Dragnea: Investitiile chineze se cifreaza la zeci de miliarde de euro; poate a venit vremea ca si in Romania sa se faca prezente

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 27 septembrie 2017, 22:16 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Investitiile chineze ajung in Europa de Est la zeci de miliarde de euro si a venit vremea ca si in Romania acestea sa fie prezente, a declarat miercuri presedintele Camerei Deputatilor, Liviu Dragnea, la receptia de Ziua Nationala a Chinei, potrivit Agerpres.ro.

El s-a referit in special la investitiile in domeniile energiei si infrastructurii.

"In perioada 2003-2004 guvernul Adrian Nastase a reusit sa semneze, sa realizeze cateva acorduri serioase, importante care contineau proiecte mari de investitii chineze in Romania. Zece ani de zile s-au suspendat. Guvernul condus de Victor Ponta, din care si eu am facut parte, a reluat proiectele mari de investitii, duse pana intr-o faza aproape finala. In 2016, din pacate, iar s-au suspendat. Si imi exprim speranta ca acum, dupa ce au fost reluate de actualul guvern, vom avea totusi posibilitatea ca in acest mandat sa incepem sa le vedem si finalizate. Si vorbesc aici de Centrala Nucleara de la Cernavoda, de investitiile de la Rovinari si de alte investitii", a afirmat Dragnea.

El a evidentiat ca "in Europa de Est, investitiile chineze se cifreaza la zeci de miliarde de euro". "Poate ca a venit vremea ca si in Romania aceste investitii sa inceapa sa se faca prezente, pentru ca ajuta in mod serios la dezvoltarea noastra", a punctat el.

In ceea ce priveste proiectul "Belt and Road", Liviu Dragnea a subliniat ca Portul Constanta "poate si trebuie sa devina o poarta serioasa de intrare in Europa de Est si in Europa in general".

Si ambasadorul Chinei la Bucuresti, Xu Feihong, a vorbit despre investitiile in infrastructura. El a spus ca isi doreste, in ceea ce priveste cooperarea celor doua state, "mai multe rezultate tangibile" si a mentionat negocierile in ceea ce priveste centrala de la Cernavoda sau cea de la Rovinari. "Companiile chineze si-au manifestat interesul pentru a construi strazi, cai ferate si alte proiecte de infrastructura in Romania", a punctat el.

"Guvernul roman, in spiritul pragmatismului si eficientei, a facut progrese in ceea ce priveste imbunatatirea mediului de afaceri si implementarea programului de guvernare", a afirmat Xu Feihong si a adaugat ca, in noiembrie, Romania va gazdui prima conventie a ministrilor energiei din tarile grupului 16+1.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1301 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    Cu URSS cum ramane Hamstere? (Miercuri, 27 septembrie 2017, 22:20)

    un domn [utilizator]

    Hamsterul de TR avizitat URSS,iar acum face reclama laChina
    • -1 (1 vot)    
      Partea nasoala... (Joi, 28 septembrie 2017, 10:37)

      mariusssss [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ... e ca chinezii ii executa pe hoti. Liviule, te bagi?
  • +7 (9 voturi)    
    Bah chinezilor (Miercuri, 27 septembrie 2017, 22:22)

    Anonym [utilizator]

    Aduceti bai ninja niste miliarde aici lui Dragnea ca e foame rau.
    Deficitul e pe la 3% nu prea mai are de unde lua din tara ca ii sar "birocratii" UE in cap.
  • +7 (9 voturi)    
    Chinezii te crediteaza, nu iti dau banii degeaba (Miercuri, 27 septembrie 2017, 22:39)

    robo-cap [utilizator]

    Au trecut si altii prin asta si acum au ajuns subiect de stiri

    Relevant: http://www.bbc.com/news/business-40044113
  • +10 (12 voturi)    
    si cuma ramane (Miercuri, 27 septembrie 2017, 22:41)

    .G [utilizator]

    cu nu ne vindem tara? sau la chinezi se poate?
  • +10 (12 voturi)    
    iar a vorbit (Miercuri, 27 septembrie 2017, 22:53)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    Dragnea. Bah, ia si demareaza tu si guvernul tau investitii ca doar nu vrei sa stai cu mana-n fund si sa vina chinezii sa pompeze bani moca. Si daca tot ai mentionat Centrala de la Cernavoda, ia spune-le chinezilor,,,"baieti, reactoarele 1 si 2 raman asa cum sunt, independente, ca doar au fost facute de Ceasca,,iar voi incepeti o noua dezvoltare la reactoarele 3 si 4". Sa vedem, le convine asiaticilor? Sau ei vor sa faca investitii dupa ce pun mana pe primele 2 reactoare?
  • +12 (14 voturi)    
    tare (Miercuri, 27 septembrie 2017, 23:02)

    Andrei3Bunescu [utilizator]

    si mandria de a fi roman ? Dam afara multinationalele din vest ca sa le aducem pe cele din est ? Despre asta era vorba?
  • +7 (9 voturi)    
    Sa mai furam si de la chinezi !... (Miercuri, 27 septembrie 2017, 23:58)

    contributor.bis [utilizator]

    "Investitiile chineze ajung in Europa de Est la zeci de miliarde de euro si a venit vremea ca si in Romania acestea sa fie prezente" [...]

    Da' ce, jupân de Teleorman, ati terminat de furat toate resursele din România, s'acu trebe sa fie reânprospatate ?
  • +2 (6 voturi)    
    Si un ceas defect arata timpul corect de doua ori pe zi. (Joi, 28 septembrie 2017, 0:03)

    Appollodor [utilizator]

    O oportunitate evidenta este cea a autostrazilor: aducerea unor constructori chinezi care se faca autostrazi, in schimbul concesionarii lor pe un numar mare de ani, in care investitia sa fie amortizata si exploatata.
    Aceasta ar fi o solutie extrem de simpla si eficienta care ar garanta atat calitatea executiei, cat si rapiditatea ei - cand e vorba de banii lor, firmele nu se joaca, spre deosebure de stat, care cheltuie banii nostrii.
    • -1 (1 vot)    
      Insinuezi ca Dragnea ar fi facut ceva de bine (Joi, 28 septembrie 2017, 10:49)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Appollodor

      Cand trag pe spuza lor, sunt "investitori straini". Insinueaza ca fac bine si ca acel "straini" indica o mai mare importanta (ca, noh, asa suntem noi, romanii, ne plac strainii).

      Cand nu le mai convine, sunt "coporatiile / multinationalele". Insinueaza ca fac rau.

      Pai, de cum au facut investitia in afara Chinei, nu sunt ele oare multinationale deja?? Si credeti ca orice Gigel chinez poate face investitiile, nu tot niste firme mari? Adica, niste corporatii?

      Atata ipocrizie pe PSD-ALDE (in campanie, cat si acum)... si atata perspectiva limitata pe cine pune botul la retorica lor - cum sa accepti sa-i hulesti in campanie, apoi sa-i slavesti cand a castigat PSD-ALDE alegerile? Cum? Trebuie sa fii extrem de ingust la minte, sa nu vezi ipocrizia, sa nu poti percepe dincolo de perdeaua de fum. Si nu iti trebuie liceul facut ca sa intelegi varful icebergului din discutia asta...

      Vai de capul nostru.
      • +1 (1 vot)    
        Nu a facut, s-a intamplat sa pomeneasca (Joi, 28 septembrie 2017, 18:38)

        Appollodor [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

        Cred ca am fost suficient de clar asupra parerii mele despre Dragnea in titlul pe care l-am pus.
        Am atras numai atentia asupra faptului ca investitiile straine trebuie in general incurajate(cu responsabilitate, desigur).
        Cat despre ipocrizia PSD in raport cu "investitorii straini"/"multinationalele rele" sunt complet de acord cu ce ai spus.
        Nu insinuez Dragnea a facut "ceva de bine", dar nu pot sa fiu in dezacord cu ideea de investitii straine numai pentru ca s-a intamplat ca Dragnea sa o mentioneze candva, asta ar fi o atitudine lipsita de sens.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu criticam (Joi, 28 septembrie 2017, 19:00)

          MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Appollodor

          Citind acum, vad ca m-am grabit si ar fi trebuit sa scriu asta in primul mesaj. Imi cer scuze - cand implementeaza si HotNews un Edit, ceva?

          Da, dar pentru acele 2 secunde in care ceasul arata ce trebuie, avem de-a face cu alte 86398 in care e pe aratura.
          Adica pentru 0.0023(148)%, suferim cu restul 99.9976(851)%.

          Mesajul meu e ca ajungi sa-ti fie greata sa-i mai recunosti orice punct, infinitezimal bun. Nu de alta, dar o sa-l foloseasca oricum contra ta/mea, sa creasca in ochii publicului PSD: "uitati, dragii mei, ma inteleg inclusiv cu inamicii". :-(
          Stiu, de-aici pana la atitudinea lipsita de sens pe care ai mentionat-o nu e decat un pas (si ala mic), asa ca e riscant sa o nutrim... La polul opus, riscam sa fim toleranti cu mizeriile lor, insa - si tocmai de mizerii incercam sa scapam.

          Oricum, cum am spus: nu criticam, continuam discutia, cel mult nuantam un aspect. Seara faina sa avem!
  • +1 (1 vot)    
    Asta dupa ce infractorii vor ajunge (Joi, 28 septembrie 2017, 8:21)

    Bogdan_100 [utilizator]

    la inchisoare. Carie de teleorman crede ca daca sunt departe Chinezii sunt si fraieri sa aduca bani sa-i fure el si gasca lui. Ceilalti investitori stiu despre ce e vorba si de cand sunt psd-istii la putere au taiat cam toate proiectele de investitii
  • 0 (0 voturi)    
    Se vede cine a dat spaga cel mai recent (Joi, 28 septembrie 2017, 9:47)

    OmulNou [utilizator]

    Ni hao, ma?
  • 0 (0 voturi)    
    e bine sa te inspiri de la chinezi :) (Joi, 28 septembrie 2017, 11:03)

    CRMS [utilizator]

    Poate introduce si PSD-ul pedeapsa cu moartea pentru oficialii romani prinsi ca au luat mita, asa cum este la chinezi.
  • 0 (0 voturi)    
    abureala (Joi, 28 septembrie 2017, 11:11)

    razeshu [utilizator]

    si migdalatu ala de Ponta se lauda cu investitiile Chinezilor si nu s-a concretizat nimic. Mai bine ar incasa TVA ul din en gros-urile de la periferia Bucurestiului si ar fi bani suficienti pentru investitii Romanesti in spitale si infrastructura.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa ii asteptati voi... (Joi, 28 septembrie 2017, 17:09)

    Olyx [utilizator]

    pe chinezi sa va construiasca reactoarele 3 si 4. Mai ales, gratis...Cand vor zbura porcii prin ...Teleroman...!!!