Mihai Razvan Ungureanu: Vreau sa elimin orice speculatie. Nu este necesar un aviz de mediu pentru acordul cu Chevron in faza initiala

de Corina Ionel     HotNews.ro
Joi, 5 aprilie 2012, 18:01 Actualitate | Esenţial


Prim-ministrul Mihai Razvan Ungureanu a respins zvonurile potrivit carora in spatele plecarii ministrului Mediului, Laszlo Borbely, s-ar fi aflat presiuni pentru demararea unor proiecte controversate precum Rosia Montana sau exploatarea gazelor de sist. Premierul a precizat ca acordurile petroliere cu Chevron sunt intr-o faza initiala de prospectare, faza ce nu necesita un aviz de mediu.

Intrebat daca intentioneaza sa dea avize pentru aceste proiecte in perioada interimatului de la Ministerul Mediului, seful Guvernului a subliniat ca zvonurile ce au insotit demisia ministrului Borbely sunt speculatii si ca vrea sa elimine "orice interpretare rauvoitoare".

"In ceea ce priveste acordurile petroliere semnate cu Chevron nu exista in acest moment absolut nicio necesitate pentru un aviz de mediu. Ne aflam intr-o faza initiala de prospectare, cand avizul de mediu nu este necesar. Si acest lucru a spus-o domnul ministru in iesirile sale publice. In al doilea rand, nu cred ca se pune acum in discutie proiectul Rosia Montana", a declarat Mihai Razvan Ungureanu.

Cu ocazia preluarii portofoliului de ministru interimar al Mediului de la Laszlo Borbely, premierul si-a exprimat speranta ca saptamana viitoare sa fie numit un nou titular al portofoliului.

'Tot ce imi pot dori este ca intervalul de timp intre ministeriatul domnului Borbely si cel ce va veni in locul meu sa fie cat mai scurt, astfel incat activitatea ministerului sa revina la stabilitate si normalitatea fireasca. Speram ca saptamana viitoare, e dorinta mea si i-am transmis-o si domnului ministru in calitatea sa de vicepresedinte al UDMR, sa putem reveni aici cu un nou titular al portofoliului', a declarat Mihai Razvan Ungureanu precizand ca va trece vineri pe la minister.


Citeste mai multe despre   


















1647 vizualizari

  • +5 (13 voturi)    
    corect (Joi, 5 aprilie 2012, 18:15)

    Mazeta [utilizator]

    Aici MRU are dreptate. Nu Chevron are nevoie urgent de acord de mediu, ci Rosia Montana Gold Corporation. Inca putin, si li se termina banii de „investitii” in publicitate. Cand Ungureanu spune adevarul, eu sunt primul care recunoaste.
    • -13 (15 voturi)    
      avize (Joi, 5 aprilie 2012, 19:33)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      avand in vedere ca sunt amanati deja de ani de zile, nu ti se pare normal ca asta sa fie o decizie prioritara? eu zic ca la rosia montana ar trebui sa dea avizul. oricum deja se stie ca proiectul e destul de sigur din punct de vedere al mediului pentru ca ei sunt obligati sa respecte regulile
      • +4 (8 voturi)    
        pfff (Joi, 5 aprilie 2012, 22:07)

        rakkone [utilizator] i-a raspuns lui gigi

        "Se stie"?? De unde "se stie" asta? La mine pe strada "se stie" din comunicarile Academiei, a zeci de organizatii ecologiste si arheologice, ca proiectul asta da cu minus, singurul "se stie" ca nu prezinta riscuri vine din partea RMGC.
  • +9 (17 voturi)    
    evaziva rauvoitoare (Joi, 5 aprilie 2012, 19:00)

    bihor [anonim]

    exprimare corecta la un principiu lipsa; cind exploatarile din America la gazele de sist sunt suspendate din 08.12.2011 de catre EPA (Agentia de mediu americana) care probabil pe mai multi bani a inchis ochii ("nu necesita nici un aviz de mediu" suna deja cunoscut )noi , prin reprezentantii de frunte stiind ca legislatia romana de mediu este sublima dar lipseste cu desavirsire ce facem? Dam titlu acoperitor nevinovat de explorarea petroliera (exprimare de ansamblu) care are la secret si gaze de sist si care de fapt prefigureaza structurile de exploatare; ca nu doar de dragul cercetarii solului in Romanica da Chevron ceva milioane de euro fara sa aiba convingerea ca va scoate inzecit cel putin. Dl prim ministru Putinel ar trebui sa stie de la sotia doctor ca este mai bine sa preintimpini prin eliminarea cauzelor aparitia leucemiei decit sa o tratezi; doar daca nu este masochist si se va muta cu locuinta linga putzurile de explorare /exploatare gaze de sist. Cu cite miini mincati baieti alesi?
    • -8 (14 voturi)    
      Ce ce spui prostii postacule (Joi, 5 aprilie 2012, 19:26)

      ilit [anonim] i-a raspuns lui bihor

      Tu ai habar de fazele: prospectare, explorare si exploatare? Si la faza cu suspendarea la americani ma faci sa rad, atata vreme cat eu personal am participat la 6 proiecte numai in iarna asta.
      Hai fuga la munca cu tine.
      • +4 (12 voturi)    
        si eu lucrez la nasa (Joi, 5 aprilie 2012, 20:02)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui ilit

        orice postac poate spune ca e presedinte de tara. crezi ca daca tu scrii pe forum, muncesti mai mult decat celalalt?
        • -3 (5 voturi)    
          felicitari pt postul la nasa (Joi, 5 aprilie 2012, 22:05)

          ilit [anonim] i-a raspuns lui nenea

          eu deocamdata ma relaxez in Mexico...la Cozumel, Corona si tequila la greu, imi permit sa mai si postez din cand in cand.
          • -1 (1 vot)    
            relaxare=munca? (Vineri, 6 aprilie 2012, 11:25)

            nenea [anonim] i-a raspuns lui ilit

            harnici mai sunteti de-i trimiteti la munca pe cei care nu aub aceeasi opinie cu voi
  • +6 (12 voturi)    
    adica... (Joi, 5 aprilie 2012, 19:06)

    radu [anonim]

    Chevron baga milioane in prospectare si daca gaseste gaze nu o sa-i dam noi aviz de mediu ca sa le exploatexe, le trage asa o mica teapa romaneasca...pai nu se supara licuriciul pe noi, dle MRU?))))))))))
  • +3 (11 voturi)    
    Ca Ceausescu (Joi, 5 aprilie 2012, 19:09)

    doina [anonim]

    Cine se atinge de Vama Veche sfarseste ca Ceausescu.
    • -5 (11 voturi)    
      da draga (Joi, 5 aprilie 2012, 19:26)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui doina

      pingelica de aia a murit, de la mizeria aia de vama veche i s-a tras.
  • +6 (16 voturi)    
    alba ca zapada (Joi, 5 aprilie 2012, 19:29)

    marius [anonim]

    go home chevron!
    jos guvernu ungureanu!
    jos basescu!
  • +2 (10 voturi)    
    Pune botu, o ia în barbă ! (Joi, 5 aprilie 2012, 20:12)

    Radu Humor [anonim]

    O firmă de apartament vrea să facă prăpăd în Romania !
  • -4 (8 voturi)    
    Ce faceti baieti? (Joi, 5 aprilie 2012, 21:55)

    inganduratul [utilizator]

    Ati primit azi ordin pe Unitatea USL-ista sa postati in draci contra Guvernului si a lui MRU?
    Daca o sa continuati sa-l muscati ca turbatii pe MRU o sa va rupeti dintii!
    Spuneti voi daca nu va tremura deja nadragii din cauza miscarii lui Basescu cu numirea lui MRU Prim Ministru.
    Hai, incolonati-va si la culcare, Mihalachita n-are bani si pentru voi!
  • -1 (1 vot)    
    Ce-i drept ... (Joi, 5 aprilie 2012, 23:51)

    Marse [anonim]

    ... ungurul ala de la CUltura (si eu chiar credeam ca ungurii sunt onesti) a dat liber sa fie distruse sit-urile getofacile. Mai ramasese asta de la Mediu. Pe bune, Basel nu intelege ca i-a mai ramas timp doar cat sa aleaga Banana Republic in care sa o shtearga. Jigodie ca el nu a condus niciodata neamul ronanesc. AUrul si minele daco-romane nu loe va avea niciodata, chiromaliul ala distrus !
  • -1 (1 vot)    
    Vedeti ce dezastru va aduce Chevron pt Romania (Vineri, 6 aprilie 2012, 11:11)

    aa [anonim]

    http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=iLal7aUqZRM

    apasati CC pt titrare in romana