The Economist: O aderare a Romaniei la Schengen, mai degraba rezultatul oboselii generate de dispute

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 16 martie 2012, 6:17 Actualitate | Esenţial


Un acord in privinta aderarii Romaniei si Bulgariei la Schengen ar fi mai degraba rezultatul nerabdarii generate de oboseala instalata din cauza disputelor repetate, decat al unei "puteri fabuloase de transformare a UE", sustine The Economist, in editia electronica.

Disputa privind aderarea Romaniei si Bulgariei la spatiul Schengen este obositoare si toate partile s-au saturat de ea. Multi observatori se asteapta la un acord la sfarsitul anului, posibil in septembrie, inainte de alegerile generale din Romania, citeaza Mediafax.

Incheierea unui acord se va datora insa mai degraba nerabdarii decat unei puteri fabuloase a UE de transformare, afirma saptamanalul britanic, sustine The Economist.

La cinci ani dupa aderarea lor la UE, Romania si Bulgaria raman in continuare cele mai sarace tari comunitare.

Progresele in privinta combaterii coruptiei si a reformelor justitiei au incetinit. Mecanismul de Cooperare si Verificare, care urma sa fie temporar, este in continuare activ. "Nu ne asteptam sa dureze atat de mult", a declarat un oficial de la Bruxelles.

Intr-o alta perioada, Romania si Bulgaria ar fi intrat in Schengen imediat ce si-ar fi facut temele dar in prezent starea generala din cadrul UE este una de neincredere.

Acest lucru este generat pe de o parte de criza euro, pe de alta parte de ascensiunea partidelor extremiste, care exploateaza temerile populatiei.

Dar noua stare de spirit care domina nucleul european reflecta nemultumirea tot mai mare fata de variatia UE in cultura politica. Bulgaria, in special, a fost criticata de Bruxelles pentru persistenta crimei organizate si erodarea libertatii presei. Dar unii afirma ca aceasta cenzura este nedreapta, deoarece problemele celor doua tari nu erau un secret atunci cand acestea au inceput negocierile pentru aderare.

Niciuna dintre cele doua tari nu este un model de stabilitate sau guvernanta economica. Protestele din Romania au condus la inlaturarea Guvernului in februarie, iar investitorii straini considera Bulgaria din ce in ce mai putin prietenoasa.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3433 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    cine vorbeste (Vineri, 16 martie 2012, 8:25)

    Ed___ [anonim]

    marea stabilitate din UK, care este bazata si pe prosperitate, dealungul furtului decenii intregi a unui ditamai imperiu (cu forta)

    apoi UK astazi are un deficit de 10% din PIB fata de Romania este peste dublu !!!!!!

    asa ca ei vorbesc despre stabilitate ???

    Euro, la care v-om adera, imi doresc sa o duca bine, din ce in ce mai bine, dar ce mi-as dori este sa falimenteze lira, poundul
    • +5 (9 voturi)    
      ei hai mai taie din ea da-o naibii (Vineri, 16 martie 2012, 8:53)

      ioio [anonim] i-a raspuns lui Ed___

      UK are totusi dreptate, presiunea este maxima pe subiectul in cauza, miza puternica pentru politicienii nostri. Partea cu UK mare imperiu, unde-i problema, ne-a oprit cineva sa nu devenim unul? a da am uitat noi am tinut piept la toate intemperiile lumii de-a lungul secolelor, LOL. Tu compari UK cu RO?! Nu zic ca nu sunt nationalist dar trebuie totusi sa ne vedem lungul nasului. Cheers mate!
    • -1 (7 voturi)    
      vorbeste prostia din tine (Vineri, 16 martie 2012, 8:56)

      si tigania [anonim] i-a raspuns lui Ed___

      -
    • +3 (11 voturi)    
      imperiul britanic (Vineri, 16 martie 2012, 9:07)

      ginel oboreanu [anonim] i-a raspuns lui Ed___

      n'a fost dat din cer.

      marea britanie este o tzara capabila sa conduca un imperiu, de care inca, tzari ca australia, canada, noua zeelanda, jamaica si alte multe mai marunte, nu vor sa se desparta.

      s'o lasam jos, ca suna a invidie.
      si, deocamdata, romanii sunt la munca in uk, nu britzii la noi.

      bankingul modern a fost zamislit in anglia, cu ajutor evreiesc, iar marea finantza moderna are trei picioare, anglo americane. londra, new yorc, hong kong.

      ce spune economistul este purul adevar.
      ioropa n'are forta sa impuna in romania legea si civilizatia.
      am fost admisi mai mult de sila si de mila decat de drept. asa va fi si cu schengenul.
      suntem, inca, la portile orientului. mai aproape de turcia si levant, decat de britania.
      ca civilizatatie, ma refer.
      cele trei virtuti ale romanilor sunt: jmecheria de coltul strazii, spaga si inselaciunea.

      cand vom deveni constienti si vom renunta la ele, vom indragi munca, constructia, organizarea, disciplina, atunci vom intra cu adevarat in ioropa.

      succesuri ! si nu uitati, sa traiti bine, mai draga !
      • +5 (7 voturi)    
        invincibila armada (Vineri, 16 martie 2012, 9:35)

        valabill [utilizator] i-a raspuns lui ginel oboreanu

        Imperiul britanic nu a fost dat din cer ci a fost construit pe baza de furt si spionaj tehnologic. Tarile mediteraneene si Portugalia au descoperit tot ce era de descoperit in materie de navigatie si geografie iar englezii s-au catarat pe val.Doua sute de ani au furat cot la cot cu olandezii iar cand prada s-a terminat in buna traditie banditeasca au furat de la acestia si cele doua colonii din Africa de Sud.Problema englezilor este ca asiaticii nu mai sunt fraieri ca odinioara iar ei coboara de pe creasta valului.Ce-i drept nu-i stramb,au fost cei mai priceputi pirati din negura timpului si pana la somalezi.
        • -1 (3 voturi)    
          Le-ai zis-o (Vineri, 16 martie 2012, 10:32)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui valabill

          Cred ca sughita toti britanicii acum dupa ce le-ai batut obrazul cu atat talent. Romanii fura de 2000 de ani si tot in rahat se afla :D
      • +1 (1 vot)    
        sa ne reamintim (Vineri, 16 martie 2012, 11:47)

        visio [anonim] i-a raspuns lui ginel oboreanu

        de tony blair cand a recomandat sa fie atacat irakul; cica erau bombe chimice, etc; cica asa i-au spus serviciile secrete; cica...eu zic ca tony a facut o smecherie; uk si-a luat petrol moca de la irakieni; adica populatia si smecherii de acolo, gen patriciu vroiau sa scape de sadam iar englezii vroiau petrol; fiecare parte a capatat ce si-a dorit; asa a fost si cu ceausescu; crezi ca asta nu e smecherie? parerea mea este ca romanii sunt la fel de buni muncitori si manageri si orice vrei tu; ce ne strica este ca nu stim sa facem politica si alegem numai gioarse; imi cer scuze pentru limbaj, insa vremurile grele cer expresii pe masura; ca exemplu ce crezi tu ca ar face antonescu ca presedinte? s-ar trezi la 11, ar reusi sa se dea jos din pat la 15 si uite asa se termina ziua de munca; adevarul este simplu: romanii muncesc bine oriunde in europa, si sunt chemati pentru ca fac treaba buna; noua ne trebuie inteligenti, acasa, care sa ne spuna ce trebuie sa facem; cum facem, stim deja; ca exemplu general, sa vorbim de Dacia de la mioveni: conducerea de acolo s-a multumit sa faca masini proaste; rezultatul? romanul s-a orientat spre masini nemtesti, japoneze, coreene, etc; problema e simpla; acelora care repeta ironic cat de mult am tinut, noi romanii, barbarii departe de europa le spun din nou: europa trebuie sa ne multumeasca si-n trezire si-n culcare pentru efortul nostru; este o realitate ce nu poate fi negata; cine o neaga, are nevoie de tratamente speciale; in final, cand romanul de rand va gandi sanatos, va avea o viata mai mult decat decenta; atat timp cat se va multumi cu o sacosa electorala va trai atat timp cat sacosa este plina; crezi ca englezul se bucura la o sacosa cand stie ca poate sa isi cumpere un auto nou in 2-3 ani? si asta fara sa stranga cureaua? in rest, istoria vorbeste; poate ca e timpul ca generatia noastra sa scrie istoria Romaniei...din nou...
  • +7 (7 voturi)    
    pareri (Vineri, 16 martie 2012, 8:45)

    mary_ [utilizator]

    Comparatia RO cu Bulgaria nu ne face bine, desi avem multe puncte in comun.

    In Bulgaria este mult mai prezenta crima organizata - poti sa vezi cu ochiul liber si sa urmaresti stirile de acolo.

    In RO, multumim guvernelor Nastase si Tariceanu, s-a instalat, pe ici pe colo, prin partile esentiale, o falsa dreptate in justitie - scapa cine trebuie, ramane cine nu este cu noi - care numai dupa 2010 a inceput sa fie curatata.

    RO a preluat unele mecanisme artificial, fara sa le implementeze in practica - doar sa arate ca face ceea ce isi asuma la Bruxelles..

    RO trebuia sa fie mai de mult in zona Schengen, dar sa continue sa isi monitorizeze atent justitia. Nu se pot face miracole peste noapte, sunt proceduri de urmat, oamenii trebuie sa invete si sa se schimbe continuu.
  • +3 (3 voturi)    
    Trebuie bine punctate (Vineri, 16 martie 2012, 10:21)

    Diferente Romania- Bulgaria [anonim]

    Nu exista nici un fel de comparatie intre Romania si Bulgaria. Insusi scrisul, alfabetul- este altul.
    In Bulgaria se scrie cu litere chrilice.
    Multi din Occident intreaba ce litere avem in Romania si ca sa te "ajute" probeaza sa-ti spuna ceva in rusa.
    In Occident nu se realizeaza ca Romania a fost si este o tare aparte fata de Rusia.
    Asta deriva din educatia- scoala lor ( aproape falsificata). Se invata lucruri total ireale despre tarile din estul Germaniei. Mai departe ei nu stiu : spun generic "Oost Europa". Este socant.
  • +2 (2 voturi)    
    am asteptat mult (Vineri, 16 martie 2012, 11:46)

    ciprian [anonim]

    o aderare a Romaniei de mult asteptata. Atat timp cat suntem egali cu membrii Uniunii Europene nu vad de ce ne-a fost refuzata pana acum aceasta aderare.
  • +2 (2 voturi)    
    olandezii. (Vineri, 16 martie 2012, 14:19)

    daniel [anonim]

    atat Romania cat si Bulgaria si-au indeplinit conditiile si cerintele pentru aderarea la spatiul Schengen,asa ca nu trebuie sa platim noi faptul ca olandezii au un guvern cu oameni xenofobi.am inceredere ca noul premier si minstrul de externe Diaconescu vor rezolva aceasta problema.
  • 0 (0 voturi)    
    de ce tocmai noua? (Vineri, 16 martie 2012, 15:26)

    piciu [anonim]

    au avut loc tot felul de negozieri pe aceasta tema, dar se pare ca inca avem piedici pentru intrarea in Schengen si asa datorita ca nu am avut parte de aceleasi conditii ca in cazul celorlalte tari.
  • +2 (2 voturi)    
    . (Vineri, 16 martie 2012, 15:40)

    relu [anonim]

    Romania este stat membru al Uniunii Europene si trebuie sa avem parte de acelasi tratament ca si celelalte tari.
  • 0 (0 voturi)    
    inainte (Vineri, 16 martie 2012, 19:33)

    Dinu [anonim]

    Daca am indeplinit criteriile impuse de ce sa ne mai intarzie intrarea? Doar pentru ca asa vor unii?
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 16 martie 2012, 20:03)

    rebecca [utilizator]

    ar trebui sa ni se aplice aceleasi conditii si reguli atata timp cat facem parte din UE