VIDEO Pe cine a invitat Gorghiu sa candideze din partea PNL - De la afirmatia halucinanta a lui Denise Rifai despre Al-Qaeda si "poporul ales" la emisiunea Acces Direct a Simonei Gherghe cu ceara din urechile unei invitate

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Luni, 10 octombrie 2016, 12:29 Actualitate | Politic

Alina Gorghiu si Denise Rifai
Foto: Facebook - Alina Gorghiu
Realizatoarele TV Denise Rifai (Realitatea TV) si Simona Gherghe (Antena 1) au fost invitate de presedintele PNL Alina Gorghiu sa candideze pe listele liberalilor la alegerile parlamentare din decembrie, potrivit declaratiei lui Gorghiu la Antena 3 sambata seara. Rifai a spus in iunie 2015, in contextul atacului terorist asupra redactiei Charlie Hebdo, ca "nu s-a dovedit pana acum faptul ca ar fi musulmani in spatele Al-Qaeda". La randul sau, Gherghe a realizat controversata emisiune "Acces Direct" care a socat prin umilirea invitatei sale, Ioana Tufaru, ajungandu-se la a arata pe post ceara din urechi a acesteia.

  • UPDATE 15.15 Ce a spus luni Gorghiu despre candidatura lui Rifai.
  • UPDATE 14.04 Denise Rifai a scris pe pagina ei de Facebook ca intalnirea cu Alina Gorghiu a fost “interesant si tonica”, precizand ca inca nu s-a decis in privinta candidaturii. “Spun doar ca am hotarat impreuna cu Alina ca voi mai cugeta, apoi ne vom reintalni sa vorbim”.

  • Gorghiu s-a intalnit "la cafea" cu Rifai, ca urmare a invitatiei lansate de aceasta, publicand pe contul sau de Facebook doua selfie-uri. Raspunzand unui comentariu la aceasta postare, Gorghiu si-a motivat invitatia catre cele doua astfel: "Sa stiti ca decizia votului va apartine. Daca preferati sa votati condamnati penali vs oameni care au demonstrat ca pot lupta pentru idei si proiecte, atunci #PNL nu are cum sa va convinga."

Musulmanii, Al-Qaeda si poporul ales

In ianuarie 2015, in contextul comentariilor pe marginea atentatului de la Paris, de la redactia revistei Charlie Hebdo, Rifai s-a adresat unui invitat pe care il avea in platou spunand, textual, ca "pana acum nu s-a dovedit faptul ca ar fi musulmani in spatele Al-Qaeda".

"Acest ISIS s-a constituit extrem de rapid si care vine sa surclaseze ceea ce a insemnat pana nu demult Al Qaida, asimilata de asemenea ideii de teroare musulmana. Dar nu s-a dovedit daca erau musulmani in spatele Al Qaida sau popoare de o alta...aaa...religie, de o alta structura religioasa, ca sa nu-i numim pe cei din Poporul Ales", a spus jurnalista in emisiunea pe care a moderat-o la Realitatea TV.



Rifai a transmis ulterior un drept la replica in care explica ceea ce a vrut sa spuna:

Explicatia ulterioara a jurnalistei:

"Afirmatia legata de poporul ales viza tocmai excluderea poporului ales din orice discutie referitoare la organizatiile teroriste. Mai mult, mi-am dorit  sa nu las in suspans si sa sugerez prin neclarificarea pozitiei mele ca m-as referi inclusiv la poporul ales.

Am vrut sa nu existe niciun dubiu, sa scot din afirmatia mea posibilitatea ca cineva de religie iudaica sa fie considerat a fi in spatele unei astfel de organizatii criminale. Aveam in vedere faptul ca nici pana astazi nu este clar de unde vine sursa de finantare pt Al Qaida. Al qaida este o sperietoare mondiala, o asociem cu spatiul musulman, dar pana astazi nu s-a raspuns la niste intrebari care s-au ridicat dupa evenimentele de la 11 septembrie cu stringenta.

Ne confruntam astazi cu Isis despre care in afara executiilor in direct, prea mare lucru nu se stie iar afirmatia mea avea in vedere faptul ca in contextul in care la nivel mondial structurile de securitate sunt foarte bine puse la punct, nu reusim sa eradicam acest fenomen. Ceea ce mi se pare mie insa foarte grav este insa modul in care a fost deturnata afirmatia mea facandu-se apel la originea mea musulmana, jignirile care mi-au fost aduse, radicalizarea discursului si impartirea intre musulmani si ceilalti, si automat punerea in discutie a bunei mele credinte si a profesionalismului meu."

Rifai a avut o serie de gafe si in interviurile pe care le-a realizat in campania electorala de la alegerile locale.

Citeste si: Denise Rifai, inca o replica de colectie. Catre Turcescu, despre sloganul "Sa dam tonul": "De ce nu dati pastrav si doar ton?"

Acces Direct si ceara din urechi

In februarie 2013, Simona Gherghe si emisiunea Acces Direct pe care o realizeaza au socat prin nivelul de umilire la care au supus-o pe invitata lor, Ioana Tufaru, fiica Andei Calugareanu.

La vremea respectiva,  Pagina de Media relata astfel emisiunea: "cameramanul a urmarit-o pe fiica regretatei Anda Calugareanu in timp ce se curata cu un betisor in ureche. Cum imaginile cu urechea nu erau convingatoare, Horatiu Tudor s-a oferit sa rezolve problema. Betigasul folosit intens a fost aratat, cat se poate de aproape de camera, cu rezultatul actiunii de igienizare."

Context:

Presedintele PNL, Alina Gorghiu, a declarat sambata seara, la Antena 3, ca Denise Rifai (prezentatoare la Realitatea Tv) si Simona Gherghe (Antena 1) ar face "o figura frumoasa" daca ar dori sa candideze pe listele PNL la alegerile parlamentare si ca ar vrea ca declaratia ei sa fie privita ca o invitatie, potrivit Mediafax.

"As vrea, de exemplu sa lansez chiar provocari pentru ca poate si presa ar privi altfel si nu ar mai incuraja lupta asta anti-sistem daca ar fi in interior. Va spun ca un om ca Denise Rifai se poate regasi pe lista PNL si ar face o figura foarte frumoasa daca si-ar dori sa vina alaturi de noi", a afirmat Alina Gorghiu, precizand ca nu a avut o discutie cu Denise Rifai in acest sens, insa ar vrea ca jurnalista sa considere declaratia sa ca o invitatie.

Alina Gorghiu a adaugat ca a privit dincolo de imaginea vedetei Tv pe care o afiseaza Denise Rifai: "M-am uitat mai departe de imaginea vedetei de tv, m-am uitat la omul care are cunostinte in domeniul economic, care poate sa faca un dialog pe absolut orice tema fara sa se blocheze si un om care cred ca si-ar schimba usor perspectiva daca ar intra in politica."

Moderatoarea Denise Rifai s-a declarat placut surprinsa de invitatia liderului PNL, Alina Gorghiu, de a candida pe listele PNL, precizand ca a sunat-o pe liberala pentru a se cunoaste si a discuta: ''O surpriza placuta pentru mine gestul Alinei Gorghiu de a ma aprecia public! Ii multumesc frumos tot in mod public dar am facut-o si personal, am sunat-o in aceasta dimineata! Si avand in vedere ca ne stiam doar de la televizor, am planuit sa ne si intalnim, sa ne cunoastem si sa discutam. :-)'', a scris Denise Rifai duminica pe Facebook.

Alina Gorghiu a mai spus ca ar vrea sa o vada si pe Simona Gherghe facand politica, despre care a spus ca ''pe parte sociala cred ca ar fi unul dintre cei mai buni oameni'': ''V-am dat doua exemple de femei care imi plac, care pot confirma in politica, de femei la care eu ma uit nu ca la vedeta de televiziune, ci ma uit la potentialul omului politic din spatele vedetei de televiziune. As vrea sa considere interventia mea ca o invitatie, ca o provocare, de ce nu?"

Presedintele PNL a subliniat ca in discutiile pe care le-a avut cu politicienii a constatat ca ''femeile sunt bune de pus la munca, dar barbatii sunt buni de pus pe liste'' si ca ''scuza ca nu avem doamne sa punem pe lista ar trebui sa fie inexistenta''.

Gorghiu a adaugat ca in calitate de presedinte de partid isi doreste sa gaseasca un echilibru in ceea ce priveste pregatirea profesionala a clasei politice: "Vreau neaparat sa gasesc un echilibru in ceea ce priveste pregatirea lor profesionala pentru ca handicapul sau lipsa de credibilitate ale acestui Parlament se datoreaza si faptului ca avem comisii parlamentare in care sunt oameni care nu au nici un fel de pregatire pentru comisia aia. Ai veterinari in Comisia juridica, ai ingineri in Comisia de sanatate, ai in Comisia de control a SRI persoane inculpate. Niste amestecuri foarte interesante si care cred eu ca ar trebui eliminate in viitor."


Citeste mai multe despre   









8274 vizualizari
  • +35 (41 voturi)    
    Scarbos (Luni, 10 octombrie 2016, 12:45)

    mitg [utilizator]

    Adio vot PNL.
    • +20 (22 voturi)    
      Sa-si invite si coafeza sa candideze pentru senat (Luni, 10 octombrie 2016, 13:37)

      valll [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Probabil, in PNL e o penurie cumplita de oameni, daca e nevoita sa invite doua persoane banale sa ocupe locuri pe liste, cand te-ai astepta sa fie ocupate de oameni care au muncit pentru PNL sau cel putin au cotizat..
      Cand a propus sa renunte la cei cu mai multe mandate efectuate, te gandeai ca vrea sa faca loc unui nou val de penelisti care freamata de energie si idei. Dar sa propui pe una ca Simona Gherghe e o bataie de joc!
      Aceasta e reforma PNL? Sau d-nei Gorghiu i s-a urcat prea repede.sefia, la cap. Nu-mi imaginezi sa nu existe in statut precedee democratice de desemnare si ca presedintele poate invita pe cine are chef.
      • +3 (11 voturi)    
        Doar USR sustine un viitor guvern Ciolos (Luni, 10 octombrie 2016, 14:31)

        zzztop [utilizator] i-a raspuns lui valll

        De aici se vede clar ca si Psd si Pnl de-abia asteapta sa vina iar cu un guvern format din hoti gargalagii, prezentatoare, secretare etc.
      • +1 (7 voturi)    
        Nu e in penurie ci vrea numai un anumit fel (Luni, 10 octombrie 2016, 15:16)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui valll

        de circari - circarese care, chipurile, ar aduce vizibilitate partidului. Gen sinistra Trandafir adusa de PD L ca sa voteze contra. Sinteti penibili PNL. Dati semnaturi pentru USR ca sa maturam gastile gretoase post decembriste, chiar daca nici ei nu sint cine stie ce, macar ...
    • +7 (15 voturi)    
      Subscriu! (Luni, 10 octombrie 2016, 14:09)

      sorvas [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Subscriu! Adio PNL de mult. Am votat in trecut PNL dar anul asta s-a terminat. Voi alege unul din partidele noi.
    • +5 (7 voturi)    
      alinuta ... (Luni, 10 octombrie 2016, 15:15)

      dagenia [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      .... e varza... ea crede ca mai merge sa bagi secretare si alte maimute in partied si lumea s avoteze cu tine pentru asta ...
      mamzel, sunt prea batrane matracucele tale denise si gherghinuta - tu ai luat-o de tanara cu sponsorii, ai avut timp... ele nu mai au cum ;)
  • +37 (39 voturi)    
    misto (Luni, 10 octombrie 2016, 12:53)

    costinescu [utilizator]

    asteptam invitatii pentru bianca dragusanu, maruta, capatos, daniela crudu, tanase, poate si claudiu raducanu aka bloc-notes. hai ca aveti de unde.
    tot inainte spre pierderea alegerilor, ca asta e blatul cu psd...
    • +16 (18 voturi)    
      Nu uita (Luni, 10 octombrie 2016, 14:10)

      rutger [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      de Bote', Naomy, meme, reghe, prodanca, salamu', minune, raresu' si muuultzi altzii !!
      • +6 (8 voturi)    
        Plus "Femeia cu barba" si "Omul Ghiulea"! (Luni, 10 octombrie 2016, 16:57)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui rutger

        Cred ca acum sunt toti !
  • +28 (30 voturi)    
    Asa nu (Luni, 10 octombrie 2016, 12:53)

    hopshio [utilizator]

    Gorghiu este imaginea perfecta a unui presedinte de partid....doar ca pe dos. Nefericita... parca are target sa egaleze PNT in sondaje. Daca da, e pe calea cea buna.

    PS: De cele doua "sperante" nici nu merita mentionat.
  • +26 (28 voturi)    
    Ambuscata Gorghiu, il arunca pe Paleolologu (Luni, 10 octombrie 2016, 12:54)

    deval [utilizator]

    peste bord si ii faceti curte lui Gherghe ???! In loc sa-i dati un loc in Biroul executiv, sa-l faceti vicepresedinte, dati afara singurul liberal care reprezenta in ochii multora o certitudine de dreapta, de profesionalism, educatie, cultura si onestitate !!
    Nu stiu cate voturi aducea daca ramanea dar stiu sigur ca nu ati facut sondaj sa aflati cate voturi ati PIERDUT prin aceasta miscare !!
    Puteti insa sa faceti unul sa aflati cati dintre cei cu vederi de drepta mai considera pnl ca fiind de dreapta ?!!
    • +7 (7 voturi)    
      cat de bine spus ... (Luni, 10 octombrie 2016, 15:16)

      dagenia [utilizator] i-a raspuns lui deval

      ... dar ma tem ca gospodina avansata cu ajutorul amantilor nu intelege scara valorilor :)
  • +23 (25 voturi)    
    Numai (Luni, 10 octombrie 2016, 12:55)

    rutger [utilizator]

    pupeze !! Precis au diploma de stiinte politice la Spiru' ! Toti ne luam de blonda lu' Base', da' si astea noi sunt la fel ! Ifimitzo, hai in politica, ca-i treaba mare !
    • +6 (10 voturi)    
      au studii superioare... (Luni, 10 octombrie 2016, 14:04)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui rutger

      l...a Academia Voiculesciana si practica la "Abces in rect".
  • +14 (20 voturi)    
    Dar rau mai esti, HN ! (Luni, 10 octombrie 2016, 13:03)

    Susufler0 [utilizator]

    N-ai pic de mila de Alinutza, zau !

    Asta e insa... daca in continuare ne-o oferi pe tava, nu avem cum sa nu o servim.

    Mie, de exemplu nu atat invitatia facuta lui Denis Rifai mi se pare o eroare teribila(in fond, cati dintre actualii nostri parlamentari nu fac gafe in cascada iar spre deosebire de prezentatoarea TV de la Realitatea, sunt urati cu spume si vorbes o romaneasca de-a dreptul pasareasca), cat chemarea facuta Simonei Gherghe de a se alatura PNL.

    Alinutza asta a fost nelipsita in ultimul an din studiourile Latrinelor, chiar asa sa nu fi auzit, sa nu i se fi spus, sa nu fi constatat care este in realitate subiectul emisiunii lui Gherghe ?

    Atunci ii spun eu : Bai, Gorghiu si fata Andei Calugareanu tot ca un caz social a fost prezentata, si umilita emisiuni de-a randul de catre mizerabila pe care tu vrei sa o aduci in partid. Noroc ca a primit ordin sa te refuze. Se vede ca s-a apreciat ca ai distrus suficient PNL-ul incat, deocamdata, nu este nevoie sa intervina si Gherghe !

    Asta mai lipsea, sa aduca o "Firea 2" in "istoricul" PNL !

    PS. Acum a scapat PNL ! Dar cat il va lasa in pace, Alinutza ?
  • -14 (18 voturi)    
    De departe... (Luni, 10 octombrie 2016, 13:05)

    Observator roman [utilizator]

    ...Denise Rifai e mai inteligenta, iar "gafele" aduse rapid in prim plan sunt minore, poate chiar nu ar fi meritat sa fie mentionate.
    Problema e alta: C\ca PNL vrea, chipurile, sa se "re-branduiasca" defiland cu una-doua figuri mediatice.

    Si restul? Restul, Alina Gorghiu?....................
    • +9 (13 voturi)    
      minoreee ?! sunt de 100 ani (Luni, 10 octombrie 2016, 13:55)

      CaiusCosades [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

      ai auzit de liniile de tramvai din Bucuresti care sunt murdare ? n-ai auzit ?! pai sa-ti explice Rifai cum e cu ele, sau cu cutremurul care nu a fost prevenit !!!
    • +4 (8 voturi)    
      presa plina de deontologi :)) (Luni, 10 octombrie 2016, 14:38)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

      care mai de care mai deontolog in presa din romania, intai modereaza "impartial" o dezbatere intre candidati apoi primeste functii sau apare pe liste :)) turcescu, puscalau, rifai.... mai vechile saftoiu si firea.
      diferenta e ca firea stia toata lumea ca e platita de voiculescu pe cand de restul fraierii credeau ca sunt impartiali :))
    • +2 (4 voturi)    
      au si gasit cu cine... (Luni, 10 octombrie 2016, 16:01)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

      prezentatoarea de la "abces in rect"...
  • +13 (17 voturi)    
    La naiba in puii mei (Luni, 10 octombrie 2016, 13:06)

    takada [utilizator]

    Urate mai sunt alea,fratica!
    Una machiata cu faina de bostan pana-n varful limbii (nemachiata te sperii de ea dimineata),alta fara ochelarii standard arata ca un pusti la pubertate.
    Ptiu.
    • +8 (12 voturi)    
      nu mă deranjează urîțenia (Luni, 10 octombrie 2016, 14:07)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui takada

      ci că-s proaste ca noaptea. Ce pregatire juridica au niste pițipoance pentru a intra in parlament???
  • +11 (17 voturi)    
    Asta e noul trend (Luni, 10 octombrie 2016, 13:25)

    xolv [utilizator]

    sa aduci in politica latrai TV, vezi Firea.
  • +16 (20 voturi)    
    Lipseste cineva (Luni, 10 octombrie 2016, 13:29)

    ac [utilizator]

    Marea vrajitoare de magie alba. Apara doctoratele de plagiat, aduce barbatii inapoi (in 10 pasi), si face si mortii sa voteze.
    • +2 (4 voturi)    
      Am ras din inima! Multam! (Luni, 10 octombrie 2016, 15:18)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui ac

      .
    • +2 (6 voturi)    
      Jipa cu miru', nu? (Luni, 10 octombrie 2016, 15:59)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui ac

      dar aia e deja in PSD...
  • +7 (9 voturi)    
    Revin (Luni, 10 octombrie 2016, 13:36)

    UpNext [utilizator]

    Doar naivii (academic spus!) voteaza...Ii alegeti, "va spalati pe cap" cu ei!
  • +4 (6 voturi)    
    . (Luni, 10 octombrie 2016, 13:40)

    Gelu007 [utilizator]

    De parca ia cineva in serios ce spune msdsm gorghiu, putea sa fie cineva daca tinea cu oamenii in problema antenelor, ce spune acuma nu aude nimeni.
  • +9 (11 voturi)    
    sunt penali si penali (Luni, 10 octombrie 2016, 14:05)

    voxpopulix [utilizator]

    Inca ma gandeam daca sa votez cu PNL sau cu USR.

    M-au scapat de o bataie de cap, bine ca nu i-a adus si pe maruta si capatos.

    #vadimstyle #dolanescu&mitzura

    @alinuta - nimeni nu vrea sa voteze condamnati penali, dar nici personajele penale nu ne incanta
  • +6 (8 voturi)    
    inca putin ... (Luni, 10 octombrie 2016, 14:37)

    esrevinU [utilizator]

    Inca 2-3 d'astea si PNL nu mai ajunge in Parlament.

    Ridicoli!
  • 0 (2 voturi)    
    ghici ciuperca (Luni, 10 octombrie 2016, 14:51)

    simur [utilizator]

    n+m-1 critici la partidele mari

    oare in ce directie bate vantul?

    cum era poanta aia cu "dispersatii"?
  • +6 (10 voturi)    
    Brainless girafa (rect e Alinuța) (Luni, 10 octombrie 2016, 15:23)

    Maniu [utilizator]

    vine cu propuneri revoltatoare. In teritoriu, am vorbit cu fosti mari PD L care sunt perplecsi pt. ca, de exemplu, la Maramu', prima pe lista PNL este mama primarelui arestat la domițil (sau sub CTRL J). Oameni care au muncit la fuziunea - care, se vede deja, trage PD L -ului presul de sub picioare - PD L - PNL - nu se regăsesc pe liste. USR căutați nemulțumiții din PD L și or să vă strângă semnăturile cît ai clipi! Numai N. Dan să fie realist - să-i intre în cap puțină realitate. Personal nu-mi place N. Dan dar decât oamenii lui Voiculescu și anlafabete...