23.000 de semnaturi impotriva construirii unei biserici pe Platoul Bucegi

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 13 octombrie 2014, 16:23 Actualitate | Administratie Locala


Cort amplasat de Arhiepiscopia Bucurestilor in Bucegi - 13 sept 2014
Foto: Facebook
Petitia online impotriva construirii unei biserici pe Platoul Bucegi a strans peste 23.000 de semnaturi din 15 septembrie pana in prezent. Strangerea de semnaturi a inceput imediat dupa ce a aparut informatia ca Arhiepiscopia Bucurestilor vrea sa construiasca o biserica pe Platoul Bucegi, in parcul Natural Bucegi, pe un teren de 3000 mp dat in folosinta gratuita de Consiliul Local Busteni. Informatia a fost confirmata si de catre Arhiepiscopia Bucurestilor.

Intr-un comunicat de presa publicat pe basilica.ro, Arhiepiscopia Bucurestilor explica formalitatile pe care le face pentru construirea lacasului de cult.

"In ceea ce priveste biserica din zid care va fi construita pe Platoul Bucegi, pana in prezent au fost obtinute terenul in folosinta gratuita  in suprafata de 3000 mp din partea Consiliului local al orasului Busteni prin hotararea nr. 3341/2012 si avizul favorabil de construire a noului locas de cult nr. 3/martie 2014 din partea Consiliului Stiintific al Parcului Natural Bucegi. De asemenea, s-a intocmit Planul Urbanistic Zonal (PUZ), care a fost inaintat spre aprobare Consiliului Judetean Prahova. Dupa aprobarea PUZ -ului, va fi realizat proiectul pentru autorizarea viitorului locas de cult si va fi intocmita documentatia tehnica pentru obtinerea autorizatiei de construire, conform legislatiei in vigoare. Abia atunci Arhiepiscopia Bucurestilor va incepe construirea bisericii de pe Platoul Bucegi", se arata in comunicatul de presa.
 
De ce doreste Biserica sa ridice un lacas de cult intr-o arie protejata, explica chiar parintele Constantin Stoica, purtatorul de cuvant al Patriahiei BOR, citat de totb.ro: "Au cerut-o turistii, este o necesitate. Dupa cum stiti, acolo exista si crucea de pe Caraiman, crucea situata la cea mai mare inaltime din Romania, asa ca unii turisti simt nevoia de a avea un loc unde sa se roage, sa aprinda o lumanare", a spus acesta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8197 vizualizari

  • +30 (40 voturi)    
    Unde semnez si eu? (Luni, 13 octombrie 2014, 16:27)

    dandra [utilizator]

    Link, va rog.
    • +1 (13 voturi)    
      și eu (Luni, 13 octombrie 2014, 16:37)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Unde semnez pentru desființarea drumului Transbucegi, construit în aceeași arie protejată?
      • +11 (11 voturi)    
        Macar (Luni, 13 octombrie 2014, 19:31)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        drumul ala e echilibrat din pct. de vedere religios,
        jumate din soferi se roaga, jumate injura pe toti dracii.
    • +4 (10 voturi)    
      Eu am semnat deja (Luni, 13 octombrie 2014, 16:40)

      Orctavian [anonim] i-a raspuns lui dandra

      http://www.petitieonline.com/spune_nu_construirii_de_biserici_in_parcul_natural_bucegi
    • 0 (8 voturi)    
      Se poate semna aici (Luni, 13 octombrie 2014, 16:47)

      ConstantinTanasa [anonim] i-a raspuns lui dandra

      http://www.petitieonline.com/spune_nu_construirii_de_biserici_in_parcul_natural_bucegi
    • +2 (10 voturi)    
      Link (Luni, 13 octombrie 2014, 16:48)

      Vlad. [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      vezi ca esti link in "Petitia online"
      Uite si aici totusi: http://www.petitieonline.com/signatures/spune_nu_construirii_de_biserici_in_parcul_natural_bucegi/
    • +5 (11 voturi)    
      dupa ce fac biserica isi comanda (Luni, 13 octombrie 2014, 17:08)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      o masina sa ii duca pe popi acolo la sfintire...ca S Klasse 4Matic au..sa ia si un 6x6 https://www.youtube.com/watch?v=3W6hZR29l5o
    • 0 (6 voturi)    
      Link petitie (Luni, 13 octombrie 2014, 17:38)

      ovimunt [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      http://www.petitieonline.com/spune_nu_construirii_de_biserici_in_parcul_natural_bucegi
    • +2 (8 voturi)    
      Pai... (Luni, 13 octombrie 2014, 17:41)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Da un click la inceputul articolului unde scrie "Petitia online" cu albastru...
  • 0 (4 voturi)    
    link (Luni, 13 octombrie 2014, 16:36)

    DrPepper [utilizator]

    http://www.petitieonline.com/signatures/spune_nu_construirii_de_biserici_in_parcul_natural_bucegi/
  • +5 (11 voturi)    
    si eu! (Luni, 13 octombrie 2014, 16:39)

    ggna [utilizator]

    Mai construiti si scoli sau spitale!!!!
  • 0 (6 voturi)    
    click pe 'Petitia online' (Luni, 13 octombrie 2014, 16:41)

    dana_s [utilizator]

    de la inceputul articolului, apoi primul tab 'Semnează această petitie' sau 'Contacteaza autorul petitiei'
    http://www.petitieonline.com/spune_nu_construirii_de_biserici_in_parcul_natural_bucegi
  • +12 (18 voturi)    
    Invazia borilor... (Luni, 13 octombrie 2014, 16:46)

    triciupa [utilizator]

    ... devine tot mai coplesitoare.
    Am inteles ca suntem un popor de enoriasi, nu de cetateni, am priceput ca pentru sustinerea justitiei se aduna 300 de insi, pentru unirea cu Basarabia de-abia se strang 3000 de naivi iar pentru linsul ciolanelor paraschievesti se calca in picioare peste 90000 de piosi dar e prea mult!
    Lasati macar crestele muntilor in pace, nu va ajunge catedrala neamului (prost)?
  • +10 (16 voturi)    
    nu sunt de acord cu aceasta constructie (Luni, 13 octombrie 2014, 16:48)

    fvb [utilizator]

    crucea e deajuns.

    daca construieste BOR o biserica, de ce sa nu construiasca apoi si catolicii, si alte culte, pentru ca din cei care au murit pentru tara nu au fost doar ortodocsi.

    si apoi, asta e doar inceputul, o sa fie transmisie live de Inviere, etc. si, intreb si eu asa, ce vreme e acolo sus in aprilie? o sa fie apoi pelerinaje vara cu autocare si alte de-astea.

    eroii tarii sunt pomeniti in fiecare duminica la liturghie. plus ca locul ala doar e inalt, dar nu are o relevanta istorca sa zici ca pui acolo o biserica pentru ca acolo a fost batalia nustiucare.

    e doar ambitie lumeasca, pentru ca o sa fie o biserica sus, la nustiucati metrii, nu are nimic cu religia. sunt in Sinaia, in Busteni si in zona destule biserici si manastiri. de ce mai trrebuia una acolo sus?
  • +5 (9 voturi)    
    nu-i vad rostul la biserica aia (Luni, 13 octombrie 2014, 16:52)

    Lucian* [utilizator]

    chiar deloc.

    Crucea isi face treaba foarte bine.
  • +6 (12 voturi)    
    biserica (Luni, 13 octombrie 2014, 16:55)

    rexulet [utilizator]

    Se pare ca ne trebuie tichie de margaritar.
    Pacat. Acolo mai mult ar fi necesar un refugiu pentru turistii prinsi de vreme rea. In momentele acelea probabil ca ar fi malt mai util refugiul decat biserica care banuiesc ca nu ar fi deschisa 24 din 24. Dar cum Biserica este stat in stat ......
  • +3 (5 voturi)    
    si eu (Luni, 13 octombrie 2014, 16:55)

    Ion Zapada [utilizator]

    si eu vreau sa semnez
  • +6 (12 voturi)    
    semnaturi (Luni, 13 octombrie 2014, 16:56)

    anonnymous [anonim]

    semnaturile nu au nici o valoare. eu nu am auzit de nici o petitie "online" care sa fi realizat ceva. sunt doar vorbe goale - electroni aruncati aiurea!

    daca oamenii, cei 23 de mii, vor sa faca ceva pentru a opri abuzurile BOR, sa se duca in prahova, in fata primariei care a dat aprobarea, si sa nu plece de acolo pana cand hotararea nu este anulata. si, daca tot ajung acolo, sa sparga si geamurile de la primarie (de preferat acum, in prag de iarna).
  • +2 (8 voturi)    
    Unde semnez si eu? (Luni, 13 octombrie 2014, 17:01)

    tenismenul [utilizator]

    Da, si eu vreau sa semnez petitia. Nu mi se pare normal ca BOR sa construiasca asa ceva pe platoul Bucegi. Cam prea multa lejeritate la primarul de Busteni, de parca ar fi pe mosia lu' tat'su. N-au fonduri? Au, si sunt inca prea mari. Este rusinos!
  • +8 (12 voturi)    
    Ne iau de prosti? (Luni, 13 octombrie 2014, 17:02)

    transalpinarum [utilizator]

    "Au cerut-o turistii, este o necesitate. Dupa cum stiti, acolo exista si crucea de pe Caraiman, crucea situata la cea mai mare inaltime din Romania, asa ca unii turisti simt nevoia de a avea un loc unde sa se roage, sa aprinda o lumanare",

    Pe bune, suntem cretini? Sau cum? Dar enoriashii nu cer nici un spital ceva? Tin sa amintesc ca in Busteni, marele edil Savin a DARAMAT spitalul care era acolo (nu ca era in foarte buna forma) si nu a mai construit nimic in loc... halal
  • -11 (15 voturi)    
    Hai cu turma ! (Luni, 13 octombrie 2014, 17:17)

    Nego [anonim]

    Ce aveti ma fratilor cu biserica, va impiedicati voi de ea. De ce nu o ocoliti ???

    Ce o fi patit tara asta de a ajuns asa anticrestina. Toate simbolurile crestine trebuie sa dispara, toate bisericile trebuie daramate, toti popii sunt hoti, etc
    • +5 (9 voturi)    
      raspuns (Luni, 13 octombrie 2014, 18:19)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Nego

      bor srl este o coporatie hamesita si fara limite, asta a patit tara asta,

      Vorbesti de daramat biserici? Ceausescu a daramat 20 si s-a folosit scuza asta pentru a se construi mii pe terenuri luate cu japca sau prin santaj electoral. Nu crezi? Verifica si plangi habotnic in pumni.

      As ocoli punctele de lucru ale putregaiului numit bor, doar ca au cam ajuns sa fie unele langa altele.
  • +8 (12 voturi)    
    ..arie protejata.. (Luni, 13 octombrie 2014, 17:19)

    ngabi_1999 [utilizator]

    Biserica ortodoxa nu se identifica ca un simbol national. De ce ar trebui schimbat statutul unui parc national, care apartine tuturor romanilor, intr-o curte interioara a unei religii anume??
    Crucea este un simbol nu numai al crestinatatii in general, dar are chiar relevante universale, de ce ar trebui sa o asociem cu biserica ortodoxa in mod implicit??
    Urmand aceasta cale, in curand se va transforma platoul Bucegi, intr-o platforma inghesuita a diferitelor biserici sau case de rugaciune.
  • +5 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 13 octombrie 2014, 17:20)

    [anonim]

  • +5 (11 voturi)    
    Avem o tara de CREsTINI... (Luni, 13 octombrie 2014, 17:32)

    Excelsior [utilizator]

    ..de asta am ajuns aici si de asta ne merge asa de bine!
  • +4 (10 voturi)    
    Dumnezeu (Luni, 13 octombrie 2014, 17:37)

    Withdrawal [utilizator]

    Daca il cautati pe Dumnezeu il veti gasi in interiorul vostru , in sufletele voastre.

    Din pacate, Dumnezeu a fost rapit si folosit in contexte economice si politice.

    A construi biserici peste tot nu are nimic de a face cu Dumnezeu, ci cu manipulare si spalare de bani.

    Este surprinzator cate biserici sunt intr-o tara atat de saraca...
    • +1 (3 voturi)    
      adevarat (Marţi, 14 octombrie 2014, 9:06)

      ngabi_1999 [utilizator] i-a raspuns lui Withdrawal

      Ai grait ca un adevarat crestin !!

      Se ignora prea usor daramarea tejghelelor din fata templului !!
  • +2 (6 voturi)    
    ... asta DA... (Luni, 13 octombrie 2014, 17:45)

    Observatore [utilizator]

    ... imbatare cu apa rece .
    Specific bor-ului .
  • -8 (14 voturi)    
    Normal ar fi (Luni, 13 octombrie 2014, 17:49)

    Un cititor [utilizator]

    ca o astfel de petitie sa aiba doua rubrici: de sustinere si de respingere. 23.000 de semnaturi nu ar inseamna nimic daca ar fi 10.000.000 de sustinere. Numai ca ONG-stii lui pește nu pun astfel problema.
    • +1 (7 voturi)    
      corect (Luni, 13 octombrie 2014, 18:21)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      si normal ar fi ca bor sa nu mai acapareze tot prin santaj electoral. Cum sugerai si tu, turma de CREsTINI e mare si o foloseste ca leverage pentru orice abjectie de expansiune are daniel prin caputz.
    • +1 (5 voturi)    
      .. ce spui tu streine .. ?? (Luni, 13 octombrie 2014, 18:24)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      ... ...10.000.000 de ce ...?
      ... doara te iau pontacii ca sef de campanie ...
      ( hi , hi , hi ).
      • -3 (5 voturi)    
        strain sau nu, astea sunt cifrele! (Marţi, 14 octombrie 2014, 10:02)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

        Nu este vorba aici de ŢalogeniŢ, ci de date statistice + noi dreptcredinciosii suntem peste 85% din populatie.
        Voi, adoratorii lui ilici, sunteti considerabil mai putini!
        • +1 (1 vot)    
          ... maistore... (Marţi, 14 octombrie 2014, 23:55)

          Observatore [utilizator] i-a raspuns lui hot news

          .. mai uitate in anuarul statistic ..
          si dupa aia vorbeste . Ce parere ai daca-s pravoslav ? Ну што делаеш ?
    • 0 (0 voturi)    
      Nu le place ideea (Marţi, 14 octombrie 2014, 21:26)

      popescu_dtru [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Pentru că s-ar vedea că sunt 0,12%.
  • -1 (5 voturi)    
    cred ca asta e (Luni, 13 octombrie 2014, 17:52)

    GabrielaCaltut [anonim]

    http://www.petitieonline.com/spune_nu_construirii_de_biserici_in_parcul_natural_bucegi
  • +4 (14 voturi)    
    Muntele lui Zamolxis (Luni, 13 octombrie 2014, 17:56)

    Nyk1 [utilizator]

    Caraimanul este Kogainon, muntele sfânt al dacilor. Nu trebuie lăsați ortodocșii să-l pângărească.
  • +4 (10 voturi)    
    Sa o faca pe Everest !!! (Luni, 13 octombrie 2014, 18:05)

    gica43 [utilizator]

    Asa este,cum ne manifestam adeziunea la aceasta petitie ???
  • 0 (6 voturi)    
    Sa se roage la ses! (Luni, 13 octombrie 2014, 18:10)

    OctavianStoica [anonim]

    Sa se roage la ses!
  • +1 (5 voturi)    
    diferente voturi (Luni, 13 octombrie 2014, 19:49)

    levierul [utilizator]

    urmaresc de multa vreme hotnews.ro, si am observat ceva in ceea ce priveste comentarile si voturile acestora. Mai tot timpul, exista o diferenta de exact doua voturi la 95% din comentarii. Fie ca e vorba de Ponta, PSD, biserici sau lucruri mai putin fierbinti. Astfel, daca spun ca Ponta e un plagiator, mincinos scorul voturilor va fi: +95(voturi 97)
    Asa este si cu aceasta magarie fara limite: biserica pe munte, in vazul tuturor. De ce sa nu deseneze chip cioplit in piatra, la Busteni? Chipul Mantuitorului, precum capul lui Decebal de la Dubova. ? Ar fi un Iisus cat muntele. Proiect pe fonduri europene: 500mil. Euro!!!!
  • -4 (8 voturi)    
    Sunt cam19 mil. de ortodocsi (Marţi, 14 octombrie 2014, 0:13)

    popescu_dtru [utilizator]

    şi vreo 24000 de atei. (adica 0,12%). Veşnica lor pomeniire!
    • +2 (4 voturi)    
      sunteti cam 19 mil de prosti (Marţi, 14 octombrie 2014, 10:57)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

      Daca formulai asa ... era mai corect. Doar prostii isi inchipuie ca vor fi salvati de orgoliul lor prea si pe lumea cealalta. Daca esti prost pe lumea asta, e suficient.
  • 0 (0 voturi)    
    daca (Marţi, 14 octombrie 2014, 16:08)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    mai intiti o fac din lemn, poate lua foc, mai un scurtcircuit, o tigare aprinsa, cine stie...