Șeful campaniei de vaccinare, despre situația de la Găești: Important este că acele persoane au fost vaccinate. Faptul că nu s-au respectat procedurile reprezintă un management defectuos

de DP     HotNews.ro
Marţi, 5 ianuarie 2021, 15:52 Actualitate | Sanatate


Vaccinare Covid-19
Foto: Facebook
”Am luat și noi la cunoștință de situația de la spitalul din Găești și pot să vă spun următoarele lucruri: faptul că au fost vaccinate astăzi persoane care nu aparțin etapei 1 nu este o tragedie. Până la urmă important este ca au fost vaccinate. Faptul că nu s-au respectat procedurile și anume beneficiarii vaccinurilor să fie cei din etapa 1, așa cum prevede strategia, pentru că nu întâmplător această etapizare a fost făcută tocmai pentru a echilibra disponibilitatea reală a vaccinurilor cu persoanele care au cea mai mare nevoie să fie vaccinate în această perioadă, acest aspect urmează să fie verificat. Din acest punct de vedere vorbim local de un management defectuos”, a spus marți președintele Comitetului Național de coordonare a activităților privind vaccinarea împotriva SARS-CoV-2 (CNCAV), Valeriu Gheorghiță, într-o conferință de presă.

Reamintim că la centrul de vaccinare de la spitalul Găești se imunizeaza anticovid oricine dorește, nu doar cadrele medicale, anunță Realitatea Plus. Managerul spitalul a declarat că el refuză să arunce dozele de ser neutilizate și, prin urmare, a început să vaccineze orice doritor, indiferent de vârstă sau de gradul de risc privind efectele bolii. Inclusiv jurnalistul Realitatea Plus care a stat de vorba cu el a fost invitat la centru să se imunizeze chiar astăzi. Vaccinul scos de la temperatura de -80 de grade, se poate pastra 5 zile in frigider normal si 5 ore, dupa ce a fost scos din frigider. Dintr-un flacon se pot face 5 vaccinuri, la Spitalul Gaesti, nu au vrut toti sa se vaccineze si ca sa nu fie aruncate dozele (alea 5), vaccineaza la liber. A avut situatii cand a vaccinat o persoana programata si ceilalti 4 programati nu s-au mai prezentat, de returnat, nu putea si, ca sa nu se piarda, a vaccinat doritori.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















16968 vizualizari

  • +25 (27 voturi)    
    ... (Marţi, 5 ianuarie 2021, 15:58)

    tirolez [utilizator]

    Scartz, ce era sa faca daca aia 4 programati nu au venit? Sa se duca sa-i aduca cu politia?
    Domnia sa ce ar fi facut, sa stie si altii care vor fi in aceasta situatie.
    Motiv bun de schimbat managerul, deja cred ca e lista de asteptare.
    • +3 (15 voturi)    
      ... (Marţi, 5 ianuarie 2021, 16:09)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Ghita asta trebuie sa stie ca trebuia sa aibe pregatit si planul B pt persoane care se razgandesc, se imbolnavesc (de covid sau altceva) intre timp si nu mai pot face vaccinul, planul C pt cazul cand un transport este compromis (accident, defectiune) samd. Mai ales fiind (cel putin in teorie) militar. Unde cum se stie potentialul inamic te si asteapta sa-ti desfasori tu Procedurile, gasesti resursele dupa Proceduri, samd.
      • +14 (14 voturi)    
        . (Marţi, 5 ianuarie 2021, 16:33)

        Mihai_P1 [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

        Se pare ca managerul de la Spitalul Gaesti tocmai a inventat planul B. :)
      • -6 (8 voturi)    
        era si este pregatit (Marţi, 5 ianuarie 2021, 16:34)

        Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

        Au anuntat plan B si C, tocmai de asta ala nu a respecat procedurile. Tu nu intelegi ca exista proceduri pentru asa ceva?
      • +4 (6 voturi)    
        Pregatirea militara (Marţi, 5 ianuarie 2021, 16:43)

        Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

        nu are nici o legatura cu managementul de proiect, iar asa ceva nu se preda la nici o scoala a MAI sau MAPN. Mai mult, un manager trebuie sa aibe si niste calitati native si sa acumuleze experienta non-stop pentru a putea sa prevada situatiile de criza sau eventualele blocaje. Nu cred ca Armata sau Politia au asa ceva sau na, cel putin, in ultimii 30 ani, nu au dovedit asa ceva in public.Aceste instututii au probleme in a pregati pana si purtatorii de cuvant si comunicatele oficiale.
    • -2 (2 voturi)    
      poti sa faci chestia asta mai transparent (Marţi, 5 ianuarie 2021, 16:10)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      adica ai o lista de asteptare deschisa oricui si prin tragere la sorti ii anunti si daca iti confirma participarea ii intepi si gata.

      Altfel nu prea este transparent si te poti trezi ca chiar nu ai pe cine vaccina...
    • -7 (9 voturi)    
      prieteneeeee (Marţi, 5 ianuarie 2021, 16:33)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Extista proceduri, nu chemi de acum peste o ora, sunt chemati cu zile inainte, cei ce refuza trebuiesc inlocuiti cu urmatorii si tot asa. NU poate sa zica ca a venit unu si ceilalti nu erau pe hol si el a deschis un flacon pentru ala. Ala trebuia reprogramat cu alti 4 care vor. Dar asta e in romanica Managerul de spital a facut cui trebuia sa faca si apoi s-a scuzat.

      Tara asta de corupti unde se cauta motive.
      Suntem milioane care asteptam vaccinu si vezi doamne nimeni nu vrea a faca vaccinu, ma sa dea naibi...
      Sunt curios care or fi aia la liber? :)))
      Medici care nu cred in vaccin trebuisc adusi in comisii sa prezinte dovezi ca vaccinu nu functioneaza si desfacute contractele. Pai astia au facut studii clinice pe 40k oameni si medici astia autohtoni zic ca nu stiu ce reactii adverse au si ca mai asteapta? pai milioane sunt in USA vaccinati milioane in europa si tu te fofilezi ca medic?
      • +2 (2 voturi)    
        Nu zau? (Marţi, 5 ianuarie 2021, 17:48)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Adry@n

        Si care sunt procedurile daca tot spui ca exista, poti prezenta un document oficial?
        Poti dovedi ca a facut vaccinurile pe pile?
        OK, nu chemi doar 5 pentru un flacon. Dar cati chemi? 6, 10, 100? Cine le plateste timpul consumat degeaba, lipsa de la munca, celorlalti care vin si nu li se face vaccinul pentru ca toti cei de pe prima lista s-au prezentat? De cate ori sa vina asa, prin incercari, doar daca nu se prezinta unii? Vin zile, saptamani in sir pana in sfarsit nu se prezinta suficienti ca sa intre si ei la vaccinare??
        • -1 (1 vot)    
          cine le plateste timpu? (Marţi, 5 ianuarie 2021, 20:33)

          Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          Bai sa fie, nu am stiut ca timpul in care tre sa te duci la splital pentru a-ti fi salvata viata trebuie sa fie platit. GRUPE DE RISC (PENSIONARII). Pai cum sa nu fe platit ma daca e pensionar? e platit si se duce ca sa ii fie salvata viata si s-o salveze pe a altora pe care i-ar putea OMORA!
          Acum imi dau seama cu cine am de-aface!
          • +1 (1 vot)    
            Intrebarea era la modul general. (Marţi, 5 ianuarie 2021, 21:52)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Adry@n

            Pentru ca se va ajunge si la vaccinarea tuturor. Daca nici asta nu ai priceput... Ca sa nu mai zic ca sunt vaccinate si cadrele medicale. Cu astia cum faci, cat ii scoti din spitale, policlinici, doar ca sa astepte sa vada ca POATE vor fi vaccinati daca altii nu se prezinta? Da, si eu imi dau seama cu cine am de a face, mai ales ca nu raspunzi la intrebari simpe...
        • 0 (0 voturi)    
          vaccinare (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 9:36)

          atc [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          1. Stati sa vedeti cand ne-o veni randul la cei neinstitutionalizati in centre medicale. Sa vezi atunci proceduri, planuri de la A-Z, si cum o sa umblam bezmetici, dupa cum ne-o taia capul, pe la centrele de vaccinare.
          2.”Am luat și noi la cunoștință de situația de la spitalul din Găești și pot să vă spun următoarele lucruri: faptul că au fost vaccinate astăzi persoane care nu aparțin etapei 1 nu este o tragedie." Despre ce vaccinari a aflat dl. colonel? Poate ne da si numele celor vaccinati din afara et.1 la Gaiesti? Da' conf. caror proceduri s-au aruncat cca. 90 vaccinuri la gunoi? In astia trebuie sa avem incredere?
    • +2 (2 voturi)    
      Unde zice ca schimba managerul? (Marţi, 5 ianuarie 2021, 18:34)

      crinana [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Nu stiu ce ai citit tu dar omul zice important e ca s-a facut vaccinarea. Apoi ca se va face o ancheta. Nu zice si rezultatul anchetei din start. Si mi se pare normal sa se verifice de ce au fost vaccinate alte persoane decat cele programate. Daca au fost vaccinate persoane care s-au bagat in fata si cei programati nu au mai avut loc? Poate este chiar asa cum a zis managerul si au avut vaccinuri si nu au avut doritori din cei programati. Atunci managerul a procedat corect si ancheta va concluziona asta. Cum o dai nu e bine la carcotasi...
  • +21 (27 voturi)    
    Intolerabil ! (Marţi, 5 ianuarie 2021, 16:01)

    Tescovin [utilizator]

    Vai, dar așa ceva este inacceptabil, intolerabil ! Incompetentul ăla de director de la Găești nu înțelege că important nu e să vaccinezi populația, ci să respecți Sf. Proceduri ?! Afară cu el, să fie linșat pe FB de mulțimea furioasă ! Apoi aducem în loc un profesionist adevărat, care știe că nimic nu poate fi mai presus de respectarea Procedurilor.
    • +8 (10 voturi)    
      managerul (Marţi, 5 ianuarie 2021, 16:12)

      next [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      asta ar trebui numit in locul lui gheorghita care tine o suta de mii de doze degeaba de 1 saptamana si ceva. Sigur s-ar descurca mai bine...
    • -3 (5 voturi)    
      MDA... (Marţi, 5 ianuarie 2021, 17:37)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Acum 7 ani de zile era un vaccin pentru nou nascuti care se face la 6 luni si evident nu se gasea in romania, Eu lucrez la privat (spital privat) iar ei au organizat o vaccinare achizitionand 10 multidoze a cate 50 deci erau pentru 500 bebelusi si totul s-a facut la Brasov in 3 zile, o multidoza pt 50 bebelusi nu putea fi folosita la mai mult de 12 ore de la deschidere. Ghici ce, am avut o prietena care a fost cu bebele la brasov si a facut vaccinu(din bucuresti). Astia au reusit sa faca la toti 500 programati, bine au lipsit 7-8 care au fost inlocuiti imediat. Dar vezi tu la privat gasesti mereu proceduri si planuri ca nu esti la stat sa te doara in fund!

      Ideea e ca asta nu a deschis un flacon si a vazut ca e doar un ratacit pe holu splitalului, Desi putea sa il reprogrameze. Dar nu el a deschis mai multe flacoane si a zis pentru fiecare era doar unu...
      Restu.... baietii cu plile.
      • +1 (1 vot)    
        vaccinare (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 9:43)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui Adry@n

        Tu chiar n-ai inteles ca la Gaiesti NU S-A FACUT NICI O vaccinare peste rand? Si ca a fost doar o intentie anuntata? Si ca colonelul a inteles(?!) prost.? Si ca, chiar daca se facea, era un OM in plus vaccinat, in loc sa arunci vaccinul? Si ca...
  • +11 (21 voturi)    
    //// (Marţi, 5 ianuarie 2021, 16:02)

    GemstonePig [utilizator]

    Ce poate fi mai schizofrenic decat un medic care refuza vaccinarea?!
    • -3 (9 voturi)    
      mai multi (Marţi, 5 ianuarie 2021, 16:40)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Mai multi, sper ca dupa sa fie chemati in comisii. Nu crezi in stiinta fa-te domne preot, si pupa oase...
      S-a explicat suficient pentru toate mintile inguste ca este doar "o reteta" injectata astfel incat organismul sa isi creeze singur o bariera si sa se imunizeze impotriva virusului, nici macar nu e precum cel gripal unde ai o a o mie parte din virus injectata. Nu frate nu ai cum sa fii atat de ingust la minte ca medic... ori ai luat examene pe pile ori ai falsificat diploma dar nu ai cum sa fii medic si sa crezi in teoria conspiratiei! Mai alesc cand vezi cum spuma medicala se vaccineaza, cei mai importanti din breazla lor se vaccineaza sa dea exeplu si ala de la Gaiesti gara (undeva intre bucuresti si pitesti e un fel de gaiesti) face gargara!
  • +17 (19 voturi)    
    Ce vina are managerul (Marţi, 5 ianuarie 2021, 16:03)

    Milka Man [utilizator]

    daca cei care se programeaza, nu se mai prezinta? Fie ca sunt ocupati, fie s-au razgandit si nu mai vor sa fie vaccinati...Nu e cam ipocrizie sa arunci vaccinul cand altii chiar ar vrea sa se vaccineze? Poate Valeriu Gheorghiță e un manager de proiect prost, ca nu s-a gandit si la exceptiile astea...Off off, in ziua de azi, chiar oricine poate fi manager, atat la stat, cat si la privat. Chiar oricine...
    • -5 (7 voturi)    
      nu faci vaccinu, (Marţi, 5 ianuarie 2021, 16:43)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      nu faci vaccinu, nu chemi 5 chemi 40 si ii pui pe grupe, am impresia ca voi astia care ii luati apararea v-ati vaccinat de curand la Gaiesti langa pitesti sa traiesti...
      Eu la privat lucrez de o viata intreaga dar nu am auzit sa nu fii in stare la privat sa vii cu 10 planuri, doar la splital incalci legea si zici ca nu aveai ce face.
      BA vin 7 maine din 50 nu e nimic faci la 5 si chemi alti 3 pe seara si ii programezi cu astia 2, nu vin nu e problema ii trimiti in ziua de maine pe astia 2 si ii bagi primi cu cei ce vin. Dar nu faci la pile si zici ca avenit . Pai e treaba ta sa chemi doar 5 pe zi?
      • +2 (2 voturi)    
        Vezi mai sus apropo de cum si cati chemi (Marţi, 5 ianuarie 2021, 17:50)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Adry@n

        Ai raspuns, solutie la asta?
  • +19 (21 voturi)    
    motivatia managerului (Marţi, 5 ianuarie 2021, 16:09)

    varavara [utilizator]

    mi se pare corecta. Decat sa se arunce niste doze de vaccin prin neprezentarea celor de pe liste mai bine sunt utilizate pe alte persoane.
    Cred ca aici principala vina este a comitetului national de coordonare care ar fi trebuit sa prevada variante oficiale pentru folosirea in timp util a vaccinurilor neconsumate.
    • -1 (5 voturi)    
      exista proceduri (Marţi, 5 ianuarie 2021, 16:52)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui varavara

      Iar eu am invatat ca sa imi fac un backup plan de fiecare data.
      Deci ai proceduri la nivel national pentru vaccinare si cu sa chemi. Dar tu daca vezi ca e un singur om nu esti capabil sa te repriezi si sa chemi pe ASTA SINGUR maine impreuna cu alti 30? ca poate or ramane 5 sa se vaccineze? Mereu gasim scuze, nu era nimeni obligat sa vaccineze in ziua aia dar ce sa vezi oamenii aveau pile si au facut ce au stiut mai bine. Imi amintesc si de DSP cum la inceput facea teste politicienilor si oamenilor infuenti fara sa fie introdusi in ancheta epidemiologica. Practic in loc sa le faca celor expusi le faceau BOSILOR! parca va amintiti de martie aprile cum doar smecherii isi faceau tesare...
  • -1 (9 voturi)    
    strategia de lemn a lui Klaus Werner (Marţi, 5 ianuarie 2021, 16:11)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Strategia de lemn a lui KWI si a armatei nu functioneaza.
    Platforma trebuia lasata deschisa pentru toti cei care vor sa se vaccineze de la momentul t=0 indiferent de etapa. Pana acum se stia cine doreste sa se vaccineze si cine nu si sa fie programati functie de prioritati personal medic, varstnici, cei cu boli grave si asa mai departe.Ce s-a intamplat la Gaiesti trebuia sa fie in toata tara : cine vrea sa se vaccineze sa fie vaccinat dupa o prioritate anume si nu sa se arunce vaccinurile fiindca domnii doctori nu vor sa se vaccineze ca nu au cojones.
  • 0 (10 voturi)    
    mi se pare ca a raspuns corect (Marţi, 5 ianuarie 2021, 16:15)

    ..13 [utilizator]

    Gheorghita.

    Mi se pare ca responsabilul de acolo a luat o decizie buna fata de situatia data.

    Acum ramane o intrebare - pana mea de ce nu au venit la vaccinare cei care s-au programat??? sa fie pusi sa plateasca valoare unei doze daca nu au avut motive medicale.

    A nu se intelege ca daca se organizeaza prost atunci ar trebui sa nu se respecte niste proceduri.
  • +4 (6 voturi)    
    Asta o fi atotatestiutor sau cititor in stele??? (Marţi, 5 ianuarie 2021, 16:22)

    LiviuX [utilizator]

    Altfel cum se explica faptul ca desi inca nu a fost nici o ancheta finalizata el stie deja ca managementul e defectuos?
    Altfel, sunt total de acord cu managerul: decat sa arunci vaccinuri (si inca care nu costa numai 2 bani, dar chiar si asa...) nu mai bine le folosesti daca ai doritori?
    Cum au fost insa facute aceste vaccinuri, cum au fost selectate persoanele, asta da, trebuie de vazut. Dar asa cum bine zicea "varavara" mai sus, trebuiau prevazute proceduri si pentru aceste situatii.
    • -7 (9 voturi)    
      greu rau cu voi (Marţi, 5 ianuarie 2021, 17:05)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Pai exista niste proceduri. Si daca tu nu le respecti nu trebuie sa fac ancheta, se vede cu ochiu liber.
      Daca planu e sa vaccinam grupele de risc si tu nici macar nu incepi cu ei, e o problema.
      Au spus de la inceput ca vor fi oameni care nu vor veni si vor fi decalati si adusi altii.
      Un exemplu ca pentru un copil mic. Daca ai 21de oameni din 60 chemati de oameni si ai deschis 4 flacoane pe celalt in reprogramezi maine, si chemi naibi cu 10 peste ca sa termini mai repede sau 20...
      Nu da lai liber cand sunt altii in grupa de risc care nu au primit! As-ai ca e greu pentru personalul medical din gaiesit sa inteleaga? Cati angajati sunteti in spitalul ala frate ca il laudati pe manager desi a facut cum a vrut nu cum spunea la manual...
      • +1 (1 vot)    
        Nu-i chiar asa simplu ... (Marţi, 5 ianuarie 2021, 17:44)

        Emma12 [utilizator] i-a raspuns lui Adry@n

        procedura a fost respectata, doar ca spre finalul termenului de expirare a flaconului decongelat de 5 zile managerul a vazut ca sunt doze nefolosite, si atunci a preferat sa le foloseasca in loc sa le arunce la pubela. E drept ca daca dupa 1-2 zile vezi ca nu-ti vin oamenii la vaccinare tb sa te gandesti si sa iei masuri, dar e greu sa gasesti si sa programezi pe altii in atat de scurt timp. Va mai lua ceva timp pana sa se puna la punct procesul de vaccinare...
        • -1 (1 vot)    
          stai ca acum o scalda (Marţi, 5 ianuarie 2021, 20:36)

          Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui Emma12

          Zice ca de fapt nu a vacinat pe nimeni dar daca s-ar gasi in pozitia asta ce ar face? Vezi ca Gaesteanu o scalda deja, a zis ca vacineaza pe orcine vrea dupa care de fapt ca nu s-a intamplat asta dar daca s-ar intampla...
          Niste oameni buni de nimic ajunsi in functii!
          • 0 (0 voturi)    
            vaccinare (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 9:50)

            atc [utilizator] i-a raspuns lui Adry@n

            E bine ca macar acum ti-ai dat seama ca ai batut campii pe HN fara macar sa cunosti realitatea despre care o faci.
      • 0 (2 voturi)    
        Unde sunt, prezinta-le te rog... (Marţi, 5 ianuarie 2021, 17:53)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Adry@n

        Ca a da din gura doar stiu ca sunteti mesteri! Cine si cum ii plateste pe cei care vin degeaba? Cati chemi? Raspunde la ce am spus mai sus.
  • +4 (8 voturi)    
    oare cate vaccinuri s-au aruncat pana acum? (Marţi, 5 ianuarie 2021, 17:23)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Domnii KWI (daca ati venit de la ski!) si dl col. Gheorghita aveti ideea cate vaccinuri s-au aruncat pana acum fiindca cei programati nu s-au prezentat?
    Dupa cum rezulta din cazul Gaesti sunt multe si vor fi si mai multe, Gaesti fiind un spital mic.
    De ce? Fiindca are voie numai personalul medical sa se vaccineze, numai astia sunt pe lista.
    Pai intr-un spital e multa lume, pentru diverse probleme, si decat sa arunce vaccinurile mai bine sa vacineaza pe cine e acolo prezent sau vine repede la spital,daca e o lista.
    Domnilor ati gresit strategia ,fiindca voi credeti ca e ca la armata. Da dl col. Gheorghita ordin si se aseaza cadrele medicale in pozitie de drepti si sunt vaccinate. Da, asa ati crezut?
    Schimbati strategia , sa se programeze cine vrea, sigur ca se vor acorda diverse prioritati, si va garantez ca in luna mai nu vrea nimeni sa se mai vaccineze, ca doar 30 la suta din romani vor sa se vaccineze.
  • +2 (2 voturi)    
    tarile unde vaccinarea merge mai repede (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 0:42)

    ..13 [utilizator]

    Are doua grupe - etape - de vaccinare in acelasi timp.

    este o discutie si cu cine sa incepi si cum sa ordonezi prioritatile.

    Oricum pana acum avem un numar mic de vaccinati si procesul merge extrem de greu. eforturile sunt prea mari pentru un grup care nu isi arata interesul.

    skip and next - keep on working!