Gabriela Firea, reactie la acuzatiile de la presedintele Ordinului Arhitectilor: Ne rezervam dreptul sa ne aparam in instanta impotriva acestei maniere de a comunica

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 27 decembrie 2017, 15:52 Actualitate | Administratie Locala


Gabriela Firea
Foto: Facebook - Gabriela Firea
Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a precizat miercuri ca informatiile privind construirea unui patinoar in parcul Romniceanu sunt eronate si ca PMB isi rezerva dreptul de a se apara in instanta impotriva acestei maniere de a comunica public informatii neadevarate, relateaza Agerpres.

"M-am interesat atat la colegii mei de la PMB, cat si intr-o discutie telefonica cu domnul primar al Sectorului 5, Daniel Florea, si pot sa va asigur - cel putin mi s-au dat toate asigurarile necesare si eu vi le transmit - contrar celor afirmate in mass-media de catre o asociatie si presedintele acesteia, nu se construieste pe spatiul verde in parcul Romniceanu niciun patinoar. Nici pe spatiul verde si nici intr-o alta zona. Deci este o dezinformare. Nu ar fi prima pe care o profereaza aceasta asociatie si ne rezervam dreptul sa ne aparam in instanta impotriva acestei maniere de a comunica public informatii toxice, neadevarate", a declarat edilul general, la sediul Primariei Capitalei.

Firea a mentionat ca lucrarile care se desfasoara in acest parc vizeaza desfiintarea unor elemente de joaca si de mobilier urban care sunt avariate.

"Subliniez faptul ca, potrivit hotararii de Consiliu General nr. 160/2001, parcul Romniceanu se afla in administrarea Primariei Sector 5, iar din partea domnului primar - care de asemenea va comunica si el public pe acest subiect - am fost asigurati ca nu se amenajeaza niciun patinoar, ci lucrarile care se desfasoara in aceasta perioada se refera la desfiintarea unor elemente de joaca si de mobilier urban care sunt avariate, deteriorate si care puneau in pericol siguranta copiilor. Aceste lucrari sunt realizate de o societate a Consiliului Local al Sectorului 5, SC Amenajare Edilitara si Salubrizare SA. Aceste lucrari de punere in siguranta s-au facut dupa o sesizare a Oficiului de Protectie a Consumatorului", a spus Firea.

In 25 decembrie, presedintele Ordinului Arhitectilor din Romania - filiala Bucuresti, Serban Sturdza, a sustinut, intr-o scrisoare deschisa adresata primarului general al Capitalei, Gabriela Firea, ca in Parcul Romniceanu, aflat intr-o zona protejata, s-a amenajat, fara aprobarile necesare si legale, un patinoar, si a anuntat ca a depus o sesizare in acest sens la Politia Capitalei.

In cursul zilei de miercuri, si Primaria sectorului 5 a anuntat ca in parcul Romniceanu nu se construieste un patinoar, ci se desfasoara lucrari de aducere la starea initiala a domeniului public in urma dezafectarii unui loc de joaca.

Conform Primariei sector 5, in primavara anului 2018 in respectiva locatie va fi amplasat un loc de joaca modern.


Citeste mai multe despre   


















4076 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    Firea - sabotoarea Bucurestiului (Miercuri, 27 decembrie 2017, 16:18)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Si eu imi rezerv dreptul de a evidentia modurile in care Firea pune bete in roate, blocheaza avansarea, dezvoltarea logistica a Bucurestiului luand bani de la constructia pasajelor si dandu-i pe targuri si alte inutilitati precum Catedrala Prostirii Neamului.

    Asta cand nu cheltuieste banii din taxe pe smartphone-uri si vacante pentru slugile de la PMB.

    Da-ti demisia pacatoaso!
    • +1 (1 vot)    
      cherchez la femme (Miercuri, 27 decembrie 2017, 19:27)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      E urmatoarea candidata la presedintia tarii, cum sa-si dea demisia?!

      Femeile ii ridica pe barbate sau ii doboara. De la caz la caz :-)))
  • +23 (25 voturi)    
    Delicioase comentariile doamnei Firea (Miercuri, 27 decembrie 2017, 16:19)

    Gojifruit [utilizator]

    Cand esti dat in judecata, nu “iti rezervi dreptul de te apara in instanta”. Esti cam obligat sa o faci. Nu e optional, nu cred ca intelege duduia :)
    • 0 (0 voturi)    
      pierdere de vreme (Miercuri, 27 decembrie 2017, 19:26)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Gojifruit

      Intelege, doar ca este obisnuita sa "faca imagine". PRomoveaza o politica de imagine, cu destul success la cei spalati pe creier, destul de multi din pacate.

      Partea interesanta este ca politica de imagine este inutila la spalatii pe creier si total ineficienta la ceilalti.

      Ma amuza ca pana si in lucrurile urate suntem incapabili si incompetent.....
    • +1 (1 vot)    
      Cred că nu ați observat esențialul (Joi, 28 decembrie 2017, 15:46)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Gojifruit

      Ea nu contestă faptele, ci maniera de a comunica... Ce contează maniera? Dacă ai furat și eu te reclam, tu poți să te aperi spunând: ăla m-a înjurat și m-a făcut hoț, vreau să îl dau în judecată?
  • +10 (12 voturi)    
    . (Miercuri, 27 decembrie 2017, 17:01)

    Evq [utilizator]

    Asta cum e criticată că face prostii, pac! amenință cu judecata. Sunt convins că ea chiar credea că o s-o pupe toată lumea în fund.
  • +2 (4 voturi)    
    hohohoho - fix de Craciun ca Mafiotii (Miercuri, 27 decembrie 2017, 17:02)

    ..13 [utilizator]

    Este ceea ce doreste si OAR - sa ajunga in judecata cu parata

    oricum se ajunge la proces - acum chestiunea asta imi aduce aminte de Toma Caragiu care era chiar el - Mefisto - si care spunea ca oamenii buni sunt in rai dar cei rai sunt in iad iar arbitrii/judecatorii unde oare stau???
  • +12 (14 voturi)    
    E doar gargara (Miercuri, 27 decembrie 2017, 17:09)

    Doaroparere [utilizator]

    In locatie se desfasoara lucrari fara semnalizare si fara a face dovada unei autorizatii.
    Chiar si desfiintarea unei instalatii implica o Autorizatie de Desfiintare - se pare ca nu stie duduia primar.

    Cine ce desface, organizare de santier, managementul deseurilor (sau le vedem aruncate la iesirea din Bucuresti)?

    Indiferent ce e acolo - dl. Sturza are dreptate - lucrari fara autorizatie........
    • +1 (1 vot)    
      Credeau ca fac o mica furaciune, repede, (Miercuri, 27 decembrie 2017, 17:52)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Doaroparere

      acum, la sfarsit de an, cand lumea nu-i atenta. Aici nu le-a mers, dar probabil ca in alte 100 de locuri furaciunea la mers.
  • +3 (3 voturi)    
    O țață de Voluntari (Miercuri, 27 decembrie 2017, 17:33)

    Iorgovan [utilizator]

    Așa s-a întâmplat și în '47, când au ajuns nespălații la putere...
  • +1 (1 vot)    
    asta-i (Miercuri, 27 decembrie 2017, 18:42)

    nahir [utilizator]

    tuta rau de tot.
    Dovedeste prostie incomensurabila.
    Numai leana lui ceasca credea ca poate sa se impuna cu amenintari.
    Altceva decat sa ameninte cu tribunalul, mai stie?
    Intai sa raspunda sesizarilor oficiale pe care nu le baga in seama, sa raspunda concret problemelor care i se transmit.
    Da' ce sa-i ceri? De unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere.
  • +1 (1 vot)    
    Revin (Miercuri, 27 decembrie 2017, 19:06)

    Cetateanu [utilizator]

    Pentru dna primar Firea: ce masuri ati luat referitor la lucrarile NETCITY ce se executa in Drumul Taberei zona 1 Mai, avand in vedere ca v-am adus la cunostinta faptul ce se FURA bani de catre constructor (de cine nu pot sa numesc avand in vedere ca nu se respecta reglementarile in vigoare referitor la semnalizarea si notificarea lucrarilor - dl MUTU si politia locala numai de bine) prin nerespectarea parametrior lucrarilor asa cum sunt dati pe siteul sistemului . Asa cum va spuneam imi inchipui cat se fura la materiale si aparatura daca marlanii care efectueaza lucrarea isi permit sa fure la "lopata" lucru ce il vede oricine (sau ar trebui sa-l vada mai ales cei OBLIGATI de lege sa supravegheze lucrarile).
  • 0 (0 voturi)    
    la tribunal birjar, la tribunal! ;-))) (Miercuri, 27 decembrie 2017, 19:24)

    Dedalus [utilizator]

    A comunica este de fapt un sinonim pentru a minti.

    De cate ori aud acest cuvant - a comunica- ma gandesc la a minti.

    Obsesia politicenilor pentru comunicare are 2 surse:
    - incapacitatea cronica de a se exprima in scris sau oral, proprie nu doar lor ci unei intregi generatii "educate: cu "mi-ti-tzi-ni-vi-li"
    - dorinta de a cosmetiza adevarul si de a-si ascunde greselile.

    Iar instranta, biata, daca primaria Bucurestiului se tine de asemenea bazaconii in loc sa se ocupe de treburile urbei, va fi nevoita pana la urma sa infiinteze un complet special ,,,, :-)
  • +1 (1 vot)    
    xxxxl (Miercuri, 27 decembrie 2017, 20:21)

    vorbeste lumea [utilizator]

    acum facem si scoala serala de educatie a comunicatiei ...