Cum explica deputatul USR Adrian Dohotaru faptul ca a mancat dintr-un cos de gunoi in Parlament

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 1 martie 2017, 11:14 Actualitate | Politic

Adrian Dohotaru
Foto: Facebook
Deputatul USR de Cluj Adrian Dohotaru a povestit pe site-ul filialei sale ca a mancat saratele dintr-un cos de gunoi in Parlament, gestul sau fiind menit sa atraga atentia asupra faptului ca se face risipa de mancare si dand exemplul unui activist ecologist.  Dohotaru a fost autor la site-ul de stanga CriticAtac, unde mentioneaza faptul ca s-a nascut in aceeasi zi cu Hitler, ceea ce ii "atenueaza optiunile radicale de stanga."  

Ce scrie Dohotaru pe site-ul USR Cluj

"Ati accepta un parlamentar care cauta in gunoi?

Cand am iesit din plen, am fost intrigat de cantitatea mare de PET-uri aruncate la cos. Asa ca am luat decizia de a nu mai cumpara PET-uri si sa vin cu propriul flacon la lucru (dintr-acela clasic de alergare). Apa imbuteliata nu imi iau oricum de mult si mi se pare oricum un viol la adresa logicii a cumpara apa in acest fel. Apoi, am decis sa nu mai folosesc vesela de plastic cu care esti servit in parlament, de care sunt pline cosurile in jurul bufetelor, si sa mi-o aduc pe cea de acasa.

In cosul de gunoi, era si o punga cu saratele pe jumatate plina. Am luat-o din cos si am mancat saratelele. Mi-am amintit ca la Pata Rat aruncam in proportie de 50% deseuri menajare care ar putea fi folosite prin compostare ca ingrasamant pentru ferme, pentru gradini comunitare si familiale pe care le avem deja sau le putem crea pe viitor (de exemplu, livada Palocsay unde USAMV are o portiune semnificativa). Cred ca prin mici exemple personale putem reduce risipa, chiar daca solutiile la risipa trebuie sa fie mai sistemice, nicidecum strict individuale.

Dar Parlamentul poate deveni un loc bun, ca simbol, pentru a transmite mesaje intr-un mod simplu, decent, uneori in afara logicii conflictuale Putere vs. Opozitie. Activistii sunt nevoiti sa recurga la acte mult mai ex-centrice pentru a fi luati in seama si in acest sens imi vine exemplul unui ecologist care si-a confectionat un costum transparent in care introduce ambalajele pe care le consuma pana cand s-a umflat si a devenit de nerecunoscut."























10764 vizualizari

  • -12 (20 voturi)    
    regula veche de cand cu Seinfeld (Miercuri, 1 martie 2017, 11:20)

    nellino [utilizator]

    "daca este in cosul de gunoi, atunci este gunoi"
    a atras atentia nu asupra faptului ca se arunca multa mancare la gunoi, ci ca mananca din gunoi.

    USR o sa faca implozie de la atatea mici incidente (plati de campanie, dormit in sedinta, mancat din gunoi)
    • -1 (3 voturi)    
      oare ? (Miercuri, 1 martie 2017, 12:52)

      andreiu [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      Dar era deasupra si avea suport din hartie. nu s-a atins cu nimic de cos sau ce era in el.
  • +12 (16 voturi)    
    laudabila initiativa dar... (Miercuri, 1 martie 2017, 11:22)

    Ochiana [utilizator]

    cei de la USR inca nu s-au obisnuit cu ideea ca nu mai fac politica de strada.
    Mai bine propunea o initiativa legislativa de genul eliminarea pungilor de plastic in valoare de 1 ban pe care le tot dau comerciantii atunci cand cumperi ceva.
    O sa fim sufocati de plastice in curand si nu ne ajuta cu nimic daca d-l de la USR mananca dintr-un tomberon
    • 0 (4 voturi)    
      " Greere mucios... (Miercuri, 1 martie 2017, 12:31)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      mananca de pe jos ... "
    • +4 (4 voturi)    
      daca fara circ nu se poate... (Miercuri, 1 martie 2017, 15:30)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      forma finala a legii de adoptare a OUG 14 vine prin modificarile cerute de USR care au avut grija sa includa si prevederile CC.

      vota finala a legii bugetului a eliminat cea mai problematica prevedere in OUG 9 ca urmare a unei modificari cerute de USR.

      pe toate legile de pana acum s-au batut articol cu articol pentru aducerea lor intr-o oarecare normalitate.

      ei au fost si cei care au avertizat legat de actiunile palamentului in ce priveste exportul de lemne.

      dar tu nu stii despre asta pentru ca nu citesti decat astfel de stiri - si iata de ce ei sunt nevoiti sa faca si astfel de gesturi pentru a atrage atentia asupra problemelor pe care ei vor sa le rezolve.
  • +14 (16 voturi)    
    casa poporului (Miercuri, 1 martie 2017, 11:28)

    codo [utilizator]

    E trist ca ditamai institutia nu are un protocol de consum rational si de recuperare a deseurilor. Cum sa pui veselă si tacamuri de plastic la bufet? ce e acolo, camping?
  • -8 (24 voturi)    
    fir ar (Miercuri, 1 martie 2017, 11:36)

    mita sucila [utilizator]

    ..eu renunt sa mai sprijin USR.
    E evident ca nu sunt PSD, dar si au atins maximumul.
    De acum e risipa de energie sa ii mai ajuti. Limitati rau, fir ar ea de viata.
    Babaieti, o punem de un partid?(astia din piata)
    • +8 (10 voturi)    
      Pai (Miercuri, 1 martie 2017, 12:28)

      SerbanBjd [utilizator] i-a raspuns lui mita sucila

      Din curiozitate te intreb: Cum te informezi despre activitatea partidului care l-ai votat? Doar din ziare?
      Pentru ca doar asa iti faci o imagine dispoportionata despre ce face USR.
      Uite, usr a bagat un amendament in proiectul de buget, amendament care elimina o soparlita bagata de psd, oug13 style.

      https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1195594583863361&id=1094773083945512

      Si desigur mai sunt interpelari, lucru in comisii, aratat procedurile care nu se respecta in parlament, etc.
      In plus, a trecut o luna de cand noul parlament a inceput treaba? Eu zic sa monitorizezi mai atent activitatea lor, macar un an.
      O zi faina. :)
  • -6 (20 voturi)    
    LOL (Miercuri, 1 martie 2017, 11:49)

    HP [utilizator]

    Eu inteleg ca USR e singura varianta onorabila - dar altceva in afara de toti nebunii, biciclistii si activistii vietii - gasim si noi ?
    • +4 (12 voturi)    
      pai este! (Miercuri, 1 martie 2017, 12:22)

      SerbanBjd [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Pai sunt! Lucreaza in comisii, depun amendamente, fac interpelari. Evident ca nu tot e subiect de stire. Daca te informezi de activitatea unui partid doar din ziare, o sa ai impresia ca tot ce fac e sa se balbaie, manance din gunoi si sa doarma :)
    • 0 (6 voturi)    
      onoare? (Miercuri, 1 martie 2017, 13:56)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Oare cat de onorabil este sa nu-ti asumi o culoare politica? Bine, se vede ca sunt de stanga si se dau un pic de dreapta ca sa-i voteze fraierii. Partea proasta e ca fragmenteaza dreapta in loc sa faca damage pe stanga. De aia s-au si luat numai de pnl in campanie, in loc de psd ;) :D
      • +3 (3 voturi)    
        de ce nu? (Miercuri, 1 martie 2017, 15:42)

        g01an [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        de ce nu ar putea sa atraga si electorat de dreapta si de stanga?

        daca au politica rationala, liberala care ar duce la crestere economica, te deranjeaza ca fac si astfel de giumbuslucuri care ar putea atrage voturi de stanga ale tinerilor care altfel sunt dezinteresati de politica si altfel nu se implica? si sa fie clar, orice guvern va dori crestere economica va trebui sa vina cu o politica de centru-dreapta axata pe masuri de simulare economica si crestere, anti-protectionista si pe reducerea birocratiei si a reglementarilor din absolut toate domeniile.

        momentan, lupta politica nu este una ideologica, este una intre reformisti si oligarhisti. indiferent de coloratura ideologica, trebuie sa infrangi sistemul oligarhic pentru a putea apoi discuta ideologic despre cum sa mergem inainte?
        • -1 (3 voturi)    
          simplu (Joi, 2 martie 2017, 3:18)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui g01an

          neasumat, chiar si centru, egal ipocrizie.

          Astia sunt cel mult de centru-stanga, ca sa nu zic mai la stanga ca psd-ul. Nerecunoscut si neasumat.
          • 0 (0 voturi)    
            pai (Joi, 2 martie 2017, 16:20)

            g01an [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            pai cu d-astia ca tine ramanem la conducere cu PSD-u.

            poti intelege ca este nevoie de o unire si colaborare intre cei care isi doresc binele si in consecinta binele tarii (indiferent de ideologie) sau poti sa alegi sa te certi si sa-i lasi pe oligarhi sa conduca in continuare nestingheriti si sa-ti vezi de treaba in alta parte... optiunea este destul de clara pentru noi astia care vrem sa ramanem in tara asta si sa ne crestem copiii aici. simplu, chiar.

            si nu, nu este ipocrizie sa colaborezi pentru a invinge raul cel mai mare.
            • -1 (1 vot)    
              poate cu cei ca tine (Joi, 2 martie 2017, 20:51)

              Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui g01an

              Mai gandeste. Au atacat non-stop pnl (varza de felul lui, dar cica de dreapta) in campanie si psd-ul deloc.

              Vor sa fie de stanga, cum si sunt? Sa fie. Stanga luminata, whatever. DAR, sa-si asume si sa elibereze dracului voturile, captive prin minciuni si neasumare, pe banda dreapta, ca sa poata aparea ceva nou pe partea asta, cum sunt ipocritii astia pe stanga.

              Vezi platforma din 2012, de la primarie, a lui nicu shordan. Chestie mai infecta de stanga, greu poti gasi. Si-a sters-o, dar mai sunt urme.

              Mai informeza-te ref masa asta amorfa de stanga, plina de lozinci goale, numita usr. A salvat nicu shordan bucurestiul cat sa faca ceva pe votul celor de l-au ales consilier si s-a dus in politica mare. De aia a iesit firea, pentru ca asta a folosit alegerile locale ca live test pentru usr.

              Dupa ce te informezi, rumega informatia sau macar incearca. Ca tot vrei sa-ti cresti copilul aici.
  • -7 (9 voturi)    
    uite (Miercuri, 1 martie 2017, 12:17)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    din acest motiv, cum ar fi acest traseist actual userist foarte ecologist, nu voi vota usr. Si ca mine sint multi.
    • 0 (2 voturi)    
      de-a dreptul logic! (Miercuri, 1 martie 2017, 13:42)

      baronul celalalt :) [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      eu nu as fi votat USR, dar fiindca tu spui ca nu-l vei vota, atunci voi face eu un efort si-l voi vota. Multumesc ca m-ai facut sa actionez :)
  • +3 (3 voturi)    
    Un mic sfat (Miercuri, 1 martie 2017, 14:31)

    Dr_marco [utilizator]

    Am votat cu USR, insa am impresia ca au talentul de a cadea in ridicol foarte usor, inca cred ca sunt si baieti destepti printre ei. Luati-va un consilier de imagine, luati cursuri de public speaking, construiti-va o imagine de partid serios. Ce nu cred ca inteleg este ca, in politica, conteaza perceptia, modul in care comunici si transmiti un mesaj si faptul de a intelege ce gandeste celalalt. De ex. la ce ma gandesc eu cand un individ imi spune ca el mananca saratele aruncate la gunoi, pentru ca e ecologist si uraste risipa, posibil raspuns: e retardat, om al strazii, dobitoc. Inteleg ca e o intreaga filosofie argumentata in spatele gestului, insa singurul lucru pe care-l stiu despre d-l Dohotaru, ales in parlament de mine, e ca mananca din gunoi.
    In rest multa sanatate mintala !
  • +1 (3 voturi)    
    Bai USR... (Miercuri, 1 martie 2017, 15:24)

    ator2050 [utilizator]

    In tot ceea ce faceti ganditi-va inainte ca exista H3 si rtv care abia asteapta sa va agate cu ceva.
    Parc-ati fi copii...