Alegeri locale 2008

Rezultate partiale BEC: Oprescu 30,12%, Blaga 29,56%. PSD are 662 de primari, PD-L are 473 de primari

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 4 iunie 2008, 9:59 Actualitate | Politic

 documente
(04 Iun 2008) PDF, 69KB
(04 Iun 2008) PDF, 87KB
Candidatul independent Sorin Oprescu a obtinut 30,12% din totalul optiunilor de vot in cursa pentru Primaria Capitalei, dupa numararea a 1.181 de sectii de votare din totalul de 1.181, indica ultimele rezultate partiale comunicate de Biroul Electoral Central. Pe locul doi se afla candidatul PD-L Vasile Blaga, cu 29,56% din voturi. La Consilii Judetene, PDL conduce cu 28,38%, urmat de PSD cu 28,22%.

BEC a precizat ca rezultatele sunt valabile dupa numararea a 99,9% din totalul sectiilor de votare la nivel national.

Iata rezultatele partiale prezentate de BEC pentru ziua de miercuri.


Pentru Consilii Judetene

    * numarul total al sectiilor de votare - 16.104
    * numarul sectiilor de votare centralizate - 16.103
    * prezenta la vot - 50,65%
    * numarul total al voturilor valabil exprimate - 7.818.007
    * numarul total al voturilor pe partide:

PD-L - 2.219.017 - 28,38%
PSD - 2.206.475 - 28,22%
PNL - 1.458.565 - 18,65%


Pentru presedintii de Consilii Judetene

    * numarul total al sectiilor de votare - 16.104
    * numarul sectiilor de votare centralizate - 16.103
    * prezenta la vot - 50,65%
    * numarul total al voturilor valabil exprimate - 7.957.458
    * numarul total al voturilor pe partide:

PD-L - 2.41.473 - 28.16%
PSD - 2.232.849 - 28.05%
PNL - 1.576.603 - 19.81%



Pentru Consiliul General al Municipiului Bucuresti

    * numarul total al sectiilor de votare - 1.181
    * numarul sectiilor de votare centralizate - 1.181
    * prezenta la vot - 31.36%
    * numarul total al voturilor valabil exprimate - 532.603
    * numarul total al voturilor pe partide:

PD-L - 197.701 - 36,74%
PSD - 129.357 - 24,28%
PNL - 62.701 - 11,77%


Pentru Primarul General al Municipiului Bucuresti

    * numarul total al sectiilor de votare - 1.181
    * numarul sectiilor de votare centralizate - 1.181
    * prezenta la vot - 31.36%
    * numarul total al voturilor valabil exprimate - 545.170
    * numarul total al voturilor pentru candidati:

Sorin Oprescu - 164.219 - 30,12%
Vasile Blaga - 161.165 - 29,56%
Cristian Diaconescu - 67.251 - 12,33%


Pentru Consilii Locale (inclusiv sectoarele Municipiului Bucuresti)

    * numarul total al circumscriptiilor locale - 3.183
    * numarul circumscriptiilor locale centralizate - 3.180
    * prezenta la vot - 49,61%
    * numarul total al mandatelor atribuite - 40.214
    * numarul total al mandatelor atribuite pe partide:

PSD - 12.110
PD-L - 11.096
PNL - 8.513



Pentru Primari (inclusiv sectoarele Municipiului Bucuresti)

    * numarul total al circumscriptiilor locale - 3.183
    * numarul circumscriptiilor locale centralizate - 3.180
    * prezenta la vot - 49,61%
    * numarul total al mandatelor atribuite - 1.709
    * numarul total al mandatelor atribuite pe partide:

PSD - 662
PD-L - 473
PNL - 355

BEC a precizat ca mai sunt de centralizat datele din Bucuresti si din judetul Constanta.


La randul sau, Biroul Electoral Municipal a anuntat miercuri urmatoarele rezultate pentru Primaria Bucuresti:

Sorin Oprescu - 164.219 de voturi
Vasile Blaga - 161.165 de voturi

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2524 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    ??? (Miercuri, 4 iunie 2008, 10:13)

    jiji [anonim]

    Deci Blaga are 28.22 sau 29.56? Iar la 1181 de sectii din 1181 nu mai putem vorbi de rezultate partiale.
  • 0 (4 voturi)    
    0,5% (Miercuri, 4 iunie 2008, 10:14)

    Blaga [anonim]

    O diferenta ridicol de mica, 3.000 de voturi, pai asta e o galerie de la Steaua sau Rapid:)). Poate ca aia care au votat cu diaconescu ii vor da voturi lui Oprescu dar nu toti, Vanghelie de ex. va face discret campanie contra lui Oprescu, n-are nici un interes sa castige ala:)), tiganii lui nu vor merge la vot sau chiar vor vota dupa indicatie pe Blaga.
    Cei care au votat liberal trebuie sa fie nebuni sa isi dea votul unui fiu de securist, cu program conceput de Iliescu, majoritatea lor vor vota Blaga. Nici PNG-istii lui Becali nu vor merge pe Oprescu comunistu', poate doar o parte din pensionarii lui Vadim.
    Una peste alta turul 2 arata echilibrat si Blaga are sansa buna sa ia primaria Bucurestiului si poate ca ardeleanul asta va schimba fata tziganiei dambovitene.
    • 0 (2 voturi)    
      iar? (Miercuri, 4 iunie 2008, 10:42)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Blaga

      Iar discutia asta stupida cu ardeleni vs damboviteni? Daca se continua in nota asta cred ca sunt multi care o sa-l voteze pe Oprescu doar pentru ca e bucurestean...
    • +2 (4 voturi)    
      ... (Miercuri, 4 iunie 2008, 10:57)

      Bleaga [anonim] i-a raspuns lui Blaga

      Blaga - memru PCR, la fel ca si tatucu' Basescu
      Oprescu - pas... asta apropo de "Oprescu comunistu' "
      Ce treaba are tatal lui ... ce treaba are nea Nelu cu faptul ca Oprescu doreste democratic primaria Bucurestiului?
      Eu il respect pe Blaga si cred ca lui ii este rusine cu asemenea sustinatori orbi, rai, prosti, etc ...
    • +2 (4 voturi)    
      Am votat Orban si nu sunt nebun sa votez cu blaga! (Miercuri, 4 iunie 2008, 11:21)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui Blaga

      Ce faceeee?? Sa votez cu Blaga?? Cu omul lui basescu care a incercat sa ne desfiinteze partidul de vreo 2 ori?! Sa votez cu aia care de 3 ani incoace nu ne mai scot din "penali" si "corupti"...
      Basescu are ceva cu Tariceanu? Sa nu uite ca Tariceanu este presedintele PNL iar noi electoratul PNL il sustinem!
      Vine acum PD-L ul sa-mi ceara votul.. Ha Ha Ha ce tare!
      • 0 (2 voturi)    
        Nu te prostitua! (Miercuri, 4 iunie 2008, 12:35)

        Walter [anonim] i-a raspuns lui Vlad

        Si ce sunteti in realitate?Cei mai multi ministrii in conflict cu legea,cei mai mari spagari.Daca erati curati,nu va dadeati cumparati de niste mafioti si nu umblati cu fituici documentate!
        Adevaratii liberali arata altfel.Sunt un membru liberal din Germania,si cunosc f.bine ideologile liberalismului.
        Va folositi de liberalismul clasic,care intreadevar a fost un partid de baza,cu jocurile voastre meschine.
        Nu te obliga nimeni sa mergi si sa votezi pe cineva.Cine are intentii de vot sau nu,nu sta ca tine pe forumuri si face o anumita propaganda falsa.Ha,ha,ha esti slab,frate liberal !
    • 0 (0 voturi)    
      Nu are legatura cu Ardealul (Miercuri, 4 iunie 2008, 14:41)

      Arthur [anonim] i-a raspuns lui Blaga

      Problema este ca pedistul nu este ardelean,moldovean sau banatean el este BASESCIAN! Si ce ii spune Basescu si partidul el aia face. Si Videanu ar fi fost poate cel mai bun primar de pana acum caci macar la obtinerea fondurilor este competent si chiar daca si-ar mai fi satisfacut niste interese proprii ar fi avut realizari mari daca nu i s-ar fi impus cu cine si cand sa lucreze. Si la fel o sa pateasca si Blaga asa ca se va intampla la fel :dupa 4 ani iar se va trage tare ca vin alegerile!
      "Independentul" Oprescu ,chiar daca e fiu de securist din Primaverii,nu va putea face nimic fara CG care, intre partide concurente ,nu va lasa ca nici-unul sa ia toata spaga asa ca va merge (cat poate romanul) mai bine!
  • -1 (3 voturi)    
    sincer regret ca.... (Miercuri, 4 iunie 2008, 10:33)

    judex [anonim]

    in turul doi, nu au intrat Blaga si Orban, singurii care stiu ce inseamna o primarie si ce trebuie facut pentru Bucuresti. Din pacate, in loc sa-l sustina pe Orban, constat ca fruntasii PNL au ales pe bolsevicul cominternist, Iliescu.
    • 0 (2 voturi)    
      si eu (Miercuri, 4 iunie 2008, 10:51)

      bedeu [anonim] i-a raspuns lui judex

      si eu regret....dar poate ca nu traim in tara care trebuie ...mi-e tare greu sa fac afirmatia, dar realitatea ma obliga
  • +3 (3 voturi)    
    eroare postare (Miercuri, 4 iunie 2008, 10:34)

    Bogdan [anonim]

    Buna ziua,
    Aveti grija ca lista primarii (care se poate descarca) contine documentul cu presedintii consiliilor judetene si nu lista cu primarii.
    Va rog faceti corectura care se impune.

    Multumesc,
    Bogdan Spiridon
  • -1 (3 voturi)    
    blaga (Miercuri, 4 iunie 2008, 10:34)

    AndreiSe [utilizator]

    Blaga nu are cum sa piarda. Doar nu au inebunit bucurestenii. Cum sa voteze liberali cu Oprescu? Cum sa voteze PNG cu Oprescu. Cum sa voteze Gusa cu Oprescu?. Deci rezultat final: 58.23% Blaga, restul Oprescu. Oprescu si-a atins maximul istoric si a ramas si apartid. Sa se intoarca la spital ca acolo e probabil cel mai bun.
    • 0 (2 voturi)    
      iote asa (Miercuri, 4 iunie 2008, 12:24)

      Natafletz [anonim] i-a raspuns lui AndreiSe

      Zici cum sa voteze liberalii cu Oprescu? Iote asa cum au votat si cu Basescu...is la fel, cu deosebirea ca Oprescu nu are in plan sa desfiinteze partidele istorice... sau poa sa steie acasa, ca n'au ce vota intre doua rele...

      Fe ce sa nu voteze cu oprescu? ca trebe neaparat sa fie o sluga de'a lui base la bucuresti?... voi pdlistii altceva decat slugi mai stitzi sa fitzi?
  • 0 (4 voturi)    
    asa sa fie ! (Miercuri, 4 iunie 2008, 10:35)

    unu` care nu-i in nici un partid [anonim]

    ar fi bine sa nu iasa parshivu` ala de Oprescu, si oricum in politica trebuie sa alegem raul cel mai mic, iar raul cel mai mic il reprezinta blaga
  • -1 (3 voturi)    
    tactica lui Oprescu (Miercuri, 4 iunie 2008, 10:57)

    AMOTT [anonim]

    Eu cam asa vad treaba: bucurestenii n-au votat niciodata cu PSD, si n-au s-o faca nici acum.
    Daca Oprescu crede ca-i fraiereste cu "independenta" lui, se insala. Ar trebui sa explice ce parte a consiliului general ii va sustine initiativele si proiectele, iar raspunsul va fi...???A profitat pur si simplu de faptul ca au fost mai multi candidati sustinuti de un electorat traditional anti-PSD, si a reusit sa ajunga in turul 2.
    In mod sigur, majoritatea covarsitoare a celor care au votat cu PNL, PNG si chiar PIN vor vota cu Blaga.
    Asta chiar daca liderii liberali le-ar cere contrarul alegatorilor lor. Chiar daca liberalii ii percep pe cei de la PD-L drept adversari, vor fi pusi sa aleaga intre 2 rele. Si nu prea vad cum sa voteze PSD. Pai sa ai convingeri liberale si sa alegi PSD, nu ti s-ar usca oare mana ?
    Singura sansa a lui Oprescu este absenteismul, si va juca la maxim in aceasta directie. Cu siguranta vor iesi in fata tot soiul de lideri de opinie care vor sustine aceasta pista (antenistii printre primii). De altfel, asta a fost mereu arma PSD: mobilizarea la maxim a electoratului propriu si demobilizarea celui al adversarilor.
    Asa ca la asta trebuie sa ne asteptam si acum. Oprescu va evita sistematic o confruntare directa cu Blaga, pentru ca nu ar avea decat de pierdut. Nu-si va sustine propria cauza, pentru ca nu are ce, in schimb va fi puternic sustinut in media tocmai in directia demoralizarii electoratului anti-PSD.
    Pariez ca pana in turul doi vom tot auzi ca "sondajele indica o participare scazuta la vot", bla-bla, iar analistii se vor inghesui sa comenteze cauzele acestui "fapt". In fond, vor incerca sa convinga ca asta e un fapt, si sa ofere justificari pentru a nu merge la vot.
    Dar, cred eu, n-are cum sa le iasa.
    • -1 (1 vot)    
      dupa voi (Miercuri, 4 iunie 2008, 12:50)

      Nata [anonim] i-a raspuns lui AMOTT

      Dupa voi PD/Listii n'ar fi rau sa fie obligatoriu votu, sa fie adus omu cu hapca si care'i la capsuni sa fie sters de pe lista... Voua va place sa radeti tot, pe voi democratzia asta va incomodeaza... pt ca neavand ideologie nici n'o intelegeti. La voi miza e victoria si atat. Nu conteaza culoarea, sistemul de valori, va mutatzi cand la stanga, cand la dreapta. Acuma trendu e de dreapta, stuchitzi la stanga, desi va amintesc ca scuipatzi unde atzi lins...

      Nenica, itzi amintesc ca si "NONvotul" e o optiune politica. De parexamplu la un referendum e chiar o variabila de luat in calcul... Asta e politica democratica, n'am ce'tzi face. Cand masele iubeau masiv conducatorul tau iubit, eratzi f vehementzi in respectarea optiunii populare...acu nu va mai convine
  • -1 (3 voturi)    
    plictiseala mare pe forum, nu-i asa? (Miercuri, 4 iunie 2008, 11:19)

    al doilea care nu-i in nici un partid [anonim]

    Ma intreb de ce nu va votati intre voi, sa aveti toti mai multe + (plusuri)

    Va comportati de parca toti bucurestenii ar fi membri de partid. Sunteti rupti de realitate!

    Ne doare in stampila de grijile voastre, cum si pe voi va doare in cot de grijile noastre!

    Am fost suficient de clar?
  • -1 (3 voturi)    
    Nu va e ma rusine sa cersiti voturile liberalilor? (Miercuri, 4 iunie 2008, 11:39)

    AlinC [anonim]

    Disperarea PD-Listilor a atins cote maxime, pentru a castiga primaria bucuresti si a acoperiexcrocheriile lui videanu renunta si la ultima farama de demnitate: Au ajuns sa ceara voturile liberalilor... E incredibil!
    • -1 (1 vot)    
      ba e credibil :-p (Miercuri, 4 iunie 2008, 12:24)

      Codruta [anonim] i-a raspuns lui AlinC

      Unde si cand ai vazut "moralitate" la ei? Cand erau "democrati"? Acum, cand se dau "liberali"? >:)
  • -1 (1 vot)    
    surpriza probabil (Miercuri, 4 iunie 2008, 12:44)

    aa [anonim]

    va veni probabil o surpriza de la cele 13.000 de voturi anulate.Oprescu are astfel de antecedente cand i-au fost anulate voturi cu care ar fi castigat primarica contra lui Basescu in 2000... probabil acum va fi o lovitura inversa deimagine ca sa termine Blaga pe primul loc...mi-e lehamite ...
    • +1 (1 vot)    
      repostez impotriva cenzurii (Miercuri, 4 iunie 2008, 13:39)

      aa [anonim] i-a raspuns lui aa

      va veni probabil o surpriza de la cele 13.000 de voturi anulate.Oprescu are astfel de antecedente cand i-au fost anulate voturi cu care ar fi castigat primarica contra lui Basescu in 2000... probabil acum va fi o lovitura inversa deimagine ca sa termine Blaga pe primul loc...mi-e lehamite ...
  • +1 (3 voturi)    
    nedumerire (Miercuri, 4 iunie 2008, 12:51)

    bozo [anonim]

    si care e problema ca pnl sa dea voturile la pd-l? credeam ca ideea de baza e doctrina: dreapta sau stinga. oprescu, chipurile independent e omul psd - si nu-l uitati pe vanghelie, alt "independent" acum 4 ani cind a luat al doilea mandat (mai mult pe ideea ca e independent - si a fost iar incorporat in psd. la fel va fi si cu oprescu, va intra iar sub aripa partidului - care e de stinga. lasati isteriile astea de mahala si fiti mai rationali. sper ca cei care au trait mineriadele sa nu lase bucurestiul pe mina psd.
    • 0 (0 voturi)    
      Da, ideea de baza e doctrina de dreapta imprejur (Miercuri, 4 iunie 2008, 15:46)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui bozo

      Visezi doctrine omule. Spune-mi si mie care e doctrina lui Basescu? Iti spun eu, omul asta are o singura doctrina: "poporul roman". Si poporul roman vrea pe cineva care sa dea noroc si sa danseze pe la serbari campenesti, sa se hahaie, sa fie badaran si necioplit, sa-i bage pe "borfasi" la puscarie iar in politica externa sa se stropseasca la "rusi" si sa-i pupe in dos pe "americani" ca asa au vazut ei in filme ca Rocky si Rambo sunt cei mai "jmecheri". Pe urma daca poporul vrea la stanga sau la dreapta asta e o alta discutie... In fond e ca la restaurant: poporul nostru stapanul nostru.
    • 0 (0 voturi)    
      Hehehe... acu' basecienii ling unde au scuipat (Miercuri, 4 iunie 2008, 19:26)

      berlusconu [anonim] i-a raspuns lui bozo

      Hahahaha, acum o dati cu doctrina... Pai nu mai e (cum tipati pana nu de mult) "PNL partidul puscariabilului cu petrodolari Patriciu si al mafiotului Fenechiu"? Sau "partidul motociclistului cu papion"? Ahaaa... acum e "partid de drepta" ca PD-L-ul (cum o fi asta partid de drepta cu toti securistii, turnatorii si comunistii in el?!)... O tot dati cu mineriada, cu Iliescu, dar in timp ce Oprescu isi facea meseria de medic, buldogul vostru felicita minerii din functia de prefect, iar marinarul le punea trenuri la dispozitie sa nu ajunga obositi la "lupta" cu bucurestenii. Hehehe... acu' aveti amnezie selectiva, va aduceti aminte numai ce va convine, poate, poate pacaliti cativa votanti PNL.
      E vizibil ca PDL-istii din Primaria Capitalei si din afacerile cu asfalt sau parcari sunt disperati, iar umilinta la care se preteaza capata proportii comice. Se apropie funia de par, nu? Naspa de voi!
      E clar ca nu mai ies miliardele de la bugetul local daca nu castiga buldogul. Ba mai mult, foarte probabil ca ies la iveala toate furaciunile din ultimii 4 ani, si vede lumea proportiile incredibile ale jafului. Hehehe... disperare mare.
      Nu va mai ramane decat sa furati la alegeri, si chiar nu m-ar mira sa o faceti.
  • 0 (0 voturi)    
    BeEeCaCa (Miercuri, 4 iunie 2008, 19:31)

    oschy [anonim]

    Mi-a placut prestatia BEC de data asta(anuntarea rezultatelor partiale,raspuns la intrebarile idioate ale presei portocalii sau rosii) pana la numararea a 99% din voturi apoi a trebuit sa imparte castigul intre PD-Lulusti si si PSD-isti la ordinul lui papasa,de frica, de cacao sau la presiunea celor care pot face presiune
    Este de tot rasul ca o tara relativ civilizata si cu structura de comunicatii si informatica destul de stabila sa nu poata da un rezultat provizoriu nu definitiv dupa 3 zile de la incheierea votarii.din cauza unui Basescu,Boc ,Zlotea, Vadim,Gioana.Vanghelie,Boureanu,Berceanu,Preda Udrea,Mantale, Blaga,Videanu, Dancu,Zgonea,Orban,Gusa si alte zoaie ale clasei politice.
    Si in Zimbawe s-au comunicat mai repede rezultatele