Parcurile din sectorul 3 vor fi pazite de Politia Locala. Primarul Robert Negoita vrea sa monteze camere de luat vederi de 1,2 milioane lei

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 28 iunie 2012, 16:44 Actualitate | Administratie Locala


Paza parcurilor din sectorul 3 va fi asigurata de politistii locali, contractul de paza cu firma BGS, considerat pagubos pentru primarie, expirand la sfarsitul lunii aprilie, a declarat, joi, primarul sectorului 3, Robert Negoita, citat de Agerpres. Pentru a veni in ajutorul politistilor locali, Negoita vrea sa monteze, pana la sfarsitul anului, 27 de camere video stradale prin proiectul "Cresterea sigurantei si prevenirea criminalitatii in Sectorul 3". Proiectul este finantat din fonduri europene, valoarea totala fiind de 1.25 milioane lei.

"BGS si-a terminat contractul cu paza parcurilor iar la rectificarea bugetara de luna viitoare bugetul necheltuit, prevazut pentru acest an, va fi transferat catre Politia Locala a sectorului 3 care a fost vitregita in acesti ani. Am cerut propuneri din partea Politiei Locale pentru a demara un plan de paza eficient la nivelul obiectivelor din sectorul 3, dar sistemul de monitorizare video ne va fi de mare folos", a spus Negoita, cu ocazia lansarii proiectului "Cresterea sigurantei si prevenirea criminalitatii in sectorul 3".

Contractul incheiat de Primaria Sectorului 3 cu firma de paza BGS, pentru paza parcurilor, se ridica la 4 milioane lei pe an, din bugetul pe 2011 platindu-se deja un milion de lei. Cele 3 milioane lei ramase vor fi redirectionate catre bugetul Politiei Locale la rectificarea bugetului local, ce se va face la sedinta Consiliului Local de luna viitoare. Contractele cu BGS pentru paza scolilor si creselor sunt inca in vigoare.

Cele 27 de camere video vor fi montate in urmatoarele locatii:
- Strada Prisaca Dornei intersectie cu Aleea Codrii Neamtului;
- Calea Vitan intersectie cu Splaiul Unirii;
- Bd. Energeticienilor;
- Bd. 1 Decembrie 1918 intersectie cu strada Postavarului;
- Faur Poarta 4;
- Strada Fizicienilor intersectie cu strada Danubiu;
- Piata Alba Iulia;
- Calea Vitan la centrul comercial din zona;
- Strada Lucretiu Patrascanu intersectie cu bd. Basarabia;
- Strada Fetesti intersectie cu Gura Ialomitei;
- Bd Th. Pallady intersectie cu str. Jean Sterialdi;
- Bd. Octavian Goga cu str. Nerva Traian;
- Sos. Mihai Bravu cu bd. Decebal;
- Strada Liviu Rebreanu intersectie cu strada Barajul Dunarii;
- Bd. Mihai Bravu intersectie cu Calea Vitan.

"Aceste camere sunt probe in instanta si sunt importante. Ele sunt conectate la un dispecerat care sesizeaza faptele antisociale si politia locala intervine", a mai spus Negoita. In sectorul 3 mai exista montate stradal 30 de camere video.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2258 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Cam scumpe... (Joi, 28 iunie 2012, 16:53)

    Cripa [utilizator]

    Rezulta ca o camera video costa circa 10.000 euro.
    Nu e cam mult ???
    • +6 (6 voturi)    
      Incep tunurile (Joi, 28 iunie 2012, 17:07)

      Judex [anonim] i-a raspuns lui Cripa

      Revolutia bunului simt s-a transformat in revolutia nesimtirii USLISTE .Fiecare consilier local din opozitie trebuie sa analizeze foarte atent prin puterea ce i-o da statutul de consilier local fiecare contract si sa aduca la cunostinta alegatorilor prin presa toate cheltuielile exagerate.Asta este datoria consilierilor locali din opozitie.Sa nu se lase cumparati si sa planga ca ei au majoritatea si au facut ce au vrut.Nu este adevarat .Aveti documentele pe mana si dreptul sa puneti intrebari si daca nu le primiti sa le obtineti in justitie.
      • +2 (2 voturi)    
        Hai s-o vedem si p-asta.... (Joi, 28 iunie 2012, 21:08)

        ShoboLingoZauR [utilizator] i-a raspuns lui Judex

        De cand a disparut BGS-ul din parc s-a transformat IOR-ul in pescarie (minim 100 de indivizi la pescuit zilnic vezi in parc desi e strict interzis) iar mai nou au venit colectorii de fier vechi in parc si au inceput sa culeaga ce-au gasit pe fundul lacului...

        In ritmul asta se vor paradi parcurile din S3 in f scurt timp :(
    • +5 (5 voturi)    
      Comment sters de user (Joi, 28 iunie 2012, 17:17)

      GigiBanosu [anonim] i-a raspuns lui Cripa

      • -4 (4 voturi)    
        Valoarea obiectului protejat (Joi, 28 iunie 2012, 17:59)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui GigiBanosu

        Este inestimabila, deoarece:
        Pentru a ne proteja de sicanele zilnice ale tiganilor de la casa de alaturi, noi am montat pe cheltuiala proprie camere de luat vederi la bloc, pe partea unde locuim. A avut efect, nu-si mai fac nevoile la intrarea noastra etc.
        Pe partea cealalta a blocului, desi in plina strada, din contra, este folosita in scopul mentionat, de cu greu poti trece.
        Care este valoarea obiectului protejat?
    • +4 (4 voturi)    
      Camerele vor pazi parcul si oameni din el (Joi, 28 iunie 2012, 17:18)

      kebab [utilizator] i-a raspuns lui Cripa

      E clar. Din aceste camere vor iesi agenti de paza si ii vor inhatza pe aceia care deranjeaza sau devasteaza parcul. In special pe timpul nopti.
    • +4 (4 voturi)    
      are datorii de 40 mil euro (Joi, 28 iunie 2012, 17:25)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Cripa

      de unde crezi ca scoate banii aia?

      contract cu contract..
      • -3 (3 voturi)    
        nu stiti sa cititi? (Joi, 28 iunie 2012, 17:53)

        florin [anonim] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        nu mai intrebati de unde vin banii, pe cuvantul meu de nu sunteti redusi rau de tot unii, scrie clar ca vin din fonduri europene,nu ii da nimeni din guvern sau primarii, scrie clar ca e proiect finantat de uniunea europeana, tipati ca babele alea in piata.
        • 0 (0 voturi)    
          asadar (Joi, 28 iunie 2012, 23:54)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui florin

          daca banii sunt din fonduri europene pot fi furati?
  • +5 (5 voturi)    
    si? (Joi, 28 iunie 2012, 16:54)

    Ioana [anonim]

    Si cu "paculetzele" dintre blocuri unde se strand dupa ora 22 tot felul de specimene care "behaie" toata noaptea ?! De bine de rau cand era BGS-ul in ghereta schelalaiau mai cu masura...
  • -4 (4 voturi)    
    bine (Joi, 28 iunie 2012, 16:59)

    ia cucu [utilizator]

    O decizie buna care pune bazele unei mai bune monitorizari a zonelor cu risc.
  • +7 (7 voturi)    
    inceputul e greu... (Joi, 28 iunie 2012, 17:02)

    me [anonim]

    ...sfarsitul va fi tragic pt sectorul 3.

    din pacate ne meritam soarta.

    nu zic ca e rau, doar ca de bine de rau bigieshi mai faceau cat de cat ordine.

    politiotii locali sunt jenibili (jenanti+penibili), dorm pe ei..

    camerele sunt ok, dar daca nu le urmareste nimeni in timp real sunt aproape zero.

    la mai multe... fete .. tinere.. :)
  • +3 (7 voturi)    
    parca suntem o tara de parcuri! (Joi, 28 iunie 2012, 17:04)

    Alex [anonim]

    nu inteleg de unde avem atatea probleme cu parcurile. paza, gherete, cismele, floricele, salubritate, supra-paza la paza etc...
    in anglia e un parc imens cu iarba si 3 copaci. banci nu prea au, ca fiecare isi aduce paturica daca vrea sa manance. trec in fiecare zi prin parc, si n am vazut nici un politist / paza (o fi sub acoperire?). nici macar iluminat public in parc nu prea e cine stie ce....
    da in romania, tre sa facem 3 statui, 7 monumente, 2000 de floricele - de sezon, sa le schimbam in fiecare luna si 2000 de oameni sa le pazeasca (sa pazeasca cum se rup probabil...)
    • +3 (3 voturi)    
      Tiganii romani (Joi, 28 iunie 2012, 18:01)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Va rog sa trimiteti in Anglia tiganii din sector pentru a vedea ce se intampla daca lipsesc politistii englezi.
  • +4 (4 voturi)    
    Big Brother Robert Neghinita (Joi, 28 iunie 2012, 17:06)

    dan [anonim]

    DA! Vrem multe camere de supraveghere, daca se poate sa fie montate din 50 in 50 de metri. Vrem ca autoritatile sa vegheze la siguranta noastra, a cetateanului! E nevoie sa fim supravegheati pentru ca doar asa va fi pace pe pamant. Supravegheati si inregistrati de cand ne nastem si pana murim. Vrem sa fim controlati, da!
  • +3 (3 voturi)    
    Start (Joi, 28 iunie 2012, 17:11)

    Pindona [utilizator]

    Incepi cu dreptul , poate ca peste 4 ani vei fi achitat toate datoriile catre fisc si furnizori si sa fii pe + , asa ca sa-ti ramane si pentru fetite ..... cu banicioiu si ceilalti
  • +4 (4 voturi)    
    Realitatea din teren (Joi, 28 iunie 2012, 17:24)

    Claude [anonim]

    Am trecut duminica prin parcul IOR. Intr-adevar, agentii BGS disparusera. Il locul lor erau postati agenti ai unei firme de paza obscure, dovada numele acestuia, echipamentul agentilor de toata jena si "prestanta" acestora.
    Mai mult, parea ca in parc era un adevarat concurs de pescuit, citeva zeci de lansete fiind plasate in jurul lacului, unele chiar in preajma panourilor cu "Pescuitul interzis" si chiar sub privirile agentului de paza.
    Asta e prima schimbare observata in mandatul uselistului Negoita.
    Nu pun aici in discutie contractul celuilalt Negoita cu BGS (poate pagubos pentru primaria de sector, poate nu) dar modul in care uselismul se impune in sector e de toata jena.
    Urmeaza cumva legalizarea prostitiutiei cu eleve de liceu prin acest parc?
  • +3 (3 voturi)    
    ciudat (Joi, 28 iunie 2012, 17:24)

    thebblack [utilizator]

    din 4 milioane de lei, dupa 6 luni s-a platit 1. celalte 3 vor fi alocate tot pentru 6 luni politiei locale.

    da, contractul cu bgs este pagubos.
  • +3 (3 voturi)    
    Concluzie (Joi, 28 iunie 2012, 17:48)

    ada [anonim]

    Primarul cu datorii recunoaste in acest fel, ca ceea ce a facut primarul anterior are valoare si trebuie protejat.Pacat ca cetatenii sectorului 3 s-au lasat pacaliti grosolan.
  • +1 (1 vot)    
    mai bine... (Joi, 28 iunie 2012, 18:01)

    Chess [anonim]

    Mai bine s-ar investi acesti banii in educatie. Ce fel de educatie? Macar cea a bunului simt.
    Cu ceva educatie nu e nevoie sa pazim parcurile. De ce sa le pazim? ... ca doar nu le ia nimeni de acolo.
    Le pazim doar ca sa nu fie distruse? Numai prin nesimtire, prin proasta educatie, prin lipsa de respect fata de munca altauia, prin lipsa bunului simt civic si multe alte, pot fi distruse aceste parcuri.
    Mai bine ganditi-va sa educati nu sa incercati sa prindeti pe cei ce distrug (o sa ii prindeti pe unuii dar o sa vina altii si tot asa de needucati vor fi).
  • +1 (1 vot)    
    BGS a facut treaba buna (Joi, 28 iunie 2012, 19:11)

    dumi [anonim]

    sunt din sect. 3, si parcurile erau ok, mereu vedeai un bodyguard care-si facea rondul, nu existau scandaluri etc. A da paza pe mana politiei e o solutie mai ieftina, dar ineficienta, or sa vina cu texte de genul: politia nu poate fi peste tot, iar parcurile vor fi practic nepazite.
  • +2 (2 voturi)    
    sper sa fie mai bine la voi! (Joi, 28 iunie 2012, 20:34)

    omoni [utilizator]

    nu stiu cum o sa faca la voi pesedistul asta dar la noi, Mazare a asigurat "linistea'f irmelor punand taxa de liniste, chiar daca aveai bodyguard, camere de luat vederi, gratii, alarma, etc; apoi a asigurat linistea in Mamaia prin firmele sale si ale partenerilor sai, plata din taxa pusa la intrarea din mamaia, deci tot pe ai lui ii platea, reabilitarile cladirilor se facea cu materiale de la magazinul Brick, proprietate tot a lui din umbra si a prietenilor lui; si , in general, tot ce a facut pentru constanta, era cu interes dublu, nimic dezinteresat; chiar si puiul dat batranilor saptamanal- de aceea Mazare s-a laudat ca nu are nevoie sa isi faca campanie electorala, mosii si babele il zeifica.
  • +1 (1 vot)    
    Ce face romanul cand nu stie? (Joi, 28 iunie 2012, 20:48)

    Nea Nicu [anonim]

    Se baga ca musca in lapte. 10000 euro pe camera? Dar aritmeticianul din tine a calculat oare si costul transmisiei informatiei la dispecerat, care include racordare le energie electrica, racordare wireless la un punct de acumulare a informatiei ce va fi transmisa catre acel dispecerat? A mai calculat, de asemenea, costul amenajarii dispeceratului? Adica acumularea, diseminarea, inregistrarea informatiei, controlul la distanta al camerelor, inclusiv cladirea in sine??
    La toate e pricep internautii si birtangii romani...
    • 0 (0 voturi)    
      si tu esti la fel de priceput (Joi, 28 iunie 2012, 23:58)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Nea Nicu

      in sectorul 3 deja exista 30 de camere. acel dispecerat exista. conectarea la el nu poate costa mai mult de 100 de euro/camera. eu am un abonament de internet cu fibra optica pt care platesc numai 90 de euro pe luna. instalarea a fost gratis. asadar? o camera video nu poate costa mai mult de 2-300 de euro, si asta daca e una performanta. cum naiba puteti ma justifica 9700 de euro*27 prin racordari sau amenajarea unui dispecerat. aloooo, tot psd era la putere cand au cumparat loganurile alea de 70k de euro, tii minte?
  • 0 (0 voturi)    
    paza este necesara (Joi, 28 iunie 2012, 22:47)

    a kraigher [anonim]

    Stau in sector 3, in apropierea unui parc pentru copii, cu doua terenuri, cu jocuri, care era pazit. Nu s-au distrus pana acum bancile si jocurile, nu mancau seminte, nu rupeau pomii, nu urlau noaptea, nu se jucau tinerii seara cu jocurile copiilor.
    Acum, s-a distrus cabina in care statea cel care pazea, capacul canalului de la intrarea in parc a fost furat, pomisorii au inceput sa fie rupti, in jurul bancilor este plin de coji de seminte si sticle de suc,
    Este necesara paza permanenta , mai ales noaptea, Politia nu circula decat foarte rar.