Bercea Mondial se considera "arestat politic": Nu sunt vinovat

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 26 octombrie 2011, 12:10 Actualitate | Esenţial


Bercea Mondial
Foto: Agerpres
Sandu Anghel, cunoscut drept Bercea Mondial, a declarat, miercuri, in fata judecatorilor Curtii de Apel Craiova, ca nu este vinovat, considerandu-se ''arestat politic'', transmite Agerpres. Magistratii din Craiova judeca recursul la decizia Tribunalului Olt de mentinere a masurii arestarii preventive.

"Vreau sa spun si eu ceva, mai ales ca este presa in sala: daca victima a declarat in fata judecatorului si in fata presei ca nu l-am taiat eu, atunci eu de ce sunt arestat? Va spun eu: politic. Sunt unii care au facut evaziune si alte fapte grave si sunt cercetati in libertate, iar eu, care nu am antecedente, de ce sa nu fiu cercetat in libertate, pentru ca sunt cumatru cu Basescu? Stiu ca nu-mi admiteti cererea, dar vreau sa ma credeti ca nu sunt vinovat. Stiu ca nu o sa ma puneti in libertate, pentru ca probabil nu vrea procurorul sau ca vin alegerile", a declarat Bercea.

Avocatul sau, Mariana Stefan, a spus presei ca in momentul in care judecatorii nu il vor mai judeca pe Bercea Mondial, ci pe justitiabilul Anghel Sandu, atunci el va fi pus in libertate, pentru ca nu exista nicio proba in dosar care sa-l incrimineze.

Intrebata cum comenteaza afirmatiile lui Bercea ca este arestat politic, Stefan a spus ca atata vreme cat nu exista o proba in dosar care sa il incrimeze, pot exista speculatii: "Dumneavoastra ce credeti? Eu fac aparare nu ma pronunt asupra unor aspecte politice. Atata vreme cat nu exista o proba in dosar care sa il incrimeze, pot exista speculatii. Anghel Sandu a spus ca hotararea judecatoreasca de mentinere a starii de arest nu este motivata in niciun mod si se pot da interpretari. Si atunci care ar putea fi interpretarile? Era mai mult o intrebare retorica, nu era o afirmatie''.

Stefan a adaugat ca ''toata lumea il priveste pe Bercea Mondial ca pe o paria, ca pe omul care a incercat sa se inrudeasca cu familii cu notorietate, cu trecere in societatea civila''.

Sandu Anghel a fost arestat pe 20 februarie intr-un dosar in care este cercetat pentru tentativa de omor, dupa ce si-ar fi injunghiat nepotul, pe Ionut Anghel, zis Mercedes.

Magistratii Tribunalului Olt au decis pe 20 octombrie sa prelungeasca masura arestarii preventive pentru Bercea Mondial si au respins solicitarea avocatilor sai de inlocuire a masurii arestarii preventive cu obligarea de a nu parasi localitatea.

Bercea Mondial  mai este cercetat, in prezent, in alte sase dosare penale, iar membrii familiei sale au fost cercetati de politistii din judetul Olt, in ultimii cinci ani, in aproximativ 120 de dosare penale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2079 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    Detinut politic (Miercuri, 26 octombrie 2011, 12:29)

    aura [anonim]

    CEDO, Human Rights, ONU, Freedom House, Romani Criss, sariti in ajutorul unicului detinut politic din Romania, finul fratelui presedintelui !!!
    • +5 (5 voturi)    
      saracul (Miercuri, 26 octombrie 2011, 13:00)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui aura

      mie si mila de el ... de nu mai pot
    • +1 (11 voturi)    
      Haha..tu incerci sa faci politica acum :D (Miercuri, 26 octombrie 2011, 13:16)

      alin [anonim] i-a raspuns lui aura

      Chiar daca ar fi asa, faptul ca e arestat spune multe si in primul rand ca Justitia e lasata sa-si faca dreapta.

      Spre deosebire in timpurile mafiote ale PSD, nu misca nimeni in front si sute de retele de interlopi s-au infiintat si dezvoltat. Asta e adevarul, pe care va feriti sa-l spuneti romanilor si sperati sa nu-si dea seama ca PSD a fost piatra de moara a democratiei romanesti, si promotorul hotiei ca politica de stat.
      • +2 (6 voturi)    
        da (Miercuri, 26 octombrie 2011, 13:40)

        fane [anonim] i-a raspuns lui alin

        da, PSD a fost promotorul hotiei ca politica de stat, PDL-ul a ridicat-o la nivel de arta.
        • +1 (1 vot)    
          de aia au demis-o pe Macovei? (Miercuri, 26 octombrie 2011, 21:19)

          dedeiu [anonim] i-a raspuns lui fane

          Ia explica mai bine de ce deranja Monica Macovei "la nivel de arta" ? ;-)
    • +2 (4 voturi)    
      stai calm,,, (Miercuri, 26 octombrie 2011, 13:43)

      likea [anonim] i-a raspuns lui aura

      Se va termina cu "urmarirea politica" la care este supus saracul, deja s-au auzit voci cum ca judecatorii trebe schimbati chiar aia de curtea suprema ca nu stie carte si nu condamna pe cine trebe, si cand ajunge dosarul mondialului acolo va fi liber si va avea parte de judecata asa com trebe
    • +1 (5 voturi)    
      hai la protest (Miercuri, 26 octombrie 2011, 14:11)

      freewilly [anonim] i-a raspuns lui aura

      Asteptam acum protestul lui Nastase si a PSD-ului impotriva incarceratului politic Bercea spatialu...
  • +15 (15 voturi)    
    Bineinteles (Miercuri, 26 octombrie 2011, 12:33)

    denvarel [utilizator]

    Ca Bercea este arestat politic. La fel ca restul arestatilor, intr-o tara in care politica tine cu hotii normal ca ei sunt arestati politic de minoritatea care este impotriva hotilor.
  • -6 (18 voturi)    
    Bercea Basescu (Miercuri, 26 octombrie 2011, 12:34)

    eu [anonim]

    asta e valoarea pe care o respecta Basescu... cum sa poti fi alaturi de Rege de ziua lui cand tu ai in spate asemenea oameni...

    ziua cand Romania va scapa de Basescu va fi sarbatoare nationala.... cat mai are marinarul din mandat?
    • +2 (8 voturi)    
      Unde a fost regele in cei 50 de ani de PCR (Miercuri, 26 octombrie 2011, 13:10)

      cix [anonim] i-a raspuns lui eu

      Nu am nimic impotriva familie regale, dar nu puteti sa ne spunem ca Regele Mihai a organizat rezistenta disidentilor in perioada comunista.
      Deja avem o clasa politica corupta, mai avem nevoie sa intretinem si o familie regala. Nu suntem nici Anglia, nici Norvegia etc.. Epoca monarhiilor a apus. E nevoie de schimbari radicale in Romania incepand de la mentalitatile cetatenilor acestei tari, pana sus. Clasa politica actuala, nu reflecta decat ceea ce sunt romanii la ora actuala.
      • +4 (4 voturi)    
        monarhii (Miercuri, 26 octombrie 2011, 13:45)

        dan [anonim] i-a raspuns lui cix

        nu stiu cum se face ca monarhiile astea apuse, o duc de n ori mai bine decat "mareata" noastra republica.
      • -3 (5 voturi)    
        Care rege? (Miercuri, 26 octombrie 2011, 14:07)

        A9 [utilizator] i-a raspuns lui cix

        Maniera în care a fost tratat în Vest relevă faptul că importanţa sa politică nu a fost pe măsura speranţelor "camarilei regale" şi ale exilului românilor, în contextul specific Războiului Rece.

        Pana cand, dupa ce l-a alergat Iliescu pe drumurile patriei, prinde curaj, si....

        Din păcate, la 9 mai 2010, la Moscova, Regele Mihai I, (însoţit de Radu Duda, în uniforma armatei române – n.r.) prin declaraţiile făcute mass-media, s-a situat, voluntar sau involuntar, de partea celor care au tratat cu duritate România pentru faptul că a participat la atacul din 22 iunie 1941 asupra URSS, dar mai ales pentru faptul că a “făcut război împotriva lor".

        Citiţi mai mult: Cel mai mare secret din viaţa Regelui Mihai: "Telegrama de la Stockholm" - EVZ Special > EVZ.ro http://www.evz.ro/detalii/stiri/cel-mai-mare-secret-din-viata-regelui-mihai-951101.html#ixzz1bsv63Oei
        EVZ.ro
  • +2 (2 voturi)    
    Bercea, O.J. Rroman (Miercuri, 26 octombrie 2011, 12:55)

    sakura [anonim]

    ...si Uniunea Barourilor Americane, ca si in spotul radio ,,te simti discriminat...?"
    Nu mai e importanta etnia, atata vreme cat ii faci buzunar unui copil. Sper sa isi poata dovedi vinovatia, alminteri ,,the law has been broken"(Hose of Pain)
  • +5 (5 voturi)    
    saracul! (Miercuri, 26 octombrie 2011, 13:43)

    dan [anonim]

    vai saracu' de el! ce sa pateasca? te umple mila cand vezi un asa cetatean corect si onest arestat de raii de procurori .
  • +3 (5 voturi)    
    ca sa intelegeti mai bine! (Miercuri, 26 octombrie 2011, 13:52)

    airamerica [utilizator]

    Ca sa intelegti mai bine cum sta treaba: Cand esti Borcea Mondialul si statul pune mana pe tine, te duci direct la puscarie!

    Tot procesul asta e o risipa de resuse, nu e nevoie de nici o proba, la parnaie cu el, incuiati usa si aruncati cheia!
  • +6 (6 voturi)    
    La puscarie sa stea Bercea!!! (Miercuri, 26 octombrie 2011, 14:08)

    A9 [utilizator]

    Acolo ii e locul acestui cutitar.
  • 0 (0 voturi)    
    tare faza ! (Miercuri, 26 octombrie 2011, 22:37)

    srpc [utilizator]

    el, sireacu, n-are antecedente penale! astia chiar ne trateaza ca pe niste retardati! deseul asta toxic maroniu trebuie eliminat urgent.