Varujan Vosganian: Boc si Basescu sa zica bogdaproste ca ne-am opus politicii salariale a PDL din 2008

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 20 mai 2010, 20:41 Actualitate | Politic

Emil Boc da dovada de lasitate daca dupa un an si jumatate de guvernare face reprosuri liberalilor, a declarat fostul ministru al Finantelor Varujan Vosganian, care a solicitat premierului si presedintelui sa zica bogdaproste ca Guvernul PNL nu a promovat cresterile salariale cerute de PD in 2008.

"Marirea pensiilor in perioada 2007-2008 a fost un act de justitie sociala, dupa ce timp de 15 ani toti ministrii muncii PSD si PD si-au batut joc de pensionari. Emil Boc da dovada de lasitate in momentul in care dupa un an si jumatate de guvernare da vina pe criza occidentala si pe liberali. Emil Boc si Traian Basescu sa zica bogdaproste ca Guvernul PNL, desi minoritar, s-a opus din rasputeri la masurile iresponsabile de politica salariala pe care PD, PSD si presedintele Basescu le-au promovat in toamna anului 2008", a afirmat, pentru MEDIAFAX, Varujan Vosganian.

El a subliniat ca "situatia in care ne aflam astazi se datoreaza erorilor majore de guvernare din anul 2009 si prima parte a anului 2010". "Scadenta se apropie si Guvernul Boc va trebui sa plateasca pentru lipsa de realism, si de raspundere de care da dovada", a conchis Vosganian.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2418 vizualizari

  • +14 (40 voturi)    
    sobolanul rosu (Joi, 20 mai 2010, 20:00)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    merceologul guzganian, in loc sa fie in puscarie alaturi de alti bruneti , da lectii la televizor. Un monument de obraznicie comunisto-ciocoiasca acest criminal economic. Nu e singurul, dar e cel mai responsabil, impreuna cu grecul tzaraceanu de starea de dezastru a economiei romanesti.
    Eu nu-mi pierd speranta, poate intr-o zi va primi ce merita.
    • +6 (8 voturi)    
      Iti dau dreptate dar... (Joi, 20 mai 2010, 21:45)

      infoEconomice.Blogspot.com [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      iti dau dreptate. Am spus-o in nenumarate locuri: s-a furat din tara asta ca'n codru si inca se mai fura.
      Problema e ca noi facem riduri iar ei ne mulg de bani.
      Hai sa ne punem mintile la contributie si sa vedem in ce masura putem gasi solutii pentru a schimba ceva!
      Am propus o dezbatere pe aceasta tema <a href="http://infoeconomice.blogspot.com/2010/05/ce-e-de-facut-ep-2-obiectivele.html"> AICI</a>
      Ma ajutati cu idei si critici?
      • -3 (5 voturi)    
        Ce sa schimbi ca n-ai ce (Vineri, 21 mai 2010, 11:01)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui infoEconomice.Blogspot.com

        Politicul si economicul nu pot fi separate. Deocamdata politica influenteaza puternic economia. Ce poti face este sa grabesti procesul prin care economicul preia controlul asupra politicului. Iliescu, cat a fost presedinte, a tot tras in directia asta, dar de sase ani a venit Basescu care ne trage inapoi opunandu-se pe fata mogulilor.
    • +1 (13 voturi)    
      tupeul lui Paros Vosganian ,liricul ministru a (Joi, 20 mai 2010, 23:16)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      detoate ! ma intreb uneori ce cauta atati armeni la pescuit in Romania si daca nu ar fi mai bine sa scapam si de parazitii astia!
    • -3 (13 voturi)    
      ei lasa "becu-le" ca ti se urca tensiunea (Vineri, 21 mai 2010, 0:23)

      Shadow [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Ia spune matale de ce ar trebui vosganianul sa fie la puscarie? Prostovania basecului imbecil a dus Romania unde e acum. Si matale iti "musti pumnisorii" pt simplu motiv ca esti "prea fudul". Ca sa fie "destul".
  • +17 (33 voturi)    
    Rusine! (Joi, 20 mai 2010, 20:02)

    Ionut [anonim]

    Sa va fie rusine Dle Vosganian! Din cauza dumneavoastra Romania este in aceasta situatie! Ati devalizat bugetul ministerului finantelor si acum tot guvernul Boc trebuie sa vina sa va multumeasca?
  • +27 (39 voturi)    
    pensii (Joi, 20 mai 2010, 20:04)

    dlp [anonim]

    24.06.2007 (Romania libera) “Potrivit analistilor, bugetul de stat nu ar putea sa faca fata unei cresteri a pensiilor cu 45 %, asa cum propune PSD”
    30.06.2007. (Realitatea): “În timp ce PSD susţine că pensionarii vor primi bani mai mulţi datorită lor, premierul Tăriceanu spune că mărirea pensiilor este meritul Guvernului.”
    17.09.2008 (Gandul) Geoană: „Prin şantaj politic, ne-am făcut datoria faţă de pensionarii României”; În privinţa banilor necesari creşterii de pensii, Geoană a spus că aceasta nu este o problemă”
    25.11.2008. (Protv): “Preşedintele Traian Băsescu a declarat că fondul de pensii este în prezent prăbuşit”. Presedintele a spus ca[..] de la bugetul de stat, ar fi trebuit sprijiniti doar cei cu pensii mici.
    25.11.2008 (Realitatea romaneasca): Ion Iliescu zice ca Basescu nu intelege criza si a bagat lumea in sperieti. Situatia este sub control", a asigurat Tariceanu”.
    23.11.2009 Blog Diana Tusa PNL:” În vreme ce cabinetul Tăriceanu se lupta să mărească pensiile [..] Traian Băsescu ţipa că fondul de pensii se prăbuşeşte”
    • +10 (20 voturi)    
      Pacat ca nu pot da.... (Joi, 20 mai 2010, 20:45)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui dlp

      o suta de plusuri!
      Astfel de "reîmprospătări de memorie" le mai arata nesimţiţilor ăştia ca ei trebuie "sa zică bogdaproste ca ii mai suportam lângă noi.
      • +2 (2 voturi)    
        de asteptat (Vineri, 21 mai 2010, 14:27)

        Florin [anonim] i-a raspuns lui minus

        Lumea uita foarte repede de lucrurile care nu le sunt pe plac. Sa le mutumim PSD-ului ca a tinut atat de mult cu poporul.
    • -5 (15 voturi)    
      salarii (Joi, 20 mai 2010, 22:21)

      unu [anonim] i-a raspuns lui dlp

      Vad ca postezi peste tot, probabil esti platit per post. Ar fi frumos sa pui si partea cu +50% la salarii, ca doar stii tu, "bani sunt"

      Si acum toti PDL-istii, sariti cu minusul.
      • +8 (14 voturi)    
        Memoria ta e scurta si selectiva. (Joi, 20 mai 2010, 23:23)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui unu

        Unu vine de la numarul neuronilor?
        Legea aia cu care se tot lauda coalitia PSD/PNL ca apartine PDL de cine a fost votata? Ca PDL avea vro 30% in parlament? Iti spun eu de cine, de toata lumea, inclusiv de PNL. Si atunci cine e mai vinovat? parlamentul ca a aprobat legea, sau Basescu ca a promulgat-o? Da' na, cind avem interese ascunse, ne amintim numai si numai ce ne convine!!!! De ce nu poti fi obiectiv?
        • +3 (9 voturi)    
          sigur? (Vineri, 21 mai 2010, 10:13)

          unu [anonim] i-a raspuns lui bogdan

          "Premierul Tăriceanu a declarat luni că, în unanimitate, conducerea PNL a decis să nu susţină punerea în aplicare a măririi salariilor cadrelor didactice cu 50%, indiferent de costurile politice, precizând că are variante de a împiedica această majorare."

          Da, cativa din PNL au votat pentru, iesind din cuvantul conducerii PNL, lucru greu de inteles pt cineva din PDL, unde cuvantul lui D-zeu e de necombatut, insa PDL+PSD+PRM aveau destui oameni cat sa treaca legea, iar Base a promulgat-o. Si nu imi zi ca nu avea ce sa faca pt ca trimisese destule legi inapoi...
      • +2 (2 voturi)    
        ... (Vineri, 21 mai 2010, 8:30)

        anrdrei [anonim] i-a raspuns lui unu

        Macar acum stim ce faci tu toata ziua.
    • 0 (4 voturi)    
      ... (Joi, 20 mai 2010, 22:25)

      Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui dlp

      Comentariile sunt de prisos.
    • +9 (11 voturi)    
      pentru "unu" (Joi, 20 mai 2010, 23:15)

      dlp [anonim] i-a raspuns lui dlp

      gresesti "unu" : nu sunt pedelist, ci doar un om simplu care nu suporta minciuna si demagogia. Pentru ca, daca nu s-ar fi angajat cu nemiluita bugetari, daca s-ar fi marit numai pensiile mici, alta era situatia tarii acum! In ceea ce priveste salariile profesorilor, PARLAMENTUL in unanimitate a votat aceasta crestere (PNL-PD-PSD-UDMR-PRM).
    • 0 (2 voturi)    
      Mai vreau citate (Vineri, 21 mai 2010, 13:23)

      george [anonim] i-a raspuns lui dlp

      Multumesc pentru citatele din presa vremii. Te rog frumos sa le postezi si pe cele cuprinzand declaratiile domnilor Basescu si Boc care se luptau pentru cresterea salariilor profesorilor cu 50% (conform legii pe care presedintele a promulgat-o).
    • +3 (7 voturi)    
      pensii (Vineri, 21 mai 2010, 13:38)

      stel [anonim] i-a raspuns lui dlp

      Chiar nici un pic de rusine nu mai are Vosganian cand acum apare si spune ca PNL s-a opus la Legile salarizarii. De unde toate aceste cifre daca el a gestionat bine bugetul.De ce nu spune ce gaura a lasat si ce imprumuturi a facut cu ce scadenta de au trebuit sa le plateasca acum in 2010 altii pe care acum ii da mana sa ii toace. Ce natie! nu avem caractere in tara asta!! Elena
    • +1 (1 vot)    
      dlp = pdl? (Vineri, 21 mai 2010, 15:48)

      Mircea K [utilizator] i-a raspuns lui dlp

      Nu v-au pus in baza de date si istoria cu marirea salariilor profesorilor? Daca nu, va amintesc - aia despre care Boc promitea ca o va aplica in 24 ore dupa ce vine la guvernare
  • +5 (5 voturi)    
    Asta cam asa este (Joi, 20 mai 2010, 20:17)

    Creator [utilizator]

    Daca mai mareau si salariile la profesori, chiar ca era dezastru acum.
  • +8 (10 voturi)    
    Curat coane Varujan, (Joi, 20 mai 2010, 20:30)

    minus [utilizator]

    că ca voi nu mai găsim!
    Că când ne gândim că cât bine aţi făcut, ne mai gândim doar că când şi cum am ajuns aici?
    Un fost simpatizant PNL.
  • -3 (15 voturi)    
    Nu va plati nimeni, Dle Vosganian.... (Joi, 20 mai 2010, 20:53)

    lili [anonim]

    C-asa-i in Romania asta , e aiurea, nimeni nu da socoteala pentru nimic si urmand exemplul coducatorilor si romanul e cum e, adica nu-i ca neamtul !! Asa suntem noi, asa e la noi !!!! Nu va plati nimeni !!!!
  • +13 (19 voturi)    
    Toar'su (Joi, 20 mai 2010, 21:10)

    domino63 [anonim]

    poet, ti/ai uitat versurile acasa!
    Nu rimeaza frate, asa cum nu a rimat guvernarea voastra alaturi de fratii rosii si albastri!
  • +11 (21 voturi)    
    problema (Joi, 20 mai 2010, 21:16)

    gabriel [anonim]

    problema mare este ca poporul nu mai inghite sacrificii pana nu vede vinovati incatusati. Vosganian este primul puscariabil !
  • +9 (13 voturi)    
    Justitie sociala Domnu' Vosganian? (Joi, 20 mai 2010, 21:21)

    Andrei [anonim]

    Parca erati sau sunteti membru intr-un partid liberal. Sau nu mai stiu eu bine? Termenul acesta nu exista in vocabularul nici unui om de afaceri (acestia fiind cei pe care se presupune ca ii reprezentati). Eu unul personal m-am cam saturat de aceste exprimari care nu au nici o logica. Justitia nu are nimic de a face cu socialul. Am avut dupa al II-lea razboi mondial justitie sociala si populara si toate mintile luminate si toate valorile au fost bagate in puscarie si omorite. Haideti sa nu ne ascundem dupa deget. am mai scris intr-un comentariu ca ceea ce avem azi sunt efectele unor erori comise de-a lungul timpului si nu in ultimul an si jumatate. Societatea este un mecanism greoi, cu inertie mare. Ce hotarim acum are efect in 5-7 daca nu zeci de ani de zile. Eu nu mai vreau justitie sociala. Eu vreau justitie dupa lege si o societate bazata pe valori morale, economice si pragmatism. Atit. Va recomand cu caldura sa cititi cam ce se intimpla in Europa, cea din care din fericire facem si noi parte, si sa vedeti ca toate statele isi restructureaza si remodeleaza sistemele sociale si administrative. Si va mai recomand cu caldura sa incercati sa reimprospatati cunostintele de macoreconomie. In macroeconomie 1+1 =2 si nu 3 cum face citeodata in contabilitate. Cred ca mai bine v-ati aduna cu colegii dumneavoastra sa elaborati o politica industriala de dezvoltare si cuplare a Romaniei la economia UE pe urmatorii 25 si 50 de ani. Da cu calcule exacte, nu cu afirmatii de genul vom face si vom drege in urmatorii ani. O politica industriala asa cum scrie cartea, pe care sa o dati in dezbatere publica vreo 2 ani. S apoi sa va construiti un program politic si sa va angajati ca o implementati pas cu pas. Personal va acord votul si sustinerea mea, muncesc pe salariul minim pe economie un an daca trebuie si va iet si toate pacatele. Dar nu o sa faceti asta. Pentru ca sunteti un oportunist si o persoana care nu stie sa-si asume nici o responsabilitate.In concluzie nu sunteti Barbat!
    • +3 (3 voturi)    
      aveti un plus (Joi, 20 mai 2010, 23:31)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      de la mine pentru i in loc de imbeciloidul a.
      Aveti si pentru comentariu un plus, dar tot ala e pentru ca am unul singur.
  • -1 (11 voturi)    
    Dar cu salariile din invatamant cum ramane ? (Joi, 20 mai 2010, 21:21)

    rp [anonim]

    Cresterea lor cu 50 % cine le-a votat ?
  • +9 (13 voturi)    
    Ooooo.... (Joi, 20 mai 2010, 21:23)

    PuYa [utilizator]

    ... iti multumim preamarite poet pentru ca ne-ai luminat mintea si viata noastra terna. Cata putere, cata incredere, cata inteligenta ... intr-un singur Om!

    Mai ieri erati cu PSD-ul in bot, acum v-ati trezit ca ii urati ? Iarasi ? Pana cand interesul national o va cere sa va aliati din nou ? Hai sictir...
    • +1 (1 vot)    
      solidaritate de limbaj, nu numai de idei tampite (Duminică, 23 mai 2010, 10:31)

      femeia nisipurilor [utilizator] i-a raspuns lui PuYa

      De unde ai deprins tu, puyashor, aces limbaj elevat? Bag seama ca de la Basescu...Cu cat suntem mai multi, cu-atat suntem mai culti :)))
  • +10 (12 voturi)    
    2008, Vosganian: Răspunderea revine viitorului guv (Joi, 20 mai 2010, 21:30)

    PSD-PNL [anonim]

    2008, Vosganian: Răspunderea revine viitorului guvern

    BBC, 15 ianuarie, 2008

    Creşterea pensiilor în 2009 sub semnul întrebării

    V Vosganian: "Răspunderea revine viitorului guvern"

    Răspunderea revine viitorului guvern

    Astfel, în 2008, va fi nevoie de o subvenţie de la bugetul de stat de aproximativ 400 de milioane de euro.

    Iar în 2009, suma ar putea ajunge la un miliard şi jumătate de euro, pentru a se putea susţine şi majorarea anunţată pentru începutul anului viitor, de 7,5 la sută.
    "Pentru anul 2009, avem în vedere pe datele actuale un transfer de 5,8 miliarde de lei de la bugetul de stat către bugetul de pensii. Asta va însemna probabil 1,5 miliarde de euro", a explicat domnul Vosganian.

    "În anul 2009", a mai spus el, "bugetul va avea peste cinci miliarde de euro venituri în plus faţă de 2008.

    Oare e atât de mult pentru România să plătească din aceşti bani în plus un miliard pentru A TERMINA DEFINITIV această problemă a pensiilor?"

    Până în 2009, însă, vor avea loc alegeri parlamentare, fapt ce ar putea însemna ca responsabilitatea să revină unui alt guvern.
    Acest lucru a fost subliniat recent şi de ministrul muncii, Paul Păcuraru, care a recunoscut că majorarea pensiilor în termenii prevăzuţi de lege este prea mare şi că va depinde foarte mult de priorităţile viitorului cabinet dacă ea va putea fi pusă în aplicare.

    http://www.bbc.co.uk/romanian/news/story/2008/01/080115_pensii_pericol.shtml
  • +10 (10 voturi)    
    daca nu l-ati arestat! (Joi, 20 mai 2010, 22:02)

    un medic [anonim]

    vosganian daca ar fi fost dupa gratii pt jaful pe care l-a facut in ultimul an de guvernare , nu ar mai fi avut tupeul sa dea lectii !
    de ce nu e tras la raspundere pt ceea ce a facut?
    DE CE?
  • +7 (11 voturi)    
    Bogdaprostu PNL (Joi, 20 mai 2010, 22:20)

    Fonfulica [anonim]

    hhei, nene soptitor financiar si liric , pe cand te vedem si poet national? Ca ministru lirico-financiar te-am avut si ne-ai incantat urechea cu soapte mieroase destule si ... stralucite! Pana acolo mergeai cu soptitul lirico -financiar , incat mai, mai sa te urmeze romanii sa cumpere case in SUA, cum indemna Tariceanu pe cele televiziuni mogulice!!!! Nu-ti mai amintesti ,stimate domn poet finaciar ,si inca si premiat pe finante bune? Il sustinei cu metafore pe dom Taricenica de mama focului!! Acum stiu de unde i-a venit comparatia cu econonmia duduie. De la soaptele dumitale lirico-financiare. Asa ca lasa tu bogdaproastele ca stim si noi cine e BOGDAPROSTU!!
    • +1 (3 voturi)    
      comentariu (Vineri, 21 mai 2010, 10:11)

      Ingrid [anonim] i-a raspuns lui Fonfulica

      Domnule esti bestial cu chestia asta cu "bogdaprostul"!!!!!!!!!Romanul are in continuare umor de calitate, inseamna ca nu e totul pierdut!!
      • 0 (0 voturi)    
        umorul si bascalia sunt niste chestii diferite (Duminică, 23 mai 2010, 10:45)

        femeia nisipurilor [utilizator] i-a raspuns lui Ingrid

        draga Ingrid, nu confunda bascalia cu umorul de calitate.
        Asta o fi umor de calitate, poate doar dupa standardul tau.
        Oricum, mi se pare ca bascalia ne trage pe noi romanii mult inapoi, aruncand in derizoriu lucrurile cele mai serioase si problemele cele mai grave cu care ne confruntam. Asa ca nu vad in niciun fel legatura dintre postarea "colegului" tau si iesirea din criza.
      • 0 (0 voturi)    
        umorul si bascalia sunt doua chestii diferite, (Duminică, 23 mai 2010, 14:33)

        femeia nisipurilor [utilizator] i-a raspuns lui Ingrid

        Ingrid, draga, iar daca acesta ti se pare umor de calitate, o fi, dar dupa standardul tau.
        Bascalia la romani mi se pare de fapt o chestie daunatoare, aruncand in derizoriu lucrurile grave sau foarte importante pentru acest popor.
        Si chiar nu vad cum ne-ar putea ajuta bascalia sa iesim din starea grava in care ne aflam.
  • -4 (10 voturi)    
    la munca baieti nu la intins mana (Joi, 20 mai 2010, 22:35)

    multi postaci si securisti pe aici [anonim]

    Legea pensiilor grupele 1 si 2
    Legea ameliorarii salariale a profesorilor

    Astea nu au fost votate de PDL, sau cum...hai basti salvatorii natiei!
  • +8 (12 voturi)    
    NESIMTIRE (Joi, 20 mai 2010, 22:40)

    IOLANDA [anonim]

    O asemenea nesimtire mai rar .Oamenii gresesc ,tu si tot pnlpsd trebuiau linsati .Sa vedem cat va dura ,cat veti mai putea minti cu nerusinare .Ai memorie scurta ?Citeste comentariile de mai sus .Basescu cel putin nu a zis ca e de acord cu marirea salariilor ,a zis ca ati dat banii clientelei politice ,oare de ce sunt inca atat de naivi oamenii ?Va veni si ziua judecatii ,eu sper ca pe lumea asta !
    • 0 (0 voturi)    
      nesimtire, zici? (Duminică, 23 mai 2010, 11:22)

      femeia nisipurilor [utilizator] i-a raspuns lui IOLANDA

      Iolanda, copila cu parul balai, naiva esti tu, draga. Te rog, citeste aici declaratiile in ordine cronologica, ale presedintelui Basescu si ale premierului Boc.
      Din ciclul: MAREA AMETEALA...

      http://www.financiarul.com/articol_44376/-premierul-traian-basescu-declara-in-noiembrie-2009-ce-a-fost-mai-rau-a-trecut--acum-anunta-reduceri-de-pensii-si-salarii.html
    • 0 (0 voturi)    
      naivitatea la romani, sora cu memoria scurta (Duminică, 23 mai 2010, 16:17)

      femeia nisipurilor [utilizator] i-a raspuns lui IOLANDA

      Iolanda, asa ma intreb si eu: oare de ce sunt asa de naivi oamenii? Cred ca are legatura si cu memoria scurta a romanilor... Si mai cred ca naiva esti chiar tu.
      Uite, poti sa verifici pe link-ul de mai jos declaratiile presedintelui Basescu si ale premierul Boc,citate in ordine cronologica.
      Din ciclul "MAREA AMETEALA":

      http://www.financiarul.com/articol_44376/-premierul-traian-basescu-declara-in-noiembrie-2009-ce-a-fost-mai-rau-a-trecut--acum-anunta-reduceri-de-pensii-si-salarii.html
  • +10 (10 voturi)    
    De prin ziarele vremii (Joi, 20 mai 2010, 23:16)

    Gigicu [anonim]

    Gandul 18.09.2009 (Gandul)

    http://www.gandul.info/politica/geoana-si-tariceanu-isi-impart-frateste-pomana-electorala-a-pensiilor-3193193

    Geoană: „Prin şantaj politic, ne-am făcut datoria faţă de pensionarii României”; PSD-iştii se jură că nu s-au discutat „alte angajamente politice”

    Consultanţii l-au sfătuit pe Tăriceanu să cedeze, pentru că va avea beneficii electorale

    Premierul Tăric­eanu a cedat din nou în faţa PSD, acceptând devansarea cu o lună a creşterii pensiilor şi mărirea salariilor profesorilor. Deciziile au fost luate marţi seara, la Palatul Victoria, la o întâlnire, convocată de Tăriceanu, cu preşedintele PSD Mircea Geoană. Fiecare dintre cei doi a fost flancat de câte o delegaţie: ministerială, în cazul PNL, formată din Dacian Cioloş (Agricultură), Cristian Adomniţei (Educaţie), Varujan Vosganian (Economie şi Finanţe) şi Paul Păcuraru (Muncă), iar de la PSD - Viorel Hrebenciuc, Marian Sârbu, Ecaterina Andronescu şi Ilie Sârbu. A fost o discuţie cu final cunoscut, întrucât, conform unor surse, Tăriceanu îl anunţase deja pe Geoană că are de gând să cedeze, cu condiţia ca PSD să nu mai iniţieze moţiunea de cenzură. La PNL, decizia fusese luată duminică seara, într-un cerc foarte restrâns, la locuinţa premierului.

    Calculele lui Tăriceanu, confirmate de consultanţii politici, au fost că beneficiile creşterii pensiilor vor fi contabilizate de PNL, aşa cum s-a întâmplat şi la alegerile locale. În plus, previzibila cădere a Guvernului, în cazul unei moţiuni de cenzură, ar avea efecte de imagine puternic negative asupra şefului Executivului.
  • +8 (8 voturi)    
    Nea Vosganian (Joi, 20 mai 2010, 23:17)

    cineva [anonim]

    ... esti matale om simpatic da' cu finantele n-ai nici o treaba. Uita-te cum sta Polonia, apoi cum stam noi, apoi iar la polonezi si tot asa de vreo 10 ori poate intelegi unde ai dat-o in bara.
  • -6 (12 voturi)    
    PDL e de vina (Joi, 20 mai 2010, 23:25)

    Valy [anonim]

    Pentru incompetenta guvernului actual nu e de vina PNL, asa ca toate racnetele de mai sus mi se par false si interesate, dealtfel sunt sabloane des vehiculate pe net de trupa pedeleilor.
    Dupa logica asta, orice ar face gresit Boc tot Vosganian e de vina... mda. Sunteti maestri in arta fugii de raspundere, voi sunteti perfecti, numai altii gresesc.
    Hai pa, ca deja sunteti monotoni.
  • +7 (11 voturi)    
    asta e o noua culme a nesimtirii (Vineri, 21 mai 2010, 1:02)

    citizen x [anonim]

    asta e o noua culme a nesimtirii si a ipocriziei care aproape le atinge pe cele a Antenei 3 si a Realitatii TV :)
  • +7 (7 voturi)    
    Guvernul Tariceanu aspru criticat de catre FMI (Vineri, 21 mai 2010, 8:34)

    2007-2008 SE INTOARCE [anonim]

    Ce i se reproseaza Guvernului Tariceanu:

    - deficitul bugetar a crescut de la 1% in 2005 la 5% in 2008, in conditii de crestere economica de peste 6% pe an.

    - a cheltuit nejustificat, in special prin cresterea salariilor bugetarilor si a pensiilor.

    - a contribuit la cresterea inflatiei.

    - a redus capacitatea de manevra a noului guvern, in special datorita cresterii ponderii in PIB a cheltuielilor publice de la 32% la 37%, prin ratele de crestere nejustificate ale salariilor si ale pensiilor si prin cresterea numarului de angajati din domeniul public.

    Citeste continuarea si comenteaza pe blogul Jeopardy.
    http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-5816277-descifrarea-acordului-fmi.htm
  • +6 (8 voturi)    
    mda... (Vineri, 21 mai 2010, 9:46)

    ala bala [anonim]

    pnl incearca acum sa arunce manusa catre alta guvernare si uita ca guvernul tariceanu a adus tara in situatia asta prin ministrii gen orban ,nicolaescu sau tariceanu.
  • +5 (7 voturi)    
    vosganian (Vineri, 21 mai 2010, 9:46)

    aida [anonim]

    dle vosganian du-te inapoi in cercetare si mai studiaza ca de acolo vii, erai coleg cu ciumara, puwac care nici aia nu faceau nici cit o ceapa degerata- dar au avut bunul simt cind au fost prinsi furind sa se retraga din politica.
    dumneata ce mai cauti? la JILAVA cu tine .
  • +5 (7 voturi)    
    bogdaproste (Vineri, 21 mai 2010, 10:07)

    Ingrid [anonim]

    V-as sfatui domnule Vosganian sa-l lasati pe Dumnezeu in pace si sa nu-l amestecati in mizeriile dumneavoastra politice, in plus el le vede pe toate cate se intampla si nu se stie pe cine trasneste!
    • 0 (0 voturi)    
      draga Ingrid, esti chiar funny (Duminică, 23 mai 2010, 14:37)

      femeia nisipurilor [utilizator] i-a raspuns lui Ingrid

      Cu cateva post-uri mai sus radeai cu gura pana la urechi la gluma indoielnica cu "bogdaprostul". La un interval de timp nesemnificativ te inflamezi, te dai cucernica si tuni impotriva lui Vosganian, ca sa-l lase pe Dumnezeu in pace..
      Dumnezeu (sau dracul) sa te mai inteleaga!
  • +4 (4 voturi)    
    Varujan (Vineri, 21 mai 2010, 11:32)

    rodica [anonim]

    Am crezut atunci ca Varujan Vosganian fiind economist se pricepe la finante,dar imi pare rau ca am avut aceasta impresie despre dinsul. Am inceput sa am mari semne de intrebare cind intr-o emisiune 100% a lui Turcescu,acesta a fost intrebat(fiind vicepresedinte al Uniunii scriitorilor,presedinte Manolescu) care este ultima carte scrisa de Manolescu si nu a stiut,a fost un moment penibil pt Vosganian.
  • +4 (4 voturi)    
    Vosganiene-incepi sa fii obraznic. (Vineri, 21 mai 2010, 12:10)

    mircea [anonim]

    Vosganian ne crede prosti si uituci.Adica PNL a guvernat in 2008 cu sprijinul PDL.Vosganian in loc sa se potoleasca,devine tot mai jigodie si merita pus la colt.De cand sa aliat cu Antonescu,nivelul de cultura a scazut la nivelul lui Antonescu.De fapt ,prin perioada lui Ceausescu,se spunea ca niciodata nu poti sa ridici pe un prost la nivelul unui destept,dar un destept poate cobora la nivelul prostului.Vosganian,nu mai este tanar si sunt convins ca stie filozofia prostitului.
  • +5 (5 voturi)    
    Ce prostii poate sa debiteze (Vineri, 21 mai 2010, 12:58)

    Lucian [anonim]

    In economie nu exista notiunea de "JUSTITIE SOCIALA". O masura care nu poate fi sustinuta economic se incadreaza in categoria IRESPONSABILITATE. PNL si PSD se fac vinovate de dezechilibrarea financiara a statului cand au fost in cardasie, unul la guvernare si celalalt sustinandu-l din umbra pe primul. PNL a fost o mare dezamagire, in loc sa profite de cresterea economica si sa dezvolte infrastructura tarii au preferat sa arunce cu pomeni gogonate si sa incarce aparatul de stat cu sute de mii de inutili. Deficitul bugetar de la sfarsitul lui 2008 da masura deplina a incompetentei acestui guvern pseudoliberal. As avea o intrebare pentru Crin & gasca: daca tot nu aveti un om potrivit pentru functia de premier, astfel incat recurgeti la Johannis, LA CE IMI MAI CERETI SA VA VOTEZ???
  • +3 (3 voturi)    
    pfff (Vineri, 21 mai 2010, 13:08)

    mihalciuc [anonim]

    Este asa de usor sa vorbesti despre lasitate cand tu ca intreg partid nu ai coloana vertebrala.
  • +2 (4 voturi)    
    Guvernantii de la PNL au adus tara aici!!!! (Vineri, 21 mai 2010, 13:39)

    bibi [anonim]

    Tariceanu e de vine pentru multe ce se intampla astazi si asta este un lucru cert vizibil, nu numai PDL da vina pe el, ci toata tara\!!!!
  • +1 (1 vot)    
    ... (Vineri, 21 mai 2010, 14:30)

    Serban [anonim]

    La ora actuala marii hoti care au furat milioane de euro, sunt constienti de faptul ca daca in Romania se va instaura starea de normalitate, ei vor ajunge la puscarie si li se vor confisca averile furate. Si bineinteles ca ei nu doresc nici in ruptul capului sa se intample asta, si atunci si-au cumparat ziare, posturi de radio si televiziune, si-au cumparat ziaristi care sa dezinformeze populatia, politicieni si parlamentari care sa se opuna in Parlament schimbarii Constitutiei si celorlalte legi strambe gratie carora ei sunt inca in libertate.
  • 0 (0 voturi)    
    POMANA se da cu un rost(scop) (Vineri, 21 mai 2010, 15:26)

    tomescu [anonim]

    voi pnl din punctul meu de vedere , ati vrut safaceti un bine marind unele pensii darati facut un rau ca nu ati stiut care pensii trebuiesc marite , nu toate trebuiau, cu salariile la fel individualsau pe bugete care pot fi manarite de seful bugetelor in functie de culoare politica, deci ati amplificat problema nu ati rezolvat-o, de ex. sefulmeu mi-a luat din salariu nu mi-a dat deci?
    pentru ca eu credeam ca pe fondul crizei trebuie facut altceva, mi-am facut limita descoperita ca aveam credit, dar eu salariu ...., apoi pdl a vrut sa faca altceva poate corect, dar nu a fost lasat pentru ca seful meu la fel era pe bugete imi reducea salariu prin renegocierea functiei adica alta grila de salarizare mai mica cu 15%.
  • 0 (0 voturi)    
    ignoranta (Vineri, 21 mai 2010, 19:00)

    matei [anonim]

    Nici nu stiu de ce ne agitam atat de mult. Asta nici nu stie despre ce vorbeste si se afla in treama ca musca in lapte.
  • 0 (0 voturi)    
    si mai ce? (Duminică, 23 mai 2010, 15:13)

    mares [anonim]

    Si mai cui sa multumeasca? Sa se faca lista.