Raed Arafat, răspuns pentru cei care reclamă că li se ia temperatura: Termometrul digital nu înregistrează date personale și nu implantează cipuri

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 21 mai 2020, 16:38 Actualitate | Coronavirus


Raed Arafat
Foto: INQUAM Photos / Octav Ganea
Raed Arafat a răspuns pe pagina sa de Facebook celor care reclamă că li se ia temperatura cu un termometru în spatiile închise. ”Termometrul digital nu inregistreaza date personale, nu implanteaza cipuri, nu face poze si nu ia CNP-ul, numele si adresa persoanei. Acesta afiseaza doar temperatura si poate fi utilizat de personal nemedical instruit in utilizarea unui astfel de dispozitiv.”, explică Arafat.

Masurarea temperaturii la distanta se practica in aeroporturi prin sisteme de scanare in masa, prin care se identifica persoanele cu febra dupa poza acestora. Mai multe tari, inclusiv Romania, au astfel de sisteme la sosire sau in unele situatii chiar si la imbarcare ele fiind activate cand exista un risc asupra sanatatii publice.

Raspunsul lui Arafat
Foto: Facebook Acesta afirmă că atunci cînd exista un risc de transmitere al unei boli si unde existau persoane vulnerabile care pot chiar muri daca se infecteaza cu virusul care cauzeaza boala respectiva, masurile de prevenire si combatere trebuie respectate de toti membri societatii pe durata existentei riscului respectiv.

”In concluzie, daca nu vrei sa ti se masoare temperatura este dreptul tau, dar nu mai intri in spatiul respectiv pentru ca este dreptul comunitatii si a angajatilor care lucreaza in spatiul respectiv sa se protejeze.”, spune seful IGSU.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1661 vizualizari

  • -11 (15 voturi)    
    asa e (Joi, 21 mai 2020, 16:40)

    cucuveauamov [utilizator]

    dar imi 1 secunda din viata, in cae as putea face altceva. Mi-o da Arafat inapoi?
    • +7 (11 voturi)    
      asa nu e (Joi, 21 mai 2020, 20:00)

      karryne [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Si daca moare cineva din cauza secundei tale, cum propui sa-i dai viata inapoi?
    • -6 (14 voturi)    
      in baza carei legi se ia temperatura? (Joi, 21 mai 2020, 21:33)

      Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      nu-mi amintesc sa se fi votat asa ceva. Cine e arafat sa dea ordine deasupra legilor?
  • -7 (17 voturi)    
    arabete (Joi, 21 mai 2020, 16:42)

    TrickyWicky [utilizator]

    de cand bodyguarzii sunt medici?
    • +1 (1 vot)    
      Rromanasule, nici nu trebuie sa fie medici! (Vineri, 22 mai 2020, 10:30)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

      Nici macar cadre medicale medii. Citit-ai textul sau doar titlul?

      "Termometrul digital (...) afiseaza doar temperatura si poate fi utilizat de personal nemedical instruit in utilizarea unui astfel de dispozitiv".

      NEmedical, da? Doar instruit despre cum se umbla cu aparatul.
  • +9 (11 voturi)    
    Cateodata... (Joi, 21 mai 2020, 16:47)

    Laurentiu78 [utilizator]

    ma intreb cum naiba am evoluat atat de mult candunii sunt atat de idioti!

    Banuiesc ca e avantajul ocolirii teoriei darwiniene prin adaptarea mediului la nevoile noastre si nu viceversa...dar unii chiar sunt dusi de tot!!!
  • -5 (11 voturi)    
    Cata incredere mai pot avea astia? (Joi, 21 mai 2020, 16:49)

    Lok [utilizator]

    De au nevoie de astfel de campanii pe lucruri simple.
    Evident o fenteaza cu "pai lumea e proasta" si apoi se intreaba de ce nu ii asculta nimeni. E monumental cat de prost gestioneaza situatia.
  • -6 (14 voturi)    
    arafat (Joi, 21 mai 2020, 16:54)

    Mary80 [utilizator]

    ce cautau aia 7-8 militieni de-ai vostri fara masti de-au sarit pe cei 2 batrani care au refuzat scanarea la magazin?
  • -8 (12 voturi)    
    Ha, ha, ha (Joi, 21 mai 2020, 16:54)

    CezarN [utilizator]

    1. se spune "risc de transmitere A unei boli", nu "risc de transmitere AL unei boli"

    2. riscuri se pot inventa la comanda pentru ca, slava Domnului, boli transmisibile sa tot fie. Acuma, ce facem, ne controlează viata cel care stabilește ca sunt riscuri?

    3. Ieri, o cititoare documentata a hotnews(Ana Armanca) enumera o serie de cauze non-covid datorită cărora o persoana poate avea febra; ăștia ce fac, mor de foame?
    Cum se poate contesta măsurătoarea? In instanta? Unde se mai aplica măsura? Intelegeti dle Arafat?
    -----
    • Reumatismul articular acut;
    • Maladia Kawasaki- febra are o durată de 15-20 de zile fără răspuns la tratament; la sindromul febril se adaugă conjunctivita, manifestări buco-faringiene, eritem, afectare ganglionară, afectare cardiacă-miocardită, pericardită, diaree, artralgii, manifestări oculare, meningeene;
    • Artrita juvenilă - tabloul clinic este reprezentat la debut de febră ridicată cu durată de săptămâni și luni înainte de apariția semnelor cutanate şi articulare;
    • Lupusul eritematos sistemic;
    • Poliarterita nodoasă;
    • Boala Crohn.

    . Cauze hematologice şi tumorale ce pot determina instalarea unui sindrom febril sunt reprezentate de:
    • Leucemiile acute;
    • Limfoame maligne Hodgkin sau non-Hodgkin;
    • Tumori precum feocromocitomul, neurobalstomul, nefrobalstomul (tumora Wilms).

    . Alte cauze de sindrom febril prelungit:
    • Medicamente, cel mai frecvent antibioticele precum betalactaminele; odată oprită terapia cu antibiotice, febra se remite în 24 de ore;
    • Febra de resorbţie după contuzii, infarcte, necroze aseptice;
    • Febra endocrină din hipertiroidie, hiperestrogenie;
    • Febra din bolile metabolice sau ereditare precum boala Addison, guta, boala Fabry;
    • Febra simulată;
    • Febra din anemia feriprivă a sugarului;
    • Febra din diabetul insipid;
    • Febra de orgine centrală ce apare de obicei la tumori din regiunea diencefalică, în encefalite, in hemoragia meningee, traumatisme craniene, encefalopatia cronică infantilă;
    • Febra de cauză necunoscută.
    • +12 (12 voturi)    
      ce sa inteleaga? (Joi, 21 mai 2020, 20:11)

      karryne [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      "Ieri, o cititoare documentata a hotnews(Ana Armanca) enumera o serie de cauze non-covid datorită cărora o persoana poate avea febra; ăștia ce fac, mor de foame?"

      Cut the crap and drop the logical fallacies. Daca azi nu poti pune piciorul intr-un magazin gata, esti mort de foame pana maine? N-are cine sa-ti ia o paine? Asta-i argumentul tau?

      Si nu-ti controleaza viata nimeni, nu esti obligat sa traiesti intr-o comunitate, cu atat mai mult cu cat nu-i intelegi mecanismul.
      • +9 (11 voturi)    
        Nu ai... (Joi, 21 mai 2020, 23:13)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui karryne

        cu cine!...
        Daca e un patratel acolo care apasa pe 2 butoane...gata!...5g, satanisti, .incalcarea drepturilor...te doare mintea!
  • -7 (13 voturi)    
    Bine că ne-a spus-o el (Joi, 21 mai 2020, 17:08)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    că noi, prostimea, nu știam. De aia plătim cu un salariu nesimțit un incompetent ca el - să ne informeze (platitudini, evident, că la atât e priceput).
  • +2 (18 voturi)    
    Dacopatii mai au niste probleme in afara de asta (Joi, 21 mai 2020, 17:09)

    Susufler0 [utilizator]

    cu furatul datelor personale : pamantul e plat, noul coronavirus l-a inventat Bil Gates, reptilienii exista...

    PS. Asa ca dl Arahat mai are multe de explicat ! :)))
  • -5 (15 voturi)    
    Nici o zi fara Arafat (Joi, 21 mai 2020, 17:29)

    PrivireCritica [utilizator]

    Omul asta nu poate sa taca! Cel mai bine pentru Romania ar fi o izolare de net si spatiul public a lui Arafat vreo 2 saptamani
    • -6 (12 voturi)    
      Orban nu mai e eficient, l-au bagat pe Arafat (Joi, 21 mai 2020, 18:36)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      daca e ordin, cu placere!
  • -6 (14 voturi)    
    Practicarea unei meserii fara autorizatie (Joi, 21 mai 2020, 18:10)

    marc.andre [utilizator]

    La fel ca doctorii aceia care consultau si scriau retele, fara sa fie doctori. Le-au facut dosare penale. Asa si in cazurile astea: paznicii practica meseria de asistent medical fara sa aiba pregatirea necesara si nici autorizatie, conform legilor din Romania. Nicaieri in legea starii de alerta nu scrie ca paznicii trebuie sa masoare temperatura in vederea triajului epidemiologic. Dar managerii de magazine nu-si pot permite sa angajeze personal medical pentru aceasta operatiune medicala. Paznicii risca in mod real dosare penale. Si nu-i mai angajeaza nimeni cu dosar penal.

    Masurarea temperaturii are ca scop efectuarea triajului epidemiologic, conform legii. Prin urmare, este o procedura medicala. De aceea, fiind procedura medicala, ea trebuie efectuata de personal calificat, anume cadrele medicale. Paznicii nu sunt cadre medicale. Ei presteaza o munca pentru care nu au autorizatie. de aici, posibile dosare penale.

    Apoi nicaieri in lege nu scrie ca e obligatoriu ca masurarea temperaturii sa se faca cu termoscaner. Asa incat orice client care are termometru acasa, il poate lua cu el si isi poate masura temperatura la intrarea in magazin. Nu e interzis de lege. Toate cazurile acestea nu ar fi existat daca cei in cauza ar fi citit legea cu atentie. Dar nu au facut-o, dovada sunt paznicii care sunt pusi sa masoare temperatura clientilor cu termoscaner. Sau au fost indriumati gresit, pentru a cumpara termoscanere de la un importator. Hotnews, o investigatie pe tema asta ar avea sanse de succes?

    Cum se rezolva toata nebunia asta? Simplu: managerii magazinelor sa angajeze personal medical (daca considera ca nu-i afecteaza financiar prea mult). O alta solutie este sa se respecte legea si sa accepte ca masurarea temperaturii poate fi efectuata de client cu propriul termometru, daca are. O a treia varianta ar fi eliminarea termoscanarii ca masura in vederea triajului epidemiologic, deoarece nu oricine are temperatura este automat bolnav de COVID-19.
  • +1 (1 vot)    
    Incredibil, ce s-au inmultit prostii (Vineri, 22 mai 2020, 10:02)

    demetru [utilizator]

    Au ajuns sa conteste chiar si masurile care le protejeaza viata. Prostia din capul lor a reusit un lucru rarisim: sa le anihileze complet instinctul de supravietuire.