Un turist american a fost batut intr-un local din Targu Mures de agentii unei firme de paza

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 februarie 2012, 13:17 Actualitate | Esenţial


Americanul Robert Taylor, originar din Sacramento, a alertat Ambasada SUA din Romania dupa ce a fost batut de agentii unei firme de paza si protectie intr-un bar din Targu Mures, scrie The Sacramento Bee. Barbatul, casatorit cu o romanca, sustine ca agentii firmei de paza l-au lovit si i-au adresat injurii anti-americane.

Tanarul in varsta de 32 de ani se afla la Targu Mures pentru a-si vizita sotia, studenta in anul 5 la Facultatea de Medicina si Farmacie din localitate. Incidentul a avut loc in noaptea de 10 spre 11 februarie 2012, intr-un local din Targu Mures, despre care tanarul povesteste ca l-a vizitat in repetate randuri cu sotia si prietenii lor fara a avea probleme.

In jurul orei 01:30, un barbat din grupul de prieteni al lui Taylor a fost tras afara din bar, in strada, de un membru al unei firme de paza aflat in afara programului de lucru. Taylor povesteste pe blog ca si-a insotit prietenul si a observat ca tonul remarcelor facut de agentul de paza, in timpul discutiei cu prietenul lui, a devenit din ce in ce mai dur insa nu a putut preciza daca acesta vorbea in romana sau maghiara.

Cei doi au revenit in bar insa au fost urmati de agentul de paza, motiv pentru care Taylor i-a cerut barmanului sa intervina, explicand ca nu vrea probleme. Barmanul l-a asigurat ca va chema firma de paza, insa, odata sositi, agentii de paza l-au scos pe american din bar si au incercat sa il urce intr-un taxi, scrie tanarul pe blog.

Taylor sustine ca a refuzat si a incercat sa se alature grupului, moment in care a fost lovit in cap, din spate, si a lesinat. "Am fost inconstient pentru circa 10-20 de secunde si m-am trezit pe partea stanga, cu patru barbati in jachete rosii lovindu-ma cu bastoanele si cu picioarele", scrie americanul pe blog. Agresorii i-au adresat, in engleza, injurii anti-americane.

In urma bataii, tanarul a suferit o comotie, vanatai la nivelul coastelor si a extremitatilor, o rana deschisa si otoragie (sangerare din ureche).

Un membru al Departamentul de Stat din Washington (SUA) a declarat ca Ambasada americana din Bucuresti urmareste cazul lui Taylor pentru a se asigura ca acesta va avea un proces echitabil, in conformitate cu legile romanesti. Oficialitatile americane au mai precizat ca Ambasada SUA in Romania isi ofera sprijinul insa nu va interveni decat daca este necesar. "Pe masura ce cazul va avansa, daca rezulta ca cetateanul american nu este tratat in conformitate cu legile locale, pe motiv ca este cetatean american, atunci vom interveni", a  declarat oficialul american.

Robert Taylor a precizat ca s-a prezentat la Politia din Targu Mures unde a depus o plangere si ca va actiona in justitie agresorii.

Amintim ca, la inceputul lunii octombrie 2011, un alt cetatean american, baschetbalistul Chauncey Hardy, de la CSS Giurgiu, a fost batut intr-un club din Giurgiu, si a decedat in urma ranilor. Sportivul a suferit un traumatism cranio-cerebral, iar in pofida eforturilor medicilor de la spitalul Bagdasar nu a mai putut fi salvat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9203 vizualizari

  • -27 (49 voturi)    
    Proces Corect (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 13:26)

    The Queq [anonim]

    Am vazut corectitudinea americana in cazul Teo PETER, si ne mai intrebam cine draqu ii iubeste?Sunt mai rai ca rusii si de o suta de ori mai lipsiti de oameni...
    • +19 (29 voturi)    
      Alexei, tu esti? (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 14:24)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui The Queq

      Tu ai invatat limba romana la moscova? Ce inseamna ca-s de o suta de ori mai lipsiti de oameni?
      Cat despre afirmatia ta cum ca-s mai rai ca rusii, chiar nu are sens sa o combat, fie esti intr-o ureche, fie suferi de Sindromul Stockholm.
      • -14 (28 voturi)    
        Tu ai invatat romana in Texas? (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 16:08)

        Miha [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

        Lasa-ne cu aerele de yankeu wannabe si mai usor cu vrajelile! Se stie bine ca americanii sunt niste aroganti si pe unde se duc fac probleme! Merita luati la omor mai des, sunt niste paduchi, ca si cei care ii sustin!
        • -4 (20 voturi)    
          Comportamentul "turistilor" americani (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 17:19)

          keyboard [utilizator] i-a raspuns lui Miha

          Cam asa se comporta turistii americani cand pleaca din tara lor de dezaxati:

          http://www.liveleak.com/view?i=397_1286647440

          Vizionare placuta, si celor care ii tin in brate pe americani le doresc sa pateasca exact ce a patit batranelul din video!
          • +15 (17 voturi)    
            nu este corect (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 17:59)

            ia cucu [utilizator] i-a raspuns lui keyboard

            Cred ca stim cu totii cum se comporta haimanalele de la companiile de paza. Si stim foarte bine si cu ce se ocupa patronii acestor compani.

            Asta nu-l scuza pe american de ce vina ar putea avea dar stiu cum se poarta agenti de paza si cei de la trupele de interventie.
            • -2 (10 voturi)    
              nu-ti bate capul... (Duminică, 19 februarie 2012, 9:36)

              dan [anonim] i-a raspuns lui ia cucu

              "zeama vine mai tarziu ",cum zice ardeleanul sorbind din blid pe indelete ;sotia americanului e nurlie rau ; cum le stim noi pe fetele astea , "ochi alunecosi ,inima zburdalnica" ,va face o adevarata cariera in State ,maritandu-se de vreo 10 ori si facand in asa fel incat sotii sa ramana in ...gol ;agentii nu aveau voie sa-l pocneasca ,dar eu nu sunt sigur ca s-a intamplat asta ;sunt din Tg. Mures si stiu cam cum e cu provocarile ;exista aici indivizi bine antrenati pentru asta
    • +27 (27 voturi)    
      da si nu (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 14:28)

      alpha [anonim] i-a raspuns lui The Queq

      apropo de cazul Teo Peter ai dreptate ,dar mai rai ca rusii ,nici intr-o mie de ani.rusii nici macar nu se obosesc sa mimeze un proces;nu-ti convine te lichideaza si pe tine.
    • -4 (16 voturi)    
      sa aiba un proces (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 16:43)

      dan [anonim] i-a raspuns lui The Queq

      la fel de corect ca si teo peter
    • +4 (8 voturi)    
      aici (Duminică, 19 februarie 2012, 10:33)

      am [anonim] i-a raspuns lui The Queq

      este vorba ca este americam sau patagonez ? aici este vorba de abuzurile unor indivizi organizati in asa zise firme de paza care isi fac singuri legea.......
      firme de paza care in mare masura apartin unor fosti securisti sau militieni. Firme care sunt mana in mana cu lumea interlopa ( ca si politia de altfel )
      Intr-o tara civilizata nici nu ar trebui sa existe. Politia este cea care trebuie sa asigure ordinea in spatiul public. Un local este spatiu public chiar daca este spatiu privat. Prea sunt unii gata sa sara la baiate
      ca sa -si demonstreze limita inteligentei lor.
  • +10 (24 voturi)    
    hmm (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 13:27)

    gogu [anonim]

    Fiind o tara unanim pro americana ar fi culmea sa generalizeze cineva asemenea reactii.

    Spun asta pentru ca exista tendinta sa se generalizeze aproape orice informatie negativa despre romani, din pacate generalizarea este facuta tot de romani, majoritatea avand complexe de inferioritate fata de tot ce este strain.
    • -9 (17 voturi)    
      Unanim pro-americana? (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 16:19)

      Ela [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Ai facut tu un studiu pe tema asta? Daca ti su prietenii tai sunteti morti dupa Big Mac, nu crede ca toti romanii sunt pro-americani! Unii chiar mai au habar de ce se intampla pe lumea asta!
    • -3 (5 voturi)    
      generalizarea (Duminică, 19 februarie 2012, 11:31)

      releu [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      e facuta de unguri si de rusi
    • -4 (4 voturi)    
      Desi pe un ton mai moderat ... (Duminică, 19 februarie 2012, 14:56)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      ... decat cei ce-au comentat inaintea mea, tin sa afirm si io ca RO nu mai e de mult o tara in majoritate pro-americana. Ca mai toate tarile cu care avem relatii, nici americanii nu stiu altceva decat interesul propriu. Motiv pt. care am fost lasati cu curu-n balta in cateva situatii in care chiar am fi avut nevoie de o mai mare implicare americana. Si chestii de genul Teo Peter iar n-ajuta - cre' ca observi asta uitandu-te la cate comentarii legate de Teo Peter apar la acest articol.
    • +4 (6 voturi)    
      he he (Duminică, 19 februarie 2012, 17:22)

      alina [anonim] i-a raspuns lui gogu

      nu mai suntem de mult pro-americani, de cand au vazut romanasii ca trebuie sa munceasca ca sa fie ca ei; nici macar pro-vest
      mai degraba pro-rusi, ca e tara plina de comunisti cu mana intinsa, care vrea sa le dea statu, sa le faca statu...
  • +45 (45 voturi)    
    Agenti de paza = batausi (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 13:28)

    Orpheus [utilizator]

    Personal sunt satul de asa zisii agenti de paza, care sunt in majoritate niste batausi. Ar trebui arestati si daca te ating cu un deget. Ce lege le da lor dreptul sa bruscheze si sa atace pe cineva?
    • +18 (18 voturi)    
      Problema... (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 15:05)

      Hugh [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      Problema „firmelor de pază” (de fapt, niște adunături de mardeiași, care, ca să nu ceară taxă de protecție ilegal - cum făceau la începutul anilor 90 -, s-au „legalizat”, devenind s.r.l., „oferind protecție” cu chitanță) este aceea că proliferează, că sunt atât de multe și aflate la cheremul celor cu mulți bani, încât oricând ele pot fi folosite drept forțe paramilitare. În țările cu probleme și mai serioase decât la noi - Serbia, Rusia - așa se întâmplă. Să ne ferească Dumnezeu de acutizarea unor conflicte, de orice fel - sociale, politice, etnice- fiindcă dulapurile astea umblătoare și înarmate ar fi în culmea fericirii să omoare oamenii în chip „legal”!
      • +4 (4 voturi)    
        LEGEA 333/2003 A LUI NASTASE (Duminică, 19 februarie 2012, 19:38)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Hugh

        Art.2 - (1) Ministerele şi celelalte organe de specialitate ale administraţiei publice centrale şi locale, regiile autonome, companiile şi societăţile naţionale, institutele naţionale de cercetare-dezvoltare, societăţile comerciale, indiferent de natura capitalului social, precum şi alte organizaţii care deţin bunuri ori valori cu orice titlu, denumite în prezenta lege unităţi, SUNT OBLIGATE SA ASIGURE PAZA ACESTORA.

        ADICA FORTELE DE ORDINE NU AU NICI O RASPUNDERE - TU MINISTER SAU MANASTIRE SAU MAGAZIN TREBUIE SA-TI ASIGURI PAZA.

        Despre ce vorbeste (aproape) TOT restul legii ? N-ati ghicit inca ? Despre firmele de paza.

        HAHAHA !
  • +11 (19 voturi)    
    Romania the land of choice (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 13:29)

    sentenced [utilizator]

    sau: Explore the Carpathian Garden
    • -1 (11 voturi)    
      care-i legatura? (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 16:44)

      Denoro [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Si care-i legatura?
      • +7 (11 voturi)    
        greu... (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 18:05)

        sentenced [utilizator] i-a raspuns lui Denoro

        O legatura e, doar ca trebuie sa fii foarte versat ca sa intelegi mesajul subliminal pe care il transmit.
        Indiciu: factorul comun este turismul.
  • +3 (19 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 13:34)

    dragos234 [utilizator]

    Acum or sa scoata ca era de fapt ungur si a fost batut de romani.
  • -2 (16 voturi)    
    Explore the charpatian garden (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 13:35)

    PoneiulTroian [utilizator]

    on your own risk, like Bear Grylls, ha, ha.
    • +7 (11 voturi)    
      Vezi ce faci cu H-ul (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 14:25)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui PoneiulTroian

      Limba engleza nu e chiar asa simpla, ca la televizor, ai grija cum permuti literele.
      • +3 (5 voturi)    
        From Rio, with respect, (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 20:05)

        PoneiulTroian [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        I sent U my best wishes, for your good correction.
        Acum plec sa ma schimb, ca incepe carnavalul in 4 ore.
  • -5 (33 voturi)    
    Sa gandim metodic... (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 13:37)

    Cristian [anonim]

    1.I s-au adus injurii anti americane dar el nu poate preciza daca cei in cauza vorbeau romana sau maghiara.
    Atunci e clar...gandirea americana l-a ajutat,telepatic,sa inteleaga ca sunt injuraturi anti-americane
    2.Sa i se aduca la cunostiinta drama lui Teo Peter cand o da in judecata
    3.Pedeapsa hotarata sa fie in concordanta cu umilinta suferita de familia lui Teo si cu slugarnicul tratat romano-american pt condamnarea...bla...bla..
    • +13 (17 voturi)    
      Sa urmarim logica ta (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 14:32)

      DDa [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      Asadar, conform gandirii tale, daca un rroman merge in Franta si ucide un francez de exemplu, apoi, din diverse motive acel rroman scapa basma curata, asta da dreptul oricarui francez sa ucida orice roman intalneste in cale????? Ce legatura are Teo Peter cu faptul ca niste gorile cu creierul cat gamalia acului au batut un om cu sau fara motiv??? Cine le dadea lor dreptul sa-l bata? Nimeni, nici macar politia nu are dreptul sa loveasca pe cineva, indiferent de circumstante!!! Pentru pedeapsa, in tarile civilizate exista justitia, nu gealatii!!!
      • -7 (13 voturi)    
        In tarile civilizate exista justitia.. (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 15:21)

        Cristian [anonim] i-a raspuns lui DDa

        Te-am citat.
        Deci,logic,SUA nu este civilizata.
        Beat mort,omori si scapi cu un avertisment...
        Eu vorbeam in principal despre tratatul bilateral...
    • +9 (11 voturi)    
      in ce consta metoda? (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 14:37)

      t [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      cumva in frustrarile legate de cazul Teo Peter? intreb si eu, asa, pt ca orice analfabet care a vazut 10 filme hollywoodiene stie sa spuna acolo un (incorect dpdv gramatical) "fac american" care sa poata fi inteles de orice vorbitor nativ de engleza.
    • +11 (15 voturi)    
      Chai sa gandim metodic (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 14:59)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      Povestea este mai detaliata in Sacrameto Bee si pe blogul americanului - vezi link-uri in reply-ul catre Marian. Mi-a luat UN MINUT sa le gasesc. Tocmai pentru ca nu e clar si imi place sa gandesc metodic.
      De aici rezulta:
      1. Se referea la discutia prietenului lui cu Lorand Gagyi, cel care e la originea agresiunii. Americanul a sesizat ca tonul urca si i-a spus prietenului "e frig, fetele sunt inauntru, hai jos". Injuriile antiamericane au fost direct in engleza - nu trebuie sa faci Oxford sa spui fuck america. cred ca si tu Cristian ai sti sa spui asta.
      2, 3 Ar fi util sa fii, sa zicem in republica Moldova, batut gratuit de niste localnici care-ti maraie printre dinti rumunski svinia, iar asistenta politiei si justitiei sa-ti fie data in concordanta cu umilinta pentru cedarea din 44/invazia fascista, depinde stereotipia daca e romanofon sau rusofon.
    • +11 (15 voturi)    
      Mai mult (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 15:34)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Cristian

      4. Sa i se aminteasca despre indienii care au fost in mare parte exterminati din America de Nord.
      5. Sa se ia in considerare folosirea celor doua bombe atomice din 1945.
      6. Sa nu se omita pretextul fals folosit pentru a ataca Irakul.
      7. Sa nu se uite sprijinul aproape neconditionat pe care SUA il acorda Israelului.
      8. Sa i se impute faptul ca americanii sunt grasi si prosti.

      E destul de clar ca sunt motive suficiente pentru a-l aresta pe american si a-l condamna pentru crime impotriva umanitatii.
      • +5 (7 voturi)    
        Sa nu uitam ... (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 16:23)

        Petronius. [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

        Homo sapiens a exterminat neandertalienii, desi ambele specii tocmai se "trasesera" cu succes din maimuta.

        Asadar, la ce dreptate sa ne mai asteptam ?! :-)
    • +2 (2 voturi)    
      Matale ai probleme ... (Duminică, 19 februarie 2012, 15:04)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Cristian

      ... cu urmarirea firului evenimentelor. Citeste inca o data articolul.

      Mai intai si-ntai, un prieten de-al lui a fost tras afara din bar si a avut o discutie in mod evident neprietenoasa cu un agent al firmei de paza aflat in afara programului - mi se pare logic ca daca te duci frecvent intr-un bar sa ajungi sa-i stii pe agentii de paza, daca cumva te gandeai sa comentezi la faza asta. Si mai zice omu' aici, la faza asta, ca nu si-a dat seama daca discutia avea loc in maghiara sau romana.

      Faza doi: omu' iese afara si-l aduce inapoi pe prieten. Se duc la bar si zic ca nu vor sa aibe probleme.

      Faza trei: vin alti agenti de paza, incearca sa-l faca sa plece, si cand americanu' refuza, ii dau una-n cap, si abia dupa ce se trezeste incep sa-l injure in engleza. Juraturi pe care omu', vorbind engleza nativ, bineinteles ca le intelege.

      Asa ca zi si mie, unde e lipsa de logica?
  • +28 (28 voturi)    
    gorilele de pază (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 13:38)

    corvus_coraX [utilizator]

    sunt doar niște bandiți cu simbrie. toți cei cât dulapurile și creierul cât nuca s-au făcut agenți ci-că de pază...
  • -12 (16 voturi)    
    Ce repede a sarit HOTNEWS (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 13:45)

    dilly [anonim]

    Cum a incasat-o un american la noi, cum apare repede Hotnews cu un articol pro-american in care sa ii prezinte povestea! Tot articolul e de fapt o preluare a ce a scris americanul pe blogul lui! Cine stie ce s-a intamplat cu adevarat! Americanii astia pe unde merg fac probleme! E bine ca ii mai snopesc unii cateodata sa ii mai trezeasca la realitate! Ma amuza astia de la HOTNEWS cum sar ei repede in apararea americanilor, inseamna ca de acolo le vine finantarea! Ar trebui sa se numeasca USANEWS nu HOTNEWS! Penibil!
    • +14 (14 voturi)    
      Ce, noi suntem mai prosti? (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 15:25)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui dilly

      Dilly, mai tii minte cand au fost retinuti niste studenti romani la Paris, acuzati ca au furat un iPhone doar pentru ca erau Romani? Mai tii minte cretinul de politist francez care le-a zis "Gura, ca nu-mi plac romanii?". Cu ce esti tu mai bun acum? Inlocuieste in ce ai scris americani cu romani. "Romanii astia pe unde merg fac probleme. ..e bine ca-i mai snopesc unii cateodata..." Zau asa, dilly, ce s-a intamplat cu bunul-simt? Ne inflamam pe urma cand TOTI romanii sunt tratati urat pentru cativa, dar noi suntem gata sa facem acelasi lucru cu altii.
      • -9 (11 voturi)    
        Romanii n-au invadat lumea cu armatele lor (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 16:04)

        dilly [anonim] i-a raspuns lui daniel

        Pe cand USA a facut-o si au macelarit milioane de oameni! E o mare diferenta! Si nu mai fi tu asa "politically correct" ca se vede ca esti un prefacut!
        Daca un roman era batut la Teheran, nu mai zicea unul pe forumul asta ce zici tu, tipati toti in cor ca iranienii sunt niste animale nenorocite si trebuie bombardati! Dar daca si-o ia un american in Romania vai domne ce tragedie e! Saracutul american! Du-te nene si spala WC-uri in Sacramento daca ii iubesti asa mult! Eu nu ii iubesc si daca ii prind pe aici le rup mutrele! Cei mai imputiti si aroganti oameni!
        • +2 (6 voturi)    
          dilly, eşti dilly (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 18:36)

          Trabucodonosor [utilizator] i-a raspuns lui dilly

          recunoaşte măcar că n-ai întâlnit niciodată vreun american. Scuză-mă, eşti de-o ignoranţă cumplită.
        • +2 (4 voturi)    
          Romanii n-au invadat lumea (Duminică, 19 februarie 2012, 8:50)

          aniod [utilizator] i-a raspuns lui dilly

          Este drept, nu cu armatele.
          Faptul ca am fost slabi si ne lasam doar invadati, si vag mai pleca cate un domnitori la invazii prin vecini, nu este o calitate ,ci o scuza a slabiciunii. De fapt, si marii nostri domnitori au fost un conditie de vasalitate fata de un alt, rege, imparat sau sultan.
          Lipsa de mobilitate este o lipsa de energie.
          Invadam acum lumea cu autocarul.
        • 0 (4 voturi)    
          las-o (Duminică, 19 februarie 2012, 10:42)

          am [anonim] i-a raspuns lui dilly

          mai moale...........nu are importanta ca este
          american. Problema este a ta......ai complexe de inferioritate asa cum poate ca unii dintre ei au complexe de superioritate. Americanii sunt un popor de emigranti...fel de fel de neamuri s-au adunat acolo...intr-o tara a fagaduintei. Mai bine mergi si angajeaza-te la o firma de paza................
        • 0 (0 voturi)    
          tot felul de aberatii (Luni, 20 februarie 2012, 1:59)

          math [anonim] i-a raspuns lui dilly

          pe aici, dar tu dilly esti campion. Exista un program de introducere a Internetului la sate, Este ceva pozitiv dar intotdeauna exista si efecte secundare. Ce scrii tu este cel mai bun exemplu. Violenta si ignoranta... atata te duce....

          De ce nu propui sa iesim din NATO, sa ne aliem cu Coreea de Nord si sa salvam planeta ?
    • +9 (11 voturi)    
      Nu inteleg (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 15:26)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui dilly

      Las la o parte tirada antiamericana,dar nu mi-e clar de ce ar trebui sa se cheme USANEWS in loc de HOTNEWS, e ilogic.
      Sa zicem ca ar fi avut sens daca site-ul s-ar fi chemat romanianews.ro, dar asa? Poate ma luminezi, chiar sunt interesat sa aflu modul in care rationeaza oamenii care ma surprind cu lipsa lor de logica.
      • -6 (8 voturi)    
        Daca esti greu de cap n-am cum sa te luminez (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 16:05)

        dilly [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

        Pune mana si citeste cam ce scrie USANEWS si o sa vezi ca e o publicatie pro-americana! Asa ca de aia ar trebui sa se numeasca USANEWS! Daca nici asta n-ai priceput, n-am ce sa-ti fac, du-te in USA ca sa pricepi!
        • +3 (5 voturi)    
          Heheh (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 21:08)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui dilly

          Hai ca esti simpatic, nu esti tu prea inteligent, dar macar esti consecvent in lipsa de logica.
          • -3 (3 voturi)    
            Consecventa ta in ignoranta e nemarginita (Duminică, 19 februarie 2012, 17:50)

            keyboard [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

            Ai vazut prea multe filme cu John Wayne si probabil neamurile tale inca ii asteapta pe americani prin Apuseni! Nu esti tu prea normal ,dar nu-i bai o sa vina americanii sa te destepte!
    • +5 (11 voturi)    
      americanii fac probleme (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 16:14)

      Trabucodonosor [utilizator] i-a raspuns lui dilly

      Nu ştiu de unde-ai scos-o p-asta cu "Americanii astia pe unde merg fac probleme", pe ce te bazezi. Înclin să cred că n-ai întâlnit în viaţa ta vreun american (ca o paranteză, la începutul anilor 90, cei mai antimaghiari români ce i-am întîlnit erau prin Buzău şi Brăila, dar nu văzuseră niciodată vreun ungur "în carne şi oase")

      În ce mă priveşte, din experienţa mea de căpşunar de ani buni, îţi spun că nu turiştii sau căpşunarii americani dau cu zvastul prin buzunare, fac scandal şi bătări prin baruri, atacă femei şi copii prin ganguri seara, profanează morminte, oferă prostituate, hackeresc site-uri sau ATM-uri; crede-mă că ponderea celor pe-al căror buletin sau paşaport scrie România e mult, mult, mai mare în cazurile amintite.
    • +2 (4 voturi)    
      mi se pare ca ai dreptate (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 17:35)

      geniul carpatin [anonim] i-a raspuns lui dilly

      si pna'la urma urmii, dece isi zic hotnews si n'au si ei un nume romanesc.
      stiri calde, fierbinti, din cuptor, etc.

      e clar ca sunt proamerican si antiromani. :-)
  • -22 (26 voturi)    
    Uitati-va de fata are: (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 13:50)

    Marian [anonim]

    http://www.sacbee.com/2012/02/18/4273067_a4273063/former-sacramentan-beaten-in-romania.html

    E clar ca ii place scandalul numai dupa fata! Tipic americani, ca si soldatii aia de au luat omor pe litoral acum un an sau doi! Beti manga au inceput sa ii injure pe romani si sa tipe ca ei sunt cei mai tari si "America Rullz"! Dezgustator! Felicitari BGS, daca nimeni nu ia atitudine, macar ei sa o faca!
    • +9 (9 voturi)    
      Dar daca te inseli, Marian? (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 14:42)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui Marian

      Marian chiar nu inteleg cum deduci ca-i place scandalul. Stiam de o teorie depasita a lui Lombroso privind faciesul criminal dar banuiesc ca tu vorbesti de ceva mai obiectiv. Eu am mers pe link si pe blogul americanului si nu imi place de loc ce am citit.
      Povestea http://www.sacbee.com/2012/02/18/4273067/former-sacramentan-beaten-in-romania.html#storylink=misearch
      Blogul http://robbtaylor.wordpress.com/

      Acum lasandu-l la o parte pe Marian si obiectivitatea lui, draga Hotnews putem avea si noi un demers jurnalistic minim?
      Un telefon/mail catre BSG? Cealalta fata a povestii? Refuzul de a comenta? Politia TGM? Stii, cursul de jurnalism 101.
      BSG sunt aici http://www.bsguarding.ro/sidi/
      • +6 (6 voturi)    
        Scuze Hotnews.... (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 15:15)

        daniel [anonim] i-a raspuns lui daniel

        ...pentru tonul didactic, superior si condescendent cu juranlism 101 etc. Citeam cu nevasta-mea stirea si nu ne-a venit sa credem - suntem bucuresteni si ne-am nimerit in Targu-Mures la noaptea muzeelor, avem o amintire minunata de acolo, e un oras foarte frumos si aveam o imagine idealizata, de civilizatie si buna crestere generalizata. Daca si la Targu-Mures se intampla ghiolbanii de-astea...
  • -1 (19 voturi)    
    E grea decizia (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 13:55)

    codrin [anonim]

    Cine sa-ti displaca mai mult.. americanii care ne privesc de sus si ne desconsidera ca si cum am fi toti niste amarati si femeile toate niste curve sau BGSul a carui faima negativa nu mai are nevoie de nici o prezentare.
    • +9 (11 voturi)    
      Psiholog (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 14:33)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui codrin

      Codrine, sa stii ca se pot ameliora complexele tale de inferioritate cu ajutorul unui psiholog.
      Nu stiu cum ai facut tu, dar oamenii normali nu se insoara cu femeile pe care le considera curve.
      • -1 (1 vot)    
        Absolut! (Duminică, 19 februarie 2012, 12:05)

        codrin [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

        Oamenii slabi da.

        Eu iti spun doar ce am observat din cat timp imi petrec in cafenelele si barurile din centru..in special calea victoriei/ pta romana care sunt frecventate si de f multi straini.

        Intr-un procent covarsitor se va vedea o atitudine nepotrivita din partea cetatenilor americani, dar nu sunt americanii singurii oricum, si nu mi s-a parut doar mie.

        Toate bune Dl. Muciflenduri.
    • +3 (3 voturi)    
      mda (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 14:33)

      alex [anonim] i-a raspuns lui codrin

      E o diferenta intre BGS si BSG, dar fiecare citeste cum vrea nu?

      Denumire platitor: BSG SECURITY S.R.L.
      Adresa: Str. GHIOCELULUI 24 Tirgu Mures
      Judetul: MUREŞ
    • +6 (6 voturi)    
      Decizie? (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 15:29)

      mda [anonim] i-a raspuns lui codrin

      Ce importanta are cine iti place? Ti-ar conveni sa mergi intr-o tara straina si sa fii batut de tolomaci care se comporta exact la fel si cu conationalii lor? Taci, nu te uita la ei, nu ii deranja si daca te baga in seama fii cat mai umil si roaga-te sa uite repede de tine. Daca ai orice alta atitudine ai mari sanse sa scrii pe blog ca americanul nostru si sa ti se ofere 1000 de euro ca sa uiti ca ai fost batut, umilit si folosit ca sac de antrenament.
  • +13 (17 voturi)    
    ce fel de comentarii faceti voi aici? (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 14:17)

    teo [anonim]

    Ca nu stiu cum are o fata care ..., ca sa i se aduca aminte de Teo Peter, ca are legatura cu reclama Explore the Carpathian Garden, ca ala care a l-a insultat ba era maghiar ba era tigan. Nu inteleg sau m-am cretinizat
    Ce legatura au toate aceste manifestari ultranationaliste cu faptul ca un om (fie el si american) vrea sa petreaca o seara intr-un mod placut intr-un oras pasnic din Romania?
    • +7 (15 voturi)    
      Pentru ca atat ii duce mintea... (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 14:53)

      US citizen [anonim] i-a raspuns lui teo

      ...de aia comenteaza in halul asta !!
      Of, Doamne !, iti multumesc ca m-ai scos din tara aia !!!
      • +3 (11 voturi)    
        Dar naravul? (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 15:21)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui US citizen

        Iaca tu ai scapat, dar nu pierzi ocazia sa te intorci sa mai tragi o flegma in origini. Ai fi avand tu cetatenie americana, dar naravul de roman ti-a ramas. O fi bine, o fi rau?
      • -1 (5 voturi)    
        Columb ne-a ajutat enorm.... (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 17:41)

        Cristian [anonim] i-a raspuns lui US citizen

        Descoperind America...
        Iti dai seama daca toti "americanii"ramaneau printre noi in Europa ce se intampla!
        Drum bun vinitura!
  • +8 (8 voturi)    
    Agenti de "securitate" (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 14:26)

    mda [anonim]

    Habar nu am ce s-a intamplat dar deja de prea multa vreme angajatii firmelor de paza sunt in acelasi timp serifi, judecatori si executanti ai sentintelor pe care creierele lor minuscule le dau. Dupa parerea mea multi dintre ei, daca nu majoritatea, sunt doar interlopi ratati sau interlopi care asteapta vremuri mai bune ptr a se reintoarce la ocupatiile lor de baza. Justitia trebuie sa inceapa sa le dea condamnari in inchisoare ptr ca multi dintre ei sunt incontrolabili.
  • +14 (14 voturi)    
    CARE E RASPUNSUL BSG SI AL POLITIEI ? (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 15:06)

    Cititor Intrebator [anonim]

    Hotnews.ro, trebuie sa prezinti si punctul de vedere al firmei BSG si a persoanelor implicate din partea lor !
    MA LASA RECE CA E AMERICAN !
    Important e ca un om a luat bataie de la niste agenti de paza si trebuie lamurit de ce ! Nu conteaza nationalitatea, cazul Teo Peter, ca gardianul e prost sau nu, etc ! Conteaza doar adevarul !
    • -3 (7 voturi)    
      ok (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 15:46)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Cititor Intrebator

      Scuza-ma dar si pe mine ma lasa rece ca unul si-a luat doua peste ceafa noaptea in discoteca- nu ma intereseaza nici pozitia firmei, nici a politiei, nici a ministerului. Asta e stire locala de Mures.

      Cati altii nu si-o iau si presa nu scrie despre ei, brusc scrie acum despre asta doar pt ca e american? Si eu mi-am luat bataie de la bodyguarzi in discoteca si n-a scris nimeni despre mine...

      E corect ca bodyguarzii isi fac de cap, e corect ca multi nu merita sa profeseze (pt ca sunt labili psihic), e corect ca au prea multe drepturi (sa poarte arme albe etc)- dar asta inseamna ca presa ar fi trebuit sa faca in mod constant si incepand acum mult timp o campanie si sa le taie din drepturi. Nu cu heirupuri de genul asta...
      • -2 (2 voturi)    
        nota 10 (Duminică, 19 februarie 2012, 13:01)

        The Saker [utilizator] i-a raspuns lui alex

        cel mai pertinent comentariu de aici
  • -5 (9 voturi)    
    bai (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 15:30)

    smen [anonim]

    aveti grja sa nu ii atingeti pe americani nici cu o floare,ei sunt supraoameni,au dreptul sa invadeze tari,sa incalce legislatia internationala,si sa omoare civili nevinovati(cllateral damage)
  • +3 (5 voturi)    
    Entire story... (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 15:33)

    Libertatea de exprimare [anonim]

    Cred ca toata povestea se poate citi aici. E foarte clar ce si cum a fost. Sau nu...pentru unii.
    Ca a fost un american, poate asa se aude povestea in media. Daca era un cetatean obisnuit, considerati ca se auzea ceva? Nu prea cred...

    Robbtaylor.wordpress.com

    Asta este Romania. Poate noi suntem de vina ca iesim din casa sa bem o cafea, ca vrem sa ne distram, poate proprietarii de localuri care incearca sa pastreze un climat placut prin alungarea golanilor ( folosind firme de paza), poate suntem toti de vina....ca ne intersectam in viata de zi cu zi de aceste firme de paza. Cu politia, cu toti...
    Dar de ei, cine ne protejeaza?

    Noi am primit acest link de marti si am urmarit cat dureaza sa il publice cineva. Cati dintre colegi credeti ca au curajul? Nu prea sunt...
  • -7 (7 voturi)    
    Este de competenta politiei (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 15:55)

    etre [anonim]

    Sa faca plangere. Putin conteaza ca este american.

    In fine, ca nuanta pe partea asta trebuie remarcat ca a fugit repede la ambasada sa se planga de asuprire. Caile legale ale tarii respective sunt de ignorat iar unii au mai multe drepturi ca altii. Ma intreb in atare conditii de unde se nasc atitudinile antiamericane ...
    • +7 (7 voturi)    
      ambasada (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 16:03)

      Trabucodonosor [utilizator] i-a raspuns lui etre

      Presupun că nu eşti nici turist, nici căpşunar, altfel ai cunoaşte şi te-ar interesa mai mult care-i rolul unei ambasade.
      • -6 (6 voturi)    
        rolul unei ambasade ? (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 16:09)

        etre [anonim] i-a raspuns lui Trabucodonosor

        Sa inteleg ca tu in calitate de capsunar il stii ca eu ca turist nu
        • +2 (2 voturi)    
          Cine stie (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 21:11)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui etre

          Poate vei fi caftit si tu, in vacanta pe alte meleaguri, si vei avea ocazia sa apelezi la ambasada Romaniei.
    • +3 (3 voturi)    
      nu este de competenta politiei (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 17:44)

      carpathian genius [anonim] i-a raspuns lui etre

      daca nu a fost de fata la eveniment.
      si daca esti roman, chinez sau papuas, trebuie sa faci plangere.
      la fel e si'n america.

      iti recomand si matale, daca ai sa pleci pe undeva si ai probleme, sa te adresezi unei ambasade sau consulat romanesc, chiar si in cadrul maretei uniuni.

      intra pe site la mae si ai sa vezi ca cetatenii romani sunt indemnati sa tina legatura cu ambasda/consulat cand sunt intr'o tara straina si au nevoie de ajutor.

      serviciile consulare, datorate cetateanului, includ si asistenta juridica, in strainatate.
      • -1 (3 voturi)    
        Cum sa nu fie de competenta politiei ... (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 19:30)

        etre [anonim] i-a raspuns lui carpathian genius

        Si da , omul asta e picat din cer, necesita asistenta juridica din partea ambasadei din moment ce nevasta-sa , romanca fiind, nu vorbeste nici romaneste, nu stie nici legile, nu stie nici unde sa gaseasca un avocat.

        Probabil i-a fost mai simplu sa scrie polologhia aia pe blog, in care se plange de atitudinea xenofoba a romanilor, pentru ca da , e normal sa asimilezi atitudinea unui gigel de gardian cu toata natia romana.

        Imi place si atitudinea voastra, cititorii, echilibrata, prin care incercati sa va delimitati de restul romanilor, inculti, prin critica constructiva. Keep it up.
        • +3 (3 voturi)    
          atitudinea xenofobă (Duminică, 19 februarie 2012, 1:41)

          Trabucodonosor [utilizator] i-a raspuns lui etre

          Eşti un supermeseriaş dacă ne oferi paragraful din articolul original în care americanul - sau ambasada americană - vorbeşte despre, te citez, "atitudinea xenofobă a românilor". Dacă nu poţi, îţi recomand călduros să te-angajezi la EVZ, Capital, România Mare sau vreo antenă de la tine din Ro.
          • 0 (4 voturi)    
            sa va fie rusine (Duminică, 19 februarie 2012, 11:32)

            etre [anonim] i-a raspuns lui Trabucodonosor

            aaa , inteleg, esti plecat pe afara, deja te simti distantat de "mizeria" numita Romania. Citeste titlul blogului, si traduce-mi ce vrea sa zica: "Violence and Hatred FOR HIRE!" , mai lipsea cuvantul roman, dar lasa , recupereaza prin articol unde se plange ca nevasta-sa e de etnie maghiara iar el american .... aluzii subtile la motivele pt care sunt batuti.

            Cunosc destui straini aflati la noi. Unii se afla cu familia aici , isi dau copii la scoala romaneasca. Stau aici pentru ca criminalitatea si infractionalitatea sunt mici, oamenii prietenosi si au oportunitati bune de afaceri. De toate astea se uita.
            Imediat cum un gigel oarecare este batut in conditii obscure trebuie sa ne punem, ca natie, cenusa in cap. Ei bine eu refuz. Blogul ala nu tine loc de politie, procuror, judecator, nu formeaza probatoriu si nu da sentinte.

            A, si inca ceva, nu am avut de a face cu politia niciodata, nici la noi , nici in alte tari. Nu mai mult de un control rutier, o verificare a actelor de identitate la ore tarzii in noapte, etc.

            Cautati si voi sa vedeti care sunt ratele criminalitatii si infractionalitatii, REALE, inainte sa aruncati cu mizerii. Rusine !
            • 0 (0 voturi)    
              Superb! (Luni, 20 februarie 2012, 8:06)

              daniel [anonim] i-a raspuns lui etre

              Etre sa vezi "Pyramus &Thysbe 4U" la Odeon, daca ai ocazia. E o scena misto acolo cu o actrita care zice smiorcaindu-se regizorului: M-am saturat, imi dati numai roluri de plangacioasa, de mironosita."
              Asa si tu... Bei, sa nu ne faca pe noi xenofobi ca le fut muma-n cur de americani. Brava! Ia, acu injura-ma si pe mine, asa, sa arati ca nu esti xenofob. "I kill everybody for 5 pesos. You are my friend, I kill you for nothing.
  • +10 (10 voturi)    
    vede cineva un alt aspect? (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 16:24)

    n [anonim]

    o ambasada a USA.. in Romania... se intereseaza de cetateanul American! ma intreb cand suni la o ambasada Romania in SUA se intereseaza? la astia de ii ponegriti exista respect pentru cetatean! cinste ambasadei USA ca ne invata cum trebuie tratat cetateanul de catre ambasadori! si rusine ambasadorilor Romaniei prin lume care trateaza cum trateaza orice roman!
    • +6 (6 voturi)    
      sase-sapte ani in urma (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 17:50)

      jimmy yckx [anonim] i-a raspuns lui n

      am incercat sa sun ambasada ro din washingto, dc.
      au bagat answering machine/robot, cu care nu te poti intelege. nu te duce nicaieri. iti recomanda sa cunosti un numar de interior.
      a fost mai usor cu consulatul general din ny, care si el are robot, dar are optiune pentru operator.

      normal, intr'un caz ca asta, este obligatia lor sa te ajute.
      dar, mai depinde si de cine dai la celalt capat al firului, in ce stare a mintii il gasesti.
  • +2 (6 voturi)    
    Au gresit (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 18:07)

    Parol [anonim]

    Au crezut ca e turist roman, ca prea nu vorbea maghiara
  • +1 (3 voturi)    
    Ce sa intamplat este grav. (Duminică, 19 februarie 2012, 11:09)

    mircea [anonim]

    Nu inteleg,de ce ziaristul trebuie sa aminteasca si de cazul de la Giurgiu.Nu este nici-o legatura intre ele.De ce ziaristul cauta o legatura.Vrea sa arate ca noi suntem antiamericani,dar ce sa intamplat ,nu are legatura cu America.aceiasi comentatori ca injura de obicei americanii,probabil musulmani pripasiti prin Romania,care se cred pe cai mari.Pana o patesc si ei de la acesti derbedei,care nu cred ca fac diferente cand au chef de scandal.Cum iti asterni asa dormi.Cei care sunt incantati de actiunile derbedeilor,la va veni randul si sa nu-i aud ca se vaita.
  • +2 (2 voturi)    
    ghinionul, aroganta si bataia (Duminică, 19 februarie 2012, 11:20)

    kansas [anonim]

    A incercat sa-si protejeze prietenul, si a incasat-o ca in filmele de la mama lui ...
    Care filme promoveaza gorile cu creier de gaina, ca la noi.

    A fost sau nu arogant, parca mai conteaza, bataia e mereu in scenariul firmelor cu gorile institutionalizate.
    Abia asteapta sa rupa lantul, au liber la bataie prin ''contract'', iar patronul, de obicei este un fost militian sau protejatul unui general in rezerva.

    Concluzie: evitati sau fugiti !
  • +1 (3 voturi)    
    turism (Duminică, 19 februarie 2012, 11:23)

    g [anonim]

    Baiatul si fata mea sunt casatoriti cu americani.
    Cind sa pus problema sa merga in vacanta in RO , le-am explicat ca mai bine se duc in "Egipt sau Siria". Niciodata in RO. Acum le voi arata articolul si vor intelege dece.
    Eu cind vin in Ro (la rude) stiu ca n-am ce cauta in baruri, restaurante, etc .
    • -1 (5 voturi)    
      mda (Duminică, 19 februarie 2012, 12:02)

      etre [anonim] i-a raspuns lui g

      Am inteles, iti urasti mostenirea romaneasca, ce nu inteleg este la ce mai vii sa ne si spui asta ? Crezi ca vei gasii simpatie din partea celor care ii dispretuiesti ?
      • +1 (1 vot)    
        îţi explic eu (Duminică, 19 februarie 2012, 20:36)

        Trabucodonosor [utilizator] i-a raspuns lui etre

        Îţi explic eu, din postura mea de căpşunar, reacţia lui g: ca şi mine, nu urăşte nicidecum moştenirea românească, ci actualitatea românească - cea compusă din d-ăştia ca tine.
  • +2 (2 voturi)    
    imprudenta (Duminică, 19 februarie 2012, 11:52)

    vero [anonim]

    a vorbit cumva in romaneste? Sau a stalcit maghiara?
  • -2 (4 voturi)    
    firma de paza era iraniana! (Duminică, 19 februarie 2012, 12:31)

    iyzik [anonim]

    altfel nu se explica!
  • -3 (3 voturi)    
    Pana acum vreo 10 ani mai credeam in onoarea SUA (Duminică, 19 februarie 2012, 17:37)

    jhjghdhg [anonim]

    Ultimii 10 ani m-au invatat ca americanii astia nu mai au nici un scrupul, nici macar cat rusii, care macar voiau sa creeze o impresie de echitate in relatiile cu ei (vezi relatiile "reciproc avantajoase").
    Pai zilele astea am vazut ca ne obliga(?) sa vindem centrala atomica, sa vindem petrolul, gazul, sa exploatam sisturile cu firme americane , autostrada Transilvania un esec si alte cate si mai cate denationalizari de resurse si intreprinderi, FMI-ul , participarea Romaniei la razboaiele Americii fara ca eu sa disting vre-un avantaj concret pentru Romania ci numai asa pentru "binele planetar".
    Nu am vazut sau primit nimic bun din America in ultimii 10 ani asa ca m-am cam saturat de ei mai ales ca ambasadorul SUA ne spune ca trebuie sa ne para bine ca oamenii pot demonstra si ca nu sunt impuscati ca in Siria.
  • 0 (0 voturi)    
    mda si mie mi s-a cerut sa nu vb romaneste in anum (Luni, 20 februarie 2012, 11:34)

    dfv [anonim]

    no comment
  • 0 (0 voturi)    
    Adevarul e la mijloc...... (Luni, 20 februarie 2012, 16:04)

    anonim [anonim]

    Am avut ocazie sa cunosc mai multi americani, incepind la cei din marina pina la profesori, ingineri, etc. Cert este ca sint foarte infatuati, tradind multe nationalitati cu vadita inferioritate. Nu de multe ori am simtit nevoia sa ripostez, chiar si fizic. Ultimul conflict l-am avut anul trecut in octombrie cu un inginer american care pur si simplu depasise limita, considerind ca romanii sint ultima natie de pe fata pamintului. In general acest lucru se intimpla celor inculti si slab pregatiti, tocmai de aceea nu ar trebui luati in seama, cu toate ca este cam greu mai ales cind esti la tine acasa. Oricum, el a plecat iar eu lucrez in continuare la acelasi proiect. Cazul lui Teo Peter de ce nu s-a judecat in Romania conform legilor romanesti ...????
    Sincer vorbind, am citiva "amici" americani si francezi pe care daca i-as prinde prin Romania cred ca i-as inghesui .... Nu acelasi lucru pot spune despre nemti, italieni, arabi, evrei, englezi ....