruibvw

                  Sansa noastra pentru viitor sunt lunile astea de pana la alegeri, naivii privitori la antene isi vor putea da seama de nimcnicia acestoe politicieni, lasati-i sa-si puna streangul de gat, noi sa avem grija sa fie bine sapunit.
              • +22 (24 voturi)    
                asa functioneaza propaganda intact (Vineri, 4 mai 2012, 19:51)

                Tom_Macaragiu [utilizator] i-a raspuns lui poweraxxel

                Isi pun poalele in cap cand e vorba de oarece miez de `stire bomba` asociata cu un adversar politic. Ecranul TV se inroseste de bannere cu `SCANDALOS`, ciutacii, ciuvicii, stanestii si alte creaturi din astea aservite spumega literalmente pe camerele de platou.

                Ei, daca e vorba de mizeriile evidente ale celor din tabara usl... se asterne batista pe tzambal. Subiectele zilei devin: simona sensual sau mai stiu eu ce tarfa care si-a bagat-o cu doua maini pe-a nu stiu carui fotbalist, samd.

                Mai au si tehnica titlurilor defaimatoare. Adica pun la gazeta un titlu care terfeleste onoarea si/sau integritatea unui individ/institutii, iar articolul in sine nu sustine titlul, ba chiar dezminte consistenta acestuia. Marele trust de presa mizeaza pe faptul ca muncitorimea consumatoare de presa aservita se lamureste doar citind titlurile.
                • +16 (20 voturi)    
                  pentru Tom -Macaragiu (Vineri, 4 mai 2012, 22:48)

                  adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Tom_Macaragiu

                  O reletare off-topic ( scuze HotNews!).
                  Nu stiu ce tehnici folosesc Antenele, pentruca nu ma uit la ele. Dar am vazut rezultatele. Ingrijorator!
                  Am un var , om serios , inginer asezat , familist , cu venituri peste medie si inteligenta le fel.
                  O mare greseala pe care a facut-o a fost privitul zilnic al programelor de la Antene. . A ajuns sa fie CONVINS ca Basescu, dupa primul mandat de 4 ani , a schimbat Constitutia ca sa aiba al doilea mandat de 5 ani. Nimic nu-l putea intoarce din acesta convigere ferma . Nici faptul ca a fost votat in 2004 pentru 5 ani nu accepta ." A fost pentru 4 ani si apoi a schimbat constitutia si in 2008 a fost votat pentru 5 ani".. I-am aratat C.I cu doua stampile pentru alegerile prezidentiale din 2009. NIMIC!
                  Nu puream sa-l readuc la realitate.
                  Ce i-au picurat Antenele zi de zi si luna de luna in ureche era adevar. Faptele , dovezile mele nu mai contau !
              • +4 (6 voturi)    
                corect! (Sâmbătă, 5 mai 2012, 9:19)

                aschie [anonim] i-a raspuns lui poweraxxel

                avem cateva tovarase inca in viata....femei puternice cu coc si privirea semeata. Alaturi de tovarasa Pivniceru si tovarasa Barbulescu o avem pe tovarasa Corina. Femei cu convingeri radicale si cu tupeu maxim. Cele care se dadeau la beregata presedintelui, pardon prezidentului, si apoi se uitau imediat la sms-urile pe care le primeau pe mobil cu texte pline de incurajari si admiratie. Aceste tovarase care poarta tocuri inalte si au genti vuiton. Dar la ele nu se vad pt ca nu sunt doamne, sunt doar niste tovarase "cinstite"....
        • +6 (10 voturi)    
          buna asta (Vineri, 4 mai 2012, 15:24)

          Xamples [utilizator] i-a raspuns lui X

          hahahahahaha
          • +10 (12 voturi)    
            felicitari (Vineri, 4 mai 2012, 18:17)

            jorea [utilizator] i-a raspuns lui Xamples

            hotnews.
      • +15 (15 voturi)    
        Ce sa zic...... (Vineri, 4 mai 2012, 16:55)

        polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Tipic PSD......SARLATANIE......si cam atata tot !!! Mi-e greata....
      • -1 (1 vot)    
        Care hoti? ;) (Sâmbătă, 5 mai 2012, 8:37)

        Preacinstitul [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Asta-i "cel mai cinstit guvern" pe care l-a avut vreodata Romania... chiar daca mai are impostori in randurile lui... Ce, nu esti convins de asta? Intreaba-l pe Ponta... si o sa te convinga el... ;)))
      • -1 (3 voturi)    
        cine e corina dumitrescu? (Sâmbătă, 5 mai 2012, 9:17)

        ember [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        ma intreb oare din ce dedesubturi a iesit corina dumitrescu si cine a impins-o la fund pe ecaterina andronescu, cea la care se astepta toata lumea sa preia educatia si care pana la urma a fost, alaturi de marga, poate cel mai performant ministru al educatiei ce l-a avut romania.
        si-a dat ponta in cap cu cinstea guvernului chiar inainte de a incepe drumul guvernarii.

        si cum vin alegerile nu ne ramane decat sa ne intrebam precum cetateanul turmentat: "si eu cu cine votez?"
      • +3 (5 voturi)    
        Nu fiti rai! :) (Sâmbătă, 5 mai 2012, 13:47)

        loresd [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Am fost colega de studii, cu dna Dumitrescu... la StanDford! In sensul ca am trecut, si eu, prin fata Univeritatii, intr-o zi, cand eram in vacanta :))))))
        • +1 (3 voturi)    
          ... (Sâmbătă, 5 mai 2012, 18:56)

          Anversu si reversu [anonim] i-a raspuns lui loresd

          erhm, In acelasi an?
    • +64 (66 voturi)    
      O nouă greşeală gramaticală a ministresei (Vineri, 4 mai 2012, 14:45)

      Iorest [utilizator] i-a raspuns lui deceneu

      Hotnews, vă felicit pentru lupta susţinută împotriva acestei persoane. Nu are decât să fie rectoreasă în ograda ei, dar refuz să o accept ca Ministru al Educaţiei. Aşadar: ea a zis că a absolvit un "master" ş.a.m.d. Corect e: "masterat". "Master" e absolvantul de masterat, aşa cum "doctor" e absolventul de doctorat. E o greşeală frecventă în limba română, dar pentru o aspirantă la postul de diriguitor al Educaţiei consider că e deja exagerat.
      • -55 (55 voturi)    
        Hotnews , (Vineri, 4 mai 2012, 14:56)

        omaha [anonim] i-a raspuns lui Iorest

        , de ce oare nu ai fost asa de virulent cu persoanele nonconforme din guvernarile anterioare ? Ma insel eu sau sunteti angajati ?M-ar fi bucurat foarte mult sa aflu cate ceva si despre membii guvernelor Boc sau Ungureanu , sau au fost clean cu totii , Antenele zic ca nu... Atunci , de ce ne batem joc numai de Antene ?
        • +51 (57 voturi)    
          Ce persoane "nonconforme"? (Vineri, 4 mai 2012, 15:21)

          Iorest [utilizator] i-a raspuns lui omaha

          Lucrez în Educaţie şi mă preocupă direct soarta educaţiei din România (fără educaţie sănătoasă, ne-am ducem de râpă şi l-am avea pe Iliescu cu 100% încredere la populaţie). Cu cine voiaţi să fiu virulent dintre predecesorii acestei aspirante? Cu dl. Funeriu? Dl. Funeriu e un om de ştiinţă de excepţie şi s-a dovedit a fi şi un ministru de excepţie, care a mai salvat ceva din Educaţie. Oameni ca această Corina Dumitrescu ar face bine să înţeleagă că vremurile s-au schimbat, iar faptul că acum oamenii au început să protesteze împotriva numirii ei demonstrează că, vorba românului, ea nu mai poate sta "ca porcu-n păpuşoi", adică să facă ce vrea fără ca nimeni să nu ştie şi să nu vocifereze.
          • -32 (38 voturi)    
            Cautati-i articolele stiintifice (Vineri, 4 mai 2012, 16:57)

            aniod [utilizator] i-a raspuns lui Iorest

            Imi pare rau ca trebuie sa va contrazic. Funeriu nu este un om de stiinta de exceptie. El nu apare decat pe articole cu foarte multi autori si nu are un merit personal. El a fost trimis pe vremea lui Ceausescu sa studieze in Franta si apoi a facut studii in care nu a excelat. Vine intrebarea: cine era trimis pe vremea lui Ceausescu in Franta? Mie nu mi se dadea voie nici in Bulgaria.
            • +24 (26 voturi)    
              pardon (Vineri, 4 mai 2012, 17:18)

              luci [anonim] i-a raspuns lui aniod

              A fugit, nu a fost trimis. Mai informeaza-te inainte sa spui prostii. Si, for your information, afara nu se iau doctorate la 20 si ceva de ani ca la noi, trebuie chiar sa studiezi.
            • +31 (33 voturi)    
              Iarăşi despre Funeriu (Vineri, 4 mai 2012, 17:23)

              Iorest [utilizator] i-a raspuns lui aniod

              Funeriu A FUGIT în Franţa la 17 ani, în timpul liceului, nu a fost trimis oficial. Cred că e suficient de relevant. Cât despre calităţile lui ştiinţifice, a scris presa, se găsesc date pe Internet. Nu i-am cercetat lista lucrărilor, dar sunt convins că în Franţa nu rezişti în cercetare, ca la noi, cântând din frunză.
            • +45 (47 voturi)    
              minti antenistule (Vineri, 4 mai 2012, 17:45)

              gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui aniod

              Lasa vrajeala antenistule!
              V-a comandat Voiculescu sa iesiti la contra-atac ?
              Tu cu cat esti platit ?

              Ai tupeul sa minti desi toate datele te contrazic:

              1) Funeriu a studiat cu 2 laureati ai premiului Nobel. Unul dintre ei, Jean-Marie Lehn, i-a fost indrumator la proiectul de diploma. Ai idee cam cat de bun trebuie sa fii pentru ca a ajunge sa lucrezi cu laureati Nobel ?

              2) Uite aici un articol cu foarte putini autori, dintre care unul are Nobelul in chimie iar Funeriu e prim-autor:
              http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/chem.19970030116/abstract

              ...intelegi conceptul de prim-autor postacule ?

              ...uite inca un articol cu putini autori, cu Funeriu in prim plan si in care printre autori e si un laureat Nobel:
              http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/1521-3765(20000616)6:12%3C2103::AID-CHEM2103%3E3.0.CO;2-S/abstract

              3) In 2006 Funeriu a castigat grant-uri de cercetare in stiinta in valoare de 2 milioane de euro de la UE (Marie Currie Excelence Grants). Doar 20 de indivizi se puteau lauda cu asa ceva si doar asta e o dovada de necontestat ca individul e un om de stiinta exceptional. Sau poate tu nu poti intelege conceptul de "Excelence" ..saracutul de tine.

              4) Funeriu a fost olimpic international la chimie, si in primii 3 cei mai buni din Franta

              5) Care au fost studiile in care Funeriu nu a excelat ?

              6) Ce dovezi ai ca a fost trimis in Franta ? ... nu ca asta ar fi o problema, oricum

              Am demonstrat mai sus, fara putinta de tagada, ca afirmatiile tale sunt mincinoase si neadevarate. Am demonstrat ca nu ai caracter si coloana vertebrala prin incercarea ta jalnica de a intoxica forumul.

              Sa vedem acum ce dovezi ai tu ca uslasa ta nu e o mediocra din toate punctele de vedere si o impostoare.

              Ca ai tupeul sa-l pui pe Funeriu in aceeasi oala demonstreaza nu numai lipsa voastra de verticalitate ci si faptul ca inteligenta (chiar si la un nivel mediu) nu e una din calitatile voastre
              • +23 (25 voturi)    
                .. (Vineri, 4 mai 2012, 19:18)

                John Doe [anonim] i-a raspuns lui gigel123

                Punct ochit, punct nimerit !!!!
            • +17 (21 voturi)    
              Din curiozitate, (Vineri, 4 mai 2012, 17:59)

              curios [anonim] i-a raspuns lui aniod

              cate articole stiintifice publicate in reviste de prestigiu cititi dvs de obicei? De chimie in particular? Sunt curios cate articole de cecetare cu un singur autor o sa gasiti in JACS, JOC, Org Lett, etc...
              Activitatea stiintifica este o activitate de ECHIPA, Si TOTI cei care au contribuit significant la o lucrare sunt autorii acelei lucrari. Nu exista practica celor zece negri mititei care sa lucreze, iar seful sa isi puna numele pe rezultatele muncii lor...
            • +21 (23 voturi)    
              bullshit (Vineri, 4 mai 2012, 18:18)

              gechi [utilizator] i-a raspuns lui aniod

              tu esti votantul tipic "ion iliescu&urmasii": badaran, needucat si fudul, ca altfel n-ai fi destul. Funeriu a obtinut titlul de doctor in chimie pe cand avea doar 28 de ani, iar indrumator i-.a fost Jean-Marie Lehn, un laurea al premiului Nobel pentru chimie. Stii ce e ala Premiu Nobel? E cam echivalentul univesitatii cantemir a duduii asteia.
            • +2 (4 voturi)    
              tu faci misto? (Sâmbătă, 5 mai 2012, 14:58)

              alex [anonim] i-a raspuns lui aniod

              adica, stiu ca esti un postac dar, quand meme, instructorii vostri nu va dau si niste lectii de logica? nu cunosc activitatea stiintifica a lui Funeriu dar el chiar a facut studiile pe care si le-a trecut in CV, a studiat cu niste personalitati si a ABSOLVIT, etc. Doamna Dumitrescu, in schimb, minte cu nerusinare intr-un document public si se impauneaza cu niste studii pe care nu le are. Nu exista nicio comparatie intre ei. Antenele il vanau pe Funeriu si ajunsesera la epocala victorie de a stabili ca intr-un semestru luase o nota mai proasta la nu stiu ce materie. Ghici ce? Corina Dumitrescu nu a luat nicio nota proasta pentru ca nici nu a studiat acolo. Chiar nu mai exista nicio limita? Stim toti ca a mintit, intr-un document public si oficial, face greseli de gramatica (sa nu aud scuza cu asistenta, asistentul sau alta persoana care a redactat cv-ul. Daca nu esti in stare nici macar sa verifici cu ti-au pus altii, cv-ul pe care nu l-ai facut tu pe un site inseamna ca esti la nivelul intelectual al unei alge). Deci, terminati cu prostiile, dati-o afara pe doamna din Guvern si aduceti pe altcineva ca va faceti de cacao.
        • +16 (18 voturi)    
          multumiri (Vineri, 4 mai 2012, 18:01)

          thebblack [utilizator] i-a raspuns lui omaha

          posibil sa fie angajati... dar cel mai probabil in slujba lui victor ponta, care ar trebui sa le fie profund recunoscator. datorita hotnews, toata lumea stie ca corina dumitrescu a mintit. datorita hotnews, cel putin unul din membrii guvernului sau NU MAI este santajabil.
        • +3 (5 voturi)    
          Ai orbul gainilor? (Sâmbătă, 5 mai 2012, 9:15)

          mircea [anonim] i-a raspuns lui omaha

          Nu HotNews,ci cititorii comenteaza la adresa acestei impostoare.Ajungi sa te intrebi si daca restul spuse in CV au sustinere reala.Poate-i o impostoare cu un liceu amarat,fara BAC,cum au ajuns multi in ultimii ani.La auzul vestii.multi comentatori tari in clanta prezenti pe la televiziuni au muiat brusc tonul si au venit cu explicatii de te umfla rasul.Si ministresa Ecaterina Andronescu ,supranumita Abramburica a ramas fara glas gandindu-se la cate diplome a dat pe neve,inclusiv de doctori in chimie.se spune ca si Vanghelie ar fi ajuns sa-si faca doctoratul cu Katy.Chiar si Marga,care este foarte vehement de felul lui,a muiat glasul cand a auzit de falsurile in pregatirea profesionala a propusei ministrese useliste.Stie el cate astfel de diplome de doctori facuti la ff a dat.
        • +2 (4 voturi)    
          Nu folosi cuvinte ale caror sens nu-l cunosti.. (Sâmbătă, 5 mai 2012, 15:13)

          Inna [anonim] i-a raspuns lui omaha

          ca nu de alta, dar o sa imi treaca prin gand ca si tu ai invatat pe la vreun stabiliment de "invatamant"ce apartine acestei tovarase smechere
          "nonconform" inseamna neacceptare , neconformare la uzante stabilite.. etc, mai degraba originalitate ..
          Aici este vorba de sarlatanie.. Si nu vorbim de sile camataru, sau vrajitoarea vanesa, ci de o individa care se viseaza ministru al educatiei si invatamantului romanesc !!
          Oricat de greu ar fi in Romania , eu refuz categoric ideea ca nepotii mei, si nu numai ei , sa aiba destinele manipulate de catre o impostoare
      • +33 (35 voturi)    
        inalta calificare ptr. USL (Vineri, 4 mai 2012, 16:50)

        patratel [anonim] i-a raspuns lui Iorest

        Vacanta trecuta am fost prin Boston si am trecut si prin campus-ul Harvard, ceea ce inseamna ca am absolvit Harvard, deci pot fi ministru in guvernul Ponta...
        • +24 (26 voturi)    
          nu e suficient (Vineri, 4 mai 2012, 18:00)

          Socrates [anonim] i-a raspuns lui patratel

          Cu un pic de efort suplimentar ai fi putut absolvi si MIT ca e doar la cativa km distanta.
          Si cu un asemnea CV impresionant puteai fi considerat tehnocrat apolitic, numai bun de consilier pentru Crin.
          Poate vacanta viitoare...
          • 0 (2 voturi)    
            excelent (Sâmbătă, 5 mai 2012, 10:07)

            alip [utilizator] i-a raspuns lui Socrates

            Excelent comentariu! :))
      • -8 (10 voturi)    
        Iorest, nici tu nu stai mai bine (Vineri, 4 mai 2012, 19:16)

        gadjodillo [anonim] i-a raspuns lui Iorest

        ...pentru ca 'e deja exagerat' nu e cea mai fericita exprimare (semantic). mai aproape de sensul dorit ar fi fost, 'e deja prea mult'.
        • +12 (14 voturi)    
          Semantica permite (Vineri, 4 mai 2012, 20:07)

          Iorest [utilizator] i-a raspuns lui gadjodillo

          Ba chiar din punct de vedere semantic merge exprimarea:

          "EXAGERÁT, -Ă, exagerați, -te, adj. Care nu se potrivește cu realitatea, depășind proporțiile ei. ♦ (Despre oameni) Care exagerează importanța reală a unor fapte. ♦ Care depășește limita normală; excesiv, abuziv."

          "E deja exagerat"! Depăşeşte deja limita normală. Dacă unele greşeli pot fi tolerate la oamenii de rând, dacă un număr de greşeli poate fi tolerat la o persoană publică, consider că e deja exagerat acum, când s-au adunat deja mai multe decât permite gradul nostru de tolerabilitate.

          În altă ordine de idei, fără a căuta scuze pentru potenţialele exprimări greşite, noi, cei care comentăm, nu ţinem să fim miniştri. Aici discutam despre capacitatea unei persoane de a fi ministru, fapt negat de modul în care vorbeşte şi scrie.
      • +11 (13 voturi)    
        Cum a putut ajunge profesor universitar de drept ? (Vineri, 4 mai 2012, 21:46)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui Iorest

        Poate reuseste cineva sa gaseasca vreun articol, text de specialitate, carte dintre cele mentionate de dna Dumitrescu in CV. Constat ca se lauda cu niste titluri vagi intr-o materie mai degraba generala a stiintelor juridice care se numeste "Teoria Generala a Dreptului". Pentru cei care nu cunosc, nu este vorba in aceasta materie de notiuni concrete de drept ci de un fel de filosofie, mixata cu elemente de istorie a dreptului.
        Este halucinant sa vezi ca dna Dumitrescu este nici mai mult, nici mai putin decat PROFESOR UNIVERSITAR, desi este o ilustra necunoscuta printre practicienii dreptului. Nu este singura, din pacate. Profesor, in sensul clasic al cuvantului, trebuie sa fie cineva care este o enciclopedie vie a domeniului, un deschizator de drumuri, un cercetator asiduu al normelor s.a.m.d.
        • +2 (4 voturi)    
          Fii rezonabil (Sâmbătă, 5 mai 2012, 12:03)

          Florin [anonim] i-a raspuns lui Adrian

          E vorba de o facultate particulara din Romania.
      • -4 (6 voturi)    
        pentru Iorest :) (Vineri, 4 mai 2012, 23:43)

        Lucia [anonim] i-a raspuns lui Iorest

        cred ca ar fi corect masterand...tu te numesti master daca ai absolvit Masteratul?
        • +7 (9 voturi)    
          Corect (Sâmbătă, 5 mai 2012, 1:19)

          _Rem [utilizator] i-a raspuns lui Lucia

          Masterand inseamna un student care urmeaza un masterat. Nu l-a terminat inca.

          Master, conform DEX: (În ţările de limbă engleză) Titlu universitar, precedând pe cel de doctor, care se acordă la unul sau doi ani după terminarea facultăţii.

          La noi ar fi Maestru. Dar este uzual sa se foloseasca Master (cum sunt uzuali multi termeni imprumutati din engleza).

          In orice caz, master nu este o forma corecta pentru masterat. Este doar un jargon folosit printre studenti, nu este tocmai un termen pe care sa il folosesti in CV.

          Cu toate astea este un amanunt total nesemnificativ. Ce este grav ca sunt oameni ca si Corina Dumitrescu care se lauda cu anumite studii, desi cum se spunea si mai sus, cel mult probabil au vizitat institutia respectiva.

          Si din nou nici macar asta nu este motivul principal pentru care Corina Dumitrescu nu are ce cauta la Ministerul Educatiei. Are mult prea multe interese profesionale, in detrimentul unei educatii corecte si eficiente alte elevilor/studentilor. Pe ea si pe cei din breasla ei nu ii intereseaza decat sa marcheze banul.
    • +33 (35 voturi)    
      experienta privata (Vineri, 4 mai 2012, 15:43)

      garhus [anonim] i-a raspuns lui deceneu

      Observati va rog ca intreaga sa cariera universitara s-a rezumat doar la privata Dimitrie Cantemir. Nu a predat nici macar un semestru la o universitate de stat. Cum sa am eu credinta ca va intelege exigentele mai mari in examinarea, promovarea studentilor la stat?
      • +7 (9 voturi)    
        Curat murdar (Vineri, 4 mai 2012, 20:06)

        Radu dela Afumati [anonim] i-a raspuns lui garhus

        Ai zis bine PRIVATA. Care mai inseamna si WC sau closet ca toaleta e prea intelectual.
  • +53 (55 voturi)    
    nu te miri (Vineri, 4 mai 2012, 13:48)

    ady [anonim]

    ca astfel de oameni au fost promovati de peste 20 de ani..au harti peste hartii obtinute usor si un grad de inteligenta redus ,controlabili si santajabili..
    • -47 (53 voturi)    
      seful Yahoo (Vineri, 4 mai 2012, 14:40)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui ady

      Intr-una din stirile de mai jos scrie ca seful Yahoo a mintit in CV si nu are diploma de licenta in informatica. Se intampla si la altii. Diplomele sunt doar niste diplome. Conteaza ce o sa faca Corina Dumitrescu dupa ce devine ministru, nu ce diplome are. Si apropo, toate balbaielile astea in alegerea ministrilor nu sunt cu nimic diferite de cele din anii anteriori.
      • +51 (53 voturi)    
        amice, nu fii idiot, te rog (Vineri, 4 mai 2012, 14:51)

        domu [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

        Corina Dumitrescu e propusă în fruntea Ministerului Educației și nu să vândă flori în piață, unde nu contează diplomele.
        În mediul privat (cazul șefului Yahoo) poți să îți măsluiești CV-ul cât vrei; când conduci destinele a 20 de milioane de oameni măsluirea CV-ului e impardonabilă.
        Nu dezinforma, te rog.
      • +29 (37 voturi)    
        ? (Vineri, 4 mai 2012, 14:54)

        calin [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        Corect pana intr-un punct. Adica pentru mine nu e important daca a absolvit sau nu o facultate prestigioasa ci e important ce va face in functia de ministru dar totusi cand incepi cu o minciuna grosolana...deja e o mare problema!
        De exemplu Bill Gates nu avuse nici o diploma ani buni la rand dar nici nu a mintit/sustinut niciodata ca ar fi avut.
      • +9 (11 voturi)    
        pai zi asa... (Vineri, 4 mai 2012, 14:58)

        raton [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        deci recunosti ca totul nu-i decat o mare balbaiala. Sau bajbaiala.
      • +25 (27 voturi)    
        Care e seful ala al lui Yahoo?... (Vineri, 4 mai 2012, 15:33)

        Alius [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        Da-ne si noua un nume. Asta e una.

        A doua: chiar daca e adevarat ce spui (este posibil, nu zic nu), eu iti garantez ca Resume-ul lui/ei (in America de Nord se numeste Resume, nu CV) nu avea greseli gramaticale si numele facultatii de IT (pentru studiile fictive) era scris corect, caci altfel nu trecea de "screening". Asta garantat! Nu exista dubii. Poti sa scrii tu cate minciuni vrei intr-un Resume, dar cand e plin de greseli elementare, Resume-ul tau sau CV (daca vrei tu) ajunge la gunoi in secunda doi (alta rima nu am gasit).

        A treia: in cazul de fata vorbim de o persoana propusa a fi Ministru al Invatamantului. Cum poti tu conduce un minister, cand nici macar nu ai avut o persoana care sa te consilieze, sa-ti aranjeze CV-ul ala de rahat asa cum e el, sa-l puna intr-o lumina mai putin jenanta? Ce se poate astepta de la o astfel de persoana?

        A patra: aici mai e o problema, totusi. Ponta a anuntat ca sunt propusi niste oameni cinstiti. Lasand la o parte conflictele de interese mari cat "Casa Poporului", lasand la o parte greselile elementare din acel amarat de CV, totusi, nu crezi ca a fi cinstit inseamna a nu minti?

        A cincea: nu realizezi cat de ridicol esti cand vii cu astfel de "scuze"? Eu inteleg ca ura fata de Basescu este mare, dar asta nu inseamna ca trebuie sa acceptati toate non-valorile de la USL, doar ca sunt de la USL. Iesiti frate in strada si puneti presiune pe Ponta sa vina cu oameni capabili, care sa fie deasupra oricaror suspiciuni. Ati vrut altceva, diferit de ce a fost "oferit" de Basescu si PDL si vad ca voi acceptati toti golanii si mincinosii, motivand ca "si Basescu a zis/facut/mintit/injurat/etc". Si uite asa, in loc de un Basescu, acum avem trei Basescu (incluzandu-i pe Ponta si Antonescu).
        • -1 (1 vot)    
          nu esti informat (Sâmbătă, 5 mai 2012, 15:16)

          Andrei [anonim] i-a raspuns lui Alius

          Mergi pe prima pagina de la hotnews si cauta "yahoo". O sa afli stirea despre CV-ul persoanei respective. Restul sunt doar parerile tale personale pe care nu le comentez.
    • +15 (15 voturi)    
      hartzuiala (Vineri, 4 mai 2012, 15:31)

      jimmy yckx [anonim] i-a raspuns lui ady

      asta faceti cu doamna rect oritza !

      am inteles dintr'o prezentare facuta, cu scremeri, la latrina 3, cum ca dansa n'a scris cu propria'i mana acea prezentare, cv, pe net.

      cic' ar fi vina unui/unei functionar/e, si se faceau cercetari serioase, specifice justitiei (!!) ref. la greselile de pe site.

      probabil ca in ciorna, scrisa de mana doamnei prof., nu scrie ca a studiat la standfort, ci ca a vizitat institutul hoover, unde a asistat la un seminar ref. la politica sua in papua si in toata oceania.
      iar, aceasta vizita a fost hotaratoare pentru optiunea politica a propusei ministrese.

      putzintica rabdare...
      lasati csm sa lucreze, cu celeritatea specifica justititiei !
  • +47 (49 voturi)    
    mincinoasa (Vineri, 4 mai 2012, 13:48)

    kostel [utilizator]

    cine minte acum? pe unde mai scoti camasa? is curios cemai zice po(a)nta. cum o intoarce ca de, e jurist si "cunoaste".
    • +46 (46 voturi)    
      a gresit HotNews! :D (Vineri, 4 mai 2012, 14:53)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui kostel

      HotNews s-a interesat la universitatea Stanford - gresit! Trebuia sa intrebe la universitatea Standford!
      • +9 (9 voturi)    
        :)) (Vineri, 4 mai 2012, 15:09)

        Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        .
      • +8 (8 voturi)    
        am remarcat si eu (Vineri, 4 mai 2012, 18:21)

        gaga [anonim] i-a raspuns lui ampersand

        gafa jurnalistica de proportii, ce sa mai !
  • +50 (50 voturi)    
    ei si voi! (Vineri, 4 mai 2012, 13:48)

    ceferistul [anonim]

    trebuia sa contactati universitatea standford...
    • +16 (16 voturi)    
      corect!! (Vineri, 4 mai 2012, 15:53)

      kata_m [utilizator] i-a raspuns lui ceferistul

      probabil universitatea e in china pe undeva...
    • +6 (6 voturi)    
      probabil (Vineri, 4 mai 2012, 19:38)

      altul [anonim] i-a raspuns lui ceferistul

      Probabil ca a vizitat si ea salonul auto si a impresionat-o standul Ford. :)) Si a pus-o în CV.
  • +47 (47 voturi)    
    Eroare! (Vineri, 4 mai 2012, 13:49)

    skyradio [utilizator]

    Eu cred ca este o eroare foarte grava a lui Hotnews.
    Doamna Prof.Univ.dr....... a facut la StanDford nu la Stanford.
    Ma intreb oare, ce se scrie fals intr-un CV care te "inalta" intr-o functie publica, nu aduce a incalcare a legii?

    PS. Puteti continua cu cercetarea si la Universitatea Catolica din LEUVEN, Belgia? In 1990 era cam greu sa studiezi pe afara. Toti erau "ocupati" cu 13-15 la Geografie!
    • +31 (31 voturi)    
      da! (Vineri, 4 mai 2012, 14:30)

      george [anonim] i-a raspuns lui skyradio

      da, da! sustin aceasta propunere, Hotnews se poate investiga ?
      • +2 (2 voturi)    
        sustin (Vineri, 4 mai 2012, 18:00)

        sustin [anonim] i-a raspuns lui george

        sustin propunerea :)
  • +52 (52 voturi)    
    Bataie de joc (Vineri, 4 mai 2012, 13:50)

    Iulian [anonim]

    27 Aprilie 2012, data la care Romania a intrat din nou in rahat. Acelasi rahat care din 1990 ne tine pe loc si suge orice speranta din noi si aceasta tara.
    • +16 (20 voturi)    
      Chill out man (Vineri, 4 mai 2012, 14:34)

      Realist [anonim] i-a raspuns lui Iulian

      Romania a fost permanent in rahat.

      Singura diferentiere ocazionala a fost grosimea acestuia.
  • +44 (44 voturi)    
    Parca i-a ales dupa CV-uri.... (Vineri, 4 mai 2012, 13:51)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Mai bine le-ar fi dat niste teste de inteligenta ministrilor propusi, ca de oameni "acoperiti" cu hartii suntem plini.

    Nu ne-ar strica prin conducerea tarii si unii mai inteligenti, mai cu energie, nu fosile sau colectionari de titluri.

    Cred ca d-aia n-a avut MRU zile multe in functie; strica traditia...
    • -23 (23 voturi)    
      Ce sa spun... (Vineri, 4 mai 2012, 14:57)

      black [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Mai da' mai lasa-ne cu MRU al tau, "intelighent " nevoie mare , de-aia era el hotarit sa faca numai prostii////
      • +8 (8 voturi)    
        atata poti, atata zici ! (Vineri, 4 mai 2012, 16:47)

        mariusxmarius [utilizator] i-a raspuns lui black

        atata poti, atata zici !
  • +51 (51 voturi)    
    tupeu nemarginit! (Vineri, 4 mai 2012, 13:52)

    gheorghe de la oras [anonim]

    Auzi la ea, "o sa va dau toate detaliile de marti incolo”! Adica acuma sssst, ciocu mic, nu criticati, lasati-ma sa ma unga aia ministru luni.
  • +34 (34 voturi)    
    Devine caragialesc (Vineri, 4 mai 2012, 13:52)

    marian [anonim]

    Dar deh, e mai de "bonton" sa spui c-ai aterizat pe la Standford, Ocsford, Harward sau Cambrige, despre astea stie tot poporul, pe cand Hoover-ul ala rezoneaza mai intai a baraj, nu straluceste asa tare..
    • +9 (9 voturi)    
      Consecventa (Vineri, 4 mai 2012, 15:00)

      anion [utilizator] i-a raspuns lui marian

      Te rog sa fi consecvent pana la capat; este vorba de Hover.
      • +6 (6 voturi)    
        ca sa fim mai exacti (Vineri, 4 mai 2012, 16:46)

        Radu [anonim] i-a raspuns lui anion

        Huver...
    • +4 (4 voturi)    
      Cum (Vineri, 4 mai 2012, 19:16)

      Vezi.. [anonim] i-a raspuns lui marian

      Vezi ca se scrie Cumbrige...doamna ministresa stie "cum" vine..
  • +19 (33 voturi)    
    SIE vs SRI (Vineri, 4 mai 2012, 13:54)

    Mazeta [utilizator]

    Abacalaureatul si stagiara. Rebuturile securitatii sunt trimise la educatie.
    • -15 (17 voturi)    
      hehe (Vineri, 4 mai 2012, 14:34)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      mi-au dat postacii plusuri din greseala... uitand din graba sa se intrebe cine este abacalaureatul.
      • +11 (11 voturi)    
        Nu ne gandim la aceeasi persoana ! (Vineri, 4 mai 2012, 14:44)

        Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Prostie tipica de Mitica !
        • -2 (2 voturi)    
          huh (Vineri, 4 mai 2012, 19:09)

          Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

          pai cati abacalaureati securisti mai cunosti?
      • +22 (22 voturi)    
        Ati vizionat filmul: (Vineri, 4 mai 2012, 15:08)

        Alous [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

        "Salvati Romania - Asa nu, niciodata!"

        - Actori principali:
        Ponta si Antonescu

        - In roluri secundare: ministrii din cabinetul (provizoriu) Ponta

        - Regia si scenariul:
        Nastase si Voiculescu

        - Gen:
        Tragi-comedie

        P.S.: ai dreptate, degeaba are Funeriu facultate si doctorat, daca nu si-a luat bacalaureatul (sic!). Cum am mai spus: mai lasati bre antenele alea ca va prosteste rau de tot!
      • +11 (13 voturi)    
        Voturi obtinute fraudulos (Vineri, 4 mai 2012, 15:13)

        Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Asadar ai obtinut voturi fraudulos. Pai asta inseamna USL.
      • +8 (8 voturi)    
        Fa un "print screen" (Vineri, 4 mai 2012, 15:32)

        Marian [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

        si inrameaza-l. Nu mai prinzi curand asa ceva. Oamenii gandesc pozitiv spre deosebire de tine
        • +1 (1 vot)    
          Nu stie ce e ala print screen! :)))) (Sâmbătă, 5 mai 2012, 19:52)

          Adrian [anonim] i-a raspuns lui Marian

          E USL-as!! Ai uitat ca astia sunt lipsiti de astfel de cunostinte ce presupun studiu, cultura, gramatica etc!? :)))))
    • +2 (2 voturi)    
      pentru mazeta (Vineri, 4 mai 2012, 23:19)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Abramburica unde a luat bacalaureatul ?
  • +53 (53 voturi)    
    Doctor vizitator (Vineri, 4 mai 2012, 13:54)

    vasile [anonim]

    Draga doamna rector,
    daca vizitez Universitatea X din orasul Y pot sa-mi trec in CV ca am absolvit-o?
    Cu respect.
    • +18 (18 voturi)    
      Nu e nevoie (Vineri, 4 mai 2012, 15:15)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui vasile

      E suficient s-o vezi pe Google Maps.
      • +3 (3 voturi)    
        IDD (Vineri, 4 mai 2012, 20:05)

        A.D. [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

        Invatamant la distanta, prin internet! :))
  • +50 (50 voturi)    
    felicitari (Vineri, 4 mai 2012, 13:54)

    felicia [anonim]

    Felicitari HotNews! :):):) Va urez la cat mai multe "dezumflari!" :):)
  • +48 (48 voturi)    
    Cel mai cinstit guvern din istoria omenirii (Vineri, 4 mai 2012, 13:56)

    Trojan.H [utilizator]

    Poate ca ministrii sunt mincinosi, dar guvernul e cinstit.
  • +53 (53 voturi)    
    e (Vineri, 4 mai 2012, 13:57)

    e [anonim]

    e ca la radio erevan:

    da, este adevarat ca a absolvit, dar de fapt nu a absolvit ci a participat, si de fapt nu a participat decat de la distanta, si nici macar nici atat, doar a a achitat taxa, iar acea taxa a fost si ea platita din banii altcuiva si, de fapt, nici macar cursul respectiv nu a existat.

    voilà!
  • +38 (38 voturi)    
    n-ati intrebat unde trebuie (Vineri, 4 mai 2012, 13:58)

    Anonimus [anonim]

    trebuia sa intrebati la Standford, nu la Stanford
  • +26 (26 voturi)    
    L-ati uitat pe Ponta cu masterul de 4 luni (Vineri, 4 mai 2012, 13:58)

    Alui [anonim]

    la universitatea din Catania.
    Verificati singuri:
    http://www.cdep.ro/pls/parlam/structura.mp?idm=7&cam=2&leg=2004&pag=0&idl=1

    http://www2.unict.it/en/university-masters-courses-ay-2011-2012
    • +22 (22 voturi)    
      Vero Siciliano (Vineri, 4 mai 2012, 14:31)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Ma che cazzo

      Trebe umflate CV-urile....si eu am fost in politehnica bucuresti....am trecut prin campus in drum spre regie :P

      Da bine la mase sa se vada ca sunt oameni culti
      • +17 (17 voturi)    
        dar (Vineri, 4 mai 2012, 14:49)

        dar [anonim] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

        dar cati nu om fi trecut pe langa... Academia Romana? si pe langa Conservator? etc.
      • +4 (4 voturi)    
        CV (Vineri, 4 mai 2012, 19:25)

        Bree [anonim] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

        Breee, ai mare dreptate...Amu daca ma gandesc mai bine ...in anii mei de studentie, am stat in U-uri (caminele de la medicina) si am petrecut ceva timp prin curtea Politehnicii ... am urmat cursuri la Piranha...E clar. Pe langa facultatea absolvita tre sa mai trec prin CV Medicina si Politehnica...Aaaa...Am mai si mancat pe la cantina de la Drept...Se pune si asta?
    • +21 (21 voturi)    
      CV Ponta (Vineri, 4 mai 2012, 14:56)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui Alui

      Mai lipseste si boschetaria din Paris!In rest e complet!
      Toti ati comentat asa de frumos,ca orice as incerca sa adaug,in comparatie cu ale voastre,ar fi miniscul.
      Cine spune ca romanul e sumbru si lipsit de umor,acela nu are umor!
      Felicitari tuturor,care au comentat,sunt comentarii,
      care ung la suflet si ne fac sa uitam de mizeria,
      primitivismul, mitocania,analfabetismul cu diplome la Chisinau si Spiru de pe scena politica a Ro.
      Weekend placut!
      • +18 (18 voturi)    
        Eh... (Vineri, 4 mai 2012, 15:11)

        X [anonim] i-a raspuns lui Victor

        Sa vezi de acum diplome pe la Shpilu Haret si altele, cu asta ministru al invatamantului. doar nu degeaba e presedintele Asociatiei Universitatilor Particulare. probabil ca primul lucru pe care il va face va fi sa infiinteze o Universitate a Manelistilor. ca doar si aia (sau mai ales aia) au bani sa-si plateasca studii. Maine-poimaine il vedem pe Gutza prim-ministru, cu doctorat in prinsul mustelor de pe rahatul de langa cort...
        • +7 (7 voturi)    
          Sorry... (Vineri, 4 mai 2012, 15:28)

          X [anonim] i-a raspuns lui X

          Scuze pt inceputurile de propozitie cu litera mica, nu-mi merge intotdeauna tasta "shift". Desi... nu cred ca tre' sa ma scuz, ca vad ca demnitarilor astora, desi le merg tastele de la laptopurile cumparate din paralele noastre, tot "le vine" sa adauge sau sa "sara" litere... Sarire-le-ar in ochi, poate asa or sa invete sa scrie si sa citeasca!
  • +29 (31 voturi)    
    Frauda..... (Vineri, 4 mai 2012, 13:59)

    Ronin [utilizator]

    .....inselaciune....grandomanie.....coruptie....analfabetism.....PSD......oare de ce nu ma mira?????
  • +41 (41 voturi)    
    Ce fraiera !!! (Vineri, 4 mai 2012, 14:01)

    Dodo [anonim]

    Putea sa raspunda la intrebarile Hotnews ca de fapt este o neintelegere , ca ea a studiat la Univ. Staendfort Californication din Shanghai China !
    • +20 (20 voturi)    
      a fost (Vineri, 4 mai 2012, 14:44)

      albyn58 [utilizator] i-a raspuns lui Dodo

      colega cu "coana leana" la facultatea de polimeri ...
  • +27 (27 voturi)    
    Tipic... (Vineri, 4 mai 2012, 14:03)

    translativus [utilizator]

    ....sau previzibi? Pot fi acestea considerate fals in declaratii?
    Pana una, alta, avem raspuns la intrebarea: De ce in loc de meseriasi avem carpaci? Asa ca,
    succesuri, dude si almanahe pentru fata lu' nea "StandinFord" , toate ingramadite pe goagal.
    Somn usor!
    • +27 (27 voturi)    
      s-o pice parlamentul luni! (Vineri, 4 mai 2012, 14:22)

      stan atac de cord [anonim] i-a raspuns lui translativus

      Are stofa de impostoare cucoana din cat a iesit pana acum la iveala:

      - este membra CSM din partea Societatii Civile desi oficial sau nu este in PSD,
      - a dat in judecata Ministerul Educatiei pe care vrea sa-l conduca; La proces va fi in acelasi timp reclamant si parat.
      - este suspectata de incompatibilitate. Nu-i ajunge o functie, vrea si in CSM si la rectorat in acelasi timp. Vrea si Ministerul Educatiei.Multa lacomie de functii!
      - si proasta se da mare ca a facut cursuri la Stanford o fi fost pe la un seminar de vara platind 5000 de euroi ca sa stea pe o banca.
      Afara cu ea din Guvern!
  • +24 (24 voturi)    
    Sta-n Ford (Vineri, 4 mai 2012, 14:03)

    fLoreign [utilizator]

    Ca ea inca sunt destui, si nu doar in Romania, care au facut un curs scurt undeva, iar in CV apare ca au diploma de acolo.

    Tot e bine, macar cursul a fost organizat de catre universitatea respectiva, in cazul nostru Stanford. Caci Gheorghe Stefan, un fost ministru roman al educatiei, a participat la Oxford la un seminar fantoma, fara nici o valoare (in afara de costul de trei mii de dolari, neincluzand transport, cazare si masa), Oxford Round Table: http://www.oxfordroundtable.com/index.php/view/Content-Main/page/pub_reform.html

    Dar cel mai mult mi-a placut explicatia ca i-a scris altcineva CV-ul.
  • +20 (20 voturi)    
    Coana cu CV-ul falsificat (Vineri, 4 mai 2012, 14:04)

    alex [anonim]

    Ce-i mai place carnea de porc la cucoana asta...Daca stau bine si ma gandesc nimic nu mai e de mirare!Rusine Dinu Patriciu!
  • +29 (29 voturi)    
    ... o replica celebra! (Vineri, 4 mai 2012, 14:05)

    Mihai [anonim]

    Va rog sa ma iertati insa imi vine sa rad (da, un fel de rasu'-plansu'), atunci cand o vad pe doamna 'ministră' (ar avea rimă cu s...inistră).

    Domnia sa ma imi aduce aminte de un dialog grozav dintr-un film celebru (Astă seară dansăm în familie), dintre Radulescu si Tastaman (dacă nu mă înşel):
    Dem: - Auzi, tu cărţi citeşti?!
    Vasilica: - Nu, pentru ca m-adoarme!
    Dem: - Ce coincidenţă, şi pe mine!

    Dacă ai trecut printr-un campus universitar şi ai făcut ceva fotografii, asta nu înseamnă că ai şi studiat acolo! Sa fim serioşi!

    De fapt hârtia suportă orice... inclusiv şi greşelile de gramatică, ca şi cum nu ar fi vorba de CV-ul doamnei (de alcătuirea şi verificarea căruia, de altfel, ar trebui să fie singura responsabilă, ci de al altcuiva)... Fuga de responsabilitate şi aruncarea vinei pe alcineva, sunt sporturi de performanţă în PSD, partid care o sprijină şi pe doamna "ministră"!
    Închei cu precizarea ca "ma-ştept ca lucrurile să merge bine în ministerul educaţiei, ca-vem şi noi oameni noştri educaţ în străinătate"
    Cu respect,
    • -4 (4 voturi)    
      las-o mai moale.... (Vineri, 4 mai 2012, 14:47)

      val [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      cu replicile din "filme". Replicile redate nu sunt din nici un film , ci din serialul TV de comedie "Tanta si Costel" pe texte de Ion Baiesu prezentat la TVR prin anii 1970, si nu jucau Tastaman si Dem Radulescu, ci Coca Andronescu cu Octavian Cotescu , iar replicile sunt la o halba de bere pe peronul garii Ciulnita !!.
      • +5 (5 voturi)    
        Catre anonimul Val... ce val... ca valul trece...! (Vineri, 4 mai 2012, 19:32)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui val

        Te rog sa te mai documentezi putzin inainte de a raspunde la vreun comentariu.... sau esti coleg de 'standford' cu doamna ministra! ... ai si carnet de partid?!

        Uite de la mine o replica autentica data unui primar electrician de un om foarte tare:
        - tu in afara de seria de contor ai mai citit ceva?!

        Si uite si un link util pentru cei ca dumneata care nu cred ca prea te inghesui sa te documentezi atunci cand iti dai cu parerea (vezi minutul 1:33): http://www.youtube.com/watch?v=ROPGiogs8gw&feature=related

        Va inteleg ca sunteti pe val... dar ce e val... ca valul trece!
  • +26 (28 voturi)    
    Hahalere (Vineri, 4 mai 2012, 14:06)

    nic [anonim]

    RUSINE..................

    Ponta ai inceput bine, toti santeti niste HOTI la drumul mare.PDL-ul este optiunea" Raul cel mai mic".
    • -7 (7 voturi)    
      hai s-o lasam moarta... (Vineri, 4 mai 2012, 15:26)

      me [anonim] i-a raspuns lui nic

      ca nici pnl nici pdl sau orce combinatie de 2-4 litere nu e mai breaza (sau mai ptin breaza) decat oricare alta...
      ma rog nici cu adevarat semnificativ oricum
      • +9 (9 voturi)    
        comparatie (Vineri, 4 mai 2012, 17:04)

        mariusxmarius [utilizator] i-a raspuns lui me

        pentru educatie, caci de asta vorbim aici, propunerea pdl (ma refer la Funeriu) NU SUPORTA COMPARATIE cu cucoana woody cea micinoasa.
        Folosind orice, dar orice, criteriu de performanta, diferenta, e prea mare!
  • +19 (21 voturi)    
    !!! (Vineri, 4 mai 2012, 14:07)

    adrian nastase la fileu [anonim]

    HotNews, sunteti mai mult decat rau intentionati. Pai unde si cine a scris ca doamna Dumitrescu a terminat la "Stanford"? De ce o acuzati pe nedrept?
  • +29 (31 voturi)    
    Astia sunt ministri USL?? (Vineri, 4 mai 2012, 14:07)

    ouch [anonim]

    Incepe sa-mi fie frica de Ponta si Antonescu. Cred ca avea dreptate Chiliman cand a zis ca unii joaca poker in viata. Doar ca astia joaca pe viata noastra.
  • +45 (45 voturi)    
    Trist! (Vineri, 4 mai 2012, 14:07)

    tic [anonim]

    Daca cucoane de-astea ajung sa ocupe functii de ministru in guvernul Romaniei, bagandu-si in CV diplome si studii fictive, atunci inteleg de ce e la moda fenomenul Spiru Haret in tara noastra!
    Acum inteleg si de ce Androneasca a bagat in parlament un proiect de lege prin care toate loazele care n-au fost in stare sa-si ia bac-ul, se puteau inscrie la facultati.
    Pe vremea mea, bac-ul il luau 85% dintre absolventii de liceu, desi scoala era foarte serioasa. Dintre acestia, doar 10% promovau examenele de admitere in invatamantul superior. Asta desi concurenta era crancena: 12 pe loc la medicina si la drept, 10 pe loc la electronica, 8 pe loc la universitate, 5 pe loc la ASE, si chiar 4 pe loc la agricultura sau la constructii!
    Acum, tara te vrea prost! Nu conteaza decat pe ce patratel pui stampila la vot. Si cu cat esti mai incult, cu atat sunt sanse mai mari sa nimeresti "patratelul care trebuie".
    Adica, Mihai Ungureanu, un adevarat intelectual, nu era bun, dar e buna cucoana asta!
    Ne meritam soarta!
    • -11 (11 voturi)    
      las-o moale... (Vineri, 4 mai 2012, 14:56)

      val [anonim] i-a raspuns lui tic

      ... cu cifrele de concurenta la facultati inainte de 1989, ca macane !! Mai sunt si unii pe aici , ce nu au varsta Google, asa ca nu mai spune ca la Agronomie (se poate, nu Agricultura) sau la Constructii erau 4 pe loc, ca se dadeau cate trei sesiuni pina in toamna sa se ocupe locurile, nefiind la prima sesiune candidati cate locuri erau, si de obicei in toamna se duceau cei care nu intrau vara pe nicaieri !! Iar la drept nu erau 12 pe un loc ci vreo 25-30. Mai citeste pe Google si documenteaza-te.
      • +11 (11 voturi)    
        Ai dreptate! (Vineri, 4 mai 2012, 16:12)

        ticbis [utilizator] i-a raspuns lui val

        Indiferent cate sesiuni de examene se dadeau pe vremea aia, locurile erau limitate! Mai multe decat erau planificate, nu aveau cum sa se ocupe!
        Pe cand acum, sunt 100% absolventi de liceu, 30% cu bac-ul luat si 110% inscrisi pe la facultati, fie ele de stat sau private.
        Concurenta acum este cam 0,001 pe loc!
        Ai dreptate, am gresit, in anii '80 erau 25-30 de candidati pe loc la facultatea de drept. Acum sunt cam 2 candidati pe 80 de locuri!
        Zi mersi ca n-ai prins vremurile alea, ca nu pupai tu facultate neam!
  • +21 (21 voturi)    
    doctorand (Vineri, 4 mai 2012, 14:08)

    adrian [anonim]

    Diploma obtinuta: doctorand
    Ma ia cu lesin ...

    DOCTORÁND, -Ă, doctoranzi, -de, s. m. și f. Persoană care își pregătește lucrarea de doctorat. – Din germ. Doktorand.
    Sursa: DEX '98 (1998) | Adăugată de bogdang | Semnalează o greșeală | Permalink
    • +15 (17 voturi)    
      ministra studenta (Vineri, 4 mai 2012, 14:28)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui adrian

      diploma obtinuta nu este de doctor, ci i-au dat o hartie prin care ii da dreptul sa continue studiile de doctorat. Si daca vreau sa merg mai departe "diploma" nu este chiar acelasi lucru cu "titlu".

      Doamna asta o vad urmasa lui abramburica, in fapte daca ajunge ministra.
  • +31 (33 voturi)    
    democratia invinge Romania (Vineri, 4 mai 2012, 14:10)

    tby08 [utilizator]

    asta este guvernul maret al celor doi bufoni...
  • +28 (28 voturi)    
    CV de parlamentar (Vineri, 4 mai 2012, 14:10)

    alexei28 [utilizator]

    Sa le verificati si diplomele de liceu, sanse mari sa aveti surprize....numai doctor in drept nu e ea dupa cum arata zici ca a terminat seralul : )
    • +14 (14 voturi)    
      La gospodarire parcuri (Vineri, 4 mai 2012, 14:35)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui alexei28

      :))

      masaj terapeutic, vidanjari... :)))
  • +26 (26 voturi)    
    de marti incolo... (Vineri, 4 mai 2012, 14:10)

    mercedes [utilizator]

    Sa luam in calcul ca Ponta ne va garnisi cu o asemena podoaba la Invatamant? E un film hidos.
  • -2 (12 voturi)    
    analfabetii (Vineri, 4 mai 2012, 14:18)

    carol [anonim]

    stau pe scaune inalte ,asa mereu,la ce va asteptati de la ponta ,sa aduca diplomati ,educati,nu cred ,a adus pe cei cu care vor roade carne impreuna si cind vor ajunge la os ,,,raminem noi cu datoriile la FMI,pe care ei ni l-au bagat in casele noastre,,,,da fmi =fondul masonist international
  • +21 (21 voturi)    
    ponta (Vineri, 4 mai 2012, 14:18)

    dorel [anonim]

    cum isi permite ponta, cu cel mai cinstit guvern dupa lovitura de stat din '89, s-o mai tina pe aceasta impostoare, azi maine , ne trezim ca nu are nici bacul, ea si ceilalti membri ai guvernului, ne facem de ras fratilor, in fata cancelariilor occidentale
  • +18 (18 voturi)    
    hmm (Vineri, 4 mai 2012, 14:21)

    Rutina Turner [anonim]

    Lasati-o mai pe tanti in pace! Parca-mi aduce aminte de Hildegard Puwak, fosta doamna de fier forjat a PSD-ului. Ehee, ce vremuri, ce vremuri, cata cinste, cata competenta ?!...
  • +18 (18 voturi)    
    nu si nu... (Vineri, 4 mai 2012, 14:21)

    tot eu :D [anonim]

    Dragilor observati o chestie pur romaneasca...desi cucoana e prinsa cu greseli de ortografie in CV, cu studii inventate, nu vrea sa renunte la minister si pace, pai banii cu care a cotizat pentru asemenea functie, probabil ca tonta deja i-a cheltuit :))...Dubai?
  • +17 (19 voturi)    
    ......deci.. (Vineri, 4 mai 2012, 14:22)

    kappa_cj [utilizator]

    se poate compara odioasa asta comunistoidă cu Elena Udrea frate?!?! Hai să fim serioși. Nici măcar la înălțimea flecului de la pantofii..scumpi, cum or fi ei, ai lui Nuți nu se poate ridica. VAI DE NOI. Deci, după unul ca Funeriu, să ai o odioasă dinasta..adusă de cei care ne propovăduiesc pe la tembeliziunile varanului turnărot..cinstea și omenia. O insultă fățișă la adresa inteligenței poporului român. Părerea mea
  • +19 (21 voturi)    
    Facem pariu... (Vineri, 4 mai 2012, 14:24)

    triciupa [utilizator]

    ... ca duduia asta o sa fie ministru al educatiei indiferent cate dovezi ale imposturii sale se vor publica?
    Pai ce credeti voi naivilor, ca republica patriciu-voiculescu-vantu se construieste cu oameni valorosi, care chiar au studiat pe la universitati celebre si sunt capabili sa faca ceva? NU, aia gandesc de capul lor, au idei, cracnesc in front, nu fac sluj in fata stapanului! patriciu-voiculescu-vantu are nevoie de absolventi de StanDford Californication (faina rau asta, bravo dodo), de absolventi de la fabricile de diplome, de penali, incompatibili, impostori, lichele, latrai, cu astia se face treaba!
  • +16 (16 voturi)    
    sugestie pentru Ponta (Vineri, 4 mai 2012, 14:28)

    alip [utilizator]

    Sa dovedeasca si el ca e inteligent si sa-l puna pe Funeriu ministru al educatiei. Asta cand ne-om vedea noi ceafa.
  • +21 (21 voturi)    
    S-a dus dracu' (Vineri, 4 mai 2012, 14:29)

    cipnpopa [anonim]

    S-a dus dracu' si "cel mai cinstit guvern".
  • +15 (15 voturi)    
    Pas gresit (Vineri, 4 mai 2012, 14:31)

    catalin_mattei [utilizator]

    Ponta face un pas gresit daca accepta sa mearga cu aceasta persoana in Guvern... avand in vedere ca mai este foarte putin din anul scolar ar fi mai util sa aleaga pe cineva din minester care stie ce trebuie facut pt a se organiza examenele de final de an in mod corect. Nu stiu cat sunt de incompatibile dar oricum rector, ministru si membru CSM este cam mult pt cineva. In conditiile clasificarii universitatilor mi se pare cuiros alegerea cuiva care vine din invatamantul privat universitar ( conducerea acestuia).
  • +14 (14 voturi)    
    Da Marga, Marga ce zice? (Vineri, 4 mai 2012, 14:31)

    coate rupte [anonim]

    Poate fi coleg cu o asemenea fufă?
    • +3 (3 voturi)    
      Pai si tovarasul "presedinte al consiliului" al (Vineri, 4 mai 2012, 18:07)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui coate rupte

      UBB este de aceasi calitate, nu te mira.
  • +19 (19 voturi)    
    Asta inseamna PSD (Vineri, 4 mai 2012, 14:33)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Oameni falsi....dar cand ziceam ca o sa ma bufneasca rasul de ce guvern o sa propuna, mi-am luat minusuri in draci....ei, cine a avut dreptate? :))

    Unul mai stralucit ca altul....asta e...vrea tara comunisti...sa ia comunisti!
  • +21 (21 voturi)    
    Hello ... unde-i antena ?! unde-i Dana Grecu ?! (Vineri, 4 mai 2012, 14:34)

    SW [anonim]

    Cand au prezentat o facatura ordinara cu referire la diploma de "bac" a lui Funeriu ... ce tari in piept erau. Acum de ce nu cer diploma acestei ..... ca nu as numi-o doamna. N-am cum sa ofer respect nici unui hot.
    Sunt curios daca o sa mai fie acelasi procent la "bac" ca trebuie sa-si hraneasca facultatea cu idioti... ca altfel moare de foame.... dar stai ca am uitat ca a avut grija ca in caz de faliment sa nu piarda tot.
    RUSINE !
  • -6 (10 voturi)    
    da, penibila doamna (Vineri, 4 mai 2012, 14:34)

    geo12 [utilizator]

    dar nu v-am vazut la fel de vehementi cand PDL-ul a pus ministru un tamplar care a luat Bac-ul la 24 de ani si apoi a facut facultati pe banda rulanta (vreo 3)... Ce e mai grav e ca cucoana asta va fi la Ministerul Educatiei, adica va trebui sa conduca un sistem de educare a copiilor nostri.
    • +6 (8 voturi)    
      De ce nu vorbesti de goagal (Vineri, 4 mai 2012, 16:59)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui geo12

      care si/a dat bacul la 30 de ani, primar fiind?!
      Van-gagal mi se pare ca mai are fo' doua facultati pe la spiru, ca deh, o garanta pe abramburica, nu?
      • -3 (5 voturi)    
        bravo (Vineri, 4 mai 2012, 19:14)

        geo12 [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        ce facem, ne intrecem in exemple de prostie ajunsa la putere? am spus un neadevar cand am indraznit sa amintesc de Igas de am luat atatea minusuri? Sa va mai amintesc de semianalfabeta ajunsa in Parlamentul European impinsa de la spate de tatal sau si de PDL ? Da, multi analfabeti ajunsi la putere, dar si mai multi sustinatori ai lor.
  • +27 (27 voturi)    
    Eu zic asa... (Vineri, 4 mai 2012, 14:34)

    Alius [anonim]

    ca pentru situatia creata, de vina este Hotnews, care trebuie desfiintat pentru ca nu lasa guvernul lui Ponta sa lucreze in liniste.

    Asa cum simpatinzantii domnului Ponta (si guvernului acestuia) bine remarcau prin comentariile postate, se cauta doar nod in papura, se cauta mici greseli de gramatica in CV-uri, doar ca sa denigreze aceste valori ale celui mai cinstit si profesionist guvern pe care Romania l-a dat. Si este in totalitate meritul lui Ponta si lui Antonescu, antrenati de pe margine de oamenii de mare caracter si cinste Nastase si Voiculescu.

    Imi aduc aminte de momentele penibile de la antene, cand cu investitura lui Funeriu. Sunt curios acum, daca stie cineva, ce se spune la aceleasi antene despre aceasta distina doamna.

    Un sfat prietenesc pentru fanii USL: daca voi credeti ca o formatiune politica, care are in spate oameni ca Voiculescu, vine la putere pentru binele tarii, atunci e momentul sa va duceti si sa va internati la o sectie de "dezintoxicare". "Decuplati-va" creierul de la antene cat nu e prea tarziu, iesiti afara, mergeti si luati o gura de are si o sa fiti mai castigati si voi si tara! Succesuri!
    • +6 (6 voturi)    
      "celui mai cinstit si profesionist guvern ".. (Vineri, 4 mai 2012, 17:50)

      aki [anonim] i-a raspuns lui Alius

      ..a fost fraza cheie: cand am citit-o am izbucnit in ras si m-am luminatt tot - romanul stie inca sa faca haz de necaz.
      Sunt intru-totul de acord cu tine, Alius.. Ce partid e asta, care reuseste sa puna mana pe guvernare, dar nu are un om capabil pentru Ministerul Educatiei?!?!??

      Bine ca avem Hotnews..de un an de zile de cand i-am descoperit, ma bucur ca exista Hotnews.. :D, mai ales cand pot sa citesc un CV ca sa mai rad putin :)).
  • +16 (16 voturi)    
    multumim Hotnews, (Vineri, 4 mai 2012, 14:34)

    AAA [anonim]

    nu neaparat ca ati naucit-o pe panarama asta, cat ca ne mai aratati inca realitatea aia care nu se vede la antene, si anume ca a avea o diploma la Univ. Crestina nu-i ca si cum ai avea una la Stanford.
  • +16 (16 voturi)    
    trei pagini de cv (Vineri, 4 mai 2012, 14:35)

    elis [anonim]

    oamenii astia sunt inconstienti, cum sa-ti treci in cv, studii pe care nu le-ai facut, faceau macar o precizare( ca nu le-au facut, dar ca sa dea bine....), sa atasezi un cv plini de gresli ,tu care aspiri la functii inalte, care stii ca esti verificat la sange.....si ma intreb la ce iti folosesc trei pagini de cv cu trei facultati, cinci masterate, vreo doua doctorate, cand tu esti prost facut gramada....cred ca romanii astia au ceva la cap, nu stau bine cu etajul superior.
    • +7 (7 voturi)    
      Generalizarea nu-i buna (Vineri, 4 mai 2012, 15:07)

      Pt@elis [anonim] i-a raspuns lui elis

      Nu toti romanii au ceva la cap; numai cine face asemenea propuneri are ceva la cap.
      Restul romanilor, comunii/ muritorii de rand , sesizeaza aceste lucruri, dar ce sa faca?
      Pestele de la cap se impute. Suna fff urat, dar este adecvat situatiei.
  • -7 (7 voturi)    
    edu (Vineri, 4 mai 2012, 14:35)

    propun [anonim]

    propun ministru al educatiei un profesor universitar fara culoare politica, cu experienta, cinstit si dornic sa faca ceva serios pentru invatamant! e valabil si pentru exhipa lui MRU, cand se va intoarce, pentru ca baba a fost o GRESEALA!
    • +7 (7 voturi)    
      Nu mersi, il prefer pe Funeriu (Vineri, 4 mai 2012, 15:54)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui propun

      !
      • +4 (4 voturi)    
        SUSTIN (Vineri, 4 mai 2012, 16:24)

        Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        Funeriu Prim-ministru chiar !

        +1
    • 0 (0 voturi)    
      Alta intrebare (Sâmbătă, 5 mai 2012, 11:24)

      aegis [anonim] i-a raspuns lui propun

      Pai ce, credeti ca se mai intoarce guvernul m.r.u.? Cand o zbura porcul!! Minune mare daca mai intra in parlament!
  • +15 (15 voturi)    
    StandFord riddle (Vineri, 4 mai 2012, 14:37)

    Rezon [utilizator]

    Does StandFord stand for one-night stand in a Ford?
    • +3 (3 voturi)    
      :):) (Vineri, 4 mai 2012, 16:15)

      :) [anonim] i-a raspuns lui Rezon

      Cred ca ai ghicit-o! :):):)
  • +15 (15 voturi)    
    A3 ce zice? (Vineri, 4 mai 2012, 14:37)

    ioni [anonim]

    A3 tipa despre Funeriu ca nu are bac.
    Despre escroaca asta- nimic!

    Chair suntem un popor de idioti?
    • +5 (7 voturi)    
      DA! (Vineri, 4 mai 2012, 15:05)

      tut1. [anonim] i-a raspuns lui ioni

      ...
    • +6 (6 voturi)    
      Nu noi. Ei. (Vineri, 4 mai 2012, 15:54)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui ioni

      !
  • +16 (16 voturi)    
    StanDford nu e Stanford (Vineri, 4 mai 2012, 14:41)

    Irist [utilizator]

    Gresiti, dragi ziaristi: doamna nu a spus ca a vazut macar Stanford. Ce a scris dna e poate prin Africa, vreun SRL printr-un apartament. Si e o blasfemie s-o comparati cu Funeriu. Ma mir ca Antena 3 n-a descoperit inainte de HotNews minciuna d-nei CD?!
    Sa vedeti ce 'varza' va face d-na din legea invatamantului! Pacat!
  • +10 (10 voturi)    
    ipoteza alternativa (Vineri, 4 mai 2012, 14:41)

    Rezon [utilizator]

    Iata si o ipoteza alternativa:

    Scoala Elementara Standiford din Modesto, California (http://www.sylvan.k12.ca.us/standiford)

    via
    http://www.blogary.ro/2012/05/o-alianta-pdl-pnl-este-imposibila-pina-in-2016/#lf_comment=25414969
  • +10 (10 voturi)    
    upit (Vineri, 4 mai 2012, 14:43)

    ana [anonim]

    sa eliminam non-valoarea...dna ministru, colega cu rectorul de la upit, care a plagiat planul managerial...http://plagiateinuniversitate.blogspot.com/...
  • +16 (16 voturi)    
    cucoana asta mi-a dat o idee geniala! (Vineri, 4 mai 2012, 14:44)

    leopold [anonim]

    Imi deschid firma de turism intelectual.Trec obiective orasele cu mari universitati,angajez un fotograf (Fane Jeg?),dau reduceri la parlamentari si-i plimb si le fac poze.Ma dau bine pe langa aia de la latrine si le servesc dovada inaltelor lor studii .Tot vine campania,guvernele se schimba,dar raman aceleasi figuri.
    PS:am o dilema cu Iliescu;are deja poze de la Moscova si ma intreb pe unde sa-l mai duc...............
  • +6 (10 voturi)    
    Votati-ma! (Vineri, 4 mai 2012, 14:44)

    Daniels22026 [utilizator]

    In cel mai scurt timp voi candida la presedentia Romaniei sau pentru un post de senator. N-am bani de campanie electorala, dar va spun ca sint mai bun decit toti politicienii nostri, deoarece:

    - am niste diplome obtinute cinstit, si chiar nu-mi place sa-mi obosesc mintea cu minciuni; n-am sa fur niciodata fiindca mi-e frica sa risc, mi-e lene sa planific ilegalitati, si imi creeaza repulsie sa ma inhaitez cu hotii harnici;

    - sint lenes, dar imi aleg job-uri cu salarii mari si muncesc de-mi sar capacele, numai si numai din cauza nevoii de bani;

    - daca ma alegeti presedinte, imi voi tripla salariul; la schimb va promit sa n-am nici o initiativa in politica interna; dar am sa public zilnic pe HotNews toate rapoartele serviciilor secrete legate de coruptia din tara, cu nume, date, fapte, inregistrari audio, video, etc.

    - in politica externa am sa ma tin departe de rusi;

    - toate zvonurile care se vor scrie despre mine in presa, sint adevarate; sper totusi sa nu aflati toate timpeniile pe care le-am facut cu voie sau fara de voie

    VA ROG VOTATI-MA! Daca nu o veti face, va avertizez ca n-aveti nimic de pierdut! Si nici eu.
  • +13 (13 voturi)    
    Nici macar nu si l-a corectat complet (Vineri, 4 mai 2012, 14:46)

    Jean [anonim]

    A corectat in CV unele greseli, dar nu pe toate:

    - "Porto Roz" a ramas, in loc de Portorož
    - "Editura Paideea" a ramas in locde Paideia (in 3 locuri)
    - mai sunt spatii lipsa, iar diacriticele sunt unele da, altele ba

    In ceea ce priveste stagiul de la Stanford, in mod cert nu s-a finalizat cu Premiul Fundatiei "Armand Calinescu" si nici cu Diploma aniversara, asa cum scrie in CV. Cel mai probabil a fost un stagiu de pregatire doctorala, in care a mers la biblioteca si a audiat niste cursuri.
    • +7 (7 voturi)    
      la genunchiul broastei (Vineri, 4 mai 2012, 15:15)

      anion [utilizator] i-a raspuns lui Jean

      Corectura este insuficienta. A trecut de la nota 1 la 4+. Oricum va ajunge ministresa.
    • +8 (8 voturi)    
      completare (Vineri, 4 mai 2012, 15:24)

      Jean [anonim] i-a raspuns lui Jean

      Înfiinţată în anul 2001, Editura "Universul Juridic" a devenit în 9 ani un actor important al pieţei de carte juridică din România. (de pe saitul editurii). Cum o fi primit ea in 1996 diploma de la o editura infiintata 5 ani mai tarziu?

      Mai mult, Fundatia Magazin Istoric ofera premii doar pentru anumite lucrari de istorie. In 1996 doamna CD nu avea publicata nicio lucrare, era doar un doctorand. Nu mi-am dat seama daca Arman Calinescu este asa-zisul nume al premiului sau numele lucrarii sau altceva.
      • +2 (2 voturi)    
        pai cum? (Sâmbătă, 5 mai 2012, 0:59)

        rostc [anonim] i-a raspuns lui Jean

        ca doctorand ii din 2006 si pana in zilele noastre. Chiar, de ce ziserati de ea ca-i Doctor in Drept?
  • -3 (9 voturi)    
    nu e vina ei (Vineri, 4 mai 2012, 14:53)

    cosminrs [utilizator]

    E vina noastra a tuturor romanilor.
    Am acceptat ca Eminescu a fost "student" la Viena, la Berlin... cu toate ca nu a terminat liceul si nu avea bacalaureatul. I s'a facut la un moment dat rost de un certificat de absolvire a unui liceu din Botosani.. care nu insemna echivalarea unui bacalaureat.
    Si uite asa Romania a intrat pe cursul folosirii unor falsuri, ba chiar mai mult am chiar legalizat asta.
    Nu a scris necunoscuta asta ca a facut facultatea, ba chiar diploma ei e o diploma onorifica pe care o pot scoate toti dintre noi.
    Ponta a reusit sa se faca de ras cu aceasta Dumitrescu. Nu ma mira. E speriat de bombe. Putea sa il puna pe Marga la educatie, dar nu.. l'a pus la externe. Ca si cum ar fi avut ceva experienta in domeniu.
    Ah.. ce se intampla in tara asta cand vrei neaparat sa scapi de oameni ca Anastase, Oltean si Udrea.. vin altii la fel in locul lor.
    Dar ma intreb.. cine a inceput "jocul" asta?
    • +9 (11 voturi)    
      Eminescu??? (Vineri, 4 mai 2012, 15:30)

      Iorest [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

      Vă rog să nu faceţi paralele neadecvate, care vă pot afecta imaginea pe hotnews. Eminescu era un geniu, iar geniile au propriile libertăţi şi norme. Dacă Iorga a făcut câţiva ani într-unul singur trebuie să i se reproşeze că nu a respectat structura studiilor universitare? Ştiţi cumva că pe lângă opera sa literară, Eminescu a activat în multe alte domenii? Ştiţi că a lăsat şi un tratat de limbă slavonă, dar a fost preocupat şi de limba sanscrită? E cunoscută doar opera sa literară, în timp ce el era un munte de cultură...
      • -3 (5 voturi)    
        nu sunt de acord (Vineri, 4 mai 2012, 16:13)

        cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui Iorest

        de unde stiti ca eu nu sunt un geniu? pot sa imi iau libertati? pot sa dau normele generale acceptate la o parte? o sa spuneti ca nu am demonstrat? nici Eminescu cand era "student" la aceste universitati nu demonstrase nimic inca. Dumneavoastra imi vorbiti despre tot ce a facut Eminsescu in toata viata lui ca sa ii aduceti o scuza la ceva de la inceputul vietii.
        Daca o luam pe urma acestei logici.. de unde stiti ca anumiti criminali nu ar fi trebuit sa fie lasati liberi pentru ca apoi in viata ar fi fost genii si ar fi devenit cunoscuti in toata lumea.
        Trebuie sa aplicam acelasi standard pentru toata lumea. Odata cu aplicarea a doua standarde diferite in aceeasi situatie pentru oameni diferiti.. avem dreptul fiecare sa interpretam totul cum vrem, in functie de cum ne dicteaza interesul.
        Sa nu care cumva sa credeti ca iau apararea acestei ilustre necunoscute. Dimpotriva. Mi'e greata de ea. Dar daca acceptam cazul Eminescu ca fiind ok, nu avem voie sa mai comentam la altii.
        Stiu cate a facut Eminescu. Am fost obligat sa duc flori un bust de'al lui in liceu. Asa ca am studiat ce a facut, pentru a putea spune ca e putin cam umflata mostenirea lui culturala. Dar nu am prea multe de comentat. Sunt de acord cu Titu Maiorescu. Nu exista forme fara fond, dar cateodata pentru a crea fondul, trebuie create formele inainte. Pot sa spun ca totusi e o singura problema. Asa l'am creat pe marele nostru scriitor Cartarescu. Bun, sunt subiectiv, dar dumnezeule, avem o gramada de alti oameni care scriu mult mai bine decat el.
        Nu comparati cazul Iorga cu cazul Eminescu. Sunt lucruri diferite. Iorga a fost student, inscris la o facultate. Eminescu a stat acolo pe banii Junimii si a audiat cursurile. PEntru ca oricine poate merge la cursuri si sa asculte, doar ca nu primeste diploma. Sau primeste o diploma ca aceasta Dumitrescu. Cine stie.. poate a primit si Eminescu o diploma asemanatoare de la Junimea...
        • +4 (6 voturi)    
          Standard ??!! (Vineri, 4 mai 2012, 17:03)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

          "Trebuie sa aplicam acelasi standard pentru toata lumea"

          Ce-ai mai baiatule, pai candideaza Eminescu la ministere, in parlament, la presedentie ??? Care-i legatura intre falsurile lui Eminescu si falsurile politicienilor? Tu vrei sa-i punem ministri pe poeti, si sa-i rugam pe politicieni sa scrie poezii?? De ce sa nu faca fiecare ceea ce vrea? Iar daca nu-ti plac poeziile lui Eminescu, e gustul tau, cine te obliga sa le citesti?

          Uite o propozitie adevarata, dar timpita, daca "aplicam acelasi standard la toata lumea": toti ministrii Romaniei sint mizerabili ca poeti!
          • -1 (3 voturi)    
            un fals e un fals indiferent de cine il face (Vineri, 4 mai 2012, 20:03)

            cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

            dar nimeni nu a vorbit ca Eminescu a facut vreun fals. Dupa cum nici aceasta femeie nu a facut. Doar ca s'a folosit de faptul ca daca a mers pe la Stanford o sa credem ca e a chiar a studiat ceva pe acolo nu ca a stat pe la niste cursuri.
        • +3 (5 voturi)    
          Aceeaşi observaţie: fără comparaţii neadecvate (Vineri, 4 mai 2012, 17:14)

          Iorest [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

          Ca să fie clar despre ce discutăm: în primul rând nu puteţi fi un geniu, căci scrieţi cu iniţială minusculă după punct.

          Vă aprob în ceea ce scrieţi despre Cărtărescu. Cât despre Eminescu, dacă-i citiţi opera (genialitatea gândirii lui nu stă în amorurile alea puse în poezie, recitiţi-i de exemplu opera în proză, înţelegând-o în context, recitiţi şi critică pentru a înţelege cu adevărat dimensiunile gândirii sale, care sunt ilustrate de exemplu de sumedenia de izvoare în gândirea antică şi modernă). Când citesc "Archaeus" al lui Eminescu, cu pixul în mână, cântărind fiecare frază, găsesc în Eminescu un autor total diferit de cel care a scris "Atât de fragedă". Eminescu trebuie citit şi recitit, plus că limbajul său este mai bine înţeles dacă ne întoarcem la scrierile din sec. XVII-XVIII, de unde ne vin texte pe care Eminescu le citea zilnic. Amita Bhose şi Rosa del Conte cred că sunt cei mai buni indicatori asupra genialităţii lui Eminescu (românii îl consideră mai puţin geniu, căci nu-l citesc având aceleaşi lecturi ca AB şi RdelC, dar scrierile lor ne ajută). Eminescu e geniu cu sau fără diplomă. Geniul operei sale face ca imposibilitatea lui de a se conforma unor rigori instituţionale să fie neglijabilă. Am mai reţinut un lucru din ce aţi scris: "Dumneavoastra imi vorbiti despre tot ce a facut Eminsescu in toata viata lui ca sa ii aduceti o scuza la ceva de la inceputul vietii." Şi nu remarcaţi ceva? Întreaga viaţă a lui Eminescu a însemnat 39 de ani. Nu cantitatea (alţii au 60 de ani de activitate, în timp ce Eminescu a avut vreo 25), ci calitatea operei confirmă genialitatea. Junimea nu era nebună să susţină, cum se face azi, "viitoare speranţe". Ei susţineau persoane care confirmaseră.

          Aşadar, orice paralelă cu societatea de azi e neadecvată. Şi să nu mai uităm un lucru. În trecut erau posibile asemenea "neîncadrări" în sistem. Acum dacă nu te conformezi, te izolezi, căci trăim într-o lume în care hârtiile vorbesc.
          • -1 (3 voturi)    
            asta e motivul pentru care nu pot fi geniu? (Vineri, 4 mai 2012, 20:00)

            cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui Iorest

            ia coborati jos de unde sunteti.
            Conform aceleasi logici nici Eminescu nu are cum sa fie geniu.
            • +3 (5 voturi)    
              Eroare! (Vineri, 4 mai 2012, 20:16)

              Iorest [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

              1. Diferenţa e: dacă Eminescu scrie cu iniţială minusculă acolo unde trebuie majusculă într-o poezie, el e un modernist. Dacă dvs. faceţi acelaşi lucru aici, nu faceţi decât să încălcaţi normele ortografice, deci picaţi prost.

              2. Eu nu am nicio umbră de convingere că aş avea genial în mine, deci îmi asum eventualele greşeli gramaticale şi comentez aici ca să-l apăr pe Eminescu, care e genial, şi ca să scap de Dumitreasca de la Educaţie, care pare a fi mediocră.
              • 0 (4 voturi)    
                cum adica pic prost? (Vineri, 4 mai 2012, 22:10)

                cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui Iorest

                poate in continuare sunt eu prost, dar nu inteleg cum vine aia cu picatul prost. parca a pica prost inseamna total altceva fata de ce insinuati. (nu pot decat sa banuiesc).
                sa scap de dumitreasca la educatie as vrea si eu. ce spuneam eu... e cu totul altceva.
                eminescu scria cu minuscula unde trebuia majuscula? asta nu am mai vazut'o. ma refeream doar la yey... are voie sa spuna "coboara jos" pentru ca e licenta poetica.
                Dar sa revenim.
                Ce scrie in CV'ul ei nu e fals. Nu a studiat la nici o facultate, ci a urmat niste cursuri de drept international. Iar diploma obtinuta e o diploma aniversara a unei edituri romanesti. Problema aici nu e ca a mintit in CV pentru ca nu a mintit. E ca a incercat sa ne fraiereasca cu mega studiile ei.
                • +1 (1 vot)    
                  Cred că nu ne-am înţeles (Sâmbătă, 5 mai 2012, 16:45)

                  Iorest [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

                  Adică: dacă unui poet îi este permis să încalce norma în numele artei, dvs. nu puteţi face aşa, căci picaţi prost, aţi părea analfabet. Dar se pare că am înţeles greşit ce aţi vrut să spuneţi. Dincolo de toate acestea, vă recomand să-l reluaţi pe Eminescu, dar nu neapărat cu poezia lui de iubire, mai degrabă cu proza şi cu poezia filozofică. Plecând poate de la Del Conte, Amita Bhose şi Zoe Dumistrescu Buşulenga. V-o spun din proprie experienţă.

                  Corect, încearcă să ne fraierească cu studiile ei, omiţând detaliile care ne-ar face să înţelegem că de fapt nu a fost mare lucru ce a făcut ea acolo. Dar se pare că totuşi e şi un fals, căci la niciuna dintre cele două instituţii se pare că nu a absolvit ceva. Şi lipsa de rigoare în CV în scopul ambiguităţii voite eu zic că e la fel de "păcătoasă".
    • +8 (8 voturi)    
      Fals (Vineri, 4 mai 2012, 16:22)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

      Hai ca esti tare! Esti primul care se intereseaza despre diplomele lui Eminescu. Lumea ii iubeste poeziile.

      Dar fii atent, ca stiu una mai tare decit diploma lui Eminescu: cica autorul Mesterului Manole n-avea nici 4 clase, nesimtitul! Pai atunci cum a scris balada??!! E un fals mizerabil pe care te rog sa-l cercetezi indeaproape.ai
  • +9 (9 voturi)    
    Pt absolventii de privat(a) (Vineri, 4 mai 2012, 15:03)

    Modele nocive [anonim]

    Si "studentii" de la cantemir/ spiru, tot asa viziteaza-tranziteaza aceste fabrici de diplome.
    Diferenta este ca se aleg cu diplome, pe care apoi le folosesc sa ocupe posturi caldute la stat ( 99,99%). La particular/ occident nu risca nimeni sa angajeze asemenea specimene, ca nu sunt competitivi= nu-si justifica salariul.
    Dar au model, asta este. Toti tintesc foarte sus.
    Pacat de tinerii care invata cinstit; Romania in loc sa-i stimuleze sa ramana ( macar ipotetic) ii descurajeaza total, prin exemple nocive.
    Daca asemenea oameni sunt alesi, pt un minister de importanta VITALA, avand la indemana atatia profesori adevarati, de meserie profesori, se alege praful de Romania.
    Nimic nu s-a schimbat in mentalitate si fapte. Traiectul este retrograd.
  • +8 (8 voturi)    
    PENIBIL (Vineri, 4 mai 2012, 15:07)

    ionel [anonim]

    Si se mai judeca si cu ministerul pe care vrea sa il conduca. Domnu Ponta, mai trage odata ca se alege prafu
  • +9 (9 voturi)    
    ministru .....de invatamant (Vineri, 4 mai 2012, 15:11)

    gygy [anonim]

    Ce guvern curat !
    Bravo Pontilica !
  • +14 (14 voturi)    
    Hoover (Vineri, 4 mai 2012, 15:11)

    Rezon [utilizator]

    Institutul Huvar e divizia de cercetare-dezvoltare a fabricii de aspiratoare?

    Ei, lasa ca ne explica ea de marti incolo, dupa instalare.
  • +4 (6 voturi)    
    ordinea (Vineri, 4 mai 2012, 15:15)

    cronologic [anonim]

    Fiecare experienta profesionala si forma de invatament se trec in CV, incepanad cu cele mai recente.
  • +3 (5 voturi)    
    Hai sa iesim in strada! (Vineri, 4 mai 2012, 15:24)

    Andrei [anonim]

    Problema e ca noi comentam pe bloguri in loc sa iesim in strada. Ei cand au vrut sa dea guvernul jos au iesit in strada. Noi stam si ne miram ce o sa se intample.

    Cineva mai sus a spus ca de 27 aprilie 2012 a fost ziua in care ne-am semnat condamnarea.

    Sa ne fereasca Cel de sus.
    • +5 (5 voturi)    
      Putintica rabdare (Vineri, 4 mai 2012, 15:59)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      Ce poti sa strigi acum: Jos Guvernul Desemnat Incompetent si Tradator? Nu prea poti.
      De saptamina viitoare se poate. Evident eliminind cuvintul Desemnat.
  • +7 (7 voturi)    
    Hotnews the best! (Vineri, 4 mai 2012, 15:26)

    Andra [anonim]

    Draga Echipa Hotnews! Sper din tot sufletul sa ramaneti la mijlocul baricadei, pe cat posibil echidistanti si sa nu va lasati cumparati de PSD in nici un fel. Sunteti singura oaza de credibilitate ...voi si PRO TV-ul.....
    Bravo!
  • +6 (6 voturi)    
    sunt multumit (Vineri, 4 mai 2012, 15:27)

    smirnoff [anonim]

    Doamna asta, ca si alti membri ai noului guvern, imi amintesc de guvernul Transnistriei de la Tiraspol.
  • +9 (9 voturi)    
    Cateva precizari pentru Hotnews (Vineri, 4 mai 2012, 15:34)

    Euridice [anonim]

    Accesul in universitatile americane si englezesti este foarte strict reglementat. Daca urmezi un curs de scurta durata (fara diploma) trebuie sa fi inregistrat la un serviciu numit Registrar. Retineti chiar fara sa obti o diploma. Numai in baza badge-ului eliberat de registrar poti avea acces in spatiile comune de invatamant (biblioteca, acces la computer, etc) dar atentie, nu si la salile de curs cu exceptia careia unde se tine activitatea programata. Daca nu apari in registrar inseamna ca ai fost doar vizitator de 1 zi si in acest caz apare numele insotitorului care te ia in charge. Cautati insa si la: actualul Rector marca PSD la Politehnica din Bucuresti care si el are un CV fals si chiar la Felix care are o diploma phD cumparata de pe Internet. Personal nu am timp sa ma uit in CV-urile tuturor ministrilor propusi de Ponta dar cu siguranta mai exista si alti cu falsuri care in orice tara normala ar intra sub incidenta justitiei. Se pare ca PSD-ul a facut o simbioza intre CV-urile cu date false si angajamente de guvernare care nu vor fi niciodata respectate.
    • +6 (6 voturi)    
      Oh DA! (Vineri, 4 mai 2012, 15:47)

      Huitzilopochtli [anonim] i-a raspuns lui Euridice

      Voiculescu are doctorat de la Pacific Western University o celebra "Diploma Mill" din US.
  • +9 (9 voturi)    
    clarificari... (Vineri, 4 mai 2012, 15:36)

    dani [anonim]

    N-ar fi pentru nimeni o noutate sa constatam ca un alt ministru este promovat pe criterii cel putin ciudate... Doamna , este inainte de orice, om politic... A fost "impusa" in aceasta functie (dupa cum prea bine se lauda), de baronul de Vrancea , Marian Oprisan. Motivul este lesne de inteles...Individul are spre finalizare un dosar penal pe care-l tot plimba prin tribunale-le tarii sperand prescrierea. Infuenta ulterioara in CSM a doamnei ar fi o simpla formalitate... O mana spala o alta, nu-i asa...? Ne-am obisnuit deja cu astfel de genii...Si ca o alta coincidenta sa se confirme, apropo de studii, incercati sa aflati ce studii are" promotorul "Oprisan ?. Cum a reusit cu scoala profesionala de mecanizari agricoli , sa fie transferat la un liceu agricol , iar apoi- fireste- studii superioare la privat si incredibil... cursuri in SUA ???!!!
  • +8 (8 voturi)    
    In continuare toata lumea gandeste romaneste... (Vineri, 4 mai 2012, 15:44)

    gicamuci [anonim]

    Nu este ea de vina, saraca... Dl. Ponta e de vina pentru el a numit-o. Nu inteleg de ce toata lume se da la ea cand de fapt Ponta ar trebui tras de urechi.
    • 0 (0 voturi)    
      pentru gicamuci (Sâmbătă, 5 mai 2012, 22:41)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui gicamuci

      Poate si mai corect ar fi sa fie trasi de urechi amandoi !
  • +7 (7 voturi)    
    da, (Vineri, 4 mai 2012, 15:50)

    Schimbarea la spate [anonim]

    nici nu era nevoie sa ii vezi cv-ul. dupa freza iti poti da seama de unde vine si incotro se indreapta :)
  • +5 (5 voturi)    
    Cine minte? (Vineri, 4 mai 2012, 15:53)

    FEFELEAGA [anonim]

    Madam Dumitrescu nu a mintit, ea a facut studii la StanDford si nu la Universitatea Stanford.
    INSA cele doua fufe care s-au cocotat la conducerea CSM, MINT CU NERUSINARE, cv-ul cucoanei dumitrescu provine clar de la Univ. Dimitrie Cantemir, a facut parte din dosarul depus la Senat pentru candidatura la CSM!
  • +9 (9 voturi)    
    Fals in declaratii. (Vineri, 4 mai 2012, 15:59)

    sile231 [utilizator]

    Citat din biblie: O musca moarta strica amestecul de miresme facut cu migala. Observ ca in amestecul d-lui Ponta a aparut a doua musca moarta. La mai mare!
  • +8 (8 voturi)    
    E de vina secretara.... (Vineri, 4 mai 2012, 16:04)

    Zapata [anonim]

    Mai mult ca sigur ca vina o poarta secretara care i-a scris CV-ul. Personal cred ca Ponta a dat ordin ca toti ministri sa aiba un CV precum Ungureanu sau Funeriu si atunci s-a facut un copy paste. ii va sari cu siguranta in ajutor Andronescu care va garanta ca a facut studii in SUA si Belgia asa cum a garantat si pentru Costoiu la Politehnica tot pe un CV plin de flasuri. Conditia sa ajungi ministru in guvernul Ponta? Sa-ti fabrici un CV pentru prostime. In rest nu mai conteaza...Apropos: si Sova ar trebui sa-si treaca in CV studii despre Holocaust caci tot a fost in la plimbare.
  • -9 (9 voturi)    
    Macar facultate din Romania are. Funeriu are? (Vineri, 4 mai 2012, 16:12)

    eggeugu [anonim]

    Poat ca nu are diploma de Stanford dar diploma Romaneasca are . Dar despre Funeriu puteti spune acelasi lucru ?
    • +8 (8 voturi)    
      slava Domnului (Vineri, 4 mai 2012, 18:04)

      Rezon [utilizator] i-a raspuns lui eggeugu

      Slava Domnului, nu putem spune despre Funeriu ca are diploma de la universitate romaneasca.

      Funeriu e slab, a fost un ratat de olimpic international la chimie in liceu. Mai rau, a absolvit Universitatea Louis Pasteur din Strasbourg, unde si-a luat si doctoratul. Penibil, pe bune.

      Sa vina dna Corina, ca e dama buna!
  • +3 (3 voturi)    
    CE PROASTA CUM SE CADE !! (Vineri, 4 mai 2012, 16:21)

    Maisafie [anonim]

    Ei sunt hoti, dar daca ajung si sunt lasati acolo atunci noi suntem prostii si ei "desteptii".
    Sa nu uitati asta la vot!...ca daca doar scriem si bolborosim pe-aici dar nu ne trezim de dimineata sa mergem la vot si nu suntem in stare sa-i luminam pe cei din familiile noastre si din jurul nostru, tot prosti ne numim. Nu conteaza cint intelegem si cit vedem daca nu facem nimic pentru asta.
    DESTEAPTA-TE ROMANE !!.....
  • +5 (5 voturi)    
    falsificare de Titlu (Vineri, 4 mai 2012, 16:24)

    Gabriela [anonim]

    se impodobeste cu penele frumoase ale altuia! In Germania, unde traiesc de peste 30 de ani, sunt vrificati, cu ajutorul Internetului toti politicienii care au titluri de Doctori, la diverse Universitati, si chiar unii cu functii de ministrii, au fost demascati ca impostori, retraginduli-se Titlurile dobindite prin frauda. Cei demascati au avut bunul simt si si-au dat demisia din functia inalta ( exemplu Theodor von Gutenberg ). Citi in Guvernul de la Bucuresti si-au obtinut un Titlu pe cai necinstite? Va rog dragi jurnalisti "pierdeti-va" in continuare timpul si cercetati, caci asa vom avea parte de politicieni , de care sa ne bucuram ca ne vor reprezenta, cel putin in cinste si onoare.
  • +6 (6 voturi)    
    Trist ! (Vineri, 4 mai 2012, 16:28)

    Ionut [anonim]

    on topic:
    Este o rusine pentru un premier care sustine ca a alcatuit un guvern "cinstit", sa includa in componenta lui o persoana mincinoasa, lucru dovedit cu acte in regula. Pentru a pastra cat de cat credibil principiul de alcatuire al guvernului ar trebui sa o demita in secunda 2, putandu-i fi admisa partial scuza ca nu a putut verifica fiecare punct din CV-urile persoanelor alese (sau propuse). Si sa nu mai pomenim ca este o palma data celor care ar merita intr-adevar sa ne conduca dar care sunt lasati in anonimat.
    off topic:
    am urmarit atat canalele media pro-USL (antenele) cat si cele pro prezidentiale (aici as putea incadra si HotNews judecand dupa natura articolelor si a comentariilor). Toti parca sunt(sunteti) construiti in logica binara: ori e USL ori e PDL. Foarte rar am putut sa citesc/vad/ascult o critica obiectiva si punctuala la problema prezentata. Acelas lucru se intampla si cu acest articol: indubitabil doamna personaj principal nu are ce cauta acolo. Insa nu poti extrapola acest lucru la toti membri guvernului decat daca fortezi limitele logicii elementare. Forumurile ar trebui sa fie un loc in care ai ocazia sa asculti si sa analizezi argumentele persoanelor care au alta opinie decat a ta si sa incerci sa ti le prezinti civilizat pe ale tale. In schimb, desi se foloseste un limbaj elevat, nivelul si esenta majoritatii discutiilor nu depaseste nivelul intalnit "la usa cortului". Sa nu mai vorbim de jigniri sau de complexul de superoritate al unora fata de ceilalti. Nu ai cum sa fii credibil daca judeci o afirmatie in functie de cine a spus-o si nu in functie de continut, sau daca pleci de la concluzie si cauti argumentele in favoarea ei. Chiar si in cazul in care concluzia este corecta. Nu am obiceiul de a scrie pe forumuri prea des, insa am zis sa profit aceasta libertate si de un moment pauza. Numai bine va urez !
  • +9 (9 voturi)    
    Deci Băse e de milioane (Vineri, 4 mai 2012, 16:30)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    S-a dat inapoi ca o gazela in fata PSD ca stia ca astia nu sunt in stare sa adune un guvern :))

    Buna strategie, lupul batran nu e prost deloc
  • +6 (6 voturi)    
    Pasaj din stire pe Libertatea.ro :)) (Vineri, 4 mai 2012, 16:39)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    "asupra Corinei Dumitrescu, ministru Educaţiei"....."Reprezentanţii universităţii de prestigiu nu au găsit-o în niciun registru pe femeia care ocupă astăzi fotoliul de ministru al Educaţiei. Întrebată despre această neclaritate, Dumitrescu a spus că va da toate explicaţii marţi."

    http://www.libertatea.ro/detalii/articol/ministrul-educatiei-dumitrescu-standford-392398.html

    DOAMNEEEE, trebuie sa postez si pe FB asta :))
    • +2 (4 voturi)    
      cate greseli face Libertatea? :)) (Vineri, 4 mai 2012, 17:08)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      1. Ministru Educatiei -> Ministrul Educatiei

      2. niciun registru -> nici un registru (in acel caz)

      3. "ocupa fotoliul de ministru" -> va ocupa fotoliul (poate)

      4. va da toate explicatii -> va da toate explicatiile

      + au tendinta de a se repeta (probabil au norma de cuvinte)

      Oare cu cat sunt platiti de Ringier :))))
  • +10 (10 voturi)    
    Universitatea Standfort (Vineri, 4 mai 2012, 16:41)

    Alin [anonim]

    pai nu scrie ca a fost la Stanford ci la Standfort deci poate nu a mintit !
  • +2 (2 voturi)    
    exact ca in cazul eba si nu numai (Vineri, 4 mai 2012, 16:42)

    de aia iubesc rromania [anonim]

    nici nu vreau sa ma gindesc cite cazuri de astea sint bagate in politichia romaneasca; nu de alta, dar m-ar apuca voma.
    • 0 (0 voturi)    
      toti is o apa si un pamant (Duminică, 6 mai 2012, 5:03)

      j [anonim] i-a raspuns lui de aia iubesc rromania

      .

      ps - scriu de peste ocean ca reuniunea eruropeana e fixus la fel - o hororis causa (cum am citit pe undeva prin apropiere)
  • +6 (6 voturi)    
    studii beroase (Vineri, 4 mai 2012, 16:42)

    DorinCatargiu [anonim]

    A venit caldura ,mai beu cate-o bere rece si din cand in cand mai intru pe la Universitate pentru probleme personale(este mai curat acolo). Nu pot sa scriu in CV-ul meu, ca doamna ministru ,ca am facut studii la Stanford.
  • +7 (7 voturi)    
    Noul guvern! (Vineri, 4 mai 2012, 16:45)

    alexei28 [utilizator]

    Daca Ponta e o maimuta a lui Iliescu ... Guvernul lui din ce sa fie format...din bufnite ca asta cu CV fals si bufnitoi umflati care tot fura dupa revolutie si cu un chior care are planuri cu ei....pana acum n-a facut nimic...nu e in stare sa-l bage pe Nastase macar pentru 2 ani la inchisoare...termene de 2 ani de zile ..INCREDIBIL...chiar nu au frica de Dumnezeu ??
  • +6 (6 voturi)    
    CSM verifica greselile din CV (Vineri, 4 mai 2012, 16:50)

    Cutu [anonim]

    " Reprezentantii CSM au declarat pentru HotNews.ro ca in acest moment se fac verificari pentru a identifica sursa greselilor din CV" CSM-ul trebuie sa verifice CVul doamnei, greselile is facute de cel care a redactat CV-ul.
    OAMENI DE CACAT, TARA DECACAT, ASTA MERITAM
  • +6 (6 voturi)    
    Intrebare (Vineri, 4 mai 2012, 16:55)

    bibibi [anonim]

    Daca pana ieri CV-ul de pe http://www.csm1909.ro/csm/linkuri/02_05_2012__48726_ro.pdf abunda de greseli, de ce astazi este corectat iar data completarii apare tot 14.10.2010 ???
    • +6 (6 voturi)    
      nu-ţi fă probleme (Vineri, 4 mai 2012, 18:22)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui bibibi

      termenul e până marţi!
  • +6 (6 voturi)    
    Completare CV (Vineri, 4 mai 2012, 17:21)

    Cel [anonim]

    Fiecare CV ce se depune la ponta pentur a obtine un post bun in conducerea tarii trebuie sa contina si data cand sa furat primul ou, cand sa furat gaina, boul si o estimare pentru data la care vei putea fura romania
  • +6 (6 voturi)    
    Formularea din raspunsul in engleza spune totul (Vineri, 4 mai 2012, 17:30)

    Daniel [anonim]

    Pentru cine stie subtilitatile limbii engleze, formularea de la final cu

    "about what she MAY HAVE studied here"
    reprezinta un dispret total la adresa persoanei.
    Daca ar scrie asa ceva in Letter of recommendation, ar fi terminata pe toata viata persoana respectiva :)
  • +5 (5 voturi)    
    CV e plin de inadvertente (Vineri, 4 mai 2012, 17:49)

    Marius DM [anonim]

    Atentie la scolile dnei Corinei Dumitrescu!! Nu a absolvit nici Universitatea din leuven -Belgia. Ce a facut dna Corina intre 1982 si 1986, pana a intrat la facultate??? Cand si-a luat doctoratul?????
  • 0 (0 voturi)    
    Daca tot vrem sa construim,... (Vineri, 4 mai 2012, 18:21)

    Dan [anonim]

    ...atunci Domnul Ponta trebuie sa dea dovada de CEREBRALITATE pentru a fi credibil macar in perioada de tranzitie. Trebuie sa ne ofere sau, mai bine zis sa ne poata pune in mana stampila de vot in favoarea dumnealui si a partenerilor de coalitie.
    Pentru ca acest lucru sa se intample cu adevarat, in Guvernul ce-l aduna trebuie sa avem in pozitii de mare importanta pentru natiune cum ar fi Cultura si Educatia oameni de adevarata valoare si nu "ciurli burli" sau mai stiu care ciocanitoare la propriu si la figurat. Uitandu-ma in urma si reparcurgand toti acesti ani de la "revolutie " incoace nu constat nici un progres remarcabil in aceste domenii, definitoare pentru acest popor.
    In concluzie domnul Marga este 250 de clase peste Woody the Woodpecker deci cred ca aici D-nul Ponta trebuie sa mai reflecteze.
    Introducand in aceasta ecuatie si numele domnului Funeriu (nu sunt cantaretul nimanui) aportul dumnealui in educatie nu a fost de neglijat. Ne-a aratat unde suntem "JALNIC ca si nivel cultural al generatiei ultimului deceniu" si cred ca de aicitrebuie pornit si nu inventata alta roata sau alt robinet de apa calda.

    Deci hai sa lasam desenele animate cu ciocanitori si alte personaje ilare si precum suna sloganul de la Romanii au Talent (am vazut pe you tube secvente) -SA TRECEM LA TREABA .
  • +4 (4 voturi)    
    doctorat sociologie (Vineri, 4 mai 2012, 18:33)

    justme [anonim]

    Nu stiu daca a mai comentat cineva dar vad ca stimata doamna este doctorand la facultatea de sociologie de prin 2006. Oare este legal un doctorat care depaseste 4 ani? oare primeste si bursa ?
  • +4 (4 voturi)    
    iar pornim cu ... (Vineri, 4 mai 2012, 18:38)

    arkan [anonim]

    dle.PM iar pornim cu ...Stanga, pardon-Stangul?
  • +6 (6 voturi)    
    Cu ce confunda un CV ministrii lui Ponta? (Vineri, 4 mai 2012, 18:51)

    Erasmus [anonim]

    Este clar ca majoritatea guvernului confunda un CV cu o lista de excursii. Mai exact locuri pitoresti prin care au ajuns pe bani publici. Si-au facut cate o poza la o universitate si au DOVADA pentru CV. Ca sunt pe dinafara o dovedeste faptul ca se preteaza la asemenea falsuri. Nu stiu saracii de ei nici macar faptul ca totul se poate verifica la universitatile adevarate unde nu merge cu fabricile de diplome ca in universitatile pe care le conduc. Acestei "doamne" doctor inginer ii trebuiesc 5 zile ca sa fabrice un raspuns pentru Hotnews. Oare de ce? Raspuns: din prostie caci va face alta gafa monumentala care va fi divulgata. Daca Hotnews ajutata poate de AdAstra ar trece sa verifice cate articole straine a plagiat de ex Andronescu si pe care le-a vandut in tara ca cercetari originale v-ati ingrozi. Sa fie foarte clar: de aceea l-au dorit inlaturat pe Funeriu ca le-a fost frica de divulgarea unor nulitati universitare care ocupa spatiul public. In comparatie cu Andronescu, Funeriu a facut 15 ani de carte si cercetare de top pe cand Andronescu si Corina Dumitrescu se pot mandri cu 25 de ani de activitate poilitica in organizatiile PCR ale lui Ceausescu. Aici nu se cearta pe legea invatamantului PDL cu USL. Aici se cearta hotii cu oamenii cinstiti. Sa nu ma intrebati daca cumva Felix este ud in pantaloni si de ce Antenele tac? Si el are o dciploma de doctor falsa.
    • +6 (6 voturi)    
      Lucruri de o gravitate enorma (Vineri, 4 mai 2012, 19:44)

      Falsificarea CV-ului [anonim] i-a raspuns lui Erasmus

      In tarile civilizate falsificarea CV-ului, in scopul obtinerii de foloase, este un lucru deosebit de grav.
      Nici nu se mai sta la discutii pt o a doua sansa- dezbatere/ explicatie.
      Persoana respectiva este total descalificata. Se poate da cu usurinta un telefon la referentii sau institutia respectiva (+/- fictiva) si daca se adevereste ca ai mintit,iesi total din calcule.
      Numai in Ro, din pacate, se mai cauta o dactilografa raspunzatoare, eventual.
      Ce rol are CSM-ul in verificarea unui CV fals? De asta primesc imbuibatii acestia salarii enorme, in raport cu alti intelectuali?
      Au raspunsul direct de la sursa din California. Ce altceva sa mai cerceteze? Poate ca au mintit aia din SUA......
  • +4 (4 voturi)    
    pentru hotnews.ro (Vineri, 4 mai 2012, 19:16)

    mariusxmarius [utilizator]

    Verificati ce criterii de promovare (articole, punctaj) pt Corinei Dumitrescu !
    Conform legii in vigoare, unde se incadreaza ?
    Poate de asta e numita unde este acum, ca sa schimbe criteriile de promovare si nu oricum, ci cu convingere !
  • +8 (8 voturi)    
    D-LE ponta, (Vineri, 4 mai 2012, 20:02)

    iulian-bz [utilizator]

    am si eu un vecin care a studiat la OSFORD,o verisoara masterata in ONG -uri la CAMPBRIGE,daca doriti va pot trimite CV-le,unul are chiar titlul de doctor HONORIS CAUZA,oameni destepti,ca bonus,va pot spune ca,sunt simpatizanti USL!!!
    • +3 (5 voturi)    
      Honoris (Vineri, 4 mai 2012, 22:24)

      Honoris [anonim] i-a raspuns lui iulian-bz

      Se scrie Honoris Clauza...parol.
    • +1 (1 vot)    
      Atentie ! (Sâmbătă, 5 mai 2012, 6:30)

      Catz Kitty [utilizator] i-a raspuns lui iulian-bz

      Era vorba de HORORIS CAUSA
  • +6 (6 voturi)    
    Alta intelectuala CO2 (Vineri, 4 mai 2012, 20:11)

    Anonimul [anonim]

    Asta este alta Suzana Gadea. Voi cei mai albiti de ani va amintiti de ea si de marea noastra prof.universitar, doctor in chimie Elena Ceasca sau madam CODOI. Ce mai suntem un popor numai de savanti si doctori in stiintele furatului.
  • +3 (3 voturi)    
    urmeaza Ana Birchall (Vineri, 4 mai 2012, 20:41)

    Cali [anonim]

    Stati asa, ca acuma se infurie Ponta si o schimba pe Corina Dumitrescu cu alta mare "AVOCATA" in US, Ana Birchall. Verificati-o si pe asta, ca atat m-am luptat sa o expun la alegerile parlamentare acum cativa ani, pt. ca minte cu nerusinare ca a devenit avocat in US, dupa ce a terminat un master in drept, unde credeti, la Yale Law School. Avocatii in US nu devin avocati decat dupa ce termina un Juris Doctorate si trec examenul de intrare in barou. Birchall ne ia si ea de prosti!
  • +1 (1 vot)    
    inapoi la scoala ! (Vineri, 4 mai 2012, 21:08)

    kappy [anonim]

    comparati CV-ul lui MRU cu oricare ministru din USL si veti vedea diferentele enorme de pregatire profesionala . MRU are o vorba pentru USL ''inapoi la scoala domnilor'' ! daca romanii nu-si doresc un guvern condus de oameni de valoare ca MRU atunci, domnilor suntem ceeea ce alegem-nonvalori.
  • 0 (0 voturi)    
    Ma intreb! (Vineri, 4 mai 2012, 21:14)

    radu [anonim]

    D-na C Dumitrescu pare a nu avea calitatile necesare pt ocuparea postului de ministru al educatiei. Ceea ce s-a intamplat in cazul studiilor ( sau ce au fost) din SUA arata ca este de o calitate morala indoielnica.. totusi alta problema imi ridic: aceasta doamna este rector al unei universitati in care predau multi politicieni si este, mult mai important, membru al CSM. Ceea ce s-a intamplat cu dezvaluirea asupra studiilor americane ma face sa ma intreb cine stia de acest pont caci cu siguranta nu este cazul unei descoperiri intamplatoare.. De ce este important?.. este important caci ceea ce s-a dezvaluit astazi este un motiv suficient ca aceasta doamna sa poata fi presata cu dezvaluirile cand acel cineva care cunostea adevarul avea un interes major. Deci doamna este / era SANTAJABILA. Ma intreb cine si in ce scop ar fi urmarit sa santajeze un membru CSM si care a vazut in numirea acestuia un motiv mai puternic pt a da "pontul". Cred ca imoralitatea domanei rector are in spate o imoralitate sau interese oculte mult mai mari... sa fie oare multi membri CSM care pot fi astfel "inghesuiti" cu diverse dezvaluiri?
  • 0 (0 voturi)    
    o solutie (Vineri, 4 mai 2012, 21:17)

    Liviu [anonim]

    Domnu' Hotnews,

    Doamna CD a scris in CV ca a facut ceva scoala la Standford si dumneavoastra aduceti un raspuns de la Stanford.
    Cautati scoala cu numele Standford si apoi cereti de la ei amanuntele dorite.
    Ce, daca eu fac scoala la Tomesti si dumneata ma cauti la Timesti, e normal sa nu ma gasesti.
    Deci, cautati scoala si apoi mai discutam.
  • 0 (0 voturi)    
    gunoaiele astea trebuie omorate, nu comentate.... (Vineri, 4 mai 2012, 21:23)

    jango cage [anonim]

    .
  • +3 (3 voturi)    
    Avem (Vineri, 4 mai 2012, 21:52)

    AlisCuPar [utilizator]

    mai multe facultati/universitati particulare de cat au toate tarile civilizate impreuna !
  • +4 (4 voturi)    
    declaratie de avere Dobritoiu (Vineri, 4 mai 2012, 22:02)

    un observator [anonim]

    Dar de declaratia de avere a domnului Dobritoiu nu spuneti nimic? Dumnealui si-a luat credit de la "subsemnatul", iar sotia de la "subsemnata"...si astia vor sa ne conduca.
  • +5 (5 voturi)    
    Concluzia: (Vineri, 4 mai 2012, 22:19)

    AlisCuPar [utilizator]

    la toamna usl nu poate fi votat de cat de analfabeti, hoti, fosti securisti, cocalari, pitipoance si alte scursuri de genul asta. Haideti sa le aratam ca suntem mai multi oameni normali de cat scursuri!
  • +4 (6 voturi)    
    felicitari (Vineri, 4 mai 2012, 22:35)

    cineva [anonim]

    Felicitari..pentru comentariile D-stre...ma bucur din suflet ca atata LUME este preocupata de soarta TARII...Ma intristeaza rau USL care chiar ne considera de niste gunoaie...Atata aroganta...explicatii-de marti incolo....Imi doresc sa nu treaca fara EXPLICATII....Corect ar fi trebuit sa-si ceara scuze ....d-na Corina . Macar spala un pic imaginea....Cat despre numire..sau nominalizare...nimic nou...AVEM MARE NEVOIE DE PROSTI SI INCAPABILI.......Din pacate valorile nu sunt promovate...Da poate doar asa avem ocazia de a vedea pe cine votam la alegeri-unde aplicam sampila...DECI VA INDEMN LA VOT...si ATENTIE LA STAMPILA...
  • -4 (6 voturi)    
    si voi... si voi! (Vineri, 4 mai 2012, 22:37)

    maria [anonim]

    sa faca observatii cei care nu gresesc! chiar voi scrieti aici " aceeasi data a compeltarii"!!!
    nu aveti voie la acest nivel! cine a colationat?
  • +6 (6 voturi)    
    CV-uri cu "adaosuri" (Sâmbătă, 5 mai 2012, 0:26)

    Doru [anonim]

    E in firea romanului sa se dea mai mare decat este in realitate! Daca o faci pentru a ocupa posturi de responsabilitate publica, e o dovada clara de iresponsabilitate izvorata dintr-o educatie precara.
  • +4 (6 voturi)    
    CV-uri (Sâmbătă, 5 mai 2012, 1:06)

    nic [anonim]

    Studiati cu atentie CV-ul lui Ponta sa vedeti cum a facut 4 ani in doi ani.Ha....Ha
  • +5 (5 voturi)    
    pentru Hotnews (Sâmbătă, 5 mai 2012, 1:12)

    aiului [anonim]

    cred ca este un bun exercitiu sa luati un pic la puricat si alte CV-uri de ministri. Eu cred ca la cel putin jumate dintre ei situatia este identica cu cea de fata, pentru ca asta-i stilul comunistoid, de intimidare prin minciuna si asumarea de titluri si titulaturi nemeritate: numa' una a fost Academicianul Dr Inginer de renume mondial, dar vede-se treaba ca a lasat multi urmasi.
  • +3 (5 voturi)    
    ...da da da (Sâmbătă, 5 mai 2012, 3:04)

    Jupanu [anonim]

    Femeia are dreptate ..poate chiar a studiat la Standford ...asa cum scrie in CV ...avind in vedere ca universitati private se creeaza pe banda in Romania ...ce vreti are si ea universitatea ei...
    ...si cei 20 cu scrisoarea lor deschisa sa se stearga cu ea la fund ...nu asa se ia pozitie in fata unui guvern mediocru. AMR pt guvern ...trei luni I guess ...no more !
    Jupanu
  • +6 (6 voturi)    
    Mizerii si Minciuni Romanesti..... (Sâmbătă, 5 mai 2012, 4:06)

    john bilco [anonim]

    Cred ca poporul roman este un popor de mincinosi....Cind vezi citatiile din Resumeurile celor mai ilustrii romani in politica, te ingrozesti de ce minciuni pot sa debiteze...Asta pentruca NIMENI in Romania nu intelege o boaba de educatie Americana de inalt nivel....
    Stanford Univ (Palo Alto) este o Univ Privata de mare prestigiu pe coasta de West a US..Este o Univ faimoasa mai ales pentru oameni bogati care pot platii costurile elevate ale educatiei, dar care a produs totusi exemple de oameni cu inalta educatie si cariere mari in aproape toate domeniile...Si totusi nu se poate compara cu cca alte 10-12 Univ depe Coasta de East asa zisele IVY League si second tier IVY League..!!??
    Pe linga Stanford Univ s-a creiat un Institut de Think Thanker Republicani, numit Hoover Institute care a fost condus cca 30 ani de celebrul sef al diplomatiei americane Schlutz, un geniu in diplomatie. Hoover nu admite decit intelectuali formati deja in cercurile republicane inalta DREAPTA !!??, care sint admisi pe baza unor studii ,mai ales economice/diplomatice care pot fi elaborate dealungul a MULTI ani de studii verificabile..Din cite stiu NICI un Roman nu a fost admis vreodata la vreun program de "felowship" la Hoover, mai ales ca toti Romanii sint de sorginta comunista, crescuti si educati in sistemul comunist . Nici chiar Mihai Botez care a avut o bursa de studii la Stanford si era un futurologist de mare prestigiu international nu a fost nici macar aproape de o asemenea admitere.......Ce mai putem spune de o mincinoasa ca dna din poveste !!??? si de multi altii care isi trec in resumeuri "stagii" sau Profesori Associati...!!?? Ca sa fii invitat la Hoover ( lui Condolizza Rice iau trebuit 20 ani de studii si publicatii sa fie bagata in seama...!!) trebuie sa dovedesti ...Niste mincinosi !!!
    • 0 (0 voturi)    
      si inca ceva .... (Duminică, 6 mai 2012, 2:40)

      john bilco [anonim] i-a raspuns lui john bilco

      Aceasta tupeista ar trebuii eliminata din Invatamintul Romanesc !!! cu tupeu si obraznicie...si ce afront adus lui Hoover Institute !!?? o sai scriu lui George Schultz o scrisoare prin acre sai cer sa ia masuri impotriva acestei obraznice !! ce tupeu ??!! Numai o pocitura intelectuala este in stare de asa ceva "stagiu la Hoover Inst" Nu mai spun ca este MEMBRA la o alta insitutie "de prestigiu" romanesc...ceva cu Justitia...Trezitiva Dlor !! cum acceptati ca sa fiti terfeliti de mizeriile acestei Membre ??!! jib
  • +1 (1 vot)    
    ???@@@@ (Sâmbătă, 5 mai 2012, 6:09)

    SWSSS [anonim]

    Cel mai cinstit guvern ...zise minunatul Ponta....asteapta votul meu.... dar sa traiesti macar 90 de ani ...si eu......
  • +2 (2 voturi)    
    si eu am fost la oxford (Sâmbătă, 5 mai 2012, 6:51)

    gopo111 [utilizator]

    in vizita sa vad asa... . cum arata asta nu imi da dreptul sa il pun in cv ca am studiat acolo, sau poate aia de "citesc" cv -urile de fapt se uita cit de bine pupa in dos numitul, nu ii intereseaza scoala ci cit de bine fac ode partidului si sefului
  • +7 (7 voturi)    
    Lasati femeia in pace. . . (Sâmbătă, 5 mai 2012, 6:57)

    Bubulinul Standfordian [anonim]

    Chiar o fi fost la Institutul Hooker din Stand-For-USD.
    • +2 (2 voturi)    
      Nici nu stii... (Sâmbătă, 5 mai 2012, 8:01)

      p [anonim] i-a raspuns lui Bubulinul Standfordian

      ... cita dreptate ai...

      Poate iese la iveala si modul in care a promovat in universitate. Poate si relatia "colegiala" cu fostul rector...

      Numirea asta e cea mai buna gluma!!!!

      Doamne, unde am ajuns... Cine a ajuns sa fie propus ministru al educatiei...
  • 0 (2 voturi)    
    Foarte bine ca va ocupati de astia (Sâmbătă, 5 mai 2012, 7:58)

    TK9 [utilizator]

    Dar pe Bogdan Dragoi, actualul (inca) ministru de finante, de ce l-ati iertat? Bogdan cel cu "doua facultati terminate in SUA cu Magna Cum Laudae" - la nici 22 de ani (atentie!!!) -, cum scria in cv-ul lui, ulterior usor "aranjat" cind au inceput unii sa comenteze ironic pe bloguri, facultatile "transformindu-se", subit, in "specializari" .

    http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-11455861-audiere-mentolata-bogdan-dragoi.htm
  • +3 (3 voturi)    
    Stan si Ford (Sâmbătă, 5 mai 2012, 8:07)

    S&F [anonim]

    Asta e guvernul lui Ponta facut in masina cu Crin
    Au adunat toti hotii ca sa-i puna ministrii
    Sper ca sa ajunga acolo unde le e locul.
    Cu Bombonel la puscarie
  • +3 (3 voturi)    
    Sa astras un dosar greu prin aceste postari . (Sâmbătă, 5 mai 2012, 8:08)

    ion roata [anonim]

    Ponta si Antonescu si cu ciracii lor care-i sustin deja au dat-o gres,salariile erau propuse sa fie complectate si de catre ceilalti,cu pensiile mici treaba era deja rezolvata,chiar si cu restituirea celor retinute.De doua saptamani de cand au dat puciul de iau inlaturat pe ailalti,gura nu le mai tace si tot bat apa in piua ca se dau inapoi salariile si pensiile si uite asa se lkauda si se lauda de nu le mai tace gura.Si uite asa au inceput cu tot felul de minciuni si excrocherii de-ti vine sa-ti iei campii.Echipa Iliescu,Roman ,Voiculescu si ceilalti ciraci ce sau cocotat pe valul de minciuni si insinuari din 90 si pana acum ne au adus unde meritam.Bravo lor si cinste USL-ului
  • +2 (2 voturi)    
    ar trebui verificati TOTI politicienii (Sâmbătă, 5 mai 2012, 8:14)

    cazul asta nu e nici de departe singular [anonim]

    Ar trebui verificati si ceilalti ministrii din "cel mai cinstit guvern" pontos.
    Propun spre verificare pe corlatean, de exemplu; mutra aia de pampalau il da de gol cu prisosinta ce hram poarta; de fapt, banuiala mea e ca gunoaiele astea au fost umflate sistematic cu pompa de securistoizi tocmai pentru a fi bagati in fata si a face jocurile cui trebuie. As mai propune spre verificare si nulitatile alea pe care, chipurile, le-am trimis in parlamentul european. As baga mina in foc si si aia si-au facut "studiile" exact in acelasi mod.
  • 0 (2 voturi)    
    explicatie (Sâmbătă, 5 mai 2012, 8:16)

    Jean [anonim]

    Eu intrevad urmatoarea explicatie pe care doamna CD o va face publica:

    Va spune ca a fost la acel Institut Hoover la Biblioteca, unde a citit cursuri de drept international. In CV mentiunea apare la "Domeniul studiat/aptitudini ocupationale" si chiar asta facea, ca era doctoranda, deci juridic nu e o minciuna. Ca lumea intelege ca ea a absolvit ceva sau a participat efectiv la ceva cursuri, e pentru ca nu citesc cu atentie.

    Daca se va lua cineva si de tipul calificarii/diploma obtinuta, unde apar un premiu si o diploma aniversara, pe care in mod cert nu le-a luat in 1996 (Editura s-a infiintat abia in 2001), ar putea justifica si asta prin faptul ca documentarea de la biblioteca de la Stanford a ajutat-o sa primeasca mai tarziu premiul si diploma. Ergo, cele 2 sunt incununarea stagiului de documentare in biblioteca de la Institutul Hoover.
  • +2 (2 voturi)    
    CV (Sâmbătă, 5 mai 2012, 8:25)

    Nicolae [anonim]

    Greselile de redactare apartin celui care la scris, adica Corina Dumitrescu si nu celui care l-a pus pe site si pe care vor sa-l scoata acarul Paun. Mai mare rusinea. Presedinta CSM, Alina Ghica e penibila. Ar trebui sa o dea afara, nu sa-i ia apararea.
    Madam rector nu are ce cauta nici in CSM nici la minister. Nu o recomanda nimic in afara de faptul ca e nevasta unui parlamantar psd. Vocea si talentul, care o fi ala (?), nu sunt suficiente. Asa ca madam, lasane si dute.
  • +2 (2 voturi)    
    tipar (Sâmbătă, 5 mai 2012, 8:44)

    vasile [anonim]

    tiparul violatorilor invatamantului romanesc audiaza cate un rahatel de curs si dupa aia se dau absolventi de harvard crezand ca nu va afla nimeni , astia suntem asta meritam
  • +3 (3 voturi)    
    JOS GUVERNUL SANTAJABIL (Sâmbătă, 5 mai 2012, 9:48)

    Asa NU, NICIODATA [anonim]

    Ce ma surprinde este ca nimeni (nici macar maestrul Cristoiu) nu observa ironia neagra a acestor nominalizari: motiunea prin care USL a cerut caderea guvernului MRU se numea "JOS GUVERNUL SANTAJABIL"
    Aproape toti cei nominalizati pentru pozitii de ministri par sa aiba o singura calitate comuna: sunt cu totii SANTAJABILI !
    Aceasta este insasi esenta "politicii de cadre" a PSD (probabil asimilata si de PNL) : daca nu esti santajabil nu esti promovat pentru ca nu poti fi controlat !
    Incepand de la nefericitul de la Agricultura (dator vandut lui Felix) pana la madam Corina, cu totii sunt mai mult sau mai putin santajabili cu "ceva" aflat in sertarele "cuiva" .

    Valabil inclusiv pentru Victor Ponta !
  • +1 (1 vot)    
    cat de penibil! (Sâmbătă, 5 mai 2012, 10:09)

    ia cucu [utilizator]

    Cum pot fi atat de penibili oamenii astia?
  • +4 (6 voturi)    
    rezumat (Sâmbătă, 5 mai 2012, 10:13)

    alip [utilizator]

    Am facut un tur al mesajelor de mai jos si pot sa spun doua lucruri: in primul rand ca ma bucur sa vad comentarii inteligente, argumentate si de bun simt. Si in al doilea rand, meritului PDL-ului si al lui Basescu este macar acela ca au ridicat stacheta si nu ne mai multumim cu ciurucurile PSD-ului, stim ca se poate si ca Funeriu si MRU, cu oameni de calitate. Asa mai am o mica speranta ca se poate schimba ceva. Felicitari, dragi comentatori. Sper sa mergeti si la vot!
  • 0 (2 voturi)    
    - (Sâmbătă, 5 mai 2012, 10:23)

    validat [anonim]

    rectorul de la upit, coleg cu dna dumitrescu, a fost validat in functie de baba desi a plagiat si a fost reclamat...pentru asta, dupa ce s-a pupat cu pdl, a trecut la usl...evident!
  • +4 (4 voturi)    
    bravo presa romana (Sâmbătă, 5 mai 2012, 10:33)

    valexandru [anonim]

    multumiri pentru deschiderea ochilor inainte de votul din Parlament!
    Acesta este rolul dvs. si il jucati perfect.

    Multumiri!
  • -4 (6 voturi)    
    Daca tot ati verificat (Sâmbătă, 5 mai 2012, 11:23)

    sile231 [utilizator]

    situatia d-nei Dumitrescu la ,,Standford" verificati si diplomele obtinute de d-l Funeriu in Franta pentru a-i linisti pe adversarii d-sale.In epoca internetului lucrurile astea se pot face destul de rapid. O zi buna !
  • +3 (5 voturi)    
    BRAVOO!!! (Sâmbătă, 5 mai 2012, 12:30)

    CosmiN [anonim]

    Felicitari Hotnews pentru ancheta si informare!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Si asta nu e totul... (Sâmbătă, 5 mai 2012, 16:00)

    Liliana N [anonim]

    Nu intelegeam dece tine Ponta sa numeasca o persoana definitiv compromisa taman la Ministerul educatiei. Este nevasta unui senator PSD - partidul familie la propriu. In plus ea si sotul sunt si plagiatori de lucrari stiintifice. Conform stiri Realitatea ""Corina Dumitrescu este acuzată de plagiat alături de soţul ei, deputatul PSD Cristian Dumitrescu""
    Tot ma framanta enigma asta dece sau cine n-a vrut ca PDL sa se alieze cu PNL? Acum nu mai conteaza pentru ca Antonescu este un Neica Nimeni dupa parerea mea. E sub demnitatea mea sa votez un asemenea caraghios.
  • +3 (3 voturi)    
    jigodiile (Sâmbătă, 5 mai 2012, 16:07)

    ioana [anonim]

    doamne cata nerusinare! ramai mut si te intrebi cati isi "imbunatatesc" CV! am cautat prin CV-urile unor parlamentari,aleator,de la diverse partide,am vazut ca aproape toti au urmat cursuri la universitati straine.Stau si ma intreb,ca Moromete:cum dumnezeu s-au desteptat asa hodoronc-tronc niste neica nimenea?HotNews mai faceti investigatii,sunteti formidabili.
  • +2 (2 voturi)    
    au revenit... (Sâmbătă, 5 mai 2012, 17:03)

    laurro [anonim]

    ...infractorii si borfasii la putere. Dureros este ca au revenit alesi de borfasii din parlament, de curentul anti romanesc, format de infractorii neo comunisti urmariti penal si minoritatile nationale, nereprezentand nici pe departe vointa populara ! Dar in Romania este posibil orice....
  • +2 (2 voturi)    
    Frizura trebuie schibata restul merge le noi (Sâmbătă, 5 mai 2012, 17:15)

    marus [anonim]

    asta a vrut sa zica ca si-a studiat dosarul facut de institutul hoover(f.b.i),, au reusit sa o tranforme citirea dosarului din comunista in,,,democrata....numai frizura i-a ramas aceasi....poate daca avea alta frizura si nu era asa de speriata (ca doar nu are de cine sa-i fie frica romania este democratica..nuuu?) ...pai de la astia ce sa te astepti acuma toti cu glob alizarea sunt o apa si-un pamint ,,,one whorld one life..
  • +1 (1 vot)    
    Multumim Hotnews! (Sâmbătă, 5 mai 2012, 18:10)

    marius [anonim]

    ...pentru investigatia facuta. Altfel, am fi fost cu totii manipulati inca o data de asa zisele minti luminate care vor sa ne conduca. Nu ca ar fi mare lucru sa studiezi in America, nu mai e deja de cativa ani buni...dar macar sa scrie adevarul.

    Asteptam asadar rezultatele descoperirilor si pentru ceilalti membrii ai noului cabinet...ca doar asa se lauda dl Ponta, ca va propune cel mai cinstit guvern de pana acum...poate asa o fi intentionat, doar ca e cam naiv se pare...chiar si cu oamenii lui.

    cu stima.
  • -1 (1 vot)    
    CV al Corinei Dumitrescu (Sâmbătă, 5 mai 2012, 22:38)

    camelia vrabie [anonim]

    Realizez grozavia asta si nu-mi revin. Va dati seama in mana cui se afla justitia, politica, poate chiar stiinta si invatamantul din tara asta? Siguuuur in toate sectoarele lumii romanesti se gasesc astfel de impostori. daca una ca asta a ajuns pe o pozitie atat de inalta in magistratura si invatamant, oare ce gasim mai jos?
  • 0 (0 voturi)    
    Putea fi mai rau (Sâmbătă, 5 mai 2012, 23:02)

    Un elev [anonim]

    Daca partidul il cerea pe "van gele" pe postul de ministru al invatamintului si pe Mitica Dragomir pe postul de ministru al sportului? Vedeti?
  • 0 (0 voturi)    
    razgandeanu isi da 3/4 autogoluri (Sâmbătă, 5 mai 2012, 23:18)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Sau ne ia la misto?Optez pentru varianta 2.Dragilor sa puna cineva cap la cap declaratiile pontosului sa vedeti si voi intreaga grozavie !A omului ...."dedicat legii "!Eu nu sunt surprinsa decat de dimensiunea tupeului si de faptul ca nu-l disimuleaza .Cred ca stie ca va gasi in scurt timp mijloacele necesare sa ne faca si pe noi si pe ceea ce inseamna putina presa independenta sa inghitim galustile lui cu noduri si fara apa.
    Tariceanu zice azi, ca "o problema de perceptie publica" .....si eu care credeam ca e una de lipsa de moralitate .Chiar si numai intarzierea cu care da explicatii prostimii nescolite la Strandfordesti arata ca cica doamna traieste in alte sfere.Si e adevarat ca noi suntem niste nevertebrate pe langa dansa daca ne uitam la ce venituri are (din privat -si ghicim si de ce-dar si de la noi adica de la stat)
  • 0 (0 voturi)    
    Poante condensate - cu Ponta (imaturul desemnat) (Sâmbătă, 5 mai 2012, 23:40)

    Horatiu [anonim]

    Ponta, cu clonle sale desemnate, au condensat in cateva zile de `ministeriat` mai multe prostii si gafe decat toate garniturile politice ale PDL-ului intr-un mandat intreg !!!
    Si asta e numai inceputul..
  • 0 (0 voturi)    
    analfabetii savanti (Luni, 7 mai 2012, 9:01)

    corneliu buzelan [anonim]

    De 23 de ani santem condusi de gasti de politruci cu mici exceptii care au hotarat soarta tarii si a poporului discretionar,aducand tara in dezastrul in care este,ajutata si de criza.Tov.Dumitrescu este un exemplu .Tupeul si indarjirea cu care ne mint este un lucru obisnuit pentru aceste specimene.Cat priveste faptul ca tov.Dumitrescu a facut cursuri sau nu in State,nimic mai simplu,trimiteti un reporter bun cunoscator al limbii engleze la dansa si luati interviu strict in aceasta limba si va veti edifica o data in plus de impostura acestei"savante "multilateral pregatita(sic).