VIDEO Denise Rifai, inca o replica de colectie. Catre Turcescu, despre sloganul "Sa dam tonul": "De ce nu dati pastrav si doar ton?"

de Iulia Rosca     HotNews.ro

Denise Rifai, in emisiune cu Robert Turcescu
Foto: Captura YouTube
Moderatoarea Denise Rifai de la Realitatea TV l-a intrebat luni pe Robert Turcescu, candidatul PMP la Primaria Capitalei, de ce nu da si pastrav si da doar ton, facand astfel o gluma pe seama sloganului acestuia.

"Sa trecem la slogan: "Sa dam tonul!". Sa va intreb de ce nu dati pastrav si doar ton?" a incercat Rifai sa il "prinda" pe Turcescu, fara sa zambeasca. Acesta insa a luat intrebarea in serios si a incercat o explicatie a sloganului sau.

"Am vrut sa arat ca nu sunt individ care intra in costumul de primar si apoi nu mai stie ce se intampla. Nu o sa renunt la pasiunile mele. Mie imi place si sa cant, imi place sa fac jogging. Asa cum stiti, ma intalnesc cu Cosmin Gusa (care controleaza postul Realitatea - n.r.) si cu alti jurnalisti la alergat in Herastrau", a raspuns Turcescu.



Intrebarea lui Rifai de la emisiunea electorala "Ora primarului" a amintit de deja celebrele sale gafe sau ciocniri cu alti candidati, asa cum a fost cea cu Laura Chiriac (candidatul ALDE la Sectorul 1) sau cu Alexandru Nazare (candidatul PNL la sectorul 1).

Rifai a intrebat-o pe Laura Chiriac: "Cum o sa va intretineti, cu mainile curate, cu un buget de sute de milioane pe mana, dintr-un salariu de 5.000 de lei, din care nu va puteti lua mai mult de o pereche de sandale de calitate?"



Aceasta intrebare l-a determinat pe Dan Stefanel Marin, candidatul PMP la Sectorul 4, sa ii aduca in emisiune o punga cu o pereche de sandale. Rifai nu a desfacut cadoul primit.

O alta intrebare din acel interviu "cu scantei" s-a referit la cum incap autobuzele pe strazile inguste: "Cum patrunde autobuzul, care este mai lat, pe strazile inguste. Veti folosi probabil microbuze. Dar  cate locuri sunt intr-un microbuz? Cum merge autobuzul pe alee?"

Si pe Alexandru Nazare l-a intrebat Denise Rifai ce inseamna sloganul sau: "Eu cu tine suntem unul. Eu inteleg ca sunteti necasatorit, dar chiar asa cu tot sectorul, pe rand, separat? Suna a impreunare. Va impreunati cu tot sectorul?"

Pe Nazare, Rifai l-a intrebat insistent "ce este un document" asteptand definitia din administratia publica.

 

O intrebare incuietoare i-a adresat aceasta si lui Nicusor Dan: pe ce traseu circula tramvaiul 101? Dan nu a stiut sa spuna ca nu exista tramvaiul 101, iar Rifai i-a explicat ca tramvaiele sunt numerotate de la 1 la 60.











39330 vizualizari
  • +6 (14 voturi)    
    Nu tin cu Turcescu dar... (Luni, 30 mai 2016, 19:13)

    mcris [utilizator]

    Situatia oraselor este prea grava pentru a ne tine de glume in loc de a vedea ce putem face pentru un trai mai curat si mai sanatos.
    • -3 (9 voturi)    
      Ideea nu e de glume gratuite, ... (Marţi, 31 mai 2016, 7:20)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui mcris

      ... ci de a scoate in evidenta prin intermediul glumelor slaba calitate a candidatilor. Chestie care mi se pare ca cucoanei ii reuseste pe deplin.
      • +1 (5 voturi)    
        Atat Nicusor cat si Turcescu... (Marţi, 31 mai 2016, 11:49)

        mcris [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        ...sunt de multi ani in spatiul public, Nicusor a facut foarte multe lucruri bune pentru Bucuresti, ceea ce nu pot spune despre Oprescu sau alti primari. Iar Turcescu a facut niste emisiuni bune cand era la Europa FM. Pentru pozitia de primar nu exista in acest moment un candidat mai de calitate decat Nicusor Dan.
  • +14 (26 voturi)    
    Nu de-acum (Luni, 30 mai 2016, 19:19)

    Lexis [utilizator]

    ci de cand a aparut pe la Realitatea tv aceasta "jurnalista" debiteaza intr-una prostii.Ma intreb cum de cei de la Realitatea o mai tin, chiar la o ora importanta din zi, ba, intr-o zi l-am auzit pe Rares Bogdan, alt ""jurnalist" cum o lauda pentru pregatirea ei in domeniul economic-financiar.Culmea e ca Rifai, atunci cand abordeaza, dezbate subiecte din acest domeniu, exceleaza in debitat ineptii si face niste remarci uluitoare, am vazut chiar invitati care nu-si puteau ascunde reactia auzind astfel de opinii "competente".Jurnalista Rifai nu pune intrebari invitatilor ci isi da cu parerea despre subiectul propus...
    Corect ar fi ca nimeni sa nu-i mai accepte invtatia la emisiunile in care modereaza.S-a intamplat asta intr-o zi si ....atunci s-o fi auzit ce era la gura ei....
    • +2 (2 voturi)    
      esti rau... (Marţi, 31 mai 2016, 14:05)

      HalikiBuliki1 [anonim] i-a raspuns lui Lexis

      in general aceste "ziariste" au un iubit/sot/tata "important".
      In cazul ei vorbim de un tata.
      • +2 (2 voturi)    
        "Macrou" in Franceza (Marţi, 31 mai 2016, 16:43)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui HalikiBuliki1

        madama a nimerit-o bine fiind familiara cu lumea "pestior"
  • +6 (14 voturi)    
    101 (Luni, 30 mai 2016, 19:35)

    The Great Cornholio [utilizator]

    tramvaiul 101 daca ar fi ar fi un autobuz, asa cum si este de fapt si nicidecum un troleibuz. tipa asta e praf!!!
    • -5 (7 voturi)    
      Aiurea (Marţi, 31 mai 2016, 7:29)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui The Great Cornholio

      Praf e ala care n-a stiut sa raspunda la intrebare. Ea a pus intrebarea in mod expres ca sa-i scoata in evidenta slaba pregatire, prostia sau aroganta.

      Dupa parerea mea, ce face ea e cel mai bun test pentru prostie si aroganta. Un om destept si umil, care e capabil sa se gandeasca la altii inainte sa se gandeasca la el insusi - asa cum ar trebui sa faca un primar - prinde toate glumele, si le intoarce pe masura. Un prost e prea prost ca sa inteleaga gluma, iar un arogant va fi prea absorbit de propria persoana ca sa-si imagineze ca intrebarea ar putea fi o gluma, mai ales daca e pusa pe un ton serios.

      Un raspuns valabil la intrebarea despre tramvaiul 101 ar fi fost ca circula pe soseaua suspendata a lu' Oprescu, de exemplu. Sau ca tonul e un peste mai sanatos decat pastravul, care creste nivelul de inteligenta. Laura Chitac putea raspunde ca ea poarta doar pantofi, nu sandale. La cat de agitati si cu limba ascutita sunt bucurestenii (cel putin ca renume, aparent criza acuta de prostie in care se zbate tara aparent face ravagii si in Bucuresti) cre' ca 9 din 10 oameni de pe strada s-ar fi gandit la ceva similar. Candidatii la primarie insa, fiind prea prosti sau prea absorbit de propria persoana, nici macar nu s-au prins de glume.

      Singurul de care ma mir e Nicusor Dan. De la restu' ma asteptam ...
      • +2 (4 voturi)    
        Ti-am dat plus (Marţi, 31 mai 2016, 13:09)

        Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Eu unul nu ma mir nici de Nicu shordan.
  • +9 (13 voturi)    
    Exista (Luni, 30 mai 2016, 19:39)

    McChicken [utilizator]

    Linia 101 chiar exista, si nu nici troleu, ci este autobuz. Nicusor, cam neconvingator din pacate, dar tot voi incerca sa ma apar de Firea.
  • +21 (23 voturi)    
    păstrăv (Luni, 30 mai 2016, 20:07)

    drw [utilizator]

    asta cu păstrăvul e o întrebare capcană, moderatoarea are deja pește
  • +13 (15 voturi)    
    In Cluj (Luni, 30 mai 2016, 20:29)

    ddanny [utilizator]

    Eu as fi raspuns ca tramvaiul 101 circula in Cluj. La fel si 102.
  • +9 (13 voturi)    
    O intrebare catre Denise Rifai (Luni, 30 mai 2016, 22:04)

    Viktor1995 [utilizator]

    Denise , inainte de a fi ce esti acum , ai facut prostitutie ?
  • -4 (10 voturi)    
    Turcescu (Luni, 30 mai 2016, 23:10)

    fluturel [utilizator]

    Cine il crede pe Turcescu?
  • 0 (4 voturi)    
    denisee (Luni, 30 mai 2016, 23:46)

    Miruna77 [utilizator]

    denisee nu e intamplatoare... cand audienta e rege, denise e inevitabila
  • +4 (6 voturi)    
    Rifai (Marţi, 31 mai 2016, 0:25)

    LaurentiuFilipescu [anonim]

    Desteapaa fata asta.
    Daca nu era revolutia, precis o vedem directoare la ICECHIM. Ar fi dat si ton si tomuri.
  • +3 (3 voturi)    
    Seamana cu un peste (Marţi, 31 mai 2016, 9:39)

    Lucian Ilea [utilizator]

    fata asta,precis e dragon ca si el
  • +3 (5 voturi)    
    dna Rifai "le stie pe toate" (Marţi, 31 mai 2016, 10:48)

    mihaitzateo [utilizator]

    Desi nu sunt suporter al dnului Nicusor Dan,am remarcat cum dna Rifai l-a ridiculizat pe dnul Nicusor,pentru ca dnul Nicusor a fost naiv sa intre in jocul dansei.
    Ma refer la intrebarea cu tramvaiul 101, cand dnul Nicusor Dan nu a stiut sistemul de numerotare al RATBului din Bucuresti.
    Dnul Nicusor Dan are pe pagina dniei sale de Facebook niste videoclipuri in care merge cu RATBul.
    Am dori sa o vedem si pe dsoara Rifai mergand cu RATBul,inainte de a se apuca sa atace pe dl Nicusor aiurea.
    Apoi,spre informarea dnei Rifai,dnia sa nu s-a documentat calumea, tramvaiele din Bucuresti,conform siteului RATB, sunt de la 1 la 56,nu de la 60.
    101 nu are cum sa fie troleibuz,precum a zis dna Rifai,pentru simplul motiv ca e chiar un autobuz,care circula de la Bucur Obor la Poarta Faur.
    Apoi,troleibuzele in Bucuresti sunt numerotate de la 61 la 96,de la 101 incep autobuzele.
    De acum,daca vreau sa stiu ceva o voi intreba pe dsoara Rifai,ca tot le stie dnia sa pe toate,asa desteapta ca dansa,mai rar,neicusorule!
    A, dar sunt sigur ca e o conspiratie mai stiu eu a cui,de a modificat siteul RATBului,ca sa arate ca ar fi gresit dsoara Rifai,ca e rautaciosi si nu suporta sa vada cum e dsoara asta asa desteapta si cum le stie ea pe toate!
    Si din cauza asta dsoara Rifai si-a agonisit multi dusmani care ii poarta pica,ca nu are valoare ei.
  • +8 (8 voturi)    
    Policalificarea (Marţi, 31 mai 2016, 10:57)

    stos [utilizator]

    Așa se întîmplă, cînd un absolvent ASE este angajat
    pe post de"jurnalist" sau, mai grav, pe post de reporter/
    redactor pentru emisiuni de tineret, ca în TVR.
    Recomand tuturor facultăților de jurnalism să schimbe titlul diplomat de jurnalist în cel de CLEVETITOR.
  • +5 (5 voturi)    
    Jurnalism de rahat ... (Marţi, 31 mai 2016, 15:16)

    neagoe [utilizator]

    sau rahat de jurnalist ?!

    La un moment dat am incercat sa revin pe Realitatea TV. Am incercat vreo doua saptamani, dar am constatat ca jurnalistii sunt de rahat. O post TV fara valoare, o replica a Haznalei3.
  • +1 (1 vot)    
    Probabil "macroul" i-a soptit intrebarea (Marţi, 31 mai 2016, 16:41)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Prietenii francofoni stiu de ce :-))))))))))))))))
  • +1 (1 vot)    
    Pacat ca nu a fost dl Berenghi (Marţi, 31 mai 2016, 17:29)

    mihaitzateo [utilizator]

    Dl Berenghi,care e mereu pus pe mistocareala,nu a fost invitat de dsoara Rifai.
    Eu nu inteleg care e motivul sa nu fie invitat dl Berenghi,dar ma rog.
  • +1 (1 vot)    
    care pe care? (Marţi, 31 mai 2016, 22:29)

    anonimicus [utilizator]

    Denis Rifai în dialog cu Gigi Becali.
    Pungi cu popcorn să fie!