Bogdan Mazuru, ambasadorul Romaniei la Paris, despre satirele la adresa romanilor: Nu indraznesc sa ma gandesc ce s-ar intampla daca asemenea expresii ar fi folosite la o televiziune romaneasca referitor la francezi

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 6 octombrie 2011, 19:40 Actualitate | Diasporă


Bogdan Mazuru, ambasadorul Romaniei la Paris, reactioneaza dupa emisiunea de satira difuzata de un post de radio francez, ai carei realizatori au sugerat ca "85% dintre romani cersesc", spunand ca mai multi umoristi francezi au folosit "expresii vulgare, aproape jignitoare" la adresa romanilor: "Este o emisiune satirica, o emisiune de umor, suntem foarte constienti de ceea ce inseamna si sprijinim libertatea de expresie a ziaristilor, insa exista niste limite care nu pot fi depasite, dupa parerea mea, si nu indraznesc sa ma gandesc ce s-ar intampla daca asemenea expresii ar fi folosite la o televiziune sau la un radio romanesc referitor la francezi", spune diplomatul roman la RFI Romania.
  • Bogdan Mazuru a subliniat ca "Exista grade de libertate destul de importante pe care le au asemenea emisiuni. Ceea ce m-a pus pe ganduri a fost insa faptul ca aceasta emisiune a fost inregistrata. Aceasta nu este o emisiune live, asa incat, asupra acestei emisiuni ar fi putut fi exercitat un oarecare control editorial din partea statiei sau din partea editorului principal al postului."
  • "Pentru mine a fost foarte surprinzator cum - sigur, intr-o emisiune umoristica, asa cum spuneti - este folosita francofonia Romaniei pentru a lovi in romani. Este frustrant ca, in momentul in care Romania - si Franta - fac atat de mult pentru a promova francofonia in Romania, in momentul in care chiar participantii la emisiune recunosc ca Romania este prima tara europeana din punct de vedere al invatarii limbii franceze, al procentului de elevi care invata limba franceza, in momentul asta devine cel putin ciudat cum aceasta idee poate fi pervertita pentru a lovi in romanii vorbitori de franceza. Ce poate sa gandeasca un roman mediu, care doreste sa isi dea copiii la scoala, sa invete franceza, cand afla de la francezi ca romanii invata franceza pentru a cersi mai bine...", a mai spus ambasadorul roman.
  • Bogdan Mazuru a mai atras atentia ca "Nu cred ca este un lucru care poate sa ne bucure si, repet, indiferent, cu toata intelegerea fata de libertatea de exprimare, fata de emisiunile umoristice, care pot sa fie unele care sa aiba limite largi de expresie, asemenea lucruri trebuie remarcate si sanctionate."






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3874 vizualizari

  • -4 (10 voturi)    
    cum sa nu (Joi, 6 octombrie 2011, 19:51)

    ady [anonim]

    nu indraznesc sa ma gandesc daca francezii si-ar retrage investiile din Romania..Romania un stat care isi apreciaza valorile si este condus de oameni cu coloana..bah treziti-va!!!
    • +10 (16 voturi)    
      Inchid abonament Orange. Adio Carrefour (Joi, 6 octombrie 2011, 21:41)

      Dani [anonim] i-a raspuns lui ady

      Inchid abonament la Orange ( nu mi-au iesit banii din cersit ). Adio Carrefour, Bricostore.

      Ma duc la Dademan ca sint ROMANI si la magazinele lu Patriciu.

      SA MAI RAMANA PROFITURILE SI PRIN ROMANIA.
    • -3 (3 voturi)    
      Sincer? (Joi, 6 octombrie 2011, 22:38)

      mra [utilizator] i-a raspuns lui ady

      Ar trebui sa le facem ca si olandezilor. Poarta trantita in nas. Oricum, Dacia e o gluma de masina, Orange nu ofera mai milte servicii decat concurenta, Metro, Carrefour si Real vand aceleasi marfuri ca si concurenta.
      • +1 (1 vot)    
        bah, trezeste-te (ca sa te parafrazez) (Vineri, 7 octombrie 2011, 13:31)

        george [anonim] i-a raspuns lui mra

        Cand zici investitii, te gandesti la Orange si Carrefour? e drept, au investit, pentru ca au scos de X ori investitia; si stai pe pace, daca pleaca ei , vin altii (ma refer la comert sau telefonie mobila) e plina lumea de flamanzi in costume apretate;
        Singura chestie ar fi Dacia, dar cred ca si aici s-ar gasii solutii
        Asa ca fa-ti curaj si gandeste-te ce s-ar intampla daca francezii si-ar retrage "investitiile" din Romania
  • +7 (9 voturi)    
    Pai cum? (Joi, 6 octombrie 2011, 19:58)

    nano2k [utilizator]

    Pai cum sa râdem noi de francezi? Imaculatii francezi, brejii "franceji".

    Pe de alta parte si noi radem sau radeam de somalezi... poate ne reconsideram si noi glumele... e drept in cazul nostru, suntem cu "francejii" in aceeasi uniune, ideal ar fi cel putin sa ne respectam reciproc...
    • +1 (3 voturi)    
      "francejii" (Vineri, 7 octombrie 2011, 10:46)

      take [anonim] i-a raspuns lui nano2k

      Cred ca ai vrut sa zici ca radeam de somalezi. Acum ,somalezii si alte natii de culoare ,se numesc FRANCEZI !
  • +4 (8 voturi)    
    memorie scurta (Joi, 6 octombrie 2011, 20:07)

    Nicu [anonim]

    Va pare cunoscuta expresia "n-ai cu cine, niste tarani" ?
    E dintr-o reclama la o bautura alcoolica, in care, la un moment dat, se faceau si glume pe seama francezilor. E satira! E o gluma! Ce tot ne ridicam poalele in cap?
  • +3 (7 voturi)    
    Zic si eu... (Joi, 6 octombrie 2011, 20:08)

    seth [anonim]

    Dragi carcotasi, divertisi, dragi realizatori de emisiuni satirice- aveti liber la francezi! Sa nu-mi spuneti ca nu aveti material...
  • +8 (14 voturi)    
    Cumparati : (Joi, 6 octombrie 2011, 20:10)

    Lafayette [anonim]

    1) numai de la METRO, KAUFLAND, SELGROS si REAL(au marfa si mai buna si mai proaspata, si mai ieftina). Lasati Carrefour in pace;
    2) numai Vodafone. Lasati Orange in pace;
    3) numai masini nemtesti. Lasati Renalult, Dacia Peugeot si Citroen (creative tehnologie). in pace ;
    4) numai tricouri polo, fara Lacoste, Yves Rochard, si alte frantuzisme.

    Folositi numai liniile aeriene nemtesti.
    Si nu intr-un final evitati Ilaia si Franta; vizitati cat puteti de mult Austria, Germani a si Elvetia (chiar si Sankt Petersburg). Nic nu stiti ce pierdeti daca nu le vizitati
    • +2 (4 voturi)    
      he he (Joi, 6 octombrie 2011, 21:44)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Lafayette

      Pai deja facem asta de cativa ani. :)
    • +2 (6 voturi)    
      metro si real (Joi, 6 octombrie 2011, 21:49)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Lafayette

      Intreb si eu asa... ca un ignorant in materie... astia nu-s tot francezi?
      • +1 (3 voturi)    
        ba da (Joi, 6 octombrie 2011, 22:22)

        mra [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

        tot de-ai lor sunt
      • +3 (3 voturi)    
        NU! (Vineri, 7 octombrie 2011, 8:01)

        schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

        Metro si Real sunt germani si fac parte din acelasi grup impreuna cu Obi, Media Markt si Saturn (ultimele doua inca nu sunt in Romania).
      • +1 (3 voturi)    
        metro & real sunt nemti. (Vineri, 7 octombrie 2011, 9:20)

        sycka [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

        Metro & Real sunt firme nemtesti!
  • +4 (6 voturi)    
    De ce nu? (Joi, 6 octombrie 2011, 20:13)

    Indraznetul [anonim]

    Va e frica de faptul ca francezii nu s-ar prinde la asemenea poante?
  • +13 (13 voturi)    
    Cine? (Joi, 6 octombrie 2011, 20:28)

    ioil [anonim]

    a creat situatia de fapt in Franta?Cine fura,cersesc si ne pateaza obrazul in aceasta tara? Romanii sau tiganii?Asa ne trebuie,tiganii cersesc si vin acasa si isi fac palate.Noi trebuie sa le acordam si ajutor social.Pana se va permite ca comportamentul acestora sa fie tolerat, vom fi considerati ca o hazna a Europei iar natia romana incet incet va pieri confundandu-se cu cea rroma.
  • +9 (11 voturi)    
    nici eu nu-draznesc sa ma gandesc (Joi, 6 octombrie 2011, 20:33)

    alike [utilizator]

    cum ar fi daca si Franta ar permite unor cetateni de-ai sai sa-si foloseasca odraslele la cersit, sa le arunce in viscol desculte si dezbracate pentru a provoca mila? cum ar fi daca si in Franta o categorie imensa de cetateni ar trai din ajutorul social fara sa trebuiasca sa-si caute vreodata de lucru? cum ar fi daca si in Franta averile ar fi considerate licite, iar furturile ignorate? cum ar fi daca si in Franta interlopii ar conduce mari orase si ar fi prieteni la catarama cu autoritatile si cu vamesii? cum ar fi daca si in Franta scoala ar fi obligatorie numai pentru profesori, iar niciodata pentru elevi, iar statul al tolera ca o intreaga categorie sociala sau etnica sa nu-si dea, din principiu, copiii la scoala? cum ar fi daca si in Franta parintii care isi forteaza copiii de 13, 14, 15 ani sa faca la randul lor copii ar fi incurajati prin alocatii si ajutoare sociale in loc sa li se ridice tutela copilului respectiv?
    cum ar fi? - pai e simplu: nici un roman nu ar mai migra acolo pentru munca (sau pentru cersit, sau pentru furt... :D ).

    asa ca, stimate d-le ambasador, atata timp cat cetatenii romani fac, din vina si din coruptia statului roman, "ce n-a vazut Parisul", pisica moarta e in curtea noastra, iar nu a francezilor.
  • +4 (10 voturi)    
    Frustrari... (Joi, 6 octombrie 2011, 20:39)

    atom [anonim]

    Daca acum vreo 20 de ani Franta si tot Occidentul savurau cei mai prosperi ani din istorie, linistea, tihna si securitatea erau constante ale vietii lor, iata-ne in 2011 cand invazia est-europenilor, dar si a sud-americanilor, africanilor ori asiaticilor, le-a distrus cam toate din cele ce aveau prin propria munca si cultura. Securitatea e praf, talharii pandind la orice colt, cersetorii polueaza si ei spatiul public in mod insuportabil, locurile de munca le ocupa tot ai nostri, prostitutie si droguri aau din belsug. Vi se pare de neinteles o atare conduita - mai ales intr-o emisiune de divertisment?
    • +10 (20 voturi)    
      sau (Joi, 6 octombrie 2011, 21:44)

      neuron [anonim] i-a raspuns lui atom

      Franta savura acu 20 de ani cei mai prosperi ani din istorie pt ca acu 40 de ani deja uitau de Planul Marshall si deja faceau misto de americanii care i-au scos in mod repetat din cacat. Franta se numeste cocosul galic pentru ca are caracterul unui cocos. Are un cioc mare cu care scurma in gainat si cu care cotcodaceste numai cacaturi. Cand ii ataca nemtii se predau repejor ca e mai greu la razboi decat la promenada si la degustari de vinuri si de branzeturi cu arome de picioare. Franta a golit colonii peste colonii si pana acu 20 de ani isi permiteau inca sa traiasca pe picior mare de pe urma atator furturi si culmea, ajutoare. A profitat si de fortza de munca africana iar acu ii arunca pe toti neintegratii la gunoi. Acu nu le mai sunt buni arabii. Colac peste pupaza mai vin si romanasii astia care vorbitori de limbi straine, spre deosebire de ei, isi permit sa le mai fure si joburile in afara de iphone-uri.
      Da, se simte frustrare din belsug in comentariul meu pentru ca sunt frustrat. Traiesc in Franta si pe zi ce trece sunt tot mai scarbit de franceji tocmai pt ca sunt niste ignoranti si niste ipocriti. Credeti toti ca numai in Romania se dau tzepe si se fura si se face ce se face. Franta fura mai mult dar fura mult mai elegant iar prostimea, inclusiv cea din Franta, nici macar nu banuie ca e furata ea insasi.
      Apoi apare piticul lor atomic, el insusi imigrant si face scandal si isi bate joc de imigranti pentru cateva voturi din partea nationalistilor lor.
      Nu aveti idee despre ce vorbiti, dar ne place la toti sa comentam. Bunul simt nu are nici o legatura cu situatia mai mult sau mai putin dificila. Bunul simt nu prea exista in Frantza, doar aere si impresii.
      Mai terminati cu atata aversiune pentru propria natiune si mai deschideti ochii. Nu laud Romania pentru ca nu am motive, dar nici nu trebuie hulita. Trebuie indreptata. Fiecare face asta, trebuie doar sa intzeleaga si sa vrea.
      • +2 (4 voturi)    
        de acort (Joi, 6 octombrie 2011, 22:32)

        mra [utilizator] i-a raspuns lui neuron

        cu spusele Dumneavoastra 100%
      • +2 (4 voturi)    
        FELICITARI (Vineri, 7 octombrie 2011, 0:17)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui neuron

        PENTRU FELUL IN CARE GANDESTI SI SCRII. ONEST, ECHILIBRAT, ARGUMENTAT SI FARA PATIMA
      • +1 (3 voturi)    
        adunarea acasa (Vineri, 7 octombrie 2011, 8:17)

        Adunarea acasa [anonim] i-a raspuns lui neuron

        Da, pacat ca trebuie sa traim experiente de genul ca sa apreciem ce avem.Acum acasa toti ca sa vedem cum s-or descurca fara.
    • -1 (3 voturi)    
      da, (Joi, 6 octombrie 2011, 21:47)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui atom

      de neinteles
  • +4 (12 voturi)    
    Parere (Joi, 6 octombrie 2011, 20:43)

    Problematic [anonim]

    Parerea mea este ca nu crersitul ii deranjeaza atat de tare.....cersetori tigani veniti din Romania nu cred ca sunt de ieri in Franta...problema este ca in timpuri de criza vin romani bine educati, vorbitori de franceza, si le iau slujbele...nu citeam in Hn pe la inceputul anului ca doctorii romani sunt mult apreciati in Franta? Si nu citeam acelasi lucru si depre surorile medicame? Si sunt convins ca si in alte domenii au sjuficient de milti romani bine pregatiti, preferati de angajatori francezilor...on special daca sunt platiti si mai putin decat francezii de nivel similar...
    De ce s - a onchis piata mincii din Spania pentru romani? Nu din cauza cersetorilor tigani. Ci din cauza ca romanii lucrau mult pe bani puti, iar banii primiti ii tromiteau acasa, contribuind la PIB...de ce nu lai sunt primiti romani la fermele din Olanda? Acelasi lucru...doar ca acolo fermierii olandezi au protestat impotriva unei legi absurde...care totusi a trecut..
    Sa fim seriosi, nu cred ca din cauza tiganilor cersetori sufera Parisul...si apoi, cine-i obliga sa le dea bani? Pana una alta tiganii nostri nu cred sa fi vandalizat cartiere, sa fi dat foc....sa fim seriosi, toata povestea asta nu e decat praf in ochi pt cine n-are minte si nici mandrie...iar romanul, obisnuit umil si cu capul plecat, ce sa faca - tace...de-as avea suficienti bani + un avocat bun, l-as da in judecata pe nenorocitul asta de...." comic", pt calomnie....
    • +9 (11 voturi)    
      sa fim seriosi (Joi, 6 octombrie 2011, 21:23)

      ... [anonim] i-a raspuns lui Problematic

      cersetoria tiganeasca este o realitate atat de dezgustatoare si socanta, mai ales pentru un occidental neobisnuit... - incat felul in care puneti problema e aberant.

      mie mi-a venit sa vars vazand nesimtirea si tertipurile tiganilor cersetori, precum si proportia acestora in Paris. iar tara care ii formeaza si ii trimite acolo e, de bine, de rau, Romania.

      tara care are si alte asemenea "merite" - coruptie generalizata, auto-distrugerea intregii industrii, a agriculturii, hotia propriilor paduri etc. etc.

      putin simt auto-critic nu ne-ar strica, macar in ceasul al doisprezecelea. nu satirele francezilor ne ingroapa, ci proprii nostri concetateni - tigani sau romani, politicieni sau oameni de rand. suntem o tara in care cine nu fura "e fraier". de cate ori ati auzit aceasta "intelepciune populara"?
      • +11 (13 voturi)    
        ... (Joi, 6 octombrie 2011, 21:55)

        dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui ...

        Eu am o metoda cu cersetorii. Nu le dau nimic indiferent de circul pe care il fac, indiferent de fustele care si le pun in cap, decircumstante, de persoanele cu care sunt, indiferent unde ma aflu, aia nu vad nimic de la mine.
        Dupa aia nici nu ma mai viziteaza. S-au prins ca sunt un nesuferit de la care nu se poate scoate nimic.
        Cateodata le mai arunc un "la munca/la scoala" in functie de varsta.
        Metoda merge 100% plus ca faceti un servicu societatii descurajand lenea si statul cu mana intinsa la propriu.
        • +7 (7 voturi)    
          nici eu (Joi, 6 octombrie 2011, 22:13)

          alike [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

          dar in orasul in care locuiesc - in Romania - tiganii sunt in continuare in numar fioros pe strada, facand afaceri, invarteli, cersind, fraierind, vanzand telefoane furate etc. in continuare locuiesc cladirile din centru, desi probabil nu platesc chirie, si, in acelasi timp, nu lucreaza absolut nimic pentru ca orice accident s-ar petrece dumnealor sunt acolo in secunda doi si incep scandalul.

          sunt de acord - sunt o minoritate cu care trebuie sa invatam sa traim, si pe care trebuie sa o ajutam sa se integreze. plus ca sunt, probabil, in realitate vreo 3 milioane.

          dar este inacceptabil ca statul inchide ochii la toate infractiunile lor, e inacceptabil ca tiganii sa nu-si dea copiii la scoala ci sa-i trimita la furat si la cersit, fara ca autoritatile sa le ridice custodia, e inacceptabil ca oameni care n-au de gand sa lucreze in viata lor sa o duca bine mersi din ajutor social etc.
          si, in acelasi timp, e inacceptabil ca in cazul tiganilor care, totusi, muncesc, statul sa inchida din nou ochii si sa nu observe ca muncesc la negru, ca traiesc in mizerie etc. infractorii sunt incurajati sa nu plateasca impozite si sa creeze un stat in stat, iar cei saraci sunt lasati sa se zbata in mizerie.

          dvs ce va spune ecuatia: tigan, vila cu turnulete, "mertan" si ajutor social?

          eu acum pe cine sa dau vina? - pe francezi???
        • +6 (6 voturi)    
          asa trebuie procedat... (Vineri, 7 octombrie 2011, 9:31)

          ranchiunosu" [anonim] i-a raspuns lui dragos234

          ...cum spune Dragos ;deunazi ,cand a venit o copila de vreo 8 ani sa ceara bani de la mine ,am chemat imediat Protectia copilului"(fata ar fi trebuit sa fie la scoala la ora aceea ) si Politia comunitara ;au sosit imediat si au luat-o,impreuna cu "apartinatorii" care au aparut si ei de indata ,facand taraboiul "identitar" ;n-as putea sa va spun ce s-a rezolvat ,dar n-am mai vazut fetita cersind acolo
          • +4 (4 voturi)    
            ... (Vineri, 7 octombrie 2011, 10:10)

            dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui ranchiunosu"

            Ai fost norocos. Eu am sunat in nenumarate randuri la Telefonul Copilului 116 111 si spuneau ca trimit pe cineva sa rezolve si degeaba ca nu venea nimeni.
            Era iarna, sub zero grade, si niste amarati de 6-7 ani inghetau la semafor printre masini, imbracati sumar. Era inuman sa ii tina acolo si stateau cu orele.
      • +3 (5 voturi)    
        adevarul e undeva pe la mijloc (Joi, 6 octombrie 2011, 22:06)

        mra [utilizator] i-a raspuns lui ...

        de acord cu multe din afirmatiile Dumneavoastra, dar nu rebuie generalizat.
        Sunt nevoit, din cauza de jobului, sa vorbesc si franceza. Asta nu inseamna ca am invatat limba ca sa cersesc. O folosesc doar fiindca vorbitorii de franceza nu vor sa invete alta limba (sincer, mi-ar placea sa vorbesc cu ei in germana :)) ) Tot prin natura jobului, as putea sa fac si fraude, dar nu o fac. Asa ca ma simt jignit.
        Vorbind despre francezul de rand, probabil gusta gluma, dar nu isi face prejudecati. Merg destul de des in nordul Frantei si iau legatura cu oameni obisnuiti. N-au nici o problema cu romanii. Cu tigani insa...
        Iar legat de coruptie (si birocratie), sa stiti ca au si francezii destula (si d'aia si d'ailalta)
        • +2 (4 voturi)    
          prejudecatile sunt valabile pentru toti oamenii (Joi, 6 octombrie 2011, 22:22)

          alike [utilizator] i-a raspuns lui mra

          nu ne putem astepta la francezul de rand sa fie un om cultivat si tolerant, la fel cum nu ne putem astepta la asa ceva de la nici o fiinta umana. oamenii se comporta ca o turma de cand lumea si pamantul.

          personal, am ajuns sa ma feresc de tigani, desi am cat se poate de multa intelegere pentru situatia unora dintre ei. ne socheaza reactiile francezilor? - pe mine m-au socat cersetorii romani in Franta.
          uitati-va la romani care abia au trecut granitele tarii si debiteaza niste discursuri de o suta de ori mai rasiste decat francezii... arabii, negrii - toti sunt niste scursuri, doar noi, romanii, niste creaturi demne si merituoase... mda, exact noi, romanii, care am construit si definit tara furtisagurilor - Romania. noi, care din prea multa coruptie am lasat tiganii, hotii, interlopii, vamesii, mafiotii, politicienii corupti si mogulii sa ni se urce in cap. Franta, saraca, are o problema cu imigrantii cand e vorba de orice alti imigranti decat romani, dar cand reactioneaza urat la romani - e rasista si trebuie boicotata?

          in rest - aveti toate laudele mele daca nu fraudati atunci cand probabil jumatate din romani asta fac in tara lor de origine. si eu am fost in Franta, si fata de mine francezii au manifestat, de cateva ori, "precautie" auzind ca sunt din Romania - dar m-am purtat cat se poate de elegant, si macar lor le-am imbunatatit parerea despre tara mea.

          dar tiganii sunt o problema pe care Romania n-are nici un chef s-o rezolve, la fel ca si coruptia imensa din tara noastra. astea sunt responsabilitatile noastre, iar daca platim toti din cauza asta, nu-i vina francezilor, ci a statului roman.
          • -2 (4 voturi)    
            ... (Vineri, 7 octombrie 2011, 9:11)

            dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui alike

            Suntem si noi rasisti dar glumele noastre nu afecteaza pe nimeni. Tiganii au bine mersi case cu turnulete, mertzane si casatorii la 12 ani fara sa ii deranjeze nimeni.
            Dar glumele francezilor si ale altora au ca efect ca noi nu intram in Schengen. La ei nu sunt glume nevinovate, la ei sunt politica de stat.
  • 0 (6 voturi)    
    Replica (Joi, 6 octombrie 2011, 20:53)

    Mario Popa [anonim]

    Pai ce lucreaza cei din TV si radiourile romanesti?
    Nu stiu sa faca glume despre francezi?
    • 0 (4 voturi)    
      glume cu francezi (Joi, 6 octombrie 2011, 22:07)

      mra [utilizator] i-a raspuns lui Mario Popa

      Francezii au un umor foarte bun. Ca si masinile fabricate de ei ;)
  • +5 (7 voturi)    
    prea multa atentie (Joi, 6 octombrie 2011, 20:58)

    cor [anonim]

    Dam prea multa greutate declaratiilor fiecarui neica-nimeni care apare la tv in franta. e ca si cum s-ar supara belgienii ca unu de la vacanta mare sugereaza ca le plac prea mult copiii.
    • 0 (2 voturi)    
      nu e chiar asa (Joi, 6 octombrie 2011, 22:11)

      mra [utilizator] i-a raspuns lui cor

      daca la televiziunile romanesti ar fi regulat emisiuni cu "glume" pe seama francezilor sunt sigur ca ar sari de fund in sus ambasada lor.
      Apropos de belgieni (momentan locuiesc in Belgia), intr-o gluma doi actori au facut misto de tara lor dandu-ne pe noi ca exemplu
  • +2 (4 voturi)    
    "85% dintre romani cersesc"......da, este realist (Joi, 6 octombrie 2011, 21:04)

    jango cage [anonim]

    sa spui despre majoritatea imigrantilor ca au venit ca sa cerseasca nu-i o exagerare...pentru ca ce altceva decat cersetorie este sa accepti slujbe penibile refuzate de localnici ?...cersesti sa ti se dea o slujba refuzata de altii pentru ca-n tara ta de-ai fi ramas...ai fi murit de foame !!! Sa taca rasfatatii de ministri cand reprezinta tara din care milioane de disperati sunt obligati sa plece in cautarea unei paini pentru copiii lor lipsiti de viitor.......
    • +1 (3 voturi)    
      te contrazic (Joi, 6 octombrie 2011, 22:14)

      mra [utilizator] i-a raspuns lui jango cage

      An amici care lucreaza in IT si au fost ceruti de francezi sa mearga in Franta si sa lucreze (pe babi buni) fiindca sunt mai ieftini decat daca ar lucra din Romania (prin intermediari) pentru ei. Iar salariile primite sunt peste 4000 de euro pe luna
  • +5 (11 voturi)    
    Nici macara campania electorala nu justifica... (Joi, 6 octombrie 2011, 21:06)

    Colette [utilizator]

    Fenomenul este f. periculos in ceea ce priveste aceasta 'stampila' care se aplica romanilor sistematic de mass-media din Franta, si nu numai. Pe de alta parte, ar trebui sa le aducem aminte ca firmele franceze, de la Renaul pana la cea mai marunta franciza, castiga bani frumosi in Romania (cu mari scutiri de impozite sau alte taxe) si au chiar avantaje de pe urma faptului ca limba franceza s-a invatat in scoli . Dar a transfera impotenta guvernului francez in a rezolva problema imigratiei tiganilor in Franta prin a recurge la stigmatizarea unui intreg popor si a unei tari membra a UE cu drepturi depline (proclamata sute de ani drept 'prietena, sora mai mare a Romaniei') mi se pare ca depaseste limitele diplomatiei, ale legislatiei din cadrul Uniunii Europene sau ale cutumelor privind relatiile interstatale. Franta ucide si ce a mai ramas inca din francofilia din Romania! E greu de inteles cum autoritatile franceze incurajeaza astfel de extremisme care depasesc limitele unei libertati a presei sau de opinie (fie si daca ne referim doar la limitele bunului simt) impotriva unei tari aliate din NATO sau membra cu drepturi depline in UE. Cu o evidenta rea vointa, anumiti politicieni si chiar intelectuali francezi vorbesc de 'romani' in termeni jignitori, desi in mintea lor e foarte limpede ca e vorba de tiganii pe care ii vad cersind pe strada. E mai simplu sa faci asemenea 'glume' pe seama unor tigani a caror situatie nu o poti gestiona, tu guvern, generalizand si calcand in picioare demnitatea unui intreg popor european pasnic, despre care stii sigur ca nu va pune bombe in metrou la Paris si nu va urla ca e 'rasism', asa cum fac toti 'magrebienii' din suburbii atunci cand se simt lezati. Astept cu interes ca Romani Criss sa organizeze si la Paris o manifestatie ca cea de la Bucuresti, cu scrisori adresate membrilor guvernului francez in care sa-si exprime pozitia ca sunt discriminati si li se incalca drepturile de cetateni europeni! Asta da curaj!
    • +1 (1 vot)    
      da, e mai simplu... (Vineri, 7 octombrie 2011, 9:45)

      ranchiunosu' [anonim] i-a raspuns lui Colette

      ...e mai simplu sa iti bati joc (ca nu se poate numi "umor" ceea ce s-a vazut/auzit in acel filmulet) de amaratii care nu pot raspunde si pe care nu-i apara nimeni ...dar asta spune multe despre caliatatea umana a realizatorilor si a celor ce pot rade la astfel de bascalii ce caracterizeaza -dealtfel- tocmai pe cei luati in vizor , nu pe niste realizatori de emisiuni ; asa ca adoptand "umorul" gitan ,realizatorii se alatura ... dispretuitilor ,dovedind ca nu sunt cu nimic mai buni si ca,daca intamplator soarta li s-ar schimba ,s-ar putea sa-i vedem adoptand aceleasi obiceiuri
  • -1 (3 voturi)    
    Mazuru si Baconschi (Joi, 6 octombrie 2011, 22:25)

    tibicarom [anonim]

    Inaltii diplomati care ne apara onoarea tarii ar trebui mai intai sa-si primeneasca propria ograda: ministerul nostru de externe a ramas inca aceeasi pepiniera de fosti securisti, toti prezenti in fisele serviciilor de informatii externe ale tarilor europene, care zâmbesc, citind solemnele lor declaratii ofensate.
  • -5 (5 voturi)    
    tu ambasadorule... (Joi, 6 octombrie 2011, 22:27)

    ambasador [anonim]

    ar trebui sa-ti dai demisia daca ai avea coloana vertebrala. Stai linistit, stim ca nu ai, ca si oricine din acest regim.
  • -3 (3 voturi)    
    ambasador inexistent (Joi, 6 octombrie 2011, 22:37)

    moi [anonim]

    nu indraznesc sa ma gandesc cum ar fi daca am avea un ambasador la Paris care sa ia pozitie de fiecare data cand apar stiri in presa....si sa ceara francezilor sa precizeze cand sunt faptasi cetateni romani de etnie rroma! dar Romania nu a avut niciodata ambasadori cu kuaye in Franta...a avut mormoloci care dorm in picioare! Va mai amintiti de Oliviu Gherman, marele somnambul ambulant? Ei bine asta a fost ambasador la Paris! Asta, Mazuru, e prima data in viata mea cand aud de el! Lasa-te nene, lasa pe altul mai merituos sa se plimbe pe Sena!
  • -4 (4 voturi)    
    Tigani francezi (Joi, 6 octombrie 2011, 23:14)

    Vasiescu Ionita [anonim]

    Inainte de aderare stiati foarte bine cine sunt tiganii pe care noi ii discriminam. Integratii voi ca nu o sa mai scapati de ei in vecii vecilor.

    PS. A fi tigan nu tine doar de apartenenta la grupul etnic respectiv ci e si o chestiune de comportament. Va calificati toti.
  • 0 (2 voturi)    
    ce sa se intimple? (Vineri, 7 octombrie 2011, 9:22)

    Ava [anonim]

    Ne'ar ignora, la fel cum au facut si pina acum, cind au inceput sa fie deranjati de tigani cu cetatenie romana. Mare brinza.
  • 0 (4 voturi)    
    Diplomatie (Vineri, 7 octombrie 2011, 9:54)

    Andrei Leonte [anonim]

    Ce e mai daunator imaginii Romaniei decat niste glume de prost gust la vreo emisiune de doua parale? As zice eu - un reprezentant al statului roman care ii invata pe francezi despre libertatea de exprimare si cere cenzura opiniilor. Imi pare nostim tabloul cu birocratul incurcat, care nu stie cum sa se scuze dar nu se poate abtine de la a da indicatii realizatorilor tv, sigur, se poate glumi, ha ha, dar cu aprobare. Frumoasa si reactia prostimii, poti sa-ti pui ceasul exact dupa ea, cum zice vreun strain cuvintele "tigan", "roman" sau "cersetor" in orice combinatie se ajunge prompt la punctul de fierbere si la cele mai ridicole justificari, infierari scatologice si schimbari de subiect, parca n-am fi in stare sa suferim o remarca mai incomoda, ca niste printese delicate.
  • +1 (3 voturi)    
    Tocmai francezii? (Vineri, 7 octombrie 2011, 9:56)

    mihai [anonim]

    O emisiune de satira ha?

    French rifle for sale. Never been fired, only dropped once.
    Why does France have so many trees on the side of their roads? Cause the germans like to march in the shade.
    Why do french naval ships have glass bottoms? So they can see the rest of their fleet.

    Ceva de genul? :D
  • -3 (3 voturi)    
    Brand de tara (Vineri, 7 octombrie 2011, 10:12)

    Fisher [anonim]

    Mass media franceze lucreaza cu sarg la brandul de tara al Romaniei.
    Replica noastra care e? Nutzi cu a ei frunzulica?
    Cu asa replica, nu cumva punem paie pe foc?
  • 0 (0 voturi)    
    Glume proaste (Vineri, 7 octombrie 2011, 19:55)

    Răzvan [anonim]

    Așa ne trebuie dacă am permis ca la țigani să li se spună rromi. În altă ordine de idei, ce ne doresc ei nouă să li se îndeplinească lor.
  • 0 (0 voturi)    
    Canal de comedie (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 3:11)

    Dorel din reclama la coniac Unirea [anonim]

    Ce-am vazut slugarind prin Franta e ca atat la Canal2, Canal de comedie, cat si posturile de radio care puneau egalitate intre romani si cersetori, sefii editorialelor erau fie din familii mixte franco-marocane, franco-arabe, franco-algeriene, ori marocani si algerieni 100%. Nu e usor sa te integrezi printre francezi chiar si dupa zeci de ani acolo, si magrebienii astia chiar acumuleaza frustrari, fiindca oricum la nici unul din posturile alea nu erau ei piesele de rezistenta ci dimpotriva, cei de care se radea pana au aparut romanii. Parerea mea e ca pur si simplu vad prin asta calea de a "se ridica in ochii francezilor", chiar daca josnic, punand egalitate roman=tigan=cersetor. Bun, cam asta cu autorii si cauzele, mai apoi e ipocrizia proverbiala franceza care-i tolereaza bine-mersi, ca apoi sa-ti scoata ochii cu ei, cat si pt. a-i face pe cei romanii care produc mult si bine sa se simta umili si sa-nghita 50% din cat ia un polonez, sau 30% din cat trebuie sa plateasca un francez. Romanii ce-i drept au partea lor de vina fiindca au stricat pretul muncii in toata Europa, fie prin AJOFM care a aceptat salariile mizere oferite, fie prin firme de recrutare, si alta vina e obisnuinta din tara ca daca muncesti din greu si vii rupt acasa iei doar cu 5% mai mult decat daca te fofilai (la stat, pensii anticipate, pila lu' sefu, etc), dar rupt de munca ar trebui sa consumi de 5 ori mai multa hrana si de 2 ori mai mult somn. Asta e sistemul egalitarist din Romania, nici o diferentiere majora pe domenii de activitate, care sa incurajeze munca pt. toti cei ce pot, si sa lase job-urile "administrative"/"servicii" celor cu disabilitati.Exista munca si-n puscarii,iar patronii destepti profita de munca ieftina, in unele tari nordice exista servicii speciale pt. cei prinsi ca cersesc, pentru "a-i reabilita social" evident, nu interzic cersitul, Doamne fereste ! Doar le perturba activitatea pana la imposibilitatea de a o practica, la alegere cu integrarea in sistemul de reabilitare
    • +1 (1 vot)    
      continuare... (Duminică, 9 octombrie 2011, 2:04)

      Dorel din reclama la coniac [anonim] i-a raspuns lui Dorel din reclama la coniac Unirea

      Dat fiind ca exista solutii (tot la Paris cei ce cantau la metrou aveau voie sa o faca doar in interiorul unor careuri trasate special pentru "cantatori", si evident ca singurii din toate natiile globului care cantau la metrou in Paris, si nu respectau aceasta regula simpla erau tiganii romani. Mai mult, erau singurii cu boxa cu amplificator si se plimbau prin vagoane cu ea, facand francezii sa se ridice de pe scaune si sa o ia in directia opusa. Apoi se plimbau cu o caciula soiasa prin fata francezilor si-i injurau pe romaneste cu ton de cersit, bazandu-se pe faptul ca nu -nteleg. Daca prindeau mai putine persoane in vagon deveneau agresivi pana la talharie. Asta se-ntampla zilnic, de zeci de ani si autoritatile nu iau nici o masura. Prefera de 21 de ani sa faca reportaje si sa vorbeasca despre asta, le-au filmat chiar locurile in care se antrenau sa o faca pe schiopii, handicapatii, chiorii, etc. Ii filmeaza zilnic la furat, le iau interviu copiilor de tigani de 8-10 ani prinsi la furat din buzunare, si unii declara ca fac 500-1000 de euro pe zi, starnind astfel furia cetatenilor simpli asupra lor, dar tot nu iau nici o masura. Asa cum sunt locurile pt. cantatori la metrou pot fi si pt. cersetori, si apoi sa impuna respectarea regulilor si sa faca precum danezii cu programele lor de reabilitare prin munca. Daca ai solutiile si nu vrei sa le aplici cum se cheama asta ?
  • -3 (3 voturi)    
    tara de rahat ,,Frantza (Duminică, 9 octombrie 2011, 19:30)

    vivat Romania [anonim]

    France ..... l'Europe ..... Les politiciens et les réalisateurs de télévision n'ont aucune idée de ce que l'ethnicité. . Honte ... dommage que je suis en Europe .. votre faillite avec vous ... notre pays n'est pas un ami de votre pays ... jamais ...