Hunedoara: O eleva din Lupeni s-a sinucis inaintea examenului de bacalaureat

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 27 iunie 2011, 15:59 Ultima ora


O tanara de 19 ani, din orasul Lupeni, s-a sinucis, luni dimineata, inainte de a pleca la examenul de bacalaureat, fata aruncandu-se in gol de la etajul al cincilea al blocului in care locuia, relateaza Agerpres.

"Inainte de a se arunca de la etaj, eleva Bianca B. i-a trimis un SMS prietenului sau, prin care ii cerea iertare pentru gestul pe care urma sa-l faca", a declarat purtatorul de cuvant al Inspectoratului de Politie Judetean Hunedoara, agent principal Adriana Voina.

La momentul sinuciderii, mama fetei era acasa. Tanara era cunoscuta ca fiind o eleva cu rezultate bune la invatatura, media notelor cu care a incheiat clasa a XII-a fiind 9,84.

Politia a inceput cercetarile in acest caz pentru stabilirea cauzelor care au dus la producerea tragediei.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3869 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    pacat (Luni, 27 iunie 2011, 16:36)

    danut lupascu [utilizator]

    dar sistemu nu ia nici o masura, habar nu au de arta de a preda, de ceea ce ar trebui sa fie un invatator, nu mai exista persoane sa faca acest lucru din inima, nu exista decat idioti care nu fac altceva decat distrug, te obliga sa vii la scoala si nu te invata nimic, acu mai cheltuie si ceva bani pt supraveghere cu camere, pazesc cu soldatii subiectele, si cei care iasa iasa niste idioti, da dar au diploma si vor si salarii mari, pacat
    • +3 (3 voturi)    
      aprob... (Luni, 27 iunie 2011, 16:41)

      me [anonim] i-a raspuns lui danut lupascu

      eu am invatat utilitatea practica a vectorilor, matricilor, derivatelor cam la 5-10 ani dupa ce le-am invatat ...
      societatea pur si simplu asteapta mult prea mult de la acesti copii si le ofera mult prea putin. valabil si pentru parinti.
      • +1 (1 vot)    
        Aplicabilitate (Luni, 27 iunie 2011, 17:04)

        SebyS [anonim] i-a raspuns lui me

        Asa este din pacate. Te "invata" multe, baga in tine ca intr-un sac fara fund insa fara sa-ti explice si partea practica a teoriei. De asta nici nu este interes pentru a invata...de ce sa inveti ceva care nici macar nu stii la ce poti sa-l folosesti ? Pare o pierdere de vreme.
    • 0 (0 voturi)    
      al dracu' sistem. (Luni, 27 iunie 2011, 17:51)

      hash [anonim] i-a raspuns lui danut lupascu

      sistemu' nu te obliga la nimic. vrei - inveti, nu vrei - treaba ta.

      nu mai dati vina pe sistem - sistemul suntem toti.

      si mai sunt profesori care stiu sa predea, numa' ca e mai usor sa arunci cu piatra.

      din stire nu reiese motivul sinuciderii, da' noi trancanim pe langa.
    • 0 (0 voturi)    
      care (Luni, 27 iunie 2011, 19:55)

      Dan-T [utilizator] i-a raspuns lui danut lupascu

      Care este legatura intre idioti si camere? NU trebuie sa furi nimic, niciodata, nici un leu, nici un ou, nici o nota. Ce e asa greu de inteles? "Romanul se descurca" si de asta suntem unde suntem, suntem prea putini cei care muncim cu simt de raspundere, ne platim taxele, ne respectam legile, ne respectam tara, etc. De aia suntem in rahat in loc sa ne gandim cum sa facem legi si regulamente OK, ne plangem ca suntem filmati. Profesori, politisti, pensionari ies in strada numai cand li se ia din salariu, adica atunci cand se vad atinsi la buzunar sau stomac. A vrea sa vad un profesor ca sustine si face greva pentru ca programa este prea incarcata sau ca nu au dotari in laboratoare, sa vad politisti care ies in strada si arunca basca peste gard pentru ca legile nu ii para impotriva infractorilor, ca nu pot face uz de arma ca in alte tari sau ca infractori sunt lasati sa scape prea usor. Pensionarii ca nu usnt locuri de munca si ca nu sunt sprijiniti tinerii sa se integreze sau sa se intoarca in tara (apoi poate ar fi mai multi bani de pensii). Reactionam numai la infometare la fel ca in 1989.
  • -1 (1 vot)    
    similitudini (Luni, 27 iunie 2011, 16:52)

    George [anonim]

    Si elevul ala de s-a sinucis cu ceva timp in urma, parca a fost influentat de "Jocul ielelor".
    Ce tampenie, cum sa ii explici la un elev de liceu de 16 ani opere scrise de autori la varsta de 40 de ani, cand cunosteau viata. O idiotenie, mai ales alegoriile si filosofia din scoala.
    • +1 (1 vot)    
      tocmai, (Luni, 27 iunie 2011, 17:52)

      hash [anonim] i-a raspuns lui George

      copchiii trebuie sa studieze inainte, sa experimenteze viata virtual, prin ochii altora, inainte de a se apuca de ea. nu crezi?

      si eu am citit tot felul de carti, gramada, si n-am murit.

      hai sa dam vina pe carti, hmpf, ce mai parere ieftina.
  • 0 (0 voturi)    
    o tanara de 19 ani s-a sinucis.... (Marţi, 28 iunie 2011, 14:32)

    alice [anonim]

    C e am putea face sa nu mai citim asa ceva?In primul rand,cred ca problema devine nationalà, prea multi prea multi tineri care recurg la gesturi disperate.Famila acestei tinere trebuie sustinutà moral în aceste momente grle,si tanarul caruia i -a triis sms-ul pentru cà dupà cum scrie în ziare ,nu întelegem nimic din relatia lor;acelui baiat îi va fi greu,ea fiind o fatà inteligentà,poate si tanarul respectiv dà bac-ul,este student,din ziare nu se întelege,deci mài copile,oricine ai fi zi-ti bine ca nu esti vinovat,stress-ul examenelor a fost de vinà,Cred ca nu trrebuia pusa imaginea cu sms "iubi,iarta-mà e un punct de vedere.