Gorghiu, despre candidatura lui Rifai: "O persoana pe care o apreciez, semnalul este ca se improspateaza listele PNL/ E irelevant ca sunt apreciati mai putin pentru o pozitie punctuala"

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Luni, 10 octombrie 2016, 15:14 Actualitate | Politic

Alina Gorghiu si Denise Rifai
Foto: Facebook - Alina Gorghiu
Presedintele PNL Alina Gorghiu a declarat luni, intr-o conferinta de presa, ca Denise Rifai este o persoana pe care o apreciaza dar ca nu doreste sa discute despre nume, ci important este ca listele de candidati ai PNL sunt "improspatate", considerand ca este "irelevant" ca unii oameni sunt "mai putin apreciati pentru o pozitie punctuala". De asemenea, ea le-a transmis celor nemultumiti din partid ca "un parlamentar nu poate fi pe viata parlamentar".
  • Gorghiu a precizat ca a avut discutii cu mai multi oameni de cultura si de afaceri, printre care si Tudor Giurgiu. Contactat de HotNews.ro, Tudor Giurgiu a spus ca nu comenteaza pe moment pe aceasta tema
"Nu am sa vorbesc de nume listele nu sunt finalizate. Am avut nu doar o propunere, chiar si o intalnire cu un om fata de care mi-am afirmat public aprecierea. Nu vad de ce noi oamenii politici nu ar trebui sa avem apreciere publica fata de jurnalisti care de multe ori nu ne-au fost chair favorabili. Am deschis partidul facand varii oferte, nu doar jurnalistilor. De la oameni de faceri, de cultura, sunt foarte multi care vor raspunde pozitiv acestei propuneri. Eu cred ca semnalul pe care trebuie sa il dam este acela ca se improspateaza listele PNL. E irelevant, in opinia mea, ca multi sunt mai putin apreciati pentru o pozitie punctuala. Importanta este ideaa de deschidere a partidului, si, chiar daca vor fi oameni nemultumiti, in interiorul PNL, pentru ca nu se vor regasi pe liste, voi face tot posibilul ca toti sa ramana in aceasta echipa si sa inteleaga ca un parlamentar nu poate fi pe viata parlamentar", a spus Gorghiu.

Ea a adaugat ca de aceea sunt adusi oameni noi, pentru a performa si ei.

Intrebata daca Denise Rifai ar putea sa lucreze si la programul de guvernare al PNL, Gorghiu a raspuns: "Va inteleg preocuparea pentru un nume, dar nu am sa mai raspund punctual la preocuparile dumneavoastra, care nu stiu ce resort au. Lista PNL va fi una intinerita, improspatata, cu oameni cu expertiza si cu oameni care au lucrat si vor lucra si vor reprezenta PNL si vor sustine programul de guvernare ala cum trebuie" 

Liderul PNL a fost intrebata din nou ce ii recomanda pe Denise Rifai si Tudor Giurgiu sa fie pe listele PNL, Alina Gorghiu a precizat ca a vorbit cu foarte multi oameni, si isi mentine parerea: "Este o persoana pe care o apreciaza, asa cum este si Tudor Giurgiu".

"Sa stiti ca, in general, nu vorbescc cu oameni pe care nu ii apreciez, ci ma duc sa vorbesc cu oameni care consider ca sunt compatibili cu PNL", a spus ea.

Despre lista de la Bucuresti a PNL, Gorghiu a mentionat ca "va fi una care va recastiga increderea in PNL, si va transmite mesajul ca a inteles ca societatea vrea o improspatare a clasei politice".


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2834 vizualizari
  • +19 (21 voturi)    
    Unica sefa si tutele asemeni ei. (Luni, 10 octombrie 2016, 15:25)

    Plagarus [utilizator]

    Atata poate "gandi ",atata face KiloWata din Tecuci !
    • -2 (12 voturi)    
      intre timp (Luni, 10 octombrie 2016, 15:46)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      multi din PNL isi dau demisia si acuza conducerea partidului de dictatura. Ce noutate, dictatura in PDL! Probabil din cauza asta HN nu da nici un fel de stire despre problemele din PDL (pardon, PNL), pentru ca nu e o noutate.
  • +13 (17 voturi)    
    Cand ai profesionisti in Guvernul Ciolos (Luni, 10 octombrie 2016, 15:28)

    zzztop [utilizator]

    sa te apuci sa sustii prezentatoare TV pare putin ca ti-ai pierdut busola.

    Era o gluma la alegerile locale, ca urmatorul candidat PNL la Primarie urma sa fie pisica din sediul ca terminasera toate celelalte propuneri in afara de sustinerea lui Nicusor Dan.
    • +11 (13 voturi)    
      PNL noul PNTcd (Luni, 10 octombrie 2016, 16:01)

      MrOpinie [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

      Sincer nu-mi mai fac iluzii ca se va mai alege ceva de PNL. Daca reusesc cei de la USR sa stranga semnaturile necesare vor scoate scor mai mare ca PNL (asta bineinteles sa aibe indeajunsi oameni observatori la alegeri). Va urma degringolada PNL ce va face ca peste 4 ani nu va mai atinge scor de intrare in parlament...
  • +12 (14 voturi)    
    Cum va permiteti PNL sa -i permiteti acestei (Luni, 10 octombrie 2016, 15:33)

    Maniu [utilizator]

    persoane sa-si bata joc de asteptarile a milioane de oameni? Daca PNL asta vrea - asa niste descreierari - atunci fratilor, de urgenta, sa semnam pentru USR (de M10 stie cineva, au nevoie? Putem semna pentru ambele ca nu e vot!) chiar daca mie nu imi plac persoanele - macar dam o sansa altora.
  • +8 (10 voturi)    
    Limitele democrației populare (Luni, 10 octombrie 2016, 15:33)

    Un cititor [utilizator]

    Oricine poate fi ales să decidă în numele unei comunități. Nu există absolut niciun criteriu de eligibiliatte. Nici moral, nici intelectual, nici național. Marionete.
  • +7 (9 voturi)    
    Alegere mai proasta nu puteau sa faca (Luni, 10 octombrie 2016, 15:35)

    MirceaDeliu [anonim]

    PNL-ul cauta sa fie din ce in ce mai PENIBILI.

    Denise Rifai este o alegere foarte proasta. De ce?

    Cautati pe Google "patraru Denise Rifai" si o sa vedeti:
    http://www.stareanatiei.ro/2016/05/denise-pericol-public/
  • +7 (9 voturi)    
    Alinuța și Pitzi (Luni, 10 octombrie 2016, 15:38)

    Kap [utilizator]

    Din păcate pentru ceea ce a ajuns PNL, nu mă miră deloc potirivirea Alinuței în asemenea context, de pițiponceală USLamistă.
    Aș zice că și-au dat cu tesla....dar nu mai e Nea Vasile.....
  • +10 (12 voturi)    
    Asa vrei ... (Luni, 10 octombrie 2016, 15:43)

    cadian [utilizator]

    tu sa improspatezi cadrele partidului? Cred ca schimbarea ar trebui sa inceapa cu tine.
  • +4 (6 voturi)    
    ce nu inteleg astia de la PNL... (Luni, 10 octombrie 2016, 16:21)

    bogdan1477 [utilizator]

    ... e ca publicul lor tinta nu e acelasi cu al PSD, aia cu 4 clase care voteaza cu cine apare mai des la antene.

    Daca vrei sa alegi pe acelasi culoar cu PSD, poti sa te comporti in felul asta, dar parererea mea e ca pe partea aia n-ai cum cistiga multe voturi, pentru ca PSD are 26 de ani de experienta in manipulat prostimea, iar prostimea oricum are inertie mare in schimbare si asociaza PNL-ul cu aia dee dreapta care iau bani de la saraci si dau la bogati.

    Dar daca vrei sa cistigi voturi in zona de oameni care gindesc cu propriul cap, nu vii cu candidati la parlamentare alezi dintre prezentatorii TV. Ori incerci la guvernul Ciolos, ori cauti prin tinrg oameni cu CV OK, care sa accepte sa candideze pe listele tale. Am inpresia ca PNL uita ca nu mai face parte din USL si nu se mai adreseaza asistatului social, pensionarului sau bugetarului.
  • +3 (5 voturi)    
    Cristoase... (Luni, 10 octombrie 2016, 17:27)

    Barosanu_nr1 [utilizator]

    „Ce o recomandă pe domnișoara?”

    „O recomandă faptul că o apreciez eu.”
  • 0 (2 voturi)    
    de adormit puturosii alegatori ... (Luni, 10 octombrie 2016, 18:27)

    TRABI [utilizator]

    Ce-au zis ele ...... daca Clotide poate , de ce nu am putea si noi ? Numai ca diferenta-i mare si in primul rand din punct de vedere a manierelor .
    Politica de subzistenta -> astea , primaritele care se dau mari dame mortale ,femeile ale retinute de lege din diicot .... inclusiv cine le-a votat , sau cine le-a numit ....MARE RUSINE ..
  • +3 (3 voturi)    
    Retradata ... (Luni, 10 octombrie 2016, 18:53)

    OvidiuStoica [anonim]

    PNL nu are oameni nici macar la varf. Intrebata care sunt motivele pentru care o considera potrivita (si deci o apreciaza) pe Rifai raspunsul lui Gorghiu e ca... o apreciaza !
    Asta e raspuns de retardata mintal : "imi place fiindca imi place", " e buna fiindca e buna"