Primăria Capitalei a finalizat studiul de fezabilitate pentru Spitalul Metropolitan/ Firea: În martie 2020 vom începe lucrările

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 11 decembrie 2019, 11:25 Actualitate | Administratie Locala


Gabriela Firea
Foto: Twitter
Primăria Capitalei a finalizat studiul de fezabilitate pentru Spitalul Metropolitan, indicatorii tehnico-economici urmând să fie supuși aprobării Consiliului General la ședința din luna decembrie, a anunțat miercuri primarul general, Gabriela Firea. Primarul promite că în luna martie 2020 vor începe lucrările. Spitalul va avea 1000 de paturi, sali de operații, spații de cazare pentru rudele pacienților internați, o creșă și o grădiniță. Gabriela Firea a declarat că investiția este estimată la circa 400 milioane de euro.

”Spitalul Metropolitan Bucuresti, primul spital inteligent din Romania, care va putea concura cu cele mai moderne unitati medicale din lume, devine realitate, asa cum am promis anul trecut. Avem finalizat Studiul de fezabilitate, iar in martie 2020 vom incepe lucrarile la Spitalul Metropolitan! Acesta va avea 1000 de paturi, din care 750 pentru spitalizare continua, 31 de sali de operatie, dar si sali pentru investigatii imagistice si medicina nucleara. Spitalul va asigura pentru bucureșteni și pacienții din țară nu doar servicii medicale la standarde de excelență, ci și conexe: centru de excelență, campus universitar, cazare pentru personalul medical și rudele pacienților, grădiniță si cresa. Investitia este de 400 de milioane de euro, pentru cladire si dotari. Cladirea Spitalului Metropolitan, circuitele medicale precum si dotarea cu aparatura ultramoderna se vor finaliza in 3 ani. Anual vor fi tratați în regim de spitalizare continuă circa 45.000 de pacienți, iar în sistem ambulator, peste 280.000”, a declarat Firea.

După ce va obține aprobarea Consiliului General, Primăria Capitalei urmează să scoată la licitație proiectarea și execuția. De la începerea lucrărilor, termenul de fianlizare este de 3 ani. Spitalul se construiește în Pipera, pe un teren de circa 10 hectare. Pe o parte din teren se află acum autobaza STB.

Primarul Gabriela Firea a prezentat orientativ și o machetă a întregului complex, însă cum va arăta acesta vom ști exact după parcurgerea etapei de proiectare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8341 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Fugi ma de-aici (Miercuri, 11 decembrie 2019, 11:31)

    EQUANT [utilizator]

    trebuie sa fii cel putin tampit sa crezi ce spune firea.
  • +7 (7 voturi)    
    sa-i reaminteasca (Miercuri, 11 decembrie 2019, 11:37)

    liviu_ [utilizator]

    cineva lui firea ca nu are bani de apa calda. de unde naiba o sa aiba bani de spital?!

    astea fiind spuse sunt f bucuros ca traiesc intr-o oras in care spitalul de urgenta este la iesirea din oras, dar mitropolia nou construita e in buricu pamantului!

    "primul spital inteligent din Romania" - huh?! de unde a scos-o pe asta?! e ea prea proasta si tre sa compensese cu spital inteligent?

    "care va putea concura cu cele mai moderne unitati medicale din lume" - permiteti-mi sa ma indoiesc. mai ales ca e vb si de personal, nu numai de aparatura.

    also la 400 mil o sa iasa un spital ok, dar nustiu daca o sa iasa chiar un spital de talie mondiala. Adica chestiile astea costa al dracu de mult! Daca iei in calcul si spaga de 50-80% o sa iasa un kkt!

    chiar daca iese, p-ala care-ti moare in 15 min daca nu-l bagi in operatie, o sa-l trimiti in pipera , pana unde face 30 min MINIM (traficul e UN DEZASTRU ACOLO) sau la floreasca sau municipal pana unde faci 10 min?!

    ma rog poate-s eu carcotas...
  • +7 (7 voturi)    
    cea mai mare nebunie (Miercuri, 11 decembrie 2019, 11:41)

    yyyxxx1981 [utilizator]

    e sa faci acest spital in Pipera in conditiile in care respectiva zona e ultra aglumerata si nu mai incape acolo sub nici o forma un nou mare generator de trafic auto. Accesul ambulantelor dar si a pacientilor si rudelor va fi foarte dificil. Doar ca un exemplu (in mod sigur sunt si altele) in zona Anghel Saligni sunt n terenuri, e aerisit, bulevard larg + statie de metrou pentru a putea venii usor apartinatorii. Centura e la 1 km.
    • +1 (1 vot)    
      Interese pandeliste (Joi, 12 decembrie 2019, 9:33)

      Kap [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

      Păi unde să facă Fierea investiții altundeva decât la limita teritorială dinspre.......Voluntari, unde încep terenurile ultimului său consort.
      Câte terenuri n-o avea Pandele în zonă și ce interese n-or fi clocit deja leprele astea acolo.....

      Cât de oportună e investiția asta, amplasamentul mizerabil, fix în polul aglomerației și lângă calea ferată....astea nu contează pentru Fifi catastrofă.
  • +7 (7 voturi)    
    CE LUCRARI? (Miercuri, 11 decembrie 2019, 11:48)

    schroedinger [utilizator]

    Cine a facut proiectul?! Sau este secret (ultimul tun!)?
    400 mil pentru 1.000 de paturi? Adica 400.000 EUR/pat?!
    Pai nici in Buthan sau Abu Dhabi nu exista asa ceva!
    Femeia a luat-o razna.
    Dar, de fapt daca te gandesti ca va plati 5.000 EUR pe un vas de toaleta sau un lavoar, totul este posibil.
    Daca cititi atent ea nu spitalul il construieste cu acesti bani, ci cartierul pentru medici!
    Femeia chiar a luat-o razna!
  • +9 (9 voturi)    
    Luna martie???? (Miercuri, 11 decembrie 2019, 12:05)

    saandi [utilizator]

    Cine dracu'sa va creada, idiotilor?! Pai daca abia s-a finalizat Studiul de Fezabilitate, urmeaza elaborarea DTAC-ului cu toate avizele + Proiectul Tehnic, Autorizatie de Construire dupa care abia atunci poti sa scoti la licitatie achizitia de lucrari, care stim bine cum se va derula: clarificari, contestatii etc. Asa ca lasati-o mai moale cu minciunile inainte de campanie, ca bucurestenii nu mai pun botul la toate mizeriile voastre.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu-i de loc proasta! (Vineri, 13 decembrie 2019, 13:02)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui saandi

      "în luna martie 2020 vor începe lucrările." - implacati este foart clara: o lucrare de asemnea anvergura nu poate fi terminata in trei luni, evident!

      Deci, TRBEUIE sa o mai votam pe Gabitza inca un mandat, preferabil chiar doua, ca sa poata sa termine spitalul pe care il promisese de acum trei ani!
  • +4 (4 voturi)    
    munca in folosul comunitatii din martie (Miercuri, 11 decembrie 2019, 12:59)

    BogdanAngheluta [utilizator]

    munca in folosul comunitatii din martie
  • +4 (4 voturi)    
    Mai intai se monteaza sarma (Miercuri, 11 decembrie 2019, 13:37)

    mr_mojo [utilizator]

    Asta se face in martie.
    Restul la Sfantul-Asteapta.
  • +3 (3 voturi)    
    Minciuni si hotii (Miercuri, 11 decembrie 2019, 17:09)

    danmarian [utilizator]

    Cam atat a facut "premarita" asta in Bucuresti ! Ba acum ne propune sa circule autobuzele - tinichelele alea turcesti : Ciubuc-bus !! - pe liniile de tramvai !! Mai bine Fireo pe cablurile de curent ale tramvaielor - ca sa nu produca .... aglomeratie !
    P.S. Cu RADET-ul = Termo.... cum ramane ? Ce mincoiuni mai ne spune gurita ta de mahala !