Iași: Dosar penal după ce zeci de persoane s-au adunat la o biserică, în Sâmbăta pomenirii morților

de S.J.     HotNews.ro
Miercuri, 8 aprilie 2020, 18:54 Actualitate | Coronavirus


Ambulante in epidemia de coronavirus
Foto: Daniel MIHAILESCU / AFP / Profimedia
Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Iași au anunțat miercuri că a fost deschis un dosar penal, după ce, în 21 martie, în curtea unei biserici din Iași zeci de persoane au participat la o slujbă de pomenire, relatează Mediafax.

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Iași au anunțat, printr-un comunicat de presă, că au deschis un dosar penal pentru comiterea infracțiunii de zădărnicirea combaterii bolilor, după ce, la Biserica Socola din Iași s-au adunat zeci de persoane în sâmbăta morților.

„La data de 21.03.2020, cu ocazia sărbătoririi Sâmbetei pomenirii morților, la biserica (...) din mun. Iași, a avut loc o slujbă cu caracter religios în spațiu deschis, la care a participat un număr mare de persoane, existând suspiciunea de încălcare a măsurilor de prevedere instituite de Ordonanța militară nr. 1 din 2020, constând în interzicerea organizării și desfășurării oricărui eveniment ce presupune participarea a peste 100 de persoane în spații deschise și luarea măsurilor pentru asigurarea distanței de cel puțin un metru între participanți", au precizat procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Iași.

Preotul paroh de la Biserica Socola a refuzat să comenteze situația.

Alte trei dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor au fost deschise la Parchetul de pe lângă Judecătoria Iași, fiind vorba despre persoane care au părăsit spațiile de carantină.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4411 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Deci, e pandemie, da? (Miercuri, 8 aprilie 2020, 20:17)

    Sparafucile [utilizator]

    Pai si atunci n-au voie oamenii sa anticipeze ce se va intimpla? Legea trebuie schimbata. Oamenii sa nu aiba-n mina declaratia pe proprie raspundere. Ci ortul.
  • +2 (4 voturi)    
    deci de paste (Miercuri, 8 aprilie 2020, 21:39)

    feroviarul123 [utilizator]

    Nici cu tancurile nu vom tine babele în case , Mai țineți minte luptele pentru apa sfințită la inaugurarea Catedralei Mântuielii Neamului? Cine sa le oprească?
    • -2 (8 voturi)    
      suflet (Miercuri, 8 aprilie 2020, 22:54)

      Eduard Ivan [anonim] i-a raspuns lui feroviarul123

      pana nu iti vei da seama ca sufletul e mai important decat trupul, nu vei intelege lucrurile spirituale . Limiteaza-te la tine insuti si nu judeca pe altii pentru credinta lor .
      • +1 (5 voturi)    
        Ce sa zic (Miercuri, 8 aprilie 2020, 23:48)

        feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui Eduard Ivan

        Ce poate face sufletul tau? Ca trupul meu a fost pe Eiger, Denali si Kilimanjaro. To poți sa levitezi cumva? Trăiești o iluzie moșule. Nu ai nici o calitate in plus fata de un ateu. Poate doar aroganta sa fie mai mare decât "corpul" dar asta vezi la multi cocalari.
      • 0 (4 voturi)    
        Iti multumesc (Miercuri, 8 aprilie 2020, 23:57)

        Sparafucile [utilizator] i-a raspuns lui Eduard Ivan

        M-ai scutit sa fac eu acest comentariu. Si poate nu-mi iesea atit de reusit.
      • +2 (4 voturi)    
        suflet zici? (Joi, 9 aprilie 2020, 0:15)

        Torreador [utilizator] i-a raspuns lui Eduard Ivan

        there is no such thing as soul ... ce kkt e sufletul ??? nu exista ... pomenesti mortii??? pai daca tot iesi pe vremea asta din casa exista posibilitatea sa vorbesti cu ei ... ca tot crezi ca exista suflet si te duci in RAI ... stii ce e mai dureros pt voi crestinii??? faptul ca oricum arr rfi voi toti pierdeti:
        1. Daca nu exista D-zeu atunci v-ati petrecut toata viata rugandu-va la niste tablouri. Total degeaba.
        2. Daca exista D-zeu atunci asta face un misto de voi ba pupatorilor de oase de se cracaneaza de ras ... va iubeste D-zeul vostru de va rupe ... Africa moare de foamete si razboi ... Orientul Mijlociu la fel ... acu v-a dat Zeutu' si niste virusache ... ai de capul vostrru
      • +3 (3 voturi)    
        Sa presupunem! (Joi, 9 aprilie 2020, 0:31)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui Eduard Ivan

        Ca tu te infectezi la biserica si infectezi pe altii care mor! Stii cazul fostului politist care a venit din Israel si a infectat 10 de persoane, si era sa omoare doua doctorite care l-au tratat? Cand pui viata altora in pericol pentru “sufletul tau”, nu crezi ca te duci dracului?