Propuneri PSD: TVA scazut la alimente, locuinte pentru inchiriat, extinderea programului Rabla

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 6 iulie 2009, 19:43 Actualitate | Politic

PSD propune un plan de actiune ce contine 24 de masuri pentru iesirea din criza, printre acestea numarandu-se construirea de locuinte pentru inchiriat, extinderea programului Rabla pentru firme si pentru utilaje agricole si TVA scazut la cateva alimente, relateaza NewsIn.

Social-democratii propun ca prima masura anticriza crearea unui Fond National de Locuinte, care sa finanteze construirea a 50.000 de locuinte complet echipate, supuse regimului de inchiriere, cu garantii acordate prin Fondul de Garantare pentru Intreprinderi Mici si Mijlocii.

Pesedistii ar dori de asemenea extinderea “programului Rabla” pentru persoanele juridice de la 1 septembrie 2009 si pentru tractoare si alte utilaje agricole, incepand de la 1 ianuarie 2010. Masura vizeaza inlocuirea parcurilor auto si de utilaje si incurajarea industriei constructoare de masini.

Reducerea TVA pentru paine, carne de pui neprelucrata si lapte figureaza ca o masura care are ca scop asigurarea protectiei sociale a celor mai saraci romani si va fi dublata de un mecanism de control prin care micsorarea TVA sa se regaseasca in reducerea preturilor, si nu in cresterea profiturilor comerciantilor.

O alta propunere este reducerea cu o treime a facturii la energie pentru consumatorii casnici, in functie de nivelul veniturilor, si pentru agentii economici afectati de criza economica. Aceasta masura se va aplica pe o perioada de 6 luni, cu incepere de la 1 septembrie, prin cresterea la 90% a ponderii in cosul de calcul pentru gazele naturale din productia interna si la 50% pentru energia electrica.

Propunerile PSD au fost prezentate partenerilor de guvernare de la PDL in cadrul sedintei coalitiei de luni, iar ministrii social-democrati au primit sarcina de a promova aceste proiecte in Guvern. 


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1069 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Multumim dar nu... (Luni, 6 iulie 2009, 20:16)

    FLORIN [anonim]

    Ati uitat sa ziceti de reintroducerea impozitului progresiv. Peste 5 ani mai vorbim. Deocamdata nu avem nevoie de voi.
    • 0 (0 voturi)    
      tembeli (Marţi, 7 iulie 2009, 13:04)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

      statul LOR n-are bani nici sa treaca strada si tot EI vor sa reduca incasarile le buget. protectie sociala echivalenta cu 0, dupa cum prea bine calcula sakura in postul de mai jos. sunt doar vorbe, promisiuni pentru campania electorala, exact ca si toamna trecuta.
      niste nesimtiti.
  • +9 (9 voturi)    
    şi marmota... (Luni, 6 iulie 2009, 20:34)

    Sakura [utilizator]

    O pâine de 500 gr costă 1,5 lei. De aici 0,285 bani reprezintă TVA-ul. Acest TVA prostovanul zice că vrea să-l scadă, ca să ajute populaţia săracă. Ia să vedem, daca-l scade la jumătate atunci pâinea va costa 1,36 lei. Deci la fiecare pâine cumpărată economisim 0,14 lei. Dacă pensionarul mănâncă 10 kg pâine pe lună, asta înseamnă 20x0,14=2,8 lei economie. Dar din restul de 2,8 lei încasaţi de stat ca TVA vor trebui acoperite costurile controalelor extinse în vederea supravegherii aplicării corecte a măsurii. Merită toată osteneala? Mai ales dacă luăm în calcul faptul că marile lanţuri de brutării sunt clienţi politici care nu vor fi controlaţi niciodată şi deci nici nu vor scădea preţul pâinii ci vor umfla profitul şi ca recunoştinţă vor mări contribuţiile la partid. Mai câştigă pensionarul ceva de aici?
    • +1 (1 vot)    
      ai dreptate, dar.... (Luni, 6 iulie 2009, 21:08)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui Sakura

      ...un TVA scazut la alimentele de baza, scoate o parte din ecomomia neagra la suprafata, aici ar fi castigul. Nu stiu daca PSD s-a gandit la asta, presupun ca nu, dar masura ar fi buna.
    • -1 (1 vot)    
      mda (Marţi, 7 iulie 2009, 7:53)

      codrea [anonim] i-a raspuns lui Sakura

      Scaderea TVA-ului la paine nu va aduce economie in buzunarul omului de rand ci va reduce din piata neagra din acest sector. Iar asta inseamna bani mai multi la bugetul de stat pentru ca toti vor trebui sa invete sa munceasca cinstit.
      Nu exista mari lanturi de brutarii. Iar controale sunt, dar sunt ineficiente.
    • +1 (1 vot)    
      pai da (Marţi, 7 iulie 2009, 9:27)

      pcr [anonim] i-a raspuns lui Sakura

      Pai nu se prea o masura economica. E o masura politica. Cei care ii voteaza nu vor face acest calcul simplu. Si, bolovani, o sa creada ca PSD se gindeste la ei, vai, vai.
  • +3 (3 voturi)    
    sa continuam (Luni, 6 iulie 2009, 20:57)

    stefan [anonim]

    Si constructia locuintelor speciale va fi atribuita pe ochi frumosi, si vin alegerile si nu vor fi gata.
    Iar chiriasi vor fi tot cei saraci: condilierii locali si judeteni , evantual parlamentarii si neamurile lor, ca doar lor nu le mai ajunge.
    Si programul rabla e bun. Ca s-au invechit masinile la senat si deputati si trebuie schimbate.
    Si factura la curent redusa pentru unii-cei cu venituri mici: deputati, senatori ca ei n-au salariu, ci indemnizatie, deci merita.

    • 0 (0 voturi)    
      Locuinte (Marţi, 7 iulie 2009, 11:40)

      BellCross [anonim] i-a raspuns lui stefan

      Voi nu va dati seama ca toate locuintele acestea sociale ori sunt facute bine si sunt luate de "saracii" tarii( parlamentari cu toate neamurile lor etc) ori facute prost si sunt date in folosinte comuna.

      Acestea din urma sunt o bomba cu cea pt ca se fura materiale in prostie de la el si sunt facute fara a avea interes. O sa vedeti ca la primul cutremur mai mare o sa cada toate blocurile acestea noi si alea de pe vremea lui Ceasca o sa ramana in picioare..
  • +2 (2 voturi)    
    Pentru mancare ieftina (Luni, 6 iulie 2009, 21:18)

    soferul [utilizator]

    nu reducerea TVA-ului e solutia, ci refacerea si extinederea digurilor, a sistemelor de irigatii, a sistemelor de rachete anti-grindina, ajutarea asociatiilor de agricultori in achizitionare de utilaje agricole, etc.
    Reducerea TVA e doar vrajeala electorala, la care mai pun botul doar PeSeDistii si alegatorii lor cu trei clase.
  • +2 (2 voturi)    
    campanie (Luni, 6 iulie 2009, 21:46)

    ares [anonim]

    PSD a inceput campania pt d-l Geoana. eu atat va reamintesc...1 Km pe zi de autostrada.... locuiesc in sectorul 5. d-na abramburica promitea pensia minima de 800 de lei si 5000 de locuinte in secor (inca ai am fluturashul) Nu mai spunem ca taxa auto este si pt pers. juridice de la 1 sept oricum. Ma asteptam la adevarate solutii de criza. desi dupa aproape 7 luni nu vi se pare ca e cam tarziu? demagogi...
  • 0 (0 voturi)    
    Proverb inversat (Luni, 6 iulie 2009, 21:52)

    vasi [anonim]

    Aceste masuri ar fi bune insa eu unul nu mai cred in minciuni. Exista un vechi proverb romanesc: desteptul promite iar prostanacul asteapta promisiunile. In cazul de fata proverbul este foarte adevarat cu deosebirea ca acum "prostanacul" promite.
  • +3 (3 voturi)    
    Fugaritii cu pietre! (Luni, 6 iulie 2009, 22:04)

    suki [anonim]

    Asta merita acesti cretini sinistri, care se cred inca in comunism. Oameni buni, EXACT ASA s-a produs dezastrul! Cu iluzia unor case gratuite (ca si cum exista fizic posibilitatea), cu iluzia unor utilitati mai ieftine (chiar am uitat cit de scump producem noi curentul????), si cu subventii grase aruncate exact ca orzul pe giste.
    Cita vreme ne vom mai lasa inselati de astfel de iluzii?
    Oare nu a venit timpul sa acceptam ca o locuinta costa mult pentru ca e un bun de valoare cu o folosinta indelungata, care a consumat foarte multe resurse?
    Oare mai putem crede ca in timp ce pt o intreaga planeta ceea ce consumi costa, pt noi o sa fie gratis?
    Este oare bine ca pe timp de criza sa aruncam cu bani pe proiecte sociale cu efecte indoielnice? Cu care bani mai aruncam noi acum? De ce guvernul se mai imprumuta pt salarii si pensii daca avem bani de investitii?
    Dar oare exista banii pe care ii promite PSD? Sau iar inghitim o galusca amara, pe care o s-o platim cu virf si indesat, iar la final ne vom trezi mai saraci si degeaba trecuti prin necazuri?
    Nu pot decit sa imi exprim disperarea cind vad ca politicienii romani ne servesc iar si iar aceleasi texte, si noi cadem mereu in aceeasi capcana a populismului, a lipsei de responsabilitate si de gindire. Rusine PSD si rusine tuturor celor care accepta genul asta de mita electorala!
  • +2 (2 voturi)    
    25000 de euro (Luni, 6 iulie 2009, 22:58)

    cristi [anonim]

    Si cu cei 25000 de euro promisi in campania electorala. Si cu nastase sau cu vandalizarea tarii cum ramne partid de burghezimafioti cu doctrina social democrata
  • +4 (4 voturi)    
    Niste idioti (Luni, 6 iulie 2009, 23:07)

    eugenrc [utilizator]

    Reducerea de TVA garanteaza reducerea preturilor pe o perioada de 10 zile .
    Efectul este cresterea prifitului la comerciant si scaderea incasarilor la stat .
    Astia chiar sunt idioti .
    Cind dracului isi vor da seama ca nu mai suntem in comunism cind preturile ramaneau neschimbate cu anii .
    In rest stau si ma intreb cu ce bani se va face construirea de locuinte pentru inchiriat, extinderea programului Rabla pentru firme si pentru utilaje agricole .
    Eu unul nu vad in masurile astea decit o metoda de asi tine in viata propriile afaceri pe bani imprumutati de stat cu dobanzi inrobitoare pe care din pacate le vor plati tot fraieri fiindca ei sunt baieti destepti .
    Sa sa nu va mire daca intr-o buna zi , vor da o lege prin care parlamentari , guvernanti si acolitii lor vor fi scutiti pe viata de taxe si impozite.
    Ar cam trebui impozitat luxul pe o perioada de citiva ani , dar nu le convine ca ei sunt primi vizati de o astfel de masura.
  • +2 (2 voturi)    
    Solutia e alta! (Luni, 6 iulie 2009, 23:12)

    Frobenius [anonim]

    Luati exemplu de la Bazac, nu umblati cu bazaconii!
    Bagati tichete! Tichete de carne de pui, tichete de lapte, tichete de curent electric, tichete de rabla, tichete de chirie. Cit mai multe tichete!
    Cine e cuminte si nu fluiera in locuri nepermise primeste un tichet. Cine nu e cuminte plateste un impozit. Asa e in Ieuropa si asa ne cere si Femeiu!
    • 0 (0 voturi)    
      Despre sanatate (Marţi, 7 iulie 2009, 6:53)

      Cornelia [anonim] i-a raspuns lui Frobenius

      Tichetele astea de sanatate au fost introduse pentru ca romanul este inca prea invechit in mentalitate ca sa inteleaga ca un sistem sanitar nu se mentine si nu se dezvolta din 6.5% contributie la asigurarile de sanatate....Tichetul nu reprezinta solutia oriunde, insa in sanatate pare singura modalitate inteleapta de a mai rezolva din probleme.
      • 0 (0 voturi)    
        Lamuriri (Marţi, 7 iulie 2009, 9:53)

        cosmin [anonim] i-a raspuns lui Cornelia

        Contributia este de 5.2% (angajat) + 5.5%(angajator). Iar costurile minime ale tuturor serviciilor medicale pot fi stabilite si decontate de catre CNASS indiferent de prestatorul lor (privat sau stat) iar restul se poate plati de catre beneficiar. Acesta poate fi un mod prin care se face selectia in functie de calitatea serviciilor oferite.
      • +1 (1 vot)    
        Solutie de escrod combinat cu prostanac (Marţi, 7 iulie 2009, 10:52)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Cornelia

        Daca sanatatea nu se sustine cu contributia la asigurarile de sanatate sa se renunte la ea si toate serviciile sa fie platite de toata lumea. Asa eu prin contributia pe care o platesc finantez asigurarea de sanatate pentru diversi indivizi inca activi care nu au lucrat o ora si implicit nu au platit un ban pentru asigurari. Precizez indivizi activi, nu ma refer la pensionarii care au platit anterior aceasta contributie si inca o mai platesc sau la persoanele ce nu se pot presta o activitate din motive independente de vointa lor, de exemplu handicapatii. Deci eu platesc de doua ori si alti nu platesc de loc. Deci un nou bir pentru persoanele active sau foste active ( pensionari). Iar fondurile pentru sanatate vor ajunge din nou la buget pentru a astupa divesre gauri cum s-a facut in timpul guvernului Nastase sau cum s-a facut cu fondurile pentru pensii in timpul guvernului Vcaroiu. Dar asa gandeste demagogic partidul lui Vanghelie, care moare de grija pensionarilor prin Mirciulica. Si pensionarii de prosta conditie (cei care gandesc cu propriul lr cap s-au lamurit de mult) ii cred si ii voteza masiv, mai ales daca sunt stimulati si cu ceva mita electorala.
  • +1 (1 vot)    
    de ciobani la oi cu asemenea politicieni (Marţi, 7 iulie 2009, 0:01)

    mikael [anonim]

    A mai visat ceva prostànacul azi noapte ,cà nu le mai ajunge ciolanul de ros si trebuie sà mai inventeze ceva ,si a gàsit,,,
  • 0 (0 voturi)    
    Promisiunile PSD (Marţi, 7 iulie 2009, 13:19)

    hic sunt leones [utilizator]

    sunt exact ca prognozele meteo:
    daca spun ca ploua trebuie sa iti iei ochelari de soare deci asteptati-va sa: creasca taxele la utilaje agricole, creasca pretul painii, se contruiasca multe case de macar 1-2 sute de mii de euro (in conditiile in care o casa costa cam 25 - maxim 40% din suma asta), luati multa multa mu... "reducere" la factura de utilitati.
  • +1 (1 vot)    
    One more time... (Marţi, 7 iulie 2009, 16:31)

    Gigi [anonim]

    ...inca o data PSD-ul dovedeste ca nu are oameni de valoare capabili sa propuna solutii reale. Sa luam o singura masura. Construirea a 50.000 de locuinte sociale de catre stat (probabil ca le-a zis Mazare la o sedinta "ce-i cu golaneala asta, las ca imi dati mie contractul si va fac eu 50.000 locuinte"). Prima aberatie este ca oamenii astia admira f. mult comunismul. Iar implicam statul in mod direct in economie? Sursa de ineficienta si coruptie clasica? A doua bazaconie si cea mai mare este ca au precizat "cu materiale de constructii romanesti" (nu apare in articol). A intrebat cineva UE daca asta e o practica concurentiala? Sau mai degraba suna a protectionism...Ca de obicei aruncam cu niste asa zise "solutii anti criza" cel putin penibile. Reducerea TVA la alimente de baza e venita de la Voiculescu (PC) si e gargara pura. "Reducerea facturilor la energie in functie de venit" insa e de-a dreptul pericolasa pt ca e de sorginte comunista clara. De acord cu Rabla pentru firme (dar numai de transport si cu activitati conexe, nu si pentru patronii jmecheri care si-au luat autoturisme de lux pentru toata famila pe firma ca sa nu plateasca TVA la stat) si de acord si cu Rabla pentru utilaje agricole.
    Oamenii nu sunt 100% prosti in ceea ce propun...daca ar renunta insa la populismul ieftin macar acum in criza ar fi mare lucru. Ma mir ca nu au propus si marirea pensiilor ca masura anticriza (a nu se intelege ca am ceva cu pensiile bietilor oameni).
  • +1 (1 vot)    
    gargara cu pioneze (Marţi, 7 iulie 2009, 21:40)

    cp [anonim]

    lasa ba ce-o sa faceti...ce ati facut pina acum????