PSD invita PDL la o dezbatere despre modelul economic necesar Romaniei

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 31 mai 2011, 14:55 Actualitate | Politic

Presedintele PSD Victor Ponta a lansat o invitatie liderului Partidului Democrat Liberal (PDL), Emil Boc, de a organiza impreuna o dezbatere cu privire la modelul economic necesar Romaniei, precum si la masurile concrete care se impun in perioada urmatoare pentru cresterea ocuparii in Romania, pentru reluarea cresterii economice si pentru conturarea unei noi strategii de dezvoltare, se arata intr-un comunicat al PSD, citat de Agerpres.

''Sunt convins ca o astfel de dezbatere publica, la care sa participe, pe de o parte, presedintele partidului de guvernamant si, pe de alta parte, copresedintele principalei forte de opozitie, ar putea fi organizata fara probleme de catre jurnalisti responsabili si apreciati'', arata Victor Ponta, in scrisoarea deschisa adresata presedintelui PDL Emil Boc.

''Dat fiind ca Romania continua sa treaca prin momente politice grele, iar echilibrul politic in Parlament este unul fragil, consideram ca este nevoie ca masurile de relansare si de iesire din criza sa primeasca sprijinul majoritatii romanilor. Pentru aceasta, inainte de orice este nevoie de un dialog deschis, in care sa putem oferi opiniei publice sansa de a decide care dintre masurile economice propuse sunt mai potrivite pentru Romania'', sustine Victor Ponta.

Victor Ponta mai aminteste ca Uniunea Social Liberala (USL) a lansat un program economic ('Crestere, dezvoltare, locuri de munca'') prin care este prezentata viziunea economica a PSD si PNL cu privire la viitoarea guvernare. In acest document, sunt identificate cauzele profunde ale crizei care inca loveste Romania, precum si dezechilibrele importante care trebuie remediate in urmatorii ani. USL propune peste 40 de masuri concrete, evaluate realist si care au la baza impactul bugetar estimat, prin care se poate relansa cresterea economica, prin care se propune un nou model de dezvoltare si prin care se incearca rezolvarea lipsei locurilor de munca din Romania.

''Am dorit, prin aceasta actiune, sa dam un semnal constructiv si pozitiv, pentru a arata ca exista alternativa la ceea ce consideram a fi, in prezent, politica economica gresita a actualului guvern pe care il conduceti'', mai spune Victor Ponta in scrisoarea deschisa adresata presedintelui PDL Emil Boc.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1374 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    interesant... (Marţi, 31 mai 2011, 14:13)

    aal [anonim]

    dupa ce atata timp opozitia a "boicotat" orice actiune a puterii.. acu incearca sa aiba un dialog.. deja sunt bulversat... cu asta imi intaresc ideea ca politicianismul e boala de care sufera tara asta cel mai mult...
    • +2 (2 voturi)    
      "O mana de var" pe imaginea USL (Marţi, 31 mai 2011, 17:24)

      AG [utilizator] i-a raspuns lui aal

      Vazand ca discursul politic fara substanta, bazat doar pe ideea fixa de "jos Basescu", nu prinde la mase, Ponta incearca o schimbare de imagine prin gluma lui cu programul economic pentru Romania si prin rolul de politician implicat pe care-l joaca de aproximativ o saptamana.
      • +2 (2 voturi)    
        Decat (Marţi, 31 mai 2011, 17:38)

        zizi_m [utilizator] i-a raspuns lui AG

        sa urle "Jos Basescu!" toata ziua, mai bine vine cu o propunere din asta. Ar putea fi o dezbatere interesanta, cu conditia sa nu se tina la mogulizoare si sa nu participe habarnisti gen Antonescu.
  • +9 (11 voturi)    
    oops! (Marţi, 31 mai 2011, 14:20)

    naiv [anonim]

    parca acum o saptamana prin programul USL (copiat asa cum a demonstrat Dan Tapalaga din programul PSD) era conducta cu lapte miere si carnati. DUpa ce economisti fara carnet rosu de partid s-au uitat la program si i-au vazut GAUROIALELE acum facem dezbatere. Sau a inceput deja prabusirea in sondaje?
  • -6 (8 voturi)    
    int. (Marţi, 31 mai 2011, 14:25)

    matei fagadaru [anonim]

    excelenta initiativa a PSD pentru Romania
  • +13 (13 voturi)    
    Dupa razboi ... (Marţi, 31 mai 2011, 15:03)

    Un stelist [anonim]

    Acum cand criza e gata s'a trezit domnu' Ponta ca vrea sa sprijine masurile de relansare si iesire din criza.
    L'as sfatui pe Domnul Prim-ministru sa ii dea cu flit, la fel cum faceau Ponta si Antonescu cand erau chemati la Cotroceni pentru discutii legate de iesirea din criza.
  • -11 (13 voturi)    
    abia astept.... (Marţi, 31 mai 2011, 15:13)

    costica [anonim]

    sa-l aud pe Boc vorbind despre modelul economic al Romaniei !!!! abia astept....cred insa, ca astept degeaba... nici o sansa pentru ca PDL nu are nici un model, depinde ce va zice FMI, ce mai taie si pe unde ca sa reduca cheltuielile si-atat. Ce-au facut din ce-au promis in 2008?! NIMIC. A venit FMI in 2010 in minunata luna mai si le-a zis ca sunt apropae de incapacitatea de plata si atunci au inceput NORMAL sa TAIE cheltuielile aiurea si nesocotite cum trebuie de guvernantii din astia 20 de ani ai Romaniei!!! Ce model economic la PDL??!! Dl Boc nu pronunta niciodata cuvinte gen: model economic, eficienta, profesionisti, profit(la companiile de stat aflate pe pierderi uriase si datorii la stat si mai si).... la dumnealui baza e politica, adica clientelara si-atunci, ce model economic ??!! Astept oricum refuzul politicos si foarte diplomatic, probabil ca o sa zica Boc ca nu are timp de asa ceva... timp de ping-pong si fotbal si inaugurari de terenuri sportive(mult mai importante pentru viitorul Romaniei!!) pe la satele si comunele patriei are Boc....
    • +10 (10 voturi)    
      costica, est praf (Marţi, 31 mai 2011, 15:20)

      Un stelist [anonim] i-a raspuns lui costica

      Las'ca am tot auzit la tovarasii Iliescu si Nastase de model economic de ne'am saturat. Si la domnu' Citroen am auzit d emodel, doar ca era el, fotomodel ...
  • +10 (12 voturi)    
    Model (Marţi, 31 mai 2011, 15:17)

    xolv [anonim]

    PSD-ul nu poote avea decat un singur model : cresterea impozitelor pentru clasa medie pentru a-si sustine bazinul electoral de intretinuti.
    • 0 (0 voturi)    
      asa e.... (Miercuri, 1 iunie 2011, 9:10)

      costica [anonim] i-a raspuns lui xolv

      nu am auzit nici la astia mentionati de tine, d-aia suntem unde suntem dupa 20 de ani degeaba... iar incompetentul Boc continua incompetenta inaintasilor de care vorbesti....
  • +10 (10 voturi)    
    s-a plictisit ponta.. (Marţi, 31 mai 2011, 15:21)

    pehash [utilizator]

    daca pe la parlament nu prea da, are chef de dezbateri publice pe teme economice.. pe care le-a studiat la greu la facultatea de drept.
  • 0 (0 voturi)    
    de acord (Marţi, 31 mai 2011, 15:38)

    MirceaA [utilizator]

    dar sa-i incuie intr-o camera si sa nu le dea drumul decat dupa ce ajung la o intelegere.
  • +7 (7 voturi)    
    PSD si USL au noi consultanti de imagine (Marţi, 31 mai 2011, 15:43)

    mircea [anonim]

    sa fim seriosi..PSD e partidul care a instituit coruptia ca model de guvernare..acum s-a ''ascuns'' in USL sperand ca lumea uita..dar, daca ajung la guvernare ce credeti ca o sa faca Ponta care s-a dus cu partidul in spate sa prostesteze in fata tribunalului cand judecatorii incercau sa aplice legea???
  • -3 (5 voturi)    
    Plus si minus (Marţi, 31 mai 2011, 15:52)

    Paul [anonim]

    Amuzant, poti sa evaluezi pozitionarea site-ului si a cititorilor sai dupa plusurile si minusurile acordate comentariilor. Adica cele pro-PDL sunt notate numai cu + in timp ce comentariile anti-PDL sunt notate cu -. Deci cine indrazneste sa critice politca partidului de guvernamant este sanctionat drastic cu -. Cum voi fi probabil si eu pentru acest comment.

    Nu ca as avea o admiratie deosebita pentru USL.
    • +7 (7 voturi)    
      De ce sa iei + sau -? (Marţi, 31 mai 2011, 16:13)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Paul

      Doar nu ai spus nimic despre articol .Te incadrezi in linia generala a PSD.Vorbesti mult ,dar nu spui nimic.Apropo de programe economice.Tu crezi ca USL este in stare sa conceapa un program economic care sa asigure modernizarea si dezvoltarea Romaniei?Sa-i oblige pe romani sa puna osul la treaba,sa nu mai stea cu mana intinsa la pomana statului?Sa nu mai cheltuim degeaba bani pe invatamant pentru a scoate analfabeti ca 8 sau 10 clase?Trebuie modificate multe legi in Romania pentru a descuraja hotia legalizata,incepand chiar si cu modul de acordare a indemnizatiilor la parlamentari,fara ca acestia sa participe la sedinte.Antonescu,Ponta,Voiculescu sunt campionii hotiilor legalizate.Ce dezbatere sa faci cu un hot.
    • 0 (0 voturi)    
      Ti-am dat un + (Marţi, 31 mai 2011, 17:30)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Paul

      ca sa vezi ca ai dreptate, dar nu poti condamna cititorii Hotnews ca nu sunt de acord cu politica USL, ca nu e un site "de partid" (dovada ca sunt postate stiri din tot spectrul politic). Cititorii sunt mai critici cu PSD+PNL+PC si cum ei decid clasarea comentariilor... dau cu minus in sustinatorii Opozitiei
  • +2 (2 voturi)    
    mai (Marţi, 31 mai 2011, 17:58)

    zamo [anonim]

    cand si-au dat seama ca e posibil sa mai fie inca 4 ani de "seceta" pt amorezii psd-pnl (din 2012) , au inceput sa dea cu limba pe pantofii portocalii.............
  • +1 (1 vot)    
    Disperare mare la USL.... (Marţi, 31 mai 2011, 19:44)

    Rescatorul [anonim]

    nu stiu ce sa mai faca numai sa uite poporul ca guvernul Boc a reusit sa scoata Romania din recesiune. Toate aceste actiuni zgomotoase au exact acest scop. Ce sa discute Boc cu doi perdanti, Ponta si Antonescu? Boc are treaba, nu are timp de baliverne. Mai avem inca mult sa simtim iesirea din recesiune si in buzunare. Si trebuie multa munca pentru asta. Munca, nu gargara!