Interviu HotNews.ro

Bogdan Stuparu, arhitect roman stabilit in Irlanda: “Romanilor le lipseste delimitarea mai stricta dintre serviciu si viata personala”

de Cristi Roman     HotNews.ro
Luni, 26 ianuarie 2009, 0:38 Actualitate | Diasporă


Bogdan Stuparu
Foto: Hotnews
Bogdan Stuparu are 30 de ani, e din Cluj-Napoca, si a ajuns in Dublin in mai 2007, dind curs unei oferte de munca a companiei OBK Architects (membra a Equator European Architects Group). In Romania a urmat cursurile Facultatii de Arhitectura si Urbanism a Universitatii Tehnice din Cluj-Napoca, intre 1997 si 2003. Povestea unui arhitect roman care a ajuns sa lucreze intr-un sistem diferit, in alta tara, este, mai presus de toate, o poveste despre adaptarea obligatorie si despre deschiderea fata de lucruri noi.

Interviul final, pe Skype!

“Aveam nevoie de inca doi ani de stagiatura pentru a capata drept de semnatura (n.r.: procedura clasica in arhitectura), asa ca m-am angajat intr-o firma din Cluj-Napoca, unde am lucrat intre 2003 si 2007. Pentru ca voiam mai mult, intr-o zi am aplicat pe internet pentru un post afara, nici nu stiam la inceput ca urma sa fie Dublinul. Am fost sunat dupa doua zile de o companie de intermediere care mi-a spus de jobul din Irlanda si apoi am intrat in contact direct cu firma OBK Architects, in care lucrez si astazi. Au fost mai multe interviuri telefonice, iar intelegerea am parafat-o prin Skype. Apoi, in mai 2007 am ajuns in Dublin. Culmea face ca acum sa colaboram cu fosta mea firma din Cluj-Napoca”, povesteste pe scurt Bogdan cum a ajuns sa paraseasca orasul natal pentru a lucra tocmai in Irlanda.

Cind a ajuns la Dublin, a nimerit pe soare si pe 20 de grade, vreme care a tinut chiar o luna. “Dupa aia insa au urmat trei luni de ploaie, iar eu plecasem fara umbrela, in ciuda recomandarilor prietenilor”, isi aduce aminte cu umor Bogdan primul impact cu Dublinul.

Criza din Irlanda: Din 59 de angajati acum doi ani, au ramas 20

In 2007 piata de constructii din Irlanda era inca pe cai mari, insa Tigrul Celtic isi traia ultima perioada de glorie. “Cind am ajuns eu in firma eram 59 de angajati, 18 nationalitati diferite, eu fiind singurul roman”.

Intre timp insa, piata constructiilor s-a prabusit in Irlanda, inca de la inceputul anului trecut, asa ca firma a trebuit sa faca restructurari, in mai multe etape. “Acum am ajuns 20 de oameni, vom elibera in curind un etaj al cladirii in care avem birourile. Oricum, nu vreau sa ma intorc in Romania, deocamdata, sper sa nu se supere mama mea daca citeste asta (ride). Ma simt bine aici, totul e mai relaxat si exista o diferentiere extrem de clara intre viata de la munca si cea privata, ceea ce nu se intimpla in Romania. Am si acum prieteni de acasa care mereu se pling de acest lucru. Cred ca romanilor le lipseste aceasta delimitare mai stricta dintre birou si restul vietii, le lipseste relaxarea. De exemplu, cind am venit aici eram si eu mai agitat, dornic sa fac mai repede anumite sarcini. Insa am fost batut amical pe umeri si mi s-a spus, chiar de mai multe ori, sa ma relaxez si sa iau viata mai usor”.

E adevarat ca si infrastructura pemite o altfel de viata in Irlanda. “Da, e adevarat, infrastructura si serviciile sunt mai bune aici. Un exemplu pot sa-l dau la avioane, fiindca imi place sa calatoresc si de aici o pot face mult mai usor si mai ieftin decit o faceam din Romania. Nu tine doar de infrastructura insa, tine si de mentalitate, e adevarat”.

Bogdan Stuparu
Foto: Hotnews
“Trebuie sa fii deschis si sa socializezi”

“Stiu ca multor romani le este greu la inceput afara, cind dau peste atitea nationalitati aici sau oriunde in afara tarii, fiindca in Romania pina de curind nu exista asa ceva, de–abia acum incepe, existenta mai multor nationalitati in interiorul unei companii. De aia trebuie sa fii deschis, sa socializezi mult mai mult decit acasa si nu vei avea nici un fel de problema de adaptare. Eu, de exemplu, asa a fost sa fie, mi-am facut multi prieteni mexicani in Irlanda, unii dintre ei insa s-au intors deja in Mexic. Asa am ajuns sa-mi fac Revelionul acolo”, povesteste Bogdan modul in care trebuie sa-ti faci prieteni intr-o tara straina.

Si profesional, la inceput lui Bogdan i s-a parut greu la noul job. “In primul rind era un alt sistem fata de cel cu care eram obisnuit si de aceea mi se parea mai greu, insa cu timpul m-am obisnuit. Acum pot spune ca am invatat multe lucruri noi, in principal despre cum sa gestionez mai bine anumite parti distincte ale unui proiect. E adevarat insa ca uneori parca mi-as dori mai multa agitatie”.

OBK Architects are proiecte si in Romania. “Cit timp am stat in Romania, nu am ajuns la Suceava si uite ca jobul de aici m-a facut sa ajung acolo, tocmai de aici, fiindca avem un proiect. Mai avem citeva proiecte in zona Brasovului, dintre acestea primul tocmai a fost autorizat in decembrie, alte citeva in zona Bucurestiului, dar si in alte orase ale tarii. Compania incearca sa se orienteze cit mai mult spre proiecte in exteriorul Irlandei deoarece majoritatea proiectelor de aici sint deocamdata in stand-by din cauza crizei”.

“Satisfactia profesionala poate e mai mare in Romania”

Exista diferente intre modul in care este vazuta si practicata arhitectura in Irlanda, fata de Romania. “Pot spune ca aici e totul mai sistematizat, sint etape mai multe si mai des impartite ale aceluiasi proiect mare, in care sunt implicati mai multi arhitecti sau tehnicieni, fata de Romania unde ne ocupam de un proiect aceiasi oameni, de la inceput la final. Si atunci aveam o satisfactie mai mare, cind se finaliza un proiect, cu tot cu constructie, simteam ca am fost alaturi de acel proiect pe toata durata lui. Aici clientul controleaza mai mult fiecare etapa, spre deosebire de Romania, unde exista o libertate mai mare, clientul spune ca nu se pricepe si te lasa in pace, avind incredere in ce faci. Si aici e incredere, insa clientul intervine mult mai des in cursul proiectului, el avand cuvantul final in orice decizie importanta care trebuie luata”.

Bogdan insa nu regreta sistematizarea mai exacta din Irlanda. “Atmosfera e si mult mai relaxata aici, de exemplu, un lucru foarte important, poti discuta cu un coleg in contradictoriu timp de mai multe ore sau mai multe zile, insa nu exista cuvinte urite sau resentimente, atitudine poate chiar diametral opusa fata de de felul in care se lucreaza in Romania de multe ori.”, isi aduce aminte.

Diferente urbanistice: “Spatiile publice – pentru oameni in Irlanda, impotriva oamenilor – in Romania”

Povestea spatiilor publice ca diferenta intre cum se realizeaza constructiile in Romania si ceea ce a gasit arhitectul roman in Irlanda merita sa fie spusa. “Pai e destul de simplu si nu sint prea multe de zis: in Romania spatiile publice nu prea exista, un spatiu deschis e mai degraba un simplu pamint batatorit si abandonat, plin de sticle de plastic, sau daca exista, atunci este ingradit sau nu ai voie sa calci pe iarba sau sa te bucuri cu adevarat de el. Plus ca esti agasat de panouri cu ce primar a facut acel loc. Spatiul public din Romania este gindit impotriva omului, pe cind in Irlanda e gindit pentru el. De exemplu, orice constructie rezidentiala sau de retail trebuie sa aiba neaparat prevazute spatii publice amenajate, deschise oricui”, povesteste Bogdan, dind exemplu zonei din Dublin in care a fost realizat interviul, Smithfield Market, unul dintre cele mai mari si mai moderne proiecte de regenerare urbana din ultimii ani, din capitala Irlandei.

“Bucurestiul intai te agreseaza, dupa aia incepi sa il descoperi”

Nefiind bucurestean, timpul petrecut pina in 2007 in capitala Romaniei a fost redus, insa din cele citeva vizite l-au facut sa creada despre Bucuresti ca “este un oras care la inceput te poate agresa, dupa aia insa incepi sa-l descoperi. Are locuri foarte frumoase, insa daca vrei cu adevarat, te poti enerva fara probleme din 5 in 5 minute, ceea ce in Cluj-Napoca nu s-ar intimpla chiar atat de des. Si Cluj-Napoca are ceva probleme, din punct de vedere urbanistic, as mentiona doar Aeroportul, care este construit intre doua vai si e prea aproape de oras”.
Bogdan Stuparu
Foto: Hotnews

Unii dau insa Dublinul pe Bucuresti. “Uite, am o prietena care dupa 4 ani aici, in monotonia Dublinului, a simtit ca vrea altceva si s-a mutat in Bucuresti. Depinde de felul fiecaruia”, incheie Bogdan scurta comparatie dintre ceea ce e aici si ceea ce e in Romania.

Concluzie: munca mai putina, bani mai multi

Bogdan nu vorbeste despre partea financiara prea mult, insa ofera un mic indiciu. “In arhitectura, in Romania se munceste poate dublu decit se munceste aici, ca timp petrecut la birou, insa se cistiga de doua ori mai putin”. Cum insa povestea plecarii din Romania in Irlanda nu este legata doar de bani, Bogdan priveste cu optimism viitorul in ciuda recesiunii economice din Irlanda. “De o saptamina locuiesc mult mai aproape de birou, asa ca merg pe jos la serviciu mereu. Am carnet de conducere, din Romania, insa aici nu am de gind sa conduc, deocamdata. Ma relaxez si mai mult mergind pe jos”, isi incheie Bogdan povestirea, luindu-si la revedere si indreptindu-se spre o intilnire cu prietenii, de diferite nationalitati. Socializarea, una dintre cheile reusitei de afara. 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12275 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    felicitari pt decizia de a pleca din Ro.. (Luni, 26 ianuarie 2009, 1:03)

    jasda [anonim]

    ...si succes. Un 'vecin' de peste garla, din UK.
  • -5 (7 voturi)    
    frate (Luni, 26 ianuarie 2009, 1:20)

    eunuamid [utilizator]

    s-a dus , gata, nu mai este cu irlanda!
    te asteptam acasa ca nu mai ai ce face p-acolo, da-i incolo de indieni!
  • 0 (10 voturi)    
    cateva motive ca sa te intorci (Luni, 26 ianuarie 2009, 1:56)

    pippolino [anonim]

    - unde mai poti admira cladiri ieftine si hidoase in mijlocul orasului : vezi Charles de Gaule Plaza
    - Daca viata e monotona si ti-e dor de manele.
    - Daca ti-au iesit bine analizele medicale si totusi ai vrea prinzi o indigestie din prima.
    - Nu poti sa identifici copiii de bani gata din prima.
    - Ti-e dor de pitipoancele focoase care si-o trag cu inca 10 tipi dar tu stii in suflet ca te iubesc.
    - Nu se poate copia la examene nicaieri ca la noi.
    - Oficialitatile iti refuza cu nesimtire sa-ti ia spaga.
    - n-ai mai calcat intr-o flegma de luni de zile, oare de
    ce e totul atat de curat?
  • +1 (3 voturi)    
    Salutari de pe Decebal !!! (Luni, 26 ianuarie 2009, 2:03)

    Ami [anonim]

    Daca totul merge din bine in mai bine, nu ma supar ca ne vedem doar de sarbatori! Ai grija de tine si te felicit si eu pentru ca ai ajuns acolo si e totul ok! Bafta in continuare Pupici :*
    • 0 (0 voturi)    
      salutari pe Decebal!!! ;) (Luni, 26 ianuarie 2009, 2:44)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Ami

      Salut draga, merci de mesaj :D
      da' tu de ce nu dormi la ora asta? :P
      • +1 (1 vot)    
        Bogdan si Ami (Luni, 26 ianuarie 2009, 7:28)

        Toronto Sux [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        Bogdane,

        Da-o jos pe Ami de pe Decebal si cere-o de nevasta, da!? :-)

        Alt refugiat (de pe bankiza canadiana la -22C)
        Brrrr......
  • 0 (0 voturi)    
    Mai mult o curiozitate (Luni, 26 ianuarie 2009, 5:15)

    Octavian [anonim]

    Draga Bogdan,

    Nu te cunosc, nu stiu cine esti. Povestea ta pare interesanta. Si eu sunt in Dublin,...doar ca student. Sunt totusi curios sa aflu raspunsul la urmatoarea intrebare: Cum te-au recrutat tocmai pe tine ca sa vii pana la Dublin, in conditiile in care, ti se cerea - atunci cand ai venit tu - permis de munca si mai mult, ca sa il obtii trebuia sa treci testul de piata?!
    Eu sunt informatician, venit aici intamplator... ma rog, studiez inca la un Colegiu, detalii care nu conteaza, nu lucrez in domeniu si nu comentez de ce. Am incercat de sute de ori sa obtin un job in bransa. Nu am reusit din cauza acestui permis si a testului de piata, desi am luat interviuri...culmea!!!
    As fi curios sa aflu raspunsul tau pentru a sti... unde anume am "gresit" eu!

    Multumesc anticipat...si te rog mult,...scuza-mi indrazneala!

    Octavian
    • 0 (2 voturi)    
      Permis de munca (Luni, 26 ianuarie 2009, 8:52)

      gio [anonim] i-a raspuns lui Octavian

      Permisul e foarte usor e obtinut daca pentru joburile care sunt disponibile pe piata nu sunt destui candidati..locali.
      • 0 (0 voturi)    
        WRONG (Luni, 26 ianuarie 2009, 12:19)

        Octavian [anonim] i-a raspuns lui gio

        Imi pare rau, dar ceea ce spui tu este 100% fals. Testul de piata presupune ca angajatorul este obligat INTAI sa ocupe postul cu unul dintre canditatii din toata EU - in cazul in care exista fie chiar si un singur candidat - (mai putin Ro si Bg)... apoi daca nu a gasit, poate angaja din Ro si Bg. Procedura este extrem de complicata - cu anunturi repetate, dovezi, si asa mai departe - dar si de durata - sa vina permisul sau sa primesti un refuz dureaza cateva luni,... ceea ce e de neacceptat.

        Greu de crezut ca asteapta o firma dupa un roman sau dupa un bulgar atata timp. Mie mi se pare ca lucrurile sunt facute cu cap - ptr irlandezi: procedura este de durata ca sa convinga angajatorul ca ar fi mai bine sa mai caute un candidat din EU 25, pe care poate sa-l angajeze imediat in loc sa astepte atata timp. Si, ... parca nu as crede ca duceau astia lipsa de candidati!
        • 0 (0 voturi)    
          2 situatii diferite (Luni, 26 ianuarie 2009, 13:31)

          MB [anonim] i-a raspuns lui Octavian

          Octavian, iti inteleg supararea, dar situatia ta si a lui Bogdan sunt foarte diferite - Bogdan lucra in Romania cind a aplicat pt un job in afara, angajatorul i-a vazut probabil portofoliul si s-a aratat interesat de creativitatea lui. Prin urmare l-a chemat acolo, asigurindu-i un permis de munca.

          In cazul tau, ai ales sa pleci mai intii acolo, si nu e usor sa te descurci, avind de platit chirie si intretinere (daca stai sa consideri doar impactul psihologic), asteptind sa gasesti un angajator, care sa fie interesat sa aplice pt un permis de munca pt tine, tinind cont ca si domeniul in care cauti e foarte, foarte competitiv, si destul de volatil

          Si mai e si o chestie de noroc.. sincer

          Iti urez sa nu te lasi, si mai ales sa nu lasi coplesit de disperare. Mult succes
          • 0 (0 voturi)    
            @ Octavian (Luni, 26 ianuarie 2009, 14:19)

            bogdan [anonim] i-a raspuns lui MB

            Exact, MB are dreptate. Firma din Irlanda s-a aratat interesata de serviciile mele cand inca eram in Romania. In cazul meu firma de recrutare s-a ocupat de toate documentele de care aveam nevoie, inclusiv permis de munca. Mie mi s-a parut chiar foarte usor tot procesul, dar situatia mea era putin diferita de a ta. Oricum, pentru mai multe detalii, poti sa imi scrii pe bogdan@obk.ie
          • 0 (0 voturi)    
            Multumesc (Luni, 26 ianuarie 2009, 18:18)

            Octavian [anonim] i-a raspuns lui MB

            MB... multumesc in primul rand pentru raspuns.

            Daca am inoportunat pe cineva cu subiectul deschis, imi cer mii de scuze.

            Ma gandesc acum ca, poate intr-adevar domeniile in care activam eu si Bogdan, sunt destul de diferite. Ma rog,... cred ca norocul sau sansa este ceea ce conteaza mult.

            Zici sa nu ma las? Irlanda are multe parti bune dar si foarte multe extrem de proaste. Una peste alta, diferenta est-vest se vede. Eu nu m-am putut niciodata integra prea bine aici, chiar si student fiind si avand sustinere financiara. Asa am decis ca va trebui curand sa plec si asa voi si face. Miza este alta, intr-o tara nordica.

            Oricum, Bogdan, te felicit pentru reusita ta. Este ceva destul de greu de realizat ceea ce ai facut tu, indiferent de noroc sau nu. Iti doresc mult succes si de acum inainte, si... imi doresc sa mai citesc despre tine pe Hotnews si peste cativa ani.

            Octavian
            • 0 (0 voturi)    
              raspuns (Luni, 26 ianuarie 2009, 23:36)

              Daniela [anonim] i-a raspuns lui Octavian

              Buna,

              Un mic amanunt la tot ce s-a adaugat mai sus ar fi acela ca se poate lucra in strainatate , in domeniul in care esti antrenat, ca self-employed person. Important este sa fii destul de bun si sa iei un scor bun la interviul cu angajatorul.
              O zi buna tuturor, in continuare!
              Cu stima, Daniela
              • 0 (0 voturi)    
                Self Employed (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 18:42)

                Mariana [anonim] i-a raspuns lui Daniela

                O intrebare pt Daniela:

                Ce inseamna sa iei scor bun cu angajatorul?
                Si unde se spune ca daca te declari self employed nu mai ai nevoie de Contract de Munca??
                Multumiri !!!
  • 0 (2 voturi)    
    Intoarce-te! (Luni, 26 ianuarie 2009, 6:15)

    Aron Deleanu [anonim]

    In tara vei gasi multe joburi tentante de...vinzator.Marile firme de constructii iti vor oferi functia de...zidar.
  • +2 (2 voturi)    
    Asa ca (Luni, 26 ianuarie 2009, 6:22)

    Aron Deleanu [anonim]

    nu-ti ramine altceva de facut decit sa ramii in Irlanda si sa proiectezi pentru romani.La fel ca si actorii,artistii,medicii,informaticienii,fizicienii,chimistii,arhitectii sint mai apreciati in strainatate decit in tara.Este adevarat ca una din cele mai mari cladiri din lume este proiectata de un roman?
    • 0 (0 voturi)    
      Nu una, ci doua (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 8:41)

      Fanica [anonim] i-a raspuns lui Aron Deleanu

      Sunt turnurile gemene din capitala Malaesiei. Se cheama Petronas Towers. A fost un interviu pe TVRi cu acest domn, acum vreo 4-5 ani. Parca pe la d-l Sorin Burtea daca imi amintesc eu bine. Arhitectul roman in cauza, la vremea respectiva lucra la o firma din SUA. A realizat proiectul impreuna cu un coleg si prieten al lui, brazilian. Totusi, am urmarit un reportaj pe Discovery despre proiectarea si construirea turnurilor, si numele proiectantilor nici nu a fost pomenit. Din partea firmei de proiectare a vorbit un argentinian, directorul firmei, care a tot povestit ce studii preliminare a facut si ce a luat in calcul la proiectare. Nici vorba de roman si de prietenul acestuia.
      Dar cati dintr-e noi stiu ca director comercial al hotelului Burj al Arab din Dubai este o romanca?
  • +1 (1 vot)    
    Fuga cea mare (Luni, 26 ianuarie 2009, 7:41)

    Ioan [anonim]

    Intrebare: cum sa infiintez un forum cu tema: "M-am nascut in Romania" (era un cantec pe vremuri pe care Bula il mima dandu-se cu capul de pereti)?
    Localele si generalele m-au hotarat si pe mine sa traiesc cat mai putin pe aici, in general, si cat mai putin in Bucuresti, in particular.
    Poate din acest forum putem concentra ce nu ne place si ce solutii sunt. Produsul se va numi "Concentrat de Romania" care, in exces, dauneaza grav sanatatii.
  • +1 (1 vot)    
    cata dreptate ai! (Luni, 26 ianuarie 2009, 8:23)

    cox bayer [anonim]

    "Cred ca romanilor le lipseste aceasta delimitare mai stricta dintre birou si restul vietii, le lipseste relaxarea. De exemplu, cind am venit aici eram si eu mai agitat, dornic sa fac mai repede anumite sarcini. Insa am fost batut amical pe umeri si mi s-a spus, chiar de mai multe ori, sa ma relaxez si sa iau viata mai usor”."

    Perfect zis! Lucrez mult pe afara si are dreptate!
  • 0 (0 voturi)    
    ciao! (Luni, 26 ianuarie 2009, 9:38)

    Maria, Roma 2000 :) [anonim]

    Salutari, Bogdane! Am mai auzit pe ici pe colo cate ceva despre tine de la clujeni, ca i-am mai intrebat ce mai stiu de tine, dar mare imi fu mirarea sa te "citesc" azi pe hotnews :). Stiam ca esti plecat in tari straine si ma bucur sa aud ca iti merge bine! Succes pe mai departe! :)
    • 0 (0 voturi)    
      salut Maria (Luni, 26 ianuarie 2009, 14:23)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Maria, Roma 2000 :)

      Ciao Maria, ce mai faci? Nu stiam ca esti in Roma... poate vin sa te vizitez :) A, si intra si tu mai des pe facebook :)
      xx
  • -2 (2 voturi)    
    "Concluzie: munca mai putina, bani mai multi" (Luni, 26 ianuarie 2009, 9:55)

    Jiji [anonim]

    Lasa ca o sa vezi mataluta munca mai putina si bani si mai putini in curand. Filozofia asta antiproductiva duce tarile vestice in recesiune economica, banii nu ploua din cer si nimeni nu te tine sa privesti peretii.
    • 0 (0 voturi)    
      Parerea specialistului... (Luni, 26 ianuarie 2009, 10:56)

      hahalera [anonim] i-a raspuns lui Jiji

      Buna concluzie... Deci, cf acestei idei, tarile din Est, in speta Romania, unde se munceste mai mult, nu sunt afectate de recesiune (sau, in fine, mult mai putin decat tarile vestice). Ma intreb cat mai dureaza pana vom asista la un val de imigratie dinspre Europa de vest. Vorba cantecului (Cassa Loco - chiar daca nu mai e de actualitate, e buna)... NATO si UE vor sa adere la Romania :))
    • +2 (2 voturi)    
      @jiji (Luni, 26 ianuarie 2009, 12:29)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Jiji

      draga jiji,
      sa stii ca la biroul din dublin lucrez de luni pana vineri intre orele 9-18 (in caz ca s-a inteles ca frec menta pe-aici). nu doresc sa ridic in slavi sistemul de lucru in "tarile vestice" sau sa-l infierez pe cel din "tarile estice"... pana la urma fiecare e liber sa-si aleaga drumul in viata, iar banii nu inseamna totul
      o zi buna iti doresc :)
  • +1 (1 vot)    
    sa traiesti ... si mult ... si bine (Luni, 26 ianuarie 2009, 11:05)

    ala mic si negru...care o' ramas acasa [anonim]

    Mai Stupi .. felicitari. Si atata tot. Macar ai avut curajul si sa pleci, si sa spui ca e mai bine. Noi restul, nici nu am plecat, si mai si mintim ca aici e bine.
    Cred ca esti mai tanar (mental si psihic), ca noi restul, care am ramas, si am imbatranit muncind pe plaiuri mioritice, desenand pentru clienti care se pricep si la fotbal si la constructii, ca tot romanul.

    PS: cel putin, da te rog, o tura pe la o facultate de arhitectura de acolo, si vezi daca exista vreun Cheveresan pe la ei...prietenii stiu de ce:))))...si poate cand ne intalnim, dam impreuna o tura la facultatea noastra iubita, sa le explicam ca degeaba are studenti, daca nu stie sa ii educe

    PS 2: bafta mare, si spor de munca
    • 0 (0 voturi)    
      salut (Luni, 26 ianuarie 2009, 14:03)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui ala mic si negru...care o' ramas acasa

      salut mai, ce mai faci?!!!! ala mic si negru a.k.a. vlad negru? :D
      nu mai stiu nimic de tine.. da-mi adresa ta de e-mail; a mea e bogdanstu[at]yahoo.com... ma poti gasi deasemenea pe facebook ;)
      astept vesti de la tine :)
      • 0 (0 voturi)    
        nu e negru (Luni, 26 ianuarie 2009, 14:46)

        nu e negru [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        nu e negru, dar nu conteaza. pe vlad il gasesti la www.trans-form.ro. pe ceilalti ne gasesti daca organizeaza clujenii vreo intalnire de 10 ani:)))
  • 0 (0 voturi)    
    tine-o tot asa! (Luni, 26 ianuarie 2009, 11:07)

    Marcela [anonim]

    Salutare dragul meu....am fost placut surprinsa sa citesc articolul...a iesit super!Te asteptam in Romania in vacanta .....sau nu...
    • 0 (0 voturi)    
      Marcelina!!!!!!!!!!!!!!!! (Luni, 26 ianuarie 2009, 14:05)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Marcela

      Cred ca ma intorc la Cj pt un weekend peste 2 sapt... te sun :)
  • 0 (0 voturi)    
    "Munca mai putina, bani mai multi" si in Austria (Luni, 26 ianuarie 2009, 11:45)

    Escu [anonim]

    Jiji, nu cred ca ai avut ocazia sa traiesti si sa muncesti in strainatate tinand cont de raspunsul tau. Salariul se primeste in functie de cati bani aduci firmei prin munca ta si nu cate ori muncesti ca un scalv. Iar un sclav isi va pierde foarte repede energia pe cand lucrul relaxant se poate face la infinit. Si in Austria oamenii nu sunt stresati de loc la munca. Este cazul sa terminam cu impresia ca daca muncim mult muncim si bine.

    Escu
  • 0 (0 voturi)    
    sandy belle (Luni, 26 ianuarie 2009, 14:31)

    anca [anonim]

    bravo bao (:
  • 0 (0 voturi)    
    salut Bogdan (Luni, 26 ianuarie 2009, 14:41)

    cosmina [anonim]

    vreau sa te felicit pt interviu...ti-ai cumparat pana la urma o umbrela si inca ce umbrela....hahaha...cu toate astea, vant si ploi dar mai bine ca la noi...hihihi...pupici ...ai mare grija de tine
  • 0 (0 voturi)    
    munca putina si bani multi (Luni, 26 ianuarie 2009, 14:53)

    ispy [anonim]

    draga domnule arhitect. sa stii ca eu ma gindesc cu dor, drag si regrete la tine. pentru ca ai plecat dintr-o tara unde tu ar fi trebuit sa cistigi cam tot atita ca la irlanda.la romania sint multe blocuri mucegaite si verzi, ceea ce va dorim si dumneavoastra. la romania c'est une bataie de jeux in arhitectura. aveai un loc, dar l-ai pierdut. pentru ca in locul tau lucreaza acum un spagasin care invirte 2 stampile.nu ar stampila nici o hirtie pentru salariul pe care s-au chinuit astia sa ti-l afle.cu drag si respect, te saluta mesterul zidar fanica, fara frica de bau-bau.
  • 0 (0 voturi)    
    @cristi roman (Luni, 26 ianuarie 2009, 19:45)

    mink [anonim]

    "sistematizarea mai exacta"???
    vezi "Bogdan insa nu regreta sistematizarea mai exacta din Irlanda"
  • 0 (0 voturi)    
    Dublin...irlanda...Romania...Bucuresti (Luni, 26 ianuarie 2009, 22:03)

    simona [anonim]

    Salut!

    Ma bucur sa primesc un mesaj (chiar indirect) de la un roman din Irlanda...Am deschis mailul si am gasit stirea asta. M-am bucurat.Foarte mult.

    Eu am fost in Irlanda. Am vizitat-o si am incercat sa ma angajez. Mai precis sa imi gasesc o firma in domeniul meu care sa ma sprijine cu un contract sa imi pot continua activitatea in Dublin/alte orase din Irlanda.

    Mi-e dor de tara aia, dar, uite, m-am intors in tara si ma gandesc uneori la lacurile lor cu ratuste, la estate-uri, la castele, la parcuri, la baruri, la Four Courts, la parcuri, la strazile lor renumite si la stilul lor relaxat, intr-adevar...La stilul lor de viata!

    Am stat undeva in Kingswood...Tallaght. Luam tramvaiul ala pana in centru si mergeam la magazine..si la interviuri..Dar nu eram in UE...nu aveam ce face.Nu am vrut sa imi periclitez imaginea si profesia. Nu aveam cum sa lucrez in domeniul meu atunci cand am fost eu in 2004-2005.

    Ce mai e prin Dublin?Prin Irlanda de fapt? As mai avea prieteni pe acolo...dar nu am mai luat legatura cu ei..

    Eu iti doresc implinirea tuturor viselor acolo daca asa ai hotarat ,sa iti traiesti acolo viata!

    Poate corespondam...ce sa zic..

    ps. Eu sunt avocat. Stiu multe firme de avocatura din Irlanda...dar nu am mai incercat a doua oara sa revin desi atunci cand am ajuns acolo imi doream mult sa fi fost in UE!!Atunci avusesem si un prieten care insa a avut mai mult noroc si a ramas in Dublin.

    Simona.
  • 0 (0 voturi)    
    wow (Marţi, 27 ianuarie 2009, 0:22)

    Jarek [anonim]

    Hi Bogdan !
    nice stuff, I don't understand a word but I guess you are famous now :)
    take care
  • 0 (0 voturi)    
    Ardelean....tipic (Marţi, 27 ianuarie 2009, 0:32)

    Nashu Pantelica [anonim]

    Domnul meu, fara suparare, de un an in Irlanda si ne dai de inteles ca trebuie sa...."socializezi"?. Esti ca toti ceilalti ardeleni veniti aici, in Irlanda, neologisme din prima luna, pareri gata facute, in fine "omul de succes" care da fraierilor sfaturi. Ce religie esti? Bingo, e ca am chicit?! Am rasfoit in treacat discutiile, era un student informaticitan si nu isi explica succesul dvs. Eheheee, tinere, nu toate se spun, asta e prima regula cand intrebi romani in strainatate (nu de alta dar sa nu ii intreci). Pt student: sfatul meu este sa incerci "contracting role" prin agentii (ca irishjobs . ie)si sa vrei "self-employed". Aftfel angajatorul nu iti mai aplica pentru workpermit. NU TRECI IN CV CA AI NEVOIE DE WORKPERMIT! Te vor jefui de bani dar nu va dura si vei fi cu drepturi depline. Succes. Domnului arhitect, multe succese, opinii formate la prima vedere in ziarele clujene de prin locurile pe care le vede chiar din prima zi insa mai subtire cu lucruri profunde ca macane. Sunt aici de 8 ani, nu am prieteni locali, si romanii (inclusiv ardelenii) sunt priviti ffff prost. A si era sa uit: nu sunt invidios, nu am de ce am un master facut aici, lucrez la o companie care m-a plimbat prin USA de vreo 5 ori iar de salariu va asigur ca e baban!
    • 0 (0 voturi)    
      @ Nashu Pantelica (Vineri, 30 ianuarie 2009, 14:11)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Nashu Pantelica

      Stimabile, nu exista nici o regula care spune ca odata cu trecerea timpului iti faci si prieteni. Sunt lucruri cate tin de firea omului, si altele care tin de mediul in care se invarte omul. Asta cu prietenii si socializarea, se refera strict la persoana. Poate tu esti o fire mai exigenta si ai pretentii mai ridicate de la un potential prieten. De aceea poate tu nu ai nici un prieten local. Asta nu inseamna ca altii nu au voie sa fie mai permisivi, daca ma intelegi.
      Si eu sunt de ceva vreme pe aici, foarte putin in comparatie cu tine, dar sunt de acord in mare cu ceea ce spune Bogdan. Multe aspecte pot fi discutate, dar vei ajunge si tu la concluzia ca e "altfel" pe aici.
      Legat acum de ardelenii din Irlanda :)) Esti chiar haios. Sa inteleg dupa nume ca tu esti sudist, si spre deosebire de ardelenii care dau sfaturi fraierilor si nu sunt dornici sa le explice reteta succesului lor, tu esti un om cu inima mare. Tu faci un gest de solidaritate cu romanii din diaspora si le dai pontul vietii lor. Si poate vor ajunge si ei ca tine, sa mearga de vreo 5 ori prin USA. Sa nu mai vorbesc de salariul baban... :))
      Multe "succesuri" si excursii reusite prin SUA, caci probabil de USA te-ai plictisit deja ;)
  • 0 (0 voturi)    
    pareri si pareri (Marţi, 27 ianuarie 2009, 1:14)

    alis [anonim]

    unii zic ca in Romania se munceste mult peste media europeana. din cate am observat eu, cei care lucreaza la firme private se spetesc muncind, iar cei care lucreaza la institutiile statului sunt dintr-o pauza in alta.
    cat despre munca afara, depinde pe ce post esti. oricum ar fi, lejereala din sistemul public de la noi, nu o gasesti la nimeni
  • +1 (1 vot)    
    Salut (Marţi, 27 ianuarie 2009, 15:54)

    mary [anonim]

    M-a surprins placut articolul (merci printesa :))). Opinii frumos exprimate, in anumite chestiuni am gasit chiar similitudini. Sunt si eu plecata, si sper ca acest lucru sa fie de bun augur. Succes si poate ne cunoastem la cj.