Leonard Orban, la TVR Info, despre aderarea la spatiul Schengen: Nu mai avem ce negocia in plus/ Suntem complet blocati de Olanda

de TVR Info     TVR Info
Miercuri, 9 noiembrie 2011, 14:28 Actualitate | Esenţial


Suntem profund blocati de Olanda, in ceea ce priveste aderarea Romaniei la spatiul Schengen, si nu se poate estima un orizont de timp pentru schimbarea acestui fapt, a declarat marti la TVR Info, Leonard Orban, ministrul Afacerilor Europene. El a adaugat pe un ton ferm ca nu mai avem ce negocia pe aceasta tema. Tara noastra le-a facut o oferta Frantei, Germaniei, Olandei si Finlandei de a trimite reprezentanti pentru a lucra cu oamenii de la frontiere, dar singura care a reactionat pana acum este Franta, care are deja oameni in structurile romanesti.

"Am negociat si am ajuns la o solutie de compromis acceptata de Franta si Germania; nu mai avem ce sa mai negociem in plus ....le-am facut inclusiv oferta de a trimite reprezentati, de a veni sa lucreze cu oamenii noastri de la frontiere. Franta a acceptat si deja sunt oameni care lucreaza in diferite locuri. Am facut oferta si catre Olanda si Finlanda; a fost maximul de concesie pe care am putut sa-l facem; in ciuda acestei diponibilitati extraordinare exista o anumita flexibilizare din partea Finlandei, dar nu si a Olandei; in momentul de fata suntem complet blocati din cauza refuzului Olandei de a accepta vreun compromis; si nu pot sa va dau niciun orizont pana la care se va rezolva", a explicat fostul comisar european.


Citeste mai multe despre   
















2530 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Ce joc face Olanda (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 14:34)

    Olandezul Zburator [anonim]

    Vrea ceva la privatizare . Vrea sa ia cineva ceva de prin portul Constanta.Ceva intreprindere de la ministerul Economiei.O privatizare de interes european cam asta se zvoneste in targ .Ca Cineva bazat din Olanda a vorbit cu cineva din guvernul Olandez incoruptibil sa ii faca jocul ca sa ia el o firma de stat din port Constanta si sa o privatizeze el pe 2 lei .La minister se stie......
  • +6 (6 voturi)    
    in stilul asta.. (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 14:36)

    me [anonim]

    UE o sa se desfiinteze in 5-10 ani de zile...
    pur si simplu cand toti-1 sunt de acord da conteaza numai cel ce nu e de acord, nu poti face treaba!
    si nu spun asta pt schengen, ci pur si simplu ca politica a UE...
  • 0 (2 voturi)    
    Fara replica (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 14:36)

    Rasmus [utilizator]

    Olandezi vad acum, cu extrema dreapta la putere, cu totul altfel constructia europeana.
    Resentimente ce nu se vor sterge usor...
    • +2 (2 voturi)    
      Desigur, (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 15:42)

      Marcel Dulamita [anonim] i-a raspuns lui Rasmus

      batavii nu pot uita concurenta proverbiala agladiolelor romanesti, nu pot trece peste asa ceva! Mai mult, ei nu uita ca Invincibila Armada, a fost construita cu aport indonezian in santierul naval din Constanta. Cu sa ierti niste dusmani naturali ai polderelor, ai castorilor si al uleiului de castor asa cum sunt romanii?
  • 0 (2 voturi)    
    Ar trebui (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 14:38)

    hot news [utilizator]

    Sa chemam acasa fetele de companie. S-ar prabusi toata economia Amsterdamului :P

    Lasand gluma, sunt curios ce se afla in spatele deciziei Olandei. Cine e impotriva si de ce? Ceea ce pretind ei ca ii deranjeaza e vrajeala pt fraieri.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 14:46)

      traian [anonim] i-a raspuns lui hot news

      Cu sau fara glume,crezi ca economia Ro ar dudui daca fetele dumitale de companie s-ar intoarce acasa? Ma indoiesc profund! Asta pentru ca asa zisii crestini si marii aparatori ai moralei dintr-o tara care alimenteaza EU cu parasute nu sunt de acord cu prostitutia!
    • +3 (3 voturi)    
      Din cauza cui nu intram in Schengen (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 15:12)

      Rasmus [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      "Olanda va avea unul dintre cele mai conservatoare Guverne din istoria sa, liberal-conservatorii (VVD) fiind de acord sa formeze alaturi de crestin-democrati (centru-dreapta) un Guvern minoritar, sustinut de partidul extremist al lui Geert Wilders"

      "Deputatul olandez de extrema-dreapta Geert Wilders, declarat persona non grata de Londra si impiedicat sa intre pe teritoriul britanic joi dupa-amiaza, va fi trimis inapoi in Olanda."

      Un film antiislam realizat de deputatul olandez de extrema dreapta Geert Wilders a fost interzis, miercuri, de Parlamentul European. Astfel, filmul nu va mai putea fi difuzat in sediul PE de la Strasbourg.
      • 0 (0 voturi)    
        PVV (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 16:23)

        aaragn [utilizator] i-a raspuns lui Rasmus

        Partidul lui Geert Wilders nu e extremist, are doar o agenda politic incorecta. PVV e un partid care doreste limitarea imigratiei, Olanda fiind o tara saturata de maghrebieni si africani, oameni care vin acolo ca sa traiasca pe spinarea altora.

        Filmul anti-islam se numeste Fitna si poate fi descarcat de pe Internet; judecati singuri daca e extremist sau nu.
  • -4 (4 voturi)    
    Ba avem ce negocia (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 15:28)

    bogdan [anonim]

    Un boicot total al produselor si companiilor olandeze. Portocalii nu stiu decat de buzunar si inteleg foarte repede cand ii arde acolo. De la speculatorii profesionisti de la ING pana la legumele modificate genetic ce invadeaza supermarketurile produsele olandeze au invadat Romania. Puterea noastra de negociere ar creste considerabil daca am avea inteligenta, la nivel individual, de a alege pe ce ne dam banii. Daca vrem sa fim si cu banii luati si scuipati in fata e doar optiunea noastra. Polonezii au aplicat metoda (chiar cu nemtii) si acum nimeni nu isi mai bate joc de ei.
    • 0 (0 voturi)    
      Intereseaza-te (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 16:26)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      Romania nu e o piata de desfacere atat de mare pe cat crezi. E neglijabila.
  • +1 (5 voturi)    
    Poate de necrezut, dar... (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 16:17)

    Ronny [anonim]

    Desi pare ciudat, in urma cu aprox 6 luni in Olanda s-a vorbit f. mult, de faptul ca portul Constanta are capacitatea (pe termen mediu si lung) - ei vorbeau de 10-20 ani, sa depaseasca in importanta Rotterdam!!! A fost o lunga dezbatere in media olandeza. Interesul lor este de a detine portul Constanta si de a se implica si in alte puncte de interes de pe litoralul Marii Negre. De aici santajul trist pe care il incearca.
  • +1 (3 voturi)    
    motive (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 18:52)

    nik [anonim]

    Noi mereu vedem pe altcineva vinovat de situatia noastra! Daca privim adevarul in fata o sa intelegem pozitia Olandei
    -Coruptia-gresesc olandezi?
    -Romania este plina de refugiati din nordul Africii si din Asia- unde credeti ca se vor opri acestea dupa aderarea la Schengen?
    -Grecia are frontiera "sensibila" cu Turcia pe unde migrantii intra ff usor in UE dar datorita controalelor de la frontierele Romaniei si Bulgariei nu au cum sa ajunga in Vest
    -Criteriile tehnice-evaluarile s-au facut inainte de disponibilizarile din MAI si acum cred ca nici ca numar de politisti pe km de frontiera nu mai ne incadram plus ca criteriile nu se refera doar la frontiera ci si la celelalte structuri de politie, iar la evaluari ....i-am cam pacalit pe evaluatori .....cunascatorii stiu ....
    • 0 (0 voturi)    
      abc (Joi, 10 noiembrie 2011, 7:12)

      m010 [anonim] i-a raspuns lui nik

      Cata naivitate...

      Io zic sa stai linistit sa il astepti pe Mos Craciun. E mare rosu si are 2 elani: unu UE si al doilea FMI...
      • 0 (0 voturi)    
        pt "abc" (Joi, 10 noiembrie 2011, 10:55)

        nik [anonim] i-a raspuns lui m010

        Ce are coada vacii cu stampila primariei....?
  • 0 (0 voturi)    
    daca toate celelalte state (Joi, 10 noiembrie 2011, 11:45)

    visio [anonim]

    sunt de acord si Olanda nu, atunci e clar ca olanda trebui eexclusa din zona schengen; adica noi le cumparam florile moca? adica noi suntem numai piata de desfacere pt ei? cine sunt olandezii sa faca figurile astea? prin portul lor, cat edroguri intra in europa? ii intreaba cineva ceva? hai ca tre sa facem ceva curatenie prin tarile astea depravate cu fite elitiste....