Primaria Capitalei a cheltuit 100.000 de euro pe un studiu care spune ca cele mai grave probleme ale orasului sunt mizeria, infrastructura, cainii comunitari si poluarea

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:18 Actualitate | Esenţial


Cainii comunitari, o problema a Capitalei
Foto: Agerpres
Primaria Capitalei a cheltuit circa 100.000 de euro (fara TVA) pe un studiu sociologic despre Bucuresti pentru a ajunge la concluzia ca principalele probleme ale locuitorilor acestui oras sunt mizeria, infrastructura precara si cainii comunitari. De asemenea, din studiu reiese ca 65% dintre bucuresteni sunt multumiti de activitatea primarului Sorin Oprescu. Pentru rezolvarea problemelor orasului si elaborarea unor strategii, studiul concluzioneaza ca municipalitatea ar trebui sa  colaboreze cu mediile academice, profesionale si cu cetatenii. Anul trecut, SNSPA a dat publicitatii un studiu care releva exact aceleasi probleme si pe care Primaria Capitalei ar fi putut sa-l foloseasca cu succes fara sa cheltuiasca atatia bani.

Primarul Capitalei, Sorin Oprescu, prezent la lansarea studiului in cadrul unei conferinte care a avut loc la Academia Romana, a declarat ca trebuia sa fie foarte clar pentru toata lumea ca profesionistii si mediile academice sunt solutia, motiv pentru care a fost nevoie de acest studiu.

Firma care a realizat studiul se numeste Public Affairs, directorul de proiect fiind Codrin Scutaru. Potrivit site-ului public de licitatii, contractul in valoare de circa 430.000 lei, fara TVA, a fost atribuit firmei Scutaru Strategic Consulting pe 11 octombrie 2011. Procedura de achizitie a fost licitatia, insa la licitatie nu s-a prezentat decat o singura firma, cea care a si castigat.

Primarul Sorin Oprescu sustine insa ca la realizarea acestui studiu a colaborat si Academia Romana prin Institutul de Cercetare a Calitatii Vietii. Intamplator sau nu, Codrin Scutaru, lucreaza si la Institutul de Cercetare a Calitatii Vietii.

Catalin Zamfir, directorul Institutului a declarat la prezentarea studiului: "Pot sa va asigur ca este o cercetare foarte buna. Este unul dintre produsele de exceptie ale institutului nostru".

Studiul prezentat joi a fost facut pe un esantion  de 1.112 persoane, in perioada 14-31 octombrie, marja de eroare fiind de +/- 2,93 la suta.

Rezultatele studiului:

Populatia Bucurestiului

- in 2010, Bucurestiul avea o populatie de 1.942.000 locuitori, din anii '80 pana in prezent populatia Capitalei fluctuand in jurul cifrei de 2 milioane;
- ponderea populatiei cu studii superioare din zona Bucuresti-Ilfov, in 2010, este de 27,7 la suta, fata de media pe tara care este de 13,2 la suta;
- durata medie de viata a unui bucurestean a crescut de la aproape 71 de ani in 1996 la 76 de ani in 2010;
- in 2008, contributia Capitalei la Produsul Intern Brut a fost de 22,8 la suta, fata de 13,6 la suta in 1995;
- numarul de salariati la mia de locuitori este in 2010 de circa 410. In 1999, numarul de salariati la mia de locuitori cobora sub 300, iar in 1990 depasea cu putin cifra 500;
- in 1990 numarul de persoane la un autoturism in Bucuresti era de 8,2, iar in 2010 de 2,1. Media pe tara in 1990 era de 18 persoane la un autoturism, iar in 2010 de 5 persoane la un autoturism. Din 1990 pana in 2010, numarul de autoturisme aflate in circulatie a crescut de la 247.000 la 940.000;
- Studiul European Green City Index, citat de acest studiu, a plasat Bucurestiul pe locul 28 din 30 de capitale europene, respectiv capitalele celor 27 de state membre plus Zagreb, Kiev si Istanbul;
- in prezent circa doua treimi dintre locuitorii orasului sunt nascuti si crescuti aici. Din populatia de peste 65 de ani, 51 la suta sunt nascuti in Bucuresti, iar 49% s-au stabilit ulterior in acest oras. Din segmentul 36-64  de ani, 65 la suta s-au nascut in Capitala, iar dintre populatia sub 36 de ani, 80 la suta sunt bucuresteni suta la suta. Dintre cei care au venit in Bucuresti, 42,2 la suta au venit la studii si au ramas in acest oras, 25,8 la suta au venit in cautarea unui loc de munca, 11,8 au venit cu parintii, iar 9,4 la suta au ramas deoarece s-au casatorit in acest oras;


Imaginea Bucurestiului

Intrebati care sunt primele doua-trei lucruri care le vin in minte cand se gandesc la Bucuresti, intervievatii au raspuns:

- 34,1 la suta: locuri, edificii, strazi, parcuri;
- 14,3 la suta: aglomeratie, agitatie, trafic;
-  9,7 la suta: mizerie, strazi murdare, gropi;
- 7,7 la suta: se traieste mai bine decat in provincie, mai multe oportunitati;
- 5,6 la suta: poluare, zgomot, putine spatii verzi.

- 66 la suta dintre cei intervievati au calatorit in strainatate, 34% nu;
- intrebati daca Bucurestiul ar putea deveni o destinatie turistica, 69 la suta au raspuns "da".
- 49 la suta dintre intervievati au raspuns ca sunt mandri ca traiesc in Bucuresti, iar 51 la suta, nu sunt mandri de acest lucru;
- intrebati daca un tanar le-ar cere sfatul unde sa-si intemeieze o familie, ce oras ar alege, 23 la suta dintre repondenti au raspuns in Bucuresti, 47 la suta in alta localitate din Romania, iar 30 la suta in alta tara.
- prin ce se deosebesc bucurestenii de locuitorii altor regiuni ale tarii? 19,5 la suta dintre respondenti au spus ca nu exista deosebiri, 14,3 la suta au spus ca bucurestenii sunt artagosi, agitati, nervosi, mereu pusi pe fuga. 10,6% au spus ca bucurestenii sunt mai civilizati si mai educati.


Calitatea vietii

- 9,1 la suta dintre repondenti au declarat ca sunt foarte nemultumiti de calitatea vietii, 13,2, destul de nemultumiti, 22,6 la suta nici multumiti, nici nemultumiti, 48,3 la suta destul de multumiti si 6,8 la suta foarte multumiti;
- pentru 43 la suta dintre bucuresteni cel mai important lucru in viata este familia, iar pentru 33,9 la suta dintre locuitorii acestui oras cel mai important lucru este sanatatea. Doar pentru 0,7 la suta cea mai importanta este munca si realizarea profesionala;
- veniturile totale ale familiei in raport cu necesitatile sunt urmatoarele: pentru 30,5 la suta din populatie banii castigati nu sunt nici pentru strictul necesar, 33,8 la suta din cetatenii acestui oras au banii pentru strictul necesar, 25,7% duc un trai decent, 9,5 la suta isi pot permite si cumpararea unor obiecte mai scumpe, iar 0,5 la suta isi pot permite sa cumpere tot ce le trebuie fara eforturi prea mari;
- 59,2 la suta dintre bucuresteni sunt destul de multumiti de locuintele in care traiesc, 28,3 la suta foarte multumiti, 9,2 la suta nici multumiti, nici nemultumiti, 1,8 la suta destul de nemultumiti, iar 1,5 la suta foarte nemultumiti;
- intrebati despre viitor, bucurestenii au fost destul de sceptici: 61,4 la suta dintre cei intervievati cred ca conditiile de viata vor fi mai proaste, 27 la suta ca vor ramane la fel si doar 11,4% ca vor fi mai bune.
- cele mai urgente probleme ale Capitalei sunt: curatenia, infrastructura, cainii fara stapan, poluare, lipsa spatiilor verzi, traficul, transportul public, siguranta cetateanului, aglomeratia, aspectul general al orasului, arhitectura. In procente, 18,8 la suta dintre cei intervievati cred ca cea mai urgenta problema a orasului este curatenia, 13,7 la suta-cainii fara stapan, 22 la suta - infrastructura, 10 la suta - aglomeratia si transportul in comun, 7,9 la suta-poluarea si lipsa spatiilor verzi.
- intrebati ce ar trebui sa faca Primaria Capitalei pentru imbunatatirea conditiilor de viata, 16,8 la suta au raspuns sa rezolve problemele legate de infrastructura- sa largeasca strazile, sa le asfalteze si sa faca parcari, 21,6 au raspuns ca trebuie reformata administratia, 8,7 la suta ca trebuie sa se investeasca in curatenie.
- intrebati "Cat de multumiti sunteti de activitatea PMB condusa de doctorul Sorin Oprescu?": 65 la suta dintre repondenti au raspuns ca sunt destul de multumiti, 10 la suta foarte multumiti, 15 la suta destul de nemultumiti si 10 la suta foarte nemultumiti.
- intrebati cu cine ar trebui sa se consulte primarul general al Capitalei atunci cand ia decizii majore pentru Bucuresti, 90 la suta au raspuns asociatiile medicilor, arhitectilor, inginerilor, 87 la suta cu mediul academic, 84 la suta cu cetatenii.


documente
In perioada 5-20 aprilie 2011, Scoala Nationala de Stiinte Politice si Administrative (SNSPA) a realizat "Cartografierea sociala a Bucucurestiului", un studiu sociologic dat publicitatii in luna mai anul trecut si care releva urmatoarele aspecte:

- 65 la suta dintre bucuresteni cred ca lucrurile merg intr-o directie gresita, 31 la suta ca merg intr-o directie buna, iar 4 la suta nu au raspuns;
- cele mai grave probleme ale  Bucurestiului in ordine descrescatoare: starea drumurilor, curatenia oraselor, starea spitalelor, traficul, infractionalitate, lipsa locuintelor pentru tineri, etc;
- cele mai grave probleme ale cartierelor in care locuiesc cei intervievati: curatenia orasului, cainii comunitari, delicventa, locurile de parcare, canalizarea, lipsa spatiilor verzi, poluarea, starea drumurilor, etc;
- 57 la suta dintre cei intervievati au incredere foarte putina si putina in Primaria Capitalei. 42 la suta au incredere multa si foarte multa in aceasta institutie;
- intrebati cat de multumiti sunt bucurestenii de Sorin Oprescu pe o scara de la 1 la 10, media a fost de 6,5.

Studiul a fost facut pe un esantion de 1.116 persoane.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















4430 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    Cea mai grava problema (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:24)

    lucky luck [utilizator]

    O reprezinta banii sifonati prin "studii"!
    • +5 (7 voturi)    
      da (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 21:57)

      gabriel [anonim] i-a raspuns lui lucky luck

      Vanghele a cheltuit 200.000 Eur pentru o aventura, asa ca merge......
    • +1 (1 vot)    
      Pai 100.000 Euro... (Joi, 19 ianuarie 2012, 8:34)

      Wingman [anonim] i-a raspuns lui lucky luck

      ... nu s-au dat pentru concluziile legate de principalele probleme, ca pe alea i le spunea oricine pe 1 Leu. Banii s-au dat ca sa reiasa ca "65% dintre bucuresteni sunt multumiti", pentru ca urmeaza "alegeri". Aici sunt banii Dumneavoastra.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Joi, 19 ianuarie 2012, 11:39)

      cristina [anonim] i-a raspuns lui lucky luck

      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-11262705-primaria-capitalei-cheltuit-100-000-euro-studiu-care-spune-cele-mai-grave-probleme-ale-orasului-sunt-mizeria-infrastructura-cainii-comunitari-poluarea.htm
  • +12 (12 voturi)    
    wow! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:26)

    Alex [anonim]

    Cum au calculat populatia Bucurestiului din esantionul reprezentativ? I-au intrebat pe toti cati oameni cred ei ca sunt in Bucuresti si au facut media?

    Pentru fiecare om intrebat s-au incasat 89.6 euro. As vrea si eu niste contracte de-astea de studiu si ma duc personal sa intreb lumea. Maresc si esantionul la 4000, ca sa micsoram marja de eroare.
  • +10 (12 voturi)    
    Inca o dovada (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:29)

    ploiesteanu [anonim]

    de felul cum se cheltuie banul public de primarie pentru firmele de consultanta alese pe spranceana.
  • +12 (12 voturi)    
    sa-i spuna cineva lui prescu toate astea... (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:29)

    popcorn monta [utilizator]

    a trebuit sa plateascaaaaa????
  • +3 (5 voturi)    
    Genial (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:34)

    Doc [anonim]

    Ce mai poti spune.... :(
  • +8 (8 voturi)    
    Eu le faceam acelasi studiu la juam din suma asta (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:35)

    hnhhgkhgkhg [anonim]

    Daca suma e adevarata mai primarie, cand mai ai nevoie de un astfel de studiu da-mi mie 50000 de euroi si-ti fac un studiu cel putin asemanator cu nasta
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:54)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui hnhhgkhgkhg

      Hai sa fim seriosi, si 1000 EUR merge!
  • +13 (13 voturi)    
    asta va spuneam si eu, gratis (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:38)

    buha [utilizator]

    asta va spuneam si eu, gratis, dar studiul este doar o spalare de bani, o sifonare din banul public al bucurestenilor.

    fiecare oras cu primarul pe care si-l alege democratic.
    striga cineva azi in piata "jos oprescu"?
    • 0 (0 voturi)    
      Jos Hotiile (Joi, 19 ianuarie 2012, 13:17)

      Ana [anonim] i-a raspuns lui buha

      Jos TAXA AUTO - tatal meu a decedat si masina ca si noua - un LOGAN si eu trebuie, mama, sa plateasca aproape 3.000 euro ...pentru o masina pe care a cumparat-o in timpul casatoriei? cu sotul ei in anul 2005 si a contribuit luand aceasta masina....la crearea de locuri de munca in Romania si acum astia ce fac? ungurii astia tot dezbina ca sa iasa ei iar bazma curata...sunt la putere de 21 ani....si romanii le deschid usile pentru a face legi de tot rahatul pentru romanii care si-au luat o masinuta si acum Domnii care au soferi platiti de prostii de romani...vor sa stopeze peste 3 mil de tranzactii in ROMANIA? de ce? poate imi spune si mie cineva de ce? si cum o masina Logan din 2005 polueaza mai mult decat una din 2000 care circula pe drumurile publice? rusine de lege...poluarea este in carburant si eu cred ca este DUBLA IMPUNERE - taxare....hotie curata impotriva celor care au Loganuri si Dacii!...daca nu toti au bani si nu au fraudat si furat acum trebuiesc terminati .....auzi atatia bani de unde sa dea o batrana? sau un tanar de 19 ani? Vai mama lor ...stau pe scaune incalzite in birouri si creeaza legi impotriva tinerilor romani! Le platiti cas, cass si le platiti cafeau gratis astora dim Ministere si fac Legi impotriva romanilor ...pana cand?
  • +12 (12 voturi)    
    a fost alt gheseft al primarului fiu de general! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:38)

    Eneas [anonim]

    cate tunuri trebuie sa dea un primar ,sa traiasca lipsit de griji toata viata ca Halaicu Fat -Frumos ?intrebare....
    • 0 (0 voturi)    
      Dar stii care este numele real al (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:30)

      Inna [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      primarului general, nu-i asa?
  • +7 (7 voturi)    
    Asta da studiu! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:40)

    Berzelius [utilizator]

    Spune ce stim deja, bashca il mai perie frumos si pe nea Ciomu... Culmea, la licitatie n-a vrut dom'le sa vina firmele, numa' una! ca e criza si era banetu' putin.

    Pfff...
  • +7 (9 voturi)    
    Sa raspundeti penal! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:42)

    gigel [anonim]

    Pentru fiecare atac al cainilor impotriva oamenilor , pana rezolvati problema!
    • -2 (2 voturi)    
      O lege cu o asemenea raspundere (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:51)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui gigel

      ar fi mult mai nimerita pentru rezolvarea problemei cainilor vagabonzi decat cea cu eutanasierea.
  • +7 (7 voturi)    
    banii aia (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:47)

    gigi marga [anonim]

    eu i-as fi cheltuit pe rezolvarea partiala a unor probleme enumerate, care oricum sunt arhicunoscute!

    Sau s-a dorit un top al problemelor? Ca asa ne sta noua bine: top 250 cei mai bogati oameni din Romania, pe urma top 500 (ca s-au suparat aia care erau la pozitia 253 a topului anterior) si acum topul asta!
    Va propun si eu un top: "Top 100 cei mai nedoriti politicieni din actuala guvernare a Romaniei" - si ca sa fie si mai frumos, primii 50 din acest top sa-si dea demisia!
    Visam si eu, ce nu e voie?
  • +9 (9 voturi)    
    oprescu, banii inapoi (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:54)

    qwe [anonim]

    in loc sa dati bani pe toate tampeniile unora care traiesc din chestii de astea, mai bine intrebati un om de pe strada sau cititi presa o saptamana. e gratis. daca stiam, va sunam eu direct. dar ca unul sa intrebe utin peste 1000 de oameni ce parere au si sa ia ditao caruta de bani (aproape 1000 de euro pt o persoana intrebata?!?!?) e culmea nesimtirii. uite de asta lumea zice ca psd (oprescu) =pdl= mizerie. hoti de hoti. afara cu voi!
  • +10 (10 voturi)    
    interesant (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:55)

    andrey23 [utilizator]

    "65% dintre bucuresteni sunt multumiti de activitatea primarului"? Mie imi miroase a statistici electorale pe bani publici.
  • +5 (5 voturi)    
    Pe cine au intrebat? (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:11)

    mircea [anonim]

    De locurile de parcare,chiar nu a spus nimeni nimic,sau au pus intrebari numai pentru lucrarile agreate de Oprescu pentru a fi facute.Daca ar disparea masinile parcate pe unde se nimereste(trotuare,spatii verzi,benzi de circulatie,etc.,s-ar rezolva si aglomeratia ,si mizeria si spatiile verzi,si zgomotul si poluarea.
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 22:51)

      Nautilus [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Până şi Ceaşcă -raţionalizatorul benzinei şi al maşinilor pe liste- a construit nişte parcări subterane cu abonament, iar mafiotul Poteraş nişte parcări SUPRAterane cu abonament. "Întreprinzătorul" Oprescu nici măcar atât nu face.

      ~Nautilus
  • +1 (1 vot)    
    nesimtire (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:15)

    gica [anonim]

    nesimtire ! asta o puteam spune si eu gratis.
    cu 100.000 EUR construiau un adopost mare pentru amaratii vagabonzi !
  • +3 (3 voturi)    
    Puteau folosi acesti bani, pentru (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:28)

    Inna [anonim]

    combatarea macar a o parte din aceste probleme, si nu pentru concluzionarea acestora..
    Puteam sa zic si eu aceste chestii "neobisnuite" si chiar pe gratis!
    Sunt totusi banii cetatenilor! Nu au putin respect??
  • +3 (3 voturi)    
    musai de adaugat (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:48)

    ovidiu saguna [anonim]

    Academia Romana, uita sa scrie autoarea, se afla aici intr-un mic conflict de interese.
    Directorul Institutului de Cercetare a Calitatii Vietii a iesit in public la eveniment pentru a gira studiul. A spus, si cred ca citesc cu exactitate ca e "foarte serios, unul din cele mai bune produse realizate de institut in ultimii ani" si i-a multumit primarului ca a ales cercetatorii institutului.
    dar Institutul are dreptul de a incheia contracte in nume propriu si de a incasa bani, care sunt chiar bineveniti pentru a spori bugetul cercetatorilor de la academie. De ce atunci banii s-au dus in buzunarul unui sereleu capusa al institutului?
    e putin probabil ca presedintele academiei sa ii traga la raspundere, ca el a fost gazda principala a primarului oprescu si practic organizatoarea evenimentului. cine stie, o fi avand si academia de recuperat ceva proprietati prin oras?
  • +2 (2 voturi)    
    SNSPA a dat publicitatii un studiu care releva exa (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:55)

    teo [anonim]

    Daca acest studiu era gratis, ghici de ce mai trebuiau cheltuiti 100.000 euro din banii contribuabililor?
    Cine e fraierul?
  • -1 (1 vot)    
    Nu cred ca asta-i o stire. (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:58)

    adevarul gol golut [anonim]

    Foarte adevarat ca banii sunt sifonati la greu prin administratia locala (nu-i asa de vizibil), desi totul este la vedere (borduri, panselute, parcuri de joaca, studii, etc)

    Clar, s-au furat fabrici, terenuri, economii, veniturile populatiei actuale, generatia urmatoare este indatorata deja. Nu cred ca asta-i o stire.

    Sunt curios in zilele astea cine mai este eliberat in vederea judecarii in stare de libertate, ce hotarari de vanzare a participatiilor statului la diverse companii, preluari de datorii ale regiilor la buget, tranzactionari bizare pe la RAPPS, NUP-uri, rambursari de TVA, tir-uri cu tigari de contrabanda si alte magarii se mai intimpla (pur si simplu ca urmare a iesirii din atentia publica).

    Cred ca o ancheta pe evenimentele derulate in spatele scenei in saptamana curenta, facuta cu subiect si predicat ar fi binevenita (cu riscul evident de a fi catalogata ca diversiune)

    Din pacate sunt destui ticalosi care stiu sa pescuiasca in ape tulburi.

    Succesuri!
    • +1 (1 vot)    
      nu asta e stirea (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 23:12)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui adevarul gol golut

      Stirea e ca a inceput campania electorala pentru locale.
  • +2 (2 voturi)    
    problemele grave (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 21:34)

    vivi [anonim]

    nu trebuiau cheltuiti atitia bani ca sa se constate aceste probleme grave care sint aici la noi dintotdeauna.
    Acesti bani mai bine erau repartzati la o cas de copii sau de batrini sau de ce nu la handicapati cu probleme de diverse infirmitati
    • 0 (0 voturi)    
      Toti stiti mai bine! (Joi, 19 ianuarie 2012, 20:24)

      Alexandra [anonim] i-a raspuns lui vivi

      Bine ca le stiti voi pe toate! Ati facut voi vreodata un sondaj din asta atat de complex? Stiti voi cat costa sa platesti oameni care sa umble si sa culeaga informatii? Habar nu aveti. DA`sa sariti cu gura pe Oprescu...una`doua!
  • +2 (2 voturi)    
    hmmm (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 22:15)

    cineva [anonim]

    le spuneam eu pentru 5000
  • +1 (1 vot)    
    solidaritate (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 23:06)

    angel [anonim]

    asta in timp ce mie mi-au marit impozitul la (a 4-a) locuinta cu 300%, ca sa fiu solidar ...banii se duc in bugetul local, de unde dom primar plateste studii.
    mentionez ca platest impozit pe chirie (12%), acum platest si CAS pe chirie, plus impozit majorat.
  • +4 (4 voturi)    
    mai usurel cu titlurile (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 23:46)

    Anti A1, A2, A3, A4 si RTV [anonim]

    1. in articol scrie ca a obtinut nota 6,5 pe o scara de la 1 la 10, adica mediocru, nu 65% sustinere.
    2. as vrea sa-mi enumere cineva macar 3(trei) proiecte initiate si realizate de marele primar, ca de executat proiectele incepute de altii ne-am saturat.
    3. un oras traieste si prin istoria lui (vezi Paris, Roma etc.), la noi de 3 ani de cand avem un medic primar (care se mai si lauda ca e bucurestean) dispare istoria in fiecare an. Au disparut cladiri istorice (daca erau darapanate se puteau restaura, nu darama pentru o strada), situri arheologice, chiar si piatra cubica (avea farmecul ei si putea fi reparata) toate de dragul modernizarii. Pe acest principiu italienii ar trebui sa acopere vestigiile orasului roman si sa darame Colosseumul, iar francezii au o gramada de vechituri de cladiri de daramat pentru ca incurca circulatia. Orasul se poate mari si moderniza pe orizontala, prin extindere, nu trebuie distrusa istoria pentru ca toti cocalarii si toate pitipoancele prezentului sa se plimbe cu masina prin centrul orasului.
    4. Inca astept vesti despre inceperea constructiei la autostrada suspendata, "care va fi pe raza, nu pe diametru", ca sa citez din marele primar (in cursul unei intalniri TV cu Blaga in cursul campaniei de la primarie).

    cu stima,
    un bucurestean autentic
  • +2 (2 voturi)    
    Oprescu + Zamfir ne-au avut pe toti (Joi, 19 ianuarie 2012, 1:16)

    anaerobik [anonim]

    Ironia e ca in aceeasi perioada, fraierii de arhitecti au platit din banii lor primarului Oprescu costul unui concurs de proiecte pentru Piata Universitatii. Conditia era ca se faca un concurs si nu o licitatie (d-aia cu un singur ofertant). Nu-i misto? Asa teapa mai zic si eu. Asa e scris pe website OAR.
    Cat despre Catalin Zamfir, asta e tepar invechit in rele in dauna statului, prin anii 90 era anchetat ca dus acasa mobila cumparata de institut pentru amenajarea biroului sau. Iar Scutaru asta e un pitifelnic care a facut si el stiinte politice si acum e tuter politic pe la partidele care liciteaza mai mult. Daca romanul e fraier, asa-i trebuie, sa plateasca, nene, sa manance gura stabilor...
  • +4 (4 voturi)    
    Oprescu (Joi, 19 ianuarie 2012, 1:25)

    Vizitiul [utilizator]

    O mare pacoste pe capul nostru! Doar promite si nu face nimic, cheltuie in draci pe nimic (se stie ca mizeria, infrastructura, cainii comunitari si poluarea sunt problemele curente).

    Bataie de joc Oprescu la maxim!

    " Procedura de achizitie a fost licitatia, insa la licitatie nu s-a prezentat decat o singura firma, cea care a si castigat."

    Adica probabil si singura firma care a fost informata de aceasta licitatie, normal ca s-au prezentat doar dumnealor.
    • 0 (0 voturi)    
      Voi credeti ca ati putea? (Joi, 19 ianuarie 2012, 20:11)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Pai da, mai frate, ca acum toti suntem inteligenti si toti stim face munca altora mai bine! Toti comentati ca Oprescu nu face, Oprescu nu drege... dar cati dintre voi v-ati candit ca Oprescu NU POATE sa faca pentru ca, independent fiind, cei din celelalte partide politice ii pun piedici?
      • 0 (0 voturi)    
        Prin absurd (Vineri, 20 ianuarie 2012, 17:45)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

        Daca ar fi asa, sa-si dea demisia de onoare si sa lase pe altcineva care se intelege mai bine cu restul. Desi nu asta e problema lui Oprescu, altfel nu ar initia proiecte aberante.
  • +2 (2 voturi)    
    primarul lasa pe altii sa ii faca treaba (Joi, 19 ianuarie 2012, 1:46)

    visio [anonim]

    cum e frate sa angajezi firme sa iti spuna ce trebuie facut in curtea ta? cat de prost trebuie sa fii? dar la asa primar, banuiesc ca asa locuitori...nu sunt bani pentru educatia orfanilor, nu sunt bani pentru multe altele, in schimb sunt bani pentru studii...suntem satui de studiile primarilor plecati si sustinuti de psd....auzi nenea doctorul oprescu, mergi la pacientii tai si lasa-ne sa intram in lumea civilizata....
  • +2 (2 voturi)    
    Mda, mizerie absoluta (Joi, 19 ianuarie 2012, 4:33)

    Andrei [anonim]

    Deci pe 200 de euro faceam io studiul asta. Hai 3000 de euro sa fim 15 insi, 200 de euro la fiecare. Nu era mai bine ? Ba chiar faceam si-o harta cu locurile cele mai mizere si cu populatia cainilor din fiecare zona.

    Coruptie, coruptie...
  • +2 (2 voturi)    
    zgomot (Joi, 19 ianuarie 2012, 7:16)

    g [anonim]

    acu cativa ani au dat milioane pe alt studiu .. ala de zgomot .. .care a fost o amarata de traducere + adaptare a unui document care poate fi obtinut gratis ....

    si ? avem ceva schimbari in bine .. nope ...
  • 0 (0 voturi)    
    pipo (Joi, 19 ianuarie 2012, 11:37)

    pipo [anonim]

    Degeaba se chinuie Basescu sa faca o tara democrata, daca USL o mentine comunista!
  • 0 (0 voturi)    
    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-11262705-prim (Joi, 19 ianuarie 2012, 12:05)

    ioana ciududean [anonim]

    Antenistii vor razboi, PDL- cu voi!
  • 0 (0 voturi)    
    hahaha (Joi, 19 ianuarie 2012, 12:08)

    mirel [anonim]

    protestu PNL de azi e doar pentru a castiga voturi, nimic mai mult
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Joi, 19 ianuarie 2012, 12:17)

    miki [anonim]

    Caderea Guvernului va duce automat la deprecierea nivelului de trai din Romania. Traversam o perioada dificila din punct de vedere economic, iar ultimul lucru pe care ni-l dorim acum este instabilitatea. Masurile Guvernului Boc ne tin acum pe linia de plutire, nu proteste inutile ale USL.
  • 0 (0 voturi)    
    pro sau contra (Joi, 19 ianuarie 2012, 15:21)

    codrin [anonim]

    crezi ca nu sunt platite protestele? Crezi ca sunt pe bune? Voteaza pe ProSauContra – com
  • 0 (0 voturi)    
    rusine (Joi, 19 ianuarie 2012, 17:30)

    ioana [anonim]

    Rusine USL-ului pentru ceea ce face, plateste oameni ca sa iasa in strada sa creeze un intreg haos, oamenii astia de nimic nu au altceva in cap decat sa ajunga la putere si sa fure, Antonescule si Ponta lasatine in pace ca ne-am saturat de minicinile cu care veniti zi de zi pe la TV
  • 0 (0 voturi)    
    foarte biine (Joi, 19 ianuarie 2012, 17:30)

    andrei [anonim]

    foarte bine ai zis ioana e de ne crezut ce se poate intampla in tara asta cu usl asta de nimic care spala creiere cu bani sa iasa lumea in strada chiar acum am vazut ca iese in strada membri usl rusine sa le fie pentru haosul creat
  • 0 (0 voturi)    
    voi ati (Joi, 19 ianuarie 2012, 17:31)

    bianca [anonim]

    voi ati vazut ce ati facut mizeriilor ce sunteti , ati creat bagube de peste 270000 de mii de euro, sa vedem cine plateste acum aceste bagube , usl nu prea cred tot voi fraierilor dar voi nu vreti sa intelegeti ca nu rezolvati nimic decat sa stricati si sa va faceti vaita mai grea oameni inconstiienti
  • 0 (0 voturi)    
    cum sa (Joi, 19 ianuarie 2012, 17:31)

    mihai [anonim]

    cum sa rasturnati guvernul acum oameni buni nu va imaginati ce bani se mai cheltuie pentru alte alegeri anticipate voi sunte-ti nebuni lasti-o balta ca abia am luato si noi in sus cu economia si acum voi vreti sa o rasturnati nu sunte-ti sanatosi la cap
  • 0 (0 voturi)    
    daca iesiti (Joi, 19 ianuarie 2012, 17:32)

    bogdan [anonim]

    daca isiti in strada cateva mii de oameni si tipati si deranjati ceilalti cetateni mai ardeti fotografi sau cine stie ce mai furati de prin magazine se va schimba ceva nu niciodata doar pierdere de vreme si bani cheltuiti pentru bagubele create de voi si ma rog sa le platiti tot voi si ganditiva ca ati avea de plata cam 270000 de mii de euro bravo voua oameni inconstienti ce sunteti
  • 0 (0 voturi)    
    noi suntem (Joi, 19 ianuarie 2012, 17:32)

    corina [anonim]

    noi suntem generatia facebook nu huligani de ce naiba iesiti voi in strada va manipulat bine USL imi pare rau pentru voi dar sunte-ti un caz pierdut daca va pacaliti singuri sau nu defapt va pacalit Ponta cu Antonescu ca va da carnati la piata universitati nu mai stati acolo ca nu va da nimeni nimic puneti mana la munca ca nu e obligat nimeni sa va dea pe degeaba
  • 0 (0 voturi)    
    daca ma gandesc (Joi, 19 ianuarie 2012, 17:33)

    mirela [anonim]

    daca ma gandesc eu un pic oameni astia sunt nebuni nu vor nici usl la putere dar nici pdl pai atunci tara asta ramane fara conducere nu sunte-ti normali la cap mergeti ba nene acasa si lasti prostiile astea voi nu aveti treaba sau va-ti obisnuit sa furati
  • 0 (0 voturi)    
    voi nu (Joi, 19 ianuarie 2012, 17:33)

    dan [anonim]

    voi nu sunteti in stare decat sa provocati haos daca vreti ceva sa rezolvati stati acasa linistiti si la alegeri punetiva pe cine vreti la-ti ales lasati-l sa-si faca treaba de presedinte si eu sunt convins ca nu o sa va para rau
  • 0 (0 voturi)    
    corect (Joi, 19 ianuarie 2012, 17:34)

    iulia [anonim]

    corect dan si eu il sustin pe presedinte eu cat si familia mea altul mai bun nu o sa mai avem o sa ne para rau dupa el pacat ca nu mai poate duce inca un mandat ca ar fi castigat garantat sa nu ne speriem de protestatari astia sunt niste huligani numai oameni nebuni se duc acolo care nu au ce face acasa
  • 0 (0 voturi)    
    cei mai mari (Joi, 19 ianuarie 2012, 17:34)

    mimi [anonim]

    cei mai mari naivi sunteti voi protestatarilor nu va ganditi cati bani ii dati lu oprescu acum cand ii faceti bagube de mii de euro el acum are de tras ciolan marsavu lastiva de haosul asta ca nu rezolvati nimic si data viitoare la alegeri ganditi cu capu nu cu picioarele
  • 0 (0 voturi)    
    nu e posibil (Joi, 19 ianuarie 2012, 17:35)

    sandu [anonim]

    nu e posibil asa ceva cum sa te duci acolo la protest nu merita sa ajungem sa ne conduca niste hoti ca patriciu voiculescu s.a. si mai grav iliescu comunistu criminal care a omorat cu sange rece sa ajunga presedinte rusine protestatarilor inchisi va vreau pe toti nu e de acceptat asa ceva
  • 0 (0 voturi)    
    !! (Vineri, 20 ianuarie 2012, 22:05)

    alina234 [anonim]

    Oamenii care au iesit sa protesteze nu stiu ce vor. Ei au impresia ca daca ies in strada vor rezolva ceva. Defapt nu vor rezolva nimic. Daca nu mai este Basescu va fi cineva care va face mai mult rau decat bine.
  • 0 (0 voturi)    
    !! (Vineri, 20 ianuarie 2012, 22:08)

    georgiana.d [anonim]

    Guvernul Boc este cel mai bun lucru care i se putea intampla Romaniei. A facut mai multe pentru Romania decat oricine altcineva. Oamenii care sunt revoltati nu stiu care este situatia actuala si sunt manipulati de anumite canale de televiziune!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 20 ianuarie 2012, 22:28)

    andreea [anonim]

    Manifestantii nici nu stiu pentru ce protesteaza. Au iesit in strada si au facut numai pagube, pe care bineinteles ca tot noi trebuie sa le platim. Au fost platiti sa iasa in strada de anumite persoane! Asta e realitatea!