Inchiderea balcoanelor de la bloc ar putea fi interzisa la propunerea Primariei Capitalei

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 29 februarie 2012, 16:51 Actualitate | Esenţial


Bloc cu balcoane inchise la intamplare in Bucuresti
Foto: Hotnews
Inchiderea balcoanelor de la bloc ar putea fi interzisa cu exceptia cazurilor in care opteaza pentru aceasta solutie toti proprietarii din cladire, a declarat pentru HotNews.ro arhitectul sef al Capitalei, Gheorghe Patrascu. Primaria Capitalei doreste introducerea acestei restrictii in Legea constructiilor pentru a imbunatati imaginea orasului.

"Fiecare proprietar si-a inchis balconul cum a vrut. S-au folosit forme diferite de tamplarie, materiale diferite si culori diferite. Rezultatul este dezastruos. Din aceasta cauza, nici macar programul de reabilitare termica nu a reusit sa schimbe foarte mult fata acestor imobile. Oamenii nu au vrut sa renunte la termopanele pe care le-au pus si prin urmare nu s-a putut folosi acelasi tip de tamplarie la toata cladirea, cum ar fi fost normal. Ca sa nu mai avem astfel de situatii, vom cere Ministerului Dezvoltarii sa introduca in Legea constructiilor o prevedere prin care sa se interzica inchiderea individuala a balcoanelor. Acest lucru va fi posibil doar daca adopta aceasta solutie toti proprietarii din cladire si aleg acelasi tip de tamplarie ca, la final, imobilul sa aiba un aspect coerent", a declarat Patrascu pentru HotNews.ro.

In compensare pentru aceasta restrictie, arhitectul sef va cere Ministerului Dezvoltarii inlocuirea autorizatiilor de construire cu "notificari" pentru lucrarile de importanta mai mica cum ar fi imprejmuirile, lucrarile de amenajari interioare, care nu implica afectarea elementelor de structura ale cladirii, pentru montarea placilor comemorative si a reclamelor. "Obtinerea autorizatiei de construire pentru aceste lucrari dureaza cateva luni si de multe ori asta ii impinge pe cetateni sa faca ilegalitati. Pentru a evita astfel de situatii dorim sa simplificam birocratia si sa inlocuim autorizatiile de construire cu niste "notificari", asa cum se intampla in Franta spre exemplu. Aceste notificari sunt un fel de permise de construire, singura diferenta fiindca ca parcursul administrativ va fi mult simplificat", a explicat Patrascu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















18365 vizualizari

  • +1 (11 voturi)    
    Si pe vremea.... (Miercuri, 29 februarie 2012, 16:55)

    HIDRA [anonim]

    si pe vremea lui Ceasca s-a vrut acest lucru, motivul fiind cel al rezistentei cladirii !!!!

    Asta ar fi stat in picioare, chestia cu imbunatatirea imaginii nu tine mai ales ca prin sistemele de astazi de inchidere a balcoanelor ofera o protectie termica suplimentara .
    Apropo de imagine cu sau fara balcon inchis, daca pui niste rufe colorate la uscat pe balcon se rezolva problema imaginii ????
    • +2 (8 voturi)    
      Eu (Miercuri, 29 februarie 2012, 20:06)

      a2t [utilizator] i-a raspuns lui HIDRA

      Bun, acum ca tot ai comentat, as vrea sa vad si o propunere din partea ta care sa rezolve imaginea de ghetou a blocurilor noastre, cu balcoanele lor pestrite (cu sau fara rufe colorate). Eu unul nu am gasit una mai buna, asa ca m-am abtinut sa comentez propunerea arhitectului.
      • +3 (3 voturi)    
        RE: (Joi, 1 martie 2012, 0:16)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui a2t

        O tura de zugraveala face minuni pentru imagine.
      • +1 (3 voturi)    
        arhitectul sa-si recunoasca greseala intai (Joi, 1 martie 2012, 10:30)

        jr [anonim] i-a raspuns lui a2t

        Arhitectii din Bucuresti au omis sa spuna ca nu oamenii sunt de vina pentru situatia asta ci chiar ei. In mod normal blocurile de la strada ar fi trebuit sa fie proiectate sa aiba apartamente cu vedere mixta si la strada si in spate. Iar in spatele blocului sa existe pentru fiecare apartament balconul pentru uscarea rufelor. Uscarea rufelor nu este o activitate optionala, dar in opinia arhitectilor chestiunea asta e minora. Sa-si puna omul sarmele in sufragerie, doar sa nu strice aspectul blocului proiectat de ei. Nu este chiar asa, unde nu au proiectat spatiu pentru uscarea rufelor, nu are cum sa arate blocul bine. Chiar si in 2012 am vazut blocuri noi unde apartamentul are un singur balcon la strada si ala fiind de sticla transparenta.

        Legat de restrictiile privind inchiderea balconului se poate face pentru blocurile noi. Pentru blocurile comuniste poate ca ar trebui sa exista un conses intre proprietari legat de culoarea tamplariei, si atat. Dar nu ca daca unul nu doreste sau nu poate sa inchida atunci nimeni sa n-o faca.

        Blocurile din Bucuresti n-au fost proiectate din start ca sa reziste la temperaturi de -20 sau -30 de grade cum apar des in noptile de iarna. E greseala de arhitecti. Oamenii doar observa ca inchiderea balconului face minuni in acest caz. Toata lumea vrea sa stea intr-un bloc frumos dar utilitatea primeaza aspectului.

        In plus in Bucuresti este depasita des limita fonica. Blocurile au fost proiectate prea aproape de strazile cu mai mult de o banda pe sens, sau de linia de tramvai. Iar e greseala de arhitecti. Oamenii iar observa ca balconul inchis face minuni.

        Si mai e primaria care nu ridica cainii vagabonzi, sau care nu monteaza dispozitive de purificare a aerului in apropierea marilor intersectii sau pe bulevardele cu mai mult de 1 banda pe sens. Oamenii au dreptul sa se protejeze impotriva zgomotului si poluarii.
        • +1 (1 vot)    
          rufe (Joi, 1 martie 2012, 17:24)

          g [anonim] i-a raspuns lui jr

          Voi nu ati auzit de uscatoare de rufe?
          'Dryer"
        • 0 (0 voturi)    
          uscatoarele si uscatoria (Vineri, 2 martie 2012, 10:05)

          Nae [anonim] i-a raspuns lui jr

          Ai varianta uscatorului de rufe. Pana in revolutie fiecare scara avea uscatoria. Din pacate aceste camere special amenajate pentru uscat rufe sunt amenajate ca garsoniere si inchiriate de catre asociatii la diferite preturi.
    • +1 (5 voturi)    
      asta sa fie ultima problema a romanilor (Miercuri, 29 februarie 2012, 23:13)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui HIDRA

      Hai sa rezolvam celelalte probleme mai intai, si cand Romania va ajunge la nivelul Germaniei ne ocupam si de imaginea blocurilor. Deocamdata eu sunt total impotriva ca autoritatile sa imi spuna mie ce sa fac cu balconul. Lasand deoparte discutia termopane/alte materiale, in blocul in care stau eu suprafata balconului e de 1.5 mp. Abia ai loc sa te misti inauntru, cu atat mai putin sa agati niste rufe. Ca urmare multi locatari si-au montat pe exteriorul balconului niste suporturi de care atarna hainele la uscat. Oamenii se descurca cum pot pentru ca Romania e asa cum e. Mi se pare absurd ca in momentul actual sa ai asemenea pretentii de estetica. Inainte de a uniformiza blocurile, ce-ar fi sa ne ocupam prima data macar de mizeria din orase si halul in care arata drumurile?
      • 0 (4 voturi)    
        Inestetica..mama ei (Joi, 1 martie 2012, 11:37)

        Mjay [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

        Nu sunt obligat sa iti vad chilotii peste balcon ca nu iti permiti tu 50 lei sa iti atarni rufele pe o ustensila special creata pentru asta. Rufele se usuca in casa langa geam/calorifer. Iar problema inchiderii se pune din pct. de vedere estetic. Poti sa inchizi, dar conform cu un plan comun pe toata scara/blocul ca sa nu fie unul alb, unul maro, unul cu panel, altul cu geam de sus pana jos. etc.
        Problema cu rufele expuse in exterior tine de educatia si nesimtirea oamenilor.
      • 0 (0 voturi)    
        prioritati ? (Vineri, 2 martie 2012, 16:06)

        g [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        propun sa inceapa de jos in sus :

        1. trotuare/strazi - rezolvarea esteticii si functionalitatii
        flow pietonal, zone de relaxare destindere , piste de biciclete

        2. constructii pe domeniul public de tip chiosc / statii autobuz / cabine telefonice / constructii suport pt reclame samd - reevaluare din pct de vedere al esteticii si functionalitatii - uniformizare la nivelul capitalei

        3. magazine - vitrine - mod de prezentare - reclame - integrarea in zona + samd

        4. constructii noi - integrarea in zona in care se vor construi - din pct de vedere estetic/functional

        5. scoli - analiza si modificarea zonei adiacente pt asigurarea unui mod sigur de a se ajunge la scoala - drumuri fara gauri, trotuare fara masini, treceri de pietoni cu vizibilitate estinsa adaptata inaltimii copiilor ( fara masini parcate pe trecere si in imediata apropiere (macar 3-4 m)

        daca se reuseste rezolvarea prb din aceste pct inseamana ca orasul incepe sa se transforme si ne putem ridica privirea si spre balcoanele oamenilor ....
  • +8 (12 voturi)    
    troace (Miercuri, 29 februarie 2012, 16:57)

    andrei [anonim]

    In sfarsit ...dar cam tarziu.
    Adica le-a luat 20 de ani sa realizeze ceeea ce este evident.
    Pe de alta parte nu inteleg nici in ruptul capului de ce nu sunt boxe la subsol pentru fiecare apartament unde oamenii sa isi mute troacele din balcoane.
    • 0 (0 voturi)    
      w (Joi, 1 martie 2012, 9:59)

      r [anonim] i-a raspuns lui andrei

      tu crezi ca ....au realizat in sfarsit? stai sa vezi legea si alte reactii.cu acele balcoane care sint deja inchise ce crezi ca se va intimpla? cum vor rezolva problema fatadelor care au balcoane inchise si clasice? sau legea va fi pentru aia care vor sa inchida de acum incolo.atunci n-o sa inchida nimeni ca unii nu au bani si...atunci cum va rezolva legea problema ''imaginii de ghetou'' cum zicea cineva mai sus. deci nici o sansa! ideea e ca trebuie sa aiba si ei activitate la primarii si cum orice activitate in primarie se bazeaza pe ''cum sa mai facem niste bani" le vin tot felul de idei ''destepte'' in orice caz sti cum se numesc oamenii cu idei.....
    • +1 (1 vot)    
      Deci (Joi, 1 martie 2012, 12:19)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      Dupa rationamentul tau de fier, ar insemna ca fiecare bloc de 10 etaje cu 40 de apartamente sa aiba inca 4 nivele in subsol cu boxe.

      Te-ai gandit mult la solutia asta ?
      • 0 (0 voturi)    
        lejer (Joi, 1 martie 2012, 16:21)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        un bloc cu 4 apartamente pe etaj nu are 10 etaje. chiar daca ar avea, la o medie de.. 50mp de apartament + spatiile comune 20% ar iesi o amprenta de ~240mp, adica 6mp pentru fiecare apartament.
        totusi eu n-as pune doar boxe la subsol, ci si parcare. si as extinde 'subsolul' pe cativa metri in jurul blocului ca sa fie macar un loc de parcare pt fiecare apt plus un lung rastel de biciclete. si as interzice tuturor locatarilor sa modifice in orice fel fatada blocului sau apartamentele in interior. de ce? pentru ca afectezi imaginea si valoarea intregului bloc. libertate prost inteleasa.. libertatea de a ignora drepturile celor din jur.
  • -5 (23 voturi)    
    Ne intoarcem la comunism ?! (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:00)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Parca in urma cu vreo 30 de ani se interzisese inchiderea balcoanelor...

    Si care ar fi problema ca un balcon sau o fereastra are tamplarie maron, iar alta o are alba sau galbena ...?

    Prefer o capitala cu tamplarie policroma, dar fara gunoaie si, mai ales, fara caini liberi pe strazi.
    • +1 (17 voturi)    
      Evoluam (Miercuri, 29 februarie 2012, 18:15)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      In nici o tara din lume (cu exceptia tarilor africane) nu vezi balcoane inchise haotic de tip sorcova
      • +11 (11 voturi)    
        Si totusi.... (Miercuri, 29 februarie 2012, 19:29)

        Ancutz [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

        Corect, in vest nu prea vezi balcone inchise haotic DAR tot in vest atunci cand cumperi un apartament intr-o cladire ti se cere de la bun inceput sa citesti regulile si sa semnezi ca le respecti. Una dintre reguli fiind ca nu poti altera aspectul exterior al cladirii (gen inchi balcon, varuit balcon in alta culoare decat restul balconelor etc). In Bucuresti, atat timp cat acest lucru (nemodificarea aspectului exterior) nu a fost agreat de proprietari la cumparare, nu exista juridic nici o obligatie de a modifica/nu modfica.
    • +1 (5 voturi)    
      mda (Miercuri, 29 februarie 2012, 18:29)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      ti-ai ales foarte bine nick-ul.
  • +3 (5 voturi)    
    Parerea mea e ca: (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:00)

    mihai_mi [utilizator]

    Balconeti is back!
  • +7 (17 voturi)    
    Echerul si firul cu plumb (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:01)

    architectul de serviciu [anonim]

    Mai bine si-ar vedea de autorizatiile pentru constructiile ilegale din Bucuresti si sa lase balcoanele oamenilor in pace.Toate ca toate, dar pana la balcon...
    • +3 (9 voturi)    
      Tot eu (Miercuri, 29 februarie 2012, 20:12)

      a2t [utilizator] i-a raspuns lui architectul de serviciu

      Faptul ca exista si alte probleme in buc nu anuleaza problema balcoanelor inchise. Eu propun sa isi vada si de constructiile ilegale si de balcoanele "oamenilor".
    • 0 (0 voturi)    
      g (Joi, 1 martie 2012, 10:21)

      t [anonim] i-a raspuns lui architectul de serviciu

      vai ce prostii vorbesti !!! ce autorizatii ilegale? totul e legal in romania!! inclusiv case,blocuri,sedii de firma,modificari de structura blocului(darimarea peretilor de rezistenta)....totul este legal,dupa niste legi bine stiute de cei care le-au aplicat, dar care ar trebui sa fie secrete pentru noi.ideea ca la putin timp de la inceperea aplicarii acestor legi,a iesit la iveala repede singura lege care guverneaza actiunile lor: SPAGA!!! ar trebui sa dea spaga, ca sa inceapa sa verifice aceste autorizatii ilegale,adica sa-si dea tot lor spaga sa se ocupe de treaba. trebuie sa observi ca acest sistem nu functioneaza,nu poti sa tii spaga in circuit inchis.trebuie ca tot timpul sa vina marfa proaspata, numai asa creste...contul. deci...nu ai sa vezi legi calumea in romania ca....se inchide circuitul.
  • +2 (14 voturi)    
    In sfarsit, mintea de pe urma (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:02)

    adrian_mm [anonim]

    Felicitari! Mai ramane doar partea mea grea: sa se implementeze aceasta hotarare.
    • +1 (3 voturi)    
      Eu (Miercuri, 29 februarie 2012, 20:19)

      a2t [utilizator] i-a raspuns lui adrian_mm

      ..te sustin. nu stiu de ce ti-ai luat minusuri. balcoanele inchise ne spun aceleasi povesti ale vietii in comun la romani pe care le stim: gigel n-a avut bani cand a avut bani ionel sa-si faca balcon; gigel s-a pus intotdeauna gica contra fata de ionel (i-ar fi cazut epoletii daca era si el o data de acord cu ionel cand ionel a zis ca isi inchide balconul); gigel avea prieteni la partid/primarie, etc Cand gigel si ionel or sa invete sa colaboreze o sa dispara balcoanele pestrite si singure, numai ca asta o sa mai dureze vreo cateva secole.
  • -1 (15 voturi)    
    . (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:04)

    unu [anonim]

    ce sa zic, hai sa ne punem si jaluzelele de aceeasi culoare poate se infrumuseteaza orasu'
    • +2 (2 voturi)    
      exact (Joi, 1 martie 2012, 12:21)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui unu

      Si sa ne imbracam toti la fel , ca e prea pestrit orasul !
  • +3 (9 voturi)    
    corect (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:05)

    seba [anonim]

    In Spania nu ti se da voie nici sa intinzi rufele daca balconul da in strada si nu intr-o curte interioara.
  • +5 (11 voturi)    
    Pai da ... (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:06)

    gigel [anonim]

    sa fim si noi ca restul lumii. Dar oare se poate ?
    Dupa 50 de ani de comunism + 20 de ani de tranzitie, mai crede cineva ca masura asta cu toate termopanele de-o culoare e altceva decat o smecherie pentru a-i imbogati pe cine stie ce clienti termopanisti cu contracte grase pe sub mana ? Sau care o fi jmecheria ? Unde v-a fost capul domnilor, de ce ati asteptat sa-si inchida majoritatea balcoanele ca sa dati abia acum o lege nu mai poate fi decat stramba ?

    Mai dati o lege prin care interziceti centralele de apartament, una prin care interziceti gresia si faianta, televizoarele color, interziceti, interziceti ce altceva v-a invatat la Scoala de Partid ?
    • +2 (4 voturi)    
      pai, (Miercuri, 29 februarie 2012, 18:26)

      carcotel [anonim] i-a raspuns lui gigel

      cu centralele de apartament, tre' doar sa ai putzintica rabdare!
  • 0 (8 voturi)    
    bun (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:07)

    B. [anonim]

    In sfarsit s-au gandit si ei !
  • +11 (11 voturi)    
    Sa fiu iertat (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:12)

    moucha [anonim]

    Insa pentru a imbunatati imaginea oraselor de cele mai multe ori s-ar impune daramarea blocului si reconstruirea lui. Blocurile acestea or fi ele functionale, si constituie casele multor oameni, insa nici intr-un caz nu pot fi numite nici "estetice" si nici exemple de arhitectura contemporana.

    Iar inchiderea uniforma a balcoanelor este echivalenta cu un machiaj aplicat la o doamna ajunsa la o varsta venerabila. Adica amelioreaza, fara sa infrumuseteze.

    Si inca ceva: In multe cladiri balcoanele au fost inchise candva uniform, insa a existat un conducator prealuminat (si din pacate prearegretat de unii) care a zis ca nu. Iar apoi cand s-a zis iar da, fiecare a luat da-ul cum a putut.

    Si inca o opinie pur personala: mai importante decat balcoanele sunt bucatile de tencuiala care cad de pe fatade. Inclusiv in imagine se vad cateva reparatii murale devenite fresce involuntare. Nu de alta dar un calup de tencuiala cazut de la etahul 6 omoara fizic, chiar daca imaginea balcoanelor omoara estetic.
    • 0 (0 voturi)    
      k (Joi, 1 martie 2012, 10:42)

      r [anonim] i-a raspuns lui moucha

      am vazut toata america si canada, daca ti sa le dai exemplu, e acelasi rahat ca si aici,aceleasi blocuri in suburbii acelasi gunoi, strazi mizere ,case de carton....nu stiu cum e in europa, dar cred ca acelasi lucru. care e faza cu arhitectura ? ce vroiai sa construiasca pentru muncitori? case ca a lui videanu si berceanu? stai linistit profesore!!!! sti cit se plateste impozit in tarile de mai sus pe o casa de 200.000$ si asta fiind o casa cu living,2 bai ,2 dormitoare...din carton bineinteles cu dormitoare cit camara de la bloc in jur de 2000$ depinde de statul in care e casa.cind o sa fac in romania impozite ca alea de acolo toti profesorii o sa fugiti sa va luati apartamente ceausiste ,ce bune or sa mai fie atunci. si nu te precipita urmeaza o astfel de lege pentru ca soarecii care si-au facut case si e ursi acum ,or sa stea in chirie la smecherii care le vor cumpara casele pe bani de nimic ca ei nu vor avea bani sa plateasca impozite si taxe.tu nu crezi dar asa a fost peste tot in lume,in u.s. sint orasele intregi(suburbii) cumparate de la fraieri care si le-au construit si acu fraierii stau in chirii si sint foarte multumiti.viata nu e asa cum o visezi tu ci cum o viseaza ''smecherii''. astai tre sa faca bani si in romania va fi urmatorul bum imobiliar pentru cei cu bani.
  • +8 (10 voturi)    
    ... (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:17)

    Marcu [anonim]

    Nenea asta se trezeste vorbind. La ce bun sa interzici acum inchiderea balcoanelor cand mai mult de jumatate sunt inchise deja, cand oricum blocurile sunt gri si urate, cand oricum primariile isi bat joc de imaginea cartierelor (vezi ce culori a folosit Vanghelie la el la tiganie), cand oricum reabilitarea blocurilor dureaza de ani multi si va mai dura ani multi, timp in care cei care nu sunt destul de norocosi ar trebui sa stepte cu balcoanele deschise la -15 grade sa vina primaria sa inchida balconul. Tara arde (preturi crescute la energie, venituri in scadere, ipoteci peste ipoteci, somaj, etc...) si baba asta senila se piaptana, ea vrea sa rezolve "problema" balcoanelor inchise. Uh, si mai ia si salariu din impozitele platite de noi.
  • +1 (9 voturi)    
    serios????? (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:18)

    wolf [anonim]

    la ce ierni sunt normal ca trebuiesc inchise,dar parca primariile trebuiau sa ni le inchida din banii pe care nu ar trebui sa isi construiasca e viloaie si mertane...nu trebuiesc alesi acesti INUMANI ,hoti pe fata ....
    • -1 (9 voturi)    
      Felicitari (Miercuri, 29 februarie 2012, 18:22)

      Ion Ionescu [anonim] i-a raspuns lui wolf

      Bine ca nu vrei sa ai si apartamentul renovat de primarie !! Hai ca suntem buni !!
  • +2 (6 voturi)    
    Buna treaba (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:19)

    ceausistu' [anonim]

    Da, si Ceausescu a facut asa si a pus oamenii sa dea jos tamplaria. Tot acolo ne ducem... plm...
    • 0 (0 voturi)    
      Asa si? (Vineri, 2 martie 2012, 1:33)

      Alex S [utilizator] i-a raspuns lui ceausistu'

      Nu are treaba cu libertatea personala, asa ca nu are sens comparatia cu Ceausescu. E o chestie pur estetica, cum nu porti pantofi clasici si trening, nu poti avea nici un balcon inchis cu termopan negru si altul inchis cu termopan alb si zugravit roz.
  • -1 (9 voturi)    
    breh (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:22)

    break a leg [utilizator]

    mi-aduc aminte din copilarie ca si pe vremea lui ceausescu era exact aceeasi regula. nu suporta ochiul lui de artist sa vada uratenia si nu ne puteam inchide balcoanele ca sa mai protejam peretii de vant. o luam de la capat?? loaze...
  • +2 (6 voturi)    
    e o prostie (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:25)

    calin [anonim]

    Inchiderea balconului a reprezentat o investitie serioasa pentru cei care si-au pus termopane, reduce factura la intretinere prin izolarea termica suplimentara pe care o ofera si a oferit pentru unii o posibilitate de extindere a camerei cat cutia de chibrituri. E drept ca restrictiile impuse de primarie ar afecta doar niste sute de mii de amarati, care nu isi pot permite sa dea spaga pe care au dat-o dezvoltatorii imobiliari care au putut pune la pamant constructii cu valoare istorica, au ridicat blocuri de 20 de etaje intre case, etc. Asta era ce e drept singurul lucru care uratea Bucurestiul, poate de aceea nu vede primaria capitalei haitele de caini maidanezi, muntii de gunoaie, marele zid chinezesc din borduri samd. Cred ca raspunsul se afla chiar in declaratia arhitectului, faptul ca oamenii care isi pusesera deja termopane nu au vrut sa si le schimbe, deci firmele care dau comisioane pe la primarii au pierdut din cat isi calculasera ca vor incasa. Care este problema, intre atatea cladiri urate, vede cineva din strada ca termopanele nu sunt cele puse de firma respectiva, sunt chiar atetea varietrati de termopane, 90 % arata identic. Deci una e sa ne legam de improvizatii si alta este sa te legi de faptul ca nu si-a pus omul termopane cu firma clientelara. Daca vor toti din bloc. O asemenea aaberatie o putea spune numai cineva care sta bine merci la vila, in bloc daca ai de ales intre 2 solutii vor exista 100 de probeleme, opinii si probleme, pe categiorii de varsta, educatie, venituri, etc. Eu cred ca e mai usor de schimbat un arhitect sef sau/si un primar decat sute de mii de termopane. Sa ii dea Dzeu soarta lui Dinca Balcon, altul caruia i sde parea ca e principala problema a societatii si capitalei. Mai bine s-ar uita la problemele reale, la ferma ad hoc in plin sector 3 pe locul fostei gradini de cinema Gloria unde poti fi sfasiat de haita de caini uriasa, la fel ca la strandul Cara, la caprele si gainile cresute acolo intre blocuri
  • +5 (7 voturi)    
    Si cum fac? (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:25)

    mircea [anonim]

    Cei care nu au vor fi obligati sa-si inchida balconul si cei care-l au inchis vor fi obligati sa demoleze.Sa vezi balci.Asta nu-i cumva noul arhitect sef adus de Oprescu?Prea are tenta comunista,parca ar fi ruda cu Leana lui Ceausescu.Pe cand si interzicerea perdelelor si draperiilor?Hai ca se poate.Uite asa o luati pe urmele lui Ceausescu.
  • +3 (5 voturi)    
    Masuri bune, dar nepopulare! (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:26)

    Dorin [anonim]

    Antenele parabolice, aparatele de aer conditionat, cabluri si altele de pe fatadele blocurilor, ca sa nu mai vorbim de garajele modulare de pe domeniul public (vezi sectorul 6) sunt probleme care niciodata n-or sa fie abordate de edili pentru ca sunt nepopulare!!!!
  • +3 (5 voturi)    
    Ho, ho, ho ... a reinviat Dinca Balcon ! (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:30)

    Mitica (Palarierul) [anonim]

    Ho, ho, ho ... a reinviat Dinca Balcon !

    Dl. arhitect Patrascu se pare ca este nostalgic dupa anii cand era primar faimosul general Ion Dinca, zis Balcon, zis Teleaga.

    Precum dl arhitect Patrascu, care nu se mai multzumeste cu spaga adunata din PUZ si derogari, fostul general Dinca (in baza condamnarii penale in procesul fostului CPEx, a fost degrat militar si a pierdut o serie de drepturi civice) - i-a terorizat pe bucurestenii cu dezmembrarea balcoanelor inchise.

    Fara sa tina seama de dreptul de proprietate, in totala nesimtire comuista - Dinca-Balcon cu o mana spargea geamuri, balcoane, etc., iar cu alta semna derogari / autorizatii de inchidere a acelorasi balcoane.

    Privilegiul de a-ti izola balconul cu niste geamuri pe cadre de otel corniere costa in genere cam 100-150 de lei pentru autorizatie si cca. 100 de lei "taxa de timbru", adica spaga la primarie - sa nu ti se piarda cererea.

    Tot asa dl. arhitect Patrascu - vazandu-se pe sine in oglinda - ditamai arhitectul sef al Capitalei - vrea noi taxe ... de balcon.

    Sper ca reactia publica sa fie pe masura prostiei si nesimtii acestui individ, care viseaza la noi taxe si spagi.

    "Patria si Dreptyul Meu!"
    .
  • +5 (5 voturi)    
    mirare (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:31)

    Radu [anonim]

    Cat de "destept" trebuie sa fie cineva sa vina cu ideea asta???
  • +4 (4 voturi)    
    Arhitectii se piaptana... (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:33)

    Andrei [anonim]

    1. Au trecut zeci de ani in care ar fi putut sa vina cu propunerea asta.
    2. Chiar si in imaginea pe care ati ales-o pentru ilustrarea articolului, nu prea se vad balcoanele din cauza zecilor ca cabluri atarnate pe stalpi. Si daca ar fi un pic mai deschis cadrul, probabil ca s-ar vedea si jegul de pe strazi.
    3. Nici aparatele alea de aer conditionat nu prea imi plac, asa ca...sa murim toti de caldura in case.
  • +3 (5 voturi)    
    CE GRIJI AU ! CE "SCROFULOSI LA DATORIE" ! (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:35)

    pointless man [utilizator]

    Domnu' "arfitect" a rezolvat toate problemele ce tin de compartimentul lui si ii lipseste "obectul" muncii. Nu spun ca nu are dreptate insa NUMAI IN PRINCIPIU. In practica este doar un bolsevic terorist a carui singura menire este sa faca viata un pic mai amara... amaritilor, cita vreme s-a construit si se construieste aiurea (vezi chiar articolul despre apartamentul de 200.000 de euro din strada Mintuleasa). Bravos natiune, halal sa-ti fie !

    Nu locuiesc in Bucuresti, nu am balcon inchis sau de inchis.
  • +4 (6 voturi)    
    back in time (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:38)

    gigi [anonim]

    parca si-acu 30 de ani se interzisese...
  • 0 (0 voturi)    
    Sariti (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:41)

    ptu [anonim]

    Si puneti de urgenta termopane ca nu se mai poate de acum incolo?
  • +2 (4 voturi)    
    atunci orasul trebuie sa respecte standardele (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:42)

    g [anonim]

    ok,

    atunci primaria ar trebui sa reduca nivelul noxelor din bucuresti ( praf, gaze de esapament) astfel incat sa imi permit sa am balconul deschis …
    in acelasi timp si zgomotul ar trebui redus la un nivel decent aferent zonelor de locuit …

    ce spune primaria ?

    orasul trebuie sa respecte standardele necesare locuitului iar primaria trebuie sa se ocupe urgent de acest lucru .
  • +3 (5 voturi)    
    no coment (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:43)

    FLORIN [anonim]

    Foarte bine
    incet , incet , toate lucrarile se vor face numai de firmele abilitate
    stim noi de cine
    restu , la coada
  • +2 (4 voturi)    
    - (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:48)

    aurel [anonim]

    Cam tarziu v-ati gandit sa faceti asta.
  • +6 (6 voturi)    
    Asa si? (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:51)

    io [anonim]

    Ce se asteptau, sa stam 20 de ani cu balcoanele neinchise si cu speranta ca se va gandi vreodata careva la reabilitare termica? Sa fim seriosi... Am balconul inchis de 20 de ani, cand reabilitarea termica era ceva complet necunoscut.

    Iar asta cu aspectul...blocurile comuniste sunt urate de cand s-au construit si nimeni nu s-a gandit dupa revolutie sa faca ceva in privinta asta.
  • +4 (4 voturi)    
    Parerea mea este ca: (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:59)

    mihai_mi [utilizator]

    Balconeti is back!
  • +2 (4 voturi)    
    De gustibus non disputandum est (Miercuri, 29 februarie 2012, 18:08)

    Daniels22026 [utilizator]

    Si intinderea rufelor la uscat o s-o interziceti? Sa fim seriosi. Balcoanele inchise si termopanele confera o nota pozitiva aspectului. Ma rog, pina la urma e o chestie de gusturi.

    Dar si la alegeri, cind intra cetateanul in cabina sa voteze, e tot o chestie de gusturi.
  • +5 (7 voturi)    
    balcon (Miercuri, 29 februarie 2012, 18:09)

    g [anonim]

    si daca i iintereseaza atat de mult aspectul capitalei sa inceapa cu trotuarele
    ( de ex nu ar trebui sa existe constructii in zona intersectiilor - care sa obtureze vizibilitatea si sa afecteze flow-ul pietonal - dar primaria a dat autorizatii tuturor florarilor sa construiasca chiar in buza trecerilor de pietoni)
    si sunt atat de mutle exemple ... pe ei ii doare acum balconul meu ....
  • 0 (2 voturi)    
    Prea tarziu (Miercuri, 29 februarie 2012, 18:10)

    rush [anonim]

    Din pacate singura solutie e sa se demoleze si sa se reia totul de la 0.
  • -2 (6 voturi)    
    Eu nu inteleg un lucru (Miercuri, 29 februarie 2012, 18:18)

    Frankie [utilizator]

    Daca tot e balcon, de ce sa-l inchizi? De ce mai bine sa nu-l zidesti si faci o camera?
    Balconul e destinat iesirii la aer din cutia de chibrit numit apartament.
  • +5 (5 voturi)    
    incorect (Miercuri, 29 februarie 2012, 18:18)

    Stefan [anonim]

    "Oamenii nu au vrut sa renunte la termopanele pe care le-au pus si prin urmare nu s-a putut folosi acelasi tip de tamplarie la toata cladirea, cum ar fi fost normal."
    Deloc adevarat! Blocul meu a fost reabilitat; cand au aflat ca am deja montate termopane, au spus ca "tre' sa dau ceva" pentru a fi schimbate.
  • +3 (5 voturi)    
    ce burghezi ati devenit (Miercuri, 29 februarie 2012, 18:36)

    Dan [anonim]

    dupa ce blocurile sunt vechi , prost facute , prost de intretinut ... sa ne fereasca Sfantu' de vreun cutremur , apare un papagal deranjat de look-ul orasului ...
    toto privind in sus , poate cade in gropile de pe strada sau se impiedica de mormanele de gunoaie sau zapada , lasate de izbeliste , sau poate-l musca vreo potaie fara stapan , sa nu zic de haitele de caini ... tovarasul Patrascu , nu prea e in realitatea noastra ... locatarul a inchis balconul pentru izolare termica si sa mai extinda un pic spatiul ... si daca tot trage cu ochiul la legislatia locativa franceza sa se documenteze si ce trebuie sa faca administratia publica inainte de a spune tampenii ...
    fac pe ei cu reabilitarea termica , facuta de mantuiala ... fundatia , cine o izoleaza termic ...
    sa nu mai vorbim de vechimea aductiunilor ...
    ei au probleme de unitate arhitectonica si aspect ... se dau de gol cat de incompetenti sunt !
  • +3 (7 voturi)    
    balcoane (Miercuri, 29 februarie 2012, 18:38)

    phane [anonim]

    Prin alte tari de soare pline, unde e intr-adevar ilegal sa-ti inchizi balconul cum ai chef, cladirile sunt facute cu cap, adica cu boxa, uscatorie si eventual parcare.
    Majoritatea blocurile din Bucuresti facute in vremea comunismului au fost facute in cel mai mare dispret al locatarilor lor, niste cutii de chibrituri igrasioase, fara uscatorie, fara spatii de depozitate, fara parcari. Balcoanele au fost transformate in uscatorii si spatii de depozitare, asa ca a fost nevoie sa fie inchise. Oricum nu prea iti vine sa pui un sezlong in balcon sa-ti bei cafeaua dimineata, la ce praf si zgomot e.
    O lege probabil buna ca intentie, dar neadaptata la realitatile locale.
  • +1 (5 voturi)    
    Iar nu are ce face. (Miercuri, 29 februarie 2012, 18:41)

    erica [anonim]

    Oprescu iar nu are ce face, se ia si de amarata de caldura pe care o au proprietarii de apartamente.
    • -1 (1 vot)    
      amice, ai o problema (Joi, 1 martie 2012, 9:10)

      gcorneille [utilizator] i-a raspuns lui erica

      Unde ai gasit tu vreo trimitere la Oprescu in articolul asta? Sau tu crezi ca Oprescu e arhitectul sef Gheorghe Patrascu?
      On-topic: o idiotenie de idee, numai o persoana care nu are toata tigla pe casa putea sa vine cu o astfel de idee. In primul rand ca proprietarii au dat niste bani pentru izolatia termica a cladirii in care locuiesc, daca vin si-mi demonteaza acele termopane imi incalca dreptul de proprietate. Poate maine ii incurca masinile bucurestenilor si zic ca ar trebui sa le ia si pe alea, dupa aia poate iau si masinile de spalat, ca doar consuma apa, si tot asa.
  • 0 (0 voturi)    
    asa (Miercuri, 29 februarie 2012, 18:49)

    andrei [anonim]

    o ideie buna dar foarte proasta gandindune ca proprietari nu vor fi de acord cu acest lucru sau cei care vor acepta vor cere bani pt acest lucru
  • +3 (3 voturi)    
    eventual.. (Miercuri, 29 februarie 2012, 18:53)

    Termopan [anonim]

    trebuia sa pastram si geamurile originale ale blocului sa nu stricam esteticul. Va aduceti aminte de acele geamuri la care iarna trebuia sa punem paturi intre geamuri sa mai atenueze din vaju care batea in casa. Eu am inchis balconul si l-am tencuit, arata mult mai bine decat cele "originale" care au niste balustrade si un fel de geamuri pe post de zid pur si simplu sinistre. Nu mai vorbesc la sporirea gradului de izolare termica. Ce sa facem, sa asteptam edilii sa izoleze blocul? Hai sa fim seriosi. s-a spus mai sus: ar face bine sa se uite la barna pe care o au ei in ochi decat la aschie: vezi multi zgarie nori pe langa, sau chiar in fata unor monumente istorice.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Joi, 1 martie 2012, 14:28)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Termopan

      Si vrabiei ii este cald si bine cand se afunda in balegar. Aici e vorba de altceva, de nivelul execrabil al arhitecturii in mare parte a orasului, nivel la care concura si neglijenta si bunul plac al proprietarilor de apartamente. Pacat ca Bucurestiul are multe cladiri care ar arata foarte bine intr-o adevarata capitala europeana si care nu sunt deloc puse in valoare, din contra.
    • 0 (0 voturi)    
      beeee (Vineri, 2 martie 2012, 15:54)

      becs [anonim] i-a raspuns lui Termopan

      ce zgarie-nori visezi prietene? in bucuresti nu exista asa ceva
  • +1 (5 voturi)    
    Cea mai mare prostie (Miercuri, 29 februarie 2012, 18:55)

    Rodica Enache [anonim]

    O alta tampenie de-a lui Oprescu. In loc sa se ocupe de asfaltarea drumurilor din capitala,se gandeste numai la prostii!
  • +2 (4 voturi)    
    asa (Miercuri, 29 februarie 2012, 19:00)

    lazar [anonim]

    in loc sa se ocupe de gropile din bucuresti si de pe centura el vrea sa ne interzica sa inchidem balcoanele auzi si tu altceva mai bun de facut nu aveai cred ca ce visezi noaptea incerci sa aplici ziua
  • +3 (3 voturi)    
    Baba se piaptana (Miercuri, 29 februarie 2012, 19:11)

    gogu [anonim]

    interesant ca nu i-a interesat niciodata aspectul orasului, permitand construirea dupa 1990, a altor cladiri la 1-2metri de vechile case, s-a permis distrugerea spatiilor verzi pt alte blocuri. in loc de parcuri pe vechile terenuri ale fabricilor s-au facut alte blocuri. iar acum ii deranjeaza niste balcoane inchise, nu sunt ciudati, la cate probleme nerezolvate sunt? murdarie, ghene insalubre , caini vagabonzi, gropi peste tot
  • +4 (4 voturi)    
    asa (Miercuri, 29 februarie 2012, 19:12)

    alice [anonim]

    de ce sa nu inchidem balcoanele ??? dupa ce ca izolarea termica a blocurilor lasa de dorit mai tre sa avem si balconu fara termopan ce ideie e asta inca nu intelec ce ca arata mai bine blocurile ???
  • +1 (3 voturi)    
    asa (Miercuri, 29 februarie 2012, 20:05)

    martinel [anonim]

    sa crezi tu domnule oprescu ca oameni nu o sa isi inchida balcoanele sunt 1000% sigur ca nu se va intampla asta
  • 0 (0 voturi)    
    o idee buna (Miercuri, 29 februarie 2012, 21:35)

    I [utilizator]

    aplicarea e defectuoasa. Daca stai pana se hotarasc toti sa-si inchida balconul o sa astepti mult si bine. Pur si simplu oamenii nu vor acelasi lucru in acelasi timp si nici nu au banii toti in acelasi timp. Asa ca mai bine este ca cel care doreste sa-si inchida balconul sa faca o schita si cu acea schita sa ceara acordul celorlalti. Dupa ce are acordul, sa isi poata inchida balconul. Ceilalti obligandu-se sa si-l inchida dupa aceeasi schita atunci cand o sa vrea sau o sa poata.

    Daca sunt deja inchise cateva balcoane, atunci sa se aleaga una dintre variantele deja construite.
  • +1 (3 voturi)    
    Nu inteleg idea arhitectului (Miercuri, 29 februarie 2012, 21:35)

    Mircea [anonim]

    "Oamenii nu au vrut sa renunte la termopanele pe care le-au pus si prin urmare nu s-a putut folosi acelasi tip de tamplarie la toata cladirea, cum ar fi fost normal. "

    Despre ce tip de tamplarie este vorba? Termopanul este la fel peste tot, in putine cazuri difera culoarea (cred ca un apartament pe bloc). Cu atat mai mult inchiderea blocurilor ar putea rezolva aceasta problema de estetica.

    Nu il vad pe cineva cu balcon cu "cornier" cum se spune care va spune "nu vreau termopan, raman cu frigul in casa", decat poate daca pretul cerut pentru reabilitare este total nesimtit. Normal ar fi ca reabilitarea sa se faca gratuit sau la sume mici, pentru a fi suportabile de toata lumea. De fapt, aici este problema, reabilitarea este fie prea scumpa fie in multe cazuri nu include si reabilitarea balconului, ci doar a peretilor apartamentului.

    Eu am avut termopane inainte de reabilitare si muncitorii n-au avut nicio problema sa isi faca treaba. Cine a avut termopane si le-a pastrat, cine nu, si-a pus. Blocul arata la fel de la un capat in altul, acum toti au termopane.

    Deci idea cu balcoane deschise este o tampenie, avantajul unui balcon inchis tine atat de temperatura cat si de zgomotul intern si estetica cladirii.
  • +2 (2 voturi)    
    problemele orasului (Miercuri, 29 februarie 2012, 21:44)

    gigel [anonim]

    Tovarasii din primarie au terminat toate problemele arzatoare ale urbei si acuma trec la infrumusetarea orasului... Si cand ma gandesc ca majoritatea sunt complici la genocidul maidanezilor asupra locuitorilor si din pacate inca sunt in libertate (si cainii si astia de la primarie...). Ar mai fi problemele cu traficul (lipsa centuriii si semaforizarea defectuoasa, lipsa locurilor de parcare, parteneriatul nenorocit cu hingherii de masini din care castiga fabulos numai hingherii, informatizarea institutiilor etc.
  • +2 (2 voturi)    
    Mai BINE (Miercuri, 29 februarie 2012, 21:56)

    Ana [anonim]

    toti Primarii sa-l ia de exemplu pe Dl Primar Neculai Ontanu si sa inceapa masiv reabilitarea termica a blocurilor si vor arata toate superb. ATRAGERE DE FONDURI UE! si nu cum sa le mai dam in cap romanilor! Atentie Legile sa fie facute de oameni si pentru oameni!
    • -2 (2 voturi)    
      Mai bine nu... (Joi, 1 martie 2012, 2:36)

      Mai bine nu [anonim] i-a raspuns lui Ana

      Asa, asa, toti primarii sa faca reabilitare cum a facut dom' Ontanu, cantitate mare, calitate slaba, profit pe masura pentru ei, normal.
      Dupa ce a primariile de la sect 1 si 2 decontau in acte cate 35000 de euro pentru 1 apartament reabilitat, dupa ce spaga pe care trebuia sa o dea firma care prindea lucrarea (prin licitatie, pretul cel mai mic, calitatea nu conteaza...) era de 50000 de euro pe bloc, tan - tana, mare idee ce trecu printre urechile lu' dom' primar: ia sa atrag eu niste fonduri ioropene cu mare licitatie internationala. Si i-am spart pe toti, sa moara balanel...

      Daca bloc placat cu EPS 50 (pe hartie, de fapt e mai putin), cu adeziv de 5 lei sacul, de multe ori fara dibluri si termopane cu 3 camere fara geam Low-E inseamna lucrare de calitate, va doresc tuturor beneficiarilor multa rabdare si putere. Cand va trebui sa refaceti lucrarea (si va trebui in cativa ani), va trebui sa platiti si dezafectarea mizeriilor facute acum pe post de reabilitare termica. Stati la ultimul etaj? In maxim 3-4 ani, va garantez ca o sa aveti infiltratii de la terasa.

      Sa platiti bine atunci, ca acum toata lumea vrea totul pe de-a moaca.

      Normal ca sunt si exceptii unde s-a lucrat bine: blocurile cu vreun director de la primarie.
      • 0 (0 voturi)    
        TREZIREA! (Vineri, 2 martie 2012, 14:07)

        Ana [anonim] i-a raspuns lui Mai bine nu

        cum 35.000 euro pe apartament? boala de nervi sau ce? daca cunosti astfel de cazuri de ce nu sesizezi DIICOT sau GARDA, sau Spalarea de bani? eu nu cred ...deoarece pe Fonduri Europene esti super verificat si de aceea NU se atrag Fonduri in Romania deoarece nu ai cum sa inseli... mi se pare aberant sa arunci asa cu vorbe pe site-uri serioase ...ati vazut dvs decont de 35.000 euro per apartament? eu cred ca este caz PENAL ...asa ca .....eu am vazut baietii care munceau zi lumina si oameni care trebuiau platiti....ca NU mai merge in constructii sa te duci fara sa fi platit! Pot sa iti spun ca factura Blocului la CALDURA - s-a micsorat cu 50% datorita reabilitarii BLOCULUI...nu stiu de ce sa gaseste asa cate cineva sa arunce cu NOROI in oamenii care chiar fac CEVA pentru sectorul LOR! Intrebare - Daca HOTNEWS ar trimite comentariul dvs la DIICOT ati avea probe in acest sens cu 35.000 euro per apartament in sect 2? Mi-ar fi rusine sa scriu asa pe site-uri fara a cunoaste exact PROBLEMA ...daca sunteti asa de stiutor in domeniul reabilitarii de ce NU scrieti si de avantajele reabilitarii? In LOC sa cereti ca TOT ORASUL BUCURESTI sa fie reabilitat cu bani de la UE - Fonduri ca sosele tot nu se fac, dam asa cu ”mizeriile” ...nu mizeriile s-au scos odata cu reabilitarea! Va doresc o zi buna si mi-ar face placere ca data viitoare sa fiti mai corect in comentarii si raspunsuri! O zi buna.
  • +2 (6 voturi)    
    Bun, (Miercuri, 29 februarie 2012, 23:02)

    sln [utilizator]

    Mie imi foloseste balconul inchis si pentru diminuarea disconfortului fonic produs de griveii vagabonzi (si constitutionali) dintre blocuri. Asadar conditionez continuarea discutiei de eliminarea in prealabil a acestei plagi.
    Cu primar cu tot.
  • -1 (1 vot)    
    De ce ? (Joi, 1 martie 2012, 10:25)

    Lybrarian [anonim]

    Propunerea se doreste a fi realizata pe banii cetatenilor. Dar acestia sunt intrebati de autoritati ce parere are :) ?. Ca doar sunt multi cetateni afectati si traim intr-o democratie :) !

    Propun sa fie dat afara cu suturi in cxr stimabilul arhitect de geniu !
  • +1 (1 vot)    
    pai normal.... (Joi, 1 martie 2012, 10:35)

    adi [anonim]

    ....din noiembrie pana prin martie, balcoanele stau inchise iar din martie incolo, cum da caldura afara, se despoaie balcoanele si ies la promenada pe bulevard
    asa ca eu sunt impotriva ascunderii lor
    prietenii stiu de ce
    cheers
  • -1 (3 voturi)    
    Toti taranii si urmasii lor au inchis balcoanele ! (Joi, 1 martie 2012, 11:43)

    Balconul inchis este o prostie ! [anonim]

    Balcoanele inchise sunt reminiscente din trecut de cand s-au mutat taranii la oras si nu aveau unde sa isi puna acareturile. Pana acum ceva ani unii cresteau inca pasari in balcon.
    Balcoanele sunt facute sa fie deschise, sa poti savura cateva clipe la aer fara sa pleci de acasa. Balcoanele prin definitie sunt deschise si fac parte din arhitectura unei constructii.
    Cum majoritatea orasenilor sunt fosti tarani sau urmasi ai acestora, obiceiurile perpetueaza.
    Priviti si blocurile noi se fac cu balcoane, eventual cat mai spatioase, si este interzis sa le inchizi.
    Balconul inchis e un nonsens !
    • 0 (0 voturi)    
      ASTA DATORITA (Vineri, 2 martie 2012, 14:11)

      Ana [anonim] i-a raspuns lui Balconul inchis este o prostie !

      saraciei in care traim si a salariului minim pe care-l avem in raport cu alte salarii minime din UE...noi ...marea majoritate NU avem bani ca cei din AMerica unde inchiriaza DEPOZITE imense sa isi puna - rochia de la bal...sau prima jucarie...sau alte acareturi...asa ca trebuie sa avem grija NU prin amenzi peste amenzi sa corectam ci si prin masuri pozitive de crestere economica ! O zi buna. Balconul inchis mai tine praful de afara...balconul inchis protejare fonica..balconul inchis poti tine niste borcane cu muraturi si compoturi...cu alte cuvinte ...un lucru facut bine NU trebuie desfiintat ci masuri corective !
  • 0 (0 voturi)    
    Masura a civilizatiei (Joi, 1 martie 2012, 11:56)

    ictin [anonim]

    Acum ceva ani imi spunea un strain umblat prin multe tari (si mai civilizate si mai putin civilizate) ca nivelul de civilizatie se atinge cand nu mai rufele intinse la uscat in vazul tututor sunt interzise. Daaar acolo se ajunge cand se rezolva celelalte probleme. Domnu' arhitect vrea sa sara peste etape ca sa dam si noi senzatia de civilizatie. Individul vrea sa elimine inchiderea balcoanelor ca deranjeaza ochiu', dar in acelasi timp se dau autoriazatii pentru constructia de cladriri mosntruase langa case vechi boieresti de catrea acelsi ordin al arhitectilor din care face. Acesti asa zis arhitecti si-au batut joc de bucuresti permitand sa se construiasca fara minima decenta sau respect pentru cei afectati serios, dar pe domnu' arhitect il deranjeaza balcoanele inchise, ca de, el nu cred ca sta la bloc. Dar in acelasi timp pe ochiu' la asa zis arhitect nu il deranjeaza amalgamul de cladiri construite dupa ureche, nu il deranjeaza monstrii de 10-15 etaje ridicati langa case cu 1-2 etaje, nu il deranjeaza acele mansarde care sunt adevarate custii ale mortii. Nu il deranjeaza, pantru ca de acolo dumnealui si colegii sai pot sa colecteze o spaga mica (sau mare).
  • +1 (1 vot)    
    ... (Joi, 1 martie 2012, 14:23)

    anonim [anonim]

    Din cate stiu exista deja legislatie in acest sens, inca de pe vremea lui Ceausescu. Dupa revolutie s-a considerat ca era un abuz al dictaturii si bineinteles ca toata lumea a avut liber la incalcare.
  • -2 (2 voturi)    
    Balconiada (Joi, 1 martie 2012, 16:04)

    Doina [anonim]

    Bravo,super,mi-era chiar dor de niste restrictii de pe vremuri!In loc sa va straduiti sa asigurati fondurile necesare reabilitarilor termice care sa includa si inchiderea cu ferestre izolante,cu garnitura de cauciuc a balcoanelor,pentru economisirea energiei termice,pe voi va framanta cum sa mai daramati si ceea ce e deja facut,pentruca nu e ....estetic!....Mai,sa fie,cat de estetic sunt construite claie peste gramada tot felul de cladiri,care de care mai .....moderniste,in tot Bucurestiul,fara logica,fara respect fata de zona,fara niciun Dumnezeu!...si nu deranjeaza pe nimeni,dar va deranjeaza balcoanele inchise de -vorba dlui Ponta - amaratii care incearca sa-si menajeze pensiile anemice,prin diminuarea intretinerii....Halal!
  • +2 (2 voturi)    
    Model francez (Vineri, 2 martie 2012, 0:11)

    Jiminy Cricket [utilizator]

    Dacă cineva dorește să-și închidă balconul în Franța, nimeni nu-i obligă și pe ceilalți proprietari să-și închidă și ei balcoanele... dar adunarea generală a proprietarilor cere arhitectului care a construit clădirea să dea odată pentru totdeauna specificațiile tâmplăriei pentru închis balcoanele, pe care toți sunt obligați să le respecte în ziua când decid să o facă !
    De asemenea în zonele protejate de monumentele istorice (Bâtiments de France se cheamă), NIMENI nici îndrăznește să viseze să pună pe fațada unui imobil clasat, aparate de aer condiționat sau cine stie ce bazaconii gen uși turcești de apartament sau ferestre de dimensiuni aiuristice cum vezi peste tot în București...
    Dar desigur, NU au nici gust și nici imaginație francezii pentru că nu ascultă manele și nici nu atârnă rufele în balcoane...
    Noi ne inspirăm mai degrabă de la Napoli si cu rufele și cu mafiile și cu indisciplina gintei latine...
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte bine (Vineri, 2 martie 2012, 1:15)

    Alex S [utilizator]

    Stau intr-un complex rezidential, aici un singur om s-a trezit sa isi inchida balconul, desi regulamentul de ordine interioara ii interzice. A facut dintr-un bloc frumos, un bloc urat, si mai mult, daca eu vreau as vand, omul care va cumpara se va gandi ca poate pe viitor or sa isi inchida toti care cum vrea si o sa ajunga exact ca ghetoul din poza de mai sus, efectiv reducandu-mi pretul apartamentului. E corect? Sper din tot sufletul ca aceasta lege sa se aplice.
  • 0 (0 voturi)    
    mai avem mult! (Vineri, 2 martie 2012, 8:37)

    Mihai [anonim]

    In tarile civilizate, asa cum spunea cineva mai sus, se stipuleaza clar in contractul de proprietate/inchiriere, ca nu se poate modifica aspectul exterior al cladirii. Aceasta include si culoarea/modelul parasolarelor!

    Tot in tarile civilizate, lunar, cu fiiecare intretinere se plateste o mica suma care merge intr-un cont special unde se strang bani pt rnovarea partilor comune ale cladirii. O data la 20 de ani sunt stransi suficienti bani pentru o renovare generala. de asta arata bine la ei blocurile si dupa 50 de ani.

    La noi sunt si alte probleme. multi au inchis balconul si au desfintat peretele dintre balcon si apartament...
    Alta problema e data de faptul ca parapetii balcoanelor nu sunt izolati termic... si se mira toti de ce se face igrasie sub geamul cu care au inchsi balconul.
  • 0 (0 voturi)    
    sa-i fie rusine lui Petrascu!!! (Vineri, 2 martie 2012, 9:03)

    Andrei [anonim]

    Voi nu aveti grija de ilegalitatile care se fac in zonele construite protejate, fatade de monumente istorice sau cladiri cu valoare arhitecturala certa, se inchid aiurea balcoane de cladiri interbelice, cu arhitectura, iar voua va arde de cladirile comuniste din cartiere? Dati-va demisia in bloc, ati distrus Bucurestiul cu santierele voastre in ultimii ani, sub pretextul progresului. Progres fara cap!
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte bine (Vineri, 2 martie 2012, 9:14)

    Gabi [anonim]

    O initiativa foarte buna. Nu sunt impotriva inchiderii balcoanelor atat timp cat e facuta cu bun gust si de catre toti proprietarii la fel. Sunt multe blocuri in care toti si-au inchis balconul si fiecare in alt model iar rezultatul este ingrozitor de urat.
  • 0 (0 voturi)    
    prioritati ? (Vineri, 2 martie 2012, 9:58)

    g [anonim]

    propun sa inceapa de jos in sus :

    1. trotuare/strazi - rezolvarea esteticii si functionalitatii
    flow pietonal, zone de relaxare destindere , piste de biciclete

    2. constructii pe domeniul public de tip chiosc / statii autobuz / cabine telefonice / constructii suport pt reclame samd - reevaluare din pct de vedere al esteticii si functionalitatii - uniformizare la nivelul capitalei

    3. magazine - vitrine - mod de prezentare - reclame - integrarea in zona + samd

    4. constructii noi - integrarea in zona in care se vor construi - din pct de vedere estetic/functional

    5. scoli - analiza si modificarea zonei adiacente pt asigurarea unui mod sigur de a se ajunge la scoala - drumuri fara gauri, trotuare fara masini, treceri de pietoni cu vizibilitate estinsa adaptata inaltimii copiilor ( fara masini parcate pe trecere si in imediata apropiere (macar 3-4 m)

    daca se reuseste rezolvarea prb din aceste pct inseamana ca orasul incepe sa se transforme si ne putem ridica privirea si spre balcoanele oamenilor .... pana atunci e doar bataie de joc