UDMR va semna motiunea de cenzura propusa de PNL. Guvernul poate sa cada doar cu voturile parlamentarilor PSD

de Luminita Pirvu, Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 15 septembrie 2009, 18:49 Actualitate | Politic

UDMR va sustine motiunea de cenzura a PNL, dupa ce a negociat fara succes cu PDL problema predarii istoriei si geografiei Romaniei in limba materna. UDMR ceruse, in schimbul sustinerii guvernului Boc, ca istoria si geografia sa fie predate in limba materna pina in clasa a zecea. In cele din urma, PDL a refuzat sa accepte un compromis, astfel ca cele doua materii vor fi predate in limba materna doar pina in clasa a patra. Voturile parlamnetarilor PNL si UDMR nu sunt suficiente pentru adoptarea unei motiuni de cenzura. Mai exact, caderea actualului Guvern  depinde de modul cum vor vota parlamentarii PSD.

Ca urmare a esecului in negocieri, PDL a pierdut sprijinul UDMR, reprezentantii minoritatii maghiare batind imediat palma cu liberalii pentru sustinerea motiunii de cenzura.

Reamintim ca depunerea unei motiuni de cenzura se poate face numai daca e semnata de un sfert din numarul total al parlamentarilor. Fara UDMR, liberalii nu ar fi putut initia singuri motiunea.

Potrivit art. 78 din Regulamentul sedintelor comune ale  Camerei si Senatului, motiunea se prezinta birourilor permanente ale celor doua camere si se comunica,  in aceeasi zi Guvernului, de catre presedintele Camerei Deputatilor.  In cel mult cinci zile de la data depunerii, motiunea se citeste in fata plenului  reunit in sedinta comuna. Dupa trei zile de  la prezentarea in plen se dezbate si se supune la vot.

Pentru ca motiunea sa fie votata este nevoie de jumatate plus unu din numarul senatorilor si deputatilor, mai exact 235 de voturi. Votul este secret cu bile. PNL si UDMR au impreuna 122 de mandate, insuficiente pentru adoptarea motiunii de cenzura si caderea Guvernului.

Pe culoarele Parlamentului, marti seara,  democrat-liberalii au declarat sub protectia anonimatului ca spera ca nemultumitii din PSD sa voteze motiunea de cenzura si sa ofere motivul perfect de rupere a protocolului Coalitiei. Liderii PD-L intentioneaza sa formeze un guvern minoritar cu sprijinul minoritatilor, UDMR si o parte din reprezentantii PSD.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1452 vizualizari

  • +12 (26 voturi)    
    prostitutie (Marţi, 15 septembrie 2009, 19:09)

    sandu [anonim]

    nu mai comentez demult pe forumuri ca n-are rost.
    Dar acum prostituatele aste de unguri m-au enervat. Si tirfa si corupta, marghioala UDMR ramine penibila si mahalagioaica. Ungurii sint tot atit de jigodii ca si noi; rusine lor! Nu merita nici un respect, isi merita conducatorii!
    • +9 (17 voturi)    
      gresesti !!! (Marţi, 15 septembrie 2009, 20:28)

      bizonul [anonim] i-a raspuns lui sandu

      Nu ungurii simpli au decis sa sustina sau sa nu sustina motiunea de cenzura a PNL. La fel ca romanii, nici ungurii nu au vreo contributie la ce fac sau intentioneaza sa faca partidele lor. Asa ca mai ushor cu pianul pe scari. Da, UDMR se prostitueaza la fel ca celelalte partide romanesti. Doar traiesc si ei in Romania, nu?
  • +7 (15 voturi)    
    Pe cine nu lasi sa moara.... (Marţi, 15 septembrie 2009, 19:12)

    George [anonim]

    Dupa cum se poate observa,greselile facute de Iliescu-cand i-a "poftit" in politica,pe maghiarii condusi de colegul lui,Domokos Geza- se razbuna acum pe noi. La fel de nociva este si politica de negociere a P.D.-L/P.N.L.Nu sunt fan C.V.Tudor dar,U.D.M.R-ul trebuia de mult scos, din viata politica. Daca vor sa faca politica, sa se inscrie in partidele romanesti.
  • +10 (22 voturi)    
    PDL traieste periculos (Marţi, 15 septembrie 2009, 19:14)

    De la Tisa pana dincolo de Nistru [anonim]

    Asta e strategia "pasilor mici" stabilita de UDMR si extremistii maghiari:
    mai intai placute bilingve, apoi invatamant in limba materna la toate nivelele (cine va redacta manualele in limba maghiara?), apoi autonomie locala largita, apoi obtinerea unui regiuni "secuiesti", apoi referendum pt autonomie culturala si regionala si militarea pentru federalizarea Romaniei, ca prim pas spre separatismul teritorial de drept.

    De fiecare data veti intalni pe forumuri asa zisi "banateni", "ardeleni", etc. care se vor pronunta mai rezonabil sau mai vehement pt separarea Transilvaniei de restul tarii, pentru cat mai multa autonomie locala, pentru regionalizare si federalizare.
    Sunt maghiari de fapt, unii dintre ei fiind organizati in celula Internet a UDMR-ului (sunt 7-8 indivizi acolo, platiti sa posteze anti-romanisme).
    Aviz bozggorimii: romanii sunt mult mai buni ca voi la informatica, dovedit, nu va protejeaza un IP anonim :)))

    PDL astepta sa vada cati deputati PSD vin la vot, dupa ce s-a lamurit treaba, le-a dat cu flit ungurilor.
    UDMR va intra la guvernare numai daca Basescu va avea strict nevoie de voturile lor, atat. Si doar pe perioada de noi negocieri, cu liberalii sau pesedeii.
    Nu-l apreciez, insa din fericire Basescu e un patriot, e foarte atent la manevrele separatistilor, sper sa reuseasca in planurile sale privind Harghita si Covasna !

    UDMR ar trebui sa primeasca astfel de cadouri atunci cand istoria si geografia Frantei se vor preda in limba araba sau in wolof.
    Daca nici Franta nu accepta asa ceva, cu 6 milioane de musulmani pe teritoriu, patria Declaratiei drepturilor omului si fondatoare UE, nu vad de ce Romania ar accepta tupeul asta nesimtit al minoritarilor. Poate doar tactic, temporar la scara Istoriei, intr-un razboi mai indelungat pt neamul nostru, invadat adesea de venetici..
    • -7 (15 voturi)    
      ai vrea tu, Mitica! (Marţi, 15 septembrie 2009, 20:23)

      clujean (roman sadea!) [anonim] i-a raspuns lui De la Tisa pana dincolo de Nistru

      din nefericire pt. tine si ai tai, acei banateni si ardeleni care sunt satui pana in gat de tiganismele voastre sunt chiar romani transilvaneni, nu unguri! degeaba te ingrozeste ideea, da, exista FOARTE MULTI romani aici care nu va mai vor! fara mizeria voastra (si nu doar morala) ne-ar merge infinit mai bine! auf wiedersehen, szia, pa shi pusi.
      • +9 (11 voturi)    
        . (Marţi, 15 septembrie 2009, 21:03)

        un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui clujean (roman sadea!)

        Nu stiu in ce situatie v-ar merge mai bine, dar cu siguranta ca v-ar sta mai bine fara aroganta asta.
    • -4 (6 voturi)    
      maimutica (Marţi, 15 septembrie 2009, 20:34)

      m [anonim] i-a raspuns lui De la Tisa pana dincolo de Nistru

      amenintarea maimutei...
    • -4 (4 voturi)    
      ... (Marţi, 15 septembrie 2009, 21:04)

      Basescu [anonim] i-a raspuns lui De la Tisa pana dincolo de Nistru

      Rudotelu, draga, nu uita sa-ti iei Rudotelu. Tzucate-ar nenea Vadim pe frunte...
  • -4 (10 voturi)    
    Corect (Marţi, 15 septembrie 2009, 19:15)

    nc [anonim]

    Pozitie corecta, conforma unor adevarate partide aflate in opozitie parlamentara.
  • +6 (16 voturi)    
    sa inteleg ca si PNL sunt de acord cu UDMR (Marţi, 15 septembrie 2009, 19:17)

    dedeiu [anonim]

    in privinta predarii istoriei si a geografiei in "limba materna"?
  • -5 (15 voturi)    
    De ce nu... (Marţi, 15 septembrie 2009, 19:20)

    aqualung [utilizator]

    Sincer nu văd de ce istoria şi geografia nu pot fi predate în limba maternă: sunt nişte materii ca oricare altele. PD-L putea lejer să cedeze aspectul ăsta de bun simţ, dar parcă mi se pare că ei abia aşteaptă să se depună moţiunea de cenzură.
  • +14 (18 voturi)    
    am avut un coleg maghiar de camera (Marţi, 15 septembrie 2009, 19:31)

    Ovidiu [anonim]

    a renuntat dupa 1 an de facultate si s-a dus la sectia maghiara de la Babes, pentru ca picase 7 examene din 10 ( ac in cluj ), din cauza ca nu intelegea si nu putea intelege bine romana....

    sa le predea in ce limba vor, eu nu is de parere ca cineva trebuie sa invete o limba cu forta... dar colegul asta, desi era ungur 100%, din Sfantu Gheorghe a repetat de cel putin 100 de ori in timpul acelui an, ca si-ar fi dorit sa faca si el scoala in limba romana ca, asa a intrat in viata cu un handicap...
    • +7 (17 voturi)    
      alo (Marţi, 15 septembrie 2009, 19:38)

      cameleon [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      sefu... cetateanul traia in ROMANIA, este cetatean roman si avea obligatia sa cunoasca limba statutlui indiferent care este acela daca vrea in alta limba sa se suca in tara care foloseste acea limba. aici e vina parintiilor ca ii invata acest lucru de mici si nu le lasa posibilitatea de alegere in viata
      • +1 (7 voturi)    
        ... (Marţi, 15 septembrie 2009, 21:06)

        dada [anonim] i-a raspuns lui cameleon

        Nu exista nici o obligatie in acest sens. Mai informeaza-te desteptule.
        • -2 (2 voturi)    
          da, dar (Miercuri, 16 septembrie 2009, 9:17)

          MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui dada

          nu stiu romana si nu vor avea loc de munca. Urmeaza reclamatiile de discriminare, ca nu are loc de munca pentru ca e ungur.
  • +12 (16 voturi)    
    UDMR (Marţi, 15 septembrie 2009, 19:37)

    Ana Armanca Ardeleanu [anonim]

    dacă acestea sunt motive ca să nu votezi legi care reformează românia, udmr este un partid de 3 parale! sper să nu-i mai văd la guvernare.
    mă întreb cum acceptă etnia maghiară această atitudine a udmr, în fond şi copiii de etnie maghiară trebuie să cunoască limba română, ca să aibe aceeaşi şansă cu ceilalţi, atunci când îşi caută un loc de muncă.
  • +1 (13 voturi)    
    domnu Ovidiu (Marţi, 15 septembrie 2009, 19:43)

    bhh [anonim]

    pai de ce nu le dau cei din Ungaria locuri la facultate acolo,cum facem noi pentru romanii de peste hotare?
    • +4 (12 voturi)    
      simplu (Marţi, 15 septembrie 2009, 20:25)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui bhh

      fiindca ungurii de aici, ca si romanii de aici, sunt ARDELENI, nu cetateni maghiari!
  • +8 (14 voturi)    
    felicitari pdl-ului (Marţi, 15 septembrie 2009, 20:24)

    hoticeone [utilizator]

    De obicei suntem tradati cu fiecare ocazie de genul asta. Macar astia nu au acceptat santajul, cel putin acum pe moment. sper ca politicienii sa nu mai cedeze cand e vorba de interesul national.

    Cred ca am fost mai mult decat permisivi cand a fost vorba de drepturile minoritatilor chiar daca romanii in multe parti ale tarii au de suferit din cauza asta.
  • +3 (11 voturi)    
    Prostitutia Patriciana ! (Marţi, 15 septembrie 2009, 21:01)

    Badea Ioan [anonim]

    Pai ? !!!!! Patriciu si-ar vinde-o si pe "masa" doar sa scape de Basescu ! Pentru hotii neamului ,ce mai conteaza o "provincie" pentru care s-a varsat singe ! Asta ?! DA !!!!!!! ajutor dat campaniei !
    V-a multumesc !
  • -2 (10 voturi)    
    A se lua in considerare (Marţi, 15 septembrie 2009, 21:06)

    Antifanatic [anonim]

    sunt brasovean si mi-e sila de aroganta banateano- ardeleneasca fata de regateni;m-am saturat de autosuficienta gorilelor ce se bat cu pumnu-n piept:noi suntem rrromani,si aici nu e vorba de vadim ori funar! stimabililor:ati auzit de "solidarnosc"?...credeti ca mistocareala voastra la adresa moldovenilor ori oltenilor va face superiori "miticilor"' ?
  • 0 (6 voturi)    
    Este vremea ca PSD sa se decida (Marţi, 15 septembrie 2009, 21:35)

    cetatean [anonim]

    Cred ca exemplul PNL si UDMR ar trebui sa le dea de gandit PSD-ului si domnului Geoana. Faptul ca doar se vaita si in realitate se cramponeaza sa se agate de o guvernare moarta, nu le va aduce voturi ci dimpotriva.
  • +4 (6 voturi)    
    UDMR va semna motiunea de cenzura initiata de PNL (Marţi, 15 septembrie 2009, 22:17)

    AlinN [anonim]

    Nu stiu ce vor castiga cei de la UDMR, dar stiu clar ca PNL va pierde din "asocierea" cu UDMR, acum cand UDMR nu este vazut cu ochi buni, datorita sprijinului fatis sau ascuns dat "proclamatiei" de independenta. Cumva ar "transcede" ideea ca PNL este de acord cu independenta "tinutului secuiesc" si asta ii va ruina electoral pe termen lung. In plus, tot demersul este sortit esecului si asta nu va face decat ca PNL sa piarda voturi. UDMR odata cu "proclamatia lui Peste" si-a pierdut total credibilitatea, si daca pana acum s-a bucurat de guvernare, datorita atitudinii intelepte, acum va fi perceputa ca un fel de PRM unguresc asa ca nu va fi o optiune digerabila pentru guvernare pentru nici un partid.
    • +3 (5 voturi)    
      Din tot sufletul (Miercuri, 16 septembrie 2009, 0:34)

      uwe [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Sper sa ai dreptate. Dar mi-e sila ca o sa-si aduca aminte Antonescu ca el e om politic si trebuie sa dea declaratii politice. Indiferent incotro duc. Si mi-e si mai sila ca romanii iar n-o sa mearga la vot si-o sa mearga tot ungurii. Indiferent de ce fel de alegeri sunt. Mergeti toti si anulati-va votul daca nu vreti sa votati, dar mergeti.
      • 0 (2 voturi)    
        mergeti la vot (Miercuri, 16 septembrie 2009, 1:45)

        Claudiu T. [utilizator] i-a raspuns lui uwe

        In directia aceasta (a merge la vot ca sa fim reprezentati corect in parlament romani vs. unguri) este prea tarziu.
        Poate ne trezim peste 4 ani.... sau poate nu :-(
    • 0 (0 voturi)    
      Pozitia PNL (Miercuri, 16 septembrie 2009, 13:03)

      El Ciu [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      N ustiu daca ai vazut sau nu pozitia adoptata oficial de PNL si de Crin Antonescu, in special, dar el s-a declarat total impotriva intentiilor secuimii si, mai mult, a si acuzat manifestarile de la Odorheiul Secuiesc ca fiind nepotrivite (mai bine zis ilegale).

      Deci nu cred ca este cazul sa spunem ca PNL sustine 'independenta regiunii'.
  • 0 (0 voturi)    
    Despre Motiune ! (Miercuri, 16 septembrie 2009, 9:52)

    Teo ! [anonim]

    Motiune de cenzura ?! O pierdere de vreme !
    Pentru modernizarea Romaniei,astept si asumarea
    raspunderii Guvernului,pe cele doua coduri de procedura,pana la sfarsitul actualei sesiuni parlamentare .-
  • 0 (0 voturi)    
    ..... (Miercuri, 16 septembrie 2009, 10:21)

    gabiibag [anonim]

    Ungurii se dau oricum dupa cum bate vantul...bine cel putin ca s-au trezit la realitate si sunt impotriva actualii guvernari! Motiunea nu va avea insa succes...guvernul nu cade decat dupa alegeri!
  • 0 (0 voturi)    
    F bine (Miercuri, 16 septembrie 2009, 11:10)

    Delfinul [anonim]

    Ar trebui ca spiritul democratic sa iasa la iveala si sa voteze si PSD-ul impotriva mascaradei asteia care numai "guvern" nu se poate numi. Traim intr-o dictatura, cea a lui Basescu, iar el este Ceausescu zilelor noastre. Poate o sa realizati cu totii asta.
  • 0 (0 voturi)    
    UDMR tot o apa si-un pamant (Miercuri, 16 septembrie 2009, 11:30)

    Crisu [anonim]

    Sunt de acord cu motiunea de cenzura initiata de PNL , dar nu sunt de acord cu UDMR care incearca tot timpul sa ajunga la guvernare prin orice metode . Daca nu merge cu PD-L incearca cu PNL . Mergeti la PSD sa vedem aia ce zic ? cum va trimit de acolo in suturi ?
  • 0 (0 voturi)    
    Taberele PSD (Miercuri, 16 septembrie 2009, 11:48)

    Mihai Petre [anonim]

    La ora actuala in PSD sunt doua tabere: tabara care inca mai vrea la guvernare si tabara care se doreste in opozitie. Asta in functie de cum au pus sau nu mana pe ciolan. Motiunea PNL are sanse de reusita doar daca tabara "opozantilor" din PSD are sustinatori in Parlament. Asa ca motiunea PNL are sanse reale de reusita...
  • 0 (0 voturi)    
    pnl creste (Miercuri, 16 septembrie 2009, 13:15)

    diana [anonim]

    udmr-ul se aliaza cu pnl-ul!fortele lui crin cresc!succes
  • 0 (0 voturi)    
    MOTIUNE (Miercuri, 16 septembrie 2009, 13:45)

    Paula [anonim]

    Motiunea PNL este o motiune foarte buna. Toti ar trebui sa voteze impotriva Guvernului acesta care este plin de incompetenti !
  • 0 (0 voturi)    
    Eram convinsa ca UDMR va semna (Miercuri, 16 septembrie 2009, 14:26)

    craluk [anonim]

    Foarte bine ca a semnat UDMR-ul.Aveam o presimtire ca va semna.Si sunt convinsa ca si PSD-ul se va alatura sa se semneze motiunea de cenzura,pntru ca PSD-ul este acum impartit in 2 tabere:una care vrea iesirea de la guvernare si una care e pro Base.Cei care vor iesire de la guvernare automat va semna motiunea de cenzura.
  • 0 (0 voturi)    
    Macar de n-ar mai alege romanii PDL (Miercuri, 16 septembrie 2009, 14:29)

    Yo Yo [anonim]

    Nu cred ca motiunea va schimba ceva in structura acestui guvern. Sper insa ca acum toti romanii si-au facut o idee despre ce inseamna cu adevarat PDL si binecuvantata lor guvernare si nu vor repeta greseala de -l mai vota pe Basescu si la alegerile astea.
  • 0 (0 voturi)    
    bravo UDMR (Miercuri, 16 septembrie 2009, 14:52)

    marius_mos [anonim]

    Felicitari celor din UDMR pentru faptul ca au semnat motiunea de cenzura si ca sprijina PNL-ul in aceasta problema.Sper ca moriunea de cenzura sa aibe sanse de reusita si pana la urma guvernul Boc sa cada.
  • 0 (0 voturi)    
    motiune (Miercuri, 16 septembrie 2009, 15:05)

    renate [anonim]

    In primul rand,fiecare dintre noi are anumite drepturi care sunt reglementate prin Constitutie,legi internationale etc.Statele sunt obligate nu doar să recunoască identitatea dar să asigure şi apărarea
    drepturilor specifice ale persoanelor aparţinând minorităţilor naţionale în baza art. 5(1)din Convenţia-cadru care stipulează că “Părţile se angajează să promoveze condiţiile de natură să permită persoanelor aparţinând minorităţilor naţionale să îşi menţină şi dezvolte cultura, precum şi să îşi păstreze elementele esenţiale ale identităţii lor, respectiv religia, limba, tradiţiile şi patrimoniul lor cultural”...cred ca fiecare dntre noi avem dreptul de a alege in ce limba sa studiem si trebuie sa ni se ofere posibilitatea de alegere....
  • 0 (0 voturi)    
    PNL-UDMR (Miercuri, 16 septembrie 2009, 22:13)

    Valy [anonim]

    Deja demersurile de pregatire a alegerilor au demarat. Coalitii se rup, altele se solidarizeaza cu alte partide cu speranta de a privi spre o zi de maine cu speranta. Cu bucurie constat ca aceasta initiativa a PNL-ului incetul cu incetul prinde aripi.
    • 0 (0 voturi)    
      incetul cu incetul se fabrica otetul (Joi, 17 septembrie 2009, 9:52)

      placinta_cu_iaurt [anonim] i-a raspuns lui Valy

      Se pare ca nu numai romanii au deschis ochii in ceea ce priveste parlamentul si cei ce ne conduc, incet incet, vor castiga mai mult teren cei de la PNL ...