UPDATE Traian Basescu dupa intalnirea cu parlamentarii coalitiei de guvernamant: Programul de masuri convenit ne mentine suveranitatea

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 10 mai 2010, 10:40 Actualitate | Politic

"Perceptia mea este ca va fi sustinere pentru acest program de masuri convenit cu FMI, pentru ca e in interesul national", a declarat presedintele Traian Basescu, care a participat luni, impreuna cu premierul Emil Boc, la o intalnire cu grupurile parlamentare ale PDL, UDMR si al independentilor. "Consider ca acest program este un program care sa ne mentina suveranitatea", a declarat Basescu. Seful statului si prim-ministrul au discutat cu parlamentarii coalitiei de guvernamant despre situatia economica a tarii.

Iata principalele declaratii facute de seful statului dupa intalnirea de la Palatul Parlamentului:
  • am considerat ca am obligatia, impreuna cu premierul si ministrul Finantelor, sa explicam grupurilor parlamentare care susin Guvernul acordul cu FMI, BM si CE
  • principalul obiectiv a fost explicarea acordului cu Fondul
  • apreciez esentiala transparenta a acordurilor pe care le avem cu FMI, BM si CE
  • am lasat exemplare ale acestor documente sa fie multiplicate si distribuite
  • le-am lasat paralmentarilor si date privind situatia bugetului
  • 36% din buget se duce pe sistemele sociale, 27% pe salariile bugetarilor
  • 10 miliarde de euro datorii si dobanzi la datorii facute in perioada 2007-2008
  • perceptia mea este ca va fi sustinere pentru acest program, pentru ca e in interesul national
  • consider ca acest program este un program care sa ne mentina suveranitatea
  • am observat ca statele care au ajuns in mare dificultate financiara cedeaza foarte mult din suveranitate pentru a-si plati datoriile
La intalnire au participat, printre altii, vicepremierul Marko Bela, ministrii Sebastian Vladescu, Vasile Blaga, Adriean Videanu, Elena Udrea, Mihai Seitan, Daniel Funeriu, Gabriel Oprea, Cseke Attila, Laszlo Borbely, Catalin Predoiu.

Discutiile de la Palatul Parlamentarului au intervenit in contextul in care delegatia Fondului Monetar International a anuntat, luni, concluziile negocierilor purtate in tara noastra. Seful delegatiei FMI in Romania, Jeffrey Franks, a declarat ca Romania va primi urmatoarea transa din imprumutul de la FMI, in valoare de 900 de milioane de euro, dupa aplicarea masurilor de austeritate decise de Guvernul de la Bucuresti.

Delegatia FMI a impus tarii noastre sa reduca deficitul bugetar, iar autoritatile de la Bucuresti au anuntat deja masuri de reducere a salariilor si pensiilor. Presedintele Traian Basescu a argumentat ca aceste decizii erau necesare pentru a evita contractarea unui nou imprumut, la inceputul anului viitor, care ar putea sa ajunga la 30 de miliarde de euro.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

1631 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    under siege (Luni, 10 mai 2010, 11:41)

    Mazeta [utilizator]

    Ma gandesc la amaratii aia de romani care au murit timp de mii de ani pt a-si apara pamantul si libertatea. Si pt ce? ca sa avem iar parte de dictatura unui nemernic? sa ne porunceasca, ca unor slugi, functionarasul asta de la FMI? Vina mintea romanului cea de pe urma!

    P.s. Ma bucur doar ca imi mai pot exprima liber opiniile. Inca.
    • 0 (2 voturi)    
      Tocmai ai fost votat cu minus (Luni, 10 mai 2010, 15:22)

      ggg [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Tot cei care sunt "impotriva" sunt votati cu minus - noua forma de cenzura.

      P.S. Nu cred ca va fi publicat comentariul meu
      • -1 (1 vot)    
        well (Luni, 10 mai 2010, 16:16)

        liberal adevarat [utilizator] i-a raspuns lui ggg

        Trebui publicat pentru ca e o forma de sutpiditate publica (si nu privata). idiotilor.
    • +2 (2 voturi)    
      Romanul are mentalitate de sluga! (Luni, 10 mai 2010, 17:09)

      garett [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      "Capul plecat sabia nu-l taie", "Lasa, bine ca nu-i mai rau", "Mamaliga nu explodeaza".
      Recunoasteti proverbele de mai sus?
      Nedreptati care scot alte natii in strada sunt intampinate in Romania cu o ridicare resemnata din umeri si cu asezarea mai ferma in fotoliu in fata televizorului. De ce sa ne miram ca ne trateaza unii, incepand cu proprii nostrii politicieni, ca pe niste slugi? Ne comportam noi insine ca niste slugi resemnate, fara urma de demnitate!
      Ok, sa inceapa minusurile!
      Intrebare pentru "minusari": chiar nu realizati ca si voi va comportati tot ca niste slugi, aruncand cu critici in cei care au curajul sa ridice capul si sa nu accepte chiar orice?
    • -1 (1 vot)    
      De mii de ani (Marţi, 11 mai 2010, 0:52)

      eugeni [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Miile de ani.... o imagine falsa.
      Exemple

      -Imperiul Romano-Bulgar pe cine apara?
      -Mai multi osteni moldoveni erau trimisi sa lupte cu tara Romaneasca decat cu tatarii.
      Au fost si razboaie intre romani. (si nu putine)
      -Stefan cel Mare vroia sa isi puna un bastard, domn in Tara Romaneasca.
      Ei pe cine aparau? Pe care amarati?

      Habar nu ai ce inseamna dictator. (carenta de educatie, specifica).
      Imi este greata de pseudonationalismul tau.( Bun la crasma si printre arierati mintali)
  • +1 (3 voturi)    
    sunt sigur (Luni, 10 mai 2010, 13:01)

    catalin [anonim]

    sunt sigur ca discuta lucruri de bun simt ... precum demisia lor in bloc pt incompetenta
  • 0 (0 voturi)    
    .. (Luni, 10 mai 2010, 14:43)

    clarinita [anonim]

    care vor mai fi astazi subiectele pe ordinea de zi? este o situatie derizorie in care a intrat Romania, iar explicatiile guvernantilor nu sunt cele mai satisfacatoare! intr-adevar solutii de limita, de recesiune,sa speram ca vor avaea si efecte pozitive!
  • -1 (3 voturi)    
    Ajutor pentru Romania (Luni, 10 mai 2010, 14:54)

    Ioana-L [anonim]

    Basescu a discutat cu puterea pentru a le explica acordul cu Fondul Monetar European. Este de datoria unui presedinte care se implica sa discute cu Guvernul despre un program important la ora actuala.
    • +1 (3 voturi)    
      anunt important pentru tara (Luni, 10 mai 2010, 15:10)

      ajutor pentru pd [anonim] i-a raspuns lui Ioana-L

      donsoara, esti mortala. cum adica basescu a discutat cu puterea pt a le explica acordul cu FMI? bai nene, acolo in subsol, invatati-i pe postaci niste chestii elementare, de tipul separarii puterilor in sat :)). pai donsoara, guvernul a discutat cu FMI, baselu e pionu numaru 2. dar ce conteaza, am condamnat comunismul, o sa mincam volumu coordonat de tismaneanu pe pita, sau cozonac, ca pita cred ca dispare.
      ma intreb cum ar fi reactionat boboru daca la potroceni era tatuca ilici si se trezea vorbind despre cum a negociat el cu fondu :)
  • +1 (1 vot)    
    Suveranitate?! (Luni, 10 mai 2010, 15:09)

    LN [anonim]

    Care suveranitate? In nici un caz nu poate fi financiara. Romania este deja vanduta FMI-ului, cel mai mare creditor al lumii. Guvernul face ce spune FMI-ul de multa vreme!
  • 0 (2 voturi)    
    marinarus cinicus (Luni, 10 mai 2010, 15:57)

    Dr. Gioni [anonim]

    cate tone de cinism in acest basescu pe care atatia l-au votat cu 3 maini... auzi cine vorbeste de "suveranitate", "interes national".... de fapt "trendul" este ca basescu vrea sa-l scoata "vinovat de serviciu" pe boc (zis si "stafiloboc")... oricum zilele le sunt numarate la amandoi...
  • 0 (0 voturi)    
    Minciuni ordinare! (Marţi, 11 mai 2010, 19:32)

    deepblue [anonim]

    Guvernul sa-si dea demisia,nu e capabil sa dea afara pilele lor si sa scoata banii ce se invart in economia subterana. Nu sunt in stare de nimic decat sa distruga populatia.Nu sunt in stare sa descopere cine ia bani de la stat pe nedrept, ca doar chiar ei se numara printre ei, si taie banii de la copii! Rusine!
  • 0 (0 voturi)    
    parlamentari (Marţi, 11 mai 2010, 21:35)

    Relu [anonim]

    Cred ca persoana care a lamurit cel mai bine aceasta problema a fost pe departe Elena Udrea.