Ponta nu a putut merge la deschiderea anului scolar; s-a prezentat la politie, aflandu-se sub control judiciar 

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 12 septembrie 2016, 12:10 Actualitate | Politic

Victor Ponta
Foto: AGERPRES
​Fostul premier Victor Ponta nu a putut participa la deschiderea anului scolar in Targu-Jiu, unde fusese invitat, pentru ca a trebuit sa se prezinte la Sectia 6 de Politie, conform programului stabilit pentru controlul judiciar.

Ponta nu a facut declaratii jurnalistilor care il asteptau la politie, insa dimineata a publicat pe Facebook un text in care afirma ca ar fi vrut sa fie prezent "ca in fiecare an" la Liceul "Tudor Vladimirescu" de la Targu-Jiu.   

Mesajul lui Ponta:

"As fi vrut sa fiu prezent, ca in fiecare an, la Targu Jiu - la Liceul "Tudor Vladimirescu"! Mai ales pentru ca ne-am tinut inca o data de cuvant si s-a finalizat in acest an instalatia moderna de incalzire a Liceului (de care aveau nevoie de peste 20 de ani)! Din pacate insa nu aveam cum, in mod fizic, sa fiu la ora 9 la ceremonia de deschidere a Anului Scolar la Targu Jiu si sa si ajung pana la ora 12 la Sectia 6 Politie Bucuresti (conform obligatiilor legale din controlul judiciar)! Anul viitor va fi un an mai bun - iar eu nu voi mai lipsi de la aceste momente importante. Nu are nicio vina Politia pentru aceasta situatie (cum am vazut undeva in presa). Este o obligatie legala impusa de DNA Ploiesti pe care evident ca o respect".










2829 vizualizari
  • +20 (24 voturi)    
    Pai ce sa faca Ponta la deschiderea anului scolar? (Luni, 12 septembrie 2016, 12:14)

    bogdan1477 [utilizator]

    Sa le vorbeasca copiilor despre ultimele tendinte in materie de copiere? Sau ultimul trend in mintit? Intr-o tara civilizata un asemenea personaj ar ajunge cel mult maistru prin vro fabrica.
    • +6 (6 voturi)    
      nu mai.. (Luni, 12 septembrie 2016, 14:16)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Omu' se simte cu musca pe caciula si acuma vrea sa faca "pe bune" scoala asa ca intentiona sa sa apuce iar de invatat... luand-o de la Clasa I-a .
      • +5 (5 voturi)    
        la asta nu m-am gindit (Luni, 12 septembrie 2016, 14:48)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

        Chiar si asha nu cred ca e util pentru societate... ii invata pe aia micii tot felul de metode de fofilare... Cel mai sugur ar fi sa se faca o clasa speciala exclusiv pentru cei prinsi cu plagiatul. Iar la catedra sai fie juniori de prin politie/SRI care sa se antreneze in metode de furt avansate.
  • +17 (21 voturi)    
    invitat? (Luni, 12 septembrie 2016, 12:17)

    Encelade [utilizator]

    In calitate de ce anume, de fost doctor? Cu titlul retras pentru un plagiat ordinar? Sa participe la deschiderea anului scolar?

    Doamne fereste.
  • +17 (21 voturi)    
    nesimtire (Luni, 12 septembrie 2016, 12:23)

    gica pantalon [utilizator]

    a fost invitat ca sa tina un discurs despre obtinerea doctoratului prin metoda copy/paste
  • +15 (19 voturi)    
    ca sa ce? (Luni, 12 septembrie 2016, 12:25)

    Soljenitin [utilizator]

    Sa mearga la vreo scoala si sa zica/faca ce?
    Nu are ce cauta el, plagiator dovedit, la un astfel de eveniment.
  • +15 (19 voturi)    
    ... (Luni, 12 septembrie 2016, 12:28)

    pathfinder [utilizator]

    Si, ma rog, ce sa le impartaseasca Dotore elevilor?!?
    • +11 (11 voturi)    
      ... (Luni, 12 septembrie 2016, 13:31)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

      Ce faci Dotore?
      Minusezi, ha?
      Twice?!?
      hi hi hi
  • +12 (16 voturi)    
    An pregatitor (Luni, 12 septembrie 2016, 12:32)

    LiviuMaftei1 [anonim]

    Inceput de scoala la sectia de politie ! Promitator pentru dottore! I Sa ii uram succes!
  • +11 (15 voturi)    
    Daca esti penal ,vezi-ti de datul cu subsemnatul (Luni, 12 septembrie 2016, 12:37)

    Plagarus [utilizator]

    Nefericitului pupil de-al lui Nastase Adrian i se potrivesc cuvintele domnului Tudor Vladimirescu :
    „Patria este norodul și nu tagma jefuitorilor!”
    Ce sa faca un plagiator la o deschidere de an scolar
    Rezultate modeste cu o singura exeptie : liceul din Ţicleni, singura şcoală europeană din Gorj în 2016 !!
    Titulatura de şcoală europeană a fost acordată pentru multitudinea de proiecte europene derulate de unitatea de învăţământ în ultimii ani.
    In rest doar "minunatii " : ora de sport de la şcoala din Budieni, judeţul Gorj, are loc pe şosea.
    Un elev stă cu ochii în patru în intersecţie ca să vadă dacă se apropie maşini, iar ceilalţi copii încep ora imediat ce strada e goală.
    Profesorul trebuie să fie şi el atent la maşini.
  • +7 (11 voturi)    
    asa tata (Luni, 12 septembrie 2016, 12:37)

    AnderT [utilizator]

    era de mana cu sebi? daciana nu da si ea semnaturi? bv nene, imi place cand vad atata "democratie ruseasca" citand pe motoreanu !!!
  • +11 (15 voturi)    
    Credeam că sa înscris la școală! (Luni, 12 septembrie 2016, 12:43)

    asavreau [utilizator]

    Ca orice borfaș,Ponta merge la poliție în loc de școală.Mai bine,era un exemplu negativ pentru copii.
  • +17 (21 voturi)    
    Vai Tonta (Luni, 12 septembrie 2016, 12:55)

    mitg [utilizator]

    Tuturor ne-au dat lacrimile citindu-ti mesajul.
  • +10 (14 voturi)    
    AaaaAAAAAaaaaa, (Luni, 12 septembrie 2016, 12:56)

    dbdb [utilizator]

    ce draguuuut!
  • +12 (16 voturi)    
    Pagubă mare, monșer! (Luni, 12 septembrie 2016, 13:06)

    marki [utilizator]

    Abia așteptau liceenii din Târgu Jiu să afle de la Măria-Sa-Plagiatorul metode sigure de accedere și promovare în carierele la care visează...
    p.s. Sper că li s-a transmis motivul pentru care li s-a năruit această speranță...
  • +11 (11 voturi)    
    Ha-ha-ha-ha... (Luni, 12 septembrie 2016, 13:23)

    JestersTear [utilizator]

    Vezi ce nasol sa nu ai tu la dispozitie un elicopter de la Oprea...
    Asadar, pac-pac:
    1. Ora 09:00 fix, discurs mobilizator la liceul din Targu Jiu (fara intarzieri si probe de microfon, ca va ia mama gaia!)
    2. Ora 10:00 dupa aplauze prelungite, lacrimi fierbinti si doua bis-uri, elicopterul se ridica greu de pe acoperisul liceului...
    3. Ora 11:30 elicopterul aterizeaza lin pe acoperisul Sectiei 6 Bucuresti
    4. Ora 12:00 Ponta semneaza condica de iesire din sectie.
    Coafura rezista.
    :-)
    Off,, unde esti tu Oprea oare...?
  • +4 (4 voturi)    
    Intrebări (Luni, 12 septembrie 2016, 13:46)

    vax-albina [utilizator]

    Oare a favorizat Ponta liceul sus numit cu o instalație de încălzire nu știu cum? Care e aportul lui Ponta? În ce calitate? Există discriminări între licee? Cine le susține?
  • +8 (8 voturi)    
    COMENTARIU (Luni, 12 septembrie 2016, 14:05)

    LiviuDrula1 [anonim]

    Speram din tot sufletul ca in 2017 la deschiderea anului scolar Ponta nu va putea participa fiind in puscarie acolo unde ii este locul coleg de celula cu Dragnea Sova si multi alti PSD - partidul hotilor . Aveti grija dragi romani ce votati pe 11 decembrie astfel incat PSD /PRU sa nu poata sa faca majoritatea in parlament Asa sa ne ajute Dumnezeu
  • +8 (8 voturi)    
    Ocazia unui alt doctorat (Luni, 12 septembrie 2016, 14:07)

    tddrg [utilizator]

    Las' ca domn fost doctor Ponta poate sa mearga la inaugurarea noii puscarii. Ca sa taie panglica. Dinspre interior.
    Si, acolo fiind, poate sa-si ia un nou doctorat cu teza: " Avantajele incontestabile ale sapunului lichid in detrimentul celui clasic". Si pentru o reducere a "vacantei" cu 20 de zile poate sa scrie si un tratat intitulat: " De ce e bine sa dormi cu spatele la perete". Amin.
  • +6 (6 voturi)    
    de o perioada te timp... (Luni, 12 septembrie 2016, 14:33)

    astronaut [utilizator]

    au altii grija sa-i faca programul ''marelui mincinos'',
    macar nu duce grija asta ! si ce putea sa spuna copiilor , cum e cu plagiatul , sau treaba cu Blair etc !
    sictir !
  • +6 (6 voturi)    
    Copii la scoala , CORUPTII la Politie ! (Luni, 12 septembrie 2016, 15:20)

    JohnDreptate [anonim]

    Copii merg la scoala iar Hoti & Corupti la Politie si la DNA.

    Si asta este bine asa !
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Marţi, 13 septembrie 2016, 10:14)

      Tze [utilizator] i-a raspuns lui JohnDreptate

      Lasa ba Monta ca si-asa nu ti-a prea placut tie scoala, nu te mai plange acu...