Vasile Blaga: Nu exclud o colaborare cu UDMR la guvernare * Doar PDL, PSD si UDMR sunt partide bine structurate, restul sunt "cluburi"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 11 septembrie 2009, 15:47 Actualitate | Politic

Vasile Blaga
Foto: AGERPRES
Democrat-liberalii nu exclud o colaborare cu UDMR la guvernare, in cazul in care "actuala coalitie nu va rezista", a declarat vineri secretarul general al PD-L, Vasile Blaga, adaugand ca la asumarea raspunderii in Parlament se va vedea daca actuala coalitie functioneaza, potrivit Mediafax.
  • Vasile Blaga a tinut, insa, sa sublinieze faptul ca alianta PDL-PSD a fost gandita pentru 4 ani: "Sunt printre cei care nu si-au dorit-o, din conducerea PDL, dar, in momentul in care partidul meu a decis acest lucru, eu ma supun deciziei partidului si depun toate eforturile ca aceasta coalitie sa reziste".
  • "Vom vedea daca aceasta coalitie functioneaza in continuare, nu mai târziu de miercuri, joi sau vineri, pentru ca ne vom asuma raspunderea marti si, constitutional, in trei zile se poate depune motiune de cenzura. Despre asta este vorba", a adaugat Vasile Blaga
  • El a precizat, insa, ca deocamdata, PDL nu a inceput niciun fel de discutii cu UDMR in eventualitatea ca actuala coalitie nu va rezista: "Nu am inceput niciun fel de discutii cu UDMR, noi suntem loiali in momentul in care am semnat un protocol de coalitie, dar eu nu exclud o colaborare cu UDMR la guvernare, daca aceasta coalitie nu va rezista. Eu am lucrat cu UDMR in Guvern, intre 2006-2007, sunt parteneri loiali si extrem de corecti. Mai mult, apreciez felul in care Ministerul Dezvoltarii a fost condus de un ministru UDMR, Borbely Laszlo".
Secretarul general al PDL a mai afirmat, vineri, ca singurele partide "bine structurate" din Romania sunt PDL, PSD si UDMR, celelalte fiind, in opinia sa, doar "cluburi".

In plus, Vasile Blaga s-a declarat convins ca "Traian Basescu va fi candidatul PDL la prezidentiale", dar si de faptul ca Sorin Oprescu va intra in cursa pentru Cotroceni.


Citeste mai multe despre   






















715 vizualizari

  • 0 (12 voturi)    
    fara URMR nici ca se putea (Vineri, 11 septembrie 2009, 15:57)

    agora [anonim]

    Rau destul ca fara UDMR nu va stiti descurca .
    Iar veti merge pe mana lor care stiu sa se foloseasca de santaje .Au obtinut si asa atat de multe cat nici nu sperau. Fraierilor!
  • +2 (12 voturi)    
    fara unguri (Vineri, 11 septembrie 2009, 16:04)

    valeica [anonim]

    ba daca ati fi mai romani, ati angaja pe aia care au plecat si au reusit pe afara. aia sint bin structurati si verticali. dar voi nu aveti nevoie de asta.
    ba baieti va penalizam cu toata furaciunea voastra la alegeri
  • -1 (9 voturi)    
    De Verestoy stiu. Dar de la care P\SD ist o fi... (Vineri, 11 septembrie 2009, 16:14)

    MIHAI 2 [anonim]

    ...luat Blaga imprumut ?
    *
    Sa vezi ce multe cluburi
    se vor forma dupa viitoarele alegeri prezidentiale:
    Videanu si Pogea un club,
    Boc si Basescu un club,
    Blaga cu clubul lui,
    Berceanu cu al lui,
    Stolo si Raluca cu hogeagul lor ....samd...
    *
    La scurt timp
    dupa aceea cluburile vor deveni ”loturi”
    si in cele din urma se vor reuni u totii
    din nou intr-un club...
    ....cel mai probabil clubul
    Penitenciarului Rahova.
    *
    Micutul santaj lansat de Blaga
    referitor la posibila formare a unei noi coalitii
    cu UDMR constituie o
    recunoastere a faptului ca
    le cam tzatzaie fundul
    pentru ca s-ar putea ca o parte dintre
    parlamentarii PSD sa -i spuna pas lui Geoana si
    sa voteze cu poporul grevist.
    *
    Doamne, fereste in acest moment
    de ”seriozitatea” UDMR.
    Cel mai recent obiectiv
    poltic al lor este constituirea
    Tinutului Secuiesc Autonom...
    ...La cat e de moale Boc
    acesta va fi un obiectiv realizat
    dupa cateva luni de guvernare comuna
    cu ungurii cei sriosi.
  • -1 (11 voturi)    
    mafia FSN (Vineri, 11 septembrie 2009, 16:21)

    Monarhist&Taranist [anonim]

    normal ca FSN-ul (PSD + PDL) e bine structurat, ca doar provine din vechile structuri comuniste... si a uitat buldogul sa aminteasca de PC si de PRM, care sunt si mai bine structurate, toti membrii au cariera militara, de la colonel in sus (de securitate/SRI/SIE, ca e acelasi lucru)...
  • +1 (9 voturi)    
    Si Mafia este structurata (Vineri, 11 septembrie 2009, 16:58)

    Adina [anonim]

    Si PDL-ul procedeaza in Moldova ca un cartel in cautare de noi teritorii pe care sa se extinda. Luati-l pe 'il consigliere" Simirad la voi.
    • +2 (6 voturi)    
      Gaura-n apa (Vineri, 11 septembrie 2009, 18:43)

      Alulutza [anonim] i-a raspuns lui Adina

      Crezi ca-i pasa PSD-ului de "plecarea" lui Simirad?!? Cine era acest Simirad? Un traseist politic, presedinte al CJ Iasi, nimic mai mult.
      Simirad s-a dus la cei care-i seama din cauza ca PSD-ul nu este un partid "murdar".
  • -2 (6 voturi)    
    PD-L + UDMR = ?!?!? (Vineri, 11 septembrie 2009, 18:44)

    Radu [anonim]

    Iar ii bagam pe unguri la guvernare? Nu scapam de ei nici acum?
    Iubirea pedelsitilor pt putere se arata a fi mai presus de interesele nationale.
  • +1 (5 voturi)    
    Vamesul (Vineri, 11 septembrie 2009, 20:31)

    Madalinux [utilizator]

    Acest Blaga e un ex vames....care vamuia totul in vama Bors.Acum ne apare ca un "ardelean corect si cinstit".Mi-e scarba!
  • 0 (0 voturi)    
    nu e frumos (Luni, 14 septembrie 2009, 15:10)

    vasile blaga [anonim]

    mi-am luat acest username pe vremea cand vasile blaga era ministru de interne(imi placea) si declara ca se intelege cu" tradatorul neamului" tariceanu.ulterior a inceput sa jigneasca tot mai des pnl-ul(partid care la un moment dat a fost de folos pd-ului).daca el avea coloana vertebrala,trebuia sa incerce mentinerea aliantei da cu orice pret,puteau guverna inca multi ani impreuna.sa nu uite buldogul ca orice cal de curse,gloaba ajunge(inclusiv pd-ul lui.)