Rapid Bucuresti s-a calificat in sferturile de finala ale cupei UEFA dupa ce a pierdut cu 1-3 in fata formatiei germane SV Hamburg. Golul rapidistilor a fost inscris de Mugurel Buga, in minutul 51. In tur, giulestenii au invins cu 2-0. Aceasta este cea mai mare performanta a unei echipe romanesti in cupele europene dupa 1990.

Tragerea la sorti pentru sferturile de finala are loc astazi, de la ora 14.00, la Eindhoven, orasul care va gazdui finala competitiei. Rapid ar putea intalni in sferturi pe Middlesbrough, FC Sevilla, Palermo sau Schalke (in tur 1-0 ),Udinese sau Levski (0-0), Steaua sau Betis (0-0 ), Basel sau Strasbourg (2-0 ), Marseille sau Zenit (0-1). Aceste partide s-au disputat dupa inchiderea editiei.

Razvan Lucescu a declarat, dupa meciul cu SV Hamburg, ca este o seara istorica si magica pentru formatia sa& "A fost un meci senzational, suntem fericiti ca am eliminat un adversar fabulos.

Suntem mandri ca am ajuns in sferturi, pentru ca Rapid este prima echipa romaneasca, dupa 16 ani, care reuseste aceasta performanta", a spus Lucescu.

"Rapid a fost mai norocoasa"

Antrenorul echipei SV Hamburg, Thomas Doll, a declarat ca Rapid a obtinut calificarea in sferturile Cupei UEFA deoarece a fost mai norocoasa in dubla mansa a optimilor si a apreciat ca formatia sa a pierdut calificarea la Bucuresti& "Rapid a fost echipa mai norocoasa. Nu stiu daca este si echipa mai buna.

Pe mine Rapid nu m-a surprins, am stiut ca este o echipa buna, foarte periculoasa pe contraatac. Niciodata nu s-a intamplat ca o echipa sa fie asa de trista dupa o victorie. Ar fi fost frumos sa ne calificam, dar asa este fotbalul.

La final am avut multe ocazii, dar mingea nu a mai vrut sa intre in poarta", a precizat Doll.

Piata Universitatii a fost luata cu asalt de suporterii rapidisti care au sarbatorit aceasta calificare istorica in strada. Fotbalistii au fost asteptati de numerosi suporteri la Aeroportul Otopeni. Patronul Geroge Cops a anuntat ca prima de calificare a fost majorata de la 300.000 la 350.000 de euro.

Intr-un articol aparut pe site-ul UEFA se arata ca impresionanta aventura a echipei Rapid in Cupa UEFA continua, dupa ce formatia pregatita de Razvan Lucescu s-a calificat in sferturile de finala ale competitiei, in ciuda infrangerii, cu scorul de 1-3, din meciul cu SV Hamburg, din mansa retur a optimilor.

Meciurile din sferturi vor avea loc pe 30 martie, turul, si pe 6 aprilie, returul.

SV Hamburg - Rapid Bucuresti 3-1

Marcatori: Lauth - min. 24, Barbarez - min. 36 Van der Vaart - min. 63/Buga min. -51

Formatii:

•SV Hamburg& Kirchstein - Demel (Takahara - min. 53)

Boulahrouz, Van Buyten, Atouba - Mahdavikia, Wicki, Van der Vaart, Jarolim -

Barbarez, Lauth (Reinhardt - min. 82). Antrenor& Thomas Doll$

•Rapid: D. Coman - M. Constantin, Perja, I. Rada - Badoi, E. Dica (V. Negru - min. 46), R. Stancu, I. Stancu - Niculae, Buga (Burdujan - min. 70) - 28. Constantin (V. Moldovan - min. 46). Antrenor& Razvan Lucescu.

Cartonase galbene: Barbarez , Van der Vaart/Perja, Badoi, Burdujan, R. Stancu, D. Coman

Arbitri: Claus Bo Larsen, Rene Hansen, Anders Norrestrand (Danemarca), arbitru de rezerva Emil Laursen

Spectatori: 37.000