Corespondenta din Germania

Polizeipresse despre romani: smenul la farmacii, bani pentru "nepotelul accidentat", bijuterii de 230.000 de euro furate, skimming cu carduri bancare, proxenet dupa gratii

de Dani Rockhoff     HotNews.ro
Luni, 8 septembrie 2008, 12:00 Actualitate | Diasporă


Politia germana, in alerta
Foto: Hotnews
Rosenheim: O romanca de 36 de ani e in arest preventiv sub acuzatia de inselaciune. Ea opera pe teritoriul Bavariei, mai ales in farmacii, incercand sa smenuiasca la plata unor mici cumparaturi, cu bancnota de 500 de euro. Dupa primirea restului corect de la vanzator, stratagema ei a fost razgandirea - "totusi platesc cu bani potriviti" - si inapoierea rapida a restului, insa cu 100 de euro mai putin. Smenul e practicat si in alte cazuri, in Germania si Austria, mizandu-se pe credulitatea si neatentia vanzatorilor din magazinele mici.

Göttingen: Romanul de 39 de ani Gabi G. a fost condamnat la cinci ani si jumatate inchisoare pentru jaf, privare de libertate si ranire corporala grava. Victima e o familie de medici in varsta, care a fost atacata de roman in locuinta proprie. Ulterior, medicilor li s-au furat 800 euro si automobilul personal. Procuratura inca cerceteaza in cazul presupusilor complici ai lui Gabi G. un comerciant de automobile oldtimer din Nordhausen si angajatii acestuia, care i-ar fi dat informatia ca victima obisnuia sa plateasca sume relativ mari, in bani gheata.

Mönchengladbach: Seful si trei membri ai unei bande de falsificatori de carduri sunt in proces. Intre lunile mai si decembrie 2007, trei barbati si o femeie, toti din Bacau, ar fi sustras 350.000 de euro de pe cardurile bancare ale 161 de cetateni din Remscheid, Solingen, Mönchengladbach si Duisburg. Inculpatii au refuzat la proces orice declaratie cu privire la cele 73 de fapte de care sunt  acuzati. Procesul continua. La inceputul anului 2008, o alta banda din Bacau, cu 14 membri, a fost condamnata pentru fapte similare, la inchisoare si inchisoare cu suspendare. Anchetatorii presupun ca ar mai fi 30 de oameni din Bacau, activi in asa-zisul "Skimming" cu carduri de credit.

Augsburg: Hotul de bijuterii din München si Augsburg a fost condamnat la sase ani si jumatate de detentie. Deghizat in spalator de geamuri, romanul de 33 de ani, impreuna cu doi complici – fratele sau mai mare si un ungur, aflati inca in urmarire - au furat in 25 ianuarie 2007 bijuterii in valoare de 230.000 de euro, de la un bijutier din centrul München-ului. 

La 1 martie, banda a pradat o bijuterie din Maximilianstrasse, Augsburg, unde l-a agresat violent pe proprietar. Politia din München l-a identificat pe unul dintre faptasi dupa o analiza ADN pe o minuscula bucata de piele, gasita pe o cutie de bijuterii. In actiune s-a implicat si Interpolul, care a dat de urmele  faptasilor la o bezinarie din Viena, apoi a reusit sa-i prinda la Frankfurt, in timpul spargerii unei masini.

München: Conversatia la telefon incepe cu "Sunt comisarul Krüger, din partea nepotului dv.,  Florian". Apoi i se spune batranei ca nepotul, in drum spre ea, a avut un accident si ca i se va lua carnetul, daca nu plateste 10.000 de euro. Batrana merge la banca sa scoata banii, insa prin suma mare si neobisnuita pentru necesitatile ei uzuale, atrage atentia lucratorului de la banca.

Acesta anunta politia, care o intovaraseste pe batrana de 66 de ani acasa, unde se prezinta comisionarul, un roman de 34 de ani. Cand i se pun catusele, acesta se arata foarte surprins: el ar fi doar un biet muzicant de strada si ar fi fost rugat de un necunoscut, sa se prezinte la adresa si sa ridice niste bani.

Backnang/Stuttgart: Dupa luni intregi de deliberari, Judecatoria din Stuttgart a dat o prima sentinta in asa-numitul proces "Mila Rosie" (n.r. - numele unui cunoscut serial TV german despre prostitutie). Un roman de 22 de ani a fost  trimis dupa gratii pentru trei ani si jumatate, pentru complicitate la trafic de carne vie, proxenetism si inselaciune.

Anchetatorii il considera insa pe roman a fi doar o piesa din angrenajul complex al traficantilor de prostituate din Europa de Est. Femeile ar fi fost ademenite cu false promisiuni de angajare in localuri din Germania, li s-ar fi confiscat actele de identitate de catre proxeneti, iar apoi ar fi fost vandute pe 2.500-5.000 de euro si obligate sa se prostitueze la "Mila Rosie" (centrul erotic din Backnang) sau in Leipzig.

Romanca de 21 de ani, care a depus marturie in procesul desfasurat in acesta faza cu usile inchise, se afla in programul de protectie de martori al politiei criminaliste germane. Procesul intentat proprietarului bordelului si presupusei retelei de traficanti continua, la sedintele publice facandu-se control corporal, pentru depistarea eventualelor arme.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5847 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Cu ei ne mandrim! (Luni, 8 septembrie 2008, 12:25)

    marius [anonim]

    Nu inteleg scopul articolului. Vrea sa ne arate tanti Dani cat este de mandra ca romanii apar in presa germana? Ceea ce a spicuit ea din presa germana, citesti frecvent in presa romaneasca. Doar ca aici nu mai trezesc nici un interes.
    • +1 (1 vot)    
      . (Luni, 8 septembrie 2008, 12:47)

      kid [anonim] i-a raspuns lui marius

      Cred ca se incearca sa se arate ca in Germania se aplica legea pentru infractori/infractiuni.

      In mod sigur sint si alti infractori de alte nationalitati, nu numai romani.

      @Dani Rockhoff
      Poate ne dai si o explicatie/clarificare in acest sens ?
      • -1 (1 vot)    
        sunt si altii (Luni, 8 septembrie 2008, 13:52)

        dani [anonim] i-a raspuns lui kid

        Clar ca sunt si alti infractori, de alte natii. Ar merge un "polizeipresse reloaded" european :))...dar nu stiu cat ii intereseaza pe romani ispravile altora, daca nu sunt stiri-bomba.
        • -1 (1 vot)    
          sint si altii ? (Luni, 8 septembrie 2008, 14:21)

          kid [anonim] i-a raspuns lui dani

          Asta este stire bomba ? Ca intre romanii cinstiti sint si infractori ?
          Pffffff ...

          Nu exista padure fara uscaturi.
          Stirea bomba ar fi fost despre cit de eficiente sint noile masuri de tratare a uscaturilor din padurile de la noi (a.k.a de pe plaiurile mioritice), fiindca, din cite se vede, de uscaturile noastre din Germania se ocupa destul de eficient nemtii.

          Pe la noi mai greu/rar.
  • -2 (2 voturi)    
    Doar atât? (Luni, 8 septembrie 2008, 12:26)

    666 [utilizator]

    Îi credeam, vorba lu' Duda, "mai creativi" pe românaşi.
    Cred că se află mult în urma altor migranţi de prin Germania. Mai cu spor, români!
    • 0 (0 voturi)    
      ramane de vazut daca sunt in urma altora... (Luni, 8 septembrie 2008, 15:02)

      bozo [anonim] i-a raspuns lui 666

      articolul se refera la infractorii prinsi, aia 'creativi' sunt mai greu de inhatat. :))

      altfel un articol jenant, nu cred ca avem nevoie de cronica infractiunilor ordinare comise de unii conationali prin Germania.
      E drept ca e mai greu sa scrii un articol despre romanii de valoare ce se remarca in Germania sau aiurea. Pentru asta trebuie sa cauti, sa te pricepi cat de cat ca sa poti aprecia ceea ce respectivii au realizat.
      Infractorii sunt vizibili si datorita unor 'presari' ce le fac publicitate din dorinta de senzational. Oricine poate fi ziarist facand colaje din presa straina stand frumos in fotoliu. E senzational ieftin, facil, ziaristii adevarati gasesc subiecte ce nu stau la indemana oricui. Asta e diferenta dintre cei ce traduc banalitati si cei ce furnizeaza stiri importante si articole interesante.
      • 0 (0 voturi)    
        No problem (Luni, 8 septembrie 2008, 15:29)

        dani [anonim] i-a raspuns lui bozo

        Nu-i problema cu priceputul la gasit si scris despre "romani cu care ne mandrim". Am destule articole in presa si despre astfel de subiecte. Insa asa-i viata, una calda una rece.
        Numai in presa comunista nu era loc decat de ode.
  • +2 (2 voturi)    
    pe astia (Luni, 8 septembrie 2008, 13:24)

    midav [anonim]

    pe acesti indivizi ii asteapta domnul Basescu in al 2-lea mandat al domniei sale ?????
  • 0 (0 voturi)    
    avocatul dracilor (Luni, 8 septembrie 2008, 17:07)

    Nedumerit [anonim]

    Ei uite de asta nu sunt eu de acord (politic) cu nemtii.

    1. Esti la tejghea? Inseamna ca stii sa socotesti (asta ti-e meseria pana la urma). Si vine un nene care zice "shimba-mi si mie 100 de euro in 10 hartii a cate 200" si tu zici "bine". Ce fel de inselaciune e asta? De ce trebuie sa intervina statul (polizei) pentru orice NEcompetitiv? Pe la noi pe malul Dambovitei e o vorba: daca nu belesti ochii, belesti p..a. Tare sunt curios cum e instrumentat dosarul, daca romanca zice ca nu stie sa socoteasca? ce-i faci? cum dovedesti intentia? (eu nu zic ca fatuca nu stia ce face, dar se incadreaza in limita legalului, parerea mea)

    2. Cum adica suna comisarul Moldovan si eu fug sa-mi scot banii din banca??? Mai mult ca sigur nepotelul era mana in mana cu muzicantul. Sau unii nemti sunt atat de tampiti incat (iarasi) au nevoie de stat si la buda. Daca cineva cu 10 000 de euro in cont e atat de cretin, cum or fi aia care nu au bani in cont? Pai sa va zic eu: sunt rasi in cap si saluta specific.
    Si de ce ar fi normal ca functionarul bancii sa alerteze polizei ca eu fac o operatiune care iese din rutina??? Cine stabileste rutina???

    3. pare al dreaq de ciudat cum un om are are propria lui afacere (basca intr-o tara straina) se face de cacao pentru 800 de euro si un harb.

    Afara cu infractorii din viata publica! Locul lor e la puscarie, fara niciun dubiu, dar cu astfel de stiri, presa germana pare ca se afla in cautarea unui Mailat in varianta germana (desi ca locuitor al RFG nu simt treaba asta; pare mai mult o inflamare tipische Dani R.).

    Fara detalii relevante, toate aceste "stiri" nu sunt decat demagogie: noi, nemtii ie dastepti si curati si cuminti si harnici si blabla. romanii ie cah.

    @Dani: te rog si eu ceva ca vad ca ai ceva acces la (toata) presa germana. De ce nu ne prezinti si noua un material despre cei 4 milioane de analfabeti (germani din tata in fiu) din RFG? Ar mai inveseli atmosfera un pic, ce crezi?

    PS: Mie imi place ce si cum scrie Dani.
    • 0 (0 voturi)    
      Alta Marie si palarie (Luni, 8 septembrie 2008, 19:30)

      dani [anonim] i-a raspuns lui Nedumerit

      In primul rand, multumesc pentru PS (ce bei, ce mananci? :))

      Punctual: 1) Stii sa socotesti daca esti la tejghea, insa premisa vanzatorului e de corectitudine, nu de inselaciune, de aceea nu se sta tot timpul cu ochii in patru.

      2) Fenta cu nepotul n-au inventat-o romanii, e o schema de inselaciune deja acreditata, in care participa si nemti, care suna, vorbesc nemteste impecabil si suna plauzibil matusii. Comisionarul de bani e in genere strain si bagat la inaintare.

      3) Tipul cu propria afacere e doar vanzator sau furnizor involuntar de ponturi, inca nu se stie precis, caci e in urmarire.

      Polizeipresse si presa de justitie germana nu cauta nici nu Mailat, insa face publice stirile care atentioneaza cetateanul despre infractori si infractiuni, despre derularea si sanctionarea lor prin lege. Ele nu se refera numai la romani, ci la toate cazurile ivite, inclusiv cu autohtoni.

      Am facut selectia prezenta, gandindu-ma ca pentru o publicatie de limba romana e mai interesant ce se intampla cu romanii "activi" peste hotare. Despre contraatacul cu analfabeti, nu pot spune decat ca asta e alta Marie, cu alta palarie.
    • 0 (0 voturi)    
      Infractori români (Miercuri, 10 septembrie 2008, 10:06)

      Fidaru [anonim] i-a raspuns lui Nedumerit

      1. Aici logica ta e falsă, deoarece admiţi că de la naivi sai creduli se poate fura.
      3, Afacerea se referă la jaf şi hoţie, deci 800 euro sunt bani nu glumă.

      @ Or fi analfabeţi dar sunt cinstiţi. Ce folos că ai noştri au liceu sau facultate şi fură ca în codru.
  • 0 (0 voturi)    
    Zi si d'astia ! (Marţi, 9 septembrie 2008, 10:47)

    giga [anonim]

    Am comandat o masina noua si am trimis banii dealerului (mare si serios); a sunat ca e gata masina si putem veni s-o luam. Cind am ajuns acolo am aflat ca de fapt 'e o mica incurcatura la banca, oamenii sunt in concedii si dureaza etc'. Dupa 2 zile de asteptat prin Munchen am venit acasa tot cu avionul. Dupa o saptamina am aflat ca de fapt dealerul nu depusese banii la banca. Dupa inca 2 saptamini am fost chemati iar sa luam masina. Dealer neamt, reprezentantul/angajatul dealerului asisderea. Deci se poate si la ei, cu ai lor !!!!
    Singura satisfactie au fost pozele cu soricei pe strada in zona garii
  • 0 (0 voturi)    
    toate ca toate (Marţi, 9 septembrie 2008, 12:54)

    c [anonim]

    ... dar faza cu "l-a agresat violent" mi se pare tare de tot. Putea sa-l agreseze si bland? Duios, etc.?
  • 0 (0 voturi)    
    jos labele de pe Germania (Vineri, 12 septembrie 2008, 7:37)

    sadwank [anonim]

    Doi ani am trait in Germania si mi s-a parut locul cel mai aproape de rai pe care l-am intilnit vreodata. De 4 ani ma zbat sa ajung inapoi, mi se pare cea mai mare nedreptate faptul ca m-am nascut aici si nu acolo si n-as vrea ca, odata ajuns acolo, sa intilnesc romani borfasi.
    Mai bine ma duc in munti.