Wuhan, orașul închis: Jurnalul de carantină al scriitoarei Fang Fang stârnește furia naționaliștilor din China

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 22 aprilie 2020, 11:36 Actualitate | Coronavirus


Wuhan, centrul epidemiei
Foto: Twitter
"Trădătoare": o scriitoare din China care a ținut un jurnal de carantină în Wuhan, epicentrul Covid-19, este acuzată că oferă muniție criticilor din străinătate asupra modului în care a gestionat Beijingul criza noului coronavirus, după ce a ales să-și publice opera în afara țării, scrie AFP.

În vârstă de 64 de ani și provenită dintr-o familie înstărită de intelectuali, Fang Fang este o romancieră cunoscută în țara sa. Integrată în sistem, a câștigat mai multe prestigioase premii literare chineze în 2010.

Originară din Wuhan, a început să scrie un jurnal la puțin timp după instalarea carantinei în metropolă, în 23 ianuarie, pe care l-a publicat online. Terminat la sfârșitul lui martie, jurnalul relatează teama, furia și speranța celor 11 milioane de locuitori.

Jurnalul povestește despre spitalele saturate care refuză bolnavi, despre viața zilnică în carantină, decesul rudelor, ajutorul reciproc între vecini sau bucuria simplă de a vedea soarele intrând în cameră.

"Un prieten doctor mi-a spus: noi doctorii știam toți de la un moment că există transmisie intercomunitară a bolii, am raportat asta superiorilor noștri, dar cu toate acestea nu a avertizat nimeni oamenii", a scris ea, în a 38-a zi de carantină.

Cronica sa de scriitoare, prezentată ca nefiind jurnalistică, a fost urmărită de milioane de chinezi interesați de un punct de vedere diferit asupra actualității, în fața unei prese foarte controlate.

Dar Fang Fang a devenit acum controversată.

Jurnalul său va fi publicat în lunile următoare în mai multe limbi străine, printre care engleza, germana și franceza.

„Gloanțe pentru a trage în China”

Principalul reproș: această traducere va oferi un pretext pentru a critica guvernul chinez. În special în Statele Unite, care acuză Beijingul că a reacționat tardiv în fața epidemiei.

"O media americană spune deja că se va folosi de carte pentru a cere socoteală Chinei. Bravo Fang Fang, oferi țărilor occidentale gloanțe pentru a trage în China", scria un internaut pe rețeaua socială Weibo.

"Îți dezvălui astfel natura de trădătoare", a concluzionat el.

"Pentru câți bani ai vândut jurnalul?", întreabă un alt comentator, care o acuză că se îmbogățește pe seama celor 3.900 de morți din Wuhan.

Un alt element care inflamează rețelele sociale: prezentarea politizată a jurnalului făcut de editorul american Harper Collins.

Salutând o operă care "amestecă straniul cu distopicul", editura laudă o scriitoare care se ridică împotriva "problemelor politice sistemice" ale unei "țări autoritare".

Traducerea cărții care vine în plină confruntare a Beijingului cu Washingtonul "nu prezintă prea mult bun gust", a acuzat Hu Xijin, influentul redactor șef al tabloidului naționalist Global Times.

"În final, chinezii, inclusiv cei care o susțineau la început pe Fang Fang, vor fi cei care vor plăti prețul celebrității sale în Occident", a subliniat el, pe Weibo, un comentariu care a câștigat peste 190.000 de "like".

"Doar partea sumbră a Wuhanului"


Global Times evocă o viziune "parțială" care "nu expune decât partea sumbră a Wuhanului".

Criticată și chiar insultată, Fang Fang spune că este victima "cyber-violenței" naționaliștilor.

Consecința: mai multe edituri din China interesate inițial de publicarea jurnalului lui Fang Fang ezită acum în fața polemicii, spune ea.

"Dacă oamenii citesc cu adevărat jurnalul meu, vor descoperi toate măsurile eficiente pe care China le-a luat împotriva epidemiei", s-a apărat ea, într-un răspuns publicat pe site-ul revistei Caixin.

Ea a promis de asemenea că va dona toate drepturile de autor "familiilor angajaților din sectorul medical care au decedat".

În fața acestei lapidări online, mulți internauți au postat mesaje de sprijin pentru scriitoare, pe rețeaua socială Weibo. "Fang Fang nu datorează nimic nimănui", a subliniat o comentatoare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16935 vizualizari

  • +30 (38 voturi)    
    In viitor (Miercuri, 22 aprilie 2020, 12:24)

    gamma [utilizator]

    O sa fie lectura obligatorie la scoala.

    Pe mine totusi ma frapeaza ipocrizia fara limite ale criticilor chinezilor . Desi stiu ca e o tara imensa cu o conducere extrem de rigida si au avut de-a face cu virusul de pe pozitia de noutate absoluta au pretentia sa fi comportat exact opus fata de cum s-au comportat liderii vestici . Politica ramane o chestie jegoasa nici o indoiala din punctul asta de vedere.
  • +19 (21 voturi)    
    Realitate !!! (Miercuri, 22 aprilie 2020, 12:32)

    marcelp55 [utilizator]

    Un comentator, sigur comunist, întreabă: "Pentru câți bani ai vândut jurnalul?" .... concluzia recunoaște adevărul din jurnal, era preocupat de banii obținuți. China 90% tot cumunistă a rămas !
  • +3 (45 voturi)    
    reactie tardiva (Miercuri, 22 aprilie 2020, 12:35)

    snowflake [utilizator]

    america nu este indreptatita sa acuze china de reactie tardiva avand in vedere reactia foarte tardiva a administratiei americane.
    china poate oricand sa sustina ca nu stia despre ce efecte epidemice este vorba pe cand america stia foarte clar cu ce va avea de a face.
    • -6 (26 voturi)    
      ? (Miercuri, 22 aprilie 2020, 13:25)

      albastru de Romania [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      tu faci pe prostul sau chiar esti.

      nu e clar din mesaj care e varianta adevarata
    • -5 (31 voturi)    
      Libtard (Miercuri, 22 aprilie 2020, 13:31)

      Getodac_ [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      Macar declari de la inceput ca esti un snowflake.

      Deci articolul vorbeste despre o scriitoare chineza iar pe tine te roade politica americana.

      Trebuie sa mergi la un control cand suferi de TDS.
    • +3 (23 voturi)    
      Ma, (Miercuri, 22 aprilie 2020, 14:29)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      parca America spune,chiar si in jurnal se spune,ca China n-a spus cu ce se confrunta,nu ca avut reactie tardiva.Da' tu esti antiamerican...da-i bataie!
    • -5 (17 voturi)    
      Sigur, parca imi amintesc ce s-a inatmplat cand... (Miercuri, 22 aprilie 2020, 19:10)

      Costique [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      ...s-a anunțat blocarea zborurilor dinspre China. Toți democrații si pălmașii lor de pe saituri i-au făcut procese lui Trump, de parca China e Dumnezeu pe pământ. Si apoi.. .a venit si nota de plata. Acum...tot Trump e vinovat, ca n-a luat masuri mai devreme. Care mai devreme, ca toți o dădeați ca e OK, ca nu se moare ca ... ca doar știați voi de la chinezi, pretini si tovarăși...
      Eu unul sunt paorpe sigur ca sefii chinezi au folosit virusul sa loveasca dur lumea, sa preia puterea globala. Faptul ca au blocat toate rutele interne dar le-au lăsat libere pe cele internaționale arata tot. Plus manipularea cu OMS, care acționează ca o agentura chineză, si nu e singura. Ca rezultat la Beijing si Shanghai nu exista problema Covid-19 dar restul lumii este in carantina pentru multa vreme de acum încolo...iar de frica nu vom mai scăpa, tocmai ne-am procopsit cu un virus care poate ucide de 30 de ori mai mulți oameni ca gripa - fiind de 2-3 ori mai molipsitoare cu o mortalitate de 10 ori mai mare ca gripa...
      • +9 (15 voturi)    
        fake news (Miercuri, 22 aprilie 2020, 19:36)

        dorin35 [utilizator] i-a raspuns lui Costique

        Trump n-a blocat zborurile dinspre China, doar intrarea in tara a chinezilor. A permis insa cetatenilor americani sa se intoarca in America si nu i-a plasat in carantina. Trump e vinovat de amploarea epidemiei din SUA.

        Gropi comune si zeci de mii de oameni ucisi de incompetenta criminala a acestui maimutoi. Se plimba prin tara si le zicea amaratilor ca e o simpla gripa care in aprilie nu va mai exista ca prin minune.

        Il mai si lauda pe dictatorul chinez. Sa nu credeti ca lumea uita de golaniile lui.
      • -2 (2 voturi)    
        oofff (Miercuri, 22 aprilie 2020, 19:51)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Costique

        Ești un fericit
  • +2 (8 voturi)    
    Nimeni nu-i profet în țara lui! (Miercuri, 22 aprilie 2020, 14:13)

    Gabu [utilizator]

    Mereu e unul care știe mai bine!
  • +6 (8 voturi)    
    chestiunea responsabiltiatii (Miercuri, 22 aprilie 2020, 21:58)

    ..13 [utilizator]

    Nu este inteleasa.

    La tovarasi, si se pare ca nu numai, intotdeauna altul este de vina, niicodata chiar el/ea.

    Statul nu numai ca trebuie sa te apare dar trebuie sa si raspunda acolo unde un cetatean spune ca lucrurile nu merg bine - este responsabilitatea statului pe care cetatenii o acorda acestei entitati si in fata caruia statul ar trebui sa raspunda - lucru si mai putin inteles...
  • +4 (4 voturi)    
    niste tovarasi condamna cu manie proletara! (Joi, 23 aprilie 2020, 18:11)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Regret ca nu am raspuns de ieri...poate mai citeste cineva si azi....
    Niste tovarasi condamna cu manie proletara pe o scriitoare! Am trait aici , s-a inatmplat si in Romania comunista , s-a intamplat si in Romania post-comunsita, e nevoie sa citesti presa o zi ,doua, ca sa realizezi ca astfel de tovarasi sunt peste tot si acum la faza Facebook.
    Ba baieti, rade istoria de voi, adica voi astia credeti ca pe aici prin Est nu am vazut crimele, murdariile facute de comunisti?
    Pai numai cazul Cernobil spune tot! V-ati comportat la fel.