Primarul Gabriela Firea îl amenință pe premierul Ludovic Orban că va face plângere penală dacă nu îi dă 677 milioane lei la rectificarea bugetară

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 13 decembrie 2019, 13:13 Actualitate | Administratie Locala


Gabriela Firea
Foto: PMB
Primarul Gabriela Firea îl amenință pe premierul Ludovic Orban că va face plângere penală dacă nu îi dă 677 milioane lei la rectificarea bugetară. Primarul Capitalei spune că dacă nu va primi acești bani va fi pusă în situația de a nu putea achita subvenția la transportul public în comun, energie termică, cheltuielile cu cele 19 spitale, creditele contractate în trecut de alți primari, continuarea investițiilor în infrastructură.

”Observ că Domnul Orban recidivează. Persistă în a transmite, cu ura și încrâncenare, informații eronate despre mine și Primăria Capitalei. Îi atrag atenția domnului prim-ministru că Bugetul Național nu este bugetul lui pe persoană fizică. Să nu-l confunde cu propriile buzunare. Și să nu uite că funcțiile sunt trecătoare. În calitate de primar general al Municipiului București sunt obligată de lege și onorată să îi reprezint pe locuitorii din Capitală. Solicităm această sumă de bani pentru a achita serviciile de utilitate publică, absolut necesare cetățenilor. În cazul în care Guvernul Orban nu va da curs solicitării noastre, atunci îi informez că vom formula plângeri penale pentru abuz în serviciu pe numele domnului prim-ministru și pe numele ministrului Finanțelor Publice, precum și pe cele ale funcționarilor publici care vor valida un buget ilegal pentru Primăria Capitalei, care va fi pusă în situația să nu poată achita subvenția la transportul public în comun, energie termică, cheltuielile cu cele 19 spitale, creditele contractate în trecut de alți primari (de dreapta), continuarea investițiilor urgențe în infrastructură pentru fluidizarea traficului, deja demarate”, a scris Gabriela Firea pe pagina de Facebook.

Aceasta îl compară pe Ludovic Orban cu Liviu Dragnea și acuză că vrea să aducă în faliment Bucureștiul pentru răzbunări politice.

”Pentru mine, Ludovic Orban = Liviu Dragnea. Se răzbună pe locuitorii Bucureștiului pentru a lovi politic în persoana primarului general. Nu poți duce intenționat un oraș de talia Bucureștiului în faliment doar pentru răzbunări politice mărunte și pentru a ascunde sub preș incompetența premierului și a guvernului pe care îl conduce. Le reamintesc guvernanților că Primăria Municipiului București este singura din țară care, prin efectul legii, nu colectează taxe și impozite locale și ne finanțăm doar din procentul pe Impozitul pe venitul global colectat de Ministerul de Finanțe, din banii bucureștenilor. Cerem ce ni se cuvine! Cele 100 de milioane de lei primite de la fostul guvern, din Fondul de rezervă, s-au dus instantaneu la Elcen, pentru plata facturii la termoficare. Cât privește înființarea companiilor municipale, aceasta a fost o necesitate absolută, pentru a înlătura căpușele - unele chiar peneliste -, de la Bugetul Primăriei Capitalei.”, a mai scris Firea.

Primarul general susține că prin înființarea companiilor municipale a făcut economie nu risipă.

”Prin înființarea companiilor am făcut economii la buget și am lucrat rapid și la prețuri corecte pentru cetățeni. Sumele vehiculate că fiind bugete de “nabab” de către Domnul Orban nu sunt reale. Îi recomand premierului să consulte sursele publice de informare, să mă invite la o audiență pentru a-i dovedi cu documente că am dreptate și să nu se mai lase dezinformat de consilieri incapabili sau de titluri toxice de pe rețelele de socializare”, a mai scris Firea.

Premierul Ludovic Orban a calificat drept neobrăzare cererea primarului Capitalei, Gabriela Firea, de alocare a 677 de milioane de lei, anunțând că nu va accepta să plătească "factura pentru companiile de nababi" înființate de Firea.

La începutul ședinței de vineri a Guvernului, ministrul Dezvoltării, Ion Ștefan, a spus că există o cerere din partea Primăriei Capitalei pentru alocarea a 677 de milioane de lei.

Ludovic Orban a răspuns că este "o neobrăzare" ca Primăria Capitalei să ceară din nou bani, după ce a primit o alocare din Fondul de rezervă, anunțând că nu va accepta să plătească "factura pentru companiile de nababi" înființate de Firea.

"Primăria București a beneficiat de alocare din fondul de rezervă al Guvernului de 100 de milioane și mi se pare o neobrăzare să mai formulezi o cerere. Adică ce vrea, să plătim noi factura pentru companiile de nababi înființate de Firea? Nu acceptăm așa ceva sub nicio formă”, a afirmat Ludovic Orban.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6471 vizualizari

  • +37 (39 voturi)    
    /// (Vineri, 13 decembrie 2019, 13:16)

    hmara [utilizator]

    Serios ;-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
    Nu trebuia sa ceri mai mult draga ?
  • +30 (32 voturi)    
    Si noi, bucurestenii il amenintam pe dnul Orban, (Vineri, 13 decembrie 2019, 13:33)

    deval [utilizator]

    sa nu-ti dea !! Si in strada daca e nevoie.....
    Daca ti-ai batut joc de oamenii aia pe care i-ai angajat in firmele alea fantomatice , sa platesti de la tine din profitul lor, din banii de Catedrala ...........
    Cum draq sa faci donatii pana la sfarsitul anului , daca stii de luni de zile ca esti in faliment ?!!!!!!!
    SRL-urile, SA-urile pot face donatii FaDoino, -firesc adica- doar din profit ! Daca e !
  • +27 (29 voturi)    
    Bravo bucuresteni! (Vineri, 13 decembrie 2019, 13:34)

    Marionette [utilizator]

    Cu tantari in timpul verii, fara apa calda, fara caldura, cu bani investiti din taxele voastre in gaura neagra catedrala prostirii neamului , sper sa o votati in continuare!
  • +28 (30 voturi)    
    Draga noastră Firuța Felixova, (Vineri, 13 decembrie 2019, 13:39)

    Rescator [utilizator]

    Dar ce ai făcut tu cu banii Primăriei îți amintești?
    Iată doar unele fapte:
    -pomeni electorale,cu nemiluita;
    -vaucere pentru tot felul de prostii;
    -inființarea celor 22 de Companii Municipale,
    inpănate cu neamuri și clientelă politică,indivizii
    angajați nu fac nimic și sunt plătiți regește;
    -in schimb,neplătind subvenția pentru RADET ai
    băgat-o in faliment ordonat de Mafia Roșie.
    - spectacole grotești ,plătind *hartiștii* cu sume
    enorme.
    Lista rămâne deschisă pentru alți cunoscători ai
    faptelor tale.Poți să-l dai in judecată pe PM Orban
    și vei obține praful de pe tobă.Știm că ai fost
    angrenată in zeci de procese,ai căpătat experiență
    ,dar și renumele de cațaveica neamului.
  • +23 (25 voturi)    
    Rectificarea bugetară a trecut. (Vineri, 13 decembrie 2019, 13:52)

    asavreau [utilizator]

    Pe unde ai fost fă Gabi?Ceri pentru la anul?Nu se ia în considerație.Fă și tu o justificare.Știi ce-i aia?
    • 0 (0 voturi)    
      asa e in psd.... (Vineri, 13 decembrie 2019, 19:47)

      gica_ultra [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      timpul e relativ .... dancila nu vroia sa castige toate alegerile de anu' trecut ?!
  • +23 (23 voturi)    
    firea (Vineri, 13 decembrie 2019, 14:06)

    ------ [utilizator]

    Ce ai facut cu banii din taxe si impozite femeie,poate ar trebuii sa te verifice deneaul,tot tu sari cu gura.Dute si cauta banii la biserici si pe unde i-ai imprastiat.
    • +7 (7 voturi)    
      calcul minim (Vineri, 13 decembrie 2019, 17:58)

      nustiunimic2019 [utilizator] i-a raspuns lui ------

      Faceti un calcul minim apropos de taxa oxigen: acum aproape 3 ani tot guvernarea PSD ALDE a scos taxa de mediu si romanii si-au luat masini dupa cum i-a tinut buzunarul (zic si ALDE pt ca se pare ca ii cam uitam din ecuatia guvernarii).
      Cf datelor facute publice de catre Primarie in Bucuresti sunt inmatriculate cca 600.000 masini non euro, EURO 1, 2 si 3.
      Sa zicem ca o inmatriculare la RAR costa in medie 150 lei, desi real este mai scump. Asta inseamna 90 mil lei, adica cca 20 mil EUR.
      Revizia ITP anuala pt masinile mai vechi de 12 ani este cam 100 lei x 3 ani x 600 mii masini = 180 mil lei, adica cca 40 mil EUR.
      Sa zicem ca romanii nu si-au luat masini cu motor mai mare de 1.6, unde impozitul este cam 60 lei x 3 ani x 600 mi masini = 108 mil lei, adica cca 23 mil EUR.
      Iata cum la un calcul mediu sunt 83 mil EUR incasate de autoritatile romane pentru aceste masini.
      Unde sunt banii ca in drumuri si parcari si sosea de centura sigur nu-i vedem, chiori sa fim!
  • +14 (14 voturi)    
    Asat-i culmea (Vineri, 13 decembrie 2019, 15:46)

    BibiAfricanul [utilizator]

    nesimtirii. A tocat banii pe toate tampeniile (enumerate mei sus) si acum vrea bani pentru energie termica, spitale, adica ne ia la sentiment.
    Ne da o lacrima.
    Sa vina alegerile alea mai repede sa scapam de vipera.
  • +13 (13 voturi)    
    Auzi, tzatzo, (Vineri, 13 decembrie 2019, 16:41)

    John M. [utilizator]

    Orban e la putere de 5 saptamani. De ce nu ai cerut bani de la ciracii tai din PSD?!
    De ce n-ai tinut de bani cand ii aveai?! Anii trecuti aruncai cu ei de parca erau infestati de ciuma!!
  • -3 (5 voturi)    
    foarte bine (Vineri, 13 decembrie 2019, 18:07)

    Gheorghe_Dan [utilizator]

    sa bage mai repede taxele alea pe masini, sa faca rost de bani. Proasta nu-si da seama ca PNL-ul ii face un serviciu in vederea alegerilor.
  • +8 (8 voturi)    
    lui dragnea (Vineri, 13 decembrie 2019, 18:29)

    nahir [utilizator]

    de ce nu i-ai făcut plângere penală când ți-a tăiat banii de la buget?
    Mahalagioaica asta atâta știe. Să amenințe cu datul în judecată și cu plângerile penale.
  • +10 (10 voturi)    
    Pandelica va avea meci greu cu Patriarhul Daniel (Vineri, 13 decembrie 2019, 18:31)

    Plagarus [utilizator]

    Blestemele vor ajunge direct in Voluntari la mos Pandele
  • +1 (1 vot)    
    Fifi a intrat în campanie electorală (Vineri, 13 decembrie 2019, 19:00)

    NME [utilizator]

    Pe la începutul lunii noiembrie, după ce s-a făcut de tot rahatul vrând să arunce cu căcat în spitalul construit de asociația „Dăruiește Viață”, Fifi declara:
    „Bucureștenii, chiar dacă și-ar fi dorit să aibă o contribuție, cum puteau să o facă? Nu prin reprezentantul lor, primarul general? Asta e democrația, nu pot cetățenii să vină ei să propună un proiect, chiar dacă și l-au dorit”.
    Adică, mai pe scurt, „ciocu' mic, că doar eu decid unde se duc banii primăriei, da?”

    Acum a întors foaia: „Îi atrag atenția domnului prim-ministru că Bugetul Național nu este bugetul lui pe persoană fizică. Să nu-l confunde cu propriile buzunare. Și să nu uite că funcțiile sunt trecătoare.”
    Adică fix invers de ce declara acum o lună și jumătate. Atunci, bugetul Bucureștiului era al ei, „pe persoană fizică”, și „nu pot cetățenii să vină ei să propună un proiect”. Acum, „Bugetul Național” este tot al ei, dar din punct de vedere al cetățeanului, unde, brusc, contribuitorii au dreptul să ceară să se facă ce vor ei din suma aia de bani. Inclusiv, se pare, sifonarea către Companiile Firii a unor sume cât mai mari, acum, cât încă mai e cine trebuie la butoane...

    Fifi a intrat în campanie electorală. Știe sigur că nu va mai primi niciun ban din sumele abracadabrante pe care le cere cu atâta neobrăzare.
    Dar acum are motiv să iasă la tembeliziunile prietene și să-și ridice poalele-n cap, urlând că Orban nu-i dă bani să facă investiții.

    Fiți atenți ce votați data viitoare, dragi bucureșteni!
  • +1 (1 vot)    
    Ce nemernic! (Vineri, 13 decembrie 2019, 19:04)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    mare ticalos, "organ" asta!

    Cum sa nu dea banii lu' duamna Fierea?!

    Se blocheaza transportul public, nu mai avem caldura si apa calda, nu mai pot fi intretinute cele 19 spitale facute de pedesere, mor de foame cei peste 8.000 de angajati ai companiilor municipale infiinta de Gabizta, se sting luminitele ...
    Ar fi groaznic!
  • +1 (1 vot)    
    ce gandire bolsevica (Vineri, 13 decembrie 2019, 20:14)

    bogdan1477 [utilizator]

    Pai fa Fireo, n-ai avut un buget aprobat a inceput de an? Nu ti-a dat nentu Dragnea, de la time din partid cat ti-a trebuit? Si doar socotind cate sute de milioane ai donat la BOR, nu pareai sa ai probleme cu bugetul. Si acu, deodata, vrei nuscate sute de milioane la jumatea lui Decembrie? Pai prin vara-toamna nu ti-ai dat seama ca nu iti ajung banii? Nu te puteai opri atunci din donat la BOR? Nu puteai cere atunci bani mai multi de la Veorica?
  • +2 (2 voturi)    
    Plangere penala ? (Vineri, 13 decembrie 2019, 21:34)

    adrian88000 [utilizator]

    Nici o sansa . Ar avea o sansa sa reclame la Curtea Constitutionala Dorneanu , care se ocupa de toate necazurile PSD-ului si mereu ii scoate din belele.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce o califică pe d-na Firea.... (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 0:25)

    coco04 [utilizator]

    să infiinteze firme municipale.Firmele primăriei nu sunt supuse legilor pietei libere,nu există concurență .Dna Firea s-a autoerijat in mare antreprenor.A uitat că am plecat din comunism.A avut d-na Firea vre-o firmă personală.Continuăm să considerăm că oricine se pricepe la orice.
    • +1 (1 vot)    
      Gropara in mandatul ei a Saptamanii Financiare (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 11:17)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui coco04

      Directorul Saptamana Financiara, Gabriela Vranceanu Firea,
      Pandelica " priceputa "tot mediocru ca fost director al Intact Adverstising-agentie de organizat evenimente