VIDEO Cum a fost stropit cu apă oxigenată din elicopter Sectorul 6 din Capitală

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Joi, 2 aprilie 2020, 21:02 Actualitate | Administratie Locala


Dezinfectie cu elicopterul in Sectorul 6
Foto: Hotnews
Cu un elicopter de mici dimensiuni colantat cu mesajul „It's only Rock and Roll Baby”, închiriat de primăria locală, mare parte din Sectorul 6 a fost stropit joi cu apă oxigenată. „O ploaie sănătoasă”, îi spune primarul Gabriel Mutu care anterior în decursul zilei explicase pentru HotNews.ro că operațiunea costă circa 52.000 de euro și acoperă 2.500 de hectare.

„Ați auzit și poate ați și văzut astăzi un elicopter care a survolat Sectorul 6 și a pulverizat o substanță naturală, 100% biodegradabilă, prietenoasă cu mediul, cu animalele și cu plantele. Este o substanță ce se descompune în două elemente non-corozive (oxigenul și apa) și pe care o regăsim inclusiv în corpul uman, acolo unde luptă, alături de alți anticorpi, împotriva bacteriilor: peroxidul de hidrogen. Altfel spus, binecunoscuta apa oxigenată, este substanța pe care o folosim și noi, în concentrația indicată pentru diluție, între 0,5 - 0,8%, pentru a oferi o “Ploaie de sănătate” Sectorului 6”, scrie pe Facebook primarul Sectorului 6, Gabriel Mutu.



În cursul zilei de joi, Mutu a explicat pentru HotNews.ro că toată operațiunea cu elicopterul costa administrația locală circa 52.000 de euro. „Un ban pe metru pătrat”, spune Mutu.

”Stropim cu apă oxigenată. Este unicul germicid compus doar din apă și oxigen, este cel mai sigur și eficient dezinfectant natural din lume, nu afectează viața omului, a animalelor, a plantelor. Am început cu un elicopter ca să vedem care este gradul de acoperire. Această acțiune costă 1 ban/mp, stropim pe 2.500 hectare dintr-un total de 3.800 de hectare. Nu are rost să dăm și pe câmp, iar comparativ cu metodele clasice, costul este infinit mai mic. Dacă ar fi să fac o socoteală cât ne-ar costa nebulizarea pe 100 de ha, am ieși mult mai scump. Pe noi ne costă dezinfecția scărilor 3 milioane, 3,3 milioane lei la o trecere, la 8.000 de scări. Nu avem cum să trecem o dată pe săptămână, că nu le terminăm, costă 300-350 lei o scară de bloc, ajungem mai rar. Costurile pentru această dezinfecție aeriană sunt mult mai mici”, a explicat Mutu.

Acesta spune că tunuri cu apă oxigenată sunt folosite și pe străzi, în China, iar oamenii trec pe acolo, deci nu există niciun pericol.

“În plus față de igienizarea de la nivelul solului, pulverizarea din aer afectează și particulele în suspensie din atmosferă, pe care le depune pe sol, contribuind astfel la filtrarea aerului și la combaterea transmiterii virușilor. Organizația Mondială a Sănătății, autoritatea care monitorizează evoluția răspândirii bolilor și virușilor recomandă folosirea peroxidului de hidrogen inclusiv în soluțiile dezinfectante pe care le putem face acasă”, se arată în tr-un comunicat de presă al Primăriei S6.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22524 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Sa Nu Uitati Indemnul Primarului ! (Joi, 2 aprilie 2020, 21:06)

    un domn [utilizator]

    https://www.clubulderas.ro/general/vorbeste-cu-mutu/
    • +18 (24 voturi)    
      Operațiune inutila. Concentrația H2O2 e mica! (Joi, 2 aprilie 2020, 21:44)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Apa oxigenata în concentrație de 0.5% distruge coronavirusul chinezesc dacă te speli pe mâini cu ea nu dacă o imprastii din elicopter de la sute de metri înălțime. Primarul acela ar trebui pus sa plătească cei 52000 Euro risipiți.

      Citat: "Cu un elicopter de mici dimensiuni colantat cu mesajul „It's only Rock and Roll Baby”, închiriat de primăria locală, mare parte din Sectorul 6 a fost stropit joi cu apă oxigenată. „O ploaie sănătoasă”, îi spune primarul Gabriel Mutu care anterior în decursul zilei explicase pentru HotNews.ro că operațiunea costă circa 52.000 de euro și acoperă 2.500 de hectare."
      • +8 (12 voturi)    
        pana ajunge jos, cu umiditatea asta foarte (Joi, 2 aprilie 2020, 22:13)

        qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        scazuta, de sub 30%

        o mananca vazduhul pe apa asta oxigenata

        I'm no expert... dar am o drona chinezeasca mai mare ca elicopterul ala al lor. Cata incarcatura sa duci cu un elicopter de agrement?
      • +11 (13 voturi)    
        Ora de zbor (Joi, 2 aprilie 2020, 22:15)

        AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Ora de zbor la un elicopter mic e 300-500 de euro. Restul a fost apa? Poate daca o lua din farmacie ambalata in sticlute de 50ml, altfel apa oxigenata la tona e doar cateva sute de euro.
  • +26 (28 voturi)    
    Vin alegerile, e festival de aberatii (Joi, 2 aprilie 2020, 21:20)

    Boham [utilizator]

    e mai bine din punct de vedere electoral sa arunci apa din elicopter decat sa cumperi 5000 de masti FFP2 pe care sa le distribui in SPITALELE din subordinea primariilor
  • +9 (21 voturi)    
    e clar (Joi, 2 aprilie 2020, 21:22)

    Anonym [utilizator]

    suntem un popor internabil
  • +15 (27 voturi)    
    Mai bine (Joi, 2 aprilie 2020, 21:23)

    cetateanulmodern [utilizator]

    Mai bine se pisa Mutu direct din elicopter ....rezultatul era acelasi...si poate mai ramaneau bani si de echipamente de protectie pt medici...
    • 0 (0 voturi)    
      Vecine, draga vecine!!! (Vineri, 3 aprilie 2020, 17:50)

      gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui cetateanulmodern

      Cred ca l-au tzepuit rromanasii nostri din sect. 5 , din invidie, bineinteles!!!
  • +20 (28 voturi)    
    cind ai lipsit la orele de fizica din gimnaziu (Joi, 2 aprilie 2020, 21:29)

    strelka [utilizator]

    Nu poti sa ai "intuitia" sa intelegi ca apa oxigenata pe care o pulverizeaza se va evapora complet la o distanta de maxim citiva zeci de metri sub elicopter . E ca si cum ai incerca sa dezinfectezi un sat cu o cadelnita.
    • +11 (13 voturi)    
      astia nu numai... (Joi, 2 aprilie 2020, 23:12)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui strelka

      ca sunt hoti dar sunt sunt si prosti...nu ma pot abtine din ris....si mai spuneti le hotilor ca masca este pt personalul sanitar si cei infectati nu pt ei....
    • 0 (2 voturi)    
      fizic ca fizic, dar chimia e si mai si (Vineri, 3 aprilie 2020, 17:51)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui strelka

      Chimico-analfabetul nu prea a intrebat pe nimeni inainte sa spuna ineptia cu " apa oxigenata se descompune in apa si oxigen(substante non-corozive)"
      Adica nu i-a spus nimeni ca una e ionul de O si alta e molecula de O2, aia pe care o respiram?
      E cam la mintea prostului ca daca apa oxigenata s-ar descompune in apa si oxigen molecular de ce ar dezinfecta mai mult decat apa sau oxigenul din atmosfera?
      Apa oxigenata e un oxidant puternic datorita ionuluide oxigen eliberat dar acesta are viata scurta iar la dezinfectia unei suprafete oarecare are multa importanta gradul de acoperire al suprafetei. A arunca ca ghiortanul din elicopter e o ineptie si o risipa totala.
  • +11 (15 voturi)    
    Asa si? (Joi, 2 aprilie 2020, 21:34)

    Remarque [utilizator]

    Concret cum a stropit? Pe unde? A fost suficient, au udat macar strazile?
    Ca din reclama de mai sus (care probabil a costat dublu cat stropirea ca vad ca e spot de 1 minut, filmare cu drona etc) nu se vede deloc!
  • +9 (13 voturi)    
    Au citit prospectul? (Joi, 2 aprilie 2020, 21:40)

    Greu_de_Cap [utilizator]

    Au ajuns la pag.2
    http://www.oltchim.ro/uploaded/FISA%20APA%20OXIGENATA%20_rev.6.pdf să vadă cât de ”inofensivă” este H2O2 pentru cornee și aparat respirator?
    • +10 (12 voturi)    
      Stai linistit (Joi, 2 aprilie 2020, 21:50)

      Armelocu [utilizator] i-a raspuns lui Greu_de_Cap

      Ca pe sol nu a ajuns nimic. Virga.
    • +11 (11 voturi)    
      Daca unul greu de cap stie sa gaseasca (Joi, 2 aprilie 2020, 22:29)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Greu_de_Cap

      o fisa tehnica pe google, ma intreb ce titlu ii putem atribui unui bou de primar.


      Uh, oh!..
  • +17 (17 voturi)    
    Aruncarea cu (Joi, 2 aprilie 2020, 21:48)

    Rahan5 [utilizator]

    apei din elicopter este foarte costisitoare si astfel prosteasca.

    Mutu: ,, tunuri cu apă oxigenată sunt folosite și pe străzi, în China, iar oamenii trec pe acolo, deci nu există niciun pericol."

    Pai chiar din cuvintele lui Mutu: Chinezii trag cu apa oxigenata cu tunuri pe strazi, si nu din elicoptere.!
  • +15 (15 voturi)    
    Maine (Joi, 2 aprilie 2020, 21:51)

    Armelocu [utilizator]

    Contra sumei de 520000 euro va stropi sectorul 6 cu vodca. Sau, pentru de 10 ori mai mult se va da Red Label.
  • +16 (16 voturi)    
    Toti cei care (Joi, 2 aprilie 2020, 21:57)

    adrian88000 [utilizator]

    au trecut pe sub elicopter au devenit subit blonzi !
  • +12 (12 voturi)    
    bine ca nu eram afara (Joi, 2 aprilie 2020, 22:26)

    asadar... [utilizator]

    cand a stropit. imi decolora parul.
  • +13 (13 voturi)    
    :))))))))))) (Joi, 2 aprilie 2020, 23:24)

    spirache [utilizator]

    Banu' să iasă. Gata, m-am hotărât. Când voi fi mare, Primar vreau să mă fac.
  • +8 (10 voturi)    
    nu ai cum sa te plictisesti (Vineri, 3 aprilie 2020, 0:53)

    ..13 [utilizator]

    Parol!!!!

    O astept si pe duamna ca nu s-a mai bagat de mult in seama...
  • +8 (8 voturi)    
    Ca-n filmele cu prosti (Vineri, 3 aprilie 2020, 6:41)

    Dalinar [utilizator]

    Bani aruncati in vant….
  • +6 (6 voturi)    
    In locul lui (Vineri, 3 aprilie 2020, 7:42)

    Rmar [utilizator]

    Vorbeam cu dani ( d mic ) ala de conduce BOR si cu o suma de 4 ori mai mare stopeam cu agiasma. Nici macar nu stiu sa fure. Avea mai mult impact electoral.

    Cine a verificat ca era apa oxigenta, pe pariu ca era doar apa potabila.

    Despre clasa politica in general au si Parazitii si BUG Mafia o serie de melodii cu dedicatie.
  • +10 (10 voturi)    
    precursor de explosiv (Vineri, 3 aprilie 2020, 8:45)

    invalidprotocol [utilizator]

    "Stropim cu apă oxigenată. Este unicul germicid compus doar din apă și oxigen, este cel mai sigur și eficient dezinfectant natural din lume, nu afectează viața omului, a animalelor, a plantelor."

    N-am citit o ineptie mai mare ca asta de mult timp.

    Pentru cei care nu stiu apa oxigenata este chiar precursor de explosiv restrictionat daca este in concentratie mai mare de 12%. Adica nu poate fi comercializat, persoanele fizice nu pot avea acces la asa ceva sub nici o forma, operatorii economici trebuie sa fie inregistrati la politie, sa aiba autorizatie etc...

    Impreuna cu acetona a fost folosita intr-un atac terorist in 2005 in Londra: https://en.wikipedia.org/wiki/7_July_2005_London_bombings (56 morti, aproape 800 de raniti).

    In concentratie sub 12% este doar precursor de explosiv, nu si restrictionat. De aceea se poate cumpara din farmacii apa oxigenata 3%. Insa si aici tranzactiile suspecte trebuie raportate...

    Cei care sunt pasionati de acvaristica stiu ca apa oxigenata in concentratie 3% poate ucide tot, pesti, plante etc... Ce-i drept poate fi folosita pentru curatarea echipementelor si nu e chiar o crima daca cateva picaturi ajung in apa (in comparatie cu clorul de exemplu), insa totul tine de concentratie.
  • +3 (3 voturi)    
    Apa de ploaie (Vineri, 3 aprilie 2020, 12:18)

    PowerIon [utilizator]

    chiar daca primarul spune ca a fost o ploaie sanatoasa pentru buzunarul unora.