Comandantul fortelor NATO in Europa, Philip Breedlove, acuzat de un oficial rus ca depune toate eforturile pentru a distruge relatiile dintre Rusia si Alianta Nord-Atlantica

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 10 aprilie 2016, 16:02 Actualitate | Russia Report

Philip Breedlove
Foto: Agerpres
Generalul american Philip Breedlove, comandantul in exercitiu al fortelor NATO din Europa, a fost acuzat de Serghei Koshelev, seful Departamentului pentru cooperare internationala din Ministerului rus al Apararii, ca "depune toate eforturile" pentru a distruge relatiile deja tensionate dintre Rusia si Alianta Nord-Atlantica, potrivit Sputnik News.

"Toate declaratiile recente ale lui Breedlove par sa aiba un singur scop: acela de a ruina relatiile dintre Rusia si NATO, astfel incat sa fie extrem de greu ca ele sa mai poata fi restabilite",
a afirmat Serghei Koshelev la postul de radio Russkaya Sluzhba Novostei (Russian News Service).

Generalul american Philip Breedlove este un critic vehement al politicii externe a Rusiei, acuzand Moscova de faptul ca foloseste conflictele inghetate "ca pe o unealta".

De asemene, Breedlove a avertizat in repetate randuri ca Rusia reprezinta o amenintare pentru securitatea Europei si a Statelor Unite.

Philip Breedlove este comandantul in exercitiu al fortelor NATO din Europa, insa mandatul sau se va incheia in aceasta primavara. Presedintele SUA, Barack Obama, l-a desemnat, in urma cu o luna, pe generalul Curtis Scaparroti pentru functia de comandant al Aliantei Nord-Atlantice in Europa. Curtis Scaparrotti, in prezent comandant al fortelor americane din Coreea de Sud, il va inlocui in functie pe generalul Philip Breedlove.










2414 vizualizari
  • +18 (34 voturi)    
    Daca te critica rusia inseamna ca faci treaba buna (Duminică, 10 aprilie 2016, 16:29)

    ouyang [utilizator]

    Bravo! Keep it up!
    • -11 (15 voturi)    
      Pai vezi (Duminică, 10 aprilie 2016, 19:08)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      Mai are si Rusia dreptate..bredlove nu este decat o unealta pentru a mentine o stare conflictuala.nu trebuie sa fii geniu sa-ti dai seama a cui unealta este .trebuie sa te uiti atent la detalii, urechiusile alea ciulite si numele spun totul
      • +8 (8 voturi)    
        ! (Duminică, 10 aprilie 2016, 21:07)

        CTGOnline [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        Prefer oricand "unealta" americana, decat javra ruseasca. Asa cum trebuiau sa o faca si aia din Coreea de Nord (cum au facut fratii lor din Sud), sau cum trebuiau sa o faca aia din RDG (asa cum au facut aia din RFG, care acum din pacate uita cine a fost aliatul lor in perioada Razboiului Rece).
      • +5 (9 voturi)    
        Intrebarea e WHY? (Duminică, 10 aprilie 2016, 22:20)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        Crimeea, Transnistria, Abhazia, Osetia, Nagorno-Karabah, Kurille, East Ucraine....and so on. Culmea ca toate locurile enumerate is atarnate de mujici....nu de americani.
        • -1 (7 voturi)    
          Istorie (Duminică, 10 aprilie 2016, 23:30)

          Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

          Totul a inceput in 1838 cand Imperiul Britanic a invadat Afganistanul de teama ca Imperiul Tarist isi va mari influenta in Asia si va acapara India.
          Rivalitatea dintre cele doua imperii s-a desfasurat pe spatele afganilor, a persilor si a celor din emirate. I s-a spus " The Great Game".
          Asadar ce vezi acum este doar un joc politic, un joc geostrategic care are la baza doar lacomia.
          Romania se afla iarasi in situatia de a hrani masina de razboi a unuia dintre beligeranti ( SUA, UK)
          Ca Romania sa existe ca stat in viitor trebuiesc inasprite pedepsele pentru tradare ( pedeapsa capitala) si cele pentru coruptie / furt din banul public ( munca zilnica), orice armata straina prezenta pe teritoriul tarii invitata afara si declararea neutralitatii.
          • +1 (7 voturi)    
            Americanii macar platesc (Duminică, 10 aprilie 2016, 23:48)

            Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

            Rusii....iau.
          • +3 (3 voturi)    
            He he (Luni, 11 aprilie 2016, 9:03)

            Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

            "Ca Romania sa existe ca stat in viitor trebuiesc inasprite pedepsele pentru tradare ( pedeapsa capitala) si cele pentru coruptie / furt..."

            Nu zici rau tu, insa iti dai seama ca daca se aplica treaba asta, mujicstanul ramane fara unealta sa de baza de aici, anume pesedeaua? :-)
        • -2 (4 voturi)    
          Parzivall (Duminică, 10 aprilie 2016, 23:37)

          carmaxsim [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

          Ai pus intrebarea gresit.Trebuia sa intrebi, ce treaba au americani acolo
  • +20 (36 voturi)    
    Rusia e stat terorist (Duminică, 10 aprilie 2016, 16:49)

    mavis [anonim]

    Ataca Georgia, Ucraina, sustine un dictator in Siria care a folosit arme chimice impotriva cetatenilor, bombardeaza avion de pasageri etc etc etc. Nu e decat o concluzie - Rusia e stat terorist.
    • -13 (15 voturi)    
      dar gazul ei e bun! (Duminică, 10 aprilie 2016, 18:03)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      tu ce gaz arzi la bucatarie? De ala bun, democrat, american:?

      Sau terorist....
      • +9 (9 voturi)    
        Sa zica mersi... (Duminică, 10 aprilie 2016, 20:35)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        ca-l mai cumpara cineva. Cu noile zacaminte descoperite in Mediterana.....si cu pretul petrolului faliment scrie pe fruntea Kremlinului!
        Ah, am uitat! Parca rusii au incheiat un contract cu China ca le vor livra gaz prin 2020. O fi gata conducta?
      • +6 (8 voturi)    
        ! (Duminică, 10 aprilie 2016, 21:05)

        CTGOnline [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        As arde d'ala bun, american, dar Tovarasa Merkel (stii tu, sclava jigodiei de la Kremlin) a blocat terminalele de LNG din EU!
      • +4 (6 voturi)    
        legatura dintre burta si creier (Duminică, 10 aprilie 2016, 22:31)

        mavis [anonim] i-a raspuns lui king david hotel

        Comentariul tau este The missing link dintre burta si creier.
        Imagineaza-ti ca Iliescu, Basescu sau Iohannis ar trimite elicoptere ale armatei romane sa dea cu gaz sarin peste, sa zicem, Pitesti dar in acelasi timp ar continua sa iti plateasca salariul presupunand ca esti angajat la stat. Dupa logica ta ar trebui sa spui ca e ok ce face presedintele pentru ca iti salariu. Incearca sa vezi un pic mai departe de burta ta.

        ps. Rusia terorista nu mai da niciun gaz in Europa.
        • -5 (7 voturi)    
          gaze (Duminică, 10 aprilie 2016, 23:23)

          carmaxsim [utilizator] i-a raspuns lui mavis

          o sa mai luam multi ani gaze de la rusi(europa)/
          La partea de sarin incep sa am dubii,in 2013 statul sirian a renuntat la armele chimice(fortat).
          In 2016 o grupare agreata de americani la Geneva bombardeaza cu arme chimice si isi cere scuze,dar ramane opozitie moderata.
          stiu,sunt mujic(taran),beau vodca si imi dau rusii bani
          • +4 (4 voturi)    
            Gaze (Luni, 11 aprilie 2016, 9:13)

            Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui carmaxsim

            Pretenaş, România importă de la bolşevicland sub 3% din necesarul de gaz. Restul şi-l produce singură.
            Letonia este de aproape un an independentă energetic vis-a-vis de mujicstan.
            Curentul acesta are să fie urmat cam de toată Europa, aşadar în scurt timp ciolovecii se vor putea spăla pe cap cu gazele lor.

            Las-o jos că măcăne, ia-ţi propaganda sovietica şi mergi de cântă la altă masă.
      • +3 (3 voturi)    
        În niciun caz rusesc :) (Luni, 11 aprilie 2016, 9:51)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        România importă mai puţin de 3% din necesarul de gaz.
        Aşa, ca informaţie generală.
  • -7 (9 voturi)    
    pensie linistita (Duminică, 10 aprilie 2016, 17:04)

    jaz [utilizator]

    domnu breedlove
  • +12 (14 voturi)    
    Old trick (Duminică, 10 aprilie 2016, 17:05)

    Soljenitin [utilizator]

    Hotul striga "Hotii!".

    Vechiul truc al sovieticilor. Nu prea mai tine, ciolovecilor! :-)
  • -10 (10 voturi)    
    mutra (Duminică, 10 aprilie 2016, 17:08)

    xanti [utilizator]

    Spune totul.
  • +11 (11 voturi)    
    si ce daca zice rusnacu' ala ... (Duminică, 10 aprilie 2016, 17:12)

    rov [utilizator]

    sa ne intelegem, rusia e un stat AGRESOR:
    Dovada : Crimeea si Ucraina, Georgia si Transnistria, cecenia etc.
    Aaaa... daca zicea ca se retrage din Crimeea puteam sa ne concentram pe spusele lui (nu sa le credem).
    • -3 (3 voturi)    
      sa ne intelegem (Luni, 11 aprilie 2016, 0:13)

      carmaxsim [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Cecenia face parte din federatia rusa/la fel ca vermont din federatia americana
  • +13 (13 voturi)    
    CF. PROPAGANDEI SOVIETICE DIN ANII 1950 (Duminică, 10 aprilie 2016, 18:41)

    pointless man [utilizator]

    toți generalii americani formează o gașcă de imperialiști siniștri, în frunte cu faimosul General... Motors.
  • +11 (11 voturi)    
    Si eu declar... (Duminică, 10 aprilie 2016, 19:07)

    ac [utilizator]

    ... ca Serghei nu stiu cum ala e un kagebist.
  • +5 (5 voturi)    
    rusii ca rusii (Duminică, 10 aprilie 2016, 20:25)

    rov [utilizator]

    dar cine-s dusmanii de langa noi?
    Stie cineva ?
    Sper ca da...
    • -2 (2 voturi)    
      noi (Luni, 11 aprilie 2016, 1:16)

      carmaxsim [utilizator] i-a raspuns lui rov

      da?
    • +3 (5 voturi)    
      Slugile oligarhilor bulshevini (Luni, 11 aprilie 2016, 5:00)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Is cateva mii de securisti bine aranjati si odraslele lor in Romania. Acestia au cateva sute de mii de slugi, infiltrate peste tot in aparatul de stat si chiar printre privati. De aia bate tara pasul pe loc de 26 de ani.
  • +3 (3 voturi)    
    Asta in timp ce (Luni, 11 aprilie 2016, 10:13)

    Martinezu [utilizator]

    avioanele armatei rusesti cauta sa ne aduca pacea prin toate culoarele de zbor, aprobate si neaprobate mai ales.
    Pacea ruseasca este trimisa de obicei cu tupolevuri dar avioanele de vanatoare englezesti , olandeze, suedeze, le intorc din drum.
    Ma intreb daca nu cumva pacea vine si cu submarinul.
  • +2 (2 voturi)    
    RUSIA (Luni, 11 aprilie 2016, 11:49)

    sixf [utilizator]

    Un lucru e clar;pe ce pun mana rusii se usuca