Aproape un sfert de milion de persoane din Republica Moldova au redobandit cetatenia romana, in 20 de ani

de Carla Dinu     HotNews.ro
Marţi, 24 aprilie 2012, 10:06 Actualitate | Esenţial


Un numar de 226.507 de persoane din Republica Moldova au redobandit cetatenia romana din 1991 pana in 15 august 2011, intre timp acestora mai putandu-se adauga alte cateva zeci de mii de noi cetateni, potrivit unui studiu lansat luni de Fundatia Soros si citat de Mediafax.

"226.507 de persoane au redobandit cetatenia romana incepand cu 1991 pana la 15 august 2011. Intre timp, avand in vedere ritmurile crescande de procesare a dosarelor din ultimii doi ani, probabil mai putem adauga inca cateva zeci de mii de noi cetateni", a aratat Sergiu Panainte, unul dintre autorii studiului.

El a aratat ca scopul principal al elaborarii studiului a fost de a demitiza prejudecatile formulate la adresa Romaniei, conform carora statul roman "ar construi" peste noapte cetateni romani si ar introduce "pe usa din dos" milioane de noi persoane pe piata muncii a UE.

Studiul evidentiaza si "hatisul institutional" prin care trebuie sa treaca si in prezent solicitantii de cetatenie, precum si lipsa de transparenta a institutiilor responsabile de procesarea dosarelor - Autoritatea Nationala pentru Cetatenie (ANC), Sectia de Stare Civila a Primariei Sectorului 1 si Evidenta Populatiei.

Autorii studiului au constatat, pe baza unor interviuri cu solicitantii din R. Moldova, si ca principalele motive vizate de acestia sunt de natura economica.

"S-ar putea ajunge pana la o cifra de 60-80 de mii de noi cetateni anual, cu conditia ca numarul de solicitanti sa fie cat de cat constant, insumand in medie 80-100 de mii de dosare pe an. Se poate vedea astfel foarte clar ca nu exista milioane de cetateni noi, asa cum ar aprecia unele institutii media europene. In comparatie cu unele state europene precum Franta sau Marea Britanie, care acorda peste o suta de mii de cetatenii anual, Romania s-ar situa undeva la mijlocul clasamentului", a spus Panainte.

De asemenea, ambasadorul Republicii Moldova la Bucuresti, Iurie Renita, a subliniat ca procesul de redobandire a cetateniei romane de catre persoanele din tara sa este unul "absolut firesc si legal".


Citeste mai multe despre   
















3003 vizualizari

  • -5 (7 voturi)    
    corectie (Marţi, 24 aprilie 2012, 10:25)

    clujean [anonim]

    cati au mai avut inainte cetatenia, ca s-o redobandeasca? altminteri, cei tineri pot doar s-o dobandeasca in premiera! rog a fi scutit de pseudoargumente plangacioase, cu atat mai mult cu cat tinerii modoveni folosesc aceasta cetatenie in moduri prea putin onorabile.
    • +7 (7 voturi)    
      prea putin onorabile? (Marţi, 24 aprilie 2012, 10:46)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui clujean

      Ai putea te rog sa specifici ce intelegi prin "prea putin onorabile"? Sunt de 12 ani in romania, unde am absolvit facultatea si lucrez in mod lega de peste 8 ani. Am obtinut cetatenia de 3 ani. In aceeasi situatie sunt zeci de mii de moldoveni. Vreau sa inteleg si eu, care e partea "prea putin onorabila"?

      Altfel spus, de cate ori s-a auzit de moldoveni la stirile de la ora 5? Alta data, in loc sa arunci vorbe in vant, mai bine te-ai abtine.
    • +2 (2 voturi)    
      nu e asa (Marţi, 24 aprilie 2012, 10:51)

      Analfabet [anonim] i-a raspuns lui clujean

      Daca bunicii, strabunicii lor au fost romani nepotii isi redobandesc cetatenia, ca doar si ei sunt romani. Ceilalti trebuie sa stea o perioada in Romania si apoi sa aplice. Ce pseudoargumente plangacioase? Aici e lege.
    • 0 (0 voturi)    
      corect pana la un punct (Marţi, 24 aprilie 2012, 11:35)

      luke [anonim] i-a raspuns lui clujean

      din moment ce parintilor sau bunicilor actualilor tineri din RM, nascuti pe teritoriul Romaniei Mari, tinerii la care te referi, cetatenia romana nu le-a fost niciodata retrasa oficial de catre statul roman...atunci automat, oarecum in mod virtual, aceasta a continuat sa existe si persiste, din pdv legal, si s-a transmis, tot automat, chiar daca nu si pe hartie, catre actualii tineri nascuti oficial in URSS; din acest motiv, din pdv juridic, e vorba de o redobandire, chiar daca ne referim la tineri nascuti in URSS...ca sa nu mai spun, ca de fapt, Romania nu a recunoscut niciodata anexarea BAsarabiei de catre URSS, sau daca a semnat ceva, a fost impotriva vointei ei, si doar la presiunea tancurilor sovietice, nu?
  • -2 (2 voturi)    
    cetatenie romana (Marţi, 24 aprilie 2012, 10:25)

    Patrulescu [anonim]

    absolut firesc si legal..pentru moldoveni, ungurii din tara asta nu au acest drept..cel putin asa sustin unii...firesc nu???
    • +4 (4 voturi)    
      realitatea (Marţi, 24 aprilie 2012, 11:05)

      Se7en [anonim] i-a raspuns lui Patrulescu

      Indiferent de ce sustin unii, maghiarii din Romania, pot "redobandi" cetatenia maghiara.
      Acum vreo luna, doua, un prieten maghiar a primit cetatenia maghiara.
      Eu stiu bine motivatia lui, dorea pasaport maghiar pentru cand merge in vizita la sora-sa in State. La ambasada din Bucuresti, a fost respins de trei ori la viza (pe nedrept spune el, si eu sunt de acord).
      In iulie, o sa mearga in State ca si cetatean maghiar si suta la suta se intoarce in Romania.
      Si maghiarii, cel putin multi tineri de prin Cluj, si-au luat cetatenia maghiara pentru pasaport.
      E normal ce fac si moldovenii, si eu as face la fel.
  • -3 (5 voturi)    
    cum adica au redobandit? (Marţi, 24 aprilie 2012, 10:58)

    Raluca [anonim]

    cred ca ei nu erau cetateni romani, ci moldoveni.

    hai, mai usor cu basarabia, pamant romanesc si mai mult cu basarabia pamant molvodenesc.

    pai ia sa redobandesc si eu cetatenia germana sau maghiara, ca sunt ardeleanca, si ardealul a fost sub ocupatie. nu?
    • +1 (1 vot)    
      mai Raluca mai (Marţi, 24 aprilie 2012, 12:00)

      luke [anonim] i-a raspuns lui Raluca

      pai a fost Ardealul teritoriu oficial al Germaniei? poate a fost al Habsburgilor, al Austro-Ungariei (tara care nu mai exista) sau acum vreo mie de ani al Prusacilor Teutoni...mai exista tarile astea? pe cand Romania de acum 60 ani exista si astazi, chiar daca nu mai e regat...si cetatenia romana nu le-a fost retrasa niciodata moldovenilor de catre statul roman, nici oficial nici neoficial.
    • 0 (0 voturi)    
      redobandaire cetatenie (Marţi, 24 aprilie 2012, 14:22)

      Dorina [anonim] i-a raspuns lui Raluca

      Spre deosebire de Ardeal, care a fost sub ocupatie, Basarabia nu a fost sub ocuaptia Romaniei ci a facut parte din Romania, mai bine zis , din provincia istorica Moldova, fiind anexata de rusi in 1812 si de catre URSS la finalul celui de-al doilea razboi mondial. Asa ca in momentul anexarii de catre URSS, toti locuitorii Basarabiei erau cetateni romani, ca urmare a costituiirii staului roman unitar in 1918.
  • 0 (0 voturi)    
    I have a dream (Marţi, 24 aprilie 2012, 11:04)

    estief [anonim]

    sa citesc articole pe Hn cu diacritice...
  • 0 (0 voturi)    
    Sunt cetateni români din nastere. (Marţi, 24 aprilie 2012, 11:40)

    ion [anonim]

    Foarte putin! Cred ca mai multi cetateni RM au cetatenii de ale altor state estice sau vestice. Ar trebui modificata legea cetateniei care sa se refere la alti cetateni decat cei ai RM. Cei din RM nu si-au pierdut cetatenia niciodata. In cazul lor ar trebui doar o formalitate de inoire de a hartiilor doveditoare.
  • 0 (2 voturi)    
    oportunisti ! (Marţi, 24 aprilie 2012, 12:21)

    staph [anonim]

    Din pacate majoritatea se folosesc de aceasta cetatenie pentru a putea emigra in UE. Traiesc de ceva ani in Italia si am avut ocazia de a ma intalni cu multi moldoveni veniti aici pe baza pasaportului romanesc, multi dintre ei nici macar vorbind cat de cat romaneste, iar din cateva discutii cu ei nici macar nu-i intereseaza unirea cu Romania, recunoscand ca au cerut cetatenia romana doar pentru a putea munci in UE. Unii dintre ei chiar au platit sume destul de mai ca mita pentru obtinerea cetateniei! Asa ca "fratii" nostri de peste Prut sunt frati doar la interes!
    • 0 (0 voturi)    
      7 milioane de oportunisti (Marţi, 24 aprilie 2012, 17:33)

      AlexObjelean [anonim] i-a raspuns lui staph

      Pai daca ii consideri pe moldovenii care au obtinut pasaportul pentru a lucra in strainatate, ce sunt ceilalti peste 7 milioane de romani care au avut privilegiul de a se naste in romania si muncesc in strainatate?

      Care e diferenta?
    • 0 (0 voturi)    
      Sa nu generalizam (Marţi, 24 aprilie 2012, 17:54)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui staph

      Si eu sunt roman basarabean si locuiesc de peste 10 ani in Romania.
      Vorbesc romaneste, muncesc cinstit, platesc taxe, ma simt roman. Si da, am redobandit cetatenia romana. Unde e problema? Care exemplu e mai elocvent: al tau sau al meu?

      La fel cum romanilor nu le place sa fie bagati in aceeasi oala cu tiganii, nici romanilor basarabeni nu le place sa fie numiti "rusi" sau sa fie acuzati ca umbla doar "dupa interese".

      Haideti sa nu cadem in acelasi "pacat".
    • 0 (0 voturi)    
      Mai multe despre "oportunisti"... (Marţi, 24 aprilie 2012, 18:39)

      AlexObjelean [anonim] i-a raspuns lui staph

      Si inca ceva despre "oportunisti". Nici nu stii cati basarabeni traiesc si muncesc legal in romania. Deseori nici nu-ti dai seama ca sunt basarabeni pentru ca nu accent, se comporta mai civilizat decat multi dintre ne-basarabeni.

      Remarca ta nu reprezinta altceva decat discriminarea echivalenta de cea folosita de vest europeni cand ii catalogheaza pe toti romani drept romi.

      Vorba aia: toti sunti egali, doar ca unii sunt mai egali decat altii.
  • 0 (0 voturi)    
    aiureli (Marţi, 24 aprilie 2012, 17:30)

    woe [anonim]

    ce cifra le-a dat astora de la soros - 226.507
    bine ca nu le-a dat cu virgula

    acum doi ani, eu i-am numarat pe cetatenii moldoveni care au primit cetatenie RO. Din Monitorul Oficial. Nu din pasiune, sarcina de servici. Nu garantez pentru cifra exacta, dar erau intre 7 si 9 mii de cetateni.

    Dl. Panainte ar putea fi dragut sa ne indice si sursele de inspiratie ale studiului lui?