Gabriela Firea: Decizia Primăriei Sector 5 de a deschide toate școlile vineri nu este în conformitate cu legislația

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 23 martie 2018, 14:08 Actualitate | Administratie Locala


Gabriela Firea
Foto: Primaria Capitalei
Primarul general, Gabriela Firea, a declarat vineri că decizia primarului Sectorului 5, Daniel Florea, de a deschide toate școlile din Sectorul 5 nu a fost în conformitate cu legislaţia şi a menţionat că decizia  va fi analizată de Comitetul pentru situaţii de urgenţă. Reamintim că primarul general, Gabriela Firea, a decis să închidă grădinițele, școlile și liceele din Capitală vineri din cauza codului portocaliu de ninsoare.

"Comitetul pentru situaţii de urgenţă se va întruni şi va analiza cum au respectat instituţiile hotărârea care a fost luată. Noi am înţeles aşa, că fiecare sector, dată fiind această decizie, din cauza vremii neprielnice, putea să deschisă o grădiniţă pentru cazurile de urgenţă. Dar de la a deschide doar o grădiniţă, pentru a oferi familiilor adăpost, până la a anunţa că deschizi toate şcolile... În primul rând că nu este în conformitate cu legislaţia. De ce? Toate şcolile, ca şi clădire mă refer - proprietatea clădirii şi a terenului sunt într-adevăr în administrarea primăriilor, dar personalul didactic aparţine şi, practic, respectă tot ceea ce decide Inspectoratul Şcolar General, de asemenea Ministerul Educaţiei Naţionale. Prin urmare, nu se poate ca la nivel de Primărie Generală sau de sector să se ia o decizie pentru cadrele didactice şi atunci se creează o confuzie şi o nelinişte în rândul populaţiei", a precizat edilul general, în urma Comandamentului de iarnă, potrivit Agerpres.

Ea a precizat că Municipalitatea îşi doreşte o acţiune "unitară, consecventă şi profesionistă", astfel încât bucureştenii să aibă parte de acelaşi tratament, indiferent de sectorul în care se află.

"Nu voi intra în polemică cu absolut nimeni, eu respect legislaţia în vigoare. Am primit solicitarea din partea Inspectoratului Şcolar General, pe baza avertizărilor meteorologice, am organizat Comandamentul de iarnă, am luat împreună această decizie de a închide şcolile, grădiniţele şi liceele, am comunicat-o tuturor factorilor responsabili şi, ulterior, a fost consfinţită de hotărârea unui for care nu poate fi, sub nicio formă, combătut. (...) A fost transmisă această informare şi hotărâre la nivelul Ministerului de Interne. Nu ne jucăm cu astfel de decizii şi nu putem să luăm decizii locale. Aceste hotărâri se iau conform legislaţiei în vigoare şi pe temeiurile legale anunţate şi nu trebuie să ne facem fiecare câte o lege locală. Mai departe, fiecare va răspunde în faţa legii pentru nesupunerea în faţa unei decizii a Comitetului pentru situaţii de urgenţă", a mai spus Firea, potrivit sursei citate.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2572 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 23 martie 2018, 14:18)

    [anonim]

    • 0 (0 voturi)    
      Și insistă să dovedească. (Sâmbătă, 24 martie 2018, 12:46)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui

      Că este cum spui d-ta.
  • +9 (9 voturi)    
    ... (Vineri, 23 martie 2018, 14:19)

    tirolez [utilizator]

    Dar cadrele didactice sunt din portelan? Atatia oameni au fost la serviciu azi, inclusiv parinti de-ai elevilor lor. Inchidem tara? Daca si angajatii de la magazine stateau acasa, de unde mai luam paine, soferii de ratb, farmacistii, doctorii? Oamenii astia cum au ajuns la serviciu? La ea in Moldova n-a prins nicio iarna grea in copilarie? Mult mai grea decat ce e azi in Bucuresti?
    • +2 (2 voturi)    
      Firea greseste (Vineri, 23 martie 2018, 16:55)

      Ramius [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Am si eu o intrebare pt dna primar Firea:Dna primar stiu ca dvs , ca si noi ,aveti copii mici,Cu cine ii lasati cand sunteti la serviciu?Eu si sotia me nu avem cu cine sa-i lasam.Nu avem bunici , bone sau alte solutii.Ultima data cand i-am lasat singuri ne-au inundat din greseala apartamentul.Faptul ca, in plus fata de solutia de a inchide scolile, solutie pe care noi o consideram binevenita, primarul de la sectorul 5 s-a gandit si la cei aflati in situatia noastra, nu ni se pare deloc gresit.
  • +8 (8 voturi)    
    ? (Vineri, 23 martie 2018, 14:25)

    603 [utilizator]

    va place, bucurestenilor, ce ati ales?
  • +7 (7 voturi)    
    alooooo, bucurestiu', ce se intimplaaa? (Vineri, 23 martie 2018, 14:31)

    stupidu [utilizator]

    "Dar de la a deschide doar o grădiniţă, pentru a oferi familiilor adăpost"
    v-ati timpit la cap? ce dreac' se intimpla acolo? gradinita sa ofere adapost familiilor? sa-i duceti in bunkere antiatomice :)) ca iarna ninge si e frig :)) aia de la joseni sint deja criogenizati :))
  • +8 (8 voturi)    
    zau TU???? (Vineri, 23 martie 2018, 14:36)

    ..13 [utilizator]

    cred ca amestecul prea des al Primariei Bucuresti in activitatile de care nu raspunde va dauna grav sanatatii...


    De exemplu ce cauta Primaria Capitalei sa fie initiator al unei expoztii egiptene cu taxa de intrare mai mare decat cea perceputa la un concert sau la o expozitie organizata de un muzeu unde sunt sute de exponate???

    Unde s-a mai vazut ca taxa de intrare pentru expunerea a circa 20- 30 de exponate egiptene sa fie dublul bietului de intrare de la Muzeul de arta cand vizitizi galaria nationala si cea europeana???

    Si ca sa vezi - cei care incaseaza taxa de intrare au un limbaj atat de moldovenesc - ca sa nu ii spun rusesc cu accente romanesti...

    Bleah!
  • +7 (7 voturi)    
    aham,... (Vineri, 23 martie 2018, 14:37)

    liviu_ [utilizator]

    si in care parte din legislatie scrie ca primaritza poate in chide scolile cand vrea muschiu ei?!

    interesant e ca psd se cearta cu psd ....
  • +8 (8 voturi)    
    Nu inteleg ceva.... (Vineri, 23 martie 2018, 14:59)

    Cuca [utilizator]

    Care-i urgenta ? Ninge. Este prima oara ca ninge in Romania ? Cata zapada s-a pus ? 20cm ? Uluitor, nu-i asa ? Extrema urgenta !
  • +4 (4 voturi)    
    dar (Vineri, 23 martie 2018, 15:10)

    nahir [utilizator]

    decizia ta, Firuto, de a inchide scolile, conform carei legislatii ai luat-o? Ce, s-a decretat stare de necesitate si nu stim noi?
  • +5 (5 voturi)    
    Nu-i legal să înveți carte. (Vineri, 23 martie 2018, 15:29)

    asavreau [utilizator]

    Spune Firea.Bucureșteni ascundeți diplomele,Firea este în stare să vă expulzeze pentru-că sunteți știutori de carte.
  • +1 (1 vot)    
    Firea (Vineri, 23 martie 2018, 16:17)

    Ramius [utilizator]

    Am si eu o intrebare pt dna primar Firea:Dna primar stiu ca dvs , ca si noi ,aveti copii mici,Cu cine ii lasati cand sunteti la serviciu?Eu si sotia me nu avem cu cine sa-i lasam.Nu avem bunici , bone sau alte solutii.Ultima data cand i-am lasat singuri ne-au inundat din greseala apartamentul.Faptul ca, in plus fata de solutia de a inchide scolile, solutie pe care noi o consideram binevenita, primarul de la sectorul 5 s-a gandit si la cei aflati in situatia noastra, nu ni se pare deloc gresit.
  • +3 (3 voturi)    
    Eu propun ca acel primar.... (Vineri, 23 martie 2018, 18:01)

    gigiN [utilizator]

    ...sa fie impuscat cu gloante de marmelada trase din gura "inteleptei" firea.
  • -1 (1 vot)    
    Dacă legea spune că școlile trebuie închise, (Sâmbătă, 24 martie 2018, 8:11)

    hic sunt leones [utilizator]

    1. înseamnă că legea se aplică tuturor școlilor și nu poate rămâne deschisă una „în caz de urgență”.
    2. înseamnă că școlile din toate zonele țării în care a fost stabilit aceeași situație de urgență trebuiau închise, deci inspectoratele și alte autorități locale din Teleorman, Slobozia, Buzău etc (unde a fost același cod portocaliu) ar fi trebuit să ia decizia să fie închise școlile din județe; dacă acestea nu au făcut-o, potrivit declarației lui Firea, au încălcat și ele legea.
    • 0 (0 voturi)    
      Și ce treabă are Firea? (Sâmbătă, 24 martie 2018, 12:51)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      Dacă alții aplică legea.Firea aplică principiul„uite hoțul” ca să nu vezi ilegalitățile pe care le face.