Seful Ordinului Arhitectilor Bucuresti a depus plangere la politie pentru ca in parcul Romniceanu se construieste un patinoar fara autorizatie / Sturdza, catre Firea: Nu mai e noaptea ca hotii, ci de Craciun, ca mafiotii

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 25 decembrie 2017, 19:33 Actualitate | Esenţial


Plangere a lui Serban Sturdza, OAR Bucuresti
Foto: Facebook
Presedintele filialei Bucuresti a Ordinului Arhitectilor, Serban Sturdza, a depus luni o plangere la politie in care acuza ca in parcul Romniceanu, arie protejata, se construieste un pationar fara autorizatie. Intr-un mesaj catre Gabriela Firea, publicat pe pagina lui de Facebook, Sturdza spune ca "s-a schimbat modul de lucru. Nu mai e noaptea ca hotii, ci de Craciun, ca mafiotii".

"In caz ca starea va permite, v-as ramane recunoscator daca ati face ceva pentru a opri distrugerea parcului Romniceanu. Intre noi fiind vorba, nici Ceausescu nu si-a permis sa demoleze in Bucuresti de Sfintele Sarbatori", scrie Sturza pe Facebook.

Mesajul lui Sturdza catre Firea: 

"Distinsa Doamna Primar General al Capitalei,

Incep prin a va ura Craciun fericit dumneavoastra, celor dragi si colaboratorilor apropiati. Cum e la dumneavoastra in Voluntari, ninge? Ca in orasul nostru, in Bucuresti, e soare si vreme buna.

Probabil ca va intrebati ce l-a apucat pe presedintele OAR Bucuresti de nu sta linistit de Craciun. In cazul in care ma banuiti de islamism sau ateism, va inselati naprasnic! Vedeti domnia voastra, in calitate de Primar General al Bucurestilor, ar trebui sa stiti ca nu toti bucurestenii au sarbatori fericite.

Spre exemplu, cotroceam astazi prin Cotroceni si, ce sa vezi? Vad ca s-a schimbat modul de lucru. Nu mai e noaptea ca hotii, ci de Craciun, ca mafiotii. Fara nici o autorizatie afisata conform legii, s-a purces la construirea unui patinoar in parcul Romniceanu, arie protejata, de altfel. Si fara consultarea obligatorie a cetatenilor si fara acordul Directiei de Cultura a Municipiului Bucuresti. Cazul e tipic de ghinion, caci nu toata lumea hiberneaza de Craciun, intre doua sarmale si un carnat. Locuitorii vegheaza. Iar eu mi-am permis, in calitate de presedinte al OAR Bucuresti, sa merg in prima zi de Craciun si sa depun o plangere la Politia Capitalei.

Nu stiu daca aveti zone protejate in Voluntari. Dar in Bucuresti, va anunt ca ele exista. Si chiar sunt protejate. Si este un delict sa te atingi de ele fara toate autorizatiile. In caz ca starea va permite, v-as ramane recunoscator daca ati face ceva pentru a opri distrugerea parcului Romniceanu. Intre noi fiind vorba, nici Ceausescu nu si-a permis sa demoleze in Bucuresti de Sfintele Sarbatori.

Cu scuzele de rigoare ca nu am putut sa va fac un alt cadou de Mos Craciun, va rog sa luati act de sesizarea mea facuta la politie si astept, daca asta nu va tulbura prea rau buna dispozitie, sa faceti ceva. Daca puteti. Cat nu e prea tarziu. A, si sa nu uit. OAR Bucuresti asteapta in continuare un raspuns la adresele fara de raspuns."

















7764 vizualizari

  • +24 (30 voturi)    
    Adresa catre DUamna Gabi trebuia (Luni, 25 decembrie 2017, 19:56)

    un domn [utilizator]

    Scrisa in Limba Sovietica, sau in Voluntareza?
  • +23 (27 voturi)    
    xxxxl (Luni, 25 decembrie 2017, 20:08)

    vorbeste lumea [utilizator]

    nu mai pot firea & co. de regulile altora ... ca si de grija traiului bucurestenilor ...
  • +21 (23 voturi)    
    Dansa nu doarmeee... (Luni, 25 decembrie 2017, 20:18)

    Grandgousier [utilizator]

    A iesit din submariiiiin
  • +24 (26 voturi)    
    Domnule Director (Luni, 25 decembrie 2017, 20:57)

    Bazil [utilizator]

    ar fi binevenit un mesaj de sarbatori pentru bucurestenii care prin indolenta si indiferenta lor au dat atat Primaria Generala cat si Primariile de sector unor vrednici gospodari.
  • +8 (8 voturi)    
    Firea (Marţi, 26 decembrie 2017, 10:51)

    nahir [utilizator]

    n-are treaba cu Mos Craciun ci cu Gerila. Mos Gerila dragnea.
    Multumim d-le Sturdza.
  • +10 (10 voturi)    
    bravo Serban !!! (Marţi, 26 decembrie 2017, 11:28)

    open [utilizator]

    Bravo Serban Sturdza !!!
  • +11 (11 voturi)    
    Stimate domnule Sturdza (Marţi, 26 decembrie 2017, 12:09)

    Zmache a lu' Rastagan [utilizator]

    Va aduc la cunostinta ca ma duare fix in cot de parcul ala, fie el si protejat. Intre noi fie vorba, duar demnitarii sunt protejati, deci chiar nu ma intereseaza sesizarea dumneavoastra. Mi-am luat deja spaga pentru patinuar, asa ca nu ma razgandesc.

    Cu stima,
    Coana primareasa
    • +1 (1 vot)    
      Io zic sa luam aminte! Mesajul DUamnei (Marţi, 26 decembrie 2017, 17:59)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Zmache a lu' Rastagan

      Gabi pare authentic, scris Clar si Corect in Limba Voluntareza!
  • 0 (0 voturi)    
    incet, incet (Marţi, 26 decembrie 2017, 16:16)

    g01an [utilizator]

    ii vine randul si lui firea.

    cu toata supararea care mi-o provoaca aceste gainarii facute de politicieni mai mari sau mai mici, trebuie sa remarc si lucrurile pozitive.

    putem avea institutii care pot functiona ca mecanisme de control si verificare, cum face in acest caz acest ordin al arhitectilor - care nu stiu cat viitor mai are, dar ne-ar trebui o astfel de institutie mai puternica, mai activa si capabila sa se ocupe de mai multe probleme in paralel. in toate domeniile avem nevoie de astfel de mecanisme (cum ar fi sa avem un ordin al doctorilor cel putin la fel de activ ca astia?). mecanisme de control care sa tina in frau pe alesii care se sterg undeva cu mandatul primit de electorat si cu legile in vigoare ale tarii. acest lucru nu se poate rezolva decat in tribunale, nu poti avea incredere ca oamenii alesi prin concurs vor lua decizii in interesul societatii sau ca politicienii vor folosi responsabil puterea pe care o primesc prin mandat democratic. este important sa ajungem la situatia in care alesii sa stie ca nu le este permis orice. incet, incet vom ajunge si acolo daca nu aruncam la cos tot progresul realizat pana acum.
  • 0 (0 voturi)    
    MARE ATENTIE! (Marţi, 26 decembrie 2017, 16:18)

    Irina25 [utilizator]

    Priviti in ce hal de degradare a ajuns zona in care functioneaza asa-zisul "patinoar Drumul Taberei". Puteti remarca o baraca de lemn insalubra (care poate lua foc in orice moment), inconjurata de noroaie - o locatie care nu seamana absolut de loc cu patinoarele din lumea civilizata. Muzica data la maxim, ragete care se aud de la cateva statii de autobuz, mizerie. Numai de sarbatori "linistite" n-au avut parte locuitorii din zona respectiva, de mai bine de zece ani. Politia "nu are nicio putere", cei de la Garda de Mediu "isi vad de treaba lor, ca sunt bani multi in joc".

    http://www.gandul.info/stiri/patinoarul-din-drumul-taberei-cosmarul-cetatenilor-din-zona-275659

    Ar fi mare pacat ca Parcul Rominceanu - o zona ata de frumoasa, linistita si plina de farmec - sa aiba aceeasi soarta. In concluzie, toti locuitorii din zona amintita ar trebui sa faca neintarziat reclamatii scrise la Politie, pana nu e prea tarziu.
  • +1 (1 vot)    
    Lamulțan, sfântă preafertilă, (Marţi, 26 decembrie 2017, 17:37)

    MadameDuRecamier [utilizator]

    Pandelă roz a tuturor bucureștenilor minoritari corupți, care te/au votat!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 27 decembrie 2017, 12:02)

    a.nonim [utilizator]

    Deci bascalia ieftina a devenit principala arma de lupta in tara asta. As fi avut mai multe pretentii de la cineva care (pretinde ca) reprezinta o breasla. Mai ales ca mutilarea zonelor protejate este ceva la ordinea zilei in Bucuresti. Mutilari care pana la urma, de la proiect si pana la aprobare, tot de catre arhitecti sunt facute. Sau mai degraba posesori de diplome, pentru arhitecti nu pot fi numiti.