Basescu spune ca este un presedinte de "10+"

de B. Blagu     HotNews.ro
Joi, 19 iulie 2007, 0:00



"E un singur judecator - poporul. El iti da note la fiecare 4 ani si iti poate da note de trecere sau te poate lasa repetent. In politica nu exista corigenta. Ori treci, ori ramai repetent si asta decide electoratul", a spus Traian Basescu.

Intrebat de un student ce carti are pe noptiera, in afara de Constitutie, Basescu a replicat: "Ultima aparitie a lui Cartarescu, cred ca te-ar interesa si pe tine.(...) Nu are legatura cu ceea ce inseamna un sef de stat".

El a explicat ca, dincolo de o carte de literatura sau istorie, un sef de stat citeste cel putin 100 pagini pe zi de documente si, cel mai frecvent, pe noptiera sa se gasesc documente cu care pleaca acasa la 11-12 noaptea si inainte de a adormi mai citeste 5-6-10 pagini pentru ca are de pus pe ele ori o rezolutie, ori sa dea o solutie.

La finalul disccutiei, Basescu a afirmat ca intrebarea respectiva a fist cea mai buna dintre toate cele care i-au fost puse, deoarece a fost "atat de enervanta" incat a tinut-o minte.

Presedintele le-a mai vorbit tinerilor despre problemel din sistemul educational si despre cele din turismul romanesc.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


64 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Nota 2 cu felicitari (Joi, 19 iulie 2007, 23:28)

    Johnny [anonim]

    Felicitari pentru circul deosebit, dar... doar nota 2.
  • 0 (0 voturi)    
    vai ce modestie (Vineri, 20 iulie 2007, 0:01)

    radu [anonim]

    pentru faptul ca a facut din mitocanie o institutie a statului si pentru faptul ca nu stie sa-si stapaneasca hormonii si sa lucreze in echipa are nota 3 minus de la mine, cu toate ca l-am votat cu entuziasm in 2004
  • 0 (0 voturi)    
    are dreptate (Vineri, 20 iulie 2007, 0:04)

    o parere [anonim]

    e un nesimtzit!
  • 0 (0 voturi)    
    sunt pro-Base, dar totusi... (Vineri, 20 iulie 2007, 0:23)

    flxn [anonim]

    eu sunt pro-base, dar totusi, nu-i dau dreptate.

    daca poporul e singurul care da note, ar trebui sa primeasca nota 7.50 :)

    Domnule presedinte, totusi... pentru minte tot de 10+ sunteti ;).
  • 0 (0 voturi)    
    Presedintele (Vineri, 20 iulie 2007, 0:33)

    Petrovici [anonim]

    Faptul ca il tine pe balalaul de Tariceanu pe postul de premier este un minus pe care ar trebui sa si-l recunoasca. Plus nesimtitii de aghiotanti la fel de balalai ca Tariceanu care il jignesc la tot pasul. La noi pe ulita si nu se aud astfel de josnicii pe care le emit larvele liberale.Nu este admisibil ca Presedintele sa tina la Guvern asa mafioti oligarhi, dusmani ai natiei romane.Poate ca asteapta si asta ar fi o scuza dar trebuie sa le dea mai tare peste nas impotentilor de guvernanti.Sa invete de la Hrebenciuc cum se face o treaba pe care o vrei. Orice este permis pentru a progresa.Nu este nici o scuza ca tine o sleahta de nemernici la guvernare. La machiavelismul partidelor PSD, PRM,PNL (si alte curve) Presedintele trebuie sa gaseasca o tesatura mai diavoliceasca pentru a trece de impas.Domnule comandant gaseste calea.. Este o ocazie extraordinara sa traim mai bine nu numai banditii oligarhi.
  • 0 (0 voturi)    
    vodka???? sau whisky???? (Vineri, 20 iulie 2007, 0:41)

    juve_MERDA [anonim]

    daca da de 4 ori in bara consecutiv, il cred orice-ar spune.
  • 0 (0 voturi)    
    parere (Vineri, 20 iulie 2007, 1:40)

    xx [anonim]

    Oricum sa recunoastem,fata de ce-a fost pana acum,base,e tare. E un om mai calculat,popular si patriot.
    Fata de hotii de dinainte sau pampalaul de Constantinescu...asta are nota 10.
    Fata de presedintele ideal,are nota 7,5
  • 0 (0 voturi)    
    10+ (Vineri, 20 iulie 2007, 1:52)

    Radu C [anonim]

    O nota de 10 si din partea mea. Un politician in adevaratul sens al cuvintului.
  • 0 (0 voturi)    
    prostii (Vineri, 20 iulie 2007, 7:22)

    dan [anonim]

    este multa prostie in presa romaneasca. tot ce spune acest om(s-a vazut ca era o atmosfera destinsa si se glumea),este preluat si transmis mai departe ca "stire importanta".multi gazetari nu au prea evoluat de la strirea lui cristoiu:"o gaina a nascut pui vii".
  • 0 (0 voturi)    
    10 (Vineri, 20 iulie 2007, 7:29)

    Vali [anonim]

    un 10 si de la mine. Avem nevoie de mai multi politicieni ca el ca sa avem de unde alege. Puneti-va si faceti politica! se plateste bine :)
  • 0 (0 voturi)    
    Cel mai dintre (Vineri, 20 iulie 2007, 7:37)

    kioroo [anonim]

    Nici Ceausescu nu s-ar fi apreciat altfel.
  • 0 (0 voturi)    
    Politician de 10 (Vineri, 20 iulie 2007, 8:42)

    RazvanM [anonim]

    Cel mai important lucru la Basescu este ca reuseste sa se inconjoare de oameni de valoare, care insa nu ies in fata. Ca politician, mai este de admirat ca este in stare sa faca planuri pe termen lung si sa se tina de ele. Si are calitati de lider.
    Ce nu-mi place este ca in Romania orice lider este asaltat necontenit de slugi, poate mai mult decat in orice alta tara.

    PS. Purtatorul de cuvant al Presedintiei a cam scrantit-o aseara. Un om intr-o asemenea functie nu cred ca isi poate permite sa devina emotional si sovaielnic atunci cand "poarta cuvinte" in public.
  • 0 (0 voturi)    
    jalnic (Vineri, 20 iulie 2007, 10:25)

    omucu [anonim]

    cum poate sa isi dea nota 10 dupa ce a zis ca se retrage in 5 minute si nu a facut-o. A zis ca va promulga legea pensiilor doar daca va afla sursele de finantare, a promulgat-o si fara, lucru care va duce Romania la un deficit ENORM in urmatorii ani, dar care ii aduce o mare parte din pensionari ca electorat lui. Eu l-am votat in 2004 si e cea mai mare greseala care puteam sa o fac. M-a dezamagit extraordinar. E un mincions si un mitocan si nu pot sa inteleg cum atata lume il place. Un presedinte trebuie sa fie in primul si primul rand DIPLOMAT, ori Basescu nu are idee ce inseamna diplomatie.
  • 0 (0 voturi)    
    Poporul (Vineri, 20 iulie 2007, 10:39)

    Shhhh [anonim]

    Daca doar poporul poate da note inseamna ca Base e poporul. Da! Ne indreptam cu pasi siguri spre democratia
    mult visata!

    Daca mai da si rezolutii in timp ce sta pe buda, atunci chiar nu mai avem motive sa ne ingrijoram! Nu inteleg de ce va tot legati de el. Ne duce el unde stie mai bine.

    Felicitari d-le Presedinte! Stiam eu ca exista oameni de nota 10... dar acum sunt sigur ca d-voastra NU faceti dintre acestia. Bafta multa la examen!
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu Este cel Rau ? (Vineri, 20 iulie 2007, 10:50)

    mack [anonim]

    Ma oameni buni,da repede ati mai uitat ca daca nu era basescu ,cel pe care il gasiti vinovat de toate bubele si toate problemele Romaniei,acuma presedinte era Don Nastase si PSD-ul conducea Romania,si nu va mai dadeati cu parerea pe forum ca deja emigrati in alte tari daca nu erati in legaturi cu mafiotii de la PSD.Iar problemele romanilor nu au inceput cu Basescu si nici nu se vor termina dupa plecarea lui.
  • 0 (0 voturi)    
    :)) (Vineri, 20 iulie 2007, 13:57)

    anton [anonim]

    domnilor facem cam mult taraboi pentru nimik. daca si-ar fi dat nota (3-) ar fi iesit un taraboi mai mare. prin faptul ca nici el nu crede in cea ce zice. deci orice nota si-ar fi dat discutiile tot s-ar fi nascut, asa ca nu va mai obostiti de geaba
  • 0 (0 voturi)    
    un merit (Vineri, 20 iulie 2007, 15:03)

    corneliu [anonim]

    Meritati un 10... sinteti singurul care ne spumeti ce se intimpla in guvernul tari...dar ar trebui saveti mai multa sustinere din partea partidelor PD.....lipsa de informati din partea televiziuni cu tot ce se intimpla...? asteptam alegerile si toate schimbarile care leam propus.....felicitari si multa stima
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru PAPAGALI (Vineri, 20 iulie 2007, 16:16)

    Miruna [anonim]

    Nu pot aprecia nota, si nu pot comenta pe aceasta tema pentru ca a fost intr-un cadru cit de cit neoficial, dar mai lichele si slab pregatiti ziaristii ca acestea rar mai gasesti pe mapamond.Nu pot discerne lucrurile interesante de cele spuse mai in zeflemea.Eu inclin sa cred ca Basescu stie ca nu este de 10 are partile lui proaste dar fata de papagalii din politica romineasca este BUN.