Kelemen Hunor a discutat luni la Budapesta cu Viktor Orban despre "stoparea asimilarii" maghiarilor din Romania

de RH     HotNews.ro
Luni, 26 iunie 2017, 18:06 Actualitate | Politic

Kelemen Hunor
Foto: Agerpres
Presedintele UDMR, Kelemen Hunor, a discutat luni in parlamentul de la Budapesta cu premierul ungar Viktor Orban despre "stoparea" unei presupuse asimilari a comunitatii maghiare din Romania, potrivit sefului biroului de presa al premierului Orban, citat de Agerpres.

Cei doi oficiali au vorbit despre problemele si provocarile cu care se confrunta comunitatea maghiara din Transilvania, potrivit lui Bertalan Havasi, citat de agentia maghiara de presa MTI si preluat de Agerpres.

Potrivit lui Havasi, discutiile dintre Orban si Kelemen s-au axat pe stoparea asimilarii comunitatii maghiare si pe capacitatea acesteia de a-si pastra identitatea national.

Seful guvernului de la Budapesta si liderul UDMR au discutat de asemenea despre proiecte locale economice, educationale si culturale care ar putea fi finantate de guvernul ungar, a mai precizat Havasi, conform MTI.

Cateva ore mai tarziu, Kelemen a venit la Bucuresti, conducand delegatia UDMR la consultarile cu presedintele Klaus Iohannis.























​VIDEO MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii HotNews.ro

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care a avut loc luni dimineata.
  • Intalnirea s-a incheiat. Urmareste VIDEO in articol

3671 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    herr hunor, (Luni, 26 iunie 2017, 18:14)

    Bazil [utilizator]

    da cine masa ii asimileaza, nu cumva cei pe care ii votati democratic in parlament?
  • +12 (12 voturi)    
    Bumerangul! (Luni, 26 iunie 2017, 18:27)

    Andradda [utilizator]

    Ungaria a turat la maxim acordarea cetateniei maghiare tuturor cetatenilor romani de etnie maghiara.
    Nu stiu cat de mult au avansat in aceasta problema , dar ar putea sa ii loveasca pe unguri in cap, ca un bumerang care si-a depasit tinta si acum se intoarce cu viteza.
    Si la un moment dat, cand numarul celor cu cetatenie dubla va atinge un prag critic, se va putea vorbi despre o implicare flagranta a Ungariei in societatea romaneasca si discutiile se vor purta la un cu totul alt nivel si pe un alt ton, deloc favorabil Ungariei.

    Dar ungurii sunt deja renumiti ca, in loc sa sara in sa, ei sar calul.
    • -4 (4 voturi)    
      haha (Luni, 26 iunie 2017, 19:25)

      e.o. [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Ungaria are nevoie de cetățenii noi din 2 motive mari și late:
      - forță de muncă
      - masă de manevră politică

      Pentru cetățeni aduce câteva (dar nu foarte multe) beneficii.

      Dacă tu crezi că în cadrul UE cetățenia multiplă reprezintă o amenințare cred că nu prea ai viziune de secol 21.
  • +5 (5 voturi)    
    bagati-va toti iudemerii intr-o sticla (Luni, 26 iunie 2017, 18:49)

    mnicku [utilizator]

    si stati acolo .
    Sunteti sensibili si o sa va sara smaltul, ca sunteti speciali cu stea in frunte si aveti trei perechi de....

    Mai agitati mult spiritele si toti vecinii vostrii o sa ia masuri dure: EJECT toata maghiarimea in hu si gata scandalurile

    @HN puneti va rog o lamaie linga poza astora, sa stim si noi o treaba
  • +4 (4 voturi)    
    Se poate, nea Hunor? (Luni, 26 iunie 2017, 18:53)

    midufi [utilizator]

    Discutasi cu sefu' Orban baci, dar nu cu tov. Putin ?
    Pai cum se poate ?
    Mars la Moskva, da raportul si acolo !
  • +4 (4 voturi)    
    Da pe amiral,cand il " consulta "Hunor bacs ? (Luni, 26 iunie 2017, 19:04)

    Plagarus [utilizator]

    Doar Horty mai lipsea sa fie chestionat.
  • +5 (5 voturi)    
    CSAT Nu se sesizeaza ? (Luni, 26 iunie 2017, 19:53)

    un domn [utilizator]

    amestecul Hungariei in Chestiunile interne ale Romaniei cum se numeste ?

    Hungaria (tzara de bashtina a hunilor un fel de otsrogotzi-vizigotzi) cand plateste pentru Atrocitatile de ;a Ip si Treznea ?
  • +2 (4 voturi)    
    Parca Ungaria a avut legi explicite (Luni, 26 iunie 2017, 22:43)

    cartofil [utilizator]

    de maghiarizare a locuitorilor de alta cultura. Cate nume romanesti au fost maghiarizate, cate scoli alte minoritatilor au fost desfiintate, pana si copiii taranilor saraci de alte culturi erau luati si bagati in orfelinate ca sa iasa din ei maghiari autentici. Asa ca, mai usor cu pianul pe scari...... Iar cultura maghiara, o cultura pe care triburile nomade si-au facut-o din imprumuturi de la statele din jur, este in mod evident inferioara culturii autohtone romanesti, dezvoltata pe acest pamant intr-o perioada de mai multde doua milenii, toleranta si profund europeana.
    • -1 (1 vot)    
      cred ca te inseli (Joi, 29 iunie 2017, 12:24)

      e.o. [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      Cultura Maghiara este mult mai bine conectata la cultura Europeana, si nu de azi de ieri ci de pe vremea cand Stefan I al Ungariei a decis sa orienteze tara spre crestinismul vestic (catolic in acele vremuri).