Situație gravă la Spitalul Județean Focșani, nou focar de coronavirus. Nelu Tătaru: Managerul depistat pozitiv nu e de găsit. A luat laptopuri, documente și s-a izolat la un hotel / Vom merge pe conducere militară

de C.D.     HotNews.ro
Duminică, 12 aprilie 2020, 11:48 Actualitate | Coronavirus


Spital Judetean Focsani
Foto: spitalvn.ro
​Situație fără precedent la Focșani, noul focar de coronavirus din România. Managerul Spitalului Județean, depistat pozitiv, nu mai e de găsit, susține ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, care precizează că unitatea medicală va avea conducere militară.

„​La Focșani, avem mai multe focare mici care tind să conflueze. E vorba de o transmitere comunitară extinsă, un nucleu de la Spitalul Militar, în care 35 de cadre medicale sunt afectate, am avut la Jandarmerie, la ISU personal afectat și la Spitalul Județean. La Spitalul Județean avem inclusiv managerul depistat pozitiv, care acum nu e de găsit. Mâine voi merge la Focșani, voi evalua situația și voi lua deciziile în consecință. Din informațiile prefectului din Vrancea, a plecat, a închis biroul, a luat laptopuri, documente și stă izolat într-unul din hoteluri. Având în vedere situația medicală, cât și managerială, vom avea un alt management la nivelul Spitalului Județean Focșani”, a declarat ministrul Sănătății, la B1 TV.

Nelu Tătaru a precizat că la Spitalul Județean Focșani se va „merge pe o conducere militară”.

„Avem o anchetă epidemiologică scăpată de sub control. În momentul în care pacienți pozitivi sunt în izolări pe la domicilii, hoteluri, în contextul în care nu am dat în acest moment decizia ca cei asimptomatici sau cu simptome ușoare să fie la domiciliu sau în diverse locuri... Ei trebuie să fie internați pentru a fi supravegheați. E un focar în extensie, trebuie să izolăm acest focar, trebuie să izolăm focarele mici, trebuie să identificăm contacții”, a mai spus Tătaru la B1 TV.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















25472 vizualizari

  • +12 (20 voturi)    
    stie el ce stie (Duminică, 12 aprilie 2020, 12:12)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    s-a izolat la hotel pt ca daca se interna in spital, murea cu zile.
    Nu e logic?
    Ei, managerii si medicii/asistentele stiu cel mai bine ce lagare de exterminare/abatoare umane pastoresc, asa ca de aici si reactiile lor extreme din ultima luna- teroarea lor cea mai mare acum e sa nu devina ei insisi pacienti.
  • +20 (22 voturi)    
    in atentia SRI - Suceava acum si Focsani (Duminică, 12 aprilie 2020, 12:39)

    johnescu [utilizator]

    Constantin Mandrila a fost instalat de Marian Oprisan in functie si a ramas neclintit la conducerea spitalului din 2012.

    Constantin Mandrila a fost condamnat pentru furt in 2005, pe cand indeplinea functia de secretar al prefecturii Vrancea. El a furat din ajutoarele destinate sinistratilor.

    „Mandrila a fost implicat intr-un dosar de furt in 2005, cand in apartamentul sau au fost gasite 150 conserve din carne de porc insemnate, fiind ajutoare din rezerva de stat a Romaniei. Acestea au ajuns la el acasa prin intermediul soferului, cativa vecini au vazut, s-au revoltat, au confiscat o conserva si au facut o reclamatie la politie”, scria jurnalista Silvia Vranceanu in 2012.

    Mandrila a primit o condamnare de 3 luni cu suspendare.

    in Suceava: directorul medical
    MACOVEI ALEXANDRU RADU, la data faptei manager al Spitalului Clinic de Urgență București (Floreasca), cu privire la săvârșirea infracțiunii de abuz în serviciu cu consecințe deosebit de grave, în formă continuată (opt acte materiale).
    vedeti firul rosu ? ce au in comun cei doi corifei unul la suceava dosar penal, celelalt la focsani dosar pentru furt ! numiti pentru merite deosebite ulterior pe functii inalte drept recompensa ! la suceava macovei alexandru trebuia introdus direct in regim de detentie pentru G E N O C I D !!! ceea si asta de la focsani incearca sau a incercat. de ce in moldova ? avem niste institutii sper capabile sa depisteze cartite adanc ingropate, destinate unui razboi biologic suprapus unei infectii in masa ! ? ! ? !
    • +11 (15 voturi)    
      Ca Sa Ajungi la Sarpele cu Ochelari (Duminică, 12 aprilie 2020, 15:51)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui johnescu

      Oprishan ! Nu bagi mâna in coșul care îl adăpostește ! Iei Fiecare Locotenent la Măciuca ( șefi și administratori de Regii din Vrancea ) apoi Oprishan se va preda cu propriile cătușe
  • +16 (20 voturi)    
    Arestați l pe Oprishan (Duminică, 12 aprilie 2020, 12:43)

    un domn [utilizator]

    El este Ayatolahul acolo
  • -1 (13 voturi)    
    Poate trebuie regandite restrictiile (Duminică, 12 aprilie 2020, 12:47)

    cetateanulmodern [utilizator]

    mi se pare clar, cele mai mare focare de infectie sunt spitatlele, transmiterea comuitara gen infectat punand mana pe clanta sau mergand pe strada sau prin magazine si inspirand particolel infectate sunt mai mult chestii teoretice nu imposibila dar foarte improbabile.
    Intrebarea este daca aceste restrictii foarte stricte au efect si sunt justificate? poate trebuie sa le relaxam si sa le inlocuim cu cerinte stricte privind purtarea mastii in spatii pubblice.
    • +3 (7 voturi)    
      Ce-i în gușă și-n căpușă ... zero (Duminică, 12 aprilie 2020, 16:21)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui cetateanulmodern

      Citez:
      "mi se pare clar, cele mai mare focare de infectie sunt spitatlele, transmiterea comuitara gen infectat punand mana pe clanta sau mergand pe strada sau prin magazine si inspirand particolel infectate sunt mai mult chestii teoretice nu imposibila dar foarte improbabile"

      Se știe foarte sigur că virușii se transmit prin teleportare nu prin contact, aer iar teleportarea în spitale e mai ușoară deoarece sunt câmpuri energetice de la aparatele medicale. (sarcasm, explicație nu pentru alți cititori dar pentru tine).

      La fel poți spune că și cancerul apare în spitale deoarece acolo e cea mai mare concentrare de bolnavi de cancer iar cea mai bună metodă de a nu avea cancer e să nu fii în spitale QED.

      Deși purtarea măștii este o măsură demonstrată bună totuși de ce o recomanzi când susții că transmiterea prin inspirarea "particolelor infectate" e improbabilă?
  • +17 (19 voturi)    
    NU se poate! (Duminică, 12 aprilie 2020, 12:48)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Toate astea se intampla acasa la marele patyriot oprisan?
    Acasa la tatucul pesede de vrancea?
    Apropo, pe unde i se plimba falcile de buldog?
    A, prostii mor si desteptul suge si traieste.
    Pesede ati vrut... luati cu zahar si cu ulei!
  • +14 (16 voturi)    
    Iti vine sa urli (Duminică, 12 aprilie 2020, 13:03)

    Mihai Panet [anonim]

    Managerul spitalului fuge din spital, bolnav fiind. Scuze ca vorbesc de rau intr-o sarbatoare. Ce se intimpla in spitalele astea de fapt?

    Sa zicem ca nu urma sa fie tratat in spitalul lui ci in alt spital, dar totusi, e manager in cadrul sistemului, mergea la un spital din sistem, atunci unde e problema?
  • -1 (15 voturi)    
    aberant (Duminică, 12 aprilie 2020, 13:04)

    srpc [utilizator]

    omul era in izolare si lucra de acasa, cu stirea colegilor lui! de unde si pana unde a disparut samd?
  • +11 (13 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 12 aprilie 2020, 13:20)

    [anonim]

  • +12 (16 voturi)    
    ascunzatoare (Duminică, 12 aprilie 2020, 13:21)

    anion [utilizator]

    Sa-l caute in bunkerul lui Oprisan! El i-a cerut sefului de spital sa ia cu el toate laptopurile unde sunt trecute achizitiile frauduloase din ultimii 10 ani.
  • +6 (24 voturi)    
    Deci, sa le luam pe rand (Duminică, 12 aprilie 2020, 13:34)

    adi_69 [utilizator]

    1. Nu stim unde e, dar s-a izolat la un hotel..
    2. Cand s-au infectat 35 de cadre medicale de la Spitalul Militar nu era panica. Acum cand apar cazuri la Spitalul judetean e nenorocire, vor sa puna conducere militara. Pai sa ia "de peste drum", de la Spitalul militar...
    3. Pana acum Nelu Tataru chiar a actionat obiectiv, medical. Insa era de asteptat ca la un moment dat presiunile sa-si faca efectul si sa actioneze politic. Dupa fief-uri PNL (Suceava, Deva, Arad, Brasov) un fief PSD cu probleme e mana cereasca si e pacat sa nu fie exploatat la maximum :)
  • -6 (22 voturi)    
    Demisia ministrului (Duminică, 12 aprilie 2020, 14:14)

    Electorul [utilizator]

    Cum poti tu ca ministru in situatie de criza sa spui ca managerul nu este de gasit. Ce fel de institutii avem?
    • +4 (8 voturi)    
      In Colhozul lui Oprishan (Duminică, 12 aprilie 2020, 17:19)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Electorul

      E dificil sa cauți Infractorii
  • +18 (22 voturi)    
    domnului director de la judetean.. (Duminică, 12 aprilie 2020, 14:38)

    DanIoan [utilizator]

    ..cred ii e mai frica de dna decat de covid, probabil au fost arse si documentele si computerul
  • +11 (15 voturi)    
    Haiduc... (Duminică, 12 aprilie 2020, 14:59)

    surena [utilizator]

    ... ori un fel de Rambo se crede dl. manager ! ne luam leptoapele, dosarele si banii, apoi ne ascundem in munti! ma rog, in hotelurile din munti!

    Pai daca se stie (si personal stie) ca este pozitiv, ar trebui deschs din oficiu un mic dosar penal pentru zadarnicirea.. etc, etc., nu?

    Ar fi subiect de film ca don manager sa se fi "retras" intr-un hotel care ii apartine... adica autoizolare la domiciliu.

    Asa, de fapt divers, cam acesta e domnul manager:
    Manager
    "Constantin MÎNDRILĂ - jurist
    absolvent - Universitatea "Mihail Kogalniceanu" Iasi, Facultatea de Drept, specializarea Drept, promotia 1996;absolvent - Facultatea de Stiinte Economice, specializarea Finante-Banci, promotia 2009;
    master in Managementul Administratiei Publice Locale, promotia 2008"
    O gramada de facultati!
  • +8 (10 voturi)    
    Completare (Duminică, 12 aprilie 2020, 15:02)

    surena [utilizator]

    Domnul manager are si inclinatii artistice... la finalul declaratie de avere ! :)

    http://www.spitalvn.ro/declaratii/mindrila_constantin_da.pdf
  • +18 (22 voturi)    
    Asta se initampla (Duminică, 12 aprilie 2020, 15:05)

    Andy500 [utilizator]

    ..cand votezi hoti la conducerea judetului!
    • -4 (20 voturi)    
      La (Duminică, 12 aprilie 2020, 15:32)

      briciu [utilizator] i-a raspuns lui Andy500

      Conducerea tarii
      • -1 (13 voturi)    
        huh (Duminică, 12 aprilie 2020, 16:58)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui briciu

        Dragnia si danciloaia nu mai sunt la conducere, biermus.
        • -8 (14 voturi)    
          asa e (Duminică, 12 aprilie 2020, 17:08)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

          acum sunt la carma slugile marilor hoti straini, nu maruntii hoti locali
          • +4 (10 voturi)    
            Kim Jong Oprishan ii mărunt ? (Duminică, 12 aprilie 2020, 17:20)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui srpc

            Sa nu ma contrazici vreodată :
            https://www.hotnews.ro/stiri-esential-22483598-video-baronul-psd-vrancea-marian-opri-tre-director-local-nu-mai-contrazici-niciodat-eles.htm
  • +1 (9 voturi)    
    Felicitari managerului! (Duminică, 12 aprilie 2020, 18:41)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Jos palaria!

    Un nou focar poate aparea oriunde, fara fi neparat vina cuiva, dar in acest caz managerul a dat dovada de un remarcabil sange rece, nu a intrta in panica, nu s-a pus la dispozitia autoritatilor, ci a facut cele necesare pentu a-si proteja pielea:

    "a plecat, a închis biroul, a luat laptopuri, documente și stă izolat într-unul din hoteluri."

    Multe felicitari celor care au votat pedesereul!!!
    • +6 (12 voturi)    
      Vrancea este un fel de Corea de Nord (Duminică, 12 aprilie 2020, 19:16)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      Kim Jong Un este similar la moaca cu Oprishan
      • 0 (0 voturi)    
        moaca conteaza mai putin (Vineri, 17 aprilie 2020, 13:11)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Esential este similaritatea in gandire!

        Si, precum vedeti, baronul nu este nici pe departe singur, si-a facut mulyi ucenici, care "gandesc la fel"!