Victor Ponta, despre declaratiile Corinei Dumitrescu: Doamna a facut o eroare. Mi-am inceput activitatea academica la Universitatea Romano-Americana

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 6 mai 2012, 18:54 Actualitate | Politic

 documente
(06 Mai 2012) PDF, 191KB
Premierul desemnat Victor Ponta a precizat pentru HotNews.ro, in legatura cu declaratiile Corinei Dumitrescu, care a afirmat ca liderul PSD a debutat in viata academica la Universitatea Dimitrie Cantemir, unde ea este de rector, ca si-a inceput activitatea academica "la Universitatea Romano-Americana in 1996, unde sunt si in prezent cu postul (suspendat)". "Doamna a facut o eroare", a precizat el.

Potrivit CV-ului postat pe site-ul sau oficial, Victor Ponta a absolvit in 1995 Facultatea de Drept din cadrul Universitatii Bucuresti si in 2002 Colegiul National de Aparare. In 2003, a devenit doctor in Drept Penal International al Universitatii din Bucuresti.

In domeniul academic, Ponta si-a inceput activitatea in 1996, ca preparator universitar la Catedra de Drept Public a Universitatii Romano-Americane din Bucuresti, devenind ulterior lector universitar (2002) si apoi conferentiar universitar (2007) in cadrul aceleiasi institutii.

Ministrul propus pentru portofoliul Educatiei, Corina Dumitrescu, a declarat duminica, intr-o conferinta de presa, ca premierul desemnat Victor Ponta a debutat in viata academica la Universitatea Dimitrie Cantemir, unde ea detine functia de rector.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

5755 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    sugestie pentru ponta (Duminică, 6 mai 2012, 19:02)

    ampersand [utilizator]

    ponta, numeşte-o pe tanti ministru delegat în relaţia cu Universitatea Dimitrie Cantemir şi-ai împăcat pe toată lumea.
    • +4 (4 voturi)    
      Universitate? (Duminică, 6 mai 2012, 20:10)

      ase menea [anonim] i-a raspuns lui ampersand

      Deci toate personalitatile viitorilor conducatori ai Romaniei s-au adunat la Cantemir.Ce sa ma mai mir.Pacat ca folosesc numele carturarului drept scut pentru asemenea personaje.
  • +14 (14 voturi)    
    Dadaaaaaaa (Duminică, 6 mai 2012, 19:05)

    Ionelio [anonim]

    E incompetenta in durerea mea!
  • +24 (26 voturi)    
    Eu zic s-o tina pe dna Corina (Duminică, 6 mai 2012, 19:06)

    Rezon [utilizator]

    Eu zic s-o tina pe dna Corina.
    Cu inca 2-3 ca ea si ca Alistar, nu mai are nevoie de opozitie.
  • +17 (19 voturi)    
    Victore,corect era=”doamna a facut o alta eroare” (Duminică, 6 mai 2012, 19:06)

    Eneas [anonim]

    daca au prostul obicei sa o confime ministru al educatiei va fi prima Mama Eroareina a invatamantului romanesc de 2 bani,dar privatizat frate!
  • +24 (26 voturi)    
    Draga Victore, dupa vorba, dupa port, (Duminică, 6 mai 2012, 19:07)

    Daniel [anonim]

    eu as fi putut jura ca la Dimitrie Cantemir ti-ai facut scoala !!!
    • +10 (10 voturi)    
      romano-americana (Duminică, 6 mai 2012, 20:12)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      lasa ca nici cu facultatea asta nu mi-e rusine
    • +8 (8 voturi)    
      Da (Duminică, 6 mai 2012, 20:24)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      Mi-ai luat... comentariul din varful degetelor... Asta e din ciclul Ponta, Univ. Cantemir si dreptul... vai de noi cine a ajuns sa ne conduca.
  • +26 (26 voturi)    
    Doamna a facut o eroare? (Duminică, 6 mai 2012, 19:11)

    mercedes [utilizator]

    Doamna este chiar o oroare. Confunda simpozioanele cu cursuri, nu verifica ce semneaza, nu este sigura daca A.N.I.are sau nu dreptate in privinta incompatibilitatii. A inceput cu stangul chiar daca dupa atata timp a venit cu lectia invatata (oricine ar fi indrumat-o).
    • +9 (11 voturi)    
      ce a inceput? (Duminică, 6 mai 2012, 19:29)

      bula [anonim] i-a raspuns lui mercedes

      daca te uiti la fata ei, realizezi ca a sfirsit deja. din pacate personaje dubioase aparate de un sistem bine pus sub ilici si emilica, si pe care basescu doar l-a protejat, continua sa conduca roamania neprofesional. de ce nu apar oameni si variante noi? de ce liderii sint doar la furat si nu si la fapte bune? chiar toti romanii sint niste sustinatori ai driblatului in loc sa traim "normal"? pacat, un cutremur masiv ne mai poate schimba
  • +16 (16 voturi)    
    PONTAAAAAA (Duminică, 6 mai 2012, 19:19)

    adrian [anonim]

    Sunt de-a dreptul stupefiat de cât de multe studii superioare are pontolomacul ăsat idiot!!!!
  • +15 (17 voturi)    
    Faceti o alta nominalizare! (Duminică, 6 mai 2012, 19:24)

    Cristian [anonim]

    Domnule Ponta, nu-nteleg de ce va cramponanti de nominalizarea acestei doamne pt. portofoliul de la Educatie!Sunt atatia profesori universitari capabili, cu CV -ul curat pe care i-ati numi.Mai lasati-ne cu femeia asta, ca numai despre minciunile din CV-ul ei auzim de o saptamana la TV.Va faceti de cacao cu astfel de numiri compromitatoare.
    • +3 (3 voturi)    
      de ce ? (Luni, 7 mai 2012, 9:42)

      livius [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      Corina validata ca mare CARTURAR de catre un obscur profesor cu origini ro, comunist, coleg cu Ion Iliescu. Corina, sotie a unuia de la UNPR care a semnat protocol cu usl. 7 persoane din noul guvern au cursuri la Fabrica Cantemir. Profesorul Stan-D-ford, a tras o tzeapa Romaniei prin MEGAPOWER. In MEGAPOWER era implicat direct, NOUL MINISTRU GEORGESCU. PONTA a anchetat cazul. Nu a gasit nimik. Banii s-au evaporat. Bancorexul, finantator si al acestei "afaceri"s-a evaporat deasemenea !
      Punem pariu ca nici declaratia aia cu activitatea academica a lui Ponta nu-i o greseala ?
      Cum ar fi spus MRU, NICI NU BANUITZI CAT DE COMPLEX SI DE MARE E RAUL :).
  • +10 (10 voturi)    
    Universitatea Araba ? (Duminică, 6 mai 2012, 19:46)

    strainul [anonim]

    Parca Universitatea Romano-Americana nu avea statut legal in Romania !?
    Pe cind o universitate araba si una chineza ?
  • +10 (10 voturi)    
    Doamna e plina de erori! (Duminică, 6 mai 2012, 19:46)

    sylvyaun [anonim]

    In scurtul timp de cand am auzit de acesta doamna a fost vorba doar despre erori! Eroarea cea mai mare este numirea "distinsei" doamne ca ministru. Avand in vedere ca si Ponta azi spune ceva, maine altceva, e de inteles alegerea ei. Se potrivesc!
    Daca si dupa eroarea acesta, care il priveste direct, Ponta tot o mai sustine, chiar ca e ceva putred acolo!
  • +14 (14 voturi)    
    Aici doamna a fost exacta (Duminică, 6 mai 2012, 19:46)

    Florin [anonim]

    Universitatea Romano-Americana = Universitatea Spiru Haret = Universitatea Crestina Dimitrie Cantemir = Hyperion = Universitatea Titu Maiorescu =....=Universitatea Ecologica =...
    • +3 (3 voturi)    
      pfuai, nuuuuu! (Duminică, 6 mai 2012, 20:40)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Florin

      Nu-mi aminti de faimoasa Universitate Ecologică! Sper să n-apară şi vreun ministru scos de p-acolo!
  • +4 (4 voturi)    
    Activitatea academica (Duminică, 6 mai 2012, 20:15)

    alfonso [anonim]

    Dl. Ponta si-a inceput "activitatea academica"....Jenanta impostura acestui domn din "tanara generatie de politicieni", la fel de rai , de fapt mai rai ca cei din "vechea generatie", adica mincinosi, farsori, pusi pe capatuiala, etc intreg buchetul de caracteristici ale lichelelor clasice, caragialiene. Dl Ponta poate fi multumit ca a terminat o facultate si cam atat.Nici un sistem de invatamant cu criterii autentice, legate excvlusiv de valoare, nu ar recunoaste pretentiile ilare tinand de activitatea asa-zis academica a Micului Titulescu. Tot raul societatii contemporane de aici pleaca, de la impostura din sistemul de invatamant, toate mediocritatile patente sunt "profesori cu activitate academica",etc. Rusine,dle Prim-ministru!
  • +6 (6 voturi)    
    Ma intreb! (Duminică, 6 mai 2012, 21:31)

    Craioveanul [anonim]

    Ma intreb ce masterat a facut Victor Ponta in anul 2000 la universitatea din Catania, intre martie si iunie, deci 3 luni?
    Si ponta ar trebui sa explice!
  • +5 (5 voturi)    
    Ma tavalesc pe jos de ras (Duminică, 6 mai 2012, 21:34)

    Cornel [anonim]

    E ca in filmele cu Stan si Bran. Stan(a) taie craca pe care sta Bran si nici nu realizeaza, atat de proasta e. Partea nasoala e ca nu suntem in film ci in realitate, si mai grav, in situatia in care e in joc viitorul romaniei. Daca supravietuieste cineva, sa stinga lumina.
  • +2 (2 voturi)    
    Uimitoare asemănare! (Luni, 7 mai 2012, 10:44)

    gerard [utilizator]

    Doamna Corina Dumitrescu (CD) are o înfățișare care amintește foarte bine de pupăză.(Comparați cu ajutorul lui Google Imagini poza recentă a doamnei având imaginea unui autoturism în plan secund, cu poza pupezei care stă pe un ciot de lemn). N-ar fi nimic extraordinar dacă asemănarea s-ar limita la exterior. (Fiecăruia dintre noi i se pot găsi asemănări mai mult sau mai puțin măgulitoare). Dar povestea cu CV-ul arată că asemănarea CD cu pupăza merge până la urâte mărunțișuri de comportament. Cine a băgat vreodată mâna până în fundul scorburii unei pupeze a... simțit în ce mizerie înoată ciufulita pasăre. Așa cum "înnoată" CD în superficialitate, în colaborări imorale, în (i)legalitate la limită, într-o continuă grabă după aparențe. Pe scurt: DEȘĂRTĂCIUNE