VIDEO AFP, despre "revolta artistilor contra dictatului" privind ICR: O mobilizare puternica, rapida si rara in Romania

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Duminică, 17 iunie 2012, 11:19 Actualitate | Cultură


"Epurare", "practica brutala, ingrijoratoare": cateva sute de artisti romani, intre care o parte celebri in intreaga lume, s-au mobilizat sambata si duminica impotriva "dictatului" noului guvern care ameninta, potrivit acestora, Institutul Cultural Roman si felul in care tara este vazuta in strainatate, scrie AFP duminica, intr-un material dedicat protestului societatii civile si artistice din Romania la adresa ordonantei ce vizeaza Institutul Cultural Roman.

"Ar fi dezastruos ca practicile brutale si aroganta politicienilor de ieri si de azi sa dicteze in maniera nefasta destinul culturii", a afirmat scriitorul Norman Manea, profesor de literatura la New York.

AFP aminteste si de protestul regizorilor romani Cristian Mungiu, Cristi Puiu, Corenliu Porumboiu, premiati la Cannes, la care s-au alaturat scenografi, coregrafi, actori. Acestia au semnat o petitie in care ii cer premierului social-democrat Victor Ponta sa anuleze ordonanta de urgenta atat de contestata.

O mobilizare puterncia, rapida si in general rara, intr-o tara care a iesit de sub dictatura in urma cu 23 de ani, scrie France-Presse.

"E o epurare de cea mai oribila speta", a considerat Cristian Mungiu, castigator al Palme d'Or in 2007 si al carui film "Dupa dealuri" a castigat premiile pentru scenariu si interpretare feminina anul acesta la Cannes.
Incepand cu anul 2005, ICR a ajutat cu traducerea a peste 300 de lucrari semnate de autori romani. In 2011, peste 2 milioane de spectatori au asistat la evenimente organizate de ICR in cele 17 filiale din afara, de la New York la Tel Aviv, trecand prin Paris.

Artistii si angajatii ICR se tem ca, sub conducerea Senatului, Institutul va deveni "ostatic" al "numirilor politice" din partea parlamentarilor, "pentru care cultura se rezuma uneori doar la un spectacol de folclor", a declarat unul dintre acestia pentru AFP.



Pana acum, ICR era plasat sub autoritatea simbolica a presedintiei, conform unei legi adoptate la vremea respectiva chiar de Partidul Social-Democrat al lui Victor Ponta. Insa astazi presedintele Traian Basescu face parte din partidul de opozitie, Partidul democrat-liberal, comenteaza AFP.

Ponta a justificat masura afirmand ca vrea sa "depolitizeze" ICR.

"Sunt suprins a vad ca la doar o luna dupa ce ati luat puterea, dumneavoastra si guvernul pe care il conduceti practicati aceeasi logica de functionare: ordonante de urgenta, nominalizari politice de functionari, revansa politica. Nu asta criticati cu atata frenezie in urma cu cateva luni?" i-a scris scriitorul Vasile Ernu lui Ponta.

Guvernul a modificat de curand Legea de functionare a Institutului Cultural Roman permitand inclusiv schimbarea lui Horia-Roman Patapievici de la conducerea institutiei in maximum doua saptamani, pana la sfarsitul lunii iunie.

Mai multe despre controversa ICR:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















20040 vizualizari

  • +115 (125 voturi)    
    e un inceput, (Duminică, 17 iunie 2012, 11:38)

    FLORIO [utilizator]

    Cand ne mobilizamsi noi cu totii cei care nu vrem sa ne hotarasca soarta comunistii?????In loc sa ajutam diaspora sa se intoarca ii mai fugarim si pe cei care mai sunt in tara!!!
    • +78 (84 voturi)    
      Maine e un protest. (Duminică, 17 iunie 2012, 11:58)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui FLORIO

      Nu stiu exact la ce ora. Iata o buna ocazie.
      • +31 (35 voturi)    
        JO SUSL! (Duminică, 17 iunie 2012, 12:41)

        inorogul violet [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

        Protest unde?In ce loc? S-a anuntat pe undeva in afara de facebook?Cine vine?
        • +16 (18 voturi)    
          Protest. (Duminică, 17 iunie 2012, 15:14)

          subway [utilizator] i-a raspuns lui inorogul violet

          Maine (Luni) se organizeaza un prostest la ora 19 in fata la ICR Bucuresti.

          http://www.tvrinfo.ro/protest-spontan-pentru-sustinerea-icr_17351.html
          • +1 (1 vot)    
            Votantii USL nu stiu ce este ICR (Luni, 18 iunie 2012, 13:44)

            Observatorul [anonim] i-a raspuns lui subway

            Acest protest este irelevant.

            Votantii USL nu stiu ce este ICR. USL-ul nu se va obosi cu vreo reactie, ca practic nu conteaza toata agitatia asta a sustinatorilor ICR. In momentul in care protestul pro-ICR va atinge oamenii de bine, dar cu putina cultura, care voteaza USL, atunci va fi ceva succes!
        • -15 (21 voturi)    
          Patapievici & imparţialitatea politică (Duminică, 17 iunie 2012, 15:46)

          dami [anonim] i-a raspuns lui inorogul violet

          Proteste? Serios? Pentru ce?
          De acord cu depolitizarea ICR dar, pardon, Patapievici n-a fost chiar un model de imparţialitate politică. Şi-a asumat public o poziţie pro-Băsescu în tot aceşti ani.
          Ce, politizarea e bună când le convine intelighenţilor? N-am văzut oameni în stradă când şeful ICR făcea politică pe faţă.

          S-a uitat cineva la bugetele ICR din aceşti ani comparativ cu anii anteriori? Comparativ cu alte instituţii de cultură? Patapievici a primit în schimbul supuşeniei prezidenţiale fonduri grase, Asta-i strategia de urmat în România ca să ai o instituţie eficientă? Hm! Mai vorbim.
          • +17 (23 voturi)    
            manci deseuri umane :) (Luni, 18 iunie 2012, 0:53)

            Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui dami

            pomeneste te rog acele fonduri "gtrase".
            L-ai pomenit pe Patapievici ca si pro-basisi, dar esti asa de dragut sa-i pomenesti si pe ceilalti membri ICR care sunt anti-basisti?
            Seful ICR nu este ICR si in plus ICR chiar a facut treaba buna,
            Lasa avantul "muncitoresc" si mai bine uita-te la un congres PCR.
            I s-a sculat stramb premierului si se baga in organizatii nepolitice! SI mai vine si cu cateii dupa el!
          • -3 (3 voturi)    
            CORECT (Luni, 18 iunie 2012, 9:15)

            sabo [utilizator] i-a raspuns lui dami

            da..patapievici este partizan..si antiroman! clar!
            • +2 (2 voturi)    
              spui tu... (Luni, 18 iunie 2012, 10:35)

              , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui sabo

              ce nume ai?!
          • +8 (8 voturi)    
            de ce te faci ca nu pricepi (Luni, 18 iunie 2012, 10:03)

            Dan-IoanDinu1308642225493 [anonim] i-a raspuns lui dami

            Omul Patapievici are propriile lui idei politice, bune sau rele dar sunt ale lui.
            Patapievici conducator la ICR nu a facut alta politica decit cea a promovarii culturii romanesti in lume.
            De ce nu poate fi lasat sa-si continue munca?
          • 0 (0 voturi)    
            bine ca mi-ai zis! (Luni, 18 iunie 2012, 11:47)

            naiv [anonim] i-a raspuns lui dami

            cum as fi crezut vreodata ca Varujan Vosganian a beneficiat de politizarea ICR? sau Stefan Agopian? Sa dea deci si banii inapoi, nu????
      • +40 (44 voturi)    
        Ne vedem la 15h00 in Piata Univ cu o carte? (Duminică, 17 iunie 2012, 13:47)

        EU-RO [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

        Nu e așa de greu să ne organizăm, trebuie doar să facem un mic efort, să obținem autorizație de la Primărie etc., chiar dacă în timpul protestelor din ianuarie, primarul reales Sorin Oprescu declara că are intenția să transforme Piața Universității într-o agora unde fiecare cetățean să fie liber să-și exprime nemulțumirile, fără să aibă nevoie de vreo autoritate.

        Cu toate acestea, și fără autorizație, putem face ceva. Dacă doriți să oprim agresiunea politicienilor asupra uneia dintre puținele instituții românești care promovează cultura românească contemporană așa cum aceasta merită, veniți duminică, 17 iunie la ora 15h00 în Piața Universității, cu cărți, instrumente muzicale sau obiecte de artă, și treceți succesiv de pe o parte pe cealaltă a străzii, înainte și înapoi, fără a încalcă regulile de circulație și fără a scanda sloganuri, e suficient să citim cu voce tare din cărțile aduse sau să folosim instrumentele muzicale pentru a atrage atenția trecătorilor fără a putea fi acuzați de protest neautorizat.

        Nu rămâneți indiferenți față de încercările de suprimare a libertății de exprimare culturală și artistică! Opriți politizarea Institutului Cultural Român!
        • -2 (12 voturi)    
          Piata Universitatii - azi ora 15:30 (Duminică, 17 iunie 2012, 18:08)

          Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui EU-RO

          <cont>.

          Declar pe propria raspundere ca nu am vazut nici o persoana cu carte - astazi in Piata Universitatii, la ora 15:30.

          Pe viitor cand mai vreti proteste - veniti in piata, nu la tastatura !

          "Patria si Dreptul Meu!"
          .
        • -7 (11 voturi)    
          De ce cenzurati o relatare din Piata Universitatii (Duminică, 17 iunie 2012, 20:52)

          Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui EU-RO

          De ce cenzurati o relatare din Piata Universitatii ?

          V-am relatat doar ce am vazut eu astazi incepand cu ora 15:30, intr-un limbaj foarte decent, cu citate dintr-un mare scriitor roman - I.L. Caragiale, fara nici un fel de ironie.

          Am relatat - nu am fabulat.

          Totusi Dvs. Hoitnius - ati cenzurat !

          "Patria si Dreptul Meu!"
          .
        • +1 (1 vot)    
          ideea dvs este excelenta (Luni, 18 iunie 2012, 10:54)

          dumitru [anonim] i-a raspuns lui EU-RO

          Ideea dvs este excelenta, din pacate am receptionat-o tarziu. Trecusem totusi pe acolo pe la ora 5pm si, nevazand miscare, am plecat.
          As dori sa ramana stabilit ca oricand se intampla vreo agresiune politica (din partea oricarui partid) asupra institutiilor sa iasa toata lumea cu o carte in mana in Piata Universitatii.
          Ca urmare a presiunii publice s-a renuntat la demiterea lui Arafat, la fel au fost demisi Dumitreasca si Mang. Oamenii cu carte, toti cei care vor sa construiasca ceva in tara noastra, toti cei care vor o tara mai buna - impreuna pot face asta usor iesind cu o carte in mana.
      • +34 (40 voturi)    
        Protestul papioanelor, maine la 19h la ICR (Duminică, 17 iunie 2012, 13:59)

        EU-RO [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

        Un alt protest la care puteti participa mâine, la ora 19h00 in fata ICR:

        Protestatarii cu papion se vor întâlni luni, între orele 19:00 - 19:30, pe trotuarul din faţa sediului Institutului Cultural Român din Bucureşti. Totodată, "Mişcarea Papioanelor" transmite public un manifest în 5 puncte, care vizează:

        - retragerea OUG Nr. 27 din 13 iunie;
        - respectarea mandatului actualei conduceri ICR (până în ianuarie 2013);
        - menţinerea unei conduceri a Institutului Cultural Român din rândul intelectualilor;
        - promovarea şi finanţarea proiectelor pe criterii de profesionalism şi fără intervenţii şi decizii politice;
        - respectarea oamenilor de cultură în spaţiul public românesc.

        Protestul vine în continuarea declaraţiilor de susţinere a ICR, sub actuala conducere, şi menţinerea Institutului sub autoritatea Preşedinţiei, făcute în ultima perioadă de mai mulţi oameni de cultură.

        http://www.tvrinfo.ro/protest-spontan-pentru-sustinerea-icr_17351.html
      • +30 (34 voturi)    
        proteste (Duminică, 17 iunie 2012, 14:12)

        Rezon [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        Protestul de maine e la ora 19, la sediul ICR (Aleea Alexandru nr. 38).

        Este si azi un protest in Piata Universitatii, de la ora 15.
    • +30 (36 voturi)    
      Maine sunt acolo! Cu papionul respectiv! (Duminică, 17 iunie 2012, 13:21)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui FLORIO

      Bineinteles, si cu sotia! Trebuie sa scapam Romania de bolsevicii si comunistii din USL!
      • +2 (6 voturi)    
        sotia si papionul (Duminică, 17 iunie 2012, 19:34)

        anaerobik [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Desigur, una fara alta nu se asorteaza... amindoua sint pe zgirci cumva.. sau cu capse?
    • -28 (38 voturi)    
      biblio (Duminică, 17 iunie 2012, 13:25)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui FLORIO

      cine imi zice si mie ce opere fundamentale a scris domnul Patapievici? dar sa nu-mi veniti cu jurnalele lui de adolescenta. Multumesc
    • -27 (35 voturi)    
      O sa va mobilizati (Duminică, 17 iunie 2012, 14:04)

      sentenced [utilizator] i-a raspuns lui FLORIO

      Ca la inceputul anului.
      De fapt, m-as mira daca va strangeti asa multi.
    • +32 (36 voturi)    
      subcultura e majoritara (Duminică, 17 iunie 2012, 14:17)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui FLORIO

      in primii 20 de ani dupa revolutie PSD-ul a avut ca scop tinerea majoritatii cat mai needucata posibil pt ca astfel ei pot ramane la putere mai mult timp.

      astazi se vad rezultatele, PSD a luat vreo 35% in alegerile locale. e greu sa te opui unei mase de oameni care traiesc doar cu speranta ca anul viitor Ponta poate le va mai da 20 RON in p[lus la pensie !
    • +17 (21 voturi)    
      E un inceput al unei noi generatii (Duminică, 17 iunie 2012, 15:10)

      strelka [utilizator] i-a raspuns lui FLORIO

      Actuala generatie de politicieni trancane alaturi de "vuvuzelele" lor in TV , radio, presa scrisa, afise de campanie si mitinguri de tipul N. Korea in care o gloata urla ce i se dicteaza de la "centru". Noua generatie nu da 2 bani pe asta. Noile "gloate" sint fluide si se strang in functie de interesele personale, pe bloguri, forum-uri, Facebook si relatii interpersonale ca apoi sa actioneze rapid si sa dispara. Partidele care nu vor intelege rapid ca trebuie sa schimbe macazu` modului in care comunica vor disparea.
    • +8 (10 voturi)    
      semneaza petitia (Luni, 18 iunie 2012, 2:33)

      Omul Negru [utilizator] i-a raspuns lui FLORIO

      Imi amintesc de tristetea ce ma incerca,copil fiind,la orele de istorie din scoala generala cand profesorului meu,vizibil marcat de ceea ce ne povestea,ii mai scapa cate o lacrima...nu se schimbasera inca manualele de istorie contemporana cu toate ca trecusera doi-trei ani de la revolutie,dar daorita minunatulu DOMN profesor Dudas,am aflat adevarul despre crudul si inumanul mod in care comunismul a "salvat" aceasta preafrumoasa tara...
      Au trecut mai mult de 20 de ani de atunci,doar ce "scapaseram" de comunism si atunci credeam ca nu voi cunoaste niciodata,pe viu,acele dureroase experiente...am uitat de mult emotiile traite la orele profului de istorie...iar acum incep sa-mi amintesc....
      Multumim DOMNULE Victor Ponta...tindeti sa repeteti istoria la indigo dar trebuie sa stiti ca vremurile sunt diferite si noi,azi,chiar daca putini si ignorati,stim unde duc acest tip de masuri
      "democratice" si va vom opri inainte de a deveni din nou TOVARASI. Si spre deosebire de trecut,vom fi tot mai multi si mai vigilenti...
    • -4 (4 voturi)    
      citate_din_patapievici (1) (Luni, 18 iunie 2012, 9:53)

      biblio [anonim] i-a raspuns lui FLORIO

      GEOGRAFIA ROMÂNIEI: „Radiografia plaiului mioritic este ca a fecalei: o umbră fără schelet, o inimă ca un c ur, fără şira spinării.“ (din „Politice“ de H.R. Patapievici, ediţia 1996, pag.63)

      POPULAŢIA ROMÂNIEI: – „23 de milioane de omuleţi patibulari.“ (din „Politice“ de H.R. Patapievici, ediţia 1996, pag 53) – „Un popor cu substanţă tîrîtă. Oriunde te uiţi, vezi feţe patibulare, ochi mohorîţi, maxilare încrîncenate, feţe urîte, guri vulgare, trăsături rudimentare.“ (din „Politice“ de H.R. Patapievici, ediţia 1996, pag. 34) – „Românii nu pot alcătui un popor pentru că valorează cît o turmă: după grămadă, la semnul fierului roşu.“ (din „Politice“ de H.R. Patapievici, ediţia 1996, pag. 64)

      LIMBA ROMÂNĂ: „Româna este o limbă în care trebuie să încetăm să mai vorbim sau... să o folosim numai pentru înjurături...“ (din „Politice“ de H.R. Patapievici, ediţia 1996, pag.64)

      ISTORIA ROMÂNILOR: „Toată istoria, mereu, peste noi a urinat cine a vrut. Cînd i-au lăsat romanii pe daci în forma hibridă strămoşească, ne-au luat în urină slavii: se cheamă că ne-am plămădit din această clisă, daco-romano-slavă, mă rog. Apoi ne-au luat la urinat la gard turcii: era să ne înecăm, aşa temeinic au făcut-o. Demnitatea noastră consta în a ridica mereu gura zvîntată iar ei reîncepeau: ne zvîntam gura la Călugăreni, ne-o umpleau iar la Războieni, şi aşa mai departe, la nesfîrşit. Apoi ne-au luat la urină ruşii, care timp de un secol şi-au încrucişat jetul cu turcii, pe care, în cele din urmă, avînd o băşică a udului mai mare (de, beţiile...) i-au dovedit.” (din „Politice“ de H.R. Patapievici, ediţia 1996, pag.63)
    • -3 (3 voturi)    
      citate_din_patapievici (2) (Luni, 18 iunie 2012, 9:55)

      biblio [anonim] i-a raspuns lui FLORIO

      CULTURA ROMÂNILOR: „Puturoşenia abisală a stătutului suflet românesc... spirocheta românească îşi urmează cursul pînă la erupţia terţiară, subreptice, tropăind vesel într-un trup inconşient, pînă ce mintea va fi în sfîrşit scobită: inima devine piftie iar creierul un amestec apos.“ (din „Politice“ de H.R. Patapievici, ediţia 1996, pag 49) „Cu o educaţie pur românească nu poţi face NIMIC.“ (Din „Politice“ de H.R. Patapievici, ediţia 1996, pag.56) „România are o cultură de tip second hand“ a enunţat în-tr-o emisiune televizată. (după Viorel Patrichi în Revista „Rost“ nr.24/ 2005)

      VIITORUL ROMÎNIEI: „Eminescu este cadavrul nostru din debara, de care trebuie să ne debarasam dacă vrem să intrăm în Uniunea Europeană.“ (după Viorel Patrichi în Revista „Rost“ nr. 24 / 2005)
      Cele de mai sus se pot verifica în partea întîia a volumului „Politice“ apărut în 1996 în Editura Humanitas; citate şi în Revista „Rost“ Nr.24 / 2005.
      • +4 (4 voturi)    
        Practici bolsevice.... (Luni, 18 iunie 2012, 10:24)

        strelka [utilizator] i-a raspuns lui biblio

        Cand vrei sa discreditezi pe cineva ii compui un chip dupa cum iti e necesar bun sau rau.Faza cu puturosenia abisala.. sa avem pardon e spusa dur dar 100% adevarata pe ansamblul societatii....
  • +52 (56 voturi)    
    adeziune (Duminică, 17 iunie 2012, 11:41)

    semnatarul [anonim]

    o lista de semnaturi, cu buletinul sau cartea de identitate, se gaseste pe undeva? multumesc
    • +28 (32 voturi)    
      Link (Duminică, 17 iunie 2012, 12:01)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui semnatarul

      http://www.romaniacurata.ro/update-ltfont-colorblackgto-mie-de-semnaturi-contra-ordonantei-de-urge-2917.htm
    • +18 (22 voturi)    
      link petitie (Duminică, 17 iunie 2012, 12:12)

      Horia Stanescu [anonim] i-a raspuns lui semnatarul

      http://www.petitieonline.ro/petitie/contestarea_oug_cu_privire_la_functionarea_institutului_cultural_roman-p28379058.html
    • +6 (10 voturi)    
      petitie (Duminică, 17 iunie 2012, 12:26)

      iacob [anonim] i-a raspuns lui semnatarul

      exista o petitie online, aici:http://www.petitieonline.ro/petitie/contestarea_oug_cu_privire_la_functionarea_institutului_cultural_roman-p28379058.html
      s-au stans deja peste 1100 semnaturi in mai putin de doua zile.
    • +16 (24 voturi)    
      puteti semna unde vreti si cat vreti!!!! (Duminică, 17 iunie 2012, 12:53)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui semnatarul

      80% din electorat au votat un parlament mai slab si pe uselisti ii doara in paispe. Acum maresc din nou si sistemul bugetar si isi fac si mai multi consilieri(adica neamurile lor) pe salari grase. La astia nu ajuta semnaturi sau referundumuri ci trebuie ceva mai puternic. Politizeaza Romania pana in maduva oaselor. Dupa aceea vin sporurile de zambete si altele...
      • +1 (3 voturi)    
        Semnam si ne incalzim... (Luni, 18 iunie 2012, 1:22)

        Harpagon [anonim] i-a raspuns lui FLORIO

        data viitoare va fi ceva si mai puternic.
        Prostie gasesti cata vrei la politiceni, asa ca "practice makes perfect". In cateva ture din astea chiar ca iese ceva puternic.
  • +67 (71 voturi)    
    cabotinul penal diaconu s-a suit in copac! (Duminică, 17 iunie 2012, 11:41)

    Dr Marutza [anonim]

    Cand ministru al culturii e un cabotin oportunist, cand guvernul"cel mai cinstit din toate timpurile" calca-n strachini cu cele mai oneroase numiri si epurari, cand nu e zi sa nu-ti zici: azi ce minuni a mai facut mezalianta puterii....ce va mai mirati? Si peste toate mai si votati asemenea exemplare....
    bunule Dumnezeu, ajuta-i pe romani ca singuri isi sapa groapa.
    PS respect pentru initiativa regizorilor romani care au facut pentru tara mai mult decat toata acesta adunatura de politruci insetati doar de putere si nu de tara si locuitorii ei! In vreme ce ponta si aliatii lui fac doar presa negativa pentru Romania, aceste mari talente care acum isi afirma deschis protestul, aduc faima culturii romanesti! Unde-s celelalte glasuri de valoare? Unde revolta impotriva acestor masuri revansarde, ca n-or fi toti legati la ochi in Romania de azi!
    • +21 (25 voturi)    
      N-a gasit alta rima! (Duminică, 17 iunie 2012, 12:01)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Dr Marutza

      Sa nu cada in dizgratzie
      Si sa ia o deco....

      Deco... ce?
    • +26 (30 voturi)    
      diaconu (Duminică, 17 iunie 2012, 12:58)

      ginel oboreanu@garadenord.buc [anonim] i-a raspuns lui Dr Marutza

      e ministrul lui felix.
      a mancat mult, de pe jos, la latrina 3.
      este pe unde a fost propulsat spre marire.

      now, it's payback time !
      adica, la fel ca ala mic, marga, si el are niste datorii catre maecena vespasian varanus.

      si bineinteles, antenescu este cel mai indatorat.

      varanul conduce jumate din guvernul cel mai cinstit.
      cealalta jumatate, raporteaza la cornu.
  • +63 (67 voturi)    
    pai cum ne-a fost vorba, nu basescu e dictatorul? (Duminică, 17 iunie 2012, 11:49)

    dandanache [anonim]

    Toata masinaria pusa in miscare de partidul rosu(-galbui) imi aminteste de perioada instaurarii comunismului. Persoanele cu origine "nesanatoasa", nepartizane, care nu vor sa inteleaga rolul salvator al partidului sunt eliminate si inlocuite cu tovarasi devotati cauzei; ultima piedica serioasa in instaurarea regimului pare sa fie Basescu, acest individ care prin incurajarea independentei justititei si a presei, zadarniceste planurile socialiste. (Este momentul in care Basescu poate arata ca nu paraseste vasul in furtuna..., asa cum, din ratiuni ce multora ne scapa, l-a acuzat pe rege).
  • +36 (40 voturi)    
    Demisia ta Ponta! (Duminică, 17 iunie 2012, 11:53)

    kansas [anonim]

    Ponta ! Asteptam demisia ta !
    Ai demonstrat suficient, bravo destul !
    Da mai tare si inchide !
    Da-ti o ordonanta de urgenta si rade-te din guvern !
    Ponta USL = Dictatura
  • +35 (39 voturi)    
    felicitari! (Duminică, 17 iunie 2012, 11:55)

    HGD [anonim]

    felicitari pentru aceasta mobilizare extraordinara ...


    arata ca degeaba au plecat ceilalati ca astia sunt si mai rau

    macar au lasat unele institutii sa respire
    astia nu nu iarta nimic... s
  • +62 (66 voturi)    
    BRAVO! (Duminică, 17 iunie 2012, 12:04)

    U [anonim]

    In sfarsit vad si eu o reactie la epurarile guvernului Ponta, in numele asa zisei "stabilitati". USL-ul se comporta ca niste adevarati comunisti.
    Romani, bine ati venit in anii '90. Ciudat e ca unii se mai si bucura.
    • +14 (18 voturi)    
      Exact... (Duminică, 17 iunie 2012, 12:58)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui U

      Oare dece, cand vad "masurile" luate de neocomunistii de azi (printre care se regasesc -CULMEA- liberalii!!!!!!!, care ar trebui sa fie opozantii organici), ma gandesc la mineriade?
      Un fel de mineriada cu diploma! (probabil la Spiru Haret)
      • +1 (3 voturi)    
        Nemernici (Duminică, 17 iunie 2012, 15:36)

        WJEWKEB KWEJBWE [anonim] i-a raspuns lui fdaniel

        de ce? E VORBA DE BANI.PUTERE INFLUENTA.TOATE VENITE PE FILIALA FOSTULUI PCR.TOTIMILIONARII SI MILIARDARII FACUTI PESTE NOAPTE PRIN PRIVATIZARI FRAUDULOASE, VANZARI LA FIER VECHI ETC.ACUM MACAR , DUPA CE AU JEFUIT TARA NU AU BUNUL SIMT SA LASE IN PACE INSTITUTIILE PERFORMANTE.
    • +8 (12 voturi)    
      aia care se bucura, (Duminică, 17 iunie 2012, 12:58)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui U

      Sunt infipti in cascaval si le placea mult timpul ala in care vorbeam cu "sarutmana" cu acele cucoane comuniste si mai ales politistilor care erau deja semizei. Ciudat e ca avem mari probleme cu retrocedarile facute de comunisti deci nici nu am terminat de plata si ii alegem inapoi si vine poate un nou timp de nationalizare..... Nici eu nu inteleg romanii prea bine. Cei care nu merg la vot se fac si ei vinovati de ce se intampla in tara.
    • -19 (29 voturi)    
      Epurare (Duminică, 17 iunie 2012, 13:52)

      Gabriel [anonim] i-a raspuns lui U

      De ce daca numirea o face Ponta se numeste EPURARE,iar daca o face presedintele Basescu este esenta democratiei.Cred ca mai degraba marii regizori se tem de faptul ca vor trebui sa dea socoteala de banii primiti si cheltuiti,lucru cu care nu prea sunt obisnuiti.Doar sunt banii prostimii!
      • +6 (10 voturi)    
        nu (Duminică, 17 iunie 2012, 23:53)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Gabriel

        pt ca omul numit de Base A DOVEDIT integritate. pt ca ICR, asa cum a fost facut de Base este echilibrat, acolo sunt oameni propusi de uniunea scriitorilor, compozitorilor, arhitectilor etc. tot ce spune USL este doar o mare minciuna sfruntata,bugetul este public ,transparent, oamenii de cultura sustin ICR, ce nu intelegi?
  • +43 (49 voturi)    
    ICR (Duminică, 17 iunie 2012, 12:06)

    kvwbvkwhe vkwe vw [anonim]

    Este de laydat initiativa intelectualilor care sustin ICR insa actuala putere nu va face nimic in sensul celor sugerate de protestatari daca nu va fi FORTATA.USL, care a organizat o adevarata masinarie pentru a rasturna puterea PDL inainte de alegeri este mult prea infometata si avida sa-si consolideze parghiile puterii pentru a renunta asa usor la posibilitatile nelimitate pe care i le-a adus puci-ul motiunii de cenzura. ICR si ceilalti INTELECTUALI mai trebuie sa faca si altceva in afara de a protesta prin ziare cu ajutorul agentiilor de presa, comunicate pe internet, etc.
    • +19 (23 voturi)    
      LA VOT!!! (Duminică, 17 iunie 2012, 13:09)

      elena-bc [utilizator] i-a raspuns lui kvwbvkwhe vkwe vw

      Puterea se bazeaza pe cei cu un IQ minim deoarece ceilalti stau in TURNUL DE FILDES si se minuneaza ce prosti sunt unii si ce destepti sunt ei .APOI cand sunt VANATI si marginalizati ....se lamenteaza pe internet ! Ati uitat sloganul ”Moarte intelectualilor !”??? deja puterea a inceput EPURAREA peste tot iar Institutiile Statului sa raliaza cu ei .Vezi Justitia care ainceput sa dea NUP pe banda rulanta ,Urmeaza DNA SI ANI !Doar au votat romanii , nu-i asa?!! Prosti dar multi ,Vornice Motoc !!!”
      • -4 (8 voturi)    
        Sa credem ca (Duminică, 17 iunie 2012, 16:28)

        Gabriel [anonim] i-a raspuns lui elena-bc

        cei care nu sunt in ICR sunt comunisti si fara cultura ? Si Brucan a fost tortionar stalinist si apoi a devenit dintr-o data foarte democrat....deschis spre liberalism - dispretuind comunismul. Valoarea culturala si personalitatea NU tine de o institutie. Nimeni nu-i impiedica pe toti cei din acest ICR sa isi exprime VALOAREA si sa isi faca cunoascute operele. Sau ceea ce doare este "pusculita" ce se ia unor " rasplatiti" pentru servicii aduse "tot politice" ? Va cenzureaza cineva ( poate doar cei ce hotarasc comentariile din ziare ) - sa puteti fi cunoscuti ? Nu mai vorbiti de comunism si aruncati mizerii. De ce va deranjeaza TRASPARENTA ?
        • +2 (2 voturi)    
          ne deranjeaza minciunile (Luni, 18 iunie 2012, 10:26)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Gabriel

          transparenta exista acum la icr. cand va veni omul lui ponta o sa dispara transparenta, asa cum este peste tot unde domneste usl. am vazut "transparenta" in cazul lui Mang.
  • +41 (45 voturi)    
    asa va trebuie (Duminică, 17 iunie 2012, 12:17)

    cosming [anonim]

    Pai daca votati cu cine nu trebuie asa va trebuie bai artistilor... epurare :)

    Toti comunistii si securistii sunt in partide socialist si democrate. Ii votati ei va rasplatesc pe voi si pe copiii vostri timp de zeci de ani : imprumuturi externe si majorari de taxe :)
    • -2 (6 voturi)    
      votul artistilor (Duminică, 17 iunie 2012, 12:37)

      iacob [anonim] i-a raspuns lui cosming

      ai facut tu un exit poll cu voturile artistilor, banuiesc, ca prea le stii bine. pai, macar spune cu cine ar crezi tu ca ar trebui sa voteze, interesantule!
    • -5 (7 voturi)    
      asa le trebuie (Duminică, 17 iunie 2012, 19:42)

      anaerobik [anonim] i-a raspuns lui cosming

      Dupa cit de bine ii cunosc eu pe artisti, nici nu prea s-au dus la vot. Si nici pe la proteste nu calca. Miine, in fata la ICR, vor fi vreo 450: 300 care au fost tradusi in limbi straine, 10 care au fost prezentati la festivaluri de film, 60 carora le-a platit ICR burse si expozitii si 80 de agitatori culturali, care au avut proiectele finantate de la bugetul institutiei, aia de-si zic manageri. Cine n-a pupat banutu' de la Pata va sta pe la terase, ca miine e canicula.
  • +24 (28 voturi)    
    chiar asa...nu Base e dictator? (Duminică, 17 iunie 2012, 12:23)

    kamk [anonim]

    ahhh ... nu mai este micul Titulescu ?

    nu, de fapt este micul CEAUSESCU..
    prietenii stiu deja de ce
  • +30 (36 voturi)    
    Planul Diabolic (Duminică, 17 iunie 2012, 12:32)

    Berindei [anonim]

    Desigur ca revenirea la putere a PSD sustinut cu proptele PNL-iste are ca scop intoarcerea in timp cand ei taiau si spanzurau. Insa le sta in gat arta si cultura si Traian Basescu, ca pe popor au reusit sa-l prosteasca asa cum putem deduce din rezultatul alegerilor. Primele miscari deja au fost facute, ICR si diversiunea lui Ponta pentru a crea un motiv credibil de suspendare a apresedintelui. Este imperios necesar sa fie creata o miscare prin care la alegerile din toamna sa nu se mai repete ce s-a intamplat in 10 iunie. Acum ar fi momentul sa fie initiata, Miscarea culturala din Romania. Oamenii de arta si cultura, trebuie sa formeze o uniune de lupta pentru ca democratia din Romania care abia mai rasufla sa nu piara de tot. Este o alternativa pentru apararea si intarirea democratiei, fiindca cei care au luat puterea deja au actionat si este clara tendinta lor, pentru ce va urma. Iata ca deja cativa artisti au initiat un protest. Acesta ar putea fi nucleul din care sa se zamisleasca aceasta miscare. Trebuie actionat rapid.
    • +15 (21 voturi)    
      icr (Duminică, 17 iunie 2012, 14:37)

      elena [anonim] i-a raspuns lui Berindei

      da-ti demisia Victoras! Chiar nu vezi ce prostii faci? Una ai promis , cu totul alta faci in cele 30 de secunde de la instalare! speram ca atat sa fie mandatul tau de acum in colo: 30 de secunde , nici o clipa mai mult
  • +10 (16 voturi)    
    Arbitrariul trebuie sanctionat (Duminică, 17 iunie 2012, 12:38)

    doru [anonim]

    Foarte bine ca apare o atitudine cit de cit "coagulata"de protest fata de "revansa"cu orice pret si mijloace a noilor "sforari"politici.
    Poate se poate si mai mult.Nu doar cei ce asteapta pomeni sunt cetateni ai acestei tari.
  • +23 (27 voturi)    
    Intrebare: (Duminică, 17 iunie 2012, 13:19)

    ticbis [utilizator]

    D-le Ponta, cat de nesimtit poti sa fii ca sa tii mortis sa te mai duci la sedinta CE de la Bruxelles, cand toata presa europeana, in frunte cu AFR, te caracterizeaza ca pe un restaurator al bolsevismului in Romania?
    Eu in locul tau, n-asi mai fi iesit din casa nici macar pana la piata!
  • +17 (21 voturi)    
    Co-pilotul neamului romanesc si cultura... (Duminică, 17 iunie 2012, 13:41)

    Iulian D. [anonim]

    Am semnat petitia fiind revoltat pe marele co-pilot al neamului romanesc care vrea sa ne reprezinte extern, ba e si judecatorul culturii romane, desi in viata lui, ca persoana, nu a fost acreditat prin vot direct ca sa reprezinte Romania ori cultura romaneasca, spre deosebire de altii pe care vrea sa-i suspende care au avut parte in mod constant de alegerea poporului.
    Dr. Victor Ponta nu este decat noul Miron Cozma al culturii romanesti. Trebuie stopata aceasta mineriada, mult mai barbara, tinand cont de postura personajului.
  • +14 (18 voturi)    
    afara cu politrucii (Duminică, 17 iunie 2012, 13:47)

    dum_i [utilizator]

    Cat mai asteptam pana cand sa iesim in strada si sa gonim acesti politruci din palatele in care s-au instalat confortabil si de unde ne dicteaza viitorul?
  • +15 (19 voturi)    
    EMIGRAM DIN CULTURA NATIONALA! - PROTESC (Duminică, 17 iunie 2012, 13:55)

    farid.fairuz [anonim]

    https://www.facebook.com/events/250914288351542/


    Luni 18 iunie 2012 la ora 11:00, în fața Ambasadei Canadei la Bucureşti, Str. Tuberozelor nr. 1-3, Sector 1, va avea loc o acțiune prin care mai mulți artişti, scriitori, arhitecți, coregrafi, actori, regizori, muzicieni, manageri culturali, personalități ale lumii culturale din România vor cere azil cultural într-o țară care nu face discriminare pe bază naționalistă.

    Această acțiune are loc ca reacție la Ordonanța de Urgență 27/2012, privind statutul, organizarea şi funcționarea Institutului Cultural Român, precum şi la cele mai recente declarații ale ministrului Culturii. Vor fi prezente simbolic figuri importante ale diasporei, revendicate astăzi ca simboluri ale culturii române naționale: Constantin Brâncuşi, Ion Luca Caragiale, Eugen Ionescu, Tristan Tzara, Monica Lovinescu, Mircea Eliade, Victor Brauner, Paul Neagu, Marta Bibescu, Paul Celan, Paul Barbă Neagră, Matei Călinescu, Alma Gluck, Marcel Iancu, Emil Cioran, Elvira Popescu, Ilarie Voronca, Gherasim Luca, Dinu Lipatti, George Enescu şi alții.

    Acțiunea va fi precedată de depunerea la Guvernul României a unei petiții însoțită de semnăturile celor care contestă ordonanța de urgență menționată mai sus.

    Lista ramane deschisa si ii invitam pe toti cei care doresc sa se alature actiunii sa vina luni 18 iunie, orele 11.00, în fața Ambasadei Canadei la Bucureşti, Str. Tuberozelor 1-3 (zona Kiseleff).
    • -4 (8 voturi)    
      azilu' lu' peste (Duminică, 17 iunie 2012, 19:49)

      anaerobik [anonim] i-a raspuns lui farid.fairuz

      Nu uitati sa-i luati cu voi in Canada pe trioletul Patapievici-Mihaies-Radu.
  • +17 (25 voturi)    
    Revoltător .... (Duminică, 17 iunie 2012, 14:12)

    Dan Florin [anonim]

    De fapt duminică am trecut la neocomunism , au fost activaţi turnătorii şi securitatea prin guvernul psd lenea , chiulul prin alianţa pnl partid de dreapta cu un partid de stânga . Comuniştii nu aveau nevoie de intelectuali , pentru acest lucru au fost exterminaţi , duşi în lagăre la tăiat stuf . Cine nu este cu ei este împotriva lor . Este mai convenabil să manevrezi o masă neinformată , iat acest lucru a fost posibil prin antenele tov voiculescu . Dacă nu va fi organizat un protest masiv al intelectualilor , al celor informaţi ,atunci adio UE ,vom avea ce am votat - Comunism te tip nou condus de iliescu , năstase , ponta , şova şi căpuşele din pnl , posibil să fie reactivaţi turnătorii etc .
  • +19 (27 voturi)    
    Politizare institutiilor!!! (Duminică, 17 iunie 2012, 14:19)

    One more coment [anonim]

    Este dezgustator sa vezi pana unde poatea duce orgoliul USL-ului. Economia zace iar ei se lupta cu Base de parca ar fi ciumat, iar in prostia acestui razboi al orgoliilor cad victime institutii care nu conteaza daca au obtinutinut rezultate bune in ultima vreme.Cuvantul de ordine este DECAPITATI fara discernamant tot ce are legatura cu Presendintele!!!
  • -25 (33 voturi)    
    E panarama degeaba. Asa le trebuie ! (Duminică, 17 iunie 2012, 14:31)

    gfdffbfff [anonim]

    Eu vreau sa-i curate pe toti pupincuristii pedelisti si basisti de prin toate cotloanele. Pedeleul a dus o politica de stat de pedelizare a institutiilor si acum e normal ca nu le convine ca au venit unii care curata mizeriile pedeliste. Adica ce ziceti voi , calutul roz cu zvastica e arta reprezentativa romaneasca sau e mistocareala facuta la betie pe banii statului roman in timp ce sute de mii de oameni erau dati afara, milioane aveau pensii si salarii taiate si alte milioane plecau in bajenie prin alte tari dupa o bucata de paine.
    Eu vreau chiar o lustratie a pedelistilor din toate posturile de conducere ale institutiilor statului pentru ca prin ei s-a facut dezastrul in care suntem azi.
    Sper ca se publica pentru ca am dreptate oricate minusuri as lua de la postacii portocalii (pardon -cameleonici).
    • +11 (19 voturi)    
      Hmm (Duminică, 17 iunie 2012, 15:05)

      Gamma [anonim] i-a raspuns lui gfdffbfff

      As dori sa aduceti in sprijinul diverselor afirmatii prezentate mai sus un exemplu de discriminare a unei opere artistice pe criterii politice ,o discriminare facuta de veche conducere ICR. Daca nu aveti nici nacar un exemplu atunci situatia dv in materie de credulitate se apropie de cea a indienilor ce schimbau obiecte de aur pe bilute si oglinzi .
  • -25 (33 voturi)    
    Felicitari din inima Ponta ! (Duminică, 17 iunie 2012, 14:34)

    gbfjgjgejjg [anonim]

    De cate ori face basescu mizerii guvernului, mai rade cate un esalon de pedelisti, pana ajunge sa fie curat prin institutiile statului , ca acum sunt infectate cu pedelisti pusi sefi peste tot.
    • +4 (4 voturi)    
      gresit (Luni, 18 iunie 2012, 0:57)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui gbfjgjgejjg

      nu pana se curata ci pana se umple de USL-isti.
      Tu chiar crezi ca Ponta face curat ca sa ramana vid de putere?
      Este doar plata clientelei politice.
  • -26 (32 voturi)    
    Ordinul Templierilor din România (Duminică, 17 iunie 2012, 14:40)

    Iorgu [anonim]

    Măi păcălicilor. Fie că vreți voi, fie că nu, țara asta va merge înainte, din voia românilor. O mână de frustrați poponari si cu dezabilități de specific unguresc ca voi nu pot schimba dorința unui neam întreg, existent aici de pe vremea Daciei. Emigrați dracu în alte țări dacă nu vă convine România și românii care locuiesc în ea și nu vă mai scremeți atât să concepeți diversiuni și conspirații, căci veți pica tot voi în ele. Trebuie să fiți tare masochiști să încercați să supraviețuiți, voi și copiii voștri, într-o țară cu o religie care nu vă recunoaște dreptul la a forma familii din doi bărbați și de a înfia copii nevinovați, pe care să-i educați apoi în spiritul vaselinei. Dispariția anormalilor maghiari și a deviaților de la legea biologică este o obligație a societății etice, în siguranța și curățenia unei lumi normale pe viitor.
    • +3 (5 voturi)    
      hac! (Duminică, 17 iunie 2012, 15:13)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui Iorgu

      Bodega din colt este deschisa!
      De la 7 dimineata!
    • +2 (8 voturi)    
      Sigur ca inainte! (Duminică, 17 iunie 2012, 19:52)

      Bold [utilizator] i-a raspuns lui Iorgu

      Imi amintesc de vremurile cand eram copil.Eram mandru ,pionier fiind sa-i raspund presedintelui de detasament sau de unitate,cand acesta zicea: "Pentru victoria socialismului in patria noastra,tot inainte",iar noi toti raspundeam "Tot inainte!"
      Iata-l pe Iorgu,ca-mi aminteste de vremurile acelea.
      Iorgule,sigur ca tara merge inainte,ce parca pe vremea comunistilor sta pe loc? Ea mergea inainte spre o dictatura din ce in ce mai feroce ,in care oamenii nu aveau libertatea de a vorbi,nu aveau ce manca,nu aveau lumina,caldura si munceau din greu pentru un salariu de mizerie.Sigur ca putem merge inainte si acuma,sub conducerea inteleapta a lui Ponta si Antonescu,spre o noua societate socialista multilateral dezvoltata,pe care Ceausescu nu a apucat s-o construiasca. Voi sunteti viitorul luminos al clasei muncitoare,unite sub stindardul partidului socialis din romania,in frunte cu minunatul sau conducator Victor Ponta si al Lui Crin Antonescu ,viitorul presedinte al Romaniei socialiste. De o luna de zile,de cand au luat guvernul,acesti doi indivizi nu fac altceva decat sa reconstruiasca socialismul din temelii,sub privirea vigilenta a lui Ion Iliescu si a lui Dan Voiculescu.In demersul lor dement,nimic nu-i impiedica sa rada tot ce nu le convine si sa puna in loc oameni si institutii dupa chipul si asemanarea lor comunista.Sigur ca ei nu vor mai reusi sa realizeze statul de tip ceausist,dar macar unul de tip putinist,vor incerca sa faca. Ambasadorul rus la Bucuresti avertiza Romania ca a iesit din sfera de atentie a Rusiei,din cauza aliantelor cu America si cu occidentul. Mai mult ca sigur ca atentia noilor guvernanti se va indrepta spre o stopare a acestor aliante si o redirectionare a tarii catre Rusia. In acest demers,ei au inceput cu schimbarea legilor si a institutiilor si cu masacrarea a tuturor masurilor democratice luate de fostul guvern Boc si Ungureanu. Acesta este mersul inainte despre care vorbesti tu aici , Iorgule.Mersul tau inainte estede fapt,inapoi
  • +19 (23 voturi)    
    OUG (Duminică, 17 iunie 2012, 14:44)

    hkh [anonim]

    Nu inteleg de ce au dat OUG pentru schimbarea asta intrucat au majoritate in Parlament acum. Cred ca s-au temut de Basescu sa nu le mai dea o lovitura precum condamnarea comunismului din 2006. Ce face Ponta acum se cheama politie politica. Eu il banuiesc pe D.P. ca e in spatele acestei manevre. Intotdeauna s-a aratat revoltat ca Patapievici si Liiceanu nu-l critica indeajuns pe Basescu. (ar fi fost si aiurea, cainele sa muste mana ce-l hraneste). Multa lume nu intelege rostul culturii, cultura nu trebuie neaparat sa fie profitabila. Vreti sa continuam sa ne laudam ca suntem descendentii celor mai viteji si mai drepti dintre traci ? Pentru ca asta va face ICR de acum incolo. Sa-ti fie rusine D.P.! Tie si doctrinei tale oximoronice!
  • +23 (27 voturi)    
    Ordonanţă de urgenţă ? (Duminică, 17 iunie 2012, 14:48)

    Dan Florin [anonim]

    Care este urgenţa ? Păi vine vara şi comuniştii tovarăşului ponta şi ai chiulangiului antonescu vor pleca cu delegaţii culturale în Maldive ,în Malta sau Ibitza ,ca pe vremea împuşcatului !!!
    Şi aici se poate da un os de ros cu sunt destui flămânzi , poate pleacă şi '' marele ministru al inculturii '' în Dubai sau pe alte meleaguri exotice să răspândească obiceiurile di satul natal din Argeş . RUŞINE acestui guvern şi poate că până în toamnă acest popor să se trezească , dacă nu atunci poporul îşi merită conducătorii şi soarta .
    • -5 (7 voturi)    
      mie-mi spui? (Duminică, 17 iunie 2012, 19:51)

      anaerobik [anonim] i-a raspuns lui Dan Florin

      E aceeasi urgenta dovedita de fostul ministru Kelemen (in guvernul basist) la ordonanta privind instituirea declasarii de urgenta a monumentelor.
  • -10 (18 voturi)    
    traduceri finantate public (Duminică, 17 iunie 2012, 14:48)

    dani [anonim]

    Citez din textul articolului:„Incepand cu anul 2005, ICR a ajutat cu traducerea a peste 300 de lucrari semnate de autori romani”.

    Ce inseamna „a ajutat cu traducerea” ? A finantat traduceri de carti ale unor autori romani in alte limbi? Practicile uzuale de editura sunt ca aceasta cumpara drepturi de autor pentru traducerea unei carti intr-o anumita limba, in masura in care pe piata din tara-tinta cartea ar fi de interes si s-ar vinde cu profit. Daca nu, actiunea ICR pare fortata si artificiala, iar traducerile finantate din bani publici sunt doar trepte de palmares literar al unor autori si al institutiei care ii promoveaza.
  • +17 (21 voturi)    
    Nufarul (Duminică, 17 iunie 2012, 14:51)

    mutaku [anonim]

    Spalatorul de serviciu Ciutacu e la post si isi face datoria: http://www.ciutacu.ro/articol/lantul-uman-al-eternizarii-sinecuristilor/
  • +19 (23 voturi)    
    a fost pe-aproape (Duminică, 17 iunie 2012, 14:56)

    thorr [anonim]

    Incredibil cat de aproape de adevar a fost Brucan...totusi trebuie sa recunoastem ca a fost cam optimist in profetie.
    in curand[nu mai devreme de 1- 1 1/2 ani], romanii se vor trezi[din nou, pentru a cata oara?!?] din "frumosul" vis rosu-galbejit, si vor constata ca au luat inca o tzeapa cum numai noi romanii suntem capabili sa ne-o tragem singuri. pentru ca din pacate, unii chiar si-au pus sperante reale in usl...insa din primele lor zile se vede explicit ca tot ce trambitau ei, referitor la dictatura si politizare, nu era decat un vis a lucrurilor ce aveau sa se intample dupa venirea lor...
    rabdati totusi, bine ca nu-i mai rau de-atata...
  • +25 (29 voturi)    
    revolta artistilor (Duminică, 17 iunie 2012, 15:03)

    eu ma [anonim]

    Sa ne spuna si noua acest oportunist pe nume Mircea Diaconu cum a rezolvat problema cu sotia ,cu incompatibilitatea in raport cu functia lui si sa ne mai spuna si noua de cand isi permite el sa-si de-a cu parerea despre ICR?sa ne mai spuna si de ce dracu nu a vrut el sa stea in banca lui de actor.DETEST ACTORII CARE INTRA IN POLITICA.SUNT NISTE OAMENI DE DOI BANI SI FARA CARACTER!
  • -20 (28 voturi)    
    ICR_nu-i supra lege (Duminică, 17 iunie 2012, 15:10)

    Mihai Vlad [anonim]

    ICR trebuie sa se supuna unui control.
    ICR nu-i stat in stat.
    Scriitorii nu mai au editura, ca le-a fost luata Cartea Romaneasca de Polirom si pusa floare la butoniera, dar se cheltuiesc bani multi pe actiuni de GASCA ale ICR.
    Cine sunt scriitorii promovati de ICR?
    Ce alti oameni de cultura fara de-ai lor a promovat ICR?
    Mai mult, intelegeti si Dv, ca altfel nu mi se publica aceste randuri.
    DA! Ordonanta trebuie sa-si faca efectul!!!!
    • +4 (6 voturi)    
      Da trebuie sa se supuna lui Antopontafelixului (Duminică, 17 iunie 2012, 15:51)

      maca maca [anonim] i-a raspuns lui Mihai Vlad

      http://www.trilulilu.ro/colectie/razi-de-mori/politicboy-victor-ponta-poza-funny
    • +3 (9 voturi)    
      Scriitorii sunt ai nostri (Duminică, 17 iunie 2012, 18:13)

      Anda M. [anonim] i-a raspuns lui Mihai Vlad

      Scriitorii promovati ii gasesti pe site-ul ICR si sunt ai nostri nu ai lor. Sunt oameni care asa au ajuns sa fie cunoscuti si peste hotare. Dupa tine, ICR are vina de a fi scos cultura moderna din mediocritate si provincialism comunist. Citeste presa din strainatate de limba engleza, franceza si germana si vei fi surprins cate referiri la ICR vei gasi.
    • +1 (7 voturi)    
      semne de exclamare (Duminică, 17 iunie 2012, 18:53)

      Pink Panther [anonim] i-a raspuns lui Mihai Vlad

      NU! tu nu stii despre ce vorbesti mai draga!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    • 0 (6 voturi)    
      Poti sa-mi explici ? Nu inteleg. (Duminică, 17 iunie 2012, 21:43)

      zxy [anonim] i-a raspuns lui Mihai Vlad

      " ... ICR ... a mai fost în subordinea Parlamentului si în timpul guvernarii PSD, între 2000 si 2004: „Cu foarte putin timp înaintea alegerilor din 2004, s-a votat, tot prin Ordonanta de Urgenta, transformarea Fundatiei Culturale Române în Institutul Cultural Român si numirea presedintelui ICR de catre presedintele tarii. Oare de ce acelasi partid al carui presedinte sînteti, partidul majoritar în USL, vrea acum sa revina asupra unei decizii din urma cu 8 ani?"

      http://www.romanialibera.ro/actualitate/politica/de-ce-a-fost-numit-victor-ponta-politruc-ingust-la-minte-intepat-de-strechea-puterii-267619.html
  • -7 (9 voturi)    
    Lipitorilor din ICR le-a sunat ceasul (Duminică, 17 iunie 2012, 15:53)

    Intrigianu [anonim]

    ICR-ul este singura institutie de profil care a contrazis in mod flagrant cutuma ca in vremuri de criza cultura este prima si cel mai grav lovita. Dimpotriva, ICR-ul a umplut ochi buzunarele negustoresti ale arendasilor si clientilor acestei institutii. Motivul? Banii publici, cu care este finantat ICR-ul, si care au incaput in mainile private ale filierei alogeno-indigene cuibarite adanc intr-un domeniu care, prin definitie, tine de identitatea spirituala a romanilor si care, pe cale de consecinta, ar trebui sa fie deopotriva reprezentativ si prestigios pentru Romania socio-culturala. Ca nu este asa, iti poti da seama cu usurinta privind la temele unor productii artistoid-culturoide, de cea mai joasa extractie sociala, care schimonosesc profilul spiritual al poporului roman si in care romanii nu se recunosc, cat si incercand sa iei urma banilor alocati de la buget ICR-ului, care se pierde insa undeva in hatisurile corporatiilor straine.
  • -2 (6 voturi)    
    link (Duminică, 17 iunie 2012, 16:38)

    lpop [anonim]

    Sunteti siguri de titlul articolului?
    Pentru ca nu gasesc stirea pe AFP.
    Poate imi demonstreaza cineva contrariul.
  • -4 (12 voturi)    
    run patapievici, run! (Duminică, 17 iunie 2012, 18:17)

    Montesquieu [utilizator]

    e momentul ca "marele" autor patapievici dimpreuna cu de'alde mihaies, armanca si tot restul de consumatori ai banului public, sa intre in economia reala.

    dupa ce ani de zile acesti abonati la buget au folosit discretionar fondurile ICR pentru a le utiliza in programe de slava portocalie acum striga pe toate gardurile ca-s discriminati politic ?!

    pai bine mai patapievici, cand TU ai fost numit, cum a fost? ca doar nu ai pretentia ca ai dat concurs pe post, nu-i asa? ai fost NUMIT de incrucisator pentru "meritele" tale propagandistice.

    iar pentru "deontologii" propagandisti de pe-aici: cand scriitorul Augustin Buzura, un reper al literaturii romane, a fost mazilit de portocalii, unde erati?
    atunci n-a fost abuz?
    atunci nu protestati in fata ICR?

    deontologi politruci de doi bani...
  • +2 (12 voturi)    
    Sustin protestul impotriva ... (Duminică, 17 iunie 2012, 19:23)

    Florin J. [utilizator]

    actiunii USL-istilor de a trece ICR in subordinea parlamentului.

    Garantia mentinerii statutului apolitc pt ICR nu se poate asigura decat prin pastrarea sa sub gir prezidential.

    Trecerea la parlament demonstreaza cu brutalitate reinstaurarea unei "masini de propaganda".

    Fratilor nu vedeti ca revenim la vechile masuri subtile si ticaloase de pervertire a constiintei practicate inainte de '90 ?

    Asa au stricat/ingenunchiat comunistii sufletul Romaniei, rasturnand valorile cu ajutorul celor multi, saraci si nestiutori, care sunt cel mai usor de manipulat.

    Imi pare rau sa o spun dar daca PDL-ul s-ar fi tinut complet de promisiunile facute in cei 8 ani de mandat, atunci nu s-ar fi ajuns la aceasta stare de fapt, lasand astfel Romania vulnerabila pe mainile restauratiei intruchipata de USL.

    Pe USL-isti ii dispretuiesc datorita jegului de ideal pe care il reprezinta, dar pe PDL sunt furios ca ne-a dat iarasi pe mana astora.
    Ar fi trebuit sa inteleaga din start ca mandatul lor trebuia sa fie fara pata avand in vedere vremurile de criza prin care trecem.
    Daca romanii au trebuit sa faca sacrificii atunci trebuiau si ei dea un exemplu pe masura acestor sacrificii.

    N-au inteles asta si cam stiu de ce.

    Ca toate formatiunile din Romania actuala PDL nu e un "pur-sange" ci tot o "martzoaga lesinata" dar cu ceva mai multe pretentii de pur-sange. Este vrere, dar idei, viziune pe termen lung, onestitate... cam subtire, doar prin vocile catorva idealisti pe care "boierii" partidului prea siguri pe ei, dar cam scurti la "vizune", le-au ignorat, inabusit, discreditat.

    USL-ist radeti acum, dara formatiunea voastra sufera de aceeasi boala si primul simptom serios s-a manifestat acum prin prostia facuta cu ICR-ul.
  • 0 (8 voturi)    
    Revolta oamenilor de cultura (Duminică, 17 iunie 2012, 19:38)

    Irist [utilizator]

    Felicitari si mult succes! Va rog demonstrati si pt dl. Dobrincu - un intelectual de mare anvergura. Poate nu e totul pierdut! Va dati seama ce va fi dupa ce vor castiga alegerile parlamentare - vor RADE tot!
  • 0 (10 voturi)    
    ))))) (Duminică, 17 iunie 2012, 20:06)

    OK [anonim]

    Ma astia revolutionariilor nu uitati sa-l luati si pe cadavrul din dulap .Bravi Ponta Afara cu ei.
  • +8 (16 voturi)    
    Pentru bolsevici (Duminică, 17 iunie 2012, 20:44)

    ticbis [utilizator]

    Cititi cateva reactii cu privire la ICR:

    Carl XVI Gustaf, Regele Suediei: „De mai bine de un an, avem privilegiul de a cunoaşte cultura română în toate formele ei datorită Institutului Cultural Român de la Stockholm, situat în apropierea Palatului Regal, pe Bulevardul Skeppsbron. Intensa activitate a acestui institut înseamnă mult pentru cunoaşterea moştenirii culturale româneşti în Suedia."

    Plácido Domingo: "Ţin să mulţumesc în mod deosebit Institutului Român de Cultură şi Cercetare Umanistică de la Veneţia pentru onoarea pe care ne-a făcut-o organizând acest concert, la Teatrul La Fenice, alături de câştigătorii ediţiei din 2010 a Operalia - The World Opera Competition."

    Dieter Kosslick, directorul Festivalului International de Film de la Berlin (Berlinale 2011): "Apreciez foarte mult filmele venite dintr-o ţară mică, care face parte din Europa Centrală, care ajung în Germania dar şi la Festivalul de Film de la Berlin prin Institutul Cultural Român".

    Lidia Jorge, renumită scriitoare din Portugalia: "Atunci când pe glob se vorbeşte despre Institutul Cultural Român, toţi cei care cunosc activităţile filialei din Lisabona o apreciază drept una dintre cele mai dinamice din câte a deschis România pe diverse meridiane. E de admirat diversitatea iniţiativelor ICR Lisabona în varii domenii artistice - muzica, cinema, arte plastice, literatura, arte scenice."
    • 0 (4 voturi)    
      Hihi (Luni, 18 iunie 2012, 8:38)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

      Uslasii te-au ingropat in minusuri.
      Si asta doar pentru niste citate.
      Un plus de la mine.
      • +1 (1 vot)    
        Nu conteaza! (Luni, 18 iunie 2012, 14:24)

        ticbis [utilizator] i-a raspuns lui ciupi 2

        Nu postez aici pentru plusuri sau minusuri. Incerc doar sa arat ca nu judecata lui Ponta conteaza in Europa si in lume, ci a unor oamneni de valoare, recunoscuti pe plan international!
        Nu mie mi-au dat minusuri, ci regelui Suediei, Carl Gustav al XVI-lea, lui Placido Domingo, si oamenilor de cultura Dieter Kosslick sau Lidia Jorge.
        Ceva ma face sa cred ca cei care mi-au dat minusuri, n-au citit 200 de pagini in viata lor, ca sa nu mai vorbesc de faptul ca habar n-au cine sunt personalitatile carora le-am postat citatele!
        Eu sunt destul de realist ca sa-mi dau seama ca 60% din populatia tarii este semianalfabeta, adica exact procentul care voteaza USL la alegeri (si asta inca de pe vremea FSN-ului lui Iliescu - noi muncim nu gandim; sau IMGB face ordine; sau Minerii au plantat flori la Universitate).
        Ceea ce nu inteleg oamenii astia este ca, alde Iliescu, Nastase, Vacaroiu, Mitrea, Hrebenciuc, Ponta, Antonescu, Voiculescu, etc., nu dau nici doi bani pe ei!
        Ii dispretuiesc de 1000 de ori mai mult decat i-as dispretui eu, spre exemplu!
  • +1 (9 voturi)    
    Ponta si ICR (Duminică, 17 iunie 2012, 22:18)

    Alex Petrus [anonim]

    Consider ca este just, Tovarasi , ca Tov. Ponta sa le dea alegatorilor USL un "intelectual "pe masura lor: Poate pe nepotul matusii Tamara, ca-i plac tablourile, sau pe Mang , ca stie scrie, sau pe Goagla, sau pe Adrian Minune. Manelisti politici,"Telectuali", nu gluma. Atunci Romania va fi din nou respectata in strainatate..
  • +1 (9 voturi)    
    mare e Dumnezeu (Duminică, 17 iunie 2012, 22:37)

    maria [anonim]

    in sfirsit realizati ca s-a intorsdictatura comunista in tara odata cu noua guvernare !acesti impostori care prin puci politic au rasturnat democratia din Romania!! majoritatea populatiei este saraca si fara minima cultura si educatie! pe asta s-au bazat acesti neocomunisti! intelectualitatea cea adevarata,trebuie sa reactioneze foarteprompt ! ARTISTI SI SOCIETATEA CIVILA ,NU VA LASATI MARGINALIZATI! foarte bine ca se protesteaza,ar trebui in toata tara! chiar daca sunt pensionara,voi iesi in stada f. pasnic ,fiind solidara cu ROMANIA CULTA !!!!
  • -5 (9 voturi)    
    unde-i onestitatea lui HRP?! (Luni, 18 iunie 2012, 1:25)

    adfontib [anonim]

    Perversitatea ICR-ului hasrepatapievist abia ramane a fi deslusita si deplansa! Controlul ICR-ului prin forul democratic al Parlamentului este in fine, intr-adevar, un fapt prin excelenta democratic! Culmea perversitatii hasrepatapieviste este strania preferinta pentru subordonarea privilegiata unui presedinte ale carui prerogative culturale sunt cel putin dubioase, ca doar nu avem in Basescu vreun Vaclav Havel, ci un frecventator asiduu al carciumilor, de unde-si trage presedintele o notorie si hahaitoare "buna dispozitie"!... Cu atat mai lipsit de onestitate este dl.HRP, fata de care e obligatorie o maxima exigenta, ca "prefera" subordonarea ICR-ului institutiei prezidentiale subordonarii, cu adevarat democratice, forului parlamentar! Dl. HRP actioneaza ca un "ciocoi", asemenea oricarui mogul de presa, asadar imi pare chiar deplorabila solidaritatea in jurul sau din partea unora care se pretind, dar nu sunt, democrati...
    • +5 (7 voturi)    
      Analizeaza mai adanc (Luni, 18 iunie 2012, 6:16)

      Rares [anonim] i-a raspuns lui adfontib

      Teoretic ai dreptate dar ACEST Parlament, asta dambovitean, s-a format tot pe furt si sforarii, indivizi ajunsi acolo de pe locurile 2-3 din colegii. Dincolo de rezultatul referendumului, ce Parlament e ala, cand trec ca sobolanii de la un partid la altul in mijlocul mandatului ? Pai ii mai reprezinta ei pe-aia care i-au votat? O logica elementara iti spune ca NU.
  • +3 (5 voturi)    
    va amintiti? (Luni, 18 iunie 2012, 7:06)

    vasca [anonim]

    Fiti ungurenii mei! De fapt de aici trebuie sa incepem
    • -4 (8 voturi)    
      Yeap, in final m-am lamurit (Luni, 18 iunie 2012, 9:33)

      anaerobik [anonim] i-a raspuns lui vasca

      Sustin o jumatate de protest, si anume ca ICR sa ramina in subordintea presedintelui Romaniei. Sa schimbam insa presedintele...
      • +1 (3 voturi)    
        Te lamuresti in trepte ! (Luni, 18 iunie 2012, 12:12)

        Magda [anonim] i-a raspuns lui anaerobik

        Cand se vor lamuri oamenii ca n-au gresit cand si-au pus speranta in Presedinte atunci vom putea spera in schimbare !
        Hai sa recunoastem ca marea majoritate s-a lasat manipulata pentru ca n-a fost consecventa si hotarata . N-a vrut sa vada evidenta,n-a vrut sa gandeasca asa cum era normal; "cu capul ei" ci a gandit cu "antenele ".
        Si- stati putin - ceea ce se intampla acum este doar inceputul !
        Am ajuns sa -l doresc pe antonescu presedinte ! Sau pe ponta, de ce nu , doar sunt la acelasi nivel !
        Oricum, multi isi vor sopti in barba in urmatorii patru ani:"AM FOST UN DOBITOC"!
        • 0 (0 voturi)    
          sa sarim peste chestia cu presedintele (Luni, 18 iunie 2012, 13:50)

          anaerobik [anonim] i-a raspuns lui Magda

          Desigur, asa s-a facut si ontogeneza, treapta cu treapta. Doar ca, cu permisiunea dvs., voi sari peste treapta dvs....aia cu speranta pusa in presedinte.
        • 0 (0 voturi)    
          Uslasii lui Guta Tantonescu (Luni, 18 iunie 2012, 14:07)

          Nanavd [utilizator] i-a raspuns lui Magda

          Iar ingroapa uslasii lui Guta Tantonescu iot Pontacu un comentariu in minisuri. Insa, teama mi-e ca esti de un optimism inspaimantator. In rest..."se sparie gandul" de ce vor face acesti nimurici politici din toamna, hraniti din umbra de tot ce e patibular, hain, invidios si meschin in RO. Cultura pentru ei este o vorba inventata de ceilalti, iar apogeul manifestarilor culturale este Salam cu micii si bericica alaturi. Sa nu uit! Jeepanu alaturi si burtica la soare ca sa imbunatatim si estetica!
  • 0 (2 voturi)    
    ALT DATA (Luni, 18 iunie 2012, 7:12)

    Lucianmotzul [anonim]

    sa mergeti la vot si voi ca intelectuali sa stiti deschide mintea poporului .sa va fie invatatura de minte ,Intelectuali au fost motorul modernizari ROMANIEI ,acum si voi nu va mai inplicati asa ca acum o trageti .Vin vremuri si mai grele asa ca luati lucrurile in modul cel mai serios,acest Ponta si sleahta lui nu se joaca .
  • -3 (7 voturi)    
    este in regula ?! (Luni, 18 iunie 2012, 7:39)

    vio [anonim]

    "Liderii senatorilor PSD şi PNL, Ilie Sârbu şi Puiu Haşotti, ridică o serie de întrebări în legătură cu situaţia de la Institutul Cultural Român, susținând că doresc să aducă clarificări ce se bazează pe aspecte ridicate de cetăţeni şi că nu au legătură cu o politizare a acestei instituţii.
    Cei doi lideri politici spun că Curtea de Conturi a constatat nereguli importante. "De pildă, s-au înfiinţat anul trecut funcţii de vicepreşedinţi şi s-au acordat salarii importante pentru aceştia, fără să existe acoperire legală. Amânarea luării de măsuri rapide ar fi fost o lipsă de respect faţă de banii publici - de aici şi decizia de a aduce ICR într-o zonă de control democratic autentic printr-o OUG şi nu printr-o lege. Ştim foarte clar că, adoptând o lege, aceasta ar fi fost enorm tergiversată, iar ilegalităţile semnalate la ICR nu s-ar fi putut rezolva, probabil, pe parcursul acestui an. Este în regulă să acceptăm ca oameni de "cultură" precum Valeriu Turcan (fost consilier al lui Băsescu, plecat recent din ICR - nr.) sau Daniel Funeriu să fie parte din structura de conducere a ICR, în timp ce oameni care fac parte din Uniunea Scriitorilor, Uniunea Compozitorilor sau Uniunea Artiştilor Plastici să fie ignoraţi de această instituţie? USL nu are intenţia de a înlocui apropiaţii fostei puteri cu alţi oameni politici ci, mai degrabă, de a deschide ICR spre instituţiile de cultură legitime din România. Suntem total deschişi pentru un dialog cu oamenii de bună-credinţă cu privire la această instituţie şi, cu siguranţă, vom iniţia acest dialog în perioada următoare", se mai arată în comunicatul citat."
    http://www.cotidianul.ro/este-in-regula-ca-funeriu-sau-turcan-sa-fie-in-conducerea-icr-in-timp-ce-scriitori-sunt-ignorati-186189/
  • -4 (6 voturi)    
    vai de noi (Luni, 18 iunie 2012, 9:19)

    boboranul [anonim]

    daca tara asta a ajus, prin intelectualii de vaza, cum ei insise se considera, sa ii planga pe Patapievici, Mihaes si gasca, atunci e vai de capul nostru !!!!!
    De ce nu s-au revoltat stimabilii si cand a fost schimbata fosta conducere. Desi nu il apreciez foarte mult pe Buzura ca scriitor, totusi e o diferenta evidenta de valoare intre el si Patapievici, ca sa nu mai vorbim de golanimea promovata de ICR. Iubiti-l, dragi tovarasi "intelectuali" sau "societari civili" pe Bese, ca el e un Mecena. Dar nu pentru valori, daca om mai avea asa ceva.
  • -5 (7 voturi)    
    o paralela (Luni, 18 iunie 2012, 9:36)

    unul de stanga [anonim]

    Nu inteleg de ce atata inversunare in a sprijini pe HRP,sunteti ipocriti la adresa intelectualitatii romane/
    Chiar a ramas intelectualitatea intr-un singur intelectual HRP.
    Chiar nu mai exista nici un intelectual care sa-l poata inlocui pe HRP,cred ca aveti o placere deosebita in a sprijini numai oamenii lui Basescu.
    Pe vremea lui Ceausescu era unul numit Adrian Paunescu care facea acelasi lucru in ceea ce priveste servilismul politic nu cumva voi forumistii semanati tot mai mult cu acest personaj grotesc?
  • -5 (9 voturi)    
    cititi si asta (Luni, 18 iunie 2012, 9:49)

    anaerobik [anonim]

    Tot acolo, un articol si mai tare. Link: http://www.cotidianul.ro/agentura-icr-sub-conducerea-lui-patapievici-si-mihaies-i-186264/
  • 0 (2 voturi)    
    e tarziu sa plangeti (Luni, 18 iunie 2012, 10:10)

    AMIGA [anonim]

    de ce mai plangeti acum? ASTA ATI VOTAT, ASTA AVETI...SI NU S-A TERMINAT INCA...
  • -2 (4 voturi)    
    politizare (Luni, 18 iunie 2012, 10:30)

    maria [anonim]

    sinecuristii sa stea deoparte sau sa faca un pas inapoi! Politizarea a facut-o patapievici devenind ca si ceilalti "revoltati" obedienti unui regim condus dupa bunul plac reiinviind cultul personalitatii unuia ca basescu!
    ICR trebuie sa fie liber!
    Voi, semnatarii sunteti deja prinsi in plasa lui basescu ! Consecintele le-am vazut! Am vazut si disparitia coloanei vertebrale! Am vazut si cum ati inchis ochii! Deja sunteti orbi! Vrem oameni valizi si drepti!
  • -4 (4 voturi)    
    Revolta papioanelor ....portocalii (Luni, 18 iunie 2012, 10:31)

    Nicolae [anonim]

    ICR a finantat din pacate numai oamenii de curte ai lui Basescu, gen Patapievici care, el fiind evreu, isi exprima un dispret total fata de poporul roman, el primind bani grei de la statul roman. Acest institut cheltuie 10 milioane de euro pentru a plati salariul unui om care ne insulta pe toti, ca popor. Nu mai vorbim si de expozitia de la New York, platita tot de ICR unde apareau zvastici, falusuri si alte mizerii, totul sub patronajul acestor mafioti. Cei care se revolta sunt tocmai talibanii lui Basescu si prietenii lui Patapievici, cel care ne indemna sa ne lepadam de Eminescu si de Nadia Comaneci , romanii fiind un popor de brute.
  • +1 (3 voturi)    
    Ma intreb (Luni, 18 iunie 2012, 11:17)

    Daniel [anonim]

    - daca revoltatii contra ICR au mai deschis o carte in ultima decada?
    - daca nu stau mai mult pe la terase si birturi decat la un spectacol
    - daca in afara de neuronul inversunat mai au unul mai critic.
    - daca stiu de Serban, Puiu, Mungiu?


    Pentru ei, tot ce nu-i anti-Basescu (cu injuraturi, cu urlete) este nepatriot, platit, etc...

    Bai, voi sunteti talibanii. Uitati-va putin si incercati sa judecati logic.

    Poate antenele lui Voiculescu v-au mintit?
    Oare nu este si asta posibil?
    Succes la gandit. E un sport mai greu decat cu halba sau pe stadion.
    Dar, daca vrei, poti!
    • 0 (4 voturi)    
      "23 milioane de omuleti patibulari" (Luni, 18 iunie 2012, 11:40)

      Nicolae [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Daniel, prietenul tau Patapievici considera ca tu, roman fiind esti patibular. Sigur ca patapievici, evreu fiind nu se considera inclus intre cei 23 milioane de omuleti romani. Sincer nu ma intereseaza reactiile unor regizori care nu doresc sa existe un control democratic - parlamentar - ci un control al unei singure persoane - Basescu - asupra unei institutii platite din bani publici. Poate au si ei interesele lor financiare in directa legatura cu ICR si mafia de acolo... Ponta nu a vrut ca ICR sa fie sub controlul primului ministru ci al parlamentului, ca intr-o societate democratica. Patapievici a creat posturi suplimentare in ICR in timp ce posturile erau blocate in spitalele romanesti. A cheltuit 10 milioane EURO pe an pentru mizerii de genul expozitiei de la New York!
      • 0 (0 voturi)    
        Raspuns (Luni, 18 iunie 2012, 13:36)

        Daniel [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

        Problema este ca, aceasta actiune, coroborata cu alte "epurari" marca USL te pun pe ganduri.

        Sincer, nu cred in buna credinta a unei aliante care:
        1. Il mentine pe Ilici pe post de Presedinte de onoare a celei mai importante componente a sa.

        2. Are o lunga istorie in ceea ce priveste denigrarea diverselor personalitati.

        3. Are un limbaj agresiv, limitat.

        In alta ordine de idei, apreciez ca nu m-ai injurat (cam asta este reactia cea mai raspandita).

        Prietenia cu Dl. Patapievici m-ar onora, din pacate nu-l cunosc decat din carti si de la TV.
      • 0 (0 voturi)    
        Ma strafulgera un gand... (Luni, 18 iunie 2012, 14:11)

        Nanavd [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae

        Nu cumva prin crearea de posturi suplimentare = venituri = contributii la fonduri diverse printre care si pentru categoria "sa ni se dea" a dat dovada de capacitate manageriala? Nu cumva vajnicii manageri de spitale n-au stiut/vrut acelasi lucru? Ce ne mai deranjeaza competenta!!!!
        In rest, dreptate pentru prostie, ochii plansi si burdihanele nesatule cer sa te vada.
        P.S. Ti-am explicat simplist mecanismul, nu cred ca e cazul sa ma apuc de teorie economica ici-sa//
  • 0 (4 voturi)    
    ICR si revolta oamenilor de cultura (Luni, 18 iunie 2012, 12:29)

    Irist [utilizator]

    Felicitari oamenilor de cultura! Ma alatur sufleteste protestului dv. Militati si pt dl Dobrincu (mai rar asa istoric).