Uniunea Salvati Romania a depus la Biroul Electoral Central listele de semnaturi pentru alegerile parlamentare

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 21 octombrie 2016, 17:56 Actualitate | Politic

Nicusor Dan si Clotilde Armand
Foto: Agerpres
Uniunea Salvati Romania a depus vineri la Biroul Electoral Central listele de semnaturi pentru inscrierea la alegerile parlamentare si urmeaza sa primeasca dovada prin care poate prezenta liste de candidati in toate circumscriptiile electorale, anunta News.ro. USR a depus liste cu 350 de mii de semnaturi, a anuntat presedintele formatiunii, Nicusor Dan.

"Am venit azi la Biroul Electoral Central cu 350.000 de semnaturi. Trebuia sa avem 200.000 ca sa putem sa candidam cu liste in toate judetele. Din 350.000, 150.000 au fost stranse in ultimele trei zile. Multumim oamenilor care au semnat pentru noi. Am strans semnaturile astea pe bune. (...) Au fost cateva mii de oameni care au strans aceste semnaturi pentru noi, care din proprie initiativa au mers la colegii lor, rudele lor si ne-au adus 10 - 80 de semnaturi. (...) Nu o sa uitam ca prin efortul lor putem sa depunem liste pentru alegerile parlamentare", a declarat Nicusor Dan.

Liderul USR a sustinut ca a intampinat obstacole de la autoritatile locale, in Bucuresti USR neprimand nici in momentul de fata aprobare pentru instalarea de corturi pentru strangerea de semnaturi.

Referitor la listele parlamentare, Nicusor Dan a precizat ca este foarte probabil sa candideze la Camera Deputatilor in Bucuresti si ca este posibil ca 5-6 ministri si secretari de stat din actualul Guvern sa se regaseasca pe listele Uniunii, care vor fi finalizate luni.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
6282 vizualizari
  • +20 (26 voturi)    
    ! (Vineri, 21 octombrie 2016, 18:02)

    melcul_naravas [utilizator]

    Succes!
  • -17 (23 voturi)    
    Bravooooooooo! (Vineri, 21 octombrie 2016, 18:03)

    cristian_n [utilizator]

    Pana la urma si hainele de "protocol" de pe ei au fost donate de anonimi,semnaturi luate pe bune de aceiasi anonimi...
    Ce mai... saraci si curati...
    • +16 (20 voturi)    
      Incredibil.. (Vineri, 21 octombrie 2016, 22:31)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

      Nu-i asa? Si voi 'astilalti' care a trebuit sa furati tot timpul de 25 de ani, nici nu v-ar trece prin minte ca se pot face lucruri si fara sa inseli sau sa furi..
      • -5 (11 voturi)    
        Senzationnnnnal.. (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 11:27)

        cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

        Clothilde aia lu'matali cati banishori a incasat de la proiectarea autostraziii cu Bechtel?
        Iti zic io ca e public...200 mil fara acte aditionale...
        • +2 (6 voturi)    
          pentru Cristian (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 17:36)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

          Ai contractul Bechtel ?? Mama! , si de cand il cauta Parchetul !
          Fugi cu el si preda-l repede pana nu-l gasesc la tine. Poti spune ca l-ai gasit pe strada.
          • -3 (7 voturi)    
            Proiectare versus executie... (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 19:21)

            cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

            Adicatelea nu are rost sa imi bat capul cu tine...
            Dar,eu fiind generos iti explic diferenta.
            Numai daca recunosti ca esti in-clothildat.
  • +22 (26 voturi)    
    Felicitari! (Vineri, 21 octombrie 2016, 18:15)

    zzztop [utilizator]

    Ati aratat ca se poate in ciuda postacilor psd pentru care sunteti acum dusmanul de clasa: ce-i aia sa vina unii sa sprijine lupta anti-coruptie?
  • +19 (23 voturi)    
    Poate inteleg si politrucii nostri (Vineri, 21 octombrie 2016, 18:32)

    transalpinarum [utilizator]

    ca numai asa poate apare Alba Ca Zapada!
    Ne vedem la alegeri!
  • +11 (13 voturi)    
    sper (Vineri, 21 octombrie 2016, 20:20)

    excalibur [utilizator]

    sa fie destul pentru o categorie tot mai mare de oameni, care sa nu mai fie de acord cu mizeria morala din cocina numita parl rom si sa ia atitudine votind numai partide care au bunul simt sa nu defileze cu infractorii la loc de cinste
  • -7 (17 voturi)    
    ... ce piesa :).... de teatru binenteles :) (Vineri, 21 octombrie 2016, 20:30)

    _Sherlock_ [utilizator]

    Deci voturile erau de mult acontate, mie asta mi-a fost clar de la inceput, acum primesc confirmarea. Dezamagitor, apeleaza la stategi de teatru ieftine. Vai! nu am voturi, venit stangeti voturi.... Acu se monteaza piesa 150k in 3 zile pentru a se crea senzatia de emulatie nemaipomentia. Daca nu o sa obtina multe voturi: "cum domne ca am avut 150k in 3 zile .... vai vai ... am fost furati". Pacat ca o iau pe urmele altor castigatori de oscaruri autohtoni :).
    • +11 (15 voturi)    
      Draga Sherlock (Vineri, 21 octombrie 2016, 21:51)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui _Sherlock_

      Multe ti-au fost tie clare de la inceput. Dar vezi ca ai pierdut lupa si nu prea ai vazut clar.
      Cauta-ti mai intai lupa si apoi priveste prin ea cu atentie. Poate vei vedea realitatea.
  • +12 (16 voturi)    
    Sper sa nu mai nascoceasca PSD ceva (Vineri, 21 octombrie 2016, 20:49)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    sa-i saboteze... mare atentie oameni buni!
  • +12 (14 voturi)    
    USR si Diaspora (Vineri, 21 octombrie 2016, 21:44)

    Arizonian [utilizator]

    Il urmaresc de multa vreme pe Nicusor Dan si mai nou USR.

    Daca au candidati pentru Diaspora, sanse sunt destul sa voteze lumea cu ei.

    Au deja un prim votant in mine.
    • +2 (2 voturi)    
      Eu sper sa fiu votantul cu nr 8 000 000 (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 4:08)

      Vasilake [utilizator] i-a raspuns lui Arizonian

      :)
  • +12 (20 voturi)    
    Domnule Nicusor Dan (Vineri, 21 octombrie 2016, 22:15)

    adrian88000 [utilizator]

    Poporul are patru solicitari majore ;
    1.Parlament unicameral cu 300 de membrii ( a cerut acest lucru printr-un referndum valid si validat )
    2.Eliminarea TUTUROR pensiilor speciale.
    3. Eliminarea imunitatii speciale a parlamentarilor.
    4. Confiscare extinsa a averilor , pentru marii corupti.
    Va rog sa nu dezamagiti poporul !!
    • -7 (9 voturi)    
      te cheama poporul? (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 6:15)

      Pac-pac [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Numele tau este poporul? Cam urat...
      • +1 (5 voturi)    
        pentru pac-pac (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 17:20)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

        Nu ma chema poporul ! Dar urmaresc studiile sociologice, sondajele de opinie, rezultatul lReferendumului, etc. Acum te-ai linistit ?
    • +5 (5 voturi)    
      Ultimele 3 le au in program (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 7:39)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

      Le-a enumerat aseara doamna Chicarau. Din pacate pentru ei am mari indoieli ca pot sa elimine pensiile speciale. Acest lucru le poate aduce multe voturi dar daca nu o vor face or sa aiba mari probleme de credibilitate.
      • +3 (3 voturi)    
        pentru MasP (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 17:26)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui MasP

        Trebuie sa faca tot posibilul. Normal ca cu 20-25 la
        suta in Parlament , nu vor reusi. Toti ceilalti se vor opune.
        Dar trebuie sa arate determinare si perseverenta. Sa depuna mereu ( cat de des permite legea ) proiect de lege pentru calcularea unitara a pensiilor dupa principiul contributivitatii.
        Electoratul va vedea acest fapt si la alegerile urmatoare (care ar putea fi anticipate ) vor avea peste 50% ! Si vor adopta aceata lege .
    • +3 (5 voturi)    
      "Poporul" (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 8:39)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Sunt de acord cu Dvs. si felicit USR! Bafta!

      Pe de alta parte... nas face generalizari de genul "poporul" . Uite, de exemplu eu (parte a boborului) nu sunt de acord cu punctul 1 si anume cu partea cu unicameralul. Aici a fost o smecherie romaneasca : votul "la pachet" 300 parlamentari + unicameral.

      Vreau un parlament mult mai mic, pot fi si 100 dupa mine dar NU unicameral. Noua ne trebuie (si in general e bine) doua camere care sa se controleze reciproc.

      Pot fi 67 de deputati si 33 de senatori, numai sa nu fie un singur organism.
      • +4 (6 voturi)    
        pentru fganiel (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 17:32)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

        Tocmai la punctul intai merge cel mai bine generalizarea cu "poporul".
        Pentruca a fost REFERENDUM !( care exprima vointa POPORULUI )
        Nici eu nu sunt de acord cu unicameral. Poate a fost sau nu a fost : smecherie romaneasca".
        Problema este ca un referendum nu se discuta , nu ne dam cu parerea despre el. Daca este validat el se executa , nu se discuta !
        Altfel orice viitor referendum , devine o bagatela, un sondaj de opinie . O bataie de joc !
  • -6 (16 voturi)    
    Nicusor avea o toba ! ;) (Vineri, 21 octombrie 2016, 22:23)

    Susufler0 [utilizator]

    A bubuit de 3 ori in ea si in trei zile s-au mai strans "pt siguranta" inca 150 de mii de semnaturi. :))

    La rapiditatea cu care le-au strans, mi-e ca trebuie pt siguranta (sic !) sa adauge la ele din semnaturile alea "nesigure" stranse pe indelete !!! :)))))

    Trecand in registrul serios, iti spun doar atat : Nicusoare daca incepi sa-ti tratezi potentialii votanti ca pe niste prosti care inghit orice pe nemestecate, nu faci de loc bine ! :(
  • +4 (8 voturi)    
    am vazut eu, era coada la corturi! (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 0:09)

    N.S. [utilizator]

    sa smneze lumea! cand se vor verifica aceste semnaturi? nu doar la USR, ci la toti! ce surpriza uriasa vom avea cand vom afla ca marea majoritate sunt false! dar cine sa le verifice cand toti sunt cu musca pe caciula!
    • +6 (8 voturi)    
      Sa se verifice... (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 6:24)

      Pac-pac [utilizator] i-a raspuns lui N.S.

      Ca poate asa se termina cu obligatia asta tampita. Ca doar USR le-a strans pe bune. La corturile USR vedeai ca se intampla ceva.
      Cele Alde sau PNL erau strict de decor urban / reclama.
      PSD-ul nici macar nu a pus corturi, aduce Dragnea 200.000 de morti in doua saptamani, hartie sa fie.
  • +7 (9 voturi)    
    Votam USR si alte partide/grupari noi.... (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 9:23)

    TRABI [utilizator]

    Asa cum am mai zis .....schimbarea este in desfasurare ... USR va avea in jur de 30% , iar gruparile care incearca sa discrediteze presedintia , guvernul , DNA , vor ajunge cu totii la racoare . In urmatorii 2 ani nu vor mai avea nici o scapare ....parol ..
  • -6 (8 voturi)    
    Sallvatorii (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 10:13)

    Vladescu [utilizator]

    Dacă mai dura ceva treceau alegerile.....
    După ce Salvară Bucureștiul urmează Romania !
  • +2 (6 voturi)    
    is o gramada care comenteaza (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 21:42)

    falcoind [utilizator]

    ca în 3 zile s-au strâns 150 000 da habar nu au cum s-a făcut strângerea de semnături , au fost liste descărcate de pe net în multe colectivități care au rămas deschise pana în ultimul moment fiind trimise pt a fi luate în calcul exact în cele ultime 3 zile , semnarea de pe ele poate a durat și 2-3 săptămâni. Chiar au strâns pe bune semnăturile , nu au scos din "șifonier" 1 mil de semnături psd-ul , 800 mii pdl-ul sau 400 mii PMP -ul eu nu cunosc pe nimeni personal care sa fi semnat pt cele 3, probabil din cauza ca umblu printre cei vii și nu printre cei decedați acum 10-20 de ani.
    Dac ai semnat pt unul din partidele de mai sus ne spui si noua cum și când s-a făcut strângerea de semnături ???