Nicusor Dan: Premierul Romaniei dupa alegeri va fi ori Dacian Ciolos ori Liviu Dragnea. Asta este alegerea pe care romanii o fac in decembrie 2016

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 26 octombrie 2016, 15:49 Actualitate | Alegeri Parlamentare 2016


Nicusor Dan
Foto: Facebook - Nicusor Dan
Presedintele Uniunii Salvati Romania Nicusor Dan a declarat miercuri ca la alegerile din decembrie 2016 romanii au de ales intre a il avea premier pe Dacian Ciolos sau pe Liviu Dragnea, intre "o teleormanizare a Romaniei si o Romanie moderna".

"Premierul Romaniei dupa alegerile din decembrie va fi Dacian Ciolos sau Liviu Dragnea. Asta este alegerea pe care romanii au sa o faca la alegerile din decembrie 2016. Noi consideram ca ar fi un dezastru ca in urma alegerilor premierul sa fie domnul Dragnea, nu doar ca ar fi rusinos - singura tara din UE condusa de un condamnat penal, mai important - guvernare nationala sau locala a PSD este legata de saracie. Saracia este strans legata de baronizarea judetelor din Romania. Dl Dragnea este cel mai bun exemplu pentru acest fenomen - conduce cel mai sarac judet din Romania in timp ce averea dlui a continuat sa creasca in paralel. Avem o alegere intre o teleormanizare a Romaniei si o Romanie moderna europeana, intre saracie si un drum catre prosperitate si normalitate" a afirmat aceasta intr-o conferinta de presa.

Intrebat daca va sustine ministrii din actualul guvern dupa alegeri chiar daca nu au venit in USR, Nicusor Dan a raspuns: "Nu vom negocia pozitii, vom negocia exclusiv cu dacian ciolos nu vom cere locuri de minsitri, il vom lasa sa aleaga pe partea noastra de Guvern. Vom negocia exclusiv programul".


Citeste mai multe despre   


















5232 vizualizari

  • +26 (32 voturi)    
    Nu e carismatic (Miercuri, 26 octombrie 2016, 16:05)

    RaduHH [anonim]

    Nu e deloc carismatic Nicusor dar cred ca va fi un om politic de exceptie. Stie sa atraga oameni foarte valorosi de partea lui, e curat, bine-intentionat si are o minte brici. Hai USR, ne-au ajuns 26 ani de tranzitie !
    In Lituania un partid nou, care sustine un guvern de tehnocracti, a castigat alegerile. Deci se poate !
    • +12 (16 voturi)    
      Politicienii nu trebuie sa fie actori de teatru (Miercuri, 26 octombrie 2016, 16:16)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui RaduHH

      Daca vrei teatru sau circari te duci la spectacole.

      Cand platesti o gramada de taxe si un politician decide daca iti da ceva inapoi sau si-i baga in buzunar cred ca vrei un om serios si care a muncit ceva cinstit in viata lui.

      Asa ca o sa alegem un condamnat penal ca Dragnea sau un tehnocrat cinstit si competent cum e Ciolos?
        #showComment()
    • -8 (16 voturi)    
      Oameni foarte valoroși la USR ! (Miercuri, 26 octombrie 2016, 16:17)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui RaduHH

      Până acum i-am remarcat pe Bob și pe Goțiu. Dar campania e abia la început, mulți alții ne mai pot surprinde cel puțin la fel de plăcut...
        #showComment() #showComment() #showComment()
    • -12 (16 voturi)    
      Optiunea 3 (Miercuri, 26 octombrie 2016, 16:21)

      IonelVaidianu1 [anonim] i-a raspuns lui RaduHH

      Traian Basescu!
        #showComment() #showComment()
    • +2 (10 voturi)    
      Lituania e cu 20 de ani inaintea noastra (Miercuri, 26 octombrie 2016, 16:37)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui RaduHH

      Nu cred ca USR are vreo sansa sa castige alegerile in urmatorii 8 ani. Nu avem cultura necesara pentru a promova un astfel de partid.
        #showComment() #showComment()
  • +16 (20 voturi)    
    Mi se pare periculos... (Miercuri, 26 octombrie 2016, 16:14)

    Sani [utilizator]

    ...pentru penalii PSD!

    Nu degeaba toti penibilii de postaci PSD 'lovesc' cu disperare in USR!

    Cu PNL-ul este ceea ce a fost din '90 incoace: o cvasi opozitie care oricand se transforma in alianta, care apoi devine cearta,....iar alianta. etc...o parte in Marea Famiglie politica romaneasca!

    Hai USR, pe ei si mama lor!
    • +1 (1 vot)    
      Asaaaa....pe ei, Mama Rusia !! (Joi, 27 octombrie 2016, 10:51)

      Carpi [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      Impreuna cu Dragnea apoi ridicam Romania !
      ( ridicam pe cruce ......desigur !)
  • -12 (20 voturi)    
    Nicu Sordan e tata lor ! (Miercuri, 26 octombrie 2016, 16:18)

    Reginul Duda [utilizator]

    Cum le zice Nicu Sordan, de sar dujmanii din papuci ! Ploaie de bani pentru Nicu Sordan !
  • -4 (10 voturi)    
    Liviu Dragnea nu poate fi (Miercuri, 26 octombrie 2016, 16:26)

    banel [utilizator]

    A zis clar Iohannis ca nu va fi un cercetat/condamnat penal. Dupa zvonistica, s-ar prefigura Dancu varianta sustinuta de PSD.
    • +2 (2 voturi)    
      cat timp (Miercuri, 26 octombrie 2016, 17:36)

      zigot [utilizator] i-a raspuns lui banel

      dragnea este in spatele PM-ului, ca il cheama dancu,
      ponta sau katy, aceiasi politica face: fara justitie, fara media independenta, multi doctori cu doctorate, multi
      asistati social si mai ales foarte multa coruptie;
      asa ca alegatorii trebuie sa isi aleaga viitorul
    • +1 (3 voturi)    
      Intr-o tara normala, da, nu poate (Miercuri, 26 octombrie 2016, 18:36)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui banel

      In Romania insa, Tembeliziunea Farthica Varaniana o sa il propulseze ca pe Eroul Noptii Mortilor Vii, singur care poate aduce mantuirea romanilor.
      ps: romanii nu stiu ca mantuirea = teleormanizare = zombificare.
    • +5 (5 voturi)    
      cata vreme e sustinuta/sustinut de PSD (Miercuri, 26 octombrie 2016, 18:48)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui banel

      poa sa fie si Maica Tereza reinviata.
      Partidul infractorilor murdareste orice atinge iar Dancu e membru vechi si manjit bine in ciuda aparentelor.
    • +1 (1 vot)    
      Nicusor se preface ca ,,spune prostii", (Joi, 27 octombrie 2016, 10:43)

      Carpi [utilizator] i-a raspuns lui banel

      tocmai sa ii jigneasca ,,hotararea lui Johanis" !

      Dragnea va ajunge premier dupa referendumul (pierdut de Johanis) de demitere a presedintelui !, si nu dupa ,,alegeri" !!!!