Cine este medicul de la Găești care nu ar vrea să piardă niciun vaccin anti Covid

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 5 ianuarie 2021, 20:08 Actualitate | Coronavirus


Dr. Laurentiu Belusica
Marți, centrul de vaccinare de la spitalul Găești a fost în centrul atenției, iar managerul spitalului, conferențiar universitar dr. Laurenţiu Beluşică, a ajuns vedeta rețelelor de socializare după ce a dorit să vaccineze și alte persoane în afara cadrelor medicale, deoarece au rămas doze de ser neutilizate care ar fi fost aruncate altfel.

Dr Belușică a declarat marți seară că a propus această soluție în situația în care ar fi rămas doze care ar fi fost aruncate, dar că nu a fost cazul și au fost vaccinate doar cadre medicale conform protocolului.

”Da, am zis că aș dori să vaccinez alte persoane în situația în care ar fi fost vaccinuri rămase care ar fi fost aruncate. Nu a fost însă cazul că am identificat alte cadre medicale, iar protocolul a fost respectat. A circulat o informație greșită”, a declarat dr, Belușică.

Dr Belușică spune că nu s-a gândit niciodată să nu respecte protocolul, că a fost medic militar cu grad de colonel și înțelege ce înseamnă ordinea și disciplina, doar că nu înțelege ”cum poți să arunci 80 de doze (n.r. circula această informație în presă) și tu să fii cu acul în mână și să nu vrei să le folosești”

Declarațiile din timpul zilei

"Cine vrea sa se vaccineze... Ne raman doze si decat sa le arunc mai bine le fac la cine vrea sa se vaccineze. Asta e rationamentul pentru ca el, dupa ce l-ai facut dilutia, el se face o dilutie, dupa ce ai facut diluatia, din acel flacon cu dilutia facuta se pot vaccina 5 persoane. Daca ai vaccinat una si ai terminat vaccinarea, ramai cu 4 doze care se arunca. Este 12 euro o doza si e pacat de ele, si atunci am zis ca le fac la cine doreste sa se vaccineze", a afirmat Laurențiu Belușică, manager Spitalul Găești.

"Ieri am inceput. Sunt doritori, sunt foarte multi. De ieri, de azi incolo facem treaba asta. Oamenii care au venit nu sunt voluntari. (...) Nu numai cadre medicale. Oricine doreste sa se vaccineze", a mai spus managerul.

”Am luat și noi la cunoștință de situația de la spitalul din Găești și pot să vă spun următoarele lucruri: faptul că au fost vaccinate astăzi persoane care nu aparțin etapei 1 nu este o tragedie. Până la urmă important este ca au fost vaccinate. Faptul că nu s-au respectat procedurile și anume beneficiarii vaccinurilor să fie cei din etapa 1, așa cum prevede strategia, pentru că nu întâmplător această etapizare a fost făcută tocmai pentru a echilibra disponibilitatea reală a vaccinurilor cu persoanele care au cea mai mare nevoie să fie vaccinate în această perioadă, acest aspect urmează să fie verificat. Din acest punct de vedere vorbim local de un management defectuos”, a spus marți președintele Comitetului Național de coordonare a activităților privind vaccinarea împotriva SARS-CoV-2 (CNCAV), Valeriu Gheorghiță, într-o conferință de presă.

Cine este dr. Belusica

  • Conform CV-ului, Dr. Laurenţiu Beluşică s-a format în mediul universitar din spitalul clinic "Ion Cantacuzino" din Bucuresti unde a lucrat aproape 20 de ani sub îndrumarea profesorilor Radu Corneliu si Ion Vereanu.
  • A urmat progresiv pașii didactici de la gardul de asistent la cel de conferențiar universitar pe care l-a obținut in anul 2008.
  • A fost doi ani director medical in spitalul "Ion Cantacuzino".
  • Intre 2007 - 2016 a condus serviciul de chirurgie din spitalul "Dimitrie Gerota" din Bucuresti apoi a fost director medical la Spitalul Judetean de Urgenta din Călărași.
  • Din Ianuarie 2017 a condus serviciul chirurgical din C.D.T. "Victor Babes".
  • În ultimii doi ani a fost medic primar chirurg la Spitalul Malaxa, de unde s-a transferat la Găeşti, în poziţia de manager.

Pe lângă activitatea didactica si administrativa s-a remarcat ca un strălucit ca medic chirurg, fiind unul din promotorii chirurgiei laparoscopice in Romania.

”Poate că aş fi făcut mai multă performanţă în Anglia sau în altă parte. Dar eu am ales să trăiesc în România, nu din patriotism sau altceva. Din motive personale. Aici fac ce mi-am propus să fac. Am performanţele pe care mi le-am propus. Pot să spun că mi-am atins nivelul de incompetenţă şi ceea ce fac cred că fac foarte bine. Personal, cred că eu trebuie să fac ceea ce trebuie să fac. Dacă fiecare doctor ar gândi aşa, multe lucruri ar fi foarte bune. La peste douăzeci de ani de la o schimbare politică majoră, în România, cât să mai dăm vina pe politic? Trebuie făcut ceva. Cred că cel mai bine ar fi ca tot mai mulţi medici români să meargă şi să lucreze în Uniunea Europeană, să se perfecţioneze, apoi să vină înapoi şi să facă atât cât pot. Eu am fost plecat, dar nu pot să fac în România tot ce se face în Anglia, că n-am cum. Dar ceva fac. Am schimbat o mentalitate, ceva, ceva bun s-a întâmplat.”, declara doctor Belusica într-un interviu din 2013 pentru Adevărul.

Cum vedea doctor Belusica viitorul medicinei românești

”Din păcate, au plecat şi cred că vor pleca în continuare, foarte mulţi medici în străinătate. Dacă aceşti doctori s-ar întoarce înapoi, nu mă dau pe mine ca exemplu, s-ar schimba foarte multe lucruri. Pentru că nu ai cum să înţelegi foarte multe lucruri, dacă nu vezi fenomenul medical în toată splendoarea lui, acolo unde se întâmplă. Şi în Anglia, unde consider că este vârful medicinei, au lipsuri, au probleme şi acolo trebuie să ceară, însă sunt probleme mult mai mici, dar ei le văd ca pe nişte dificultăţi foarte mari. Nu văd prea bine viitorul medicinei din România. Lupta unor oameni dedicaţi, dornici să facă ceva, este foarte grea. Grevă de ochii televiziunii nu se poate face. Cred că cei care fac grevă, doar se prefac că fac grevă. De fapt nu facem, că noi ne facem treaba. Eu îi înţeleg foarte bine pe cei care au lipsuri, avem aceleaşi visuri. De aceea m-am întors şi din Anglia, unde aveam 55 de lire sterline pe oră, să lucrez aici. Mi-a fost foarte greu la început, dar am ştiut ce să fac şi să cer de la colaboratori. Am ştiut să fac nişte lucruri, pe care le-am învăţat în Uniunea Europeană, pentru că altfel nu avem de unde să le ştiu. În medicina românească trebuie să se schimbe nişte lucruri. Este evident că trebuie să se schimbe nişte lucruri.”, spunea dr Belusică pentru Adevărul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


27521 vizualizari

  • +32 (46 voturi)    
    Cred că acest om este printre adevărații eroi... (Marţi, 5 ianuarie 2021, 20:17)

    Nyk1 [utilizator]

    ...din toată această pandemie. În orice caz, mai mult decât Musta, Streinu-Cercel sau alții ca ei.
    • -10 (12 voturi)    
      hehe (Marţi, 5 ianuarie 2021, 23:24)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Ati pus din nou la punct ielitele, Yefreytor Nykola1!
    • -2 (8 voturi)    
      Cutia Pandorei! (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 8:00)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Sa nu uitam suntem in Romania.
      Tocmai s-a mai deschis o oportunitate pt smecheri.
      Vrei vaccinare peste rand. Dai o spaga la centrul respectiv de vaccinare, intrii in aceiasi zi si faci vaccinul cu 3 luni inainte de rand. Scuza perfecta: i-am facut primului om de pe strada care a vrut, pt ca oricum se pierdea vaccinul.
      Pai tocmai aici trebuie sa intervina organizarea. Programezi 40 de persoane, le ceri confirmarea (ca nu refuza si se prezinta) din timp si cine nu se prezinta (daca nu e caz de forta majora) il pui sa plateasca nu numai vaccinul ci si o amenda consistenta.
      Pt cei care nu se prezinta cu o ora mai devreme de ora administrarii vaccinului, sa fie chemati urmatorii de pe lista si treaba sa mearga mai departe.
      Daca nu se va proceda in genul acesta, vom avea curand surpriza ca la multe centre, vor face vaccin mai multi "oameni de pe strada" decat cei programati.
      • -1 (3 voturi)    
        So what? (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 18:27)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        Cu cât se vaccinează mai mulți (chiar și șmekeri - adică fix cei suficient de narcisiști încât să nu poarte masca corect), cu atât sunt protejați mai mult ceilalți care nu au primit încă vaccinul sau care nu îl pot tolera, prin efectul de imunitate de turmă.

        Eu unul i-am și recomandat unui membru al familiei să-și „aranjeze” vaccinarea cât mai rapidă cu ajutorul doctorului de familie, având în vedere că în curând vom fi sub din nou sub asediu din cauza mutației englezești.
        • +2 (2 voturi)    
          Reguli, proceduri bine puse la punct, organizare? (Joi, 7 ianuarie 2021, 7:52)

          Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          Alea merg la nemti si in general la tari civilizate.
          Speram sa mearga si la noi, dar cel putin in cazul de fata m-am inselat!
          Romanul, in general, nu se simte bine daca nu e smecher, daca nu a fentat el pe cineva.
          In final, daca e suficient de destept, constata ca doar si-a furat singur caciula si pe ansamblu este el insusi victima acestui sistem unde alti smecheri au subtilizat banii si au facut sosele proaste, au furat din banii pt dotarea spitalelor si el ramane cu boala prost tratata, la fel cu banii destinati invatamantului,,,etc.
  • +51 (55 voturi)    
    corect (Marţi, 5 ianuarie 2021, 20:25)

    Casalot [utilizator]

    Tot ceea ce spune mi se pare de foarte bun simt. Nu inteleg ce atat campanie impotriva celor care nu vor sa se vaccineze, cand focusul ar trebuie sa fie pe vaccinarea cat mai rapida a celor care vor asta, unii chiar ar plati mai mult de 12euro ca sa fie vaccinati cat mai repede.
    • +23 (23 voturi)    
      ... (Marţi, 5 ianuarie 2021, 20:57)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Casalot

      Pentru ca birocratie. Si sa nu indrazneasca "obisnuitii" sa iasa din celebra strategie sau sa scoata in evidenta lipsurile ei .
  • +9 (15 voturi)    
    Respect! (Marţi, 5 ianuarie 2021, 20:49)

    transalpinarum [utilizator]

    Problema celor care sunt "in linia intai" nu este numai in Romania. Se pare ca medicii din mai multe tari, au fost tin vacanta de Sarbatori, si astfel nu s-a vaccinat prea multa lume, timp in care, fireste, virusul si-a facut de cap. Imi pare rau s-o spun, dar asta mi se pare de prost gust in partea celor a caror vieti au fost distruse de aceasta pandemie. OK, daca vrei sa-ti ieri vacanta de Craciun, foarte bine, dar lasa pe altii sa se vaccineze, ceea ce acest domn doctor avea de gand sa faca. Ca exemplu, astazi am zburat cu BlueAir, au fost aprox 30 de pasageri in dimamai aeronava de 100+ oameni, foarte grav, lucruri pe care le decontam cu totii in final.
    • +4 (8 voturi)    
      Pe bune? (Marţi, 5 ianuarie 2021, 21:40)

      un_moftangiu [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      Adica ai vazut tu cum s-au inchis sectiile de ATI cu pacienti COVID-19 de sarbatori? Sau sectiile din Bals, Marius Nasta sau alte spitale COVID19? Pe ce lume traiesti ca sa spui asemenea prostie?
  • +10 (32 voturi)    
    da, un om de exceptie ! (Marţi, 5 ianuarie 2021, 20:54)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Cati din Dv ( si in special de la USR) ar spune : ”Poate că aş fi făcut mai multă performanţă în Anglia sau în altă parte. Dar eu am ales să trăiesc în România, nu din patriotism sau altceva. Din motive personale"

    Acest domn ar trebui sa coordoneze campania de vaccinare si nu baietii de casa ai marelui schior al patriei pe care il doare in betze de "dragi romani!" si de vaccinurile destinate lor si aruncate la gunoi.
  • +21 (21 voturi)    
    Decizia (Marţi, 5 ianuarie 2021, 22:47)

    Celbland [utilizator]

    O decizie înțeleaptă, fiindcă fiecare vaccin contează. Chiar dacă nu plătim vaccinul, trebuie ca fiecare doză să fie folosită.

    Am observat că cei mai mulți oameni săraci fac multă risipă, motiv pentru care rămân săraci ...
    • -1 (9 voturi)    
      :) (Marţi, 5 ianuarie 2021, 23:13)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      Cum nu il platim? Nu se achita din bugetul de stat care e intretinut din taxe si impozite? Din CASS?
      • +1 (3 voturi)    
        Raspuns este (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 7:05)

        ABBV [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        NU, nu platim suntem ca si aia de pe treptele biserici "da si mie nenea". Suntem cu caciula in mana la UE.
  • +12 (14 voturi)    
    mda (Marţi, 5 ianuarie 2021, 23:11)

    Xorciser [utilizator]

    Cacanarismul romanesc bate orice urma de logica.

    Daca vaccina lume la intamplare sunt sigur ca apareau tot felul de binevoitori care sa suspecteze ca a vaccinat cunostinte, pile etc.
  • +19 (19 voturi)    
    da, controlul (Marţi, 5 ianuarie 2021, 23:17)

    Filbert [utilizator]

    Un om are o pozitie logica si decenta asa ca hai repede cu controlul. Furturile de milioane din spitale pot sa astepte mult si bine, alea nu-s urgente.
  • +19 (19 voturi)    
    Are perfecta dreptate ! (Marţi, 5 ianuarie 2021, 23:35)

    Cugetator [utilizator]

    In acest moment, cu toata imperfectiunea sistemului de programare, inclusiv pentru ca medicii de familie nu prea vor sa se implice si nici nu au poate dotarea ncesara , exista destui care vor sa se vaccineze rapid. Sigur ca exista in continuare suficienti coronasceptici , desi sper ca numarul lor s-a mai redus prin infectare sau prin luminarea capetelor lor, mai sunt inca destui si isi continua propaganda atat de nociva. Asa ca initiativa acestui adevarat doctor , trebuie apreciata si salutata !
  • +12 (14 voturi)    
    Un om normal (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 1:56)

    Godzillagrrr [utilizator]

    ... intr-o tara de români.
    • 0 (2 voturi)    
      Daca era normal (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 9:23)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      Ar fi programat fix 5 medici/batrani cand dezgheta 5 doze de vaccin
      • +3 (3 voturi)    
        programari (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 11:28)

        StoianCo [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Stii cati dintre cei programati nu se prezinta in general la o programare efectuata?... Multi, mult prea multi, mai ales avand in vedere situatia de fata!

        Felicitari acestui manager, medic si om !!!
        • -2 (2 voturi)    
          Faptul ca in alte spitale din tara (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 11:43)

          galeo [utilizator] i-a raspuns lui StoianCo

          S-au vaccinat doar medici, fara a se arunca vaccinuri, arata ca ca altii pot gestiona aceasta problema.
  • -4 (6 voturi)    
    Pentru ce il numiti erou ? (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 7:10)

    galeo [utilizator]

    Chiar nu inteleg...
    Mai degraba e proasta organizare.
    In ziua cand desfaci un set de 5 vaccinuri, te asiguri ca ai programat 5 medici/batrani in ziua respectiva.
    • +4 (4 voturi)    
      asa (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 16:34)

      iqwe [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      si daca nu vin ce faci cu ele ?
  • +6 (6 voturi)    
    Mi se pare absolut corect ce spune medicul (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 9:10)

    Klaus_ [utilizator]

    Mi se pare de bun simt ce spune managerul spitalului din Gaesti. Adica daca iti mai raman vaccinuri (pentru ca ai primit prea multe dintr-o eroare sau pentru ca unele cadre medicale s-au razgandit si refuza vaccinarea), evident ca, in loc sa-l arunci, mai bine dai vaccinul unor oameni care chiar vor si au nevoie. O farmacista sau o casiera de la supermarket e mult mai expusa decat o asistenta dintr-un spital non-covid. Sau sa le dai la niste batrani din centre de batrani, ca acolo exista in risc mare. Cred ca se face atata tevatura pe tema asta pentru ca traim intr-o tara defecta si deja incepem sa ne imaginam ca l-ar fi distribuit la pile si rude, sau contra unei spagi. Nu cred ca e cazul aici, cred ca suntem prea obsedati de hotie ca sa distingem o idee buna de o tentativa de frauda. Pentru ca prea multi ne-au furat si ne-au luat de prosti.
  • -1 (1 vot)    
    asa si ? (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 17:13)

    nick1587873340950 [utilizator]

    "Fiecare pasare, pe limba ei piere"