Climatologul Roxana Bojariu, despre ninsori: Factorii de decizie isi ascund neputinta aratand cu degetul spre ANM

de RFI     RFI Romania
Luni, 13 februarie 2012, 20:03 Actualitate | Esenţial


Administratia Nationala de Meteorologie (ANM) este prinsa la mijloc intr-un razboi politic, a declarat la RFI climatologul Roxana Bojariu. Ea afirma ca unii oameni politici incearca sa arunce vina pe ANM, pentru a-si justifica propria neputinta in fata ninsorilor. Expertul mai declara ca zapada abundenta din ultima perioada este un fenomen natural, dar ca oamenii s-au dezobisnuit de iernile clasice.

Roxana Bojariu a explicat situatia astfel: "E un fenomen foarte natural. E adevarat ca in ultimii ani sau mai bine zis in ultimele doua decenii, iernile la noi au fost mai blande, unele chiar foarte blande, de unde impresia subiectiva ca acum am trai ceva cu totul deosebit".

Climatologul crede ca de vina sunt autoritatile, care nu au fost pregatite inca de la inceputul iernii pentru situatii de acest gen. "Avem intr-adevar o componenta meteorologica. Cantitatile de zapada sunt mai mari decat cele obisnuite, decat o medie pe un interval de referinta. Noi luam ca interval de referinta deceniile 1961-1990, recomandate si de Organizatia Mondiala a Meteorologiei. Dar pe de alta parte, pe langa componenta asta meteorologica - si nu avem inca recorduri istorice absolute, chiar daca avem depasite normele climatice - este si componenta de expunere a infrastructurii si de vulnerabilitatea socio-economica. Altfel resimti efectele unui fenomen meteo extrem daca ai o infrastructura serioasa, robusta, daca ai o administrare foarte buna si cu totul altfel se vad efectele cand infrastructura si pregatirea nu te ajuta. Un exemplu: acest viscol, pana la urma, troienele de cativa metri nu sunt numai rezultatul caderilor de zapada, ci e vorba si de zapada viscolita adusa de pe camp, care se opreste pe casele de la marginea comunitatilor. Daca ar fi existat acele perdele de arbori sau arbusti, care sa incerce sa armonizeze comunitatea locala cu mediul, atunci efectele ar fi fost diminuate", explica expertul.

Citeste continuarea pe www.rfi.ro.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4264 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    think (Luni, 13 februarie 2012, 20:11)

    Mazeta [utilizator]

    1. Avem o iarnă superbă, zăpadă și temperaturi în limitele normale pt această perioadă. Nimic deosebit.
    2. Avem niște autorități incompetente și profitoare, la nivel central și local.
    3. Exercițiu de imaginație: dacă așa reacționează, în condiții normale, cei ce ne conduc și ne iau taxele , imaginați-vă ce s-ar întâmpla cu noi în cazul unui cutremur major.
    • +4 (6 voturi)    
      earthquake (Luni, 13 februarie 2012, 21:30)

      andimi [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      asta ma gindeam si eu, Doamne fereste de un cutremur, atunci sa vezi incompetenta. Astia nu sunt pregatiti pt un viscol, isi paseaza toti responsabilitatea. Primarul doarme la caldura, prefectul se cearta cu seful CJ, politicienii localis e cearta pe la tv, ministrii asteapta pe primul-ministru, e jaleee cu J!
      P.S. E valabil pentru oricine va fi la guvernare!
      • +4 (6 voturi)    
        La's ca vin inundatiile (Marţi, 14 februarie 2012, 0:36)

        Os [anonim] i-a raspuns lui andimi

        Tot ANM va fi de vina ? Se stie deja ce urmeaza in doua-trei saptamani,se i-a vreo masura ? Atunci sa vezi nenorociri ca apa patrunde peste tot nu sta pe acoperis. Daca oamenii mai pot scapa, animalele si culturile vor fi rase de pe fata pamantului.
        • +2 (2 voturi)    
          ANM este de vina... (Marţi, 14 februarie 2012, 9:00)

          lsorin [anonim] i-a raspuns lui Os

          ... ca nu a verificat contractele de deszapezire!

          Toate firmele de casa, cu un incarcator frontal si doua lopeti au halit bani grei pentru deszapezire. Din pacate acum a fost ceva mai multa zapada si s-a vazut ca banii s-au dat de pomana.

          Boagiu ne-a bagat mana in buzaunare si ne-a tras gume de iarna. Dar de partea ei, a ministerului de resort, nu s-a ocupat...

          Sa revenim la ANM: Da, sunteti vinovati ca n-ati anuntat ca ploua cu bani peste parazitii care-au semnat contractele de deszapazire!!!
        • 0 (0 voturi)    
          "i-a vreo msura"??????? (Marţi, 14 februarie 2012, 15:24)

          James Bond [utilizator] i-a raspuns lui Os

          IA dumneata o carte de gramatica si invata sa scrii corect romaneste...
    • 0 (0 voturi)    
      ai uitat (Marţi, 14 februarie 2012, 12:54)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      sa adaugi si la punctele 2 si 3 "Nimic deosebit":))
  • -9 (17 voturi)    
    cei de la ANM (Luni, 13 februarie 2012, 20:29)

    leopold [anonim]

    ar trebui sa-si caute de lucru in alta parte.La inceputul anului au dat o prognoza care s-a dovedit ca nu are nimic cu realitatea:"' vom avea o iarna blanda".Iar directorul lor,Sandu,este plimbat precum moastele pe la toate sedintele.Jenant.Se dau profesionisti,dar sunt niste amatori amarati.
    • -6 (16 voturi)    
      Corect (Luni, 13 februarie 2012, 21:01)

      George [anonim] i-a raspuns lui leopold

      Exact asta doream si eu sa subliniez. Anume faptul ca, desi meteorologii britanici (dar nu numai acestia) anuntau o iarna grea in Europa si, in mod special in Estul si sud-estul Europei, smecherii nostri "meteorologi" radeau copios de aceasta prognoza, declarand cu emfaza si superioritate nejustificata ca nici vorba de asa ceva. Ca vom avea, noi romanii, o iarna usoara. Iata ca meteorologii britanici au avut dreptate iar incompetentii de la ANM (care au dat de fiecare data codurile portocalii in mare intarziere, cu prea putin timp inainte de aparitia fenomenelor periculoase) au dat-o in bara. Sa ne reamintim faptul ca in Italia s-a votat o lege care poate baga la puscarie pe meteorologii care dau prognoze eronate si intarziate, in cazul in care este vorba de fenomene meteo severe. Ma uit si la Ion Sandu ala care, an de an, abereaza non-stop cu prognozele lui fanteziste, facand turul moguliziunilor pestilentiale.
    • +7 (7 voturi)    
      ce intelegi tu prin (Luni, 13 februarie 2012, 21:34)

      kkciosuldelahamangia [anonim] i-a raspuns lui leopold

      PROGNOZA ? sau nu stii, de ce i se spune: prognoza meteo ? tocmai pt. ca nu e ceva sigur, ca prostia unora.
      • -1 (1 vot)    
        e (Marţi, 14 februarie 2012, 10:57)

        d [anonim] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

        cu definitia prognozei ti-ai facut lectiile. dar te intreb, de ce in usa cind zic aia tornada la ora 5, e tornada la ora 5,cind zic furtuna sau orice fenomen ,prognozat pina la 10 zile ,as este. aia nu prognozeaza? de ce la ei se ''nimereste'' si la romani nu? de ce in romania oficial nu se poate nimic,dar neoficial se poate orice? si daca nu ai un raspuns coerent inseamna ca este ''PROSTIA UNORA'' ?
        • 0 (0 voturi)    
          revizuieste teoria cu PROSTIA UNORA (Marţi, 14 februarie 2012, 15:26)

          James Bond [utilizator] i-a raspuns lui d

          pentru stiinta ta, sunt fenomene meteo complet diferite, asa incat modalitatile de manifestare, de evaluare, de prognozare, etc sunt diferite... Nu exista prognozare "la ora" a unui fenomen, asta este o gogorita care te desfiinteaza :)) De ca si cum la ora 5 apare furtuna din senin...
    • +2 (2 voturi)    
      NU EXISTA (Marţi, 14 februarie 2012, 7:50)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui leopold

      prognoza cit de cit fiabila pe mai mult de CINCI zile. ! PRIMII vinovati: televiziunile care insista sa se dea prognoze pe termen lung. Si sa te fereasca Dumnezeu sa spui ceva de rau ca apoi saptamini la rind auzi ca vine sfarsitul lumii. Vedeti cazul similar cu cutremurele de pamint.

      Nu am nici o conexiune cu ANM.
      • +1 (1 vot)    
        asa e (Marţi, 14 februarie 2012, 15:27)

        James Bond [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

        CORECT!!!
        Am avut o iarna blanda pana in februarie, nu se poate prognoza pe un interval care sa depaseasca cateva saptamani...
  • -8 (18 voturi)    
    s-a trezit si ea vorbind (Luni, 13 februarie 2012, 20:38)

    dumitru vaduva [anonim]

    Asta,s-a trezit si ea vorbind,despre lucruri pe care le stie toata lumea,dar vina pentru ca nu exista perdele de paduri si ca romanii au taiat toti coapacii din Romania,nu mai este a autoritatilor,cum le spune ea ci a tuturor romanilor. Pana si de copacii de pe marginea drumului si-au batut joc romanii.Am vazut,in urma cu 10-15 ani,pe soseaua Smardioasa-Zimnicea,toti pomii ciumpaviti si jupuiti de coaja si foarte multi incendiati si arsi de vii. Autoritatile au facut asta? Apoi,cum sa te lupti cu o iarna atat de apriga? Nici o tara,oricat de dezvoltata ar fi ea,este depasita in astfel de situatii,de natura dezlantuita.In America,dezastrele naturale care nu pot fi stapanite de oameni sunt nenumarate,dar pentru asta,niciodata n-o sa vezi pe cineva spunda o porcarie de genul:"autoritatile sunt de vina". O prostie mai mare nici ca putea sa spuna aceasta femeie. Si nici nu cred ca vreo autoritate a aruncat vina asupra institutiei din care face ea parte.Eu cred ca ea este psd-ista si ca a simtit imboldul nestapanit de a critica puterea si pe aceasta cale.Asta e o mare porcarie.Cucoana,puteai sa te abtii!
    • +4 (4 voturi)    
      @dumitru vaduva (Luni, 13 februarie 2012, 21:14)

      jiji [anonim] i-a raspuns lui dumitru vaduva

      citeste ce s-a spus in SUA despre autoritatile americane si despre US Army Corps of Engineers dupa uraganul Katrina de exp.
    • +7 (7 voturi)    
      Climatologul Roxana Bojariu, despre ninsori (Luni, 13 februarie 2012, 21:22)

      Padureanu [anonim] i-a raspuns lui dumitru vaduva

      "Si nici nu cred ca vreo autoritate a aruncat vina asupra institutiei din care face ea parte".
      Mai vere, acum cateva zile fosta ministreasa Anca Boagiu, aia care in primul mandat a reparat de cateva ori autostrada Bucuresti-Pitesti, iar in al doilea mandat a taiat la panglici pana a facut scurta la mana i-a acuzat pe cei de la ANM ca "au comunicat prea tarziu prognozele despre vreme". Ea n-a avut timp sa citeasca ce scrie pe site-ul ANM. N-a spus nimic insa de cate ori s-a laudat ca cei de la drumuri sunt pregatiti pentru deszapezire. Ce fel de contracte pentru deszapezire s-au incheiat daca firmele respective nu dispun de utilajele necesare pentru degajarea drumurilor? Cum s-au incheiat aceste contracte? Prin licitatie sau prin negociere directa?Vorbim de drumuri de toate felurile nu de trotuarele si de curtile oamenilor de prin sate. Cum sa incasezi contravaloarea unor lucrari pe care nu le-ai efectuat si la un pret de 2-3 ori mai mare decat in Occident?
      • 0 (0 voturi)    
        NU asta-i mijlocul (Marţi, 14 februarie 2012, 4:19)

        Prostu' satului [anonim] i-a raspuns lui Padureanu

        ...de-a-l scoate din priza pe dl. Vaduva.
        Spune-i mai bine ca d-na Bojariu e un membru (discret, dar important si bine-vazut) al organizatiei de femei PD-L Bucuresti.
    • +3 (5 voturi)    
      mereu e altceva de vina! (Luni, 13 februarie 2012, 22:57)

      ion daniel [anonim] i-a raspuns lui dumitru vaduva

      Iarna nu-i ca vara, meteorologii nu sunt ca marea britanie, romanii sunt lenesi si betivi etc.
      Nu a nins pana in februarie aproape deloc, o saptamana da niste ninsori si toti suntem luati prin surprindere.
      Pana una alta platim taxa de drum , platim accize, taxe locale etc si tot inzapeziti suntem :) . Asta e realitatea si nu conteaza cine e la putere , mereu aceleasi explicatii. Pana la urma o sa dam vina pe Terra pentru ca ne ia prin surprindere an de an cu anotimpurile ei de cacao, nu putea sa aiba unu si bun?
      • 0 (0 voturi)    
        y (Marţi, 14 februarie 2012, 11:33)

        t [anonim] i-a raspuns lui ion daniel

        da domn'e !! dupa autoritati cred ca cel mai bine e sa se stringa toti romanii,intr-o spirala, la o biserica si sa-L roage pe DUMNEZEU sa ne dea numai soare, ca-n africa si sa le dea la aia zapada ,ca prea freaca buha de mii de ani.cred ca ar reusi romanii,ce zici? macar ar trebui incercat. asa ar face si ei ceva si nu ar mai zice statul ca sint lenesi si nu-i ajuta. salutari!!
    • 0 (0 voturi)    
      s (Marţi, 14 februarie 2012, 11:26)

      F [anonim] i-a raspuns lui dumitru vaduva

      in america nu poti sa dai vina pe autoritati!!! pt. ca ei fac totul sa ai toate conditiile de care ai nevoie,de viata, sa circuli safe pe highway, sa fi la adapost de fenomenele meteo si daca ceva se intampla esti ajutat de stat,comunitate....ei se pregatesc de iarna in fiecare an. si aici se blocheaza interstate ,dar scurt citeva ore. si aici se circula pe portiuni de pina la 150 mile(250km) prin zapada de 10 cm. da, citeodata sint depasiti dar nu este vina lor ei fac tot posibilul.azi treci printr-o zona cu zapada 5 cm si maine cind merg inapoi pe acelasi drum trec cu 75mph ,cu camion de 50T,viteza este mare si daca nu ar avea grija ar fi numai probleme.diferenta e ca aici autoritatile i-si fac treaba iar in romania nu. am vazut orase doborite de tornade si au renascut ,crezi ca in romania daca un sat e ras de pe suprafata pamintului o sa-l refaca cineva? o sa ziceti la fel, la munca nu mai cersiti ajutoare! dar sa sti ca multi au zis ca tine si au fost atinsi si ei la rindul lor de probleme si atunci au inteles ca e mai bine sa fi om ca sa te ajuti unul cu celalat decit sa fi caine si sa latri tot timpul. dar asemenea atitudini sint departe de oamenii din romania si ele nici nu pot fi intelese de ei. ar fi multe de spus dar stiu sigur ca nu are rost ,pt. ca nimeni nu crede cind le spun,toata lumea zice ca fabulez.oricum si aici cind le povestesc de romania nu le vine sa creada ,cit de departe sint romanii fata de ei. si voi vreti in schengen ? vreti sa impinziti america? no way mister!!! salutari din....KANSAS patria tornadelor!!!!!
      • 0 (0 voturi)    
        mie-mi spui? (Marţi, 14 februarie 2012, 13:25)

        dumitru vaduva [anonim] i-a raspuns lui F

        Salutari din Xenia,Ohio. Si pe aici sunt tornade si cand se anunta cate una,ne ascundem ca soblolanii. Autoritatile nu se pot lupta cu tornadele si nici cu situatii de genul celei care este acum in Romania. In situatia in care ninge o saptamana ,continuu si cu viscol de 100 de mile la ora,nici o autoritate din lume nu mai poate face ceva,nici cea americana. Salvarea aici,in America,este ca fiecare are casa lui,,aprovizionarea cu gaz si electricitate nu se intrerupe dacat in caz de tornada ( lumina doar),iar Wall Martul este deschis permanent zi si noapte si are de toate. Eu asta am vrut sa spun ,ca in situatia in care ninge continuu zile intregi,viscolit,e freu ca cineva sa faca fata.,cu atat mai mult Romania care este mai slab dotata cu mijloacele de tot felul.
  • +8 (16 voturi)    
    Ia... (Luni, 13 februarie 2012, 21:07)

    Florin [anonim]

    ...ciocu' mic şi mâna pe lopată cu toţii.
  • -6 (6 voturi)    
    mai bine taceai ! (Luni, 13 februarie 2012, 21:17)

    vali vijelie [anonim]

    Doamna climat-oloaga mental , daca " previziunile " institutiei ,careia nu-i faceti cinste , ar fi fost adevarate si anuntate in timp util , credeti ca exista para-zapezi de 15 m inaltime , care sa protejeze drumuri sau asezari urbane ? Exista vreun "utilaj" care poate apara o asezare urbana de urgia naturii ? Numeste utilajul si marca , sa ne cumparam si noi....Dupa ce ca traiesti pe banii altora , ca mine , oloaga-mental ce esti , iti bazezi incompetenta pe previziuni ale altor organizatii , apropos , a voastra ce face in afara de fum de tigara si aburi de cafea ? Un studiu propriu al institutiei s-a incercat , exista asa ceva ? Demisia , este cel mai mare bine care il poti face societatii !
  • +5 (5 voturi)    
    prognoze (Luni, 13 februarie 2012, 21:26)

    Eugenn [utilizator]

    Prognozele pe o perioada de timp mai mare de cateva zile sunt au sanse foarte mici de a fi corecte. Si asta peste tot in lume, adica si le cei mai bogati (in resurse materiale si umane). Asa ca nu are ANM nici o vina aici...

    De pe wikipedia:
    [...] long range forecasts, those made at a range of two weeks or more, are impossible to definitively predict the state of the atmosphere, owing to the chaotic nature of the fluid dynamics equations involved. Extremely small errors in the initial input, such as temperatures and winds, within numerical models doubles every five days.
  • -4 (4 voturi)    
    ANM LUPTA IMPOTRIVA GUVERNULUI (Marţi, 14 februarie 2012, 1:47)

    baltaretu [anonim]

    acest ANM compusa din N persoane si directori, primesc informatii, le prelucreaza cu creierul lor, cu computer ,harti si alte compasuri si le vinde mai departe televiziunilor si celor gura casca sa stie cum vor munci a n zi.Nu ne costa cam mult vinzarea acestor informatii ? ca de produs produc alte state cu sateliti si aparatura performanta.
    Probabil ca raportarea se face mai BLIND sa-i surprinda pe guvernanti si sa-si dea DEMISIA.Pina si ANM lupta impotriva guvernului si presedintelui.
  • 0 (4 voturi)    
    pentru toti care mi-au raspuns la prima postare (Marţi, 14 februarie 2012, 2:35)

    dumitru vaduva [anonim]

    Eu am spus ca un fenomen precum cel in curs de desfasurare in Romania si in alte tari din Europa,oricum si oricand s-ar sti despre el,chiar si cu 5 ani inainte,nu-l poti opri si nu te poti lupta cu el,decat dupa ce a trecut. Voi nu ati vazut oamenii implicati direct in deszapezire ce declara? Deszapezesti acuma si in urma ta,zapada e la loc.Ce e greu de inteles? Nu ai cum sa lupti cu urgia naturii,decat sa-i stergi urmele ,dupa ce a trecut.Daca tu incerci sa te iei de gat cu furtuna de zapada,inseamna ca esti nebun,in timp ce ea este in actiune si in Romania ea este in actiune de o saptamana si inca va mai fi,cine stie cat. In acest caz,ce sa va faca autoritatile,cu toate utilajele lor,chiar si daca ar avea de zece ori mai multe? Chestiunea este ca acuma,in momentul de fata,in fata dezastrului,te apuci sa ceri socoteala guvernului de ce si cum a facut contracte si cum a cheltuit banii? Nu vi se pare ca intreceti orice masura? Daca sunteti asa destepti,uitati-ve fiecare la voi insiva si vedeti ce ati facut voi in aceasta lupta cu natura dezlantuita.Ati luat o lopata sa faceti ceva cu ea in acest timp? Nu-mi vine sa cred.
    • 0 (0 voturi)    
      Cum??? (Marţi, 14 februarie 2012, 4:26)

      Prostu' satului [anonim] i-a raspuns lui dumitru vaduva

      Adica oi vrea sa spui acum ca Dl. Premier n-a avut dreptate cand s-a plans de lenea concetatenilor nostri???
      Peste poate, moncher, peste poate... Eu zic sa te mai gandesti.
      Cred mai degraba ca situatia e asa -- intr-adevar, guvernul nu are mijloacele necesare sa lupte cu natura dezlantuita (vina pentru aceasta apartine in totalitate guvernului Tariceanu); oricate masini ar avea, n-ar putea face fata. Aceasta pentru ca, in Romania, iarna, zapada si viscolul nu sunt vulnerabile decat la lopetile manuite viguros de pensionari. Asa e iarna la noi, nu stie decat de frica lopetii.
      Prin urmare, pe langa Tariceanu, si taranii pensionari sunt de vina, pentru ca sunt lenesi.
      Vezi ce simplu a fost? Trebuie numai sa te gandesti putin...
    • +1 (1 vot)    
      Prietene, esti pe langa subiect! (Marţi, 14 februarie 2012, 9:09)

      lsorin [anonim] i-a raspuns lui dumitru vaduva

      Mai ridica-ti privirea din calculator si socoteste de cata vreme s-a oprit viscolul in zona Braila - Buzau - Vrancea!

      Urgia, cum ii spui tu, a trecut de ceva vreme!

      Priveste la fotografiile publicate de hotnews aici: http://www.hotnews.ro/stiri-esential-11500836-foto-cele-mai-bune-imagini-suprinse-presa-locala-satele-aflate-sub-zapezi.htm.

      Nu urgie, nu vant, NU UTILAJE... Utilajele alea pentru care desteapta de Boagiu se lauda ca platim cea mai scumpa operatiune de deszapezire pe kilometru de sosea din Europa!!!

      Esti doar un postac fara minte, care-o scoate pe Bojariu PSDista, critic al guvernului... si se face ca nu vede risipa si furtul autoritatilor!
      • 0 (0 voturi)    
        eu sunt postac fara minte,dar tu ? (Marţi, 14 februarie 2012, 13:45)

        dumitru vaduva [anonim] i-a raspuns lui lsorin

        Ma,tu ,desi ai minte,mintea ta e fara nici o logica.Deci,dupa parerea ta,guvernul are mijloace,are bani,are tot ce-i trebuie,dar nu vrea el sa deszapezeasca Vrancea,Buzaul si ce mai zici tu pe acolo. Pai de ce ma sa nu vrea guvernul sa faca treaba asta? Care este ma logica in acest rationament al tau? S-a pus guvernul in unghii ca magarul si nu vrea sa deszapezeasca tara? Ma,tu nu vezi cata prostie ascunde acest rationament? Si dupa ce ca emani numai prostie,ma faci si pe mine prost. Guvernul face tot ce poate si atata poate,ca daca ar putea mai mult ar face mai mult.Asta e tara in care traiesti si ea este asa cum ati facut-o. Ati ales pe Iliescu 10 ani sa va conduca si asta a distrus tara cu Vacaroiu si mai apoi cu Nastase,dupa care a urmat Tariceanu cu Vosganianul lui. Acuma va trezira-ti ca nu aveti utilaje de deszapezit si aruncati vina pe guvern si pe Basescu. Omi spui sau spun unii pe aici ca in zonele inzapezite sunt numai pensionari.Zeci de mii de pensionari.Ce daca sunt ma pensionari.Sora mea mi-a spus ca mama noastra de 85 de ani a deszapezit toata curtea noastra,care este lunga de 100 de metri si la strada,in fata curtii,ea singura.Probabil ca mai sunt si pensionari care sunt bolnavi,dar mama mea imi demonstreaza ca macar jumatate din zecile de mii mentionati in presa,pot sa ia o lopata sa se deszapezeasca singuri. Asta ,pentru ca autoritatile nu pot sa faca fata singure,din diverse motive. Cred ca asta a vrut sa spuna si primul ministru.Dar,sa stai in casa si sa astepti sa vina jandarmii si soldatii sa te scoata de acolo,mi se pare prea de tot.