Sorin Grindeanu, intrebat ce le transmite protestatarilor impotriva OUG 13: Ca au facut bine! / Plus: Sunt multe lucruri de spus despre OUG 13 si 14. La vara stiu ca e asa o liniste... o sa le spun

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 28 iunie 2017, 15:54 Actualitate | Politic

Sorin Grindeanu
Foto: Hotnews
Premierul interimar Sorin Grindeanu si-a prezentat, miercuri, intr-o conferinta de presa la Palatul Victoria, bilantul mandatului de prim ministru. Intrebat de jurnalisti unde intra OUG 13 si OUG 14 in acest bilant, Grindeanu a raspuns: "Aici sunt multe lucruri de spus, ordonantele nu pot fi decat luate impreuna. La vara stiu ca nu aveti foarte multe subiecte, e asa o liniste... o sa le spun." Intrebat de jurnalisti si ce le transmite protestatarilor impotriva OUG 13, Grindeanu a raspuns "Ca au facut bine", dupa care a adaugat, ironic: "Alta intrebare!"

OUG 13, care introducea un prag de 200.000 de lei pentru infractiunea de abuz in serviciu, a fost adoptata la finalul lunii ianuarie de Guvernul Grindeanu si a provocat cele mai ample proteste de strada din Romania de la Revolutie incoace. In luna februarie, Sorin Grindeanu a abrogat OUG 13 prin emiterea unei noi ordonante, OUG 14.

Sorin Grindeanu a mai spus ca, dupa ce isi va incheia activitatea la Guvern, va merge sa stea alaturi de familie, la Timisoara. "Cel putin o luna, o luna si ceva o sa fiu langa familie si o sa imi adun gandurile."

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

24020 vizualizari

  • +33 (39 voturi)    
    Cam prea tarziu (Miercuri, 28 iunie 2017, 16:12)

    methalman [utilizator]

    "Gogutz" cam tarziu te-ai gasit sa dai dreptate strazii. Asta nu inseamna ca lumea care a protestat in frigul din februarie te va imbratisa si te va accepta.

    Drum bun la cosul de gunoi al istoriei!!!
    • +20 (34 voturi)    
      Gogutz (Miercuri, 28 iunie 2017, 16:46)

      danen [utilizator] i-a raspuns lui methalman

      Stii cum se spune: "Mai bine mai tarziu decat niciodata." In ce priveste cosul de gunoi al istoriei, ma indoiesc ca nu vom mai auzi de Grindeanu. Pentru faptul ca nu a parasit ringul fara sa lupte merita o mica apreciere.

      Parca mi-as dori mai mult un Grindeanu la conducerea PSD, decat un Ponta sau Dragnea. A fost ceva mai frecventabil, desi a facut prostii.
      • 0 (0 voturi)    
        De acord (Joi, 29 iunie 2017, 15:49)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui danen

        sa vedem. Omul pare ca doreste sa corecteze nebunia si faradelegea pe care, oricum, a initiat-o derbedeul nr. 1 plus ceilalti taranoi pe cai mari, de capitani de giudet.
    • +1 (1 vot)    
      hai nu fi prea dur... (Joi, 29 iunie 2017, 15:39)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui methalman

      ca nu e prea usor sa guvernezi sub tutela PSD. si nu veni cu chestii de genul ca cine l-a pus pentru ca oricum in locul lui putea fi unul fara scrupule precum Iordache sau (sa-l vedem pe) Twodose. Grindeanu merita aprecieri pt tupeu, multi in situatia lui ar fi acceptat slujba bine platita oferita de Dragnea.
  • +32 (34 voturi)    
    Multumim, dle Grindeanu! (Miercuri, 28 iunie 2017, 16:25)

    CezarN [utilizator]

    Noi stiam inca din iarna ca am facut bine.
    Acuma, daca mai adaugi niste scuze ca ne-ai tinut in frig sa corectam mizeriile guvernului dvs, poate va mai gabam in seama, altfel ... Dar cine stie, poate ca adevarul pe care-l vei spune te va elibera. Cu conditia sa fie complet si doar adevarul, neamestecat cu minciuni partiale si cu "realitati alternative" :)
    • +10 (18 voturi)    
      grajdeanu : (Miercuri, 28 iunie 2017, 17:17)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      " Au facut bine ...
      Caa n-au intrat peste mine ! "

      Multumim, stiam deja .

      #rezist!
  • +22 (28 voturi)    
    Am facut bine nu-i asa? (Miercuri, 28 iunie 2017, 16:47)

    Invisible [utilizator]

    Sobolanul asta a stat atunci de partea mustaciosului si pe la A3 mintind pe toata lumea in timp ce noi stateam in frig sa ii oprim pe el si gasca lui de hoti.

    Si acum, in loc sa faca ce ar fi drept, adica sa povestesteasca detaliile OUG 13 si 14 si sa ii scufunde pe mizerabili cu pardid cu tot el incearca un mic sah cu Dragnea, tot la tv, tot in fata noastra.

    Cred ca omul asta e prost sau fricos. In Ian/Feb ar fi putut sa ii taie gatul lui Dragnea (politic vorbind) dar a preferat sa se faca pres. Acum incearca sa fie viteaza dar vorbeste doar criptic si de fapt arunca vorbe, nimic faptic. Am vazut si acum la motiune, totul a fost un discurs pentru PSD, nimic pentru Romania.

    Sper sa dispara in haul din care a aparut si sa nu mai auzim niciodata de el.
  • +16 (18 voturi)    
    Hai Grindene...spune TOT! (Miercuri, 28 iunie 2017, 16:50)

    Sani [utilizator]

    Ai curaj?

    Hai, dupa ce-ai jucat in filmul "NASUL", acum poti juca si in "Lista lui Schindler".
  • +3 (13 voturi)    
    10 zile (Miercuri, 28 iunie 2017, 16:57)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Si totusi, cine si de ce a bagat in OUG13 textul: intra in vigoare la 10 zile dupa...?
    Cu siguranta nu dragnea.
  • +1 (9 voturi)    
    ... (Miercuri, 28 iunie 2017, 17:16)

    dragonfly [utilizator]

    sa spuna tot grindeanu ca guvernul lui a facut treaba asta!!!
  • +6 (12 voturi)    
    sorinele, (Miercuri, 28 iunie 2017, 17:16)

    Non [utilizator]

    te facusi un paracios, acu'. da' cand te-ntrebau aia din strada despre lucrurile despre care pare ca acum esti dispus sa sufli in fluier, te faceai ca ploua. si tu, si sef' tu. nu te-ai bagat, macar, sa spui DNA-ului ce stii atunci cand era dosarel in curs. ai fost, esti si vei fi doar o pramatie intre pramatii.
  • +2 (2 voturi)    
    voi sunteti guvernul Romaniei (Miercuri, 28 iunie 2017, 19:14)

    yellowdog [utilizator]

    sau o adunatura de borfasi????
    cine va credeti gunoaielor?
  • +3 (5 voturi)    
    a venit la Bucuresti bou si a (Miercuri, 28 iunie 2017, 21:13)

    __alex__ [utilizator]

    plecat vaca. Masura caracterului si-a dat-o, va fi misto sa se plimbe printre timisorenii pe care i-a tinut in frig la mititing. Fiti siguri ca in Banat oamenii au sa-i spuna ce parere au despre el.